Zrodzony z fantastyki

 
miły5
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: pn paź 22, 2012 6:11 pm

DnD 3.5 vs pathfinder

ndz mar 17, 2013 10:49 am

Witam.
Przepraszam wielce , że zakładam temat dla tak głupiego i banalnego pytania (choć podobno nie ma głupich pytań :wink: )
lecz bardzo mnie nurtuje.Otóż , która z tych rzeczy jest bardziej , jakby to powiedzieć... ciekawsza i lepsza do grania.
DnD 3.5 vs pathfinder...

DnD :
-większość osób to zna
-po polsku

pathfinder:
-Lepsze usprawnienia
-chyba więcej rzeczy do wyboru
-ciekawsze dodatki

(tak jakby co to niezwykle pasjonuje mnie milionowa ilość klas , przedmiotów , czarów do wyboru :D )
Pytam się gdyż mam zamiar w jeden z tych systemów pograć sobie troszkę więc czekam na odpowiedzi co wybrać.
Pozdrawiam :)
 
Awatar użytkownika
Zsu-Et-Am
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9825
Rejestracja: sob cze 26, 2004 11:11 pm

DnD 3.5 vs pathfinder

pn mar 18, 2013 11:28 pm

D&D 3.5 jest zamkniętą linią wydawniczą z dużym dorobkiem. Po polsku ukazało się tylko kilka podręczników, więc o ile zamierzasz korzystać z dalszych dodatków (seria Complete, Books of... - tam wprowadzono większość klas do 3.5), i tak będziesz zmuszony czytać tekst angielski.

Polskie podręczniki do 3.5 wciąż można dostać w sklepach - z Pathfinderem jest więcej problemów, chyba że planujesz zakupić PDF-y od Paizo. Pamiętaj, że podstawowe zasady tak Pathfindera, jak i D&D 3.5 są ogólnodostępne w Sieci w formie SRD.

Koniec końców różnice nie są zbyt wielkie, zwłaszcza że Pathfinder jest z założenia kompatybilny z 3.5. Świat się nie zawali, jeśli będziesz trochę mieszał te dwie wersje - pytanie, która wydaje Ci się lepszą podstawą, i na co zamierzasz wydać pieniądze. Zasady do Pathfindera, włącznie z dodatkowymi klasami itp., są dostępne w Sieci.
 
Awatar użytkownika
the czart
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1705
Rejestracja: pn lis 21, 2005 1:52 pm

Re: DnD 3.5 vs pathfinder

wt mar 19, 2013 2:30 pm

Kwestia gustu tak naprawdę. Oba mają swoje głupotki, niedopatrzenia i luki w zasadach, jak każdy RPG zresztą. A ich wzgledna kompatybilność jeszcze tą różnicę zaciera.

IMHO osobiście wolę D&D. Więcej podręczików ( angielski mi nie przeszkadza) , szersza mechanika i dobrze znane światy. Kwestia przyzwyczajenia też ma zapewne jakieś znaczenie. Edycja 3.5 jest naprawdę "trzecią-poprawioną", a nie nieudolną próbą rewolucji jak 4.0.

W PT trochę mi się nie podoba ta cała masa wiariantów, podklas i zdolności, przez co tabelka zdolności-od-poziomów jest napakowana do przesady. Porównaj woja z D&D ( atut, atut, atut, atut ) do tego z PT - oprócz w/w jeszcze odwaga, używanie zbroi, trening broni ). 4x tyle, przemnożone jeszcze przez liczbę archetypów. Ja rozumiem, że ma to służyć balansowi, ale tego jak nie było tak nie ma ( są głosy nawet, że w PT wojak jest w sumie jeszcze słabszy od czarodzieja niż w oryginale ), a skomplikowanie rośnie. Ja tam nawet ten dysbalans w dedeku nawet na swój sposób lubię ( a zawsze gram wojakami by nie było ) :razz: .

Ale wszystko sprowadza się do powiedzienia - co kto lubi.
 
Awatar użytkownika
Tyldodymomen
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 40
Rejestracja: śr lut 22, 2012 11:39 pm

Re: DnD 3.5 vs pathfinder

śr mar 20, 2013 4:09 pm

Zdecydowanie Pathfinder- traity, archetypy i alternatywne zdolności rasowe pozwalają stworzyć sensowną postać (tj kompetentną w walce i poza nią ) w obrębie jednej klasy, co jest nowością w stosunku do 3.5, gdzie bez prestiżówek nie idzie grać (poza CoDzillą ). Brak martwych leveli, wolniejszy rozjazd między klasami meele a casterami oraz bardzo przyzwoite , darmowe moduły dla pierwszopoziomowych postaci. Spotkałem się tylko z dwoma problemami- bariera językowa (wciąż się zdarza ) oraz konserwatyzm systemowy ( sporo graczy opanowało edycję 3,5 do perfekcji i nie ma zamiaru porzucać wyuczonych przez lata sztuczek).

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości