Zrodzony z fantastyki

 
Janosik
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 16
Rejestracja: wt sty 04, 2005 9:12 pm

Re: dobre fantasy?

czw mar 10, 2011 12:57 pm

Też uważam , ze jest całkiem niezłe. A co możecie powiedzieć o "Ternie" Pierumowa? Też chyba można jego twórczość zaliczyć do dobrej fantastyki.
 
Awatar użytkownika
zegarmistrz
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1002
Rejestracja: śr paź 20, 2004 4:05 pm

Re: dobre fantasy?

czw mar 10, 2011 1:31 pm

Też uważam , ze jest całkiem niezłe. A co możecie powiedzieć o "Ternie" Pierumowa? Też chyba można jego twórczość zaliczyć do dobrej fantastyki.


Kaszana. Tyle można powiedzieć o "Ternie" Pierumowa. A żeby zaliczyć jego twórczość do dobrej fantastyki facet musiałby nauczyć się najpierw dobrze pisać.
 
Janosik
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 16
Rejestracja: wt sty 04, 2005 9:12 pm

Re: dobre fantasy?

wt mar 15, 2011 11:08 am

Czy ja wiem, czy aż taka kaszana. Zacząłem ostatnio z ciekawości czytać i imho nie jest tak źle. Czyta się dość dobrze.
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

dobre fantasy?

śr mar 16, 2011 11:45 am

zegarmistrz pisze:
A żeby zaliczyć jego twórczość do dobrej fantastyki facet musiałby nauczyć się najpierw dobrze pisać.


Widać niektórym się podoba a to oznacza, że jednak spełnia swoją wartość utylitarną.
 
Awatar użytkownika
zegarmistrz
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1002
Rejestracja: śr paź 20, 2004 4:05 pm

Re: dobre fantasy?

śr mar 16, 2011 12:05 pm

Widać niektórym się podoba a to oznacza, że jednak spełnia swoją wartość utylitarną.


Obiektywnie patrząc ta powieść jest ciut lepsza od przygód Drizzta, a ciut gorsza od Smoków Jesiennego Zmierzchu. Oraz posiada trochę więcej emo od obydwu. Nie dziwi mnie, że ludziom się ona podoba: w końcu zarówno twórczość z pod znaku Forgotten Realms, jak i Dragonlance ma swoich miłośników. Nie zmienia to jednak faktu, że to zwyczajnie słaba powieść.
 
Awatar użytkownika
Aszhe
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 366
Rejestracja: pn paź 08, 2007 7:20 pm

Re: dobre fantasy?

śr mar 16, 2011 8:59 pm

Michiyo pisze:
1. chciałabym coś lekkiego ze sporą ilością humoru jak np. u Pratchetta, z fajnymi bohaterami i może z odrobiną romansu ale to już nie koniecznie.
po 2. może coś trochę w baśniowych klimatach. Hm... nie wiem jak dobrze opisać o co mi chodzi ;/ i oczywiście z ciekawymi bohaterami, bo to dla mnie chyba najważniejszy aspekt w każdej książce ;)
Nie wiem czy ktoś jest wstanie coś z tego zrozumieć ale z góry dzięki za każdą propozycję ^-^

Nie wspominane (chyba) dotąd pozycje:
- "Narzeczona księcia" Williama Goldmana - w skrócie (cytuję) - Szermierka. Zapasy. Tortury. Trucizna. Prawdziwa miłość. Nienawiść. Zemsta. Olbrzymi. Myśliwi. Źli ludzie. Dobrzy ludzie. Najpiękniejsze damy. Węże. Pająki. Zwierz wszelkiego gatunku i pochodzenia. Ból. Śmierć. Śmiałkowie. Tchórze. Siłacze. Pościgi. Ucieczki. Kłamstwa. Prawda. Cuda. Namiętność....
- "Jednym zaklęciem" Lawrence Watt-Evansa - co zrobić gdy nauczyciel umiera, a ty zdążyłeś nauczyć się tylko jednego prostego zaklęcia? Chcesz się dowiedzieć? To przeczytaj tę błyskotliwie (w mojej ocenie) napisaną powieść.
 
Awatar użytkownika
baczko
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3482
Rejestracja: czw paź 01, 2009 4:31 pm

dobre fantasy?

pt mar 18, 2011 12:15 am

@zegarmistrz

Nie ma czegoś takiego jak 'obiektywne patrzenie'.

"Tern" broni się dwoma rzeczami: całkiem dobrze pomyślanym światem (cała mitologia etc) i bohaterami (przede wszystkim protagonistą). Niestety, "Aliedora" jest znacznie gorsza.
 
Awatar użytkownika
zegarmistrz
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1002
Rejestracja: śr paź 20, 2004 4:05 pm

Re: dobre fantasy?

sob mar 19, 2011 12:14 pm

"Tern" broni się dwoma rzeczami: całkiem dobrze pomyślanym światem (cała mitologia etc) i bohaterami (przede wszystkim protagonistą). Niestety, "Aliedora" jest znacznie gorsza.


Drużyna składa się z:
- Terna, dziecka przypadkowego związku Tanisa Pułelfa i Mary Sue. Bardzo "tajemniczego" Drusa, który "Drusem nie jest", przy okazji samograja, potężnego maga, wojownika, mędrca, niezłomnego inteligenta, charyzmatycznego wodza bez wad, geniusza rozwiązującego wszelkie zagadki bez większych problemów, do tego posługującego się przepackimi, zapomnianymi w całym świecie technikami magicznymi.
- Maga, który zasadniczo służy głównie do wyrażania zachwytów nad Ternem.
- Typowej emo-elfki
- Gończej, czyli czegoś w rodzaju emo-wiedźminki jak z fanfiction o Ciri pisanego przez 14 latkę.
- Dobrego demona zerżniętego na żywca z "Demona" L. Sprague de Campa (nawiasem mówiąc koszmarnej książki)
- Pod koniec do drużyny dołącza się jeszcze klon Gortreka Gurnisona.
Ostatnio zmieniony sob mar 19, 2011 12:24 pm przez zegarmistrz, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód:
 
Janosik
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 16
Rejestracja: wt sty 04, 2005 9:12 pm

Re: dobre fantasy?

sob mar 19, 2011 12:32 pm

Co do "Terna" to dla mnie właśnie cała mitologia i pomyślany świat są czymś co mnie zdecydowanie do ksiazki przekonuje. Wiadomo są gusta i guściki ale suma summarum "Tern" nie jest taki zły.
 
Awatar użytkownika
baczko
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3482
Rejestracja: czw paź 01, 2009 4:31 pm

dobre fantasy?

sob mar 19, 2011 12:58 pm

@zegarmistrz

I mi np. tacy bohaterowie w tego rodzaju literaturze pasują :) IMO trochę spłycasz elfkę i Gończą - dobrze odgrywają swoje role.
 
Janosik
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 16
Rejestracja: wt sty 04, 2005 9:12 pm

Re: dobre fantasy?

sob mar 19, 2011 1:23 pm

baczko pisze:
I mi np. tacy bohaterowie w tego rodzaju literaturze pasują :)


Nie tylko Tobie :)
 
Awatar użytkownika
zegarmistrz
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1002
Rejestracja: śr paź 20, 2004 4:05 pm

dobre fantasy?

sob mar 19, 2011 2:55 pm

I mi np. tacy bohaterowie w tego rodzaju literaturze pasują


Jakiego rodzaju literaturze? Bo uczciwie mówiąc mi jest bardzo trudno znaleźć wytłumaczenie dla poziomu literackiego Terna.
 
Awatar użytkownika
baczko
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3482
Rejestracja: czw paź 01, 2009 4:31 pm

dobre fantasy?

sob mar 19, 2011 3:00 pm

@zegarmistrz

Dla mnie, Pierumow próbował stworzyć heroic fantasy - przy takim założeniu, taka gromadka bohaterów, z przepakiem Ternem na czele, jest całkiem na miejscu.

Co masz na myśli mówiąc poziom literacki?

//Proponuję rozmowę o Ternie przenieść na pw/komunikator, bo zaczynamy offtopować.
 
Awatar użytkownika
zegarmistrz
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1002
Rejestracja: śr paź 20, 2004 4:05 pm

Re: dobre fantasy?

sob mar 19, 2011 3:19 pm

Problem w tym, że czytałem masy książek heroic fantasy i niestety prawie wszystkie były lepsze od Terna. Gemmeln, Zelazny, Howard, Wagner, Lynch, Feist: nawet im się do pięt nie umywa. Nie śmiałbym tej książki porównywać też z twórczością Bretta, Hinesa, Mercedes Lackey czy Andre Norton, nawet pomimo tego, że osobiście ich książek nie trawię. Ba! Nawet niektóre pozycje z pod znaku Dragonlance, Forgotten Realms czy Warhammera, mimo, że uważam je za chłam totalny są lepsze.

Przez poziom literacki rozumiem styl, umiejętność konstrukcji książki i posługiwania się słowem pisanym.
 
Awatar użytkownika
baczko
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3482
Rejestracja: czw paź 01, 2009 4:31 pm

dobre fantasy?

sob mar 19, 2011 3:33 pm

@zegarmistrz

Nie mówię, że "Tern" to arcydzieło - dla mnie to po prostu dobra powieść. Ot, przypadła mi do gustu.
 
Awatar użytkownika
Maciej Szraj
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 59
Rejestracja: pn wrz 14, 2009 8:43 pm

Re: dobre fantasy?

sob mar 19, 2011 5:38 pm

Pytanie tylko czy "przypadła mi do gustu" jest tożsame z dobrą powieścią :) Nie wiem, nie czytałem, tak tylko dorzucam swoje 3 grosze. W takich sytuacjach musielibyśmy ustalić konkretne reguły, wokół których coś oceniamy.
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

dobre fantasy?

sob mar 19, 2011 10:02 pm

Obłęd pisze:
Pytanie tylko czy "przypadła mi do gustu" jest tożsame z dobrą powieścią


W pewnym sensie tak. Książka bowiem ma na celu zainteresować czytelnika. Jeśli to czyni, to znaczy, że spełnia swoją funkcję użytkową. Można natomiast spierać się o tzw. głębsze wartości, które za sobą niesie.
 
Awatar użytkownika
Maciej Szraj
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 59
Rejestracja: pn wrz 14, 2009 8:43 pm

Re: dobre fantasy?

sob mar 19, 2011 10:21 pm

Mierzenie wartości literackich (warto by się zastanowić czym one tak naprawdę są) popularnością, wydaje mi się ryzykownym pomysłem.
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

dobre fantasy?

sob mar 19, 2011 10:47 pm

Dlatego napisałem "w pewnym sensie". Trudno bowiem uznać za dobrą książkę, której nikt, poza paroma krytykami, nie czyta.
 
Awatar użytkownika
baczko
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3482
Rejestracja: czw paź 01, 2009 4:31 pm

dobre fantasy?

pn mar 21, 2011 7:49 pm

@Obłęd

Nie tyle popularność, co subiektywność - jeżeli coś przypadło MI do gustu to jest dobre dla MNIE :)
 
Janosik
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 16
Rejestracja: wt sty 04, 2005 9:12 pm

Re: dobre fantasy?

wt mar 22, 2011 3:18 pm

Ja czasem też zerknę na opinie innych (czy to znajomych czy recenzji) , ale książkę samemu uznaję za dobą bądź nie kiedy sam ją przeczytam. I tyle ode mnie kończąc juz ten temat :)
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

dobre fantasy?

śr mar 23, 2011 10:36 am

Dobra literatura to jest taka, która, moim zdaniem, opiera się o 3 zasady: docere, movere, delectare.
 
Awatar użytkownika
Nausicaa
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 292
Rejestracja: pn lip 12, 2010 10:19 pm

dobre fantasy?

czw mar 24, 2011 10:06 pm

Ja tam idę za Witruwiuszem: Utilitas, Venustas, Firmitas!
Wprawdzie on to powiedział o architekturze, lecz tutaj też ma zastosowanie.
Użyteczność - przekazuje nam wiedzę, wartości, z których skarbnicy możemy korzystać w życiu.
Piękno - ma nam dostarczyć przeżyć duchowych i estetycznych np. dzięki płaszczyźnie językowej.
Trwałość - zamiast zadowolić się pobieżną analizą problemu, wnika w istotę rzeczy - dzięki temu jest zawsze aktualna i opiera się upływowi czasu (bo natura rzeczy nigdy się nie zmienia - ona tylko ubiera nowe szaty).
Ostatnio zmieniony czw mar 24, 2011 10:07 pm przez Nausicaa, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

dobre fantasy?

ndz mar 27, 2011 1:09 pm

Gdyby tak zanalizować Twoją wypowiedź, to w zasadzie jest ona niemal taka sama jak moja:

1) Użyteczność - czyli Docere (nauczanie, przekazywanie wiedzy)
2) Piękno - czyli Delectare (dawanie przyjemności)

Jedynie Trwałość jest odmienne ale przy dobrym nagięciu można porównać do Movere.
 
Awatar użytkownika
yabu
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2538
Rejestracja: pt sty 18, 2008 5:34 pm

Re: dobre fantasy?

sob lip 30, 2011 10:58 pm

Może troszeczkę współczesnej fantasy?
Polskie; 'Wiedźma.com.pl' Ewy Białołęckiej. Lekka, zabawna, przyjemna. Mimo internetu i XXI wieku są duchy, czary i uroki, oraz duch na motocyklu. Znaczy duchu motocykla. :mrgreen: Najprawdopodobniej fantasy.
Zagraniczne; 'Księżniczka buław' Johna Ringo. Też lekkie i zabawne, choć trochę mroczniejsze. Tutaj również mimo nowoczesnej broni palnej, konwentów fantastyki i kuszy na kołki zasilanej sprężonym powietrzem, mamy ciemne siły, czary i bogów użyczających mocy. Fantasy jak nic. :razz:
Ostatnio zmieniony sob lip 30, 2011 11:01 pm przez yabu, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
yabu
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2538
Rejestracja: pt sty 18, 2008 5:34 pm

dobre fantasy?

wt maja 08, 2012 10:44 pm

O fantasy tutaj. Nie mnóż bytów, czy jakoś tak. :razz:
 
Awatar użytkownika
Najaa
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 108
Rejestracja: ndz sie 07, 2011 8:15 pm

dobre fantasy?

śr maja 09, 2012 12:11 am

Tak książki Sandersona są przyzwoicie napisana i mają mają duża zaletę - część z nich to ONE SHOT co obecnie w fantasy rzadko się zdarza
 
Awatar użytkownika
Iselor
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 20
Rejestracja: czw sie 23, 2012 8:37 pm

dobre fantasy?

czw sie 23, 2012 9:44 pm

1. Trylogia "Lyonesse" - Jack Vance
2. "Ziemiomorze" - Le Guin
3. "Kroniki Amberu" - Roger Zelazny
4. "Księga Nowego Słońca" - Gene Wolfe
5. "Władca Pierścieni"
6. "Kroniki Czarnej Kompanii" - Cook
7. Dylogia "Sarantyńska mozaika" - Guy Gavriel Kay
8. "Wiedźmin"
9. "Pieśń Karczmarza" - Peter S. Beagle
10. Dylogia "Latro" - Gene Wolfe oraz "Zapomniane Bestie z Eldu" - Patricia A. Mc Killip razem z "Tiganą" Kaya (nie mogłem się zdecydować)
 
RafaNowa
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: śr lis 14, 2012 6:45 pm

dobre fantasy?

śr lis 14, 2012 7:25 pm

Sięgnij po jakąkolwiek książke Piekary, albo serie zwiadowców Flangan'a, obaj pisarze potrafią pisać świetnie fantasy
 
Polonez35
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 21
Rejestracja: pt paź 28, 2011 10:16 am

dobre fantasy?

wt lis 20, 2012 2:39 pm

A ja ostatnio dorwałem w swe łapki "Zerwane kajdany" Biedrzyckiego - odwrócenie porządku rzeczy - ludzie ciemiężeni przez elfy. Wciąga, choć autor mało znany (chyba).
I jak patrzę na opisy, to chyba czas się wziąć za "Zwiadowców" bo gdzie nie spojrzeć, wszyscy zachwalają :)

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość