Zrodzony z fantastyki

 
Borys

wt sty 17, 2006 9:17 pm

A co sądzicie o... Łysiaku? Tak, tak, wiem, że nie wszystkie jego książki zawierają elementy historyczne, a jeśli już zawierają, to są trochę sfabularyzowane -- ale mnie jako laika interesują nie cegły-podręczniki, tylko raczej takie pozycje, które się dobrze czyta, a z których jednocześnie można się czegoś o historii dowiedzieć. I np. "Szuańska ballada" czy "Wyspy zaczarowane" Łysiaka (to drugie to zbiór esejów) właśnie pod tym względem bardzo mi do gustu przypadły. A co sądzą fachowcy (tylko zniżcie się najpierw do poziomu "szaraczka")? :)

BTW, zastanowiła mnie deklaracja Łysiaka zawarta w przedmowie "Szuańskiej ballady" -- powtarzając za jakimś historykiem (nie pamiętam jakim, ale chyba znanym) stwierdził, że nie ma czegoś takiego jak obiektywna historiografia, więc dobra historiografia to historiografia lekko fabularyzowana. Wiem, wiem, kontrowersyjne. :)
 
zorguht
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 283
Rejestracja: czw kwie 15, 2004 11:43 am

wt sty 17, 2006 9:24 pm

Powiem szczerze nie mam czasy raczej na książki nie związane z nauką swoją archeologiczną czy historyczną. Ale do zdania Łysiaka sie nie przychylę. Dobra historiografia to taka, która jest stworzona wg warsztatu naukowego. Oczywiście może byc nia i historigorafia sfabularyzowana, ale wtedy zdajemy sie na zbyt dużo własnej ingerencji w odtwarzana historią i zbyt duzo hipotetyzujemy więc rzadko jest ona "dobra" w sensie jaki napisalem wyżej.
 
Awatar użytkownika
MadMill
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 239
Rejestracja: śr mar 03, 2004 6:25 pm

pn lut 06, 2006 10:05 pm

Polecam wam Kirsta isze o II wojnie swiatowej. Ciekawa pozycja, swoje ksiazki opiera na prawdziwych wydarzeniach oczywiscie.
 
Awatar użytkownika
Jade Elenne
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1264
Rejestracja: pn maja 09, 2005 4:39 pm

wt mar 21, 2006 3:01 pm

- Dawies: Boże Igrzysko, Europa i Powstanie '44 - do wszelakich olimpiad, konkursów, itp. uczę się z jego książek - zazwyczaj z niezłym efektem.

- Wołoszański: Sensacje XX wieku, Ten okrutny wiek i Tajna wojna Stalina - świetna rzecz, szkoda, że już ich nie ma w TV...

- Kot: Polskie dekady - bardzo przystępnie i ciekawie o PRLu

- Wojewódzki: Akcja V-1, V-2 - rzecz o rakietach V-1 i V-2. Polecam szczerze, bo a)dobra, b)patriotyzm lokalny :wink:
 
RG

wt mar 21, 2006 5:44 pm

A ja polecam książkę "Rozmowy z Katem" Moczarskiego. Kiedyś lekturę obowiązkową w klasie maturalnej (nie wiem, jak teraz). Jest to zapis autentycznej rozmowy, jaka odbyła się w celi w 1945 roku w więzieniu mokotowskim miedzy Moczarskim a Stroopem - katem powstania w getcie warszawskim. Ukazuje ona proces przemian psychicznych w społeczeństwie niemieckim na przykładzie Jurgena Stroopa.

Polecam - jest warta przeczytania.

Pozdrawiam.
 
Awatar użytkownika
Einherjer
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 95
Rejestracja: pt lut 10, 2006 4:22 pm

wt mar 21, 2006 8:55 pm

"Polskie Dekady" stoją u mnie na półce od paru lat (dostałem je w nagrodę za jakiś konkurs), ale tylko je pare razy przejrzałem, nie czytałem dokładnie. Wołoszański napisał też calkiem ciekawą moim zdaniem fabularną książkę historyczną "Twierdza Szyfrów", rzeczywiście szkoda telewizyjnych sensacji...
"Ja Klaudiusz" oraz "Klaudiusz i Messalina" Gravesa też przypadły mi do gustu - interesujący okres historyczny przedstawiony w ciekawy sposób.
 
Awatar użytkownika
Thoron
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 1853
Rejestracja: sob maja 01, 2004 9:03 pm

śr mar 22, 2006 11:14 am

Ja calkiem niedawno nabylem "Teczke Hitlera", czyli odtajnione zeznania Lingego i Gunschego. Calkiem niezle zrodlo informacji nt. wydarzen "przyhitlerowych", tzn o walkach praktycznie nic nie ma, ale zachowanie, reakcje, humor i rozmowy Hitlera sa bardzo szczegolowo opisane.
POlecam tez "SS przestroga historii" Guido Knoppa i Monte Cassino (nie pamietam autora".

Tyle z mojej strony.
 
Awatar użytkownika
M.S.
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3035
Rejestracja: sob gru 24, 2005 7:42 pm

śr mar 22, 2006 5:10 pm

Thoron pisze:
Monte Cassino (nie pamietam autora".



Jeżeli chodzi Ci o tą nową książkę wydaną przez Rebis, to autorem jest Matthew Parker.
 
Awatar użytkownika
Thoron
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 1853
Rejestracja: sob maja 01, 2004 9:03 pm

czw mar 23, 2006 3:54 pm

M.S. pisze:
Jeżeli chodzi Ci o tą nową książkę wydaną przez Rebis, to autorem jest Matthew Parker.

O wlasnie o te ksiazke mi chodzilo.

Tyle z mojej strony.
 
Awatar użytkownika
DarkNoir
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: śr gru 07, 2005 8:51 pm

ndz lis 26, 2006 10:17 pm

Temat widzę dawno nie odwiedzany :wink: Mam do Was takie pytanie na egzamin z historii politycznej po 1945 roku muszę przeczytać jedną z tych czterech lektur:
Huntington "Zderzenie cywilizacji"
Buchanan "Śmierć Zachodu"
Weigel "Katedra i sześcian"
Fukuyama "Koniec historii"
Jeżeli ktoś z Was czytał którąś z tych książek to byłabym wdzięczna za polecenie jednej z pozycji.
 
Awatar użytkownika
Wojewoda
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 902
Rejestracja: wt paź 28, 2003 9:21 pm

ndz lis 26, 2006 10:54 pm

Czytalem i Huntingtona i Buchanana. Obie pozycje, pomimo kontrowersji jakie budzą, niewątpliwie warto poznać. Są napisane dosyć przystępnym językiem i nie są zbyt szczególowe. Buchanan pisze bardziej z pozycji amerykańskiej prawicy, Huntington jest bardziej neutralny. Osobiście, wolę Huntingtona, który jest bardziej wyważony.
 
Awatar użytkownika
BarWypych
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 149
Rejestracja: czw lip 12, 2007 12:25 pm

ndz sie 19, 2007 4:04 pm

Chciałbym zapytać o tytuły ksiązek(opowiadań) o wyprawach krzyżowych.
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

pn wrz 03, 2007 8:24 pm

BarWypych, jeśli chcesz przeczytać dobrą powieść o wyprawach krzyżowych, to polecam "Krzyżowców" Zofii Kossak-Szczuckiej. Jest to fabularna, ale oparta na faktach opowieść o I krucjacie. Tej autorki polecam również "Króla trędowatego" i "Szaleńców Bożych" z dziejów Królestwa Jerozolimskiego.
 
Awatar użytkownika
Faren
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 57
Rejestracja: wt gru 14, 2010 10:46 am

Re: Dobre książki historyczne

pt sty 28, 2011 5:44 pm

Szukam fachowych tekstów o Bitwie nad Bzurą we wrześniu 1939 roku, gdyż chcę napisać opowiadanie sf, opisujące tę batalię. Szczególnie interesują mnie dzienniki i pamiętniki jej uczestników, bo to co zdobyłem do tej pory, to zwyczajne encyklopedyczne opisy przebiegu bitwy. :(
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Dobre książki historyczne

sob sty 29, 2011 9:38 am

Może napisz, co dotychczas zdobyłeś na ten temat, to będzie łatwiej Ci pomóc, byśmy nie przytaczali pozycji znanych przez Ciebie.
 
Awatar użytkownika
Faren
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 57
Rejestracja: wt gru 14, 2010 10:46 am

Re: Dobre książki historyczne

ndz sty 30, 2011 8:21 pm

"Historia Polski 1918-1945" Czesława Brzoza i Andrzeja Leona Sowy; "Najnowsza historia Polski 1914-1945" Wojciecha Roszkowskiego; "Encyklopedia II wojny światowej" wyd. Ministerstwa Obrony Narodowej;
 
Awatar użytkownika
Zireael
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3534
Rejestracja: wt maja 24, 2005 3:11 pm

Re: Dobre książki historyczne

pn sty 31, 2011 4:25 pm

W jednym z niedawnych Focusów Historia był artykuł o bitwie nad Bzurą...
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Dobre książki historyczne

pn sty 31, 2011 6:53 pm

@ Faren

W takim razie polecam Ci książkę Apoloniusza Zawilskiego "Bitwy polskiego września". Jest tam opis wszystkich bitew, jakie stoczyło wojsko polskie z Wehrmachtem a sama bitwa nad Bzurą zajmuje kilkadziesiąt stron.
 
Awatar użytkownika
yabu
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2538
Rejestracja: pt sty 18, 2008 5:34 pm

Re: Dobre książki historyczne

wt lut 15, 2011 5:24 pm

Nikt nie wspomniał książek Suworowa, np 'Lodołamacz'.
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Dobre książki historyczne

wt lut 15, 2011 9:23 pm

I "Dzień M", który, jeśli dobrze pamiętam (???), wraz z "Lodołamaczem" stanowi jakby 2 uzupełniające się książki.
 
Awatar użytkownika
yabu
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2538
Rejestracja: pt sty 18, 2008 5:34 pm

Re: Dobre książki historyczne

czw lut 17, 2011 6:12 pm

Suworow Wiktor (właśc. Rezun Władimir Bogdanowicz)
Cykl "Lodołamacz"
'Lodołamacz' (tom: 1)
'Dzień "M"' (tom: 2)
'Ostatnia republika' (tom: 3)
'Ostatnia defilada' (tom: 4)
'Klęska' (tom 5)
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Dobre książki historyczne

pn lut 21, 2011 8:08 pm

Trzech ostatnich nie czytałem. Ale jak dla mnie najlepsza jest jego książka "Akwarium", opisująca kulisy działania GRU.
 
Awatar użytkownika
Klebern
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 4195
Rejestracja: czw gru 01, 2005 5:53 am

Re: Dobre książki historyczne

wt lut 22, 2011 7:45 am

earl pisze:
Trzech ostatnich nie czytałem. Ale jak dla mnie najlepsza jest jego książka "Akwarium", opisująca kulisy działania GRU.


Tylko nie wiadomo ile w niej jest prawdy a ile jest fikcji. Obstawiam, że więcej w niej fikcji niż prawdy. Ze zrozumiałych powodów szybko się tego nie dowiemy. Żaden wywiad nie ujawnia tajemnic szkolenia i funkcjonowania.
Ostatnio zmieniony wt lut 22, 2011 7:46 am przez Klebern, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Dobre książki historyczne

wt lut 22, 2011 5:16 pm

@ Klebern

Żaden wywiad nie ujawnia tajemnic szkolenia i funkcjonowania, fakt, ale Suworow/Rezun pisząc tę książkę nie był już oficerem wywiadu, więc nie był związany żadnymi krępującymi go normami. Może zresztą dostał polecenie od Brytyjczyków, aby ujawnić jak funkcjonują służby specjalne w barbarzyńskim systemie sowieckim, kto wie?
 
Awatar użytkownika
Faren
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 57
Rejestracja: wt gru 14, 2010 10:46 am

Re: Dobre książki historyczne

wt mar 22, 2011 8:52 am

Szukam książek o tematyce militarnej, opisujących rozwój broni palnej w okresie 1200-1650, nurtuje mnie jeszcze taka sprawa, dlaczego zrezygnowano z niektórych elementów zbroi, skoro jeszcze w wojnie secesyjnej dochodziło do walki wręcz? (rozumiem, że chodziło o szybkość, ale jakie to ma znaczenie, jeśli nie jesteśmy szybsi od kuli?) Może mi ktoś jeszcze odpowiedzieć na pytanie, skąd się wziął pomysł XVII stylu walki, gdzie strzelcy obu armii stają naprzeciw siebie i wystrzeliwują się jak kaczki? Ciekawe jakby zareagował na to dowódca z okresu wypraw krzyżowych, gdyby jego łucznicy i łucznicy wroga, stanęli naprzeciw siebie i strzelali ;p
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Dobre książki historyczne

wt mar 22, 2011 12:10 pm

Kiedyś w PRL była taka ciekawa, leksykonowa seria "1000 słów o...". W jej ramach powstała książeczka formatu zeszytowego (A 5 bodajże) pt. 1000 słów o dawnej broni palnej Włodzimierza Kwaśniewicza. Nie jest to szeroka kopalnia wiedzy ale podstawa do zapoznania się z tematyką uzbrojenia palnego do przełomu XVIII/XIX wieku.
 
Awatar użytkownika
Malaggar
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3222
Rejestracja: ndz cze 01, 2003 3:36 pm

Re: Dobre książki historyczne

wt mar 22, 2011 10:43 pm

dlaczego zrezygnowano z niektórych elementów zbroi, skoro jeszcze w wojnie secesyjnej dochodziło do walki wręcz?
W tej chwili nie mam dostępu do źródeł (awaria kompa, na którym je trzymam, więc dane podaję zaokrąglone z pamięci), ale biorąc pod uwagę fakty iż:
10% strat zadanych w walce wręcz pochodziło od bagnetu, a na 250 000 raportów medycznych (opisujących rany) dotyczących wojsk Unii znaleziono niecałe 1000 przypadków ran od broni kłutej/siecznej, to łatwo wyliczyć, że około 10 000 ludzi z tych 250 000 (lub mniejszej ilosci, nie wiem, czy osoby się powtarzały, ale zapewne tak) zostało rannych w walce wręcz na tyle poważnie, iż wymagali pomocy medycznej. Jesli trzymamy się zas danych, wg. których liczba zabitych po stronie Unii wyniosła niecałe 141 tysięcy zabitych i niecałe 300 000 rannych, to widzimy, że walka wręcz miała znikome znaczenie w wysyłaniu żołnierzy do Pana Boga (lub szpitala wojskowego).

To, w połaczeniu z faktem, że każdy element zbroi i niepotrzebnego sprzętu waży swoje sprawiło, że zdarzało się, iż konfederaci wyrzucali bagnety.
Może mi ktoś jeszcze odpowiedzieć na pytanie, skąd się wziął pomysł XVII stylu walki, gdzie strzelcy obu armii stają naprzeciw siebie i wystrzeliwują się jak kaczki?
Wziął się z wymogów pola bitwy:
1) Zaczynają pojawiać się armie masowe, w których służą zwykli ludzie. Trzymanie ich w zwartym szyku ułatwia kontrolowanie ich.
2) Broń palna jest skuteczniejsza (morale!) podczas strzelania salwą, którą łatwiej wyegzekwować znowu gdy ma się ludzi w zasięgu widzenia i głosu.
3) Zwarty szereg + bagnet daje szansę w starciu z jazdą.
4) Grupa zapewne zwiększa komfort psychiczny - trafią tego obok, a nie mnie!
Ostatnio zmieniony wt mar 22, 2011 10:43 pm przez Malaggar, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Faren
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 57
Rejestracja: wt gru 14, 2010 10:46 am

Re: Dobre książki historyczne

sob lip 23, 2011 6:17 am

Witam,

zbieram materiały do opowiadania historycznego z elementami fantasy. Traktowałby o zniszczeniu drzewa Irminsul przez Karola Wielkiego w 772 roku. Interesują mnie informacje o samym władcy, o ówczesnych Germanach i Sasach i mitologii germańskiej. Co byście polecili?
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Dobre książki historyczne

ndz lip 24, 2011 6:09 pm

Jeśli chodzi o zwyczaje, prawo pisane i niepisane, tradycję itd. państwa Franków za czasów Karola Wielkiego a także innych państw germańskich z wczesnego średniowiecza polecam ciekawą książkę Karola Modzelewskiego "Barbarzyńska Europa".
 
Awatar użytkownika
grzesm
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: wt wrz 27, 2011 6:26 pm

Dobre książki historyczne

wt wrz 27, 2011 7:17 pm

Z czystym sumieniem mogę polecić STALINGRAD Anthony'ego Beevor'a.
Napisana bardzo "normalnym" językiem i z tego powodu bardzo łatwo się ją czyta.
Do tego opisy horroru zarówno Rosjan jak i Niemców a do tego ludności zamieszkującej tereny, po których przelała się wojenna nawałnica są naprawdę poruszające.

Do tego Bill Bryson i jego AT HOME: A SHORT HISTORY OF PRIVATE LIFE. Fascynująca opowieść o tym jak narodziły się lodówki, komody stołki i wszytko co tylko znajduję się w każdym gospodarstwie domowym. Nie wiem czy została wydana po polsku ale jeśli "inglisz" nie stanowi dla was bariery to gorąco polecam.

Pozdrawiam

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości