Zrodzony z fantastyki

  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
 
Darklord
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 9630
Rejestracja: sob lis 15, 2003 2:03 pm

czw gru 11, 2003 11:08 pm

<!--QuoteBegin-Anonymous+-->
Anonymous pisze:
<!--QuoteEBegin-->Czy móg³bym prosiæ aby kto¶ opisa³ miasto drowów rz±dzone przez magów i poda³ przybli¿one stasystyki ich w³adców? Z góry dziekujê.
<br />Sshamath, Miasto Mrocznych Wici (City of Dark Weavings). Znajduje siê w ?rodkowym Podmroku, pod Odleg³ymi Wzgórzami (Far Hills). <br />Populacja: 12 047 wolnych i 13 385 zniewolonych <br />Miastem rz±dzi Konklawa [magów]: Masoj Dhunnyl [PZ m drow czarodziej specjalizuj±cy siê w odpychaniu 18], Urlryn Khalazza [NZ m drow czarodziej specjalizuj±cy siê w przyzywaniu 19], Seldszar [CN m drow wieszcz 18], Malaggar Xarann [CZ m drow czarodziej specjalizuj±cy siê w zaklinaniu 20], Felyndiira T'orgh [CZ k drow iluzjonista 17], Krondorl Waeglossz [NZ m drow czarodziej specjalizuj±cy siê w wywo³aniach 19], Tsabrak od Krwi [CZ m drow wampir nekromanta 18], Shurdiira Helviiryn [CN k drow transmuter 17], Guldor Zuaviir [NZ m drow czarodziej 20/arcymag 2], Antarlab Trzês±cy Kamieniami [PZ m drow czarodziej 13/mistrz ¿ywio³u 7] <br />Miasto zbudowane jest na bazie tysiêcy kolumn i ³±cz±cych je kolumn.
 
Martio
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 366
Rejestracja: śr paź 17, 2007 8:07 am

Re: Drowy na Abeir-Torilu

pt gru 12, 2003 9:48 am

<!--QuoteBegin-Thomas Percy+-->
Thomas Percy pisze:
<!--QuoteEBegin-->Menazorebanzan tak naprawde nie posiada armii. Ma kilka skloconych gangow, ktore sa w stanie co najwyzej uprawiac partyzantke. Najwiekszy gang Baenre to raptem 3000 zolnierzy.
<br /> <br />Wybaczcie, iż wracam do tak odległego posta ( w końcu pierwszego ). Nie doszukałem się odpowiedzi w temacie, więc pytam sam: Czy dopuszczalna jest nazywanie Baenre i innych rodzin "gangami"? Ja się z tą formą pierwszy raz spotykam, więc wolę się zapytać. A nuż się dowiem czegoś nowego... <br /> <br />Pozdrawiam <br />Martio
 
Darklord
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 9630
Rejestracja: sob lis 15, 2003 2:03 pm

ndz gru 14, 2003 8:09 am

<!--QuoteBegin-Anonymous+-->
Anonymous pisze:
<!--QuoteEBegin-->[...]hmmm, dlaczego w 2 edycji niektórzy z tych magów mieli wy¿sze poziomy???
<br />Czasem w czasie konwersji poziomu podwy¿szaj±, a czasem obni¿aj±. Czasem obni¿enie wynika z powodu: <br />-zapomnieli zajrzeæ do najbardziej aktualnej wersji rozpiski <br />-musieli braæ poprawkê na ECL
 
Darius__
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 906
Rejestracja: pn paź 21, 2002 8:24 pm

Re: Drowy na Abeir-Torilu

ndz gru 14, 2003 4:01 pm

<!--QuoteBegin-Martio+-->
Martio pisze:
<!--QuoteEBegin-->Czy dopuszczalna jest nazywanie Baenre i innych rodzin "gangami"? Ja siê z t± form± pierwszy raz spotykam, wiêc wolê siê zapytaæ. A nu¿ siê dowiem czego¶ nowego... <br />
<br /> <br />Haha, Thomas zapewne trochê sparodiowa³ domy szlacheckie Menzo i ich metody dzia³ania, czêsto dalekie od wyrafinowanej dyplomacji, ale generalnie, NIE nazywamy domów mrocznych elfów gangami i nie jest to z pewno¶ci± czêsto stosowane okre¶lenie.
 
Kharis
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: wt wrz 16, 2003 4:21 pm

ndz gru 14, 2003 11:21 pm

Przegl±daj±c podrêcznik Underdark , przy opisie Menzoberranzan natrafi³em na zdanie "In 1359 DR, House Oblodra, Third House of the city, was destroyed by an apparent manifestation of Lolth's own wrath...". Dziwi mnie data 1359, gdy¿ podczas gdy czyta³em Mroczne Oblê¿enie wyczyta³em wyra¼nie, ¿e wydarzenia z tej ksi±¿ki obejmuj± tzw. Trudne Czasy a w chronologii FR (choæby tej umieszczonej na stronie Wizardów) pisze jak byk, ¿e Trudne Czasy to rok 1358 czyli Rok Cieni. Móg³by mi to kto¶ wyja¶niæ, bo nie jestem tak bardzo obeznany ze ¶wiatem FR. <br /> <br /><!--QuoteBegin-Loethlin@-'-+---->
Loethlin@-'- pisze:
<!--QuoteEBegin-->To jest opisane w bodaj¿e "Drodze do ?witu" lub "Mrocznym Oblê¿eniu", czyli, jednej z ksi±¿ek z tetralogii "Dziedzictwo Mrocznego Elfa". Przeczytaj sobie, nie chcê tu spoilera puszczaæ.
Dok³adnie rzecz ujmuj±c w Mrocznym Oblê¿eniu, zniszczenie owego domu mia³o miejsce tu¿ przed atakiem drowów na Mithrilow± Halê.
 
Gryzlock__
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 239
Rejestracja: sob mar 29, 2003 2:25 pm

pn gru 15, 2003 6:42 am

<!--QuoteBegin-Kharis+-->
Kharis pisze:
<!--QuoteEBegin-->Przegl±daj±c podrêcznik Underdark , przy opisie Menzoberranzan natrafi³em na zdanie "In 1359 DR, House Oblodra, Third House of the city, was destroyed by an apparent manifestation of Lolth's own wrath...". Dziwi mnie data 1359, gdy¿ podczas gdy czyta³em Mroczne Oblê¿enie wyczyta³em wyra¼nie, ¿e wydarzenia z tej ksi±¿ki obejmuj± tzw. Trudne Czasy a w chronologii FR (choæby tej umieszczonej na stronie Wizardów) pisze jak byk, ¿e Trudne Czasy to rok 1358 czyli Rok Cieni. Móg³by mi to kto¶ wyja¶niæ, bo nie jestem tak bardzo obeznany ze ¶wiatem FR.
<br /> <br />Trudne Czasy skoñczy³ siê w³a¶nie w 1359 roku i wtedy opiekunka Baenre, gdy odzyska³ moc od Lloth zniszczy³a trzeci dom.
 
Darklord
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 9630
Rejestracja: sob lis 15, 2003 2:03 pm

pn gru 15, 2003 9:32 am

<!--QuoteBegin-Anonymous+-->
Anonymous pisze:
<!--QuoteEBegin-->Kim s± drowy z lasu Mir? Czy stanowi± zorganizowan± spo³eczno¶æ o jakim¶ celu? Kto im przewodzi? Czy to wyznawcy Vhaerauna czy mo¿e innego drowiego bóstwa? Dlaczego tam mieszkaj±?
<br />S± tam trzy osady: Dallnothax, Iskasshyall i Holldayhim (dawniej by³o ich wiêcej, ale uleg³y zniszczeniu). 70% z nich do wyznawcy Vhaerauna, a pozostali to atei¶ci lub wyznawcy "mroczniejszych bóstw" (brak sprecyzowania co siê przez to rozumie). Dallnothax i Iskasshyall maj± rz±dy patriarchalne (mê¿czyzn), a Holldayhim egalitarne (równouprawnienie). Na powierzchni znajduje siê drobna czê¶æ miast (praktycznie tylko wej¶cia do czê¶ci podziemnej). <br />Mieszkañcy tych miast uznwani s± za heretyków przez kap³anki Lolth z Guallidurth (najbli¿sze miasto drowów).
 
Kharis
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: wt wrz 16, 2003 4:21 pm

pn gru 15, 2003 6:32 pm

<!--QuoteBegin-Gryzlock+-->
Gryzlock pisze:
<!--QuoteEBegin--><!--QuoteBegin-Kharis+-->
Kharis pisze:
<!--QuoteEBegin-->Przegl±daj±c podrêcznik Underdark , przy opisie Menzoberranzan natrafi³em na zdanie "In 1359 DR, House Oblodra, Third House of the city, was destroyed by an apparent manifestation of Lolth's own wrath...". Dziwi mnie data 1359, gdy¿ podczas gdy czyta³em Mroczne Oblê¿enie wyczyta³em wyra¼nie, ¿e wydarzenia z tej ksi±¿ki obejmuj± tzw. Trudne Czasy a w chronologii FR (choæby tej umieszczonej na stronie Wizardów) pisze jak byk, ¿e Trudne Czasy to rok 1358 czyli Rok Cieni. Móg³by mi to kto¶ wyja¶niæ, bo nie jestem tak bardzo obeznany ze ¶wiatem FR.
<br /> <br />Trudne Czasy skoñczy³ siê w³a¶nie w 1359 roku i wtedy opiekunka Baenre, gdy odzyska³ moc od Lloth zniszczy³a trzeci dom.
<br /> <br />To dlaczego wiêc w kalendarium ksi±¿ek FR pisze,¿e Mroczne Oblê¿enie dzieje siê w 1358 a nie na przestrzenie lat 58/59. Równie¿ pocz±tek Drogi Do ?witu mówi nam, ¿e minê³o 6 lat od zakoñczenie wojny o Mithrilow± Halê, a jak wiadomo Droga Do ?witu dzieje siê w 1364. Dlatego wiêc dalej widzê jak±¶ nie¶cis³o¶æ, albo te¿ ja jako¶ dziwnie liczê lata... :? W sumie nie wiem do koñca. :? Mam nadziejê, ¿e wyja¶ni mi to kto¶
 
Jierdan
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 655
Rejestracja: czw lis 16, 2006 12:25 am

pn gru 15, 2003 11:53 pm

To dlaczego wiêc w kalendarium ksi±¿ek FR pisze,¿e Mroczne Oblê¿enie dzieje siê w 1358 a nie na przestrzenie lat 58/59. Równie¿ pocz±tek Drogi Do ?witu mówi nam, ¿e minê³o 6 lat od zakoñczenie wojny o Mithrilow± Halê, a jak wiadomo Droga Do ?witu dzieje siê w 1364. Dlatego wiêc dalej widzê jak±¶ nie¶cis³o¶æ, albo te¿ ja jako¶ dziwnie liczê lata...  W sumie nie wiem do koñca.  Mam nadziejê, ¿e wyja¶ni mi to kto¶
<br />Có¿... Signore Bob Salvatore w kulki sobie polecia³... Nie pierwszy, zreszt±, raz. :)
 
Darius__
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 906
Rejestracja: pn paź 21, 2002 8:24 pm

śr gru 17, 2003 10:37 pm

Oficjalne rozpiski postaci z tego cyklu znajduj± siê w magazynach Dragon: <br /> <br />- Pharaun Mizzrym, Jeggred Baenre, Quenthel Baenre, Gromph Baenre - Dragon 302; <br /> <br />- Dyrr, Ryld Argith, Valas Hune, Halisstra Melarn - Dragon 312. <br /> <br />Niestety, rozpiski nie s± dostêpne na stronach www. <br /> <br /> <br /> <br />Co do kultu Selvetarma, bóstwo to praktycznie nie posiada schierarchizowanego ko¶cio³a, jego wyznawcy s³u¿± na ogó³ w szeregach zbrojnego ramienia ko¶cio³a Lolth. Nie jest to jednak ¿aden "underground" - choæ to okre¶lenie bardzo pasuje do samego ¶rodowiska otaczaj±cego wyznawców :wink: S³u¿±c Selvetarmowi, s³u¿± na dobr± (z³± :)) sprawê Lolth... <br /> <br />Kap³anki Lolth to wysoko urodzone mroczne elfki, które dost±pi³y zaszczytu zakoñczenia indoktrynacyjno-perwersyjno-sadystycznej edukacji kap³añskiej :wink: Otrzymuj± (no, mo¿e obecnie s± z tym pewne problemy :mrgreen:) czary, w³adzê, pozycjê. To wiêkszo¶ci drowów wydaje siê warto¶ci± nadrzêdn±: dominacja i supremacja.
 
Darklord
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 9630
Rejestracja: sob lis 15, 2003 2:03 pm

śr gru 17, 2003 10:49 pm

<!--QuoteBegin-Anonymous+-->
Anonymous pisze:
<!--QuoteEBegin-->1. Kult Selvatarma. Czy w drowich miastach w których czczona jest Lloth kap³ania Selvetarma "czempiona Lloth" dzia³aj± "na legalu" czy stanowi± jaki¶ ukryty kult? Jest kto¶ kogo mo¿na uznaæ za g³owê ko¶cio³a tego boga (oficjalnie b±dz nieoficjalnie)? <br />2. Jakie wymagania musz± spe³niæ kandydatki na wysokie kap³aniki Lloth? Jakie otrzymuj± korzy¶ci oprócz presti¿u i wiêkszej w³adzy?
<br />1. Jest to legalny kult, ale bardzo ograniczony. Nie sprecyzowano g³owy tego ko¶cio³a. <br />2. Musz± mieæ powy¿ej 9 poziomu, dobrze jak maj± jak±¶ klasê presti¿ow± (najlepiej Arachne z Faiths and Pantheons). Specjalne zdolno¶ci przychodz± z klas presti¿owych.
 
Kiaryn'Veil Duskryn
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2940
Rejestracja: wt lip 01, 2003 11:17 am

czw gru 18, 2003 12:19 am

Jak zareagowa³yby zatem w tych trudnych czasach (gdy Lolth milczy) kap³anki, gdy okazuje siê, i¿ najpotê¿niejszymi dzier¿ycielami boskiej magii s±... kap³ani Selvetarma? Czy taki Kleryk Selvetarma 19 poziomu wci±¿ bêdzie bez wachania wykonywa³ rozkazy rozwydrzonej kleryczki Lolth 8 poziomu? Oficjalne dodatki milcz± na ten temat...
 
Darklord
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 9630
Rejestracja: sob lis 15, 2003 2:03 pm

czw gru 18, 2003 10:22 am

<!--QuoteBegin-Kiaryn'Veil Duskryn+-->
Kiaryn'Veil Duskryn pisze:
<!--QuoteEBegin-->Jak zareagowa³yby zatem w tych trudnych czasach (gdy Lolth milczy) kap³anki, gdy okazuje siê, i¿ najpotê¿niejszymi dzier¿ycielami boskiej magii s±... kap³ani Selvetarma? Czy taki Kleryk Selvetarma 19 poziomu wci±¿ bêdzie bez wachania wykonywa³ rozkazy rozwydrzonej kleryczki Lolth 8 poziomu? Oficjalne dodatki milcz± na ten temat...
<br />No w³a¶nie - milcz±. Nie czyta³em jeszcze Underdark - byæ mo¿e tam co¶ jest...
 
Awatar użytkownika
Aragathor Roaringflame
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 6202
Rejestracja: wt lis 26, 2002 5:52 pm

czw gru 18, 2003 11:29 am

Czy taki Kleryk Selvetarma 19 poziomu
<br /> <br />W posiadanych przez moją niezbyt skromną osobę źródłach nie ma informacji o takim kapłanie, więc można uznać że taki nie istnieje. <br /> <br />
Czy taki Kleryk Selvetarma 19 poziomu wciąż będzie bez wachania wykonywał rozkazy rozwydrzonej kleryczki Lolth 8 poziomu?
<br /> <br />Tak będzie słuchał kapłanki Lolth jednak tylko do momentu gdy ta straci władzę, wtedy najprawdopodobniej popatrzy w inną stronę i zignoruje jej rozkazy. <br />Sytuacji nie poprawia zachowanie Selvetarma który ignoruje Lolth ponieważ aktualnie zainteresowany jest Garagosem. <br />W Underdark nie znajdziesz nic ponad to, jedynie kilka wzmianek o tym że kapłani pana S dalej służą kapłankom.
 
Phobos
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 620
Rejestracja: sob maja 03, 2003 11:20 am

czw gru 18, 2003 3:21 pm

Popro¶ najlepiej o liste odmian s³owa. <br />Te¿ siê mo¿e przydaæ. Ja o ni± prosze bo nie mam pewno¶ci. <br />Acha i "DROW" wymawia siê dro³ bodaj¿e. Przynajmniej ja tak mówie.
 
Dark Dar
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 270
Rejestracja: sob lip 26, 2003 5:08 pm

czw gru 18, 2003 3:55 pm

Ja te¿ drow wymawiam jak "dro³", jednak nie wiem jak powinno siê porawnie mówiæ...
 
Darius__
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 906
Rejestracja: pn paź 21, 2002 8:24 pm

czw gru 18, 2003 6:55 pm

Je¿eli przyjmiemy angielsk±, oryginaln± wymowê, pope³niacie b³±d, ch³opaki - chocia¿ ja te¿ czêsto idê na ³atwiznê i wymawiam wyraz drow tak jak Wy (dro³) co wydaje siê brzmieæ w¶ród polskich wyrazów lepiej :) <br /> <br />Otó¿ wyraz "drow" poprawnie wymawia siê ['drau], czyli "po polsku" fonetycznie dra³ (rymuje siê z angielskimi wyrazami how czy vow).
 
Kharis
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: wt wrz 16, 2003 4:21 pm

śr gru 24, 2003 12:52 am

[quote=Anonymous]Na stronie 138 polskiego wydania Upadku Pharaun wspomina o zdobyciu Menzoberranzan przez
stado nêdznych krasnoludów
nic o tym wydarzeniu nie s³ysza³em ale s±dzê ¿e musi siê ono odbywaæ pomiêdzy akcj± Mrocznego oblê¿enia a Upadku. Czy móg³by kto¶ mi przybli¿yæ to zdarzenie?[/quote][/quote] <br />O wydarzeniach tych wspomina podrêcznik Underdark: W 1372 DR (Rok Dzikiej Magii) Lolth nagle i niespodziewanie "ucich³a" i zniknê³a. W konsekwencji wszystkie jej kap³anki starci³y moce kap³añskie. Menzoberranzan zaczê³o szybko s³abn±æ i ogarniaæ strach i niepewno¶æ, czy Lolth wróci. Sytuacjê tê wykorzystali przeciwnicy drowów. Na pocz±tku wybuch³o w mie¶cie powstanie, a nastêpnie duergary pod wodz± Gracklstugha ruszy³y na miasto. W mie¶cie wybuch³a panika. Utworzono armiê, która mia³a zniszczyæ duergarów w miejscu zwanym Pillars of Woe - lecz drowy przegra³y. Co gorsza dla drowów na miejsce walk przyby³y pó³-demony Kaanyr Vhok. Obecnie miasto jest w stanie oblê¿enia. Wszystko wskazuje na to, ¿e prêdzej czy pó¼niej ugnie siê wrogom i podda.
 
Awatar użytkownika
Lorrain
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 199
Rejestracja: pn lis 06, 2006 8:59 pm

pt sty 09, 2004 10:57 pm

Z tego co pamiętam akcja "Upadku" ma miejsce właśnei na początku "ciszy" Lolth. Jak więc Pharaun może mówić o czymś, co ma się dopiero wydarzyć?
 
Awatar użytkownika
Myrkull
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 454
Rejestracja: wt gru 12, 2006 6:18 pm

śr mar 24, 2004 11:01 am

Widocznie Pharaun jest jasnowidzem :wink:. <br />Założę się, że Menzoberranzan nie zostanie zdobyte, bo Lolth wróci i jej kapłanki przegnają najeźdzców, trzeba tylko poczekać, do ostatniej części "Wojny Pajeczej Królowej".
 
Andrie Oddbody__
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 297
Rejestracja: sob lis 15, 2003 12:38 pm

pt mar 26, 2004 3:07 pm

Mam pytanko. Jaki symbol ma organizacja prowadzona (dowodzona) przez Jarlaxla, czyli Bregan D'aerthe?? <br />Bo symbole domów ju¿ zdoby³em i teraz szukam tylko tego symbolu. Pomocy.
 
iliphar
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 65
Rejestracja: śr kwie 02, 2003 1:37 pm

pt mar 26, 2004 6:50 pm

Bregan D'aerthe nie maj± symbolu. A przynajmniej mo¿na chyba wnioskowaæ ¿e nie maj± bior±c pod uwagê ¿e w "Menzoberranzan" (FR boxed set) nic na ten temat nie wspominano w rozdziale im po¶wiêconym.
 
Thunderhand
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: pt mar 26, 2004 9:19 pm

pt mar 26, 2004 10:07 pm

A co z drowami z powierzchni chodzi mi o las Mir w pobli¿u Calimportu
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości