Zrodzony z fantastyki

 
Qualnvyll
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 30
Rejestracja: pt sie 07, 2009 1:08 pm

Dun-Tharos

ndz sty 16, 2011 11:33 am

Po długiej nieobecności na forum mam pytanie:

Poszukuję informacji, po polsku, odnośnie Dun-Tharos, oraz Nentyarch. Z tego co zdążyłem się zorientować Nentyarch to jakiś tytuł, zaś Dun-Tharos miejsce, chyba miasto.. Ale nie wiem gdzie dokładnie, oraz jakie są jego dzieje. Interesuje mnie okres do 1380 roku.
 
Awatar użytkownika
Radnon
Szef działu
Szef działu
Posty: 4461
Rejestracja: czw maja 06, 2004 3:35 pm

Re: Dun-Tharos

ndz sty 16, 2011 12:27 pm

Nentyarch to tytuł jaki pierwotnie nosili monarchowie starożytnego państwa Narfell położonego na Odległym Wschodzie i zajmującego obszar Wielkiej Doliny i dzisiejszego Narfell. Mieszkańcy państwa specjalizowali się w magii przywołującej biesy z niższych planów i prowadzili bardzo ekspansjonistyczną politykę. To doprowadziło ich do konfliktu z Raumatharem (innym magicznym państwem z tej okolicy), który zakończył się zniszczeniem i upadkiem obu krain. Kilka wieków później na tereny zajmowane przez Narfell sprowadzili się druidzi, którzy postawili sobie za cel powstrzymanie demonów pozostałych po dawnych czarodziejach. Przywódca owych druidów przyjął tytuł Nentyarchy i stał się nieformalnym władcą Wielkiej Doliny. Taki stan rzeczy utrzymuje się do dzisiaj.

Dun-Tharos to natomiast dawna stolica Narfell, w której prowadzono najbardziej plugawe magiczne eksperymenty i badania. Położona była w północnej części Wielkiej Doliny gdzie obecnie znajduje się las Rawlins. Została doszczętnie zniszczona podczas wojny z Raumatharem, ale jej rozległe, pełne czartów podziemia przetrwały upadek miasta w stosunkowo nienaruszonym stanie. Kiedy na miejsce przybyli druidzi obłożyli lochy wieloma ochronnymi czarami, które miały zastrzymać węwnątrz demony. Na górze stworzyli natomiast drzewną twierdzę, która stała się główną siedzibą kręgu i kwaterą nowego Nentyarchy. Mieli oni odstraszać potencjalnych poszukiwaczy przygód i magów, którzy szukaliby dziedzictwa Narfell.
Taka sytuacja trwała mniej więcej do 1372/1373 RD, kiedy to armia prowadzone przez Wybrańca Talony zdobyła Dun-Tharos i wyparła druidów do południowego lasu Lethyr. Następnie wyznawcy Pani Trucizn przystąpili do zdejmowania zabezpieczeń chcąc dostać się do magicznych skarbów ukrytych w podziemiach oraz uwięzionych tam demonów. Nentyarch i jego ludzie planują natomiast odbicie północnego lasu i odzyskanie twiedzy zanim magiczne pieczęcie zawiodą.

Trochę rozwinięto tą historię w 4 edycji, ale tutaj nie jestem specjalnym specjalistą. Jeśli chodzi o źródła to po polsku można trochę przeczytać w "Opisie Świata Zapomnianych Krain" i "Wyznaniach i Panteonach", ale w żadnym z nich nie ma tego dużo.
 
Qualnvyll
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 30
Rejestracja: pt sie 07, 2009 1:08 pm

Dun-Tharos

wt sty 18, 2011 12:10 pm

Wielkie dzięki. Na pewno te info pomogą zrozumieć region Ziem Krwawnika :)

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości