Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
Draugdin
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 81
Rejestracja: sob cze 07, 2008 2:12 pm

Dungeons & Dragons dla początkujących

sob cze 07, 2008 2:19 pm

Witam i pozdrawiam.

Mam świadomość, że większość jest już zazwyczaj zaawansowanymi graczami, ale wierzcie mi - są też tacy co dopiero zaczynają.
My z bratem zaczęliśmy niedawno poznawać ciekawy świat D&D od zakupu Dungeons & Dragons gry planszowej. Bardzo nas to zainteresowało. Na razie gramy na zasadach gry planszowej, ale wiemy że to przybliża nas do lepszego poznania i zrozumienia zasad D&D Rpg.
Mam pytanko czy są może jakieś gotowe scenariusze przygód do wykorzystania w D&D grze planszowej i gdzie ewentualnie mogę tego szukać.
Z góry dziękuję za odpowiedź.
 
Awatar użytkownika
DibiZibi
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 4316
Rejestracja: śr lis 15, 2006 9:50 pm

sob cze 07, 2008 3:09 pm

1) Radziłbym od razu przesiąść się na normalne D&D (Edycję 3.5). Jest zdecydowanie ciekawsza, i ma większe możliwości niż gra planszowa.
2) Poza kilkoma przygodami dostępnymi w zestawie, raczej nic nie znajdziesz.
Zawsze możesz wymyślić coś samemu, albo dowolną, inną przygodę przystosować do gry w uproszczonej, planszowej wersji.
 
Awatar użytkownika
Behir
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 446
Rejestracja: czw kwie 27, 2006 4:51 pm

sob cze 07, 2008 3:17 pm

Witam na forum :).

Draugdin pisze:
Mam świadomość, że większość jest już zazwyczaj zaawansowanymi graczami, ale wierzcie mi - są też tacy co dopiero zaczynają.


Serio? Naprawdę są ludzie, którzy dopiero zaczynają :P? Dobra, a tak na poważnie: każdy kiedyś zaczynał, więc nie ma się czego bać :).

Draugdin pisze:
My z bratem zaczęliśmy niedawno poznawać ciekawy świat D&D od zakupu Dungeons & Dragons gry planszowej. Bardzo nas to zainteresowało. Na razie gramy na zasadach gry planszowej, ale wiemy że to przybliża nas do lepszego poznania i zrozumienia zasad D&D Rpg.


W "D&D Gra Przygodowa" nigdy nie grałem, natomiast po pobieżnych oględzinach zapamiętałem, że zasady w wielu miejscach po prostu pokrywają się ze zwykłym dedekiem, a reszta to uproszczenia. A czy gra w to przybliża do poznania i zrozumienia D&D? IMHO nic nie przybliża do RPG, jak granie w RPG właśnie ;).

Draugdin pisze:
Mam pytanko czy są może jakieś gotowe scenariusze przygód do wykorzystania w D&D grze planszowej i gdzie ewentualnie mogę tego szukać.
Z góry dziękuję za odpowiedź.


Nie wiem, czy akurat do Gry Przygodowej, natomiast na pewno została wydana seria "Fantastic Locations". W wersji polskiej znajdziesz Fane of the Drow (Świątynia Drowów). Zawiera szczątkową przygodę oraz maty. Ja to widziałem (i zakupiłem) w Empiku, ale znaleźć to można też na Rebel.pl i prawdopodobnie na Replikatorze.

Edit: Jest jeszcze "Więzienie Piekielnego Pala".
 
Awatar użytkownika
myyq
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 66
Rejestracja: sob maja 03, 2008 10:56 am

sob cze 07, 2008 8:22 pm

DibiZibi pisze:
Radziłbym od razu przesiąść się na normalne D&D (Edycję 3.5). Jest zdecydowanie ciekawsza, i ma większe możliwości niż gra planszowa


Można by też odrazu kupić 4.0, lecz ja tam wolę stare, poczciwe 3.5 (3.25 :razz:).

Też mam D&D Grę Przygodową, lecz teraz używam stamtąd jedynie figurki i kości :wink:

Co do przygód "gotowców", to ja raczej bym przeglądnął je w sklepie, jakieś ciekawe motywy zaczerpnął i zrobił coś swojego. Na początku możesz nie mieć zbyt ciekawej fabularnie gry, a jedynie traktując ją jako "rozgrzewkę" przed prawdziwym DynDaniem :razz:

Jeśli chcesz przeciągać jakiś ciekawy scenariusz na wiele sesji, to polecam wpychanie gdzieniegdzie lochów z pożądną rąbanką :wink:
 
Awatar użytkownika
DibiZibi
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 4316
Rejestracja: śr lis 15, 2006 9:50 pm

sob cze 07, 2008 8:46 pm

myyq pisze:
Można by też odrazu kupić 4.0, lecz ja tam wolę stare, poczciwe 3.5


Edycja 4 jest trudno dostępna w Polsce i minie jeszcze sporo czasu zanim będzie dostępna po Polsku (pewnie w drodze będzie już wtedy 4.x).
Osoby rozpoczynające grę nie powinny kupować podręczników w obcym języku. Chyba że znacie angielski naprawdę bardzo dobrze.
 
Awatar użytkownika
Muscovite
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 88
Rejestracja: sob sie 04, 2007 9:35 am

sob cze 07, 2008 10:49 pm

Edycja 4 jest trudno dostępna w Polsce i minie jeszcze sporo czasu zanim będzie dostępna po Polsku


Niewątpliwie minie sporo czasu zanim 4 ed będzie po polsku i nie jest łatwo zrozumieć i przyswoić sobie reguły w obcym języku. Wszystko to zależy od poziomu języka angielskiego.

Jednak co do dostępności się nie zgodzę. Oczywiście możemy kupić w amerykańskim Amazonie za 57$ nie licząc kosztów przesyłki w sumie około 70$ (mówię o komplecie PHB,DMG i MM). W Polsce natomiast możemy zamówić 4ed na Rebelu za 200zł. Przesyłka powinna być dostarczona w ciągu 14 dni więc czas porównywalny (może trochę niższy dla polskiego zamówienia) a różnica w cenie rekompensowana jest za możliwość zapłaty przy odbiorze dla osób nie posiadających konta bankowego i karty kredytowej.
 
Awatar użytkownika
little_diner
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 575
Rejestracja: ndz cze 13, 2004 6:27 pm

sob cze 07, 2008 11:47 pm

Z tego co widziałem, to podręczniki do 4. edycji są napisane językiem bardzo przystępnym. Czasami może być wymagany słownik, ale naprawdę, język jest banalnie prosty. Więc bariera językowa nie powinna być tutaj argumentem.
Najprostszym sposobem jest przyswojenie reguł po angielsku. Nie ma co się bawić w domowe tłumaczenie warlorda (był o tym temat). Niech póki co pozostanie warlordem. Podobnie inne słowa. Często najlepiej przyswoić ich angielską wersję niż męczyć się nad sensownym tłumaczeniem na polski. A to właśnie te słowa najczęściej sprawdzałem w słowniku (dla własnej satysfakcji).
 
Awatar użytkownika
Muscovite
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 88
Rejestracja: sob sie 04, 2007 9:35 am

ndz cze 08, 2008 11:17 am

To prawda tłumaczenie nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem szczególnie w przypadku neologizmów i tak zwanych phrasal verbs.

Ale wracając do tematu. Jeśli lubisz RPG to warto zainwestować to 150-200zł w podręczniki. Przygody po pewnym czasie zaczą układać się same a przyjemność z gry dzięki różnorodności może trwać naprawdę długo. Kolejną zaletą są spotkania z przyjaciółmi czego nie odda nam zadny MMO :D
 
Awatar użytkownika
Llewelyn_MT
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1178
Rejestracja: sob sty 31, 2004 7:06 pm

ndz cze 08, 2008 5:25 pm

Polecam Edycję 3.5, chyba że nie macie kłopotów z angielskim. Nie sposób dokładnie ocenić 4Ed, ale z pewnością jest łatwiejsza dla początkujących.

Na Allegro można dostać bardzo tanio podręczniki polskie do edycji 3.5. Sam właśnie kupiłem za 60 zł dwa podręczniki o ZK, a to mniej więcej pół ceny sklepowej. W zasadzie potrzebne są ci minimum 4 książki,czyli zestaw podstawowy i jakiś świat. Dobrze też kupić opis świata np. Zapomniane Krainy. To książka bardzo pomocna dla początkujących, ale absolutnie nie niezbędna. Jeśli ci się poszczęści, to za mniej niż 200 zł je uzbierasz przez Allegro. Najniższa cena sklepowa jaką znam to 240 zł (każda po 60 zł).

Edycja 4 to wydatek rzędu około 170 zł w USA (z szybką opcją wysyłki) lub 210 zł w Brytanii. W Niemczech ceny jak w USA, ale w Euro, więc 2x drożej. To oczywiście za same podręczniki podstawowe. Trzeba będzie długo czekać, bo w tej chwili na Amazon USA w tej cenie nie są dostępne (napisali że dopiero od 16-go mają być). Na Amazon UK nie wiadomo czy/kiedy wysyłać w ogóle zaczną. W innych sklepach jest o ile wiem znacznie drożej.
Z tego względu krajowa cena około 200 zł nie jest wygórowana, zwłaszcza że i tak poczekasz ze 2..3 tygodnie, a na zamówienie ze Stanów to może i miesiąc.
 
Awatar użytkownika
dreamwalker
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2250
Rejestracja: pn gru 19, 2005 9:39 pm

ndz cze 08, 2008 7:24 pm

Co do angielskiego - byłem na pierwszym roku studiów gdy zaczynałem z D&D
Angielski znałem na poziomie maturalnym (5 z ustnego, zdawałem starą maturę) i zaczynałem od czytania angielskiego SRD. Tak więc można.

Ale D&D jest zaskomplikowane chyba raczej dla początkujących graczy, dłużej się trzeba uczyć niż do dajmy na to Warhammera czy nwoda. Niektórzy mimo lat gry i tak nie opanowują wszystkich zasad i w razie potrzeby zmyślają coś samemu.

Co do edycji D&D - zdecydowanie godna polecenia jest 3.5. Mamy teraz w Polsce dobry okres na grę w 3.5 bo dużo podręczników po Polsku już wyszło. Edycja 3.5 jest też spójniejsza i bardziej dopracowana niż 3.0 (nie żeby wad nie miała - ma oczywiście).

Jeśli chodzi o przygody - Bezsłoneczna Cytadela wydaje się być rozsądnym wyborem pod warunkiem że nie macie wielkich wymagań co do fabuły. Bo jak tak to nie ma co liczyć na scenariusze oficjalne - można sięgnąć np po osławionego "Pająka z Cormanthoru" ze strony dnd.polter.pl albo inny scenariusz autorski (jest ich tam trochę).

W kwestii świata - zależy od upodobań. Najlepiej chyba popytać już na forum każdego settingu/przeczytać jakieś ulotki, wstępy na stronach i zorientować się co dany świat w swobie ma :] Jeśli żaden nie wydaje się fajny, to stworzenie własnego świata nie jest taką straszną opcją.
 
Awatar użytkownika
myyq
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 66
Rejestracja: sob maja 03, 2008 10:56 am

ndz cze 08, 2008 8:48 pm

dreamwalker pisze:
stworzenie własnego świata nie jest taką straszną opcją

Obawiam się, że dla początkujących jest.

Mi się tak bardzo nie spieszy do 4.e. Wolę poczekać te 5 lat, gdy będzie po polsku niż głowić się gdzie zamówić i męczyć się jak co przetłumaczyć. Nie jest przecież klimatyczne, gdy podczas opisów przeplata sie polski z angielskim.
 
Awatar użytkownika
Pavel
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 276
Rejestracja: pn lip 09, 2007 4:44 pm

pn cze 09, 2008 11:24 am

Polecam edycje 3.5, pody są tanie. Od początku zacznij z tym. Przybliżuy Ci zasaday D&D 3.5 oraz jest legalne i za darmo.

Czynię swą powinnośc i jako świat polecam Zapomniane Krainy! Moim zdaniem genialny świat. Swietny dla początkującego MP, wiele smaczkow i możliwość rozegrania kampanii w różnych kulturach.

Llewelyn_MT pisze:
Dobrze też kupić opis świata np. Zapomniane Krainy.


+1 ;)

Na początek polecam kampanię Pająka z Cormanthoru

Pozdrawiam i witam nowego użytkownika. ;)
 
Awatar użytkownika
Behir
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 446
Rejestracja: czw kwie 27, 2006 4:51 pm

pn cze 09, 2008 11:24 am

dreamwalker pisze:
Co do angielskiego - byłem na pierwszym roku studiów gdy zaczynałem z D&D
Angielski znałem na poziomie maturalnym (5 z ustnego, zdawałem starą maturę) i zaczynałem od czytania angielskiego SRD. Tak więc można.


Link do SRD 3,5 dostałem od Darklorda będąc chyba w szóstej klasie podstawówki albo w pierwszej gimnazjum. Więc można dużo wcześniej niż na studiach zacząć z dedekami po angielsku ;).

Muscovite pisze:
Niewątpliwie minie sporo czasu zanim 4 ed będzie po polsku i nie jest łatwo zrozumieć i przyswoić sobie reguły w obcym języku. Wszystko to zależy od poziomu języka angielskiego.


Akurat z dedekami jest tak, że łatwiej jest czytać podręczniki po angielsku, niż po polsku (przynajmniej do 3,5). Podręczniki pisane są naprawdę przystępną angielszczyzną. IMHO cięższe są te do L5K, ale jak ktoś chce, to przez wszystko da się przebrnąć.

Z drugiej strony, u moich rówieśników (kończę gimnazjum w tym roku) z angielskim często jest naprawdę krucho. Do jednej ze szkół miałem egzamin predyspozycji językowych z osobno ocenianą częścią angielską. Nikt mi nie powie, że wynik 3 punkty na 100 jest dobrym rezultatem. O tym, że z 38 osób zdało... 9 (łącznie ze mną) wspomnę dla podkreślenia tego, że niestety Polakom się po prostu nie chce lub nie mają predyspozycji.

myyq pisze:
dreamwalker pisze:
stworzenie własnego świata nie jest taką straszną opcją


Obawiam się, że dla początkujących jest.


IMHO dla początkujących straszniejsze jest zaczynanie gry w świecie, którego nie znają. Znam to z doświadczenia. Właściwie, w dalszym ciągu preferuję prowadzić własne światy (choćby były uproszczone do maksimum) niż bruździć w Forgottenach, czy DL (zwłaszcza, że już w trakcie gry okazało się, że nie wszyscy przepadają za specyfiką Dragonlance, a światy autorskie im się podobają).
Ostatnio zmieniony pn cze 09, 2008 11:51 am przez Behir, łącznie zmieniany 3 razy.
 
Awatar użytkownika
dreamwalker
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2250
Rejestracja: pn gru 19, 2005 9:39 pm

pn cze 09, 2008 11:37 am

Behir - weź pod uwagę, że ja szedłem starym systemem i de facto naukę angielskiego rozpoczynałem w liceum.

Co do światów autorskich - nie mówię zżeby od razu tworzyć całość.
Robimy najpierw "bliżej niezidentyfikowaną wiochę na bliżej niezidentyfikowanych bagnach, a potem w miarę rozwoju kampanii albo w miarę wzbogacania się postaci o widzę dodaejmy nowe wiadomości o świecie.
Jedyna rzecz do przemyślenia przed grą to panteon bóstw (a i tak mozna to zrobić w sposób bardzo ogólny, a dopracować tylko bogaół wybranych przez graczy).
Ta metoda jest nawet opisana gdzieś w Przewodniku Mistrza Podziemi - świat od szczegółów do ogółów. Nie musisz mieć nawet zarysu świata, może się potem okazać że tak na prawdę jest o umieszczony na skorupie żółwia płynącego w morzu budyniu, bo tak akurat Ci jest wygodniej.
 
Awatar użytkownika
Krzyszman
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 84
Rejestracja: wt wrz 16, 2008 8:00 pm

ndz wrz 21, 2008 8:07 pm

Możecie mnie wyśmiać. Możecie się ze mnie nabijać,ale czy jak gram z podręcznikami w grę DnD(planszową) to nigdzy nie grałem w DnD RPG?
Czy dnd RPG to tyljko teoria? A jeśli tak to prawdziwe RPG to też tylko Teoria?
 
Awatar użytkownika
T^L
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 63
Rejestracja: śr maja 07, 2008 2:48 pm

ndz wrz 21, 2008 10:45 pm

RPG - odgrywanie ról, wcielanie się w nierzeczywistą postaći jak najtrafniejsze odgrywanie jej.

Planszówka - posuwanie figurek (tak, wiemy) zazwyczaj w celu zniknięcia lub ustawienia w pozycji poziomej innej figurki z pola.

W RPG in our opinion jedyna praktyka odnosi się do turlania koścmi i darciu kart postaci gdy wyjdzie naturalne 1. Nikt jednak przecież nie zabrania dodawać elementów RPG do planszowania. Najfajniejszy mix jest przecież wtedy gdy jedno z drugim się połączy no ni?
 
Awatar użytkownika
Cubuk
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 844
Rejestracja: pt maja 25, 2007 2:31 pm

pn wrz 22, 2008 8:07 am

Kryszman pisze:
Odgywamy postacie

I to wystarczy. Tak, gracie w RPG. :)
 
Awatar użytkownika
Krackus
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 198
Rejestracja: ndz lut 17, 2008 2:52 pm

czw wrz 25, 2008 10:45 pm

myyq pisze:
dreamwalker pisze:
stworzenie własnego świata nie jest taką straszną opcją

Obawiam się, że dla początkujących jest.

A jednak niekoniecznie ;). Osobiście pierwszą kampanię rozpocząłem w autorskim świecie i uważam to za bardzo dobry początek.
po 1. Elastyczność:. Można łatwiej dostosować świat do własnych potrzeb. Osobiście zrobiłem sobie centralne miasto i w okolicy "wklejałem" kolejne przygody, wyszło naprawdę nieźle i nad wszystkim miałem kontrolę
po 2. Wolność. Teoretycznie w takich ZK też można dodawać wioch i BN bez ograniczeń ale jednak łatwiej wtedy utracić spójność, a w świecie autorskim nie ma problemu z zachowaniem spójności, bo wszystko tworzy się samemu. Dzięki temu w kampanii wprowadziłem mnóstwo najróżniejszych stworów, prestiżówek, psionikę i wiele innych elementów (kampania z założenia miała wprowadzić graczy w zasady gry, udało się i wyszło nawet jeszcze lepiej ;))
po 3. do autorskiego świata wystarczą podstawowe podręczniki lub SRD, łatwiej wydać 100+ zł niż 200+ dla kogoś kto nie jest pewien czy mu się spodoba
Teraz prowadzę drugą kampanię w ZK z innymi założeniami i jak dla mnie jest to naturalny kolejny krok na drodze do dobrej zabawy xD.

Czy dnd RPG to tyljko teoria? A jeśli tak to prawdziwe RPG to też tylko Teoria?

Łyżka nie istnieje xD. Sorki za złośliwość ale trochę niejasno napisałeś i nie mogłem się powstrzymać. Osobiście korzystam z plansz i figurek z gry przygodowej oraz 3 podręczników podstawowych (+ opis ZK), może cię to pocieszy ;). Ba, na początku tworzyłem nawet przygody do Gry Przygodowej BEZ podręczników (i SRD) :D. A co do grania RPG to koledzy powyżej chyba zdążyli wyjaśnić o co kaman :)
 
Awatar użytkownika
RPG_Master
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: wt lis 11, 2008 9:55 am

wt lis 11, 2008 8:53 pm

Powiem tyle: Gra w wersję fabularną jest dużo ciekawsza niż gra w miniatursy (miniatures game). Ewentualnie do wersji fabularnej można wykorzystać figurki i mapy z zestawu startowego. Aha scenariusze... Oczywiście że są! można kupić w niektórych GRAALACH, lecz moim zdaniem w wersji fabularnej (czy RPG nazywajcie to jak chcecie) najfajniejsze jest wymyślanie własnej przygody przez MP. Do tego na tej stronie dostepne są różne podręczniki, które na bank przydadzą wam się w grze. Aha jeszcze jedna rada: postarajcie się o więcej osób do gry, bo w tym przypadku (w grze w miniatures game są potzrebne 2 os.) będzie potrzebne więcej osób. Mam nadzieję, że chodź trochę pomogłem i życzę miłej gry :-)
 
Awatar użytkownika
Breeg
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 338
Rejestracja: sob lis 18, 2006 6:39 pm

wt lis 11, 2008 9:54 pm

Witam. :(
Słów już nie mam na Ciebie, RPG_Master...
RPG_Master pisze:
Gra w wersję fabularną jest dużo ciekawsza niż gra w miniatursy (miniatures game).

Gusta. O nich NIE dyskutujemy na TYM forum satyrycznym.
PS. Proszę o kasację tego posta po uświadomieniu RPG_Master.
Pozdrawiam,
Breeg.
 
szpetnyjohan
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: wt lis 18, 2008 3:16 pm

pn lis 24, 2008 3:53 pm

To może się wydac śmieszne, ale na początku myślałem ze instnieje tylko jedno dnd a tu nagle dowiedzialem sieze istnieje
-dnd rpg
-dnd przygodowa
-dnd miniatures
jestem początkujacy, zainterowało mnie rozbudowanie swojego zestawu, mam dnd grę przygodową, myslalem ze dnd miniaures to poprostu figurki do dnd i juz mialem je kupic, lecz okazuje sie ze to calkiem inna gra, ale nie znalazlem tez figurek do zwyklego dnd, czy to naprawde jest takie pogmatwane? :shock:
---------
gdzie moge kupic figurki do mojego zestawu?
 
Awatar użytkownika
Suldarr'essalar
Arcypsion
Arcypsion
Posty: 13173
Rejestracja: sob maja 28, 2005 9:27 pm

pn lis 24, 2008 4:20 pm

Możesz śmiało korzystać z figurek z różnych systemów :)

Ogólnie to DND RPG jak to nazwałeś to ten główny produkt - gra fabularna.
dnd przygoda to zapewne zestaw dla początkujących, z przygodą, figurkami i uproszczonymi zasadami.
DnD minatures to dedekowa odpowiedź na Warhammer Battle, czyli bitewniak figurkowy.

Figurki do dedeków ogólnie nie są potrzebne ale ułatwiają wizualizacje walk, czy innego rodzaju spotkań. Możesz do tego celu używać dowolnych figurek, żetonów, kapsli, czy co się nawinie.
 
Awatar użytkownika
Softon
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 48
Rejestracja: sob maja 02, 2009 8:40 pm

ndz maja 03, 2009 12:07 am

Jak widać są osoby, które dopiero poznają D&D,
ja np. dopiero poznaje.

Ile kosztują podręczniki ?
I z jakich podręczników mogę dowiedzieć się o wszystkich klasach podstawowych i prestiżowych ?
 
Awatar użytkownika
Klebern
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 4195
Rejestracja: czw gru 01, 2005 5:53 am

ndz maja 03, 2009 9:36 am

Ceny podręczników wahają się w okolicach 40-60 zł, te po polsku. Te angielskie bywają o wiele droższe, nawet po 130 zł. Niestety tych po polsku jest bardzo mało.

Niestety też nie da się kupić paru podręczników, które by zawierały wszystkie oficjalne klasy: podstawowe i prestiżowe. W każdym znajdzie się jakaś klasa.
 
Awatar użytkownika
Softon
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 48
Rejestracja: sob maja 02, 2009 8:40 pm

ndz maja 03, 2009 12:19 pm

Czyli w sumie musze troche wydać.
No cóż.
 
Awatar użytkownika
Klebern
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 4195
Rejestracja: czw gru 01, 2005 5:53 am

ndz maja 03, 2009 12:31 pm

Na sam początek wystarczą Ci tylko trzy:
- Podręcznik gracza
- Przewodnik mistrza gry
- Księga potowrów

Wszystkie są po polsku i cena ich do dnd 3.5 wynosi w okolicach 180 zł za całość.
 
Awatar użytkownika
Nefarius
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3957
Rejestracja: śr mar 08, 2006 6:39 pm

ndz maja 03, 2009 12:37 pm

Proponuję poszukać na allegro.pl, tam kupisz dużo taniej a nic się nie stanie, jeśli będziesz w posiadaniu używane podręcznika. Jeśli nie wypadają z niego strony ani nie jest krowie z (część ciała zaczynająca się na "du", a kończąca na "pa")* wyciągnięta to przyda się tak samo jak nowa. Z resztą te z wypadającymi stronami też się przydadzą (pod warunkiem, że choć strony wypadają to wszystkie są).

*Bardzo zabawne.
Proszę jednak powstrzymać się od innych "zagadek".
Mal
 
Awatar użytkownika
Softon
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 48
Rejestracja: sob maja 02, 2009 8:40 pm

ndz maja 03, 2009 12:37 pm

Nigdy w to nie grałem, słyszałem o jakichś kościach,
używa się w tej grze kości ? Głupie pytanie, ale jestem tym jednym z początkujących.
 
 
Awatar użytkownika
Aesandill
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1230
Rejestracja: wt mar 27, 2007 8:12 pm

ndz maja 03, 2009 12:49 pm

Softon pisze:
Nigdy w to nie grałem, słyszałem o jakichś kościach,
używa się w tej grze kości ? Głupie pytanie, ale jestem tym jednym z początkujących.


Każdy kiedyś zaczynał :D.
Co do kođci.
Owszem, jak najbardziej. Głownie K20 czyli kości dwódziestościennej. Znajdziesz w większości sklepów hobbystycznych na żywo i w internecie. Najlepiej kupić komplet. Od k4, przez k6,k8,k10 i k12 do k20 (+k100 która jest rodzajem k10).

A jeśli bardzo zalezy Ci na kasie, a nie jesteś mocno zdedydowany na DeDeka znajdzisz też inne systemy fabularne, często tańsze.

Pozdrawiam
Aes

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości