Zrodzony z fantastyki

 
Alpha-Omega
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 271
Rejestracja: śr kwie 25, 2007 8:11 am

Dweomer

pn maja 21, 2007 9:24 am

Czym jest ten dweomer? Czy jest to synonim zaklęcia? Czy też włókno Splotu?
 
Awatar użytkownika
Radnon
Szef działu
Szef działu
Posty: 4461
Rejestracja: czw maja 06, 2004 3:35 pm

pn maja 21, 2007 11:05 am

Dobre pytanie, szkoda, że właściwie nie ma na nie praktycznie żadnej odpowiedzi.
Cały problem tkwi w tym, że dweomer to słowo używane bardzo częste ale tak naprawdę nie mające określonego znaczenia. Tak naprawdę może to być magia, esencja czaru, Splot lub cokolwiek innego związanego z czarami i Sztuką ogólnie. Dlatego właśnie określenia takie jak "Serce Dweomeru" (czyli siedzibę Mystry) można tłumaczyć jako Serce Splotu, Serce Magii czy w dowolny inny sposób, analogiczna sytuacja jest zresztą w przypadku Strażnika dweomeru.

Jednocześnie, z tego co mi wiadomo, ani Wizardzi ani TSR nie pokusili się o stworzenie definicji tego co przez dweomer rozumieją.
 
Awatar użytkownika
Nelix
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 426
Rejestracja: pt gru 09, 2005 8:30 am

pn maja 21, 2007 6:04 pm

Jest również PrC Strażnik Dweomeru (w WiP), więc być może, chodzi tu tak jak napisał Radnon, po prostu o Splot.
 
Awatar użytkownika
Zsu-Et-Am
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9825
Rejestracja: sob cze 26, 2004 11:11 pm

pn maja 21, 2007 8:25 pm

Wikipedia pisze:
A dweomer is the magical charge on an enchanted item in fantasy books or RPGs such as Dungeons & Dragons. More broadly, it can refer to the magical item itself or a spell cast by the object.

Dweomer was an Old English word for sorcery or witchcraft; see, for instance, "dweomercræft" in the Oxford English Dictionary.

Dweomer był więc synonimem czarodziejstwa, czarnoksięstwa, samej magii i sztuki magicznej. I w nieco zbliżonej formie termin ten funkcjonuje w D&D. Nie oznacza niczego konkretnego - może to być zaklęty obiekt, czar, magiczna aura albo magia w ogóle. W FR "magią" jest Splot. Jeśli więc koniecznie chcielibyśmy tłumaczyć to słowo, możemy stosować je zamiennie z magią lub - w FR - ze Splotem.
 
Awatar użytkownika
dreamwalker
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2250
Rejestracja: pn gru 19, 2005 9:39 pm

pn lis 10, 2008 10:12 am

To ja jeszcze dołożę, bo też ostatnio szukałem: http://en.wiktionary.org/wiki/Transwiki:Dweomer
Czyli staroangielskie słowo wywodzące się ze staronordyckiego słowa, które oznaczało "mowę skrzatów" (które według legend używały magii)

Przepraszam za zabawę w Wielkiego Archeologa
 
Zarrow
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 271
Rejestracja: sob mar 26, 2005 11:52 pm

pn lis 10, 2008 1:08 pm

Ja rozumiem to słowo dosyć technicznie; raz że oznaczać to może Splot, a dwa że oznaczać to może jakieś zaklęcie czy przedmiot wysokomagiczny który na magię wpływa. Nie jest to proste zaklęcie, dające jeden efekt, to może być zresztą wiele zaklęć splecionych razem; a więc coś bardziej skomplikowanego, uruchamiającego się pod wpływem określonych warunków czy zdarzeń. To takie zaklęcie "wielowłóknowe" jakaś konstrukcja wielopoziomowa, która może być centrum jakiegoś większego rytuału i/lub zaklęcia, takie rusztowanie, serce. Poniekąd tym jest splot-dweomerem magii, czyli systemem, za pomocą którego śmiertelnicy mogą bezpiecznie korzystać z magii w łatwy i nieryzykowny sposób. Splot jest więc taką konstrukcją magiczną, największym i najdoskonalszym z dweomerów, dweomerem boskim. Porównując więc, dweomer to taki zegarek, jakiś mechanizm lub jego część. Zwykłe zaklęcie zaś jest w porównaniu z nim płaskie, jednopoziomowe, służy do określonego celu, podczas gdy dweomer to niezbędnik w jakieś większej magicznej konstrukcji.
 
Awatar użytkownika
Gwjazdor
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1287
Rejestracja: czw sty 25, 2007 10:53 pm

pn lis 10, 2008 4:48 pm

Ja to rozumiem jako po prostu "magiczność", "umagicznienie", "po prostu magia" itd. Głównie przez nazwę zaklęcia "Analiza Dweomeru" - głównie to podziałało na moją wyobraźnię.
 
Awatar użytkownika
shakh
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 207
Rejestracja: pn mar 01, 2004 2:38 am

pt lis 14, 2008 7:43 am

a ja na podstawie książek które przeczytałem uważam i używam słowa "Dweomer" jako czar mniej lub bardziej skomplikowany ale wciąż czar np. "potężne dweomery wplecione w mój magiczny miecz" czy też "wieża maga chroniona przez potężne dweomery"albo też "znać potężne dweomery"
 
Awatar użytkownika
-Drizzt-
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 56
Rejestracja: sob cze 14, 2008 8:22 pm

ndz mar 22, 2009 10:10 pm

ja sie ze słowem dweomer spotkałem w fantasy wielokrotnie i jest to niewyjaśniony do końca związany z magią termin ale kilkukrotnie powtarza się że dweomer to jakby część zaklęcia albo jego energia
 
Awatar użytkownika
Kamulec
Administrator, Koordynator społeczności
Administrator, Koordynator społeczności
Posty: 2341
Rejestracja: sob lip 09, 2005 12:32 pm

ndz mar 22, 2009 10:43 pm

Jeżeli potrzebujesz tłumaczenia, daj znać - mogę skrócić treść (zrobiłbym to od razu, ale mi się spieszy, zaś to, co ważne wydaje mi się napisane w prosty sposób).

Wikipedia pisze:
In role-playing games, like Dungeons & Dragons, and in fantasy novels, a dweomer is the magical aura on an enchanted item. More broadly, it may refer to the aura of a spell having been cast whose duration remains active[citation needed]. (...)

Gary Gygax encountered the word "dweomercræft" in Susan Kelz Sperling's book Poplollies & Bellibones: A Celebration of Lost Words (1977), where it is defined as "the art of magic or juggling". From this hint, Gygax inferred the meaning of the element "dweomer", and went on to use dweomer, dweomercræft, and derivative forms that he invented, such as dweomered, dweomercræfter, and dweomercræfting. The element "dweomer" was previously unattested in this form outside of compounds. Tolkien used the term "dwimmer-crafty" in a speech by Éomer to describe Saruman.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości