Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
Kirył
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: pt lis 04, 2011 8:06 pm

Dwóch Mg na sesji

sob sty 28, 2012 9:00 pm

Na wstępie chcę powitać wszystkich forumowiczów ponieważ jest to mój pierwszy post. Nim przejdę do zadawania pytań, kilka słów o sobie.
Prowadzę sesje rpg od około 10-ciu lat, graczem na sesji bywałem raczej rzadko. Prowadzę stałej grupie kumpli, choć zdarzało się też prowadzenie "na boku". Mój styl prowadzenia ciągle ewoluuje i raczej ciężko byłoby mi zawrzeć jego charakterystykę w jednym zdaniu czy pojęciu.
Jednak tym razem Mam niemałą "zagwozdkę" i niby wiem jak ją rozgryźć, ale mimo wszystko wolę się poradzić większej grupy "misiów gry", bo jak wiadomo co dwie głowy to niejedna.

Chcę jeszcze tylko zaznaczyć, że starałem się jak mogłem (być może za mało) aby przetrząsnąć całe forum poltera i wujaszka Google, magiczną opcją "szukaj" w celu znalezienia podobnego wątku. Jeśli jednak coś takiego było, pokornie proszę admina o zamknięcie tematu.

Przechodząc do sedna; drużyna pokusiła się o zakup podręcznika do Wolsunga i wraz z nowym systemem, z którym przyjdzie Nam się zapoznać postanowiliśmy przeprowadzić szalony eksperyment - prowadzenie sesji przez dwóch MG. Jednym będę Ja, drugim kolega, który również dużo prowadził. W związku z tym Moje pytania :

1) Czy zdarzyło się Wam prowadzić kiedykolwiek, jakikolwiek system w taki sposób/lub uczestniczyć w takiej sesji ?
2) Jeśli tak, to jak wyglądały kwestie odgrywania BN-ów czy chociażby prowadzenia opisów w danym momencie, czy ciężko było zachować ciągłość fabularną scenariusza ?
3) Jak wyglądała kwestia improwizacji obu MG, czy nie dochodziło między nimi do konfliktów ?
4) Jeśli jednak nie prowadziliście w ten sposób, to czy wyobrażacie sobie taką sesję z dwójką prowadzących MG ?

Będę wdzięczny za wszelkie rzeczowe i przydatne odpowiedzi; a przy okazji zapraszam do dyskusji :)

Pozdrawiam
Kirył
 
Awatar użytkownika
Albiorix
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2265
Rejestracja: pn gru 20, 2010 10:10 pm

Dwóch Mg na sesji

sob sty 28, 2012 11:24 pm

Kilka razy podchodziłem do tego pomysłu bo mi też się wydawał fajny, ale nigdy się nie udało. Zwykle plany rozbijały się po pierwszym miesiącu albo dwóch ustalania szczegółów przygody ;)
 
Constipator369
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 20
Rejestracja: pn lis 28, 2011 6:00 pm

Re: Dwóch Mg na sesji

sob sty 28, 2012 11:43 pm

Parokrotnie na kompasowych obozach RPG brałem udział w sesjach łączonych. Na ogół wyglądało to tak, że jeden MG był ,,tym głównym", a drugi dodawał w opisach szczegóły, o których zapomniał ten pierwszy, odgrywał część NPCów oraz dodawał sytuacje, które były specyficzne pod takim względem, że zrozumieć kontekst mogła tylko jedna z drużyn biorących udział w sesji łączonej.
 
Awatar użytkownika
Ancient Lord
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 189
Rejestracja: śr sie 13, 2008 2:27 pm

Dwóch Mg na sesji

sob lut 18, 2012 3:03 pm

Owszem, próbowałem i nic z tego nie wyszło. Nic dobrego.

Każdy z MG ma inną wizję przyszłych wydarzeń, każdy dąży do czegoś innego.
Do tego dochodzi dużo improwizacji, bo - o ile macie zamiar się zmieniać co sesję - nie da się przewidzieć gdzie i w jakim stanie będą gracze powiedzmy "za dwie sesje".

Jeśli jesteście też charakterni i uparci, to może dojść do sprzeczek - tak jak w przypadku mnie i mojego kolegi, bo też zachciało nam się eksperymentować ;P
 
Awatar użytkownika
gacoperz
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1397
Rejestracja: sob paź 01, 2011 8:44 am

Dwóch Mg na sesji

sob lut 18, 2012 4:55 pm

Ostatnio miałem okazję pograć w system, gdzie nie tyle było dwóch pełnych mg, co istniał podział kompetencji. I to działało. Tak więc jeśli każdy ma swój jasno i wyraźnie zarysowany zakres kompetencji a system prowadzenia jest przemyślany to takei coś ma wszelkie prawo funkcjonować. Jeśli natomiast chcesz mieć dwóch MG a nie dokonasz sensownego podziału kompetencji między nimi, cóż, może pozostać tylko jeden.
 
Awatar użytkownika
Cubuk
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 844
Rejestracja: pt maja 25, 2007 2:31 pm

Dwóch Mg na sesji

śr lut 22, 2012 12:15 am

Ciężko mi jednoznacznie odpowiedzieć czy brałem udział w takiej sesji - z jednej strony niestety nigdy nie miałem okazji współprowadzić sesji z innym MG, ale byłem na sesji w której były dwie osoby pełniły rolę Mistrza Gry.

Różnica w tym, co, Kirył, opisujesz polegała na tym, że obaj MG mieli inne kompetencje - pierwszy z nich miał pełnię władzy MG, wymyślał i prowadził fabułę, był odpowiedzialny za wszystkie wydarzenia. Drugi z nich był bardziej pomocnikiem w tworzeniu klimatu - odgrywał innych BNów (przez co gracze mogli słuchać pogawędki dwóch NPCów) i pomagał w przestrzennym wyobrażeniu sobie lokacji. Czasem też grzebał coś tam przy muzyce.

3) Jak wyglądała kwestia improwizacji obu MG, czy nie dochodziło między nimi do konfliktów ?

Jeśli faktycznie jest to improwizacja, to nie powinno być konfliktów - co innego gdy jeden MG wymyślił, jak konkretnie sesja i fabuła ma wyglądać, a drugi zaczyna w nim dokonywać zmian. Improwizacja moim zdaniem była łatwiejsza i nawet przyjemniejsza, bo drugi MG doopisywał to, w czym pierwszemu MG zabrakło słów (albo wyobraźni :wink: ), czasem też wymieniając się ideami i mówiąc do siebie: "hej, stary, to jest ekstra pomysł!" :D
 
Awatar użytkownika
Jean de Lille
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1156
Rejestracja: śr paź 21, 2009 2:21 pm

Dwóch Mg na sesji

śr lut 22, 2012 12:52 am

Nad światem nie może być dwóch niebios - idea dwóch MG ma sens tylko przy wprowadzeniu podziału kompetencji, ale w mojej opinii zakres i znaczenie dla przebiegu rozgrywki podstawowych zadań Mistrza na tyle faworyzuje model autokratyczny, że "drugi" będzie siłą rzeczy bardziej adiutantem czy też technicznym niźli MG w całej swej dumnej okazałości :P .
 
Awatar użytkownika
Albiorix
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2265
Rejestracja: pn gru 20, 2010 10:10 pm

Dwóch Mg na sesji

śr lut 22, 2012 1:11 am

Kilku MG strasznie mnie kusi w temacie większych kampanii on-line. Gdyby kilku MG intensywnie wymieniało się informacjami a jednocześnie działali ściśle według jakichś tam zasad ograniczających konflikt między MG, to dałoby się poprowadzić wielgaśną imponującą kampanię na 10 do 50 graczy. Co ważne i miłe - świat nie zawalałby się z powodu wypalenia lub przerwy jednego MG.
 
Awatar użytkownika
Kirył
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: pt lis 04, 2011 8:06 pm

Re: Dwóch Mg na sesji

wt lut 28, 2012 9:40 pm

Dziękuję wszystkim za konstruktywne przemyślenia w niniejszym temacie. Już w tym momencie mogę podzielić się z Wami swoimi doświadczeniami a propos "podwójnego" mistrzowania. Na dzień dzisiejszy razem z kolegą mamy za sobą dwa, wspólnie poprowadzone scenariusze do Wolsunga, trzeci w najbliższą sobotę. Z sesji na sesję coraz lepiej ogarniamy temat.

Rzecz jasna nie obyło się bez wspomnianego przez Was, podziału kompetencji. Jednak w Naszym wykonaniu podział ten nie sprowadził się do : pierwszy MG - odgrywanie BN-ów + mechanika, drugi MG - opisy, tworzenie scenariusza itp.
Na własne (obawiam się nie do końca prawidłowo skalkulowane) ryzyko postanowiliśmy się podzielić wszystkim "po trochu".
Scenariusz na każdą sesję tworzymy razem; na ostatnim etapie jego tworzenia dzielimy się odgrywanymi BN-ami i lokacjami do opisania. Scenariusze, które stworzyliśmy (i tworzymy) wspólnie, są z reguły otwarte, tzn. BG znają swoje cele/cel zwykle na samym początku gry, to w jaki sposób go osiągną i co z tego wyniknie jest już kwestią otwartą.
Staramy się więc reagować przy pomocy dostępnych Nam środków, najczęściej działań prowadzonych przez Naszych BN-ów.

Taki styl podziału kompetencji wprowadził trochę świeżości do rozgrywanych sesji, postaram się wymienić jak najkonkretniej :

- prowadzeni przez Nas BN-i również mają swoje większe/mniejsze cele, bywa nawet że cele Mojego BN-a są sprzeczne z celem BN-a prowadzonego przez kolegę (tj. drugiego MG), w efekcie niekiedy jeden z Nas czuje się na chwilę jako gracz/sojusznik graczy (oczywiście szerokim łukiem omijamy efekt tzw. U.B.N.M.G. - Ulubionego Bohatera Niezależnego Mistrza Gry);
- dialogi prowadzone między odgrywanymi przez Nas BN-ami są bardziej naturalne i rzeczowe, wygląda to jak konwersacja z prawdziwego zdarzenia (kiedy prowadziłem sam nie byłem w stanie uzyskać takiego efektu np. odgrywając paru strażników na służbie, którzy byli podsłuchiwani przez BG);
- w zasadzie sesje zaczęły przypominać Wielkie Improwizacje dodatkowo wspierane przez Wolsungową mechanikę, Nam dało to większe pole do popisu (a raczej rozwinięcia)swoich umiejętności; właśnie - improwizatorskich;
- dwóm MG znacznie łatwiej upilnować drużynę, problemy z uwagą na sesji i zajmowaniem się czymś zupełnie innym niż granie zniknęły w oka mgnieniu;

Z nieco bardziej negatywnych aspektów tego rozwiązania, nasunął Mi się jeden :
- momenty niewielkiego, ale zawsze - chaosu, spowodowanego tym, że chcąc zadeklarować akcję gracz nie do końca wie do którego MG ma się zwracać, przez co czasami dochodzi do sytuacji, że jednocześnie jeden z graczy już mówi co chce by jego postać zrobiła do kolegi, a inny w tym samym momencie deklaruje swoją akcję, zwracając się do Mnie;

Jeżeli nasuwają się Wam jakieś przemyślenia, ciekawe rozwiązania, doświadczenia związane z prowadzeniem sesji przez dwóch MG proszę o wypowiedź. Sądzę, że Nasz styl prowadzenia będzie ewoluował z sesji na sesję i nim się wykrystalizuje na dobre, minie sporo czasu. Z tego względu każda Wasza uwaga jest na wagę złota ;)

Przepraszam za długość tego posta, jak wspomniałem zaczynam dopiero przygodę z tym forum. W kolejnych wypowiedziach postaram się pisać konkretniej i przejrzyściej.
 
Awatar użytkownika
Cubuk
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 844
Rejestracja: pt maja 25, 2007 2:31 pm

Dwóch Mg na sesji

ndz mar 04, 2012 12:45 am

Ciekawe sprawozdanie. Ciekawość jednak nakazuje mi spytać, jak na tej całej sesji wyglądała fabuła, tj. czy była przygotowana z góry i egzekwowana przez dwóch MGków, czy też wykrystalizowała się sama w toku przygód, podczas improwizacji wzbogaconej o dwa umysły prowadzących ;).
I inna sprawa - jak zachowywaliście porządek wypowiedzi?

Jean de Lille pisze:
Nad światem nie może być dwóch niebios

Przyznam, że bardzo spodobał mi się ten cytat. Od razu nasunął mi na myśl ciekawy motyw, aż proszący się o wykorzystanie na sesji. :)
 
Awatar użytkownika
Kirył
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: pt lis 04, 2011 8:06 pm

Re: Dwóch Mg na sesji

wt mar 13, 2012 6:51 pm

Ciekawość jednak nakazuje mi spytać, jak na tej całej sesji wyglądała fabuła, tj. czy była przygotowana z góry i egzekwowana przez dwóch MGków, czy też wykrystalizowała się sama w toku przygód, podczas improwizacji wzbogaconej o dwa umysły prowadzących


Postaram się zaspokoić Twoją ciekawość. Jak wspomniałem w poprzednim poście; z góry przygotowany jest cel dla BG, który powinni osiągnąć podczas sesji (powinienem dodać, że wszyscy są tajnymi agentami pracującymi dla rządu co ułatwia sprawę) + ew. wydarzenia/sceny które powinny się pojawić na sesji, ale nie są niezbędne. Reszta to improwizacja, wsparta na celach prowadzonych przez Nas NPC-ów i z wykorzystaniem scenerii/lokalizacji, którymi dzielimy się między sobą. Fabuły nie da się przewidzieć, BG mają szerokie spektrum możliwości, a My jako MG musimy reagować przedstawiając skutki każdej z ich decyzji. Co za tym idzie - kolejne sesje są przygotowywane na bieżąco, w oparciu o wydarzenia z poprzedniej.

Taka, "prawie samo-napędzająca się" machina.
Ostatnio zmieniony wt mar 13, 2012 6:52 pm przez Kirył, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości