Zrodzony z fantastyki

 
AdrianWerner
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 17
Rejestracja: pn sie 18, 2003 2:24 pm

sob mar 06, 2004 12:04 pm

Ludzie troche zlozeczyli na ten setting tylko dlatego, ze sporo ludzi myslalo " To taki szajs wygral? Moj setting byl 10 razy lepszy"...i w swietym oburzeniu krytykowali Eberron ile wlezie..w koncu trudno sie przyznac, ze ktos potrafil lepiej napisac i wymyslic setting. ALe im blizej publikacji tym bardziej ludzie zapominaja o tych 100tys $ ktore im "przeszly kolo nosa" i zaczynaja doceniac sam setting.
 
Katerek
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 75
Rejestracja: ndz mar 16, 2003 12:27 pm

pt cze 18, 2004 3:11 pm

Tak sobie czytam to co pojawilo sie od poczatku w tym temacie i zeby troszke zlagodzic spor o to czy jest tam duzo magii czy jest to dark fantasy czy nie powiem ze mialem mozliwosc przejrzenia sobie "Eberron Campaign Setting : Eberron Rulebook"... <br /> <br />Od kilku lat gram i prowadze Dragonlance ale Eberron naprawde mnie przekonal do siebie, moze to bedzie profanacja ale klimatem przypomina bardzo Stary Swiat z Warhammera albo miasta opisane w Kronikach Mutantów i co jak co jest bardzo mroczny nawet paladyni tam knuja jakies intrygi :) ...A jesli chodzi o magie to naprawde caly swiat jest wrecz z niej uszyty ale tylko elita wie jak i dlaczego cos tam dziala i do tego naprawde bardzo trudno tam o jakies ciekawe magiczne zabaweczki powszechnego uzytku. <br /> <br />Obawiam sie tylko czy "punkty akcji" nie popsuja zazbytnio tej mrocznosci tworzac abrdzo glupie sytuacje w jakie czesto ogladamy w filmach gdzie bohater pomimo ze spad z wielkiej gory, przygniotl go glaz to i tak pobiegl dalej siekac jakiegos milego potworka. <br /> <br />Moze wlasnie dlatego ze jest to setting wybrany sporod wielu i dokladnie przegladany przez rzesze jurorow jest tak ciekawy...Mam nadzieje ze w miare szybko pojawi sie polska wersja :razz:...
 
Awatar użytkownika
shemov
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 61
Rejestracja: sob maja 22, 2004 12:59 am

pt cze 18, 2004 10:00 pm

Witaj w klubie ! <br /> <br />Na dzień dzisiejszy moje wrazenia są niemal identyczne (po miesiacach szperania w wyrywkowych dostepnycj materialach). <br /> <br />dodatkowo warte jest podkreslenia, że dominuje tam system feudalny (co dla tych którzy rozumieją wyjatkowy klimat kultury średniowiecza jest wielką nagrodą po latach grania w pseudo średniowiecznym fantasy typu FR). <br /> <br />W przyszłym tygodniu mam już Eberron CS (czekając dostaje wyjatkowego kręćka)
 
Molobo
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 5011
Rejestracja: pt cze 28, 2002 11:29 pm

wt cze 22, 2004 5:46 pm

(co dla tych którzy rozumiej± wyjatkowy klimat kultury ¶redniowiecza jest wielk± nagrod± po latach grania w pseudo ¶redniowiecznym fantasy typu FR).
<br />Nie wiedzia³em, ¿e w ¶redniowieczu mieli pralki :mrgreen: <br /> <br />http://www.coveworld.net/eberron/world.html#magicitems <br />
The wealthy may avail themselves of things like the prestidigitation washing machine, but for the average person, 300 gp is still a fortune, and not something to throw away on a this sort of luxury.
<br />Hmm coraz bardziej przypomina mroczne dark fantasy IMHO :wink: <br /> <br /> <br />
naprawde bardzo trudno tam o jakies ciekawe magiczne zabaweczki powszechnego uzytku
<br /> <br />
Eberron is a world where low-level arcane magic is a little more prevalent and better understood
 
Awatar użytkownika
shemov
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 61
Rejestracja: sob maja 22, 2004 12:59 am

wt cze 22, 2004 6:59 pm

molobo zwany wnikliwym, <br /> <br />gratuluje Ci polotu [img]style_emoticons/<#EMO_DIR#>/laugh.gif[/img] <br /> <br />naszczescie sami wybieramy sobie graczy. uff....................................................
 
Molobo
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 5011
Rejestracja: pt cze 28, 2002 11:29 pm

wt cze 22, 2004 7:19 pm

Je¶li zazdro¶cisz mi mojej osobowo¶ci istnieje funkcja PW.Ja tylko chcia³em zauwa¿yæ, ¿e ciekaw jestem wykorzystania magicznych pralek w rzekomym "dark fantasy". :wink: <br /> <br />Ale Eberron ma kilka ciekawych rzeczy, które na pewno wykorzystam. Ca³kiem fajny magiczny ¶wiat high adventure... <br />Choæ oryginalny tak strasznie a¿ nie jest i powiela pewne pomys³y...
 
Awatar użytkownika
shemov
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 61
Rejestracja: sob maja 22, 2004 12:59 am

wt cze 22, 2004 8:07 pm

trzeba bylo wyslać swoją propozycje do wizarda. moze by wygrala.
 
Night Elf
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 111
Rejestracja: ndz lis 03, 2002 4:14 pm

wt cze 22, 2004 8:11 pm

Musze sie zgodzic z Molobo, ale tylko w pewnym sensie, <br />po poczytaniu troche o Eberronie doszed³em do wniosku, <br />ze swiat Eberronu przedstawia tj. okres naszego XIX w. . <br />Chodzi mi o to, ze magia tego swiata to jak prad i gaz dla <br />"nas" wtamtym okresie. Mozna powiedziec, ze gazowe <br />latarnie by³y rownie magiczne co swiat³a uliczne Eberronu. <br />U nas , prad i gaz wykorzystywano najpierw <br />w praktycznym celu na poczatku zarowki itp. a potem <br />wszelkiego rodzaju franie. I tak jest moim zdaniem w Eberronie <br />najpierw magie wykorzystali w praktycznych celach, a dopiero <br />puzniej w celach wojennych, bo wkoncu ile czasu mine³o <br />zanim z latarni ulicznej zrobi³ sie miotacz ognia ? <br /> <br />Moze to ja zle pojmuje ten swiat, ale tak mi sie wydaje.
 
Molobo
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 5011
Rejestracja: pt cze 28, 2002 11:29 pm

wt cze 22, 2004 8:14 pm

trzeba bylo wyslaæ swoj± propozycje do wizarda. moze by wygrala.
Przycisk PW jest ³atwy do zauwa¿enia chyba :wink: <br />A tak poza tym masz co¶ do powiedzenia ? <br />Bo ci±gle mnie interesuje rola pralek magicznych w twoim "dark fantasy" :wink: <br /> <br />
trzeba bylo wyslaæ swoj± propozycje do wizarda. moze by wygrala.
<br />Nie jestem zainteresowany tworzeniem ¶wiatów dla grupy docelowej o u¶rednionych gustach.Wolê skupiæ siê na tym co mnie interesuje i moich do¶æ wyrobionych przez lata obcowania z egzotyczn± fantastyk± gustach, a nie na tym co jest atrakcyjne dla masowego rynku. Dlatego nawet propozycj± siê nie zastanawia³em d³ugo... Poza tym -traciæ prawa autorskie ? <br /> <br />
Moze to ja zle pojmuje ten swiat, ale tak mi sie wydaje.
<br />Jest tak dok³adnie jak piszesz. Niestety niektórzy (z nostalgi za WH chyba) prowadz± jak±¶ dziwn± indoktrynacjê...
 
Awatar użytkownika
shemov
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 61
Rejestracja: sob maja 22, 2004 12:59 am

wt cze 22, 2004 8:23 pm

co robisz na forum d&d? jestes tak egzotyczny? czy FR ktory tak dobrze znasz (mielismy okazja pogadac) jest tez tylko epizodem w twym "obcowaniu z egzotyczna fantastyką". <br /> <br />wstydź się Molobo wstydź. <br /> <br />popełniam jeden błąd. znów wdałem się w dyskusje z kimś jedynym w swoim rodzaju. wiecej tego nie zrobię.
 
Molobo
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 5011
Rejestracja: pt cze 28, 2002 11:29 pm

wt cze 22, 2004 8:30 pm

czy FR ktory tak dobrze znasz (mielismy okazja pogadac) jest tez tylko epizodem w twym "obcowaniu z egzotyczna fantastyk±".
Tak to smutne ju¿ dawno odkry³em, ¿e to co dla mnie jest ma³ym okruchem wiedzy, dla innych wydaje siê nieskoñczonym morzem :wink: A to tylko ma³y, tyci okruszek... <br /> <br />Ci±gle siê nie mogê nadziwiæ tej fascynacji jak± obdarza siê moj± osobê. :wink: <br />I temu, ¿e publicznie jest wyra¿ana-u¿ywajcie PW. :wink: <br /> <br />
. Mozna powiedziec, ze gazowe  <br />latarnie by³y rownie magiczne co swiat³a uliczne Eberronu
<br />Zgadza siê, w Eberron magia to czysta nauka : <br />
Arcane magic is, so to speak, a science, and as a result people who can perform arcane magic sell their services as in other settings
<br /> <br />
wstyd¼ siê Molobo wstyd¼.
<br />Czego ? Pewnie tego, ¿e nie gram kar³em schizofrenikiem umieraj±cym na tyfusa haha.
 
Awatar użytkownika
shemov
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 61
Rejestracja: sob maja 22, 2004 12:59 am

śr cze 23, 2004 8:00 am

pewien post z forum eberron (WotC) <br /> <br />Hellcow = pomysładawca i współtwórca eberron <br /> <br /> <br />Shemov:read about silver flame. think about thrane knights. i am not sure but it looks like feudal system dominates old provinces of Galifar - still waiting for confirmation from Finish brothers. <br /> <br />what else do you need? for me this is more medieval than FR is. eberron medieval feel is like in Holy Lands when crusaders settled this land(with feudal Europeans, Saracens, Byzantine empire, turkish and Mongolian like cultures). <br /> <br />At this moment i received confirmation, pls read below <br /> <br />quote: <br />-------------------------------------------------------------------------------- <br />Originally posted by shemov <br />NiTessine, <br /> <br />maybe you would be so kind and answer my last questions? <br />-------------------------------------------------------------------------------- <br /> <br /> <br /> <br />Hmm. I'll try. <br />The second is a tad bit tougher. The Knights of Thrane are only given a short entry under power groups of Thrane... They're a knighthood who answer nominally to the crown and actually to the Council of Cardinals, the leaders of the church of the Silver Flame. Since nothing is said about their social class, I'd guess they consist of noblemen outside the direct line of inheritance in their families. <br /> <br />As for the third... I haven't read the entire Life in the World chapter yet, but most nations seem to have a feudal system, or something very close to it. The actual governing systems of the nations differ, with Aundair a traditional feudal monarchy, Thrane a theocracy, and Karrnath a military dictatorship. <br /> <br />Hellcow: <br />quote: <br />-------------------------------------------------------------------------------- <br />Originally posted by CrusaderX <br />Is there a place in Eberron for the more traditional European medieval elements of fantasy, such as knights in shining armor, jousting, kings, castles, codes of chivalry, etc? <br />-------------------------------------------------------------------------------- <br /> <br /> <br />Absolutely. As Shemov says, Galifar is largely feudal in nature. Thrane in particular has a strong tradition of chivalry, but there are knightly orders in other nations; the Order of the Emerald Claw first appeared as a knightly order in Karrnath. As for jousting, such pastimes vary by nation and city; in Sharn you actually have a strong tradition of aerial jousting. <br /> <br />But yes, Eberron still has much of the flavor of traditional fantasy. <br /> <br />_____________________________________________________________ <br /> <br />- warto na powyzsze zwrocić uwagę. <br />eberron jest bardzo złożony i nie można go opisać prostym stwierdzeniem że jest taki czy też inny. <br />jak dla mnie najblizszy rzeczywistości jest Katerek
 
Night Elf
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 111
Rejestracja: ndz lis 03, 2002 4:14 pm

śr cze 23, 2004 9:56 am

Wiesz, tak to sobie szybko przeczyta³em... powiem ci tylko jedno, <br />system feudalny nie jest czynnikiem wed³ug mnie, ktory mowi nam <br />czy swiat jes sredniowieczny. Jak, by w sredniowieczu, by³ komunizm <br />nadal nazywa³ bys go sredniowieczem. Ja bym to uja³ tak, ze Eberron <br />wszed³ w nowoczesnosc zachowujac pewne tradyje mi. system feudalny.
 
Molobo
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 5011
Rejestracja: pt cze 28, 2002 11:29 pm

śr cze 23, 2004 10:45 am

it looks like feudal system dominates old provinces of Galifar - still waiting for confirmation from Finish brothers. what else do you need? for me this is more medieval than FR is. eberron medieval feel is like in Holy Lands when crusaders settled this land(with feudal Europeans, Saracens, Byzantine empire, turkish and Mongolian like cultures).
<br /> <br /> <br /> <br />Je¶li tworzysz w³asny ¶wiat mamy tu odpowiedni dzia³ dla twoich fantazji.... <br /> :wink: Mo¿e kogo¶ zainteresuje kolejna próba kalki historii naszego ¶wiata heh <br />Pan Keith(Hellcow) potwierdzi³ tylko ¿e pewne organizacje wywodz± siê z naszych odpowiednich feudalnych wzorców, i to nawet nie wszystkie... <br />Muszê ciê poinformowaæ ¿e na ¦redniowiecze sk³ada siê o wiele wiêcej elementów ni¿ rycerze i król(Anglia te¿ ma takie co¶ plus broñ atomow± :wink: )...Poszukaj na sieci lub poczytaj trochê ksi±¿ek... <br />Dzi¶ istniej± feudalne pañstwa w których istnieje internet, a ¿o³nierze maj± ka³asze(Nepal, Bhutan)
 
Awatar użytkownika
Mockerre
Wydawnictwo Galakta
Wydawnictwo Galakta
Posty: 154
Rejestracja: wt maja 25, 2004 9:19 pm

śr cze 23, 2004 10:50 am

Night Elf, za przeproszeniem, ale pieprzysz głupoty :) <br /> <br />Jasne nazwa średniowiecze zwieła się stąd, że niejaki Giovanni de Bussis stwierdził, że przez te niemal 1000 lat nic ciekawego się nie działo. <br />Niemniej, system feudalny JEST jedną, ba, jest GŁÓWN? z konstytutywnych cech średniowiecza <br /> <br />Dodane po notce Molobo: <br /> <br />Ale feudalizm był definiujacą cechą. A z drugiej strony wątpie, żeby zabrakło innych cech: takich jak dominacji wiejskiego życia czy dominacji religii (chociaż, nie wiem jak tam z bogami w Eberronie...)
 
Molobo
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 5011
Rejestracja: pt cze 28, 2002 11:29 pm

śr cze 23, 2004 10:56 am

Niemniej, system feudalny JEST jedn±, ba, jest G£ÓWN? z konstytutywnych cech ¶redniowiecza
<br />Bzdura. Na to co nazywamy ¶redniowieczem sk³ada siê mnóstwo innych czynników...Inaczej zaliczylby¶my do niego Japoniê :wink: <br />Feudalne struktury s± typowe w ¶wiatach fantasy i nie ma tu nic wyj±tkowego. <br />Natomiast magiczne pralki, szeroka dostêpno¶æ magii, magicznie stworzone mechaniczne rasy to ju¿ sfera Eberronu :wink: <br />no i nadal czekam na cytat o dark fantasy hehe
 
Awatar użytkownika
Mockerre
Wydawnictwo Galakta
Wydawnictwo Galakta
Posty: 154
Rejestracja: wt maja 25, 2004 9:19 pm

śr cze 23, 2004 11:16 am

Molobo, Japonia też przechodziła przez średniowiecze. To raz. <br />Dwa, feudalizm, obok wspomnianych wyżje dominacji: wiejskiego życia i religii był ŁÓwnym wyznacznikiem średniowiecza. No i jasne, że musiał istnieć taki, a nie inny rozwój technologiczny, ale gdyb tego się trzymać, to mało, który system rpg plasowałby się jako czyste średniowiecze. <br /> <br />PS. <br />Chyba odbiegamy trochę od głównego wątku :wink:
 
Awatar użytkownika
shemov
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 61
Rejestracja: sob maja 22, 2004 12:59 am

śr cze 23, 2004 3:46 pm

<!--QuoteBegin-Mockerre+-->
Mockerre pisze:
<!--QuoteEBegin-->chociaż, nie wiem jak tam z bogami w Eberronie...
<br /> <br />zobacz - kościół srebrnego płomienia (najpotężniejsza religia eberron - bardzo pasuje do fanatycznych rycerzy (świątynnych, szpitalników, generalnie krzyżowych) naszego świata. <br /> <br />mamy już 2 elementy układanki:system feudalny i religie (eberron nie jest naszym światem i nie jest moim zamiarem proste przenoszenie realiów - tak dla wyjaśnienia powodów moich porównań) <br /> <br />http://www.wizards.com/default.asp?x=dnd/eb/20040113a <br /> <br />problem jest w tym że są tacy z którymi rozmawiać się nie da. Dzisiaj dostałem eberron CS ale jakie to ma dla Molobo znaczenia. on wszystko wie i rozumie inaczej. jest inny. <br /> <br />Religia w eberron: <br />wszystkie rasy z wyjątkiem Elfów wyznają te same religie. pewnie istnieją herezje ale jednak jest to nowa jakość w d&d. generalnie mamy dwie głowne: srebrny płomień i wszechmocnych (Wszechwładny zastęp-tlumaczenie robocze). pozostały to pomniejsze klulty choć bardzo ciekawe. <br /> <br />innym razem napisze więcej - dziś tylko czytam czytam i jeszcze raz czytam. mój skarb czeka
 
Night Elf
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 111
Rejestracja: ndz lis 03, 2002 4:14 pm

śr cze 23, 2004 4:57 pm

<!--QuoteBegin-shemov+-->
shemov pisze:
<!--QuoteEBegin-->mamy ju¿ 2 elementy uk³adanki:system feudalny i religie
<br /> <br />Lol, to sie jakos tak mowi: <br /> <br />Jedna jasku³ka nie czyni wiosny <br /> <br />Jak juz napisa³em system feudalny i religie to moim zdaniem spuscizna po przodkach <br />tak zwana tradycja. To tak jak z krolowa Angli ona nie rzadzi, ale jest krolowa, albo <br />cesarz Japoni, tez jest niby cesarz, ale formalnej w³adzy nie ma. W Eberronie, feudalizm <br />i religia to spuscizna po tych przodkach, ktora nadal obowiazuje. A swiat idzie na przud <br />i sie rozwija pod wzgledem technologicznym. Moim zdaniem Eberron juz dawno wyszed³ <br />z sredniowiecza. <br /> <br /><!--QuoteBegin-Mockerre+-->
Mockerre pisze:
<!--QuoteEBegin-->Dwa, feudalizm, obok wspomnianych wy¿je dominacji: wiejskiego ¿ycia i religii by³ £Ównym wyznacznikiem ¶redniowiecza.
<br /> <br />G³ownym znacznikiem sredniowiecza to nie by³o. System feudalny zosta³ stworzony przez <br />sredniowiecze, a nie na odwrut. System feudalny zacza³ sie kszta³towac w VI-VII w. dopiero ok. X wielu o ile dobrze pamientam, mia³ duze znaczenie na spo³eczenstwo, jako <br />system w³adzy. Sredniowiecze kszta³towa³ koscio³, a nie system feudalny. <br /> <br /><!--QuoteBegin-shemov+-->
shemov pisze:
<!--QuoteEBegin-->zobacz - ko¶ció³ srebrnego p³omienia (najpotê¿niejsza religia eberron - bardzo pasuje do fanatycznych rycerzy (¶wi±tynnych, szpitalników, generalnie krzy¿owych) naszego ¶wiata.
<br /> <br />Hmm wiesz w Arabi i tych regionach jest jedna g³owna religia, czesc z nich prowadzi <br />swieta wojne [D¿ihad tak to sie pisa³o ??] przeciwko amerykana. Ludzie maja swiete miejsca jakimi sa ich swiatynie, kobiety sa dyskryminowane, ale w sredniowieczu nie siedza. <br /> <br /><!--QuoteBegin-shemov+-->
shemov pisze:
<!--QuoteEBegin-->problem jest w tym ¿e s± tacy z którymi rozmawiaæ siê nie da.
<br /> <br />No tak poprostu nie potrafisz przyznac sie do b³edu, a kupowanie Dragonow nie jest wyznacznikiem wiedzy, bo trzeba je umiec interpretowac. A i tak na stronach internetowych sa publikowane materia³y z tego czasopisma. <br /> <br />P.S. Za ile i skad kupi³es Eberron: Campaing Setting ?? Tez sobie chce kupic, ale z amerykanskich stron nie ma co.
 
Molobo
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 5011
Rejestracja: pt cze 28, 2002 11:29 pm

śr cze 23, 2004 5:22 pm

Obawiam siê, ¿e mamy tu do czynienia z klapkami na oczach. Kto¶ koniecznie chce widzieæ ¶redniowieczn± Europê w ¶wiecie magicznych poci±gów, smoków i królestw hobgoblinów oraz rzemie¶lników magii :wink: No i nie zapominajmy o tym, ¿e w ¶redniowieczu mieli¶my Sztuczne Istoty stworzone z magii, tworz±ce odmienn± rasê. No i mnóstwo ró¿nych bogów-tak jak w Eberronie LOL <br /> <br />
<br />Molobo, Japonia te¿ przechodzi³a przez ¶redniowiecze. To raz.
<br />No, no ciekawa koncepcja...Wydaje mi siê jednak ¿e po prostu przechodzi³a przez system feudalny...Raczej niewiele wspólnego ma z kultur± i charakterem ¶redniowiecznej europy. <br /> <br />A je¶li feudalny system plus fanatyczna religia to dla ciebie ¶redniowiecze to w takim razie Japonia w II W¦ by³a w ¶redniowieczu he he. <br />
Dzisiaj dosta³em eberron CS ale jakie to ma dla Molobo
<br />Bior±c pod uwagê twój potencja³-¿adnego. <br />Nawet najlepszy komputer ¶wiata nie zrobi z niemowlaka superprogramisty. <br />W±tpiê by kto¶ uparty, nie potrafi±cy przyznaæ siê do b³êdu zmieni³ zdanie... <br /> <br /> <br />
pewnie istniej± herezje ale jednak jest to nowa jako¶æ w d&d. generalnie mamy dwie g³owne: srebrny p³omieñ i wszechmocnych
<br />LOL-nie widzê w tym nic nowego. Ponownie wychodzi na wierzch twoje znikoma znajomo¶æ RPG-w Dragonstar mamy jeszcze bardziej monolityczny ko¶ció³.Poza tym drugi LOL-to wszystko mo¿na ju¿ dawno przeczytaæ w internecie.Dla wyja¶nienia-w Eberron nie ma religii takiej jak w ¶redniowieczu-istniej± sprzymierzeni bogowie w pewnych panteonach...Ca³kiem typowe...Religia ustêpuje miejsce magii i ma mniejsze znaczenie ni¿ w typowym ¶wiecie. <br />Oczywi¶cie Shemov nie za bardzo pragnie nam przekazaæ takie szczególiki jak to ¿e nie mamy jednej religii lecz panteony. I ¿e na przyk³ad uznaj± one istnienie innych bóstw. I na przyk³ad nie twierdz± ¿e stworzy³y ¶wiat... Niez³e ¶redniowiecze...Dla kogo¶ kto ma zero o nim pojêcia <br /> <br />
The followers of the Host are open to the idea that there are many powers in the world. Remember, the Silver Flame does not claim to have created the world (neither, for that matter, do the Sovereigns). The followers of the Host are happy to accept that there is a Silver Flame, and that it is a force with power in the world. But it's a strange impersonal force. While the gods don't physically manifest in the world, their followers still *think* of them in anthropomorphic terms, and the smith believes that Onatar may hear his prayer and guide his hand; thus the inhuman, abstract nature of the Silver Flame is something that most followers of the Host find difficult to identify with.
 
Awatar użytkownika
Mockerre
Wydawnictwo Galakta
Wydawnictwo Galakta
Posty: 154
Rejestracja: wt maja 25, 2004 9:19 pm

śr cze 23, 2004 5:28 pm

<br /> <br /> Głownym znacznikiem sredniowiecza to nie było. System feudalny został stworzony przez  <br />sredniowiecze, a nie na odwrut. System feudalny zaczał sie kształtowac w VI-VII w. dopiero ok. X wielu o ile dobrze pamientam, miał duze znaczenie na społeczenstwo, jako  <br />system władzy. Sredniowiecze kształtował koscioł, a nie system feudalny.  <br /> <br />
<br /> <br />Czy Pan zna ramy czasowe średniowiecza? Czy wie dlaczego wybrano takie, a nie inne ramy (zwłaszcza, że klamra zamykająca jest "ruchoma")? Czy wie, że jest to epoka umowna, że w niektórychj państwach zaczęła się wcześniej, a w innych później? <br />Kościół w tym V-VIII nie był zbyt silny z prostego powodu. Nadal nie było go w większości Europy; prawdziwa potęga Koscioła to właśnie pełne średniowiecze - XI-XIII wiek. <br /> <br /> <br />
<br /> <br />Hmm wiesz w Arabi i tych regionach jest jedna głowna religia, czesc z nich prowadzi  <br />swieta wojne [Dżihad tak to sie pisało ??] przeciwko amerykana. Ludzie maja swiete miejsca jakimi sa ich swiatynie, kobiety sa dyskryminowane, ale w sredniowieczu nie siedza.  <br />
<br /> <br />Ja nie wiem, dlaczego na tym forum utarłsię taki sposób dyskusji. To co Pan przed chwilą napisał jest fachowo nazywane 'nielojalnym fortelem erystycznym' (a właściwie jedyn z owych forteli), a w przełożeniu "na nasze" nazywa się tzw. co ma piernik do wiatraka. <br /> <br />Powtarzam feudalizm + religia = średniowiecze. <br />Ps. <br />Powiedz mi co rouzmiesz przez oba pojęcia, Night Elf, bo może tu się rozmijamy?
 
Molobo
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 5011
Rejestracja: pt cze 28, 2002 11:29 pm

śr cze 23, 2004 5:34 pm

Powtarzam feudalizm + religia = ¶redniowiecze.
<br />Rozumiem. Czyli Japonia w II Wojnie ¦wiatowej to ¶redniowiecze. Podobnie jak Rosja do XX wieku.Podobnie jak Rosja do XX wieku.Bhutan dzisiaj równie¿ jest w ¶redniowieczu, podobnie jak Napal. Nie¿le.
 
Awatar użytkownika
shemov
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 61
Rejestracja: sob maja 22, 2004 12:59 am

śr cze 23, 2004 5:45 pm

Night Elf pisze:
[quote=shemov] <br />P.S. Za ile i skad kupiłes Eberron: Campaing Setting ?? Tez sobie chce kupic, ale z amerykanskich stron nie ma co.
<br /> <br />www.rpgshop.com (dostawa 5 dni). oddają cześć kasy za przesłanie <br /> <br />Molobo, <br />byłeś zdolny opanować jedną umiejętność. analizowania poszszególnych słów, no może czasami zdań. gratuluje !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! <br /> <br />popracuj troche nad rozumieniem całości. <br /> <br />zastanawiam się czemu nie korespondujesz na forum eberronu (wizarda). moze przyczyna jest taka ze tylko u nas mozna napotkac takich ograniczonych ......... a moze rozumiesz jeszcze jedno - nikt z toba nie bedzie gadał. osiagnołeś jedno. obrzydzenie mnie bierze na mysl o dalszej dyskusji <br /> <br />pozdrawiam i powodzenia pa pa
 
Molobo
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 5011
Rejestracja: pt cze 28, 2002 11:29 pm

śr cze 23, 2004 5:57 pm

Molobo, <br />by³e¶ zdolny opanowaæ jedn± umiejêtno¶æ. analizowania poszszególnych s³ów, no mo¿e czasami zdañ. gratuluje !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
<br />Mój drogi to tylko jedna moja zdolno¶æ. A i tak przerasta wielu innych. Nie bêdê pokazywa³ palcem :wink: <br /> <br />
zastanawiam siê czemu nie korespondujesz na forum eberronu (wizarda).
<br />Nie interesuje mnie tak bardzo Eberron, masowy produkt dla masowego odbiorcy. Poza tym na tych forach jest za du¿o dzieciaków, bywa te¿ ¿e i idiotów zapatrzonych we w³asne wizje, umiej±cych dokonywaæ jedynie osobistych ataków :wink: Dlatego te¿ unikam zachodnich forach RPG. Naprawdê uczestnictwo w tych forach nie jest niczym wyró¿niaj±cym, poza tym mam te¿ prawdziwe ¿ycie poza antazjowaniem o galopowaniu na koniku w ¶redniowieczu hehe... <br /> <br />
osiagno³e¶ jedno. obrzydzenie mnie bierze na mysl o dalszej dyskusji
<br />Osiagno³e¶ ? Widzê, ¿e kto¶ za bardzo siê wczuwa w ch³opskie klimaty ¶redniowiecza :wink: No ale có¿, to smutne ¿e to odczuwasz spotykaj±c kogo¶ kto wskazuje ci b³êdy. Móg³by¶ siê czego¶ nauczyæ, zrozumieæ. No ale có¿, twój wybór. Skoro nie potrafisz podaæ ¿adnych argumentów, to czuj obrzydzenie...Do ograniczonych umiejêtno¶ci :wink: <br /> <br /> <br />Ale aby daæ koniec temu popisowi niedoczytania : <br />http://www.coveworld.net/eberron/developme...ment.html#1940s <br /> <br /> <br />Historical Influences <br />Eberron is a unique world. It's not a direct parallel to Earth in any era <br /> <br />With all that said, yes, a lot of inspiration was drawn from both the pulp fiction and darker aspects of [the post-World War II] era. [Many of the themes of that time period] -- a world recovering from a terrible war; development of post-war "industry" ; mysticism; exploration; and yes, the over-the-top pulp elements (dinosaurs, villianous masterminds, etc) are certainly part of Eberron
 
Awatar użytkownika
Mockerre
Wydawnictwo Galakta
Wydawnictwo Galakta
Posty: 154
Rejestracja: wt maja 25, 2004 9:19 pm

śr cze 23, 2004 6:08 pm

<br /> <br />Rozumiem. Czyli Japonia w II Wojnie Światowej to średniowiecze. Podobnie jak Rosja do XX wieku.Podobnie jak Rosja do XX wieku.Bhutan dzisiaj również jest w średniowieczu, podobnie jak Napal. Nieżle <br />
<br /> <br />Tym mnie rozwaliłeś :mrgreen: Czy wiesz co to jest system feudalny? Bo wiesz, to nie tylko obecność cesarza/cara/króla... <br />Poza tym: średniowieczem nazywamy okres kiedy system feudalny był powszechny. <br />Ja też mogę Ci pokazać setki wyjątków od modelu w samym średniowieczu - czy to będzie dowodzić, że nie możemy tak nazywać tego okresu?
 
Awatar użytkownika
shemov
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 61
Rejestracja: sob maja 22, 2004 12:59 am

śr cze 23, 2004 6:08 pm

<!--QuoteBegin-Molobo+-->
Molobo pisze:
<!--QuoteEBegin-->
Powtarzam feudalizm + religia = średniowiecze.
<br />Rozumiem. Czyli Japonia w II Wojnie Światowej to średniowiecze. Podobnie jak Rosja do XX wieku.Podobnie jak Rosja do XX wieku.Bhutan dzisiaj również jest w średniowieczu, podobnie jak Napal. Nieżle.
<br /> <br />Molobo, <br /> <br />jestes tak zajebiśc... pewny tej japonii? twej wiedzy o śreniowieczu? uwazasz ze sredniowiecze opisuje tylko etap w kulturze łacińskiej? <br />wiesz kim są Malcolm Barber albo Johan Huizinga? czy ty kiedys otworzyłes choć jedna poważną ksiązkę o tej epoce czy też przegladałęs wydawnictwa dla młodzieży. <br /> <br />czytałeś kiedys o elemencie noir w klimacie eberron? włacz sobie http://slowniki.onet.pl/index.html?tekst=n...-auto&x=15&y=12 i wpisz noir to twój poziom rozumienia. wiesz jak wygląda śmierć w eberron? wiesz cos o Karnath ? demonach i ................................................. <br /> <br />jesteś zwyklym ignoran... niewartym nawet...................................... <br /> <br />zyg... sie chce obserwujac twe infantylne wysilki intelektualne. zacznij pisac na forum wizarda przeciez znasz genialnie angielski <br /> <br />tak na koniec moze zwyczajnie zrob cos konstruktywnego !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Molobo
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 5011
Rejestracja: pt cze 28, 2002 11:29 pm

śr cze 23, 2004 6:16 pm

jeste¶ zwyklym ignorantem
<br />Jak na razie widzê tylko jedn± osobê która mo¿na tak nazwaæ. Naprawdê panie Shemov, mówienie do lustra to oznaka powa¿nych k³opotów... Byæ mo¿e tu le¿y problem tego ¿e nie potrafisz przeczytaæ podstawowych informacji :wink: <br /> <br />Moderatorów proszê o usuniêcie fragmentów wypowiedzi pana Shemova które naruszaj± nastêpuj±ce fragmenty regulaminu, najlepiej usuniêcie : <br />Z tego wzglêdu zabrania siê: <br />Obra¿ania uczestników forum <br /> <br />U¿ywania wyrazów uznawanych powszechnie za wulgarne <br /> <br />Obawiam siê ¿e pan Shemov go nie przeczyta³, lub zobaczy³ tam opis ¶wiata Dark Fantasy osadzonego w ¶redniowieczu LOL :wink: <br />
<br /> <br />jeste¶ zwyklym ignorantem niewartym nawet...................................... <br /> <br />zyg... sie chce obserwujac twe infantylne wysilki intelektualne. zacznij pisac na forum wizarda przeciez znasz genialnie angielski
<br />Tu widzê za¶ piêkny popis elokwencji, finezji w pos³ugiwaniu siê s³owem i pokaz zaskakuj±cej argumentacji. Czy¿by tak wygl±da³a grupa docelowa Eberronu ? Brak umiejêtno¶ci dyskusji, brak wiedzy, nie odnoszenie siê do cytatów ¿ród³owych, ¶lepy upór, wulgarno¶æ. Piêkne cechy.... <br /> <br />Inny punkt regulaminu : <br />Zakazuje siê tak¿e: <br />Umieszczania wiadomo¶ci niezgodnych z tematyk± w±tku <br />Czy¿by postaæ skromnego Molobo odkrywa³a centraln± rolê w tym ¶wiecie ? By³a tam Bogiem ? Doprawdy nie wiem, czemu ta fascynacja moj± osob± ?? Mi³osne wyznania proszê na PW. Niestety nie jestem zainteresowany :wink:
 
Awatar użytkownika
shemov
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 61
Rejestracja: sob maja 22, 2004 12:59 am

śr cze 23, 2004 6:31 pm

Molobo pisze:
<br /> <br />"Nie interesuje mnie tak bardzo Eberron, masowy produkt dla masowego odbiorcy. Poza tym na tych forach jest za dużo dzieciaków, bywa też że i idiotów zapatrzonych we własne wizje, umiejących dokonywać jedynie osobistych ataków :wink: Dlatego też unikam zachodnich forach RPG" <br /> <br />___________________________________________________________________________ <br /> <br />co tu robisz? udowadniasz swoja wartość? dlaczego bierzesz czynny udział w tym temacie? <br /> <br />oni te prymitywne "zachodnie dzieciaki". czy ty wiesz jak sie osmieszasz? masowy produkt? masowy odbiorca? <br /> <br />unikaj Molobo unikaj, przynajmniej tam mozna pogadac. nie chcemy tam ciebie. rozumiesz? <br /> <br />nigdy nie udzielałem sie na tym forum. zwyczajnie gram. a ty? forum wizarda aktywnie sledze od stycznia ale robilem to tylko by zdobyc wiedze o eberronie. teraz juz go mam i znow bede tylko grał
 
Awatar użytkownika
Mockerre
Wydawnictwo Galakta
Wydawnictwo Galakta
Posty: 154
Rejestracja: wt maja 25, 2004 9:19 pm

śr cze 23, 2004 6:41 pm

Ha, pominę kłótnię Panów Shemova i Molobo, a przejdę do meritum: <br />Molobo, przedstaw swoją fantazyjną kolekcję cech, jaką powinien się odznaczać świat, aby uznać go za średniowiecze. Ja mogę ci jedynie zaproponować, tak z głowy, więc jeśli pomyle się w nazwisku auotra to wybacz, Powszechną Historię Państwa i Ustroju Maciejewskiego. Autor posuwa się tam nawet dalej niż moje skromne wynurzenia i stawia niemal nznak równości między Średniowieczem, a feudalizmem. <br /> <br />Nie przedstawiłeś swojej wizji tych X wieków, a z rzucania kwiatkami w stylu Japonia XX wieku już wyjąsnim czym jest feudalizm. Feudalizm, mój drogi to stosunek wasalny (senior - wasal), wyrażony w powinnościach jak i lennie, to stosunek poddańczy (pan - chłop/poddany), to tzw. własność podzielona (zwierzchnia/ użytkowa), to wyraźny podział ról społecznych ( i nie mam tu na myśli stanów). <br /> <br />I jeszcze jedno. Nie wiem jak wygląda Eberron. Nie wiem czy istnieje tam system feudalny, który zaliczałby ten CS do średniowiecznych. Kiedy (jeśli?) podręcznik wpadnie mi w ręce wypowiem się i na ten temat. <br />Moją bolączką jest to, ze osoby nie znające się na temacie, bądź będące w nim laikami ( mentalność: "obejrzałem wszystkie filmy o średniowieczu więc wiem co to jest średniowiecze" :wink: ) wypowiadają jak zjadły wszystkie rozumy. <br /> <br />Ps. <br />Shemov, twoje ostatnie maile stają się coraz bardziej agresywne i obelgi biorą w nich górę nad treścią, spuściłbym nieco z tonu. <br /> <br />Dodane po chwili: <br />Shemov, nie kłóć się z Molobo o dzieciakach itp. On strasznie lubi o tym gadać i wciska to bodaj do każdego tematu (to i udręczonych aktorów :wink: ) :mrgreen:
 
Awatar użytkownika
shemov
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 61
Rejestracja: sob maja 22, 2004 12:59 am

śr cze 23, 2004 6:44 pm

sorry, <br /> <br />trudno mi ignorować. masz racje <br /> <br />pozdrawiam

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości