Zrodzony z fantastyki

 
Katerek
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 75
Rejestracja: ndz mar 16, 2003 12:27 pm

sob cze 26, 2004 12:43 am

radosne fantasy to zwrot przyjety na jednym z konwentow, okresla ogolnie takie zjawisko jak Conan Barbarzynca w skali makro czyli w wykonaniu calej druzyny :) gdzie by nie wpadla to nie ma sie czego bac wszystko mile i przyjemne...a do tego nie skaplikowane.
 
Molobo
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 5011
Rejestracja: pt cze 28, 2002 11:29 pm

sob cze 26, 2004 12:50 am

Ja siê nie pytam gdzie mroczniaki uknu³y taki termin na normalne granie, lecz gdzie ja tak okre¶li³em Eberron bo napisa³e¶ ¿e ja tak napisa³em :) Je¶li za¶ pomyli³e¶ siê to proszê o wycofanie zarzutów. <br />
a do tego nie skaplikowane.
<br />Gdybym wiedzia³ co to "skaplikowane" tobym mo¿e podj±³ polemikê. :wink:
 
Katerek
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 75
Rejestracja: ndz mar 16, 2003 12:27 pm

sob cze 26, 2004 12:57 am

Chodzilo o ogol wypowiedzi a nie konkretnie o "to jedno Twoje zdanie/stwierdzenie"... <br /> <br />Mysle ze przynajmniej ja zakoncze na tym ten dialog bo zdziebko odbiega on od glownego tematu :)...
 
Night Elf
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 111
Rejestracja: ndz lis 03, 2002 4:14 pm

sob cze 26, 2004 11:08 pm

Kurcze no kolo masz ten podrecznik, to nam cos powiedz. <br />Rasy, featy, itemy, masz czas by o czyms napisac, opisz <br />drowy czy po³-drowy. PISZ :evil: <br /> <br /> <br /> <br /> <br />P.S. <br />Zobaczcie sobie opis RPG z opisu 8O .
 
Furion__
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 155
Rejestracja: czw sty 15, 2004 12:33 am

ndz cze 27, 2004 12:44 am

-OT- je¿eli chodzi CI o ten artyku³ http://metal.eu.org/fun/swiatlo_zycie/rpg.htm ,wlasnie teraz zauwa¿y³em ¿e on jest ze strony parafii z mojego osiedla :mrgreen: :mrgreen: . <br />-> http://metal.eu.org/fun/swiatlo_zycie/index2.html <br /> <br />-koniec OT- :mrgreen:
 
Awatar użytkownika
shemov
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 61
Rejestracja: sob maja 22, 2004 12:59 am

pn cze 28, 2004 8:49 pm

Night Elf, <br /> <br />coś dla Ciebie <br /> <br />"Kamienny portal zatrzasnął się, odcinając promienie światła które znaczyły jedyną możliwą drogę ucieczki. Dla wycieńczonych bohaterów których podróżne zapasy niemal kompletnie się wyczerpały oznaczało to ostateczny koniec ich drogi. Szczęśliwie - pomyślał Thondred - twórca zawsze ma plan awaryjny. Krasnolud wyjął z zaczepu u biodra różdżkę i wyzwolił magię którą tak skrupulatnie w niej wcześniej uwięził” - ECS str. 33 <br /> <br />http://www.wizards.com/dnd/images/eb_gallery/82095.jpg - to chyba pan thondred <br /> <br />tak już serio. co chcesz wiedzieć o twórcy? :evil: <br /> <br />__________________________________________________________________________ <br /> <br />Świat: <br /> <br />średniowieczny Eberron jest światem magii i potworów, gdzie (energia magii) „arcana” wypełnia krajobraz i wpływa na społeczeństwo i gospodarkę. Dzięki opanowaniu sztuk „arcana” wielkie miasta kontynentu Khorvaire ukazują sięgające nieba zamki i kasztele, napędzane przez żywioły powozy oraz wiele innych umagicznionych udogodnień. Magia jest przemysłem w Eberron, innowacyjna iskrą która pcha do przodu rozwój społeczeństwa. <br />rozwój i udogodnienia możliwe dzięki magii "poszerzają horyzonty" (poszerza ramy czasowe) średniowiecznego świata D&D. Sztuka „arcana” w pewnym sensie imituje fenomeny technologii które zaczęły pojawiać się w naszym świecie dopiero po 1800 roku. coś jakby magiczny telegraf umożliwia komunikacje między dwoma miejscami. Magiczny odpowiednik kolei łączy swa określaną trasą bardziej cywilizowane miejsca. Dzięki magii można również osiągnąć rzeczy inaczej niemożliwe do osiągnięcia - jednak tylko wówczas gdy umiesz znaleźć odpowiednią osobę (która wie jak to zrobić) i masz wystarczająco dużo złota by zapłacić za ten przywilej <br />Cała przygoda zaczyna się w chwili gdy swiat Eberron wydostaje się z długiej i niszczycielskiej wojny. Narody kontynentu Khorvaire były w przeszłości częścią legendarnego, potężnego królestwa Galifar. Kiedy Król Jarot umarł pięcioro rodzeństwa (każde z nich władające jednym z 5 narodów składających się na królestwo) przeciwstawiło się tradycji, która nakazywała najstarszemu synowi przejąć koronę. Wezwali swoich wasali by zbrojnie przejąć tron. <br />Lata wojny, znanej dziś jako „Ostatnia Wojna”, zaczęły wywierać piętno na Khorvaire. Z czasem żądza krwi i nienawiść zostały zakorzenione na całe pokolenia. <br />Ostatnia Wojna trwała więcej niż wiek a pięć narodów walczyło każde przeciwko każdemu łącząc się i zrywając przymierza zależnie od indywidualnych korzyści. Animozje i przymierza zmieniały się niczym wiatr w przesmyku Shargon. W toku tych burzliwych wydarzeń poprzez różne układy i potrzeby nastąpił powolny podział pięciu narodów na dwanaście uznanych. Przywódcy już dwunastu narodów ostatecznie zakończyli wojnę w starożytnej stolicy Galifaru, przypieczętowując pakt Władców. <br />Dzisiaj narody Khorvaire zaczynają odradzać się w pokoju próbując wzmocnić swe podstawy politycznie i ekonomicznie. Pomniejsze potyczki wciąż pojawiają się wzdłuż kwestionowanych granic i w bardziej odległych regionach kontynentu. Jednak szpiegostwo, sabotaż i bardziej wyrafinowane metody konfliktu i kontroli są preferowanym sposobem osiągnięcia dominacji nad Khorvaire (przynajmniej na dziś). Narody na powrót angażują się w handel i publiczną debatę jednak w tym samym czasie prowadza swoje intrygi w cieniu. <br /> <br />ciąg dalszy czyli "10 spraw o których każdy wiedzieć powinien nastąpi w bliżej nie określonej przyszłości. pozdrawiam i ponownie zatapiam się w mej cudownej lekturze :mad:
 
Furion__
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 155
Rejestracja: czw sty 15, 2004 12:33 am

pn cze 28, 2004 10:28 pm

Czytaj±c opis shemova zamiast mrocznego ¶redniowiecza widze okres podobny do o¶wiecenia :mrgreen:, wogóle nie pasuje klimat skoro s± "wynalazki". <br />Jedn± charakterystyczn± rzecza ¶redniowiecza by³ powolny wzrost technologiczny(no prócz zbrojenia to zawsze idzie z ogromnym têpem), kula³a oswiata i nacisk k³adzony by³ na tradycje. ¦redniowiecze skoñczy³o siuê chyba w³asnie tym ¿e zakoñczy³a siê era "ciemnoty" w któej ko¶ció³ rzuca³ kl±twy a wszyscy sie bali, gdzie wiêkszo¶æ wykszta³conych osób to by³ kler, gdzie technologia by³a na bardzo niskim poziomie i jedyne machiny któe istnia³y to by³y machiny oblê¿nicze. Ale niech Ci bêdzie nie znam ¶rodka podrêcznika chociaz nic mi w nim nie przypomina ¶redniowiecza. <br /> <br />A na dobra sprawe kiedy zostanie wydany do niego jaki¶ dodatek(bo jak ju¿ kupowac to najlepiej dwa podrêczniki oszczêdzi sie na d³u¿sz± mete na przesy³kach
 
Awatar użytkownika
shemov
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 61
Rejestracja: sob maja 22, 2004 12:59 am

pn cze 28, 2004 11:28 pm

Furion, <br /> <br />ja cytuje tekst z 3 strony ECS. jesli mowa tam o średniowieczu to nie oczekuj ode mnie bym tłumaczył te słowa jako oswiecenie. jesli jednak oswiecenie w przypadku eberron bardziej przemawia ci do wyobraxni to to juz twoja wola (i dobrze bo niech kazdy rozumie eberron jak chce :) ). mi okreslenia typu sredniowiecze i feudalizm pomagaja zrozumiec zlozony klimat tego swiata. ale co tam? eberron jest wspaniały i ogromnie inspirujacy już od pierwszej strony. bardzo ale to bardzo polecam :!: <br /> <br />w tym roku wychodza jeszcze dwie przygody (w lipcu i wrzesniu) oraz podrecznik (listopad) opisujacy Miasto Wież - Sharn, jeden z cudów eberron. <br /> <br />http://www.wizards.com/default.asp?x=produ...All&tablesort=1 <br /> <br />co do twojej wizji średniowiecza jako "ciemnoty"........ inne mamy zrozumienie tej epoki (nie zrozum mnie źle :) )
 
Molobo
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 5011
Rejestracja: pt cze 28, 2002 11:29 pm

wt cze 29, 2004 2:59 pm

Kolejna tym razem negatywna recenzja Eberron: <br />Recenzja <br /> <br />Kilka fragmentów : <br />
Picture a setting where every interesting idea you considered but ultimately turned down was now reality.  This includes ideas that you thought were cool when you were twelve – you now have Eberron.  Trains powered by lightning, terminators-er Warforged as PC, portable floating castles, and entire cities of demons.  As a collective, the setting feels like a patchwork quilt vainly sewn together a mishmash of ‘kewl’ ideas that cater towards the 12-16 demographic.
<br /> <br />
A world of magic, a world of cinema action, and a world where tone and attitude is everything.
<br /> <br />
 The Warforged Feats are rather high-end since they grant silly bonuses to Armor Class, Damage Reduction and immunity to sneak attacks and critical hits.  Note that the Warforged are already granted construct immunities and the drawbacks are negligible. Adamantine Body grants +8 AC, DR 2.  This stacks with some other feats and class abilities to create yourself a 1st level terminator PC.
<br /> <br />
a number of the Feats are quite good and would enhance role-playing quite a bit.  Bind Elemental to create items, Child of Winter for evil Druids, and a host of music and barbarian feats that all look like fun.  The Feats are followed by a section on Dragon Marks.  Dragon marks are essentially tattoos that have some powers and authority within the world.  It is similar the Blood Marks from the Birthright campaign as they indicate a social station to a point.  Dragon Marks are connection to the various houses in the game, which is probably the most interesting part of Eberron
<br /> <br /> <br />
 As for a D&D setting Eberron lacks the cohesiveness of Dragonlance, the moody atmosphere of Darksun, the strangely personable NPCs of Forgotten Realms and the feeling of home that Greyhawk offers.  I’m not sure what exactly the world of Eberron is other than a collection of ideas made into a world
<br /> <br />
The world is self-proclaimed as a gray setting with no hard black and white, good and evil.  They generally did a poor job at this since you know right off the bat who the villains are and who are generally the good guys
<br /> <br />
I was pleasantly disappointed with Eberron.  It was sadly better than what I had expected which does not say much for my expectations.  Eberron is far too bad of a setting for me to punish my players with.  A large problem has to do with taking an intelligent group and putting them into this world.
 
Awatar użytkownika
shemov
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 61
Rejestracja: sob maja 22, 2004 12:59 am

wt cze 29, 2004 3:50 pm

eberron: głosowanie na EN-World <br />(en-world na oficjalnym forum Wizarda znany jest z małej przychylności do produktów WotC D&D) <br /> <br />http://www.enworld.org/forums/showthread.php?t=91560 <br /> <br />71,43% bardzo pozytywne i pozytywne oceny - głosowało 140 osób <br />--------------------- <br />w rpgshop.com eberron jest najlepiej sprzedającym się produktem D20 w miesiącu czerwcu (choć sprzedają go dopiero od 18 czerwca
 
Molobo
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 5011
Rejestracja: pt cze 28, 2002 11:29 pm

wt cze 29, 2004 3:57 pm

71,43% bardzo pozytywne i pozytywne oceny - g³osowa³o 140 osób
<br />Hmm na 19.000 u¿ytkowników tylko 140 osób chcia³o zainteresowaæ siê tym systemem....
 
Awatar użytkownika
danant
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 2997
Rejestracja: wt kwie 29, 2003 12:16 pm

wt cze 29, 2004 4:04 pm

Shemov - sukces marketingowy nie może być utożsamiany z wysoką jakością produktu (vide Windowsy :wink: ). <br /> <br />Być może ENWorld jest znany z "małej przychylności do produktów WotC D&D" (swoją drogą ciekawe określenie), ale mylisz portal ENWorld z Forum ENWorld, które skupia osoby o wszelkich nastawieniach wobec wszystkich wydawców. Spotkałem się z krytycznymi opiniami na temat produktów każdego z wydawnictw, WotC nie jest na forum szczególnie piętnowane - nie demonizujmy. <br /> <br />Do tego okazywanie ankiety, w której zagłosowało zaledwie 140 użytkowników (spośród 19,408 zarejestrowanych użytkowników) jest lekko śmieszne... <br /> <br />Pozdrawiam, <br />d.
 
Awatar użytkownika
shemov
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 61
Rejestracja: sob maja 22, 2004 12:59 am

wt cze 29, 2004 4:19 pm

ok Danant - ja opisałem to co mówi się na forum Wizarda ale zgadzam się z twoim wyjaśnieniem. Staram się tylko zrównoważyć ciągłą negację prezentowaną przez Molobo. On generalnie neguje wszystko. <br /> <br />co do głosowania, to tylko takie na szybko znalazłem (kiedyś przewinęła mi się o nim wzmanka na forum wizarda). <br />Podobnie sprawy się mają z recenzjami. Pojedyncza recenzja może być bardzo nieobiektywna. <br />Szkoda że długo jeszcze nie zobaczymy nowego setting'u w Polsce - trochę mało tych, którzy mogą wziąć udział w tej dyskusji. <br /> <br /> <br />1) http://www.rpg.net/reviews/archive/10/10422.phtml - recenzja zupełnie inna niż cytowana przez Molobo :) <br /> <br />2) http://www.silven.com/adnd.asp?case=show&id=358 - szczegółowa recenzja, polecam.
 
Molobo
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 5011
Rejestracja: pt cze 28, 2002 11:29 pm

wt cze 29, 2004 4:42 pm

Staram siê tylko zrównowa¿yæ ci±g³± negacjê prezentowan± przez Molobo. On generalnie neguje wszystko.
<br />Choæ mo¿e ciê to zdziwi, uwa¿am Eberron za interesuj±cy produkt, na pewno zainspiruje we mnie parê pomys³ów. Tym niemniej nie jest on tak ciekawy i oryginalny jak Dark Sun czy Planescape. <br />A je¶li chodzi o polityczne intrygi i szlachetne rody o boskich mocach, no có¿ mieli¶my ca³kiem fajny Birthright i Bloodlines...
 
Awatar użytkownika
shemov
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 61
Rejestracja: sob maja 22, 2004 12:59 am

wt cze 29, 2004 6:59 pm

Cały ten temat na forum DnD przypomina mi podobną w klimacie dyskusję na forum wizarda na początku bieżącego roku (generalnie: dużo kłótni). wówczas pojawiały się dopiero pierwsze fragmentaryczne wzmianki o nowym settingu. czas ten postrzegam jako ciągła walkę miedzy tymi za (których wciąż przybywało) a tymi przeciw (często fanatycznie przywiązanych do swych ulubionych gier). dopiero w kolejnych miesiącach gdy informacje przedstawiały pełniejszy obraz (było ich więcej), dyskusja zmieniła się w konstruktywną. W tym przypadku taką, która prowadziła do rzeczywistego poznania. <br />teraz myślę, że może warto poczekać aż eberonn bedzie u nas bardziej znany a może nawet pojawi się konkretna zapowiedź polskiego wydania. <br /> <br />w obecnej chwili rezygnuję z dyskusji typu lepszy-gorszy, ambitny - prymitywny ., średniowieczny – XX wieczny. <br /> <br />jeśli ktoś ma jednak pytania co do zawartości eberron cs :?: :?: :?: zapraszam. <br />w miarę możliwości postaram się przekazać jej jak najwięcej :)
 
Xeratus__
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 61
Rejestracja: sob maja 03, 2003 5:14 pm

wt cze 29, 2004 7:21 pm

<!--QuoteBegin-shemov+-->
shemov pisze:
<!--QuoteEBegin--> <br />je¶li kto¶ ma jednak pytania co do zawarto¶ci eberron cs :?: :?: :?: zapraszam. <br />w miarê mo¿liwo¶ci postaram siê przekazaæ jej jak najwiêcej :)
<br /> <br /> <br />:) <br /> <br />Je¶li mo¿esz to napisz o Ko¶ciele Srebrnego P³omienia, jak± ma strukturê, tradycje, dogmaty, jak s± postrzegani bracia zakonni w ¶wiecie, jak± rolê ten Ko¶ció³ pe³ni w ¶wiecie o misjach i jak s± postrzegani nowicjusze wstêpuj±cy do Zakonu... itp. <br /> <br />Ciekawi mnie to poniewa¿ w nied³ugim czasie zamierzam stan±æ przeciwko herezji i ¶wiêtym ogniem i stal± rozprawiaæ siê z heretykami w ¶wiecie Eberron :mrgreen: <br /> :mad: <br /> <br /> <br />Burn burn the witch ! Exorcist of the Silver Flame !
 
Molobo
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 5011
Rejestracja: pt cze 28, 2002 11:29 pm

wt cze 29, 2004 7:56 pm

Ca³y ten temat na forum DnD przypomina mi podobn± w klimacie dyskusjê na forum wizarda na pocz±tku bie¿±cego roku (generalnie: du¿o k³ótni).
<br />Przecie¿ tu nikt siê nie k³óci. Podaje tylko receznje i fragmenty ksi±¿ki. Jak na razie w ¿adnej nie by³o mowy o "mrocznym ¶redniowieczu".
 
Awatar użytkownika
shemov
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 61
Rejestracja: sob maja 22, 2004 12:59 am

wt cze 29, 2004 7:57 pm

<!--QuoteBegin-Xeratus+-->
Xeratus pisze:
<!--QuoteEBegin--><!--QuoteBegin-shemov+-->
shemov pisze:
<!--QuoteEBegin--> <br />jeśli ktoś ma jednak pytania co do zawartości eberron cs :?: :?: :?: zapraszam. <br />w miarę możliwości postaram się przekazać jej jak najwięcej :)
<br /> <br /> <br />:) <br /> <br />Jeśli możesz to napisz o Kościele Srebrnego Płomienia, jaką ma strukturę, tradycje, dogmaty, jak są postrzegani bracia zakonni w świecie, jaką rolę ten Kościół pełni w świecie o misjach i jak są postrzegani nowicjusze wstępujący do Zakonu... itp. <br /> <br />Ciekawi mnie to ponieważ w niedługim czasie zamierzam stanąć przeciwko herezji i świętym ogniem i stalą rozprawiać się z heretykami w świecie Eberron :mrgreen: <br /> :mad: <br /> <br /> <br />Burn burn the witch ! Exorcist of the Silver Flame !
<br /> <br />w piątek :mrgreen: :mad:
 
Night Elf
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 111
Rejestracja: ndz lis 03, 2002 4:14 pm

wt cze 29, 2004 8:17 pm

Napisa³em swojego czasu do ISA, by sie dowiedziec czy bedzie w sprzedazy <br />angielska wersja podrecznika Eberron:Campaign Setting, a jesli nie to <br />kiedy ukaze sie polska wersja i czy bedzie "rownie" dobra co D&D PL <br /> <br /><!--QuoteBegin-Pani Katarzyna Czostek z ISA+-->
Pani Katarzyna Czostek z ISA pisze:
<!--QuoteEBegin--> Witam, <br />nie bedziemy sprowadzac angielskiej wersji tego podrecznika. <br />Mamy w planach wydanie go w jezyku polskim w przyszlym roku. <br />Bedziemy sie starali aby podrecznik spelnil oczekiwania klientow, <br />pozdrawiam, <br />Katarzyna Czostek <br />
<br /> <br />Mam nadzieje, ze Eberron jak zostanie wydany w naszy ojczystym jezyku to bedzie <br />z 1000 razy lepszy niz np. Dungeon Master Guide, bo osoby ktore mia³y w reku <br />wersje PL i Ang. pewnie przyznaja mi racje, ze wersja PL to poprostu syf w porownaniu <br />z anglojezycznym podrecznikiem, nie tylko wizualnie, ale takze tekstowo t³umaczenia <br />niektorych rzeczy poprostu powali³y mnie na przys³owiowe cycki. <br /> <br />Wracajac do tematu Eberronu che info o Drow'ach, Half-Drow'ach i Elfach. Jestem <br />fanatykiem tego tematu, albo raczej tematu Elfow dlatego nie nazywam sie Herbata, <br />Kawa, Lipton itp. tylko Night Elf wiec, nakarm nas swiezym miechem.
 
Awatar użytkownika
shemov
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 61
Rejestracja: sob maja 22, 2004 12:59 am

śr cze 30, 2004 11:59 am

odpowiedzi na pytania będę zamieszczał pod nowym tematem: Eberron CS - zawartość <br /> <br />pozdrawiam
 
Awatar użytkownika
danant
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 2997
Rejestracja: wt kwie 29, 2003 12:16 pm

śr cze 30, 2004 2:25 pm

Nie miałem jeszcze okazji mieć w rękach Eberronu, ale znalazłem dosyć ciekawą dyskusję na forum ENWorld. Zapraszam do przeczytania TUTAJ. <br /> <br />Pozdrawiam <br />d.
 
Katerek
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 75
Rejestracja: ndz mar 16, 2003 12:27 pm

czw lip 01, 2004 8:54 am

D³ugo czeka³em na te wiadomo¶æ, ale skoro juz j± dosta³em to zamieszczê :) <br /> <br />
<br /> <br />Main problem was qualification Eberron to existing standarts. Can You give me straight answer...Is The Eberron dark fantasy? <br /> <br /> <br />It's a difficult question. <br /> <br />Eberron has elements of "noir". Things don't always end well for the heroes. Good and evil aren't always black and white. You have the Last War and the Mournland, which are both serious elements that bring a certain element of darkness to the world. However, there's also a focus on pulp action and swashbuckling, which is all about excitement and fun. <br /> <br />To sum it up: There is darkness in Eberron, and it is darker in tone than, say, the Forgotten Realms. But it's not as dark as Iron Kingdoms or the World of Darkness. Darkness is there, but it's not the predominant aspect of the world. <br /> <br />-Keith Baker <br />
<br /> <br />i tak trzeba by³o od razu zrobiæ zg³osiæ siê z problemem do ¼ród³a.
 
Thomas Percy
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 2969
Rejestracja: śr lip 03, 2002 11:50 am

śr sie 04, 2004 11:34 pm

Daklord, Darklighter i Serena dali mi Eberron w prezencie na urodziny. <br />Zacząłem czytać (oczywiście nie op kolei) i będę tu raz na jakiś czas dzielił się refleksjami z zastrzeżeniem, że nie nigdy nie zamierzam prowadzić tego świata, a traktuję go wyłącznie jako źródło pomysłów do Birthrighta. <br /> <br />--------------------------------------------------------------------------------------------- <br /> <br />AUNDAIR <br />(czyli po naszemu Aundaira, bo nazwa pochodzi od imienia pierwszej królowej) <br /> <br />1. Feudalne królestwo oparte na rolnictwie. <br /> <br />-> Zauważyłem w tym temacie dyskusję typu "Eberron jest high magic" <-> "Eberron jest dark średniowiecze". <br />Z opisu Aundairy wynika, że jedno i drugie. Magia jest powszechna jak dajmy na to obróbka stali, ale... dla istot, które na to stać. Królowa Aurala może sobie oświetlać Fairhaven (90-tysięczną stolicę) Continiual Flames, a wieśniaczki w hamlets dalej skaczą na bosaka w kadziach z winogronami. <br /> <br />2. Aundaria jest królestwem macierzystym dwóch Domów Kupieckich. <br /> <br />Dom Kupiecki to ród datujący swe początki prawie 1000 lat temu, gdy ludzie zakładali Imperium Galifaru. W nieznanych (dla mnie) okolicznościach na ciałach istot z pewnych rodów pojawiły się Smocze Znamiona, które dawały im moce magiczne. Każdy z 12 Domów otrzymał inny zestaw pokrewnych mocy, co sprawiło że zaczęli się oni specjalizować w branżach, w których dało się ten moce wykorzystać. Obecnie te Domy są jakby Kupieckimi Książętami i mają dzięki potędze ekonomicznej i globalizacji wpływy równe królom. W Aundairze znajduje się dom Orien: transport i komunikacja oraz dom Lyrandar: pogoda i windwrights. <br /> <br />3. W Aundairze znajduje się szkoła magiczna i Kongres Sztuk Tajemnych (Arcane Congress) w latających wieżach nad jeziorem. <br /> <br />-> Tu znów uwaga do dyskusji z tego wątku. To, że w opisie Aundairy najwyższe wymienione istoty mają średnie poziomy, nie oznacza, że nie ma tu spellcasters z np. 9-tym kręgiem. Są. Według tabelek z DMG. Po prostu ich nie wymieniono.
 
Molobo
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 5011
Rejestracja: pt cze 28, 2002 11:29 pm

czw sie 05, 2004 1:58 am

To, ¿e w opisie Aundairy najwy¿sze wymienione istoty maj± ¶rednie poziomy, nie oznacza, ¿e nie ma tu spellcasters z np. 9-tym krêgiem. S±. Wed³ug tabelek z DMG. Po prostu ich nie wymieniono.
<br />Jest Transmuter na 18 poziomie w podrêczniku(by³y cz³onek the Twelve-potê¿nej organizacji magów pracuj±cych na rzecz rozpowszechnienia magii).Ale owszem odnios³em wra¿enie, ¿e masz racjê, opisano tylko przywódców pañstw i parê wa¿nych osób. <br />Natomiast wyra¿nie jest wzmianka ¿e elfy w swym pañstwie stosuj± masowo Raise Dead :mrgreen: <br />Nie chce od razu waliæ pe³nej recenzji-ale Eberron jest ¶redni. Baardzo ¶redni. Jak na rewelacyjny produkt którym mia³ byæ. Rzucaj±ca siê w oczy wada-brak miejsc na eksploracjê-ca³y ¶wiat jest dok³adnie rozpisany. G³upota w postaci rozci±gniêcia na ca³y kontynent imperium demonów, na drugi imperium smoków-owszem tu mog± byæ ciekawe pomys³y same w sobie ale oczekiwa³bym wiêkszej ró¿norodno¶ci, takiej jak ...w FR. <br />Teraz zaczê³em dostrzegaæ jak wiele zalet ma FR i jak bardzo jest wszechstronne. <br />Powiem szczerze-w moim odczuciu Eberron ma kilka ciekawych elementów(ale nie dragonshards) jednak umywaæ siê do FR nie mo¿e. Za ciekawe uwa¿am plemiona barbarzyñców czcz±cych smoki, z którymi maj± rzadko kontakt. Natomiast halflingi s± zupe³nie s³abe(choæ jedna ilustracja ma bardzo DarkSun'owy charakter) je¶li chodzi o opracowanie. <br />Przy okazji-przejrza³em( w sensie przeczyta³em wiêkszo¶æ) opis krain. Nie s± zbyt porywaj±ce, s± solidnie opisane, ale nie powiem by zapar³o mi dech w piersi je¶li chodzi o oryginalno¶æ. <br /> <br />PS: ¦wiat sam w sobie ma jeszcze jedn± wadê.Demografia jest schrzaniona. Na kontynencie wielko¶ci Australii(który w wiêkszo¶ci jest ¿yzny i nadaje siê do ¿ycia) bodaj¿e ¿yje w rozproszeniu oko³o 16 mln ludzi. I jak tu ma dochodziæ do wojen :wink: <br /> <br />Percy co uwa¿asz za ciekawsze -bloodlines z Birthright czy ich kalkê dragonmarks z Eberronu ?
 
Elsenrail
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: wt mar 02, 2004 9:15 pm

czw sie 05, 2004 11:55 am

wymienione istoty maj± ¶rednie poziomy, nie oznacza, ¿e nie ma tu spellcasters z np. 9-tym krêgiem. S±. Wed³ug tabelek z DMG. Po prostu ich nie wymieniono.
<br /> <br />Co do Eberrornu, s± tam jakie¶ postacie epickie, czy tylko do 20 poziomu?
 
Darklord
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 9630
Rejestracja: sob lis 15, 2003 2:03 pm

czw sie 05, 2004 1:44 pm

<!--QuoteBegin-Elsenrail+-->
Elsenrail pisze:
<!--QuoteEBegin-->
wymienione istoty maj± ¶rednie poziomy, nie oznacza, ¿e nie ma tu spellcasters z np. 9-tym krêgiem. S±. Wed³ug tabelek z DMG. Po prostu ich nie wymieniono.
<br /> <br />Co do Eberrornu, s± tam jakie¶ postacie epickie, czy tylko do 20 poziomu?
<br />Na razie jedynie do¶æ pobierznie przegl±da³em podrêcznik (muszê wpierw nadrobiæ zaleg³o¶ci, ale powoli siê zbli¿am do Eberron CS), ale przyuwa¿y³em jedn± epick± postaæ: <br />Vol - elf, pó³smok, licz i mag 15 poziomu w jednym, zatem mamy ECL = +0 za elfa + 4 za licza +3 za pó³smoka i +15 za maga = 22 - jako "¿ywo" :wink: epicka postaæ
 
Elsenrail
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: wt mar 02, 2004 9:15 pm

czw sie 05, 2004 1:58 pm

Vol - elf, pó³smok, licz i mag 15 poziomu w jednym, zatem mamy ECL = +0 za elfa + 4 za licza +3 za pó³smoka i +15 za maga = 22 - jako "¿ywo"  :wink:  epicka postaæ
<br /> <br />No tak, choæ mi bardziej chodzi³o o same > 20 poziomów w klasach. <br /> <br />Jak ju¿ przeczytasz podrêcznik (oby to nast±pi³o jak najszybciej! :wink: ), to daj daj znaæ, czy s± tam postacie maj±ce wiêcej ni¿ 20 poz. w klasach. :) <br /> <br />Jeszcze mi trochê $ brakuje. Potem zamawiam w amazonie. :)
 
Pedro Alvarez
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 753
Rejestracja: pn gru 16, 2002 6:19 pm

czw sie 05, 2004 4:26 pm

Ja mam za sob± pobierzne przejrzenie podrêcznika i na razie to co widzê podoba mi siê (z ma³ymi wyj±tkami). Wzi±³em siê za dok³adn± lekturê, ale moje wra¿enia póki co: <br />In Plus <br />- Heroic fantasy, w którym co druga spotkana postaæ nie ma 20+ poziomów. Nie ma te¿ miejsc emanuj±cych dawn± magi± i potêznymi artefaktami wystêpuj±cych co kilometr kwadratowy :wink: (za to w³a¶nie nie przepadam za FR) <br />- Wreszcie poziom technologiczny nie stoi w ¶redniowieczu, tylko o wiele pó¼niej. Trochê jednak brak mi broni palnej, gdyby kto¶ tak± wynalaz³ to dopiero by siê kocio³ na Eberronie zrobi³. <br />- Ciekawie zorganizowane wierzenia. Wreszcie nie ma "x" bóstw, w wiêkszo¶æi zupe³nie ze sob± nie powi±zanych, prócz faktu, ¿e znajduj± siê w jednym panteonie. Tu widaæ walkê o rz±d dusz, nawet (w sumie to zw³aszcza) pomiêdzy ko¶cio³ami o wierzeniach LG. <br />- Dobrze zrobiony ¶wiat, a przynajmniej Khorvaire. Nie za du¿a, nie za ma³a, ot w sam raz. Nie ma staro¿ytnego imperium s±siaduj±cego z ekspansywn± i zaawansowan± technologicznie magokracj± itp. <br />In minus <br />- Dragonmarks. Wiem, ¿e w zamy¶le mia³o to byæ to co czyni ten ¶wiat unikatowym, s³owem tzw. "Hak". Ale IMO nie wysz³o, o ile do Bloodlines z Birthrighta zastrze¿eñ nie mam, to Dragonmarks mi siê jako¶ nie podobaj±. Mo¿e dlatego, ¿e dodali znowu z 5 featów do tych znaków, a ja jestem przeciwnikiem dodawania "ilu tylko siê da" featów do ka¿dego podrêcznika. I czmu do jasnej cholery te Dragonmarked houses tylko siê zorganizowa³y w gildie. Czy naprawdê ¿aden z ich przywódców nie by³ na tyle ambitny by chcieæ przej±æ pañstwo? Przecie¿ jasne jest, ¿e Dragonmarks czyni± ich potê¿niejszymi od zwyk³ych ¶miertelników... <br />- Presti¿ówki. Jako¶ takie ma³o interesuj±ce. Wiêkszo¶æ ma tylko piêæ poziomów (jedna nawet trzy, ale ta akurat jest fajna :wink: ), czy¿by twórcom zabrak³o kreatywno¶ci? <br />- Nowe Rasy. Oj to im strasznie nie wysz³o. O ile Keith Barker mia³ dobre pomys³y co do elfów i halflingów, to nowe rasy uwa¿am za wci¶niête na si³ê i przekombinowane. Changeling i Shifters to takie "ain be, ani me" pomiêdzy cz³owiekiem i odpowiednio doppelgangerem i likantropem. Warforged te¿ mi siê wydaj± wci¶niêci na si³e, ¿eby ¶wiat by³ unikalny. Jest jeszcze jedna nowa rasa, ale co¶ ca³y czas mnie zniechêca do czytania o nich :wink:. <br /> <br />Ogólnie. Jest nie¼le, ale mog³obybyæ lepiej. W skali szkolnej postawi³bym Eberronowi 4-.
 
Thomas Percy
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 2969
Rejestracja: śr lip 03, 2002 11:50 am

czw sie 05, 2004 5:34 pm

<!--QuoteBegin-Molobo+-->
Molobo pisze:
<!--QuoteEBegin-->Percy co uważasz za ciekawsze -bloodlines z Birthright czy ich kalkę dragonmarks z Eberronu ?
<br />Wciąż nie znalazłem w Eberronie wyjaśnienia - skąd Smocze Znamiona się wzięły i czym właściwie są. <br /> <br />Rzeczywiście, coś takiego istniało w Birthright. <br />Jak wiadomo, w żyłach potomków herosów płynie tam krew boża. <br />Wzięło się to stąd, że w pradawnej bitwie zginęli bogowie, a ich krew zaabsorbowali nie tylko nowi bogowie, ale i ww. herosi. <br />Jednym z przejawów posiadania krwi bożej w żyłach jest w Birthright: <br />bloodmark, <br />czyli znamię krwi, znak krwi. <br />Najpopularniejszym bloodmarkiej jest właśnie smoczy znak rodu Avanów: <br />http://img.photobucket.com/albums/v226/Anu.../DarienAvan.jpg <br />Bloodmarks same z siebia dawały w AD&D tylko premie do reputacji. <br />Zdolności spell-like pochodziły z innych mocy krwi. <br /> <br />W Eberron jest to połączone w jedno. <br />Na pewno ładnie to przedstawiono graficznie: <br />http://www.wizards.com/dnd/images/eb_gallery/80184.jpg <br />http://www.wizards.com/dnd/images/eb_gallery/82096.jpg <br />Ale historii i sensu wciąż w tym nie widzę. <br /> <br /> <br />Bardziej martwi mnie inna rzecz. <br />Magiczne pociągi i magiczne sterowce, których funkcjonowanie opiera się na działaniu odpychających się nawzajem pól magnetycznych wytwarzanych przez żywiołaki. <br />Wszystko pięknie, ale... cena takiego sterowca to ok. 100.000gp! Sama konstrukcja, a gdzie utrzymanie? <br />Tymczasem Permanent Teleportation Circle = 4500XP i 1000gp. <br />Uwzględnianjąc 1000 lat istnienia świata nasyconego magią, to przecież powinni się znaleźć magowie, którzy pozakładali Teleportery choćby w stolicach? <br />Jeśli autorzy piszą, że proponują nam świat uwzględniający wszystkie zasady 3,5 - to czemu zamiast teleporterów są jakieś pociągi? <br /> <br />Czyżby linia najmniejszego oporu i najmniejszej kreatywności? <br />Damy zdobycze techniki, bajeranckie rysunki i wszystko wytłumaczymy magią? <br />http://www.wizards.com/dnd/images/eb_gallery/82112.jpg <br />http://www.wizards.com/dnd/images/eb_gallery/82108.jpg <br />Obym się mylił.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości