Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
Seadragon
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 575
Rejestracja: pn wrz 25, 2006 9:58 am

sob lip 29, 2006 7:43 pm

Stwierdzenie "bycie nielubianym" jest dość stereotypowe lub nawet błędne. <br />Po pierwsze: to typowy drow nie lubi być na powierzchni - chociażby (mechanicznie rzecz biorąc) konieczny atut Przystosowanie do światła dziennego (czy jakoś tak). A po drugie - mało to jest ras, które się nie lubią nawzajem? :wink: <br />No i ostatecznie - wcale nie jest to uciążliwe dla mistrza, a co najwyżej urozmaica rozgrywkę całej ekipie :wink:
 
Awatar użytkownika
DibiZibi
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 4316
Rejestracja: śr lis 15, 2006 9:50 pm

sob lip 29, 2006 7:50 pm

Próbowałem. <br />Gdzie kolwiek pojawiła sie moja postać. Ludzie uciekali, albo próbowali mnie zabić. Przy tej drugiej wersji, musiałem tylko potwierdzić mroczną aturę mojej postaci, mimo iż tego nie chciałem. <br /><br />p.s. Mój mistrz nie rozumiał faktu, iż dorwy po ukończeniu akademi są wysokopoziomowymi wojownikami, i kazał mi grać tak, jakby wieśniak był dla mnie wyzwaniem. LOL
 
Awatar użytkownika
Seadragon
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 575
Rejestracja: pn wrz 25, 2006 9:58 am

sob lip 29, 2006 8:25 pm

To, że cię nie lubią i chcą cię zabić, a ty musisz się bronić nie znaczy wcale o twojej mroczności, a jedynie o chęci zachowania życia.<br /><br />
p.s. Mój mistrz nie rozumiał faktu, iż dorwy po ukończeniu akademi są wysokopoziomowymi wojownikami, i kazał mi grać tak, jakby wieśniak był dla mnie wyzwaniem. LOL
<br />A tutaj czegoś nie rozumiem... Jaki poziom i w jakiej klasie miał twój drow? Bo nawet jeśli był wojownikiem, to zapewne pierwszopoziomowym, więc nawet byle goblin czy wieśniak może być dla ciebie wyzwaniem. Chyba że zaczęliście grać od jakiegoś wyższego poziomu, wtedy to zmienia postać rzeczy.
 
Awatar użytkownika
DibiZibi
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 4316
Rejestracja: śr lis 15, 2006 9:50 pm

sob lip 29, 2006 10:43 pm

Zasadniczo, moja postać miała uciec z akademi, pod koniec treningu. <br />Dla mnie to tropiciel na poziomie 5 - 7. Bo drowy w akademi przechodziły solidne treningi. <br />Ale mój mistrz uważał inaczej, i kazał mi zrobić 1 poziomowca. <br /><br /><br />p.s. jeśli zabiję tych którzy mnie atakują, to sie bronię, ale w sąsiednich wioskach, ludzie myślą że to ja pozabijałem.<br /><br />Zasadniczo, moja postać miała uciec z akademi, pod koniec treningu. <br />Dla mnie to tropiciel na poziomie 5 - 7. Bo drowy w akademi przechodziły solidne treningi. <br />Ale mój mistrz uważał inaczej, i kazał mi zrobić 1 poziomowca. <br /><br /><br />p.s. jeśli zabiję tych którzy mnie atakują, to sie bronię, ale w sąsiednich wioskach, ludzie myślą że to ja pozabijałem.
 
Rend
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 3065
Rejestracja: sob paź 05, 2002 9:03 pm

ndz lip 30, 2006 12:18 am

<!--quoteo(post=274867:date=Jul 29 2006, 10:43 PM:name=Dibi Zibi)-->
Dibi Zibi pisze:
<!--quotec--><br />Zasadniczo, moja postać miała uciec z akademi, pod koniec treningu. <br />Dla mnie to tropiciel na poziomie 5 - 7. Bo drowy w akademi przechodziły solidne treningi. <br />Ale mój mistrz uważał inaczej, i kazał mi zrobić 1 poziomowca. <br /><br /><br />p.s. jeśli zabiję tych którzy mnie atakują, to sie bronię, ale w sąsiednich wioskach, ludzie myślą że to ja pozabijałem.
<br />* Jeśli reszta drużyny miała postacie na pierwszych poziomach to się nie dziwię Twojemu DM.<br />* Znajomi ofiary będą relacjonować tak by ją wybielić z zarzutów (zwłaszcza jak zabił drow). Zacytuje tutaj film "Dzień Próby", "Nie liczy się prawda, liczą się dowody" (czy jakoś tak).
 
Awatar użytkownika
AGrzes
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 1140
Rejestracja: pn gru 30, 2002 5:42 pm

pt wrz 08, 2006 1:09 am

Zastanawia mnie jak waszym zdaniem wygląda sprawa praktyk religijnych elfów, ja sczepże mówiąc mimo iż trochę zastanawiam się jak mają u mnie wyglądać Elfy, co do tego zagadnienia nie mam jakiejś konkretnej wizji.<br /><br />Wydaje mi się że istnieje spora szansa że wielu elfich kapłanów będzie wyznawać cały panteon zamiast pojedynczego bóstwa, jako że elfie społeczności będą przeciętnie zdecydowanie mniejsze od ludzkich o podobnej randze. Tak więc jeśli panteon liczy kilku bogów a na w miarę odizolowaną społeczność przypada powiedzmy 2,475 kapłana to rozsądnym było by gdyby zajmowali się oni sprawowaniem obrzędów na wszelkie okazje i dla wszystkich wyznawanych bogów.<br /><br />Jak waszym zdaniem kształtuje się relacja pomiędzy elfem a elfickimi bogami, czy często sięga do nich myślą i zwraca się o wsparcie i opiekę? <br />Czy stosunki te mają raczej charakter indywidualny, czy grupowy?<br />Jak wyglądają obyczaje i obrzędy religijne w elfickiej społeczności?<br /><br />Nie chodzi mi tu ustalenie jedynej słusznej, oficjalnej wizji, bo słusznych będzie tyle ile mistrzów gry razy ilość odłamów elfów, ale o możliwości jak ta sprawa może wyglądać. <br />Piszcie o stanowiskach oficjalnych jak i pomysłach własnych, o różnych odmianach, wszystko czym ciekawym o religijności elfów chcieli byście się podzielić.
 
Awatar użytkownika
Raven (TS)
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 614
Rejestracja: śr mar 15, 2006 12:15 pm

pt wrz 08, 2006 3:20 pm

Wydaje mi się bardzo prawdopodobne, że elfy oddają cześć większej ilości bóstw. Nawet jeśli nie poprzez gorliwą modlitwę to przez sposób na życie. Przykładowy leśny elf - bard może być wyznawcą Corellona (z racji tego, że jest elfem), Chauntei czy Melikki (ze względu na umiłowanie natury), Tymory czy Oghmy (to pasuje do barda) i Mystry (ze zwględu na swoje zdolności magiczne). <br />Co do samych kapłanów to wydaje mi się, że pełnią oni funkcję pośrednika pomiędzy resztą elfów, a jednym bogiem (dlatego dostają tylko jeden pakiet domen :wink:), ale tak jak każdy inny elf oddają swym zachowaniem cześć wielu innym pokrewnym bóstwom. I myślę, że elficcy kapłani różnych wyznań mogą sobie nawzajem pomagać przy organizacji jakichś świąt itp., a sami nie mają nic naprzeciw by wyznawcy ich kościołów brali udział w zabawach innych wyznawców. <br />Osobiście to elfie obrządki religijne zawsze wyobrażałem sobie coś na kształt murzyńskich kościołów, gdzie mniejsze znaczenie mają formułki i modlitwy, a swoją wiarę wyraża sie śpiewem czy tańcem wśród innych. To by pasowało do elfów, które lubią tego typu różne zabawy.
 
Awatar użytkownika
Raven (TS)
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 614
Rejestracja: śr mar 15, 2006 12:15 pm

sob gru 02, 2006 1:13 pm

W FR:OŚ jest napisane, że elfy księżycowe są nazywane również srebrnymi. W cyklu Pieśni i Miecze bardzo często nazywano księzycowe elfy szarymi. Elfy FR:OŚ odpowiadają tym z Podręcznika Gracza. Według Księgi Potworów (a może PMP?) elfy z PG to wysokie elfy. A szare to już inny gatunek. Jak to w rzeczywistości wygląda? Czy FRowe księżycowe elfy to elfy srebrne/szare/wysokie? Czy jakie?
 
Ratel
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 650
Rejestracja: pn kwie 24, 2006 10:21 pm

sob gru 02, 2006 3:05 pm

Ja typuje tak: s³oneczne/z³ote=wysokie, ksiê¿ycowe=srebrne, le¶ne lub dzikie=szare. Pozostaje kwestja settingów niektóre nazwy mog± byæ zaporzyczone z kompletnie innych ¼róde³, które ró¿nie t³umacz± nordyck± mitologiê. Tak to wygl±da w FR.<br />Added: Problem polega na mnogo¶ci swiatów, z których zaporzyczamy okre¶lenia (universum Tolkiena, Warhammer, Aseroth itd.). W mitologiach mo¿na w³a¶ciwie wyodrêbniæ alfy ¶wietliste i mroczne u germanów oraz te z wysp brytyjskich - w Irlandii upatruje elfów szarych, a srebrne... Aglia, Szkocja?
 
Awatar użytkownika
Ar0n
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 652
Rejestracja: pn gru 12, 2005 9:41 pm

sob gru 02, 2006 7:49 pm

Szre elfy śa chyba w greyhawku i mają statystyki jak elfy, z różnicą atrybutów - siła -2, intelekt +2, konycja -2, zręczność +2 o ile się nie mylę. Tak więc są niezłe na magów. A ogólnei rzecz biorąc słoneczn elfy uważają sięza lepsze (no i są rzadsze) więc można by je nazwac wysokimi, a elfy księżycowe częściej występuja a złote elfy czasem gardzą nimi nazywając je "szarymi".
 
Valenor
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 83
Rejestracja: ndz wrz 18, 2005 9:24 pm

ndz gru 03, 2006 10:50 am

Jest raczej namieszane z tymi elfami. Bo:<br />elfy wysokie z Księgi Potworów=srebrne/księżycowe/szare w forgottenie- statystyki takie i opis<br />elfy szare z Księgi Potworów=statystycznie brak odpowiednika, opisowo złote z Forgottena (bonus do int, poczuciw eyższości)<br />elfy leśny=miedziane<br />elfy dzikie=elfy dzikie<br />
 
Ratel
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 650
Rejestracja: pn kwie 24, 2006 10:21 pm

ndz gru 03, 2006 12:02 pm

W Monster Index wyodrêbnione jest 6 podras (nie licz±c pó³-elfów). Co ciekawe, nie ma wyumienionych elfów s³onecznych, których nic nie ³±czy z szarymi. Pytam wiêc: ile jest faktycznie podras, skoro nawet na stronie Wizardów nie ma pe³nej ich listy?
 
Awatar użytkownika
Ar0n
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 652
Rejestracja: pn gru 12, 2005 9:41 pm

ndz gru 03, 2006 12:45 pm

miedziane
<br />To wogóle są takie ?!<br /><br />Ja rozróżniam - słoneczne,księżycowe, leśne, wodne, dzikie, drowy i gwiezdne (star elves, żyją w Aglarondzie). Takie podrasy występują w fr. <br />A do tego można rzecz jasna jakieś specyficzne typu śnieżne elfy (rzekomo też występują w fr).<br /><br />No tak jeszcze avariele, zapomniałem.<br /><br />A oprócz leśnych w Aglarondzie jest sporo elfów gwiezdynych (star elves), mozna o nich poczytać w unnaproachable east, fajna na zaklinaczy - brak biegłości, premia -2 bd +2 cha, naturalni przybysze, ataowanie bezcielesnych bez sznas na nietrafienie, ecl +0, o ile nic nie pokręciłem.
 
Awatar użytkownika
dreamwalker
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2250
Rejestracja: pn gru 19, 2005 9:39 pm

ndz gru 03, 2006 1:04 pm

Trudno powiedzieć bo to zalezy od settingu i czasem zdarza się że ta sama nazwa w różnych settingach znaczy co innego.<br />Np szare elfy z srd odpowiadają faeruńskim złotym elfom (elfy wysokiego rodu, wywyższające sie nad innych).<br />A faeruńskie szare elfy odpowiadają wysokim elfom z srd (najpospolitsza odmiana elfów).<br />Jeśli chodzi o elfy Faeruńskie to mamy:
  • Elfy wodne</li>
  • Elfy skrzydlate (avariele)</li>
  • Elfy ciemne (drowy)</li>
  • Elfy księżycowe (srebrne, szare)</li>
  • Elfy słoneczne (złote)</li>
  • Elfy dzikie (zielone)</li>
  • Elfy leśnie (miedziane)</li>
  • Elfy gwiaździste</li>
Elfy gwiaździste to elfy z dodatku Unapproachable East.<br />Reszta jest opisana w races of faerun (avariele i wodne) lub frcs (reszta)<br />Jeśli chodzi o elfy polarne i inne takie to trzeba powiedziec że w różnych dodatkach pojawiają się różne dziwne rzeczy i nie należy uważać że jak cos jest w "ogólnym" dodatku to jest też zaraz w FR (chyba że w dodatku jest o tym wspomniane).<br />Jesli bowiem uznaczy inaczej trzeba tu jeszcze wspomniec różnie śmieszne wymyślane na siłę warianty elfa z Unearthed Arcana i robi się nam całkiem sporo podras :wink:<br /><br />--EDIT--<br />Do postu poniżej - ludzie zaczęli rzucać złotymi elfami więc chciałem to wyjasnić :wink:<br />W standardowym dnd nie ma złotych elfów, żeby zobaczyć jakie są wystarczy zajrzeć do srd, innych światów nie znam. (No dobra, znam jeszcze Dragonlance, ale tam akurat z lefami jest najlepiej bo mają swoje, zupełnie inne nazwy)
 
Awatar użytkownika
Suldarr'essalar
Arcypsion
Arcypsion
Posty: 13173
Rejestracja: sob maja 28, 2005 9:27 pm

ndz gru 03, 2006 1:09 pm

Są jeszcze lefy wodne (w FR i w ogóle).<br />Ponadto, temat nie ogranicza sie tylko do FR?
 
Ratel
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 650
Rejestracja: pn kwie 24, 2006 10:21 pm

ndz gru 03, 2006 1:57 pm

Np szare elfy z srd odpowiadaj± faeruñskim z³otym elfom (elfy wysokiego rodu, wywy¿szaj±ce sie nad innych).
Te dwie podrasy ró¿ni± siê statystykami i nazw±, ¿yj± w dwóch ró¿nych ¶wiatach. Jedyne, co maj± ze sob± wspólnego to to, ¿e s± nadêtymi elfami, które prowadz± izolacjonistyczn± politykê. Na tej p³aszczy¼nie drowy te¿ im odpowiadaj±. :razz:<br />Inna sprawa, czy wymieniamy fey'ri jako elfy?
Ponadto, temat nie ogranicza sie tylko do FR?
Cholera wie. Ograniczamy siê do ¶wiatów opartych na mechanice D&D, czy bierzemy pod uwagê wszystkie?
 
Awatar użytkownika
dreamwalker
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2250
Rejestracja: pn gru 19, 2005 9:39 pm

ndz gru 03, 2006 2:01 pm

<!--quoteo(post=288514:date=Dec 3 2006, 03:57 PM:name=Ratel)-->
Ratel pisze:
<!--quotec--><br />Jedyne, co mają ze sobą wspólnego to to, że są nadętymi elfami, które prpowadzą izolacjonistyczną politykę. <br />
<br /><br />No, o to mi własnie chodziło :wink:<br />
 
Awatar użytkownika
Ar0n
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 652
Rejestracja: pn gru 12, 2005 9:41 pm

ndz gru 03, 2006 3:26 pm

Co do różnych podras - w unearthed arcana podane jest mnóstwo pomysłów na podrasy związane z klimatem/środowiskiem czyli (kierując się elfami) pustynne elfy, arktyczne elfy i "dźunglowe" elfy, a o ile mnie pamięć nie myli było jeszcze kilka innych pomysłów.<br />Co do wodnych elfów - w opisie sahuaginów było wspomniane że raz na ileśtam przypadków (niesłychanie rzadko) rodzi się tam osobnik wyglądający zupełnie jak wodny elf. Jak to się ma do cech sahuagina itp ?
 
Awatar użytkownika
dreamwalker
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2250
Rejestracja: pn gru 19, 2005 9:39 pm

ndz gru 03, 2006 3:31 pm

Nie wiem<br />Ja o wodnych elfach czytałem w książce<br />"Evermeet - wsypa elfów", w której to wodne elfy były narodem wrogo nastawionym do Sahuaginów, ich zadaniem była obrona wyspy. Odniosłem wrażenie że dla wodnych elfów Sahuaginy są wrogami jak orki/gobliny dla tych ziemnych :wink:<br /><br />Co do Unearthed - są też żywiołowe warianty i to one mnie najbardziej bolą,m aż idać że tworzone troche na siłę.
 
Awatar użytkownika
Raven (TS)
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 614
Rejestracja: śr mar 15, 2006 12:15 pm

ndz gru 03, 2006 5:46 pm

Co do wodnych elfów - w opisie sahuaginów było wspomniane że raz na ileśtam przypadków (niesłychanie rzadko) rodzi się tam osobnik wyglądający zupełnie jak wodny elf. Jak to się ma do cech sahuagina itp ?
<br />Taki sahuagin - elf nazywa się malenti. Nie wiem jakie ma statystyki. Z "Krain Głębin" dowiadujemy się, że żyje krócej od zwykłego sahuagina, więc można wywnioskować, że inne jego właściwości też ulegają zmianom. Malenti ma w końcu ciało elfa więc jest z pewnością słabszy od zwykłego sahuagina.<br /><br />
Ponadto, temat nie ogranicza sie tylko do FR?
<br />Cholera wie. Ograniczamy się do światów opartych na mechanice D&D, czy bierzemy pod uwagę wszystkie?
<br />Zadając swoje pytanie miałem na myśli jedynie FRowe elfy, ale przecież można pogdybać o wszystkich :wink:.
 
Awatar użytkownika
Raven (TS)
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 614
Rejestracja: śr mar 15, 2006 12:15 pm

śr sty 03, 2007 9:43 pm

Mam parę pytań:<br />Czytam ostatnio serię Doradcy i królowie i zacząłem się zastanawiać nad pochodzeniem Niewidzialnego Ludu. Cunningham napisała, że są to ilythiiri - przodkowie drowów, mieszkający na jakimś mrocznym planie. Co to za plan? I skąd się oni tam wzięli? Według Opisu Świata Zapomnianych Krain ilythiiri byli elfim klanem, który za wiarę w Lolth został przemieniony w drowy i wygnany do Podmroku. Jak to w końcu jest? I czy Niewidzialny Lud posiada jakieś statystyki opisane w którymś z podręczników?<br />Drugą interesującą mnie odmianą elfów są Crinti. Wydaje mi się, że było o nich coś wspominane w Shinning South, ale niestety nie posiadam tego podręcznika. Czy są podane ich statystyki? Czy może są traktowane jak zwykłe półdrowy?<br />Będę wdzięczny za jakiekolwiek informacje o tych podrasach elfów. O ile będą one wykraczały poza to co przeczytałem w Doradcach i królach :wink:.
 
Dalamar Velkyn
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1898
Rejestracja: ndz gru 12, 2004 6:52 pm

czw sty 04, 2007 2:44 am

Dom Ilythiir nie zostal zepchniety do podmroku za wyznawanie Lolth a za brutalna taktyke stosowana podczas wojen korony. Brutalna i bardzo efektywna.<br />Pierwszym zlym bostwem przez nich wyznawanym byla nie Lolth a Ghaunadaur. Lolth pojawila sie pozniej, po zeslaniu.<br /><br />Crintri to lokalna nazwa zwyklych poldrowow, szlachty rzadzacej.
 
Sluagh
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 242
Rejestracja: wt paź 10, 2006 12:12 pm

czw sty 04, 2007 9:56 am

Crinti, pół-drowy mieszkają w Dambrath. Mieszkają głównie w Cathyr, stolicy królestwa, ale mają swoich przedstawicieli we wszystkich miastach. Dzielą się na półdrowy zwykłe, stojące niżej w hierarchii, i na te wywodzące się od 112 półdrowich kapłanek Loviatar, które przejęły władzę w mieście w czasie wojny z drowami. Zasadniczo podlegają władzy drowów z Tlindhet pod Dambrath, ale same drowy nie szczególnie interesują się powierzchnią, dopóki ma kto za nich nadzorować handel.<br />
 
Awatar użytkownika
Aeris
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: pn gru 12, 2005 9:57 pm

śr paź 10, 2007 9:42 pm

A ja mam banalne pytanie: w JAKI sposób Elfy śpią :razz: .

Wiadomo że medytują 4h i wtedy wypoczywają jak człowiek po 8h, nie śnią a oddają się ćwiczeniom umysłowym bla bla... tylko chodzi o to jak?. Czy tak jak większość innych ras kładą się na poduszeczkę i robią "chrrr" czy może słynne "ommmm" w pewnej znanej nam z życia pozycji do medytacji? :D .
 
Awatar użytkownika
Basior
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 269
Rejestracja: ndz maja 06, 2007 6:38 pm

śr paź 10, 2007 10:18 pm

Przytoczę pewną sytuację z sesji w której grałem elfem.
Usiadłem sobie pod karczmą z glinianym kubkiem i karteczką "Zbieram na jedzenia". Następnie zacząłem medytować. Kiedy w kubku było już kilka monet, jeden z żebraków postanowił mi je ukraść. Kiedy się zbliżył (i tutaj stan medytacji), bo myślał, że śpię sięgną do kubeczka. Wyrwałem się natychmiast z medytacji (mniej więcej wiedziałem co się dzieje wokół mnie), po ułamku sekundy żebrak miał nóż na gardle. Mam nadzieję, że zrozumiałaś istotę medytacji.
Jeśli się pomyliłem proszę mnie poprawić, a natychmiast prześlę wiadomość do mistrza który wtedy prowadził (:
 
Awatar użytkownika
Agnostos
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2259
Rejestracja: śr paź 05, 2005 9:47 pm

czw paź 11, 2007 12:59 am

Kiedy się zbliżył (i tutaj stan medytacji), bo myślał, że śpię sięgną do kubeczka. Wyrwałem się natychmiast z medytacji (mniej więcej wiedziałem co się dzieje wokół mnie)

Jakim sposobem wyrwałeś się z medytacji ot tak, jakoby świadomy stanu dookoła? Pod względem świadomości otoczenia medytacja elfów nie różni się na dobrą sprawę od snu. Tak jak z lekkiego snu można się wybudzić od byle hałasu, tak samo niekiedy i z medytacji, a sam stan medytacji nie daje żadnej szczególnej przewagi ponad snem, poza faktem, że medytuje się krócej (ok. 4 godzin).

Takie konkluzje można w każdym razie wyciagnąć chociażby z Races of the Wild.
 
Awatar użytkownika
Pavel
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 276
Rejestracja: pn lip 09, 2007 4:44 pm

Życie codzienne Elfów

czw gru 13, 2007 7:49 pm

To chyba odpowiedni dział więc zaczynam. Co waszym zdaniem elfy porabiają w czasie wolnym ? Tzn co robią jeśli żyją w pokoju i nie interesuje ich poszukiwanie przygód. Co można robić przez niezliczoną ilość czasu ? Czy może np rozwijają swoje zainteresowania czy raczej trenują szermierkę. W Eragonie np elfy dzięki magii mogły zrobić wszytko (nawet zmienić na stałe swój wygląd), jednak mądrzejsze z nich rozwijały swoje zainteresowania bez magi np kowale tworzyli perfekcyjne kolczugi ręcznie bez pomocy magii. Interesują mnie wasze zdania na ten temat. 8)
 
Awatar użytkownika
Rojek
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 165
Rejestracja: wt sty 30, 2007 4:23 pm

czw gru 13, 2007 10:46 pm

No, tak na zdrowy rozum to samo, co przeciętni ludzie w danym settingu, przynajmniej tak z grubsza. Powiedziałbym, że robią to, co ludzie, tylko zawsze dokładniej - np. Elficki artysta może poświęcić danej rzeźbie o wiele więcej czasu (nawet lata), niż jego ludzki odpowiednik. A co poza tym? Jedzą, piją, pracują, urządzają hulanki... przeciętny elf nie ma pewnie aż tak fascynującego życia.
 
Awatar użytkownika
AGrzes
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 1140
Rejestracja: pn gru 30, 2002 5:42 pm

czw mar 20, 2008 11:40 pm

Pavel pisze:
Co waszym zdaniem elfy porabiają w czasie wolnym ? Tzn co robią jeśli żyją w pokoju i nie interesuje ich poszukiwanie przygód. Co można robić przez niezliczoną ilość czasu ? Czy może np rozwijają swoje zainteresowania czy raczej trenują szermierkę
Może trochę stare pytanie, ale ten temat mnie od dłuższego czasu nurtował.

Z okresem życia kilkukrotnie dłuższym od życia ludzkiego, mają w nim odpowiednio więcej czasu który trzeba czymś wypełnić.
W ogóle długowieczność powinna w moim odczuciu w dużym stopniu wpłynąć na inny sposób myślenia elfów, jednak jak dokładnie nie mam jeszcze konkretnej koncepcji, jednak wymienię parę rzeczy które przyszły mi do głowy
  • Odpowiednie okresy w życiu są proporcjonalnie wydłużone, okresy w których czasu wolnego od zajęć związanych z przetrwaniem i zapewnieniem bytu rodzinie również. Przez to na przykład późne dzieciństwo kiedy jest już się dość samodzielnym a jeszcze nie obciążonym zbyt wieloma obowiązkami może trwać kilka dziesięcioleci. Podobnie czas gdy odchowało się już dzieci (zakładając że ma się je na raz a nie przez cały czas) i są one całkiem samodzielne może trwać setki lat.
  • Z długowiecznością może przyjść większa skłonność do tolerowania przejściowych niedogodności, dla mnie 10 lat to trochę poniżej połowy dotychczasowego życia, dla elfa to może być nic.
  • Z drugiej strony długowieczność może skłaniać również do bardziej zdecydowanego postępowania z problemami których nie chce się tolerować. Jeśli coś uwiera, to świadomość że będzie uwierało przez następne pół tysiąclecia może skłonić do próby rozwiązania problemu tu i teraz.
A trochę z innej beczki, zapewne temat ten był już poruszany ale chciałbym porozmawiać o nim jeszcze raz.

"Widzicie trzy studwudziestoletnie wyrostki"-MG

Dojrzewanie elfów.
Wedle tabelek elfy osiągają dojrzałość po ponad stu latach życia.
Jak, po pierwsze przeprowadzilibyście odpowiedniość pomiędzy wiekiem ludzkim a odpowiadającym mu wiekiem elfa?
Kiedy elf osiągnie poziom 10 letniego ludzkiego dziecka?
Kiedy mniej więcej osiągnie dojrzałość płciową?
Czy tempo rozwoju intelektualnego będzie odpowiadało tempo rozwoju fizycznego (w sensie czy elf którego biologia będzie odpowiadała 10 latom ludzkim, będzie intelektualnie i emocjonalnie na poziomie 10 latka)?
Czy rozwój ten może być przyspieszony i w jakim stopniu?
 
Awatar użytkownika
OneMoreGodDamnElf
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 323
Rejestracja: wt lis 06, 2007 2:50 pm

pt mar 21, 2008 3:13 pm

A to z wiekiem to też ciekawy problem. Skoro 120 letni elf odpowiada 18 letniemu człowiekowi (choć nie było powiedziane, że te proporcje odnoszą się np. do FR) to jakim cudem teń koń Drizzt jest taki super mocny w wieku o ile dobrze kojarzę 77 lat O_o ? (Tak wiem, słyszałem, że Salvatore nie pisze pod mechanikę ale skoro osadza akcje swoich "książek" w świecie FR mógłby trochę nad tym popracować, przez to ośmiesza i siebie i Wizardów -_- przynajmniej w moim odczuciu).

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości