Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
Suldarr'essalar
Arcypsion
Arcypsion
Posty: 13173
Rejestracja: sob maja 28, 2005 9:27 pm

pt mar 21, 2008 4:03 pm

OneMoreGodDamnElf pisze:
to jakim cudem teń koń Drizzt jest taki super mocny w wieku o ile dobrze kojarzę 77 lat O_o ?

Drowy dorastają szybciej.
 
Awatar użytkownika
Verdes
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 302
Rejestracja: pt kwie 27, 2007 6:33 pm

pt mar 21, 2008 4:24 pm

AGrzes pisze:
Może trochę stare pytanie, ale ten temat mnie od dłuższego czasu nurtował.


Drugoedycyjny The Complete Book of Elves zawieria odpowiedzi na wszystkie twoje pytania.
 
Awatar użytkownika
iron_master
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 2815
Rejestracja: czw paź 20, 2005 7:56 pm

sob mar 22, 2008 10:35 am

A może podzielisz się z nami cząstką tej wiedzy? ;-) Nie każdy ma dostęp do drugoedycyjnych materiałów.
 
Awatar użytkownika
Voaraghamanthar
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 176
Rejestracja: wt gru 18, 2007 12:43 pm

sob mar 22, 2008 1:08 pm

No dobra ponieważ nikt nie kwapi się, by odpisać, to ja skrobnę parę słów na ten temat.

Przede wszystkim elfy zmieniają się zupełnie inaczej niż ludzie. Różnica pomiędzy zdolnościami 100 letniego elfa, a elfa, który ma 400 lat jest tak naprawdę niewielka. Życie elfa dzieli się na kilka okresów, do których należą: dzieciństwo, dojrzewanie, dorosłość, wiek średni, starość i wiek szacowny. Gdy elfy są zmęczone życiem, zwykle gdy mają ponad 600 lat, przechodzą do Arvandoru.

Dzieciństwo - Okres kończy się w wieku ok 65-75 lat (u elfów morskich 15 lat, a u drowów 25 lat wcześniej). Podczas tego okresu rosną powoli osiągając jakieś 4 stopy wzrostu. W tym czasie uczą się co to znaczy być elfem, podstaw walki mieczem i strzelania z łuku. Wciąż pozostają jednak dziećmi w emocjonalnym tego słowa znaczeniu.

Dojrzewanie - Trwa 30-40 lat (zależnie od rasy). W tym czasie osiągają wzrost 5-5 i 1/2 stopy i dojrzewają pod względem płciowym (obie płcie w tym samym czasie). Pod koniec tego okresu uczą sie jak żyć w elfim społeczeństwie, a także odpowiedzialności i dorosłości.

Dorosłość - Okres od 60-90 lat (zależnie od rasy). W tym czasie elfy obierają swoją drogę w elfim społeczeństwie i dokonują pierwszych samodzielnych i osobistych decyzji (wcześniej wpływ na nie mają rodzice). To właśnie w tym wieku wiele elfów (ok 25%) rozpoczyna poszukiwanie przygód oraz podróżowanie po świecie i również wtedy wiele z nich umiera, gdyż często nie mają wystarczającego doświadczenia, aby poradzić sobie z niebezpieczeństwami.

Wiek średni (chciałoby się napisać Średniowiecze :P) - Trwa 50-90 lat (tak, znowu zależnie od rasy). Elfy w tym wieku dowiadują się wiele o świecie i zdobywają mądrość i inteligencję. Wiele z nich w tym właśnie momencie kończy podróże i często zaczyna zastanawiać się nad założeniem rodziny (zazwyczaj kończy sie na razie na zastanawianiu :P). Z drugiej jednak strony znajdzie się parę elfów, które dopiero zdobywszy podstawową wiedze o świecie, wyruszają na poszukiwanie przygód (ok 5-10%). Liczni przedstawiciele tej rasy w tym okresie życia zaczynają przykładać większą wagę do tego czym sie zajmują. Czarodzieje rozpoczynają badania, kapłani zajmują sie wspólnotą wiernych, wojownicy trenują innych, a łotrzykowie (niewielu) zakładają swoje gildie. Często robią to co muszą i powinny, a nie to na co mają ochotę (w przeciwieństwie do poprzednich lat). To właśnie głównie ten okres czasu zapewnia elfom reputacje potężnych i mądrych.

Starość - Trwa 35-125 lat (wiecie co powinno być w nawiasie :wink: ). Choć elfy wchodzą w "starość" fizycznie w żadnym stopniu na takie nie wyglądają i nadal pozostaja w pełni aktywne (nie posiadają już jednak młodzieńczej werwy). Wiele z nich właśnie teraz zakłada rodziny (jeśli jakimś cudem nie zdecydowało sie na to wcześniej). Stają się trochę bardziej sentymentalne i zaczynają preferować spokojny styl życia (choć często jeszcze lubią zaszaleć). Więcej czasu przeznaczają na przemyślenia, przez co podejmowanie decyzji zajmuje im więcej czasu i nie są one pochopne (aczkolwiek dużo trudniej przychodzi im szybko zareagować i trudniej, niż w młodości zrozumieć im ludzi).

Wiek szacowny - U drowów zaczyna sie w wieku 225 lat, u elfów szarych zaś dopiero w wieku 425 (u innych pomiędzy). Na ich twarzach pojawiają się pierwsze zmarszczki, które zamiast je postarzać dodają im szlachetności. Dalej pozostają dość sprawni, ale z biegiem lat w coraz mniejszym stopniu niż w młodości (ale też bez specjalnej przesady). Wiele elfów zasięga ich opini i korzysta z ich mądrości. Preferują relaksujący styl życia i dużo czasu poświęcają sztuce. Dalej zdobywają wiedzę, a często obserwują także jak ich dzieci rozpoczynają własne dorosłe życie. Gdy elf czuje, że przyszedł na niego czas i że jest zmęczony życiem odchodzi do Arvandoru. Mimo tego ten okres życia może trwać nawet 200-500 lat (to drugie szczególnie w przypadku elfów szarych).

To by było na tyle. Napisałem najważniejsze (w zasadzie to większość :P). Po reszte odsyłam do wspomnianej przez Verdesa książki.
Ostatnio zmieniony sob mar 22, 2008 5:23 pm przez Voaraghamanthar, łącznie zmieniany 1 raz.
 
Awatar użytkownika
Verdes
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 302
Rejestracja: pt kwie 27, 2007 6:33 pm

sob mar 22, 2008 5:01 pm

Kurcze człowiek na chwile na forum nie zajrzy a tu już Voaraghamanthar przetłumaczy i w dodatku zamieści na forum ten kawałek podręcznika :P Btw. good job ja bym się tym zajął dopiero po świętach :wink:

Jakby były jakieś pytania to mogę się ewentualnie włączyć się do dyskusji, tyle że pewnie po świętach.
 
Awatar użytkownika
AGrzes
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 1140
Rejestracja: pn gru 30, 2002 5:42 pm

sob mar 22, 2008 10:56 pm

Voaraghamanthar
A jak dokładniej rozbija się dzieciństwo? Chodzi mi o to na przykład, w jakim wieku uczą się chodzić, mówić, wspinać na drzewa, ewentualnie pisać i czytać?
Czy rozwój przebiega takimi etapami jak u ludzi?
Czy tempo rozwoju intelektualnego jest uwarunkowane biologicznie (przyznam się szczerze, że nie wiem jak jest u ludzi), i czy możliwe jest jego przyspieszenie?
Jaki wiek u człowieka odpowiada tutaj granicy między dzieciństwem i dojrzewaniem?

A tak w ogóle to czy nie wydaje wam się, że to długie uczenie się i dojrzewanie jest trochę naciągane (przynajmniej w późniejszej fazie, bo początkowo można to tłumaczyć biologią)?
To znaczy oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby rozciągać okres młodości, lecz wydaje mi się również, że w razie potrzeby przeprowadzić przyspieszony 25 minutowy kurs dorosłości.
Co takiego muszą wykuć młode elfy, że zajmuje im to tyle czasu?

A z trochę innej beczki to ile trwa u elfów ciąża, czy tak jak u ludzi, czy jest proporcjonalnie wydłużona?
 
Awatar użytkownika
Voaraghamanthar
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 176
Rejestracja: wt gru 18, 2007 12:43 pm

ndz mar 23, 2008 12:32 am

Omg. Nie mam pojęcia. Większość pytań jest natury tak szczegółowej, że ciężko prosto na nie odpowiedzieć. Przytoczyłem ci informacje z książki w całości poświęconej rasie elfów i przyznam, że nie znajdziesz tam odpowiedzi na większość swoich pytań, a jeśli tam nie ma to nie łatwo będzie je znaleźć.

Odpowiedzi na część twoich pytań są trudne nawet jeśli chodzi o człowieka. Są dzieci które chodzą już dość dobrze nim skończą rok, inne mają więcej i nawet nie spróbowały. Wszyscy rozwijają się w różnym tępie i uczą innych rzeczy. Tak naprawdę ciężko odpowiedzieć jednoznacznie i zaszufladkować wszystkich, a z pewnością tyczyłoby sie to też elfów.

Zdaje się, że ciąża u elfów trwa tyle co u ludzi. Nie jestem jednak pewny. Pamiętam, że gdzieś czytałem, iż 12 miesięcy, ale to chyba było u Tolkiena.

Tak wogóle elfy to fikcja (szkoda :() i możesz troche zluzować :P.
 
Awatar użytkownika
AGrzes
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 1140
Rejestracja: pn gru 30, 2002 5:42 pm

wt mar 25, 2008 11:02 pm

Voaraghamanthar pisze:
Tak wogóle elfy to fikcja (szkoda ) i możesz troche zluzować .
Tak, więc możemy się pokusić o przypisanie im pewnych cech i własności bez obawy, że jakiś tam stan faktyczny wejdzie nam w drogę;)

Tak, więc moje pytania należy rozumieć, jak jest w kreowanych lub używanych przez was światach, a nie, jaki jest stan faktyczny, bo stanu faktycznego nie ma.

Voaraghamanthar pisze:
Odpowiedzi na część twoich pytań są trudne nawet jeśli chodzi o człowieka. Są dzieci które chodzą już dość dobrze nim skończą rok, inne mają więcej i nawet nie spróbowały. Wszyscy rozwijają się w różnym tępie i uczą innych rzeczy. Tak naprawdę ciężko odpowiedzieć jednoznacznie i zaszufladkować wszystkich, a z pewnością tyczyłoby sie to też elfów.
Z tym że podane przez Ciebie kategorie są moim zdaniem asekuracyjne, to znaczy wymyślone tak aby wiele modeli rozwoju można było pod nie podpiąć, więc same w sobie nie sugerują wyboru żadnego.

Natomiast chętnie poznałbym odpowiedź jak sądzicie
AGrzes pisze:
Co takiego muszą wykuć młode elfy, że zajmuje im to tyle czasu?
 
Fanuilos
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: pt kwie 29, 2011 1:06 am

Elfy (ogólnie o elfach)

pt kwie 29, 2011 1:21 am

Przepraszam, że tak odgrzebuję temat, ale może komuś się to przyda :) W Tolkienowskim Śródziemiu prekursor fantastyki opisuje dojrzewanie elfów w następujący sposób. Fizycznie wzrastali wolniej niż ludzie, lecz szybciej rozwijał się ich umysł. Uczyli się mówić przed ukończeniem pierwszego roku życia, w tym samym czasie uczyli się chodzić i tańczyć, gdyż wola ich szybko zaczynała panować nad ich ciałem. Jednak we wczesnej młodości mniejsza była różnica pomiędzy rasami elfów i ludzi, tak że człowiek przyglądający się zabawie elfiąt mógłby pomyśleć, że ogląda ludzkie dzieci z jakiegoś pięknego i szczęśliwego ludu. Pod koniec trzeciego roku życia ludzkie dzieci zaczynały jednak szybciej się rozwijać niż elfy, osiągając pełnię rozwoju wtedy, gdy elfy pozostawały jeszcze w pierwszej wiośnie dzieciństwa. Dziecko ludzkie mogło już dorosnąć do swej pełnej wysokości, podczas gdy Eldarowie w tym samym wieku wyglądali fizycznie jak śmiertelnik nie więcej niż siedmioletni. Eldarowie nie osiągali swego dojrzałego wyglądu, który zachowywali w dalszym życiu, przed wiekiem lat pięćdziesięciu, a jeszcze paręset lat upływało, nim dorośli w pełni.
Powyższe informacje pochodzą z "Laws and Customs of the Eldar".
 
Awatar użytkownika
jakkubus
Moderator blogów i komentarzy
Moderator blogów i komentarzy
Posty: 51
Rejestracja: czw maja 05, 2011 10:39 am

Re: Elfy (ogólnie o elfach)

śr sie 03, 2011 7:12 pm

Voaraghamanthar pisze:
Zdaje się, że ciąża u elfów trwa tyle co u ludzi. Nie jestem jednak pewny. Pamiętam, że gdzieś czytałem, iż 12 miesięcy, ale to chyba było u Tolkiena.


12 miesięcy to u półelfów. U elfów pełnej krwi dwa razy dłużej.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość