Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
Merlin wszech
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 193
Rejestracja: czw maja 04, 2006 1:07 pm

sob wrz 08, 2007 7:37 pm

Encefalithida nie zauważyłem, twój pomysł po prostu przypominałem, a artefakt zwiększa skalę wyzwania postaci. Reszta to kwestia tłumaczenia- amnezjusz zapisuje sporą część po Angielsku więc jeśli po tłumaczeniu zmienia się pierwsza litera imienia- nie ma większych szans na znalezienie. Listę skróciłem- będę jednak sprawdzał kolejne pozycje więc prawdopodobnie się wydłuży.
 
Awatar użytkownika
Suldarr'essalar
Arcypsion
Arcypsion
Posty: 13173
Rejestracja: sob maja 28, 2005 9:27 pm

sob wrz 08, 2007 7:40 pm

Merlin wszech pisze:
Encefalithid-PZ wiekowy mózg psion20
Jest już na liście, choć nadal brakuje wzmianki, że jest 20 poziomowym telepatą, a nie psionem (pisałem o tym w temacie), oraz, że jest w stanie manifestować minimum 2 epickie moce (jedno jest otwarciem portalu do domeny Illsensine i przyzwanie jej). Posiada ML 40, co sprawia, że jedynymi istotami zdolnymi mu się przeciwstawić jest chyba tylko Iolaum (CL 41) i bogowie. Jego moce są niewykrywalne dla śmiertelników. Dodatkowo, jeżeli jest oryginalnym elder brainem Oryndoll, to jest najstarszą aberracją Torilu, jeśli nie najstarszą żyjącą istotą, ma bowiem 12 tysięcy lat.
Dodatkowo, w temacie jest błąd w jego imieniu, które brzmi Encephalithid, nie Encephalitid.
 
Awatar użytkownika
Renald
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 444
Rejestracja: ndz maja 14, 2006 5:55 pm

sob wrz 08, 2007 7:52 pm

Merlin wszech pisze:
Reszta to kwestia tłumaczenia- amnezjusz zapisuje sporą część po Angielsku więc jeśli po tłumaczeniu zmienia się pierwsza litera imienia- nie ma większych szans na znalezienie

Nie zawsze, ale Masz rację. Wynika to jednak z faktu, że wówczas podręczniki z których BN-i zostali zaczerpnięci nie były całkowicie przetłumaczone, lub niektórzy użytkownicy korzystali z ich Angielskich wersji tłumaczeń. Z tego, co pamiętam, Amnezjusz również nie przepada za polskimi tłumaczeniami. Nie wnikam w to jednak. Nie moja sprawa.
Merlin wszech pisze:
Listę skróciłem- będę jednak sprawdzał kolejne pozycje więc prawdopodobnie się wydłuży

Szczytna idea. Może Natrafisz na maksymalnie dwóch pominiętych BN-ów, ale to prawdopodobnie będzie wszystko. Listę tworzyli starzy Faeruńscy wyjadacze i jest mała szansa na to, że kogoś pominęli. Sam przelotnie sprawdzałem i dotychczas nie było znacznych wyjątków w liście.
 
Awatar użytkownika
Radnon
Szef działu
Szef działu
Posty: 4465
Rejestracja: czw maja 06, 2004 3:35 pm

sob wrz 08, 2007 10:01 pm

Renald +1

Idea sprawdzenia listy jest jak najbardziej szczytna, ale jest mało prawdopodobne aby kogoś bardzo znaczącego pominięto. Jeżeli jakieś postaci jeszcze się na niej nie znalazły to pochodzą zapewne z najnowszych podręczników/artykułów lub mało znanych pozycji z AD&D, do których niewiele osób ma dostęp.
 
Awatar użytkownika
Merlin wszech
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 193
Rejestracja: czw maja 04, 2006 1:07 pm

sob wrz 08, 2007 10:22 pm

"Suldarr'essalar"- jak już wspominałem sprawa nieaktualna, usunąłem z mojej "listy" tą propozycję.
Renald pisze:
Szczytna idea. Może Natrafisz na maksymalnie dwóch pominiętych BN-ów, ale to prawdopodobnie będzie wszystko. Listę tworzyli starzy Faeruńscy wyjadacze i jest mała szansa na to, że kogoś pominęli. Sam przelotnie sprawdzałem i dotychczas nie było znacznych wyjątków w liście.

Myślę że trafię na więcej niż kilka postaci- mój problem polega jednak na tym że nie mam praktycznie żadnych podręczników, więc smoki dopisywałbym na wyczucie.
Radnon pisze:
Idea sprawdzenia listy jest jak najbardziej szczytna, ale jest mało prawdopodobne aby kogoś bardzo znaczącego pominięto. Jeżeli jakieś postaci jeszcze się na niej nie znalazły to pochodzą zapewne z najnowszych podręczników/artykułów lub mało znanych pozycji z AD&D, do których niewiele osób ma dostęp.

Na czym jednak miałoby polegać to "sprawdzenie"- najlepiej byłoby chyba podanie postaci gdzie powstał już polski odpowiednik imienia, niemniej postacie takie jak "Storm Silverhand" są przykładami że nie zawsze tłumaczenie wyszłoby mianu na dobre. Co do postaci które nie znalazły się na liście- sam przecież wymieniłem wiele (niemniej do użycia nadają się obecnie 3). Może i stare (nawet Angielskie) podręczniki zostały przez wielu pod względem tego tematu przejrzane- niemniej ze względu na sporą ich objętość część mogła być przeoczona, doskonałym tego przykładem jest chociażby wymieniony przezemie "Kurdin".
 
Awatar użytkownika
amnezjusz
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 1634
Rejestracja: pn sie 15, 2005 9:33 pm

sob wrz 08, 2007 10:24 pm

Merlin wszech pisze:
Włożyłem w to dużo wysiłku i skorzystałem z Podmroku- wcześniej był dostępny jedynie po Angielsku, więc nic dziwnego że przeoczono wiele z nich.

Wiesz, nie wiem co za różnica - polska czy angielka wersja. W naszej chyba nie ma nowych epików :P A co do podanych typków to jedynie Kurdin nadaje się na 'wpisanie' (co tez będzie miało miejsce, kiedyś tam - wszak wspominałeś o nim kilkakrotnie i nie zapomniałem o nim). Dodkong epikiem jako takim nie jest, a Czarna Zagłada zgodnie z tym co jest napisane w DoF nie żyje :)

Edit
nie mogę się już doczekać dopisania do pomagających mojego nicka Razz )

Właśnie Cię (a Kurdina do listy) dodałem :)
Ostatnio zmieniony sob wrz 08, 2007 11:17 pm przez amnezjusz, łącznie zmieniany 1 raz.
 
Awatar użytkownika
Merlin wszech
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 193
Rejestracja: czw maja 04, 2006 1:07 pm

sob wrz 08, 2007 10:47 pm

Mimo wszystko prosiłbym o pośpiech :D - no i dodatkowo jak już wspomniałem zmianę nazewnictwa na oficjalne Polskie. Może i znalazłem tylko jedną- niedokładnie opisaną postać, lecz wierzę że za jakiś czas znajdę kolejne (nie mogę się już doczekać dopisania do pomagających mojego nicka :razz: )
 
Awatar użytkownika
iron_master
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 2815
Rejestracja: czw paź 20, 2005 7:56 pm

ndz wrz 09, 2007 12:44 am

Renald pisze:
Dodkong nie jest epikiem – jego SW wynosi niestety równo 20 i nie kwalifikuje się, gdyż do listy przynależą BN-i o SW 21+. Ewentualnie można go dodac ze specjalnym oznaczeniem.
Ja bym tak zrobił. Jestem w trakcie lektury Podmroku i wykryłem m.in błąd związany z Dodkongiem. Obecnie ma SW jak zauważyłeś 20 (baza 8 + szablon + poziomy). Tyle, że patrząc z punktu widzenia mechaniki w obecnym stanie nie może być liczem, bowiem szablon licza wymaga postaci czarującej przynajmniej 11 poziomu, podczas gdy on ma tylko 10. Ja bym dodał zastrzeżenie, że gdyby był "poprawny" (t.j. miał te wymagane 11 poziomów) to jak najbardziej zakwalifikowałby się na epika.
 
Awatar użytkownika
Merlin wszech
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 193
Rejestracja: czw maja 04, 2006 1:07 pm

ndz wrz 09, 2007 7:39 am

iron_master pisze:
Tyle, że patrząc z punktu widzenia mechaniki w obecnym stanie nie może być liczem, bowiem szablon licza wymaga postaci czarującej przynajmniej 11 poziomu, podczas gdy on ma tylko 10. Ja bym dodał zastrzeżenie, że gdyby był "poprawny" (t.j. miał te wymagane 11 poziomów) to jak najbardziej zakwalifikowałby się na epika.

Dodkong posiada artefakt który zapewnia mu spore korzyści- a zmiana w licza doszła właśnie dzięki niemu. Dzięki artefaktowi zyskuje całkiem spore korzyści w postaci zwiększonego ST jego czarów nekromancji, oraz kontrolę nad sporą grupą nieumarłych kamiennych gigantów. Artefakty to naprawdę potężne przedmioty- lecz ponieważ podobnie jak szablon pomroka(zaliczany pod względem tematu) mogłyby zostać utracone w każdej chwili. Nawet Epickie postacie rzadko posiadają jakiś artefakt, jeśli już to jest on na tyle słaby że pomaga jej doskonale jedynie w bardzo rzadkich sytuacjach.
 
Awatar użytkownika
Radnon
Szef działu
Szef działu
Posty: 4465
Rejestracja: czw maja 06, 2004 3:35 pm

czw wrz 20, 2007 12:43 pm

Robiąc porządki na dysku znalazłem kilka opisów do epików, jakich miałem tutaj dodać kilka tygodni temu. W związku z tym czas najwyższy nadrobić te zaległości.
Najpierw AD&D:
Alastra "Nocny Płaszcz" Hathwinter - CD kobieta człowiek czarodziej 21 - emerytowana poszukiwaczka przygód, towarzyszka starego Auglytha Harpella (do czasu jego śmierci) a obecnie właścicielka tawerny "Nocny Płaszcz" w Longsaddle. Jest dobrą przyjaciółką Harpelów, którzy nazywają ją "Ciocia Alastra" i często proszą o rady. Wśród ludzi chodzą słuchy, że jest ona agentką lub przynajmniej sojuszniczką Harfiarzy. Czarodziejka w swoich zbiorach posiada liczne magiczne przedmioty w tym pierścień regeneracji. W młodości przemierzyła ponoć całe Krainy od Nimbral do Malatry (w Kara-Tur) i od równin Zakhary do królestw gigantów na dalekiej północy. W przeszłości była także uczennicą Khelbena Arunsuna i Elminstera, a nawet szkoliła się u magów z Halruaa. Obecnie jednak rzadko opuszcza miasto i bardzo ceni sobie jego spokojną atmosferę. Źródło: Volo`s Guide to the North.

Teraz kilka postaci z obecnej edycji:
Imperator - rozwinięty grell psion [shaper] 17 - najprawdopodobniej najpotężniejszy grell w Krainach. Zamieszkuje on Bezdenne Bagna w Vaasie gdzie przewodzi dużej grupie tych stworzeń, napadających na nieostrożnych podróżnych lub śmiałków zapuszczających się w te rejony. Przez swych podwładnych otaczany jest praktycznie boską czcią, ale najprawdopodobniej nie ma on w sobie niczego z boga. Żródło: www.wizards.com/dnd.

Z`Dusk - NZ mężczyzna illithid psychowojownik 6/elocator 10 - wysłannik i zwiadowca Rady Oryndollu. Obecnie działa na terenie Sembii gdzie stara się niedopuścic do odnalezienia przez ludzi tajemniczego psionicznego artefaktu. Artefakt ten jest fragmentem awatara Ilsensine, bóstwa illithidów. Z`Dusk zdaje sobie sprawę, że poszukiwania mogą sprowadzić na niego gniew bóstwa, ale wie, że nie ma wyboru. Do pomocy w poszukwianiach wynajmuje poszukiwaczy przygód (oferując nagrodę 25.000 sz), których oczywiście nie ma zamiaru nagradza. Źródło: www.wizards.com/dnd

Sybil - CN kobieta człowiek (chultanin) psion [seer] 11/psion uncarnate 10 - zamieszkująca jaskinie wzgórz Sythrilii położonych w granicznym regionie Chult. W przeszłości Sybil była jedną w największych bohaterek Thindolu, którego naród wyzwoliła z pod władzy yuan-ty. Dziś ludzie z całego Faerunu poszukują jej, aby poznać przyszłość i uzyskać przewodnictwo Sybil. Wielu zostaje zawróconych, ale nawet oni wracają wiedząc, że kobieta ta jest jedną z najlepszych nauczycielek psioniki w Krainach. Źródło: www.wizards.com/dnd.

Sraece Telthorn - mężczyzna człowiek wojownik 16/swashbuckler 7 - mistrz fechtunku i nauczyciel walki w kilku miejscach w Waterdeep i Yhaunn. Znany jest z otwartości, prostolinijnego zachowania i dobrego usposobienia. W przeciwieństwie do wielu innych przedstawicieli swego zawodu ceni sobie proste przyjemności, nie dba o najnowszą modę czy otaczanie się luksusami. Mimo to jest jednym z najlepszych w swoim fachu a pod maską otwartości skrywa kilka tajemnic, np. na temat portali łączących Yhaunn i Waterdeep. Źródło: www.wizards.com/dnd.

Welbohn Khuul - CN mężczyzna duch (dawniej człowiek) swashbuckler 3/warmage 6/Raumathari battlemage 10 - za życia ten bojowy czarodziej z Raumatharu był rezydentem Bronze Battletower w obronie której walczył do ostatniego oddechu. Podobno po śmierci stał się duchem przemierzającym swoje dawne włości. Mieszkańcy Rashemenu uważają, że dziś posiadł on ciało zbuntowanej wachlaran Iaokhny Nuchlev i przy jej pomocy planuje odbudować wieżę oraz znów zacząć nauczać niebezpiecznej sztuki bitewnych magów. Źródło: www.wizards.com/dnd


Na razie to tyle, jeśli uda mi się coś jeszcze znaleźć to na pewno dopiszę.
 
Awatar użytkownika
Arthas Verley
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 121
Rejestracja: wt lut 27, 2007 9:44 am

pt lis 16, 2007 11:12 pm

Jeżeli można spytać, to czy prace nad listą według SW zostały zahamowane i czy od ostatniego posta w temacie nie odnalazło się kilku niezamieszczonych jeszcze epików?
 
Awatar użytkownika
Merlin wszech
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 193
Rejestracja: czw maja 04, 2006 1:07 pm

śr lis 21, 2007 7:41 pm

Wieszczowie Natury:
Flogiston- N samiec półżywiołak ognia/półsmok(wielki czerwony jaszczur) Drd20.
Nawałnica- N kobieta półżywiołak wody/półgigant burzowy Drd20.
Mocny Korzeń- N kobieta półżywiołak ziemi/półdrzewiec Drd20.
Wrzask- N samiec półżywiołak powietrza/półandrosfinks Drd20.
Źródło:Rozszerzenie Sieciowe Magii Faerunu
 
Awatar użytkownika
iron_master
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 2815
Rejestracja: czw paź 20, 2005 7:56 pm

śr lis 21, 2007 8:24 pm

Już są, ale pod angielską nazwą ;-)
 
Awatar użytkownika
Amon
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 554
Rejestracja: śr sie 25, 2004 9:19 pm

pn gru 10, 2007 4:20 pm

Renald pisze:
Mylisz się Amon. Jest to jak najbardziej możliwe, gdyż poziomy arcymaga kumulują się z poziomami nekromanty, co w efekcie daje właśnie poziom czarującego równy 20. Dodatkowo poziomy w epickim czarodzieju w liczbie 7, umożliwiają sięgnięcie po Netheryjskiego Arkanistę. To, że w takiej kolejności są poziomy Aumvora rozpisane, nie oznacza, że brał je w takiej właśnie kolejności.


ok poziomy arcymaga oczywiscie kubuluja sie z poziomami czarodzieja (nekromanty) co daje poziom czarujacego 20. ale tu nie o to chodzi.
epicki czarodziej dostaje atut premiowany co trzy poziomy, natomiast czarodziej co 5 poczynajac od 5. imho nie mozna zdobywac poziomow (i atutow) jak epicki czarodziej tylko dlatego ze ma sie juz ogolnie 20 pziom postaci i 20 poziom czaurujacego, zaraz wyjasnie czemu:

zaluzmy ze mamy postac druid10/boski sluga5/hierofanta5 poziom czarowania takiej postaci wyniesie20 jak czystego druida 20. wg twojego sposobu rozumowania taka postac moze teraz zdobywac poziomy jak epicki druid. tyle ze wtedy nie ma dostepu do specjalnych zdolnosci jakie druid uzyskuje jeszcze miedzy 10 a 20 poziomem :>


ps: sory ze z takim opuznieniem czepiam sie starego watku ale wyemigrowalem do holandi potem do uk i ciagle nie mam sowjego kompa :/
 
Awatar użytkownika
Renald
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 444
Rejestracja: ndz maja 14, 2006 5:55 pm

wt gru 11, 2007 10:05 am

Odpowiadam:

Po pierwsze 20 poziom postaci jest granicą pomiędzy rozwojem podstawowym a epickim. Pierwszy Epicki Atut można wybrać dopiero na 21 poziomie i może to zrobić dowolna postać o efektywnym poziomie postaci równym 21. Dlatego przykładowo Minotaur (Wampir) Wojownik X poziomu, choć klasowo ma tylko te X poziomów może już zasięgnąć po epicki atut z racji EPP. Nie może jednak sięgnąć po epicki atut przynależny mu z racji premiowych poziomów wojownika, bo według nich wciąż pozostaje tylko X poziomowym wojownikiem i może korzystać tylko z podstawowych atutów. Dopiero 21 poziomowy wojownik może brać zarówno epickie atuty jako premiowe jak i podstawowe.

Podany Przez Ciebie przykład z druidem jest przykładem podstawowym. Postać z tak pomieszanymi poziomami może sięgnąć po epicki atut przynależny mu z powodu wysokich poziomów (tzn. na 21, 24, 27, 30 itd.) jednakże oczywistym jest fakt, że nie wybierze atutu wymagającego jakiejś konkretnej zdolności druidzkiej np. nie posiadając jakiegoś ze zwierzęcych kształtów nie będzie mógł wybrać atutu „super mega zwierzęcy kształt” (;0).
__________
X – Dowolny poziom wyłączony z EPP.
 
Awatar użytkownika
Amon
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 554
Rejestracja: śr sie 25, 2004 9:19 pm

wt gru 11, 2007 11:35 am

[bRenald[/b]
ja wiem ze loczny 20 poziom postaci jest granica miedzy epickoscia.

chodzi mi tylko o to ze z tego ja zrozumialem tresc podrecznika epickich przygod rozwiniecia podstawowych klas odnosza sie do postaci ktore zdobyly maksymalny poziom w tej klasie. Tak samo jak sa rozwiniecie prestizowki - rzeby byc adeptem cienia 11 trzeba najpierw byc adeptem cienia 10 itp

tak wiec zeby byc czarodziejem 21 trzeba najpierw byc czarodziejem 20


wiec jesli ktos ma poziom: czarodziej15/arcymag5 i awansuje na nastepny poziom to jest wtedy czarodziejem 16/arcymagiem5, a jego poziom czarujacego wynosi 21 (plus eentualne potegi czaru arcymaga oczywiscie).
jaka jest roznica pomiedzy czar16/arcy5 a czar15/arcy5/epicki czarodziej1? - o tuz taka:
kazda postac epicka zdobywa atut premiowany co trzy poziomy tak wiec na 21, 24, 27 itd.
"epicki czarodziej" (czyli klasa ktora jest rozwinieciem czarodzieja po 20 poziomie) zdobywa swoj wlasny atut premiowy co trzy poziomy poczynajac od 23 tak wiec na 23, 26, 29 itd.
zwykly czarodziej zdobywa atut premiowy co 5 poziomow poczynajac na 5 potem na 10, 15, i 20

tak wiec wg wszelkiego racjonalizmu uwazam ze postac czar15/arcy5 awansujac na kolejne 7 poziomow czarodzieja powinna zdobyc 3 atuty epickie przynawane wszystkim epikim postaciom i 1 atut premiowany czarodzieja (na 20 poziomie czarodzieja)

sdr mowi "Epicki czarodziej otrzymuje atut premiowy (wybierany z listy premiowych atutów epickiego czarodzieja) co każde trzy poziomy powyżej 20"
chodzi o poziom w klasie czarodzieja a nie poziom czarujacego
tak wiec nie ma czegos takiego jak nekromanta15/arcymag5/epicki czarodziej7
to jest po prostu nekromanta22/arcymag5 jako nekromanta ma 4 premiowane atuty czarodzieja (z 5, 10, 15 i 20 poziomu), 7 normalnych atutow +1 za czlowieka oraz 3 atuty epickie (23, 24, 27 poziom)
zeby zostac arkanista trzeba miec dostep do 13 kregu zaklec. na to potrzeba 4 epickich atutow (10, 11, 12, 13 krag). taka postac ma ich tylko trzy. chyba ze bedac na 25 (czar20/arcy5) poziomie posdtaci i biorac 4 premiowany atut czarodzieja moze wiasc go z listy atutow epickich - ale tego pewny nie jestem
 
Awatar użytkownika
OneMoreGodDamnElf
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 323
Rejestracja: wt lis 06, 2007 2:50 pm

sob sty 26, 2008 3:04 pm

Genialna praca, podziwiam za chęci przy jej tworzeniu Shocked
Ale nie znalazłem tu Vhoori'ego Durothila. A to też był silny czarodziej.
 
Awatar użytkownika
Kymil Nimesin
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1267
Rejestracja: wt maja 02, 2006 10:20 am

sob sty 26, 2008 3:51 pm

OneMoreGodDamnElf pisze:
Ale nie znalazłem tu Vhoori'ego Durothila. A to też był silny czarodziej.

Ale nie żyje... I to od dawna.
 
Awatar użytkownika
OneMoreGodDamnElf
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 323
Rejestracja: wt lis 06, 2007 2:50 pm

sob sty 26, 2008 5:13 pm

No tak, ale wyszczególniono postaci martwe, tzn. wypisano te które nie wiadomo czy żyją czy też nie. I po prostu miałem cichą nadzieję, że najzdolniejszy z elfich magów znajdzie się w honorowej loży ^^'
 
Awatar użytkownika
Kymil Nimesin
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1267
Rejestracja: wt maja 02, 2006 10:20 am

sob sty 26, 2008 7:55 pm

OneMoreGodDamnElf pisze:
I po prostu miałem cichą nadzieję, że najzdolniejszy z elfich magów znajdzie się w honorowej loży ^^'

Tu bym nie przesadzał - IMO Srinshee jest potężniejsza.
 
Awatar użytkownika
Suldarr'essalar
Arcypsion
Arcypsion
Posty: 13173
Rejestracja: sob maja 28, 2005 9:27 pm

sob sty 26, 2008 8:43 pm

Przeglądając temat natknąłem się na kilka wątpliwości, pozwólcie, że je tutaj wypunktuje:

Amon pisze:
ok poziomy arcymaga oczywiscie kubuluja sie z poziomami czarodzieja (nekromanty) co daje poziom czarujacego 20.

Co może się wydawać dziwne, ale poziomy arcymaga nie zwiększają poziomu czarującego, więc wizard 15/archmage 5 ma dostęp do czarów 9 poziomu, ale jego caster level wynosi 15.
Renald pisze:
Pierwszy Epicki Atut można wybrać dopiero na 21 poziomie i może to zrobić dowolna postać o efektywnym poziomie postaci równym 21.

Epickie atuty mogą brać postacie, których liczba kostek przekroczyła 20. LA się nie wlicza.
 
Awatar użytkownika
Radnon
Szef działu
Szef działu
Posty: 4465
Rejestracja: czw maja 06, 2004 3:35 pm

sob sty 26, 2008 9:04 pm

Suldarr'essalar pisze:
Co może się wydawać dziwne, ale poziomy arcymaga nie zwiększają poziomu czarującego, więc wizard 15/archmage 5 ma dostęp do czarów 9 poziomu, ale jego caster level wynosi 15.

W tym wypadku nie masz racji. Czarodziej 15/arcymag 5, będzie miał efektywny poziom czarującego 20, co dokładnie wyjaśnia ten fragment jego rozpiski (czyli klasyczna formułka "Obecny poziom +1"):
SRD 3.5 PL pisze:
Czary na dzień/znane czary: Co każdy poziom w tej klasie prestiżowej arcymag zyskuje zaklęcia (czary na dzień lub znane, zależnie od sytuacji), tak jakby awansował na kolejny poziom klasy pozwalającej rzucać czary wtajemniczeń, za sprawą której mógł rzucać zaklęcia 7. poziomu, zanim zdecydował się na tę klasę prestiżową. Nie otrzymuje jednak żadnych innych korzyści wynikających z awansu w zwykłej klasie, z wyjątkiem wzrostu efektywnego poziomu czarującego. Jeżeli bohater miał więcej niż jedną klasę, za sprawą której rzucał zaklęcia wtajemniczeń 7. poziomu zanim został arcymagiem, musi zadecydować, z której z nich wynikać będą nowe czary na dzień (lub znane).
 
Awatar użytkownika
Ammanas
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 934
Rejestracja: pn lis 24, 2003 11:31 am

sob sty 26, 2008 9:20 pm

Jakby na to nie patrzeć i jak głupio by to u Arcymaga nie wyglądało, to jednak bardziej wierzyłbym orginalnym źródłom, a tam czytamy:
SRD @ Archmage pisze:
Spells per Day/Spells Known

When a new archmage level is gained, the character gains new spells per day (and spells known, if applicable) as if he had also gained a level in whatever arcane spellcasting class in which he could cast 7th-level spells before he added the prestige class level. He does not, however, gain any other benefit a character of that class would have gained. If a character had more than one arcane spellcasting class in which he could cast 7th-level spells before he became an archmage, he must decide to which class he adds each level of archmage for the purpose of determining spells per day.
 
Awatar użytkownika
Radnon
Szef działu
Szef działu
Posty: 4465
Rejestracja: czw maja 06, 2004 3:35 pm

sob sty 26, 2008 9:44 pm

To rzeczywiście zmienia nieco postać rzeczy, a jako, że tekst autentyczny ma pierwszeństwo to wypada wierzyć angielskiemu SRD. Ewentualnie patrząc logicznie można interpretować, podkreślony przez Ciebie, frag. o nowych czarach jako zawierający w domyśle wzrost poziomu czarującego. W innym wypadku cała ta kontrukcja jest nieco absurdalna.
 
Awatar użytkownika
Suldarr'essalar
Arcypsion
Arcypsion
Posty: 13173
Rejestracja: sob maja 28, 2005 9:27 pm

sob sty 26, 2008 9:59 pm

Radnon pisze:
Ewentualnie patrząc logicznie można interpretować, podkreślony przez Ciebie, frag. o nowych czarach jako zawierający w domyśle wzrost poziomu czarującego.

Cóż, w zasadzie mało kto stosuje się do zasad opisanych przy arcymagu, ale fakt faktem jest, że nie zyskuje on caster levelu (nie kojarzę, by gdzieś nadpisali arcymaga zmieniając tę zdolność).
Radnon pisze:
W innym wypadku cała ta kontrukcja jest nieco absurdalna.

Absurdalny jest brak rozwoju CL, ale nie wiem o jakiej konstrukcji piszesz :P
Przy okazji, zawsze bawiło mnie, jak wszyscy podpakowują wizardów, ale tłumaczom naprawdę nie wypada ;)
 
Awatar użytkownika
OneMoreGodDamnElf
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 323
Rejestracja: wt lis 06, 2007 2:50 pm

sob sty 26, 2008 10:09 pm

No dobrze, ale kim ona jest? :P Wybranka tego, tamtego i owego? Jakaś ulubienica kogoś tam czy coś. Vhoori podbił moje...hmmm...serce :> ? To trochę złe słowo. Zyskał moją przychylność swoim charakterem. Od najmłodszych lat ciężko pracował na wszystko co osiągnął, wszystko co posiadał...sam do tego doszedł i to trenując tylko u siebie w wieży. A ja nie cierpię jakiś epickich pakosów o poziomie wyższym niż 30. Nie wiem czemu ale wtedy mam ochotę przestać czytać książkę kiedy się taki pojawia -_-
 
Awatar użytkownika
Radnon
Szef działu
Szef działu
Posty: 4465
Rejestracja: czw maja 06, 2004 3:35 pm

sob sty 26, 2008 10:11 pm

Suldarr'essalar pisze:
Cóż, w zasadzie mało kto stosuje się do zasad opisanych przy arcymagu, ale fakt faktem jest, że nie zyskuje on caster levelu (nie kojarzę, by gdzieś nadpisali arcymaga zmieniając tę zdolność).

Widziałem tylko polskie rozpiski arcymaga (FRCS, PMP 3.5, SRD PL) i we wszystkich CL jest rozwijane. Trudno mi się wypowiadać na temat angielskich.

Suldarr'essalar pisze:
Absurdalny jest brak rozwoju CL, ale nie wiem o jakiej konstrukcji piszesz :P
Przy okazji, zawsze bawiło mnie, jak wszyscy podpakowują wizardów, ale tłumaczom naprawdę nie wypada ;)

Miałem na myśli brak rozwoju poziomu czarującego :).
Do drugiego zdania +1, coś w tym jest.

OneMoreGodDamnElf
Takich postaci jak Durothil w historii Krain było całe mnóstwo i nie widzę najmniejszego powodu aby robić dla niego wyjątek od zasady "tylko żywi". Bo skoro dopuścimy jego to dlaczego nie siegnąć po netherilskich, cormanthorskich (np. Mythandora?) albo immaskarskich magów, którzy też od wieków nie żyją?
 
Awatar użytkownika
Suldarr'essalar
Arcypsion
Arcypsion
Posty: 13173
Rejestracja: sob maja 28, 2005 9:27 pm

sob sty 26, 2008 10:28 pm

Radnon pisze:
Widziałem tylko polskie rozpiski arcymaga (FRCS, PMP 3.5, SRD PL) i we wszystkich CL jest rozwijane. Trudno mi się wypowiadać na temat angielskich.

Tylko FRCS wspomina o caster levelu, ale to jest (w przeciwieństwie do dwóch pozostałych źródeł) do 3.0.
Ale koniec offtopicu.
 
Awatar użytkownika
OneMoreGodDamnElf
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 323
Rejestracja: wt lis 06, 2007 2:50 pm

sob sty 26, 2008 10:52 pm

Takich postaci jak Durothil w historii Krain było całe mnóstwo i nie widzę najmniejszego powodu aby robić dla niego wyjątek od zasady "tylko żywi". Bo skoro dopuścimy jego to dlaczego nie siegnąć po netherilskich, cormanthorskich (np. Mythandora?) albo immaskarskich magów, którzy też od wieków nie żyją?

W sumie masz rację. Niech Vhoori zostanie postacią z legend :wink:
A co do ludzkich magów. Nie cierpię ludzkich magów :D Szczególnie tych Posrańców Mystry...ups...sorka...WYBRAŃCÓW Mystry :(
 
Awatar użytkownika
Suldarr'essalar
Arcypsion
Arcypsion
Posty: 13173
Rejestracja: sob maja 28, 2005 9:27 pm

sob sty 26, 2008 11:23 pm

Skoro mowa o martwych magach, to wypadałoby usunąć z listy conajmniej dwóch zulkirów - Druxusa Rhyma i Aznara Thrula.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość