Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
Savarian
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 70
Rejestracja: pn mar 30, 2009 9:59 am

Fey w służbie Cienia

śr mar 10, 2010 2:14 pm

Gdzieś mi się obiło o oczy, nie pamiętam czy w podręczniku, czy tu na forum, iż w Theros Obsidia stacjonuje tudzież znajduje się na jakiś innych warunkach, oddział elfów. Rozumuje, że są to "zdrajcy", którzy służą cieniowi.
Idąc tym tropem zastanawiam się czy inne Fey (głównie krasnoludowie) nie mogą także służyć Izradorowi. Oczywiście przypadki to rzadkie ale jakiś Czarny Klan, z północnych Kaladrunów mógł zostać przeciągnięty na stronę Cienia.
Tak sobie koncypuję, co Elfowie i Krasnoludowie mogli by w oddziałach Izradora robić.
Ci pierwsi mogą być mistykami pod władzą Cienia, mogą zdradzać tajniki walki partyzanckiej lub być wyszkolonymi zabójcami (skrytobójcami, assasinami) pracującymi dla Legatów.
Krasnoludowie zaś poza oczywistym wspieraniem wojsk Izradora oblegających Kaladruny, mogą stanowić gwardie przyboczną wysokich ranga legatów, jako doborowe oddziały, mogą doradzać oblegającym krasnoludzkie twierdze i kopalnie jako znający się na tym lub wytwarzać dla Armii Cienia broń oraz zajmować się innymi rzemiosłami. Małe grupy krasnoludzkich "komandosów" mogą też sabotować krasnoludzkie twierdze. Któryś z Królów Nocy mógł też zmienić krasnoludy fizycznie zmieniając ich w wynaturzone, karykaturalne stwory, które służą jako berserkerskie grupy uderzeniowe wiedzione zewem mordu.

Czy macie jeszcze jakieś pomysły na to, co i jak mogą robić Fey w służbie Izradora?
MN, który ja prowadzę jest nieco zmodyfikowaną wersją świata przedstawionego w podręczniku. Zarówno sam świat jak i jego niektóre elementy (np. brak pieniądza, moc astiraxów) zmieniłem by bardziej odpowiadały naszemu stylowi grania. Wprowadzenie odszczepieńców Fey do moich kampanii pasowało by więc, nawet jeśli sam pomysł nie wszystkim się może spodobać.
W każdym razie.
Rad bym był za wszelkie pomysły odnośnie tematu. Może ktoś już wprowadził do MN podobne elementy?
Ostatnio zmieniony śr mar 10, 2010 2:31 pm przez Savarian, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód:
 
Lgaard
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 115
Rejestracja: pn sie 25, 2008 10:52 am

Fey w służbie Cienia

śr mar 10, 2010 4:32 pm

Ja sie na razie trzymam stereotypow, jesli chodzi o podzial ras na Slugi Izradora i Ruch Oporu. Moze kiedys zrobie w tym jakis wylom, ale na razie wole, zeby gracze poczuli swiat w jego 'podstawowym ksztalcie'. Jak widze na forach jak czasto gracze wybieraja postaci 'dobrych orkow', to czasem mozna odniesc wrazenie ze co piaty ork buntuje sie przeciw terrorowi Cienia. Wole uniknac tego rodzaju obrazu.

Moze kiedys zmienie zdanie, ale niech najpierw obraz swiata w oczach graczy troche okrzepnie.

Zawsze odbieralem polityke Izradora dotyczaca Fey w kategoriach: Izrador BOI sie elfow i krasnoludow. Nie umie skorumpowac ich tak doglebnie, jak czyni to z ludzmi, w dodatku wyczuwa w Fey ich wrodzona magie (ktorej tez sie boi) - w zwiazku z tym cel jest jeden - zniszczyc Fey do ostatniego. Z tej perspektywy patrzac mysle, ze zywot elfa w sluzbie Cienia bylby dosc krotki. Izrador nie zaufalby elfowi na dluzsza mete. Poslalby go na smierc.

Wyjatkiem jest, oczywiscie, Ardherin.

I tak jak w przypadku Ardherina, takich fey-kolaborantow widzialbym w roli "niszczycieli morale". Coz bardziej uderzyloby w "wolne narody", niz widok ich braci przechodzacych na strone Ciemnosci? "Spojrz... elfowie porzucili nasza walke i staneli po stronie Nieprzyjaciela. Jestesmy zgubieni...".

Jakos niezbyt widzi mi sie, zeby krasnoludowie przeszli pod sztandar Izradora. Oni juz sa wlasciwie zgubieni, ale wciaz walcza, do ostatka. Ich nienawisc do orkow, to nie jest zwykla niechec. To ich cecha wrecz genetyczna. Przynajmniej w mojej wersji Eredane tak to wyglada.
 
Awatar użytkownika
Savarian
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 70
Rejestracja: pn mar 30, 2009 9:59 am

Fey w służbie Cienia

czw mar 11, 2010 7:56 am

Oczywiście zgadzam sie z Tobą Lgaard. U mnie (póki co) MN tez wygląda klasycznie, choć jak każdy chyba MG pozmieniałem co nieco pod siebie i graczy.
Jednak nie daje mi spokoju to, że świat jest tam taki czarno-biały. Owszem wśród ludzi jest zróżnicowanie, źli, dobrzy, obojętni, walczący, poddani etc. a u Krasnoludów wszystko pod jeden mianownik. Tzn. 100% populacji jest dobra. 100% populacji myśli i robi tak samo. Toż to nawet w ujęciu statystycznym jest mało realne. A gdzie te ułamki procent, które są inne?
Ale faktycznie. Przejście, samo z siebie, jakiegoś krasnoluda na stronę Cienia to był y przypadek ekstremalnie rzadki. Podobnie jak "dobre" orki, o których wspomniałeś. Dlatego ja myślę sobie, iż takie Karasnoludy Cienia nie mogły by być złe z natury czy z wyboru ale złe z przymusu.
Ja widział bym to tak. Izrador od 100 lat próbuje złamać opór Fey. Co by nie mówić nie idzie mu to najlepiej. Dlatego też jak napisano w podręczniku, osobiście objawił sie w Theros Obsidia, gdzie ostro potraktował Królów Nocy za niepowodzenie w walce z Fey.
Izrador nie jest jednak ani szalony ani tym bardziej bezmyślny. To, że zalewa góry i lasy potokami orków nie przynosi oczekiwanego rezultatu. I on to dostrzega. Dostrzegł już prawie pół wieku temu, gdy ludzie upadali pod butami jego armii, a Fey trwały. Już wtedy postanowił działać. Przez lata jego plugawa siła wkradała się w mury i sztolnie osamotnionej warowni na północy. Powoli opanowywała serca i dusze walecznego i szlachetnego klanu. W umysłach starszych klanu malowała obrazy ostatecznej zagłady, a w umysłach młodych wizje szansy na ocalenie życia i honoru. I tak doszło do krwawego buntu i bratobójczej walki. Synowie wystąpili przeciw ojcom i mury Karkhaz Etin - Szarej Twierdzy spłynęły krwią. Klan przestał istnieć, a Ci co zostali założyli nowy. Wkrótce też pod wrotami pojawili się posłańcy. Legaci, których jadowite słowa podsyciły ogień, tlący się już od lat w sercach zdeprawowanych krasnoludów. Pod ich doradztwem, krasnoludy całkowicie zatraciły się i oddały w służbę Cienia. Tak narodziła się legenda o Krasnoludach Cienia z Szarej Twierdzy.

To taka historyjka wymyślona na freestyle`u. Chodzi mi o to, że deprawacja i powstanie Fey służących Izradorowi były celowe i zamierzone. Wiedział on bowiem, że potrzebuje czegoś nowego by przyspieszyć swój pochód ku zwycięstwu. Wiedza, umiejętności i pomoc zdradzieckiego klanu są wielce przydatne w jego wojnie w Kaladrunach. No i wspomniane przez Ciebie działanie propagandowe i psychologiczne nie pozostaje bez znaczenia. A może nawet jest wazniejsze niż sama, fizyczna pomoc.
To, że Izrador ma moc i jest na tyle przebiegły aby zawładnąć umysłami i duszami innych pokazuje jaskrawo przykład Królów Nocy. Sądzę więc, że uczynienie tego samego z jednym, odosobnionym klanem nie przekracza jego umiejętności ani mocy.

Edit:

Znalazłem o elfach służących Cieniowi. Ich opis znajduje się w City of Shadow. Poniżej cytuję mały fragment tekstu:

"One of Izrador’s most prized military units, the
Blackwood Company consists of his most corrupt and
evil servants—a full thousand corrupted elves of various
nationalities, all taken by the darkness and dedicated to
the dark god’s service. This group is housed in a squat
black keep that was originally headquarters for the city
guard of Highwall. It has been extensively expanded
and strengthened until it bears little resemblance to its
original design."


W dalszej części jest opis jednostek, przywódców i tego czym zajmuje się Blackwood Company. Ciekawe jest to, że mimo, iż głównie są to siły bojowe to:
"The company includes wizards, legates, and
other spellcasters as auxiliaries, assigned to units as needed."

Jeśli ktoś ma dostęp do tego dodatku to polecam przeczytać rozdziały o Blackwood Company. Rzuca to nowy obraz na oblicze Eredane i sprawia, że patrzy się na Fey nieco inaczej. Nie są one takie "krystaliczne" jak by można sądzić po przeczytaniu podstawki i tym bardziej mnie przekonuje do tego, ze skoro z elfami Izrador sobie poradził to czemu nie zastosować czegoś podobnego w stosunku do krasnoludów. :)
Ostatnio zmieniony czw mar 11, 2010 8:47 am przez Savarian, łącznie zmieniany 3 razy.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Balgator
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 514
Rejestracja: wt sie 26, 2003 5:23 pm

Fey w służbie Cienia

czw mar 11, 2010 1:57 pm

Zaraz, zaraz mamy przecież w opisie świata Odrudów, klan Czarnej Krwi. Służą od pokoleń Izradorowi; dokładniej od końca Drugiej Ery. Stanowią szpiegów, zamachowców i swoistą 5 Kolumnę w Kaladrunach. Fakt, że nie różnią się fizycznie od innych krasnoludów, powoduje narastanie paniki i krążących opowieści o upadłych twierdzach w wyniku zdrady.
 
Lgaard
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 115
Rejestracja: pn sie 25, 2008 10:52 am

Fey w służbie Cienia

czw mar 11, 2010 2:41 pm

Racja. W Hammer and Shadow (s. 27) pisza o nich tak:
"Dorin Clan once held a place of honor amongst the dwarven
people as brave defenders of the Northern Icewall
Mountains. Some dwarves can even still recall the names of
Dorin Clan heroes who stood firm against the Shadow; but
now the dwarves curse the clan and the misery it has brought
to the people of Eredane. They fell to corruption near the end
of the Second Age, and are now completely given over to the
Shadow.
 
Awatar użytkownika
Savarian
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 70
Rejestracja: pn mar 30, 2009 9:59 am

Fey w służbie Cienia

czw mar 11, 2010 4:34 pm

Balgator, to jest w podstawce czy w którymś dodatku??
 
slann
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 4982
Rejestracja: pt paź 14, 2005 10:35 am

Re: Fey w służbie Cienia

czw mar 11, 2010 6:13 pm

W postawce też. Krasnale z tego klany stworzyły miecz Zardrix, choć nie są do końca krasnoludami
Ostatnio zmieniony czw mar 11, 2010 6:15 pm przez slann, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Savarian
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 70
Rejestracja: pn mar 30, 2009 9:59 am

Fey w służbie Cienia

czw mar 11, 2010 6:26 pm

To muszę odświeżyć informacje. Choć zapewne nie jest tego zbyt wiele.
O wspomnianych wczesnej elfach z Blackwood Company jest kilka akapitów z czego połowa to staty postaci. Można by ten wątek ładnie rozbudować dodając kilka swoich pomysłów.
 
Awatar użytkownika
Balgator
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 514
Rejestracja: wt sie 26, 2003 5:23 pm

Fey w służbie Cienia

pt mar 12, 2010 8:00 am

Savarian, na pewno jest w podstawce, ale jestem teraz w pracy więc ciężko będzie mi podać stronę.

Slann, co rozumiesz przez zdanie "nie są do końca krasnoludami"? Z tego co ja się doczytałem, właśnie fakt, że są fizycznie krasnoludami powoduje, że ich działalność wywrotowa jest tak skuteczna w Kaladrunach.
Ostatnio zmieniony pt mar 12, 2010 8:02 am przez Balgator, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Lgaard
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 115
Rejestracja: pn sie 25, 2008 10:52 am

Fey w służbie Cienia

pt mar 12, 2010 9:53 am

Savarian,
Widze, ze nie zagladales na skrzynke z PMami, a poslalem Ci nieco informacji.
L. :)
 
Awatar użytkownika
Savarian
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 70
Rejestracja: pn mar 30, 2009 9:59 am

Fey w służbie Cienia

pt mar 12, 2010 1:10 pm

Fakt
Thx Lgaard. Poltek nie pokazał mi, ze mam nową PW.

Czy w jakimś innym dodatku poza City... i Hammer... są może jakieś informacje o fey walczących po stronie Cienia. Będę wdzięczny za wszelkie info.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości