Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Flejm polityczny.

pn maja 26, 2014 3:36 pm

@ Adeptus
Ja w zasadzie zawsze byłem przeciwny tworzeniu superpaństwa europejskiego, bo wychodzę z założenia, że jeśli komuś w tym superpaństwie się poprawi, to tylko bandzie urzędasów, żyjących z ludzkiej krwawicy, którzy wymyślać będą różne kretyńskie pomysły, by pokazać, że cokolwiek robią.
 
Awatar użytkownika
Adeptus
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 135
Rejestracja: sob lip 13, 2013 12:39 pm

Flejm polityczny.

pn maja 26, 2014 4:21 pm

@ Earl
To trochę zależy, co rozumieć przez "superpaństwo". Klebern ma rację, że w obliczu globalizacji Europa musi się jednoczyć, jeśli nie chce zostać w tyle. Więc jakaś forma superpaństwa może być nawet ok. Bo to wcale nie oznacza molocha. Żadne państwo - ani narodowe ani "super" nie musi z założenia regulować sposobu mycia rąk itd. Więc integracja - tak, wypaczenia - nie. Problem jest głównie taki, jak uniknąć tych wypaczeń, skoro u władzy jest wspomniana przez ciebie banda urzędasów i ciężko wymyślić model, który tego uniknie.
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Flejm polityczny.

wt maja 27, 2014 4:13 pm

Tylko, że jak, wg Ciebie, miałoby wyglądać to jednoczenie Europy? Jak na razie bowiem fakty wskazują, że im bardziej federalizuje się UE, tym większe widać szowinizmy i antagonizmy między państwami członkowskimi: Wielka Brytania chce zmniejszać składki, Niemcy czy Holandia zastanawiają się, jak zmniejszyć napływ imigrantów, pojawiają się głosy o ponownym wprowadzeniu granic wewnętrznych Unii. Mam wrażenie, że UE potrzebna jest wielkim bogatym państwom by wyzyskiwać te biedniejsze, a kiedy i te drugie chcą też ugrać na swoim wejściu, to mocarstwa mówią veto, co pokazała chociażby debata nad budżetem UE w 2005 roku, kiedy to rząd Blaira za brytyjskiej prezydencji chciał zabrać Polsce z przyznanego jej uprzednio budżetu 6 mld euro, a także sprawa iracka w 2003 roku, kiedy Chirac pokazał Polsce i innym krajom kandydującym, gdzie jest ich miejsce w szeregu, stwierdzając, że powinny siedzieć cicho i słuchać wielkich.
 
Awatar użytkownika
Adeptus
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 135
Rejestracja: sob lip 13, 2013 12:39 pm

Flejm polityczny.

wt maja 27, 2014 9:10 pm

Tylko, że jak, wg Ciebie, miałoby wyglądać to jednoczenie Europy?

A skąd ja mam to wiedzieć ;) Mam wystarczająco rozumu (bo do tego dużo go nie trzeba), żeby wiedzieć, co jest nie tak, ale nie wystarczająco, żeby wiedzieć, co zrobić, aby było jak trzeba. Wiem tyle, co napisałem powyżej - Europie integracja jest potrzebna, ale problematyczne jest stworzenie jej dobrego modelu. Możliwe, że takiego dobrego modelu nie ma i Europa jest skazana na marginalizację - normalna kolej rzeczy w historii.
A ty co byś proponował?

Mam wrażenie, że UE potrzebna jest wielkim bogatym państwom by wyzyskiwać te biedniejsze, a kiedy i te drugie chcą też ugrać na swoim wejściu, to mocarstwa mówią veto, co pokazała chociażby debata nad budżetem UE w 2005 roku, kiedy to rząd Blaira za brytyjskiej prezydencji chciał zabrać Polsce z przyznanego jej uprzednio budżetu 6 mld euro, a także sprawa iracka w 2003 roku, kiedy Chirac pokazał Polsce i innym krajom kandydującym, gdzie jest ich miejsce w szeregu, stwierdzając, że powinny siedzieć cicho i słuchać wielkich.

Tutaj trochę przesadzasz. Z jednej strony - nie mówiłbym o "wyzysku" ale raczej o "zdominowaniu". Bo wyzysk zakłada, że tylko jedna strona czerpie wszystkie korzyści, a w przypadku UE, coby nie mówić, trochę tych funduszy dostaliśmy.
Po drugie - ciężko oczekiwać od wielkich, silnych i bogatych państw, żeby nie wykorzystywały swojej pozycji. Jeśli silny ma mieć w sojuszu taką samą pozycję jak słaby, to na co silnemu taki układ? To normalne, że przywódcy danego państwa w pierwszej kolejności działają dla jego dobra. Trzeba to brać pod uwagę i nie łudzić się, że będzie inaczej. A jednak jakoś z innymi krajami współpracować trzeba.
 
Awatar użytkownika
yabu
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2538
Rejestracja: pt sty 18, 2008 5:34 pm

Re: Flejm polityczny.

wt cze 03, 2014 10:05 pm

https://www.youtube.com/watch?v=k_0CKwSEXdc
Podstawy ekonomii; prosto i rzetelnie. :wink:
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Flejm polityczny.

ndz sie 24, 2014 10:34 pm

Radosław S. ma teraz swoją własną wioskę
http://wiadomosci.onet.pl/kraj/radoslaw ... inna/czbbr
 
Awatar użytkownika
yabu
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2538
Rejestracja: pt sty 18, 2008 5:34 pm

Flejm polityczny.

sob sie 30, 2014 8:00 pm

I co z tego?

Ciekawsze co będzie jak Tuska zabiorą do Euro. :wink:
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Flejm polityczny.

ndz sie 31, 2014 11:50 am

I zabrali. I dobrze - im dalej od Polski, tym lepiej. Niech robi burdel w Unii
 
Awatar użytkownika
yabu
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2538
Rejestracja: pt sty 18, 2008 5:34 pm

Flejm polityczny.

ndz sie 31, 2014 7:32 pm

Ty też??? :shock:
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Flejm polityczny.

ndz sie 31, 2014 8:23 pm

Co ja też? W Polsce się nie sprawdził, obok Buzka będąc najgorszym premierem III RP, więc niech inni posmakują jego "mądrości".
 
Awatar użytkownika
yabu
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2538
Rejestracja: pt sty 18, 2008 5:34 pm

Flejm polityczny.

ndz sie 31, 2014 9:07 pm

Jak mierzysz tę 'gorszość'?
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Flejm polityczny.

ndz sie 31, 2014 10:23 pm

Wystarczy posłuchać taśm Sienkiewicza, który podsumowuje efekt polityki rządu za pomocą 4 słów: "ch..., d...a i kamieni kupa".
Ostatnio zmieniony ndz sie 31, 2014 11:41 pm przez earl, łącznie zmieniany 3 razy.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Kefalos
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 71
Rejestracja: sob wrz 08, 2012 7:37 pm

Re: Flejm polityczny.

ndz sie 31, 2014 11:35 pm

Tak, to rzeczywiście wybitnie dogłębna i wnikliwa analiza...
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Flejm polityczny.

ndz sie 31, 2014 11:40 pm

A po co mam analizować, skoro minister rządu w ten sposób podsumował dokonania gabinetu, którym kierował Tusk?
 
Awatar użytkownika
Kamulec
Administrator, Koordynator społeczności
Administrator, Koordynator społeczności
Posty: 2341
Rejestracja: sob lip 09, 2005 12:32 pm

Flejm polityczny.

ndz sie 31, 2014 11:47 pm

Earl, który premier wg Ciebie był dobry?
 
Awatar użytkownika
yabu
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2538
Rejestracja: pt sty 18, 2008 5:34 pm

Flejm polityczny.

pn wrz 01, 2014 12:34 am

Pewnie żaden; każdy był polski. :mrgreen:
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Flejm polityczny.

pn wrz 01, 2014 12:57 pm

Po 1989 roku żaden nie był dobry, stąd mamy kryzys. Ale byli źli i bardzo źli, i do tych ostatnich zaliczają się Buzek, Tusk i Miller.
 
Awatar użytkownika
yabu
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2538
Rejestracja: pt sty 18, 2008 5:34 pm

Flejm polityczny.

pn wrz 01, 2014 11:07 pm

Rozumiem że przed '89 byli lepsi?
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Flejm polityczny.

pn wrz 01, 2014 11:28 pm

Przed 1989 rokiem była komuna, wcześniej sanacja. Być może najlepszym premierem był Władysław Grabski, który przeprowadził reformę walutową, powstrzymał inflację i dał podwaliny pod suwerenną politykę gospodarczą. Ale koszty społeczne były dość duże, stąd po 2 latach podziękowano mu za kierowanie rządem. Niemniej jednak dzięki niemu potem sanacja przez kilka lat ciągnęła zyski z reform przeprowadzonych w latach 1924-25.
 
Awatar użytkownika
Kamulec
Administrator, Koordynator społeczności
Administrator, Koordynator społeczności
Posty: 2341
Rejestracja: sob lip 09, 2005 12:32 pm

Flejm polityczny.

wt wrz 02, 2014 12:32 am

Im dłużej ktoś rządził, tym gorszym był premierem?
 
Awatar użytkownika
Kefalos
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 71
Rejestracja: sob wrz 08, 2012 7:37 pm

Re: Flejm polityczny.

wt wrz 02, 2014 12:37 am

@ Earl: Idąc tym tokiem myślenia Buzek (tak krytykowany przez Ciebie) wraz z Balcerowiczem przeprowadzili reformę której koszty społeczne były zbyt duże byś żywił do nich szacunek. Łatwo jest oceniać po latach co można było zrobić lepiej, oni przeprowadzili reformę która mimo iż nie była idealna - była skuteczna. Dzięki temu mimo wszystkich problemów nie jesteśmy dziś Ukrainą (mówię o gospodarce, nie o wojnie).
Ostatnio zmieniony wt wrz 02, 2014 12:38 am przez Kefalos, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Flejm polityczny.

wt wrz 02, 2014 12:48 am

@ Kamulec

Nie, po prostu im ktoś dłużej rządził, tym więcej psuł. Stąd mamy ciągły kryzys ekonomiczny i rosnący deficyt, który częściowo został pokryty kradzieżą ludzkich oszczędności z OFE.

@ Kefalos

A która ich reforma była udana? Reforma służby zdrowia, kiedy okazała się, że po pół roku funkcjonowania minister Maksymowicz powiedział, że Kasom Chorych brakuje pieniędzy? Reforma emerytalna, kiedy po paru latach nie wiadomo było jak będzie się naliczać emerytury? Reforma administracyjna, która zwiększyła biurokrację, obciążając budżet państwa, czyli nas, obywateli? Reforma szkolnictwa, wprowadzająca, diabli wiedzą czemu, gimnazja , które niczemu nie służą? Żadna z tych reform nie przyniosła pożytku obywatelom, chyba, że tej części, która zdobyła ciepłe posadki na nowych stanowiskach.
 
Awatar użytkownika
Kamulec
Administrator, Koordynator społeczności
Administrator, Koordynator społeczności
Posty: 2341
Rejestracja: sob lip 09, 2005 12:32 pm

Flejm polityczny.

wt wrz 02, 2014 12:55 am

Jeżeli premierzy tylko psują, a po prostu im ktoś rządzi dłużej, tym bardziej to widać, czy nasz kraj nie powinien już dawno leżeć w gruzach po tych 90 latach doprowadzania go do ruiny?
 
Awatar użytkownika
Kefalos
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 71
Rejestracja: sob wrz 08, 2012 7:37 pm

Re: Flejm polityczny.

wt wrz 02, 2014 1:00 am

@Earl
OK. Odniosłeś się do tego co nie wyszło (aczkolwiek osobiście uważam że tak na prawdę dokumentnie spartolili tylko reformę szkolnictwa która w ogóle nie była potrzebna - zrobiona tylko po to żeby coś zrobić). Tymczasem to o czym mówiłem - gospodarka - mimo wszystkich problemów im wyszła. Można mówić o kosztach społecznych i problemach które uderzyły wielu ludzi ale tak na prawdę pamiętam jak za komuny zdarzyło mi się wyjechać na tzw. Zachód i robiłem zdjęcia WARZYWNIAKOWI by pokazać że mogą w nim być owoce w dowolnej ilości - teraz jakoś nie mamy problemów jak wtedy. Po latach mamy partie polityczne które żrą się o władzę (jak na całym świecie), w opinii publicznej mają gdzieś zwykłego obywatela (jak na całym świecie) i media które to wytykają (jak na całym świecie). To co osobiście mogę zarzucić obecnemu rządowi to reakcja na tzw. aferę podsłuchową bo to właśnie próba ograniczenia wolnych mediów.
 
Awatar użytkownika
Kefalos
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 71
Rejestracja: sob wrz 08, 2012 7:37 pm

Re: Flejm polityczny.

wt wrz 02, 2014 1:04 am

I jeszcze jedno KAŻDA władza gdy rządzi zbyt długo staje się arogancka (ostatnie afery PO). To dlatego właśnie w następnych wyborach nie zagłosuję na nich. Ale ponieważ PIS arogancki jest już w tej chwili po prostu nie mam tak na prawdę na kogo się zdecydować. Jak rozumiem naszym kraju jest wielu takich ludzi i to właśnie na tej fali wypłynął Korwin-Mikke.
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Flejm polityczny.

wt wrz 02, 2014 2:57 pm

@ Kamulec

Nasz kraj w zasadzie jest zrujnowany, o czym świadczy fakt, że rządzący musieli ukraść oszczędności ponad 16 milionów obywateli z OFE aby chociaż częściowo załatać dziurę budżetową.

@ Kefalos

Odnośnie gospodarki masz odpowiedź wyżej. Poza tym - Balcerowicz, kiedy przestał być ministrem finansów, powiedział, że pieniędzy starczało na zrobienie jednej porządnej reformy. Tymczasem zrobili 4 w ciągu roku i żadna z nich nie wyszła. Nie powiesz bowiem, że poprawiła się sytuacja służby zdrowia, kiedy to pacjenci na operacje muszą czekać nawet 7 czy 8 lat. Nie powiesz, że wprowadzenie powiatów poprawiło sprawność i kompetencje administracji, kiedy to słyszy się co chwila w mediach ile ludzie muszą czekać na załatwienie swoich spraw albo też są krzywdzenie błędną decyzją. Nie powiesz też, że OFE cokolwiek zmieniło w kwestii zabezpieczenia emerytalnego, skoro w 2004 roku ekonomiści nie wiedzieli jeszcze, jak mają naliczać emerytury. Wszystkie te posunięcia pokazały, że koalicja AWS-UW to koalicja nieudaczników i oszustów, którzy zmarnotrawili pieniądze publiczne.

Zaś co do afery taśmowej reakcja rządu pokazuje, że oni sa oburzeni tym, że ktoś ich nagrał, a nie to, że swoimi działaniami doprowadzili do tego, że państwo istnieje tylko teoretycznie, jak powiedział Sienkiewicz, a oni muszą robić laskę Amerykanom, według słów Sikorskiego.
 
Awatar użytkownika
Kamulec
Administrator, Koordynator społeczności
Administrator, Koordynator społeczności
Posty: 2341
Rejestracja: sob lip 09, 2005 12:32 pm

Flejm polityczny.

wt wrz 02, 2014 3:25 pm

@earl
Rządzący są dalece niedoskonali, jak zawsze i wszędzie, ale "ta ruina" ma się całkiem dobrze.
Ostatnio zmieniony wt wrz 02, 2014 3:26 pm przez Kamulec, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Kefalos
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 71
Rejestracja: sob wrz 08, 2012 7:37 pm

Re: Flejm polityczny.

wt wrz 02, 2014 4:40 pm

Nie jestem jakimś ekonomistą ale z tego co wiem w '89 poziom gospodarczy Polski i Ukrainy był bardzo zbliżony. Teraz jednak to Ukraińcy jeżdżą do nas do pracy a nie odwrotnie. Zawsze po latach widać co można było zrobić lepiej - o wiele trudniej jest zrobić cokolwiek wtedy kiedy trzeba podjąć decyzję. Kto chce narzekać zawsze sobie znajdzie powód. Jak dla mnie zabranie pieniędzy z OFE to skandal (kolejny powód dlaczego odpuszczam sobie PO) ale jak pisałem poprzednio - całkowicie niepotrzebna była tylko reforma szkolnictwa. Służba zdrowia? Ile byś pieniędzy tam nie wpompował zawsze będzie mało. Wtedy zdychała teraz nadal jest w opłakanym stanie - reforma się nie udała ale czy to znaczy że była niepotrzebna? To samo z emeryturami (choć teraz to wszystko rozpirzyli i jak dla mnie wrócili do stanu wyjściowego). Lepiej znasz historię ode mnie więc ewentualnie mnie popraw, ale Bismark wprowadzał ideę emerytury w wieku 60 lat w czasach gdy średnia wieku nie przekraczała 40. Problem polega na tym że tak na prawdę nie ma mądrych na żaden z tych problemów. Są tylko ci którzy krytykują podjęte decyzje.
 
Awatar użytkownika
Adeptus
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 135
Rejestracja: sob lip 13, 2013 12:39 pm

Flejm polityczny.

wt wrz 02, 2014 8:50 pm

Reforma administracyjna, która zwiększyła biurokrację, obciążając budżet państwa, czyli nas, obywateli?


Akurat reforma administracji była bardzo potrzebna, to dzięki niej mamy samorządy zamiast pełnej centralizacji. Można się zastanawiać, czy nie dało się tego zrobić lepiej, ale sama idea była słuszna i realizacja reformy była krokiem naprzód.

Nie powiesz, że wprowadzenie powiatów poprawiło sprawność i kompetencje administracji, kiedy to słyszy się co chwila w mediach ile ludzie muszą czekać na załatwienie swoich spraw albo też są krzywdzenie błędną decyzją.

Sugerujesz, że przez wprowadzenie powiatów się kolejki wydłużyły, a urzędnicy zaczęli podejmować błędne decyzje? To, że dwa zjawiska współistnieją, nie znaczy, że jedno powoduje drugie. A czemu nie weźmiesz pod uwagę, że bez powiatów mogłoby by być gorzej (i moim zdaniem - byłoby). To tak jakby powiedzieć "Zastąpienie maszyn do pisania komputerami nie poprawiło działania administracji, bo przecież wciąż jest biurokracja, korupcja itd".

Powiaty są potrzebne. Jak za komuny skasowano powiaty, to okazało się, że bez nich po prostu się nie da, bo są takie zadania, dla których szczebel wojewódzki jest zbyt globalny, a gminny - zbyt lokalny. I choć oficjalnie powiaty nie istniały, to i tak wiele urzędów wojewódzkich musiało mieć oddziały "regionalne".

Rozumiem, że nie jest fajnie, ale zachowajmy trochę obiektywizmu. Podzielam twój mały entuzjazm odnośnie jakości klasy politycznej, ze Słońcem Peru na czele itd., ale to nie znaczy, że z automatu należy każde działanie polityków mieszać z błotem, bo jakby nie patrzeć, trafne decyzje też im się zdarzają ;)
Zaś co do afery taśmowej reakcja rządu pokazuje, że oni sa oburzeni tym, że ktoś ich nagrał, a nie to, że swoimi działaniami doprowadzili do tego, że państwo istnieje tylko teoretycznie, jak powiedział Sienkiewicz, a oni muszą robić laskę Amerykanom, według słów Sikorskiego.

Akurat tu można wziąć w obronę Sikorskiego - za tą "laskę" oberwało mu się niesłusznie, bo on właśnie w nagranej rozmowie wyrażał zniesmaczeniem tym, że Polska ją "robi" USA, a ludzie to tak odebrali, jakby on się pierwszy rwał do klękania przed Obamą.
Co nie zmienia tego, że taśmy obnażają prawdziwe oblicze Platformy. Ale ludzie i tak będą na nią głosować, bo przecież cel - odsunięcie od władzy Zła Absolutnego, partii Piekła i Szatanów - uświęca wszelkie środki.
 
Awatar użytkownika
Kamulec
Administrator, Koordynator społeczności
Administrator, Koordynator społeczności
Posty: 2341
Rejestracja: sob lip 09, 2005 12:32 pm

Flejm polityczny.

wt wrz 02, 2014 9:15 pm

Powiaty są potrzebne. Jak za komuny skasowano powiaty, to okazało się, że bez nich po prostu się nie da, bo są takie zadania, dla których szczebel wojewódzki jest zbyt globalny, a gminny - zbyt lokalny. I choć oficjalnie powiaty nie istniały, to i tak wiele urzędów wojewódzkich musiało mieć oddziały "regionalne".

Popieram skasowanie powiatów, ale może mnie przekonasz. Mógłbyś rozwinąć?

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości