Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
kbender
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 213
Rejestracja: pn lis 24, 2008 11:55 pm

Fobium Compendium Maleficarum

ndz mar 03, 2013 11:12 pm

 
Kalina
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 18
Rejestracja: sob wrz 08, 2012 3:35 pm

Fobium Compendium Maleficarum

pn mar 04, 2013 11:05 pm

Fobium Compendium Maleficarum - pierwszy komentarz

ZANIM PRZECZYTASZ, UPEWNIJ SIĘ, ŻE ZAPOZNAŁEŚ SIĘ Z SYSTEMEM. NIE CHCĘ NIKOMU SUGEROWAĆ OPINII.








Wystarczyło przeczytać wstęp, by zrozumieć, że chodzi o klimat. Nie byle jaki klimat - mroczny, tajemniczy, posępny, a jednocześnie wymagający logicznego myślenia i szybkiego podejmowania decyzji. Mi spodobał się od razu.
Można wręcz powiedzieć, że cały podręcznik skupia się na tworzeniu klimatu. Wypowiedzi ludzi mieszkających w uniwersum Fobium są bardzo plastycznymi opowieściami, a język i styl - dostosowany do osoby i jej funkcji w społeczeństwie. Dobrze otwierają i zamykają całość. Kolejnym elementem budującym nastrój są karty z doskonale dobranymi ilustracjami, a także strona tytułowa. Wszystko to tworzy spójną całość, a podręcznik dobrze się czyta. Inną zaletą jest pokazanie możliwości tworzenia i wykorzystania atmosfery - zarówno przez opisy, jak i przykłady rozgrywki.
Ilość fragmentów dotyczących mechaniki zrostała zredukowana do minimum. Z jednej strony to dobrze, w końcu jest ona kwestią drugorzędną, ale z drugiej wytłumaczenie zasady nie są dla mnie do końca jasne, mimo iż wszystko właściwie jest dokładnie opisane. Byćmoże jest to spowodowane konwencją prowadzenia, którą nie do końca potrafię sobie wyobrazić w praktyce bez przetestowania.
Niemniej jednak podoba mi się idea używania kart do rozgrywki i odliczania punktów. Przede wszystkim warte wypunktowania wydają mi się punkty Wpływu Pana. Do tej pory ilekroć spotykałam postaci intwizytorów w RPG, byli oni wszechwładni i wszechpotężni, co wynikało nie tylko z wizji MG, ale i podręcznikowego opisu. Tutaj postać musi zabiegać o względy lokalnej społeczności, inaczej może nie zakończyć śledztwa pomyślnie. Ten aspekt gry bardzo mi się podoba. Cały pomysł pola gry wydaje się interesujący i oryginalny, choć trzeba dobrze wgryźć się w zasady, by właściwie go używać.
Podsumowując, myślę, że ocenę gry można ująć w dwóch słowach - naprawdę ciekawa. Choć pojawiają się niejasności, przy każdym przejrzeniu podręcznika maleją. Również ze względu na sporo nowych, oryginalnych pomysłów, podręcznik oceniam bardzo pozytywnie.

Punkty przyznam po ocenieniu wszystkich.
 
Awatar użytkownika
Eliash
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 474
Rejestracja: wt lut 26, 2008 4:34 pm

Fobium Compendium Maleficarum

śr mar 13, 2013 12:05 am

Przy zapowiedziach ta gra była moim faworytem i muszę przyznać, że w kwestii klimatu gra jest bardzo dobra. Szczególnie do gustu przypadła mi opowieść o Słońcu :) Konwencja gry jest bardzo jasna. Nie jest to uniwersalny setting, a gra o bardzo wąskim i konkretnym profilu, co mi bardzo się podoba.

Ciekawym pomysłem jest zastosowanie torów z Wpływem Pana, Mocą Demona (nie dałoby się tych dwóch połączyć w jeden?), Imienia demona oraz upływu czasu. Fajny pomysł, jasno pokazujący w którą stronę zmierza rozgrywka. Koncepcja kart również jest sympatyczna, chociaż pokazana ilość nie jest moim zdaniem sycąca, chciałbym ich więcej.

Niestety mechanika jest bardzo prosta. Niby nie jest to wada, ale w tym przypadku wydaje mi się aż za prosta. I dość niejasno jest omówione budowanie talii dla inkwizytora.

Mimo problemu z mechaniką gra trzyma przyjemny poziom i chętnie bym w nią zagrał. Chociaż wydaje mi się, że wariant drużynowy byłby w niej mile widziany.
 
Awatar użytkownika
Lord Koniu
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 275
Rejestracja: czw lip 29, 2010 1:30 pm

Re: Fobium Compendium Maleficarum

pt mar 15, 2013 4:02 pm

Jedną z największych zalet Fobium jest to, że nie stara się być grą o wszystkim, jest skupiona na kreacji konkretnego elementu świata i konsekwentnie buduje wokół niego spójną wizję rozgrywki, jasno definiując również jej klimat. To tym bardziej godne pochwały, że gra podejmuje temat dotąd niewyeksploatowany - pozwala graczowi wcielić się w Inkwizytora, sługę bożego w imię Pana wypędzającego demony.

Przeszkadza mi nieco fakt, że ważne, opisujące świat informacje są przekazane poprzez fabularyzowane fragmenty podręcznika. Jakkolwiek te konkretne teksty były dość strawne literacko, mam wątpliwości czy taka forma pozwala na szybkie odnajdywanie potrzebnych informacji. Na szczęście demony - główni przeciwnicy postaci gracza - są opisane jasno i konkretnie, choć niestety w tekście zabrakło miejsca dla takich informacji jak zyskiwanie (tracenie) rangi przez konkretne istoty piekielne czy ich stosunek względem siebie.

Podstawą mechaniki Fobium są karty - reprezentują one akcje, jakie podejmuje Inkwizytor bądź demon, określając ich czas, koszt i skutek. To interesująca idea, choć nieco rozczarowuje mała ilość kart dostępnych dla każdej ze stron,a także opisy niektórych z nich - zbyt niejasne (np. "niepokonany wojownik" z "Pan prowadzi mój miecz") lub lub budzące wątpliwości (jak czterogodzinna msza). Innymi ciekawymi mechanizmami są Wpływ Pana (wskaźnik akceptacji postaci gracza przez lokalną społeczność), konieczność poznania Imienia Demona oraz ograniczenie czasowe, do którego można mieć wszkaże zastrzeżenia - choć jego zaleta jako narzędzia dyscyplinującego gracza jest oczywista, to nie wiem, jak przejawia się to w świecie gry - w końcu demon nigdzie się raczej nie wybiera. Brakuje mi natomiast jakiegoś rodzaju mechanicznego określenia warunku zwycięstwa (np. zdobycie konkretnej ilości "sukcesów", obniżenie jednego z współczynników demona do konkretnej wartości). Z kolei prosta mechaniką wykorzystującą k6 zdaje się niepotrzebną, do zastąpienia przez jakiś sposób używania kart.

Niestety, przydatność Fobium jako gry ogranicza fakt, że jest ona przeznaczona do sesji solowych, mając w sobie przecież równie wielki potencjał przy prowadzeniu grupie graczy. Szkoda tym większa, że jest to bardzo solidna gra, w którą zdecydowanie warto zagrać, choćby jako przerywnik pomiędzy kampaniami - lub chociaż zaczerpnąć kilka dobrych pomysłów.
 
Awatar użytkownika
sil
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1443
Rejestracja: pt wrz 10, 2004 7:51 pm

Fobium Compendium Maleficarum

wt mar 26, 2013 9:23 pm

W tej edycji konkursu to autorzy Fobium zdecydowali się na przedstawienie najbardziej odważnego projektu.

Po pierwsze mamy tu grę dla dwóch graczy. Po drugie - opartą o jeden bardzo nośny, powtarzalny, ale dający mnóstwo możliwości modyfikacji motyw, po trzecie - w świetnie zarysowanym klimacie. Po czwarte - opartą o bardzo oryginalny pomysł mechaniczny.

Przyznam się, że z niechęcią brnąłem przez przydługie wstawki fabularne. Są zdecydowanie przydługie, ale mimo wszystko jednak było warto, bo wyłania się z nich obraz bardzo fajnie pomyślanej religii, mitologii czy jako to zwać. Przez swoją oryginalność jest on wartością samą w sobie. To trochę tak jak z Monastyrem, gdzie znane i lubiane motywy związane z tępiącym demony Kościołem obrano w nowe szatki.

Mechanika oparta na zagrywanych kartach to równie - a nawet bardziej - ciekawe rozwiązanie. Warto przy tym zwrócić uwagę, że oprócz rozwiązań "siłowych" uwzględniono też np. przeszukiwania, czy działalność na rzecz wzmacniania wiary w społeczności. Bardzo fajnie pomyślane są również tory. Ogólnie całość jest spójna i ściśle podporządkowana założeniom gry. Oglądając ostatnio "Egzorcystę: początek" rozmyślałem jak adekwatnie przełożyć go na grę fabularną. Fobium przychodzi tu z bardzo dobrą odpowiedzią.

Jak piszą autorzy, Fobium jest "mieszanką gry narracyjnej oraz systemu Nowej Fali". I to najlepsze podsumowanie mojego głównego zastrzeżenia do gry - genialny pomysł na unarracyjnioną karciankę, rozmyty przez niemożność całkowitego zerwania z klasycznymi erpegowymi rozwiązaniami. Elegancja i potencjał kart został rozmydlony przez wprowadzenie "erpegowej mechaniki", uznaniowość MG i szereg opcjonalnych możliwości zwiększania tego i owego. A mogło być tak pięknie: dwoje graczy, tworzenie talii demona przez jednego z nich, talii inkwizytora przez drugiego. I rozgrywka oparta na samych tych kartach modyfikujących sytuacje na poszczególnych torach, a jednocześnie tworzących emocjonującą historię....

Na szczęście nawet i w obecnej formie całość i tak prezentuje się bardzo interesująco i przy odrobinie dobrej woli ze strony grających może być podstawą świetnej sesji.

Z innych plusów można wymienić tłumaczenie dlaczego rzecz powinna się rozgrywać w wiosce, czy uwagi na temat epickości. Z kolei z minusów - miałem wrażenie, że im dalej w tekst, tym bardziej rozjeżdżało się nazewnictwo. Może trochę niepotrzebne były też opisy krain, ale rozumiem, że to jakiś rodzaj inspiracji do sesji. Zabrakło natomiast informacji jak autorzy widzą "technicznie" odliczanie czasu - Mogę tylko przypuszczać, że do określenia za ile zaczną działać "zakryte" karty (btw. kolejny świetny pomysł), kładzie się na nich określoną ilość widocznych na prawej stronie obrazka klepsydr.

Pod względem językowym rzecz prezentuje się poprawnie. Wstawki fabularne są klimatyczne, ale stanowczo za długie. Graficznie też poprawnie, a karty czy tory prezentują się nieźle, a przy tym praktycznie.

Podsumowując: Fobium to gra niezwykle oryginalna na wielu płaszczyznach, zabrakło paru ciachnięć brzytwą Ockhama by stała się perełką.

Moja sugestia: Zróbcie z tego narracyjną karciankę, plisss....
Ostatnio zmieniony wt mar 26, 2013 9:37 pm przez sil, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość