Zrodzony z fantastyki

 
Alpha-Omega
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 271
Rejestracja: śr kwie 25, 2007 8:11 am

Forumowa Twórczość

śr kwie 25, 2007 3:54 pm

Dział „Wasza Twórczość” wydaje mi się być wielkim ściemnianiem. Ktoś się napracuje, namyśli, namęczy, przedstawi na forum, otrzyma kilka komentarzy i… koniec. Dzieło powoli schodzi coraz niżej, aż znika w odmętach kolejnych stron. I zresztą czy ktokolwiek wykorzystuje przedstawione tam pomysły? Wydaje mi się że niewielu i że dział ten służy zazwyczaj do stroszenia piór w stylu „patrzcie, jaki jestem mądry i wspaniały że zrobiłem takiego zarąbistego czara!”.
 
Awatar użytkownika
M.S.
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3035
Rejestracja: sob gru 24, 2005 7:42 pm

śr kwie 25, 2007 4:17 pm

Po pierwsze, to jest zły dział. Temat ten powinien zostać wstawiony tutaj.

Po drugie, na jakiej podstawie tak sądzisz? Tak się składa, że jestem autorem kilku prac na forum i w żadnym razie na brak komentarzy nie narzekam. Co więcej, wraz z upływem czasu, nowych postów czasem dochodzi, więc jakieś zainteresowanie jest. Jeżeli chodzi o wykorzystanie pomysów, to i tu nie jest źle. Sam czasami (bo zazwyczaj brakuje mi czasu) wykorzystuję pracę wykonane przez innych użytkowników i jestem z nich zadowolony nie mniej, aniżeli z oficjalnych produktów.

Sangster pisze:
Wydaje mi się że niewielu i że dział ten służy zazwyczaj do stroszenia piór w stylu „patrzcie, jaki jestem mądry i wspaniały że zrobiłem takiego zarąbistego czara!”.


No to źle Ci się wydaje. Może niektórzy rzeczywiście tak postępują, ale na szczęście nie wszyscy.
 
MSDG
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 151
Rejestracja: wt lut 20, 2007 7:00 pm

śr kwie 25, 2007 4:21 pm

A czego chcieć więcej? Ci, których interesuje wprowadzanie pomysłów innych forumowiczów do swoich sesji i tak przeglądają te odmęty stron, by znaleźć coś ciekawego dla siebie. Zamieszczający prace natomiast otrzymują garść wskazówek, jak usprawnić wymyślony przez siebie element, by lepiej pasował do mechaniki. Nie uważam, że ktokolwiek umieszcza swoje prace na forum, by udowodnić innym swoją błyskotliwość, po prostu razem wymyśla się lepiej. Inna sprawa to korzystanie z prac forumowiczów. Z zasady jestem temu przeciwny, bo nawet jeśli umieściłbym fajną pracę w kampanii, moi gracze zaraz zaczęliby wynajdować inne, przydatne dla ich postaci, lecz nie koniecznie mechanicznie wyważone wytwory i równowaga by się posypała. Ciężko wytłumaczyć graczom czemu jedne elementy wprowadzać można, a inne są niebezpieczne, prowadzi to zawsze do konfliktów, więc dla świętego spokoju się od tego odcięliśmy.
 
Awatar użytkownika
M.S.
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3035
Rejestracja: sob gru 24, 2005 7:42 pm

śr kwie 25, 2007 4:30 pm

MSDG - rozwiązanie Twojego problemu jest śmiesznie łatwe - po prostu ustal, iż tylko Ty masz prawo wprowadzać do swojej kampani prace z forum i tyle. Nie widzę żadnego problemu. Natomiast zabużyć równowagę może nawet wykorzystywanie oficjalnych podręczników. Na przykład, w Obrońcach wiary pewien czar ma napisany w czasie trwania "1 godzinę/poziom. Jest to oczywiście błąd, gdyż na pewno miało być "1 rundę/poziom, niemniej błąd był i mógł poważnie zachwiać równowagą. Na szczęśćie, ku rozpaczy gracza odgrywającego druida, szybko zauważyłem ten błąd i wyważyłem zasady. Choć graczom było żal,to bez problemu zgodzili się na zasadę. Cały problem w tym, aby mieć dobry kontekt ze swoimi graczami.
 
Awatar użytkownika
Namrasit
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2079
Rejestracja: ndz maja 21, 2006 11:12 pm

śr kwie 25, 2007 5:37 pm

MSDG A widziałęś ty legendarnwgo niedzwiedzia z wersji 3.0 we władcach dzisczy ? 216 KP. Normalnie wymiata.

Sangster Ja tam lubie poczytac nowe rzeczy, niekture sa intrygujace, inne nieciekawe, zawsze to jednak jakaś alternatywa od niekoniecznie udanych oficjalnych materiałów.

Czy ktoś korzysta. Heh na pewno z listy czarów korzystaja ludzie (ech musze ja uaktualnić). I ze spisu potworów. I akurat wtedy nie porzeszkadza ze jakiś czar jest na stronie 4. Zresztą o pracy świadczy takze liczba jej odwiedzin, nie tylko liczba komentarzy.
 
Awatar użytkownika
Radnon
Szef działu
Szef działu
Posty: 4465
Rejestracja: czw maja 06, 2004 3:35 pm

śr kwie 25, 2007 7:38 pm

Namrasit pisze:
MSDG A widziałęś ty legendarnwgo niedzwiedzia z wersji 3.0 we władcach dzisczy ? 216 KP. Normalnie wymiata.

To jeszcze nic, w polskim wydaniu KP do 3.0 asimar ma czterocyfrową roztropność :lol: .

Natomiast już poważniej wracając do tematu. Przede wszystkim trzeba powiedzieć, że sprowadzanie forumowej twórczości do zjawiska sztuki dla sztuki lub popisem jest sporym uproszczeniem. Oczywiście są i takie osoby ale poza tym są też tacy, którzy publikują coś aby dowiedzieć się czy jest to zbalansowane i grywalne (bo stworzyli potwora, którego chcą wykorzystać na sesji ale nie wiedzą czy nie zachwieje to równowagi), inni publikują pracę bo sądzę, że jest na tyle dobra, iż można ją pokazać bo a nóż komuś się przyda itd. itd.. Żadnej z tych grup tak naprawdę nie przeszkadza to, że temat wcześniej czy później umrze śmiercią naturalną bo pierwsi zyskają wcześniej swoją odpowiedź a drugim to de facto wszystko jedno.
Poza tym zawsze istnieje szansa na to, że praca pójdzie "wyżej" czyli np. na stronę poltera. Każdy może wysłać swoje dzieło do Redakcji (dokładniejsze info na stronie), co jest najprostrzą metodą do zwrócenia "uwagi" społeczności. Na forum działa także pewna grupa osób zajmująca się właśnie szukaniem perełek użytkowników, kryteria są dość ostre ale mimo wszystko szansa takowa istnieje (a jej efekty można oglądać na stronie).
 
MSDG
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 151
Rejestracja: wt lut 20, 2007 7:00 pm

śr kwie 25, 2007 9:53 pm

Namrasit nie mówię tu o zwykłych literówkach, poprawiła je zresztą errata. Chodzi mi o błędy mechaniczne, których poprawa w pracach na forum zależy tylko od sugestii komentujących.

Tak na marginesie, to kiedy zaczynałem przygodę z D&D, to sam zastanawiałem się, czy Solar ma rzeczywiście Rzt 125, w końcu był bardzo potężnym niebianinem...

M.S. rozwiązanie problemu rzeczywiście jest proste, ale nie dla moich graczy. Traktują oni podręczniki jak wyrocznie, a mechanikę jako jedyną broń przeciw MG i z zapałem wynajdują wszelkie kruczki w zasadach. Niestety, muszę się do tego dostosować, a jeśli dopuściłbym do mechaniki twory własne (a zwłaszcza ich) to już byłby kompletny chaos. Dlatego wolę korzystać raczej z zamieszczanych w dziale opisów fabularnych, nic poza tym.

Co za kryteria decydują o tym, czy praca trafi z forum na stronę?
 
Awatar użytkownika
DAS
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 51
Rejestracja: ndz kwie 22, 2007 2:11 pm

śr kwie 25, 2007 9:57 pm

Tak zgadzam się z Radnonem niektórzy mogą np. stworzyć fajnego potwora albo czar ale nie wiedzą jaki dać mu poziom czy SW. Poza tym na forum dostaną bezwzględną krytykę swoich prac i dowiedzą się jak je dopasować do sesji albo zobaczą nowe błędy więc nie zgodzam się z tym, że dział jest bez sensu.PS Niedźwiedź też zbił mnie z nóg jak gracz próbował go zdobyć dla jego KP :lol:
 
Awatar użytkownika
Tomeg
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 232
Rejestracja: ndz lip 23, 2006 12:32 pm

czw kwie 26, 2007 8:55 am

Zrobili nam dział do umieszczania naszych prac, a ty narzekasz. Jak by go nie było byłoby jeszcze gorzej. To niech zamkną całego poltera, na kiego grzyba ma być, jak ludzie się pytają a inni odpowiadając szpanują wiedzą. Dobrze, że jest ten dział. Można dać prackę do oceny, pochwalić się.
Sangster a ty przecież sam dodajesz prace!
 
Awatar użytkownika
Radnon
Szef działu
Szef działu
Posty: 4465
Rejestracja: czw maja 06, 2004 3:35 pm

wt maja 01, 2007 10:50 am

Przepraszam, że dopiero dziś odpowiadam ale jakoś wcześniej nie było okazji.
MSDG pisze:
Co za kryteria decydują o tym, czy praca trafi z forum na stronę?

Generalnie liczy się pomysł ale także wykonanie. Praca, która idzie do obróbki musi być przede wszystkim pod jakimś względem ciekawa i interesująca, nie musi być przy tym zawsze i przesadnia orginalna (udziwnień na siłę nikt nie lubi), bo nawet twórcze rozwinięcie jakiegoś klasycznego motywu ma szanse. Poza tym powinna być jak najbardziej dopracowana pod względem językowym, stylistycznym i mechanicznym.
To tak jeśli chodzi o najbardziej ogólne zasady, przede wszystkim jednak "kandydat" musi posiadać to coś co do niego przyciągnie.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości