Zrodzony z fantastyki

  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
 
Awatar użytkownika
Myrkull
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 454
Rejestracja: wt gru 12, 2006 6:18 pm

pt wrz 12, 2008 12:21 pm

W takim wypadku - skoro mówimy o FR jako o całości, rozmawiamy również np. o Drizzcie. Sądziłem, że próbowałeś podważyć mój argument o tym, że książki z FR to gniot pytając, czy Verg lubi książki RASa. Nie ma znaczenia, czy lubi - są marne.

No tak chociaż to bardzo subiektywne zdanie, ja np. z gniotów FR mogę jako tako czytać tylko książki Salvatore i to nie wszystkie. Ale jak ci się te książki nie podobają to możesz je zwyczajnie olać, możesz też olać postaci znane w Faerunie. Zresztą jest to bardzo rozsądne, bo co codziennie spotykasz jakąś sławę? Niektórzy zapominają że do gry w FR 3.0 wystarczył tylko jeden podręcznik oprócz trzech core'owych (no i jeden do update'a mechaniki na 3.5), reszta łącznie z książkami to dodatki. Więc twój problem z ilością dodatków nie istnieje.
W przykładzie WoDu nie chodzi o to, czy Malkavianie są, czy też ich nie ma. WoD miał pokazać, że w momencie wejścia nWoD ludzie narzekali, choć naprawdę nie wiedzieli, że to lepsza gra, o lepszej mitologii, z fajniejszymi klanami/plemionami. Liczyło się tylko to, że oWoD był inny, więc nowe musi być gorsze. Teraz mało kto narzeka na nWoD. Myślę, że podobnie będzie z FR.

Tych gier nie można porównywać w ten sam sposób co poszczególne edycje D&D i FR. Bo to są dwie różne gry. To tak jakby narzekać że w nowej edycji FR nie ma tego co było w starej edycji np. Greyhawka. Więc twój przykład był do bani. Rozumiesz wreszcie?
Kupiłem FR po to, żeby mieć potrzebne informacje do grania i grać w tym settingu, nie po to, by czytać go X razy.

Ale co żalisz się na problemy ze zrozumieniem tekstu?
O, kolejny, jakże celny argument. Nie ma to jak dyskutant, który potrafi umotywować swoje zdanie.

Przecież je umotywowałem, ironicznie ale jednak...
Ostatnio zmieniony pt wrz 12, 2008 12:43 pm przez Myrkull, łącznie zmieniany 2 razy.
 
Anonim_1

pt wrz 12, 2008 12:35 pm

Myrkull, rozumiem, że można powtarzać to samo, kiedy komuś braknie argumentów. Nawet jestem w stanie przymknąć oko na lekką szyderę, w końcu nie zawsze ma się pod ręką celny kontrargument. Widzę jednak, że w tej dyskusji masz do zaoferowania tylko ironię, szyderstwa i personalne wycieczki, a gdy czegoś nie zrozumiesz, zarzucasz innym, że podają przykłady bez sensu.

Szkoda czasu na kontynuowanie tej pyskówki. PLONK!
 
Awatar użytkownika
Myrkull
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 454
Rejestracja: wt gru 12, 2006 6:18 pm

pt wrz 12, 2008 12:42 pm

Widzę jednak, że w tej dyskusji masz do zaoferowania tylko ironię, szyderstwa i personalne wycieczki, a gdy czegoś nie zrozumiesz, zarzucasz innym, że podają przykłady bez sensu.

I nawzajem. I podałem kolejny kontrargument po edycji poprzedniego posta.
A dobrym przykładem byłoby porównanie poszczególnych edycji Warhammera i oburzenie fanów, chyba skończyło się całkiem nieźle. Porównanie poszczególnych edycji Maskarady jest nawet złym przykładem bo edycja 2.0 jest o niebo lepsza od Revised.
Jakieś argumenty?
 
Anonim_1

pt wrz 12, 2008 1:49 pm

Suldarr - odnośnie historii FR jako "siły" settingu, mam prośbę - czy jesteś w stanie wskazać materiały, do których mógłbym uzyskać dostęp bez konieczności wydawania większych ilości gotówki, które pokazałyby fajniejsze elementy świata? Przyznaję bez bicia, że do tej pory - na podstawie lektury arcynudnego kalendarium i kilku podręczników z 3.0 - sądziłem, że długie opisy są koniecznością (właśnie po to, by zachować zgodność z wcześniejszymi materiałami). Mogą to być np. materiały do AD&D ze strony WotC - ważne, żeby były wysokiej jakości i udowodniły Twoją tezę.
 
Awatar użytkownika
Zireael
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3534
Rejestracja: wt maja 24, 2005 3:11 pm

pt wrz 12, 2008 1:58 pm

Odpowiem za niego: Cormanthyr: Empire of Elves, Netheril: Empire of Magic. Może ktoś jeszcze poda coś podobnego?
 
Awatar użytkownika
Suldarr'essalar
Arcypsion
Arcypsion
Posty: 13173
Rejestracja: sob maja 28, 2005 9:27 pm

pt wrz 12, 2008 2:55 pm

Poleciłbym Ci cały cykl dodatków do AD&D z bardzo klimatycznymi okładkami (zupełnie niepasujących do obrazków z 4e), w których było sporo użytecznych materiałów, ale są raczej trudno dostępne i ich koszt chyba nie jest znikomy.
Opis Netherilu to dobry przykład. Jego rozwinięcie (update do 3.5) jaki znajdziemy w Lost Empires of Faerun pozwala spojrzeć szerzej na motywy działań na Północy. Między innymi, dlaczego Alustriel nie walczy ze złem, tylko "wyręcza się" poszukiwaczami przygód.

Istotne jest tutaj co tak naprawdę sprawia, że nie podobają Ci się stare Forgotteny? Ilość i siła NPCów, to już wiemy. Jeśli mnie pamięć nie myli, to w Lords of Darkness są wyjaśnione motywy działań epickich BBEG, oraz z jakimi siłami dobra są w konflikcie. Twój argument przeciw NPCom w tym momencie jest błędny, gdyż wystarczy spojrzeć jaka organizacja, czy jaki BBEG wkroczyłby do walki, gdy na scenie pojawiłby się nasz superNPC.
I odwrotnie. Świat nie jest (był) nękany przez fafdziesiąt organizacji i lunatyków chcących przejąć władzę nad światem dzięki temu, że na straży stoją NPCe. Oczywiście, pat jest ruchomy, każda strona działa aktywnie na rzecz zlikwidowania przeciwnika i nagłe pojawienie się graczy wpływa na rozkład sił. Zwróć uwagę, że gdy do akcji wkraczają główne siły zła (np. Pomroki), to przeciw nim stają wybrańcy Mystry. Nie oznacza to jednak, że nie ma miejsca dla bohaterów graczy. Jest aż nadto miejsca na każdym poziomie. Od drobnej infiltracji i sabotażu na tyłach wrogiej armii, po stanie u boku wybrańców (których może być przecież mniej) w walce z Książętami.
 
Anonim_1

pt wrz 12, 2008 3:00 pm

Suldarr - nie podoba mi się nie tylko sam setting, co jego dwa elementy: mechanika 3.0/3.5 (zbyt ciężkostrawna jak dla mnie) oraz konflikt zbrojeń, który doprowadził do istnienia kilkudziesięciu, jeśli nie kilkuset aktywnie działających epików. W części masz rację - jednym z głównych argumentów "przeciw" FR jest liczebność NPCów i ich bezczynność w stosunku do (często odważnych) działań BG.

Zireael - dzięki, jeśli są aż tak dobre, może się skuszę i kupię pdfa u Paizo (bo akurat tych dwóch Wizardzi chyba nie udostępnili za darmo).
 
EmperorShard
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 88
Rejestracja: pt cze 06, 2008 9:03 am

pt wrz 12, 2008 3:03 pm

Netheril akurat udostępnili za darmo.
 
Awatar użytkownika
Suldarr'essalar
Arcypsion
Arcypsion
Posty: 13173
Rejestracja: sob maja 28, 2005 9:27 pm

pt wrz 12, 2008 3:05 pm

ShadEnc pisze:
Zireael - dzięki, jeśli są aż tak dobre, może się skuszę i kupię pdfa u Paizo (bo akurat tych dwóch Wizardzi chyba nie udostępnili za darmo).

Arcane Age: Netheril--Empire of Magic (8.44mb)
Cormanthyr(6.04mb)

ShadEnc pisze:
W części masz rację - jednym z głównych argumentów "przeciw" FR jest liczebność NPCów i ich bezczynność w stosunku do (często odważnych) działań BG.

Większość ma ręce i nogi ;)
Nie wszystko działa na tym samym terenie. FR to w gruncie rzeczy dość duży świat.
 
Awatar użytkownika
Erpegis
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1095
Rejestracja: sob cze 28, 2003 9:18 am

wt wrz 16, 2008 8:22 pm

No super. Wiecie, powyższe wynaturzenia są przyzwoite bo...

Realmslore jest. W player's guide. Tam są też nieco lepsze opisy krain (tych kilku, z których pochodzą bohaterowie), opisy bogów w formacie z PHB.

Co do świata nie za bardzo wiem, i nie będę jeszcze długo wiedział - informator mówił przede wszystkim jak słaba jest klasa swordmage'a i jak spellscarred to spellfire w przebraniu.

Ale mimo wszystko to okazuje się być kolejnym strzałem w stopę (a właściwie inną wersją poprzedniego). Logicznie myśląc, powinniśmy więc zacząć czytanie od wstępu do Campaign guide, potem przeczytać PG zaglądając do CG, potem skończyć czytać Campaign guide. tak mi się wydaje przynajmniej, książki na oczy nie widziałem.
 
Awatar użytkownika
Morog
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 281
Rejestracja: śr maja 05, 2004 9:30 am

wt wrz 16, 2008 10:01 pm

Gdzie można znaleść pełną liste wydanych dotychczas podręczników do 4e?
 
Awatar użytkownika
Bajer
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1680
Rejestracja: wt cze 01, 2004 11:40 am

śr wrz 17, 2008 12:16 am

Players Handbook
Dungeon Masters Guide
Monster Manual
Forgotten Realms Campaign Guide
Forgotten Realms Player's Guide
Adventurer's Vault

Przygody:
F1 Scepter Tower of Spellgard
H1 Keep On The Shadowfell
H2 Thunderspire Labyrinth
H3 Pyramid Of Shadows

Oprócz tego wyszło do tej pory jeszcze nowe dungeon tiles, które mogą robić z podstawkę do kolejnych wydań, gdyż zawierają dużo "pustych" kratek na pomieszczenia:
DU1 Halls of Giant Kings
 
Awatar użytkownika
Burko
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1813
Rejestracja: śr cze 11, 2008 11:09 am

śr wrz 17, 2008 10:55 am

 
Awatar użytkownika
Kymil Nimesin
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1267
Rejestracja: wt maja 02, 2006 10:20 am

wt wrz 23, 2008 7:34 am

Na stronie WotC ukazał się nowy artykuł, Epic Realms (albo jakoś tak :wink: ). Bardzo fajna rzecz, jestem szczególnie zadowolony z Wysokiego Maga i rozpiski Harfiarzy - wg. artykułu Grający na Harfie są aktywni we wszystkich krajach mających na pieńku z Netherese, choć Netheril nie jest jedynym adwersarzem Harfiarzy, m.in. w Dolinach, Everesce, itp. Na dobrą sprawę wygląda na to, że organizacja nie zmieniła się nadto, pomimo tego, co pisało w FRCG.
 
Awatar użytkownika
Morog
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 281
Rejestracja: śr maja 05, 2004 9:30 am

śr wrz 24, 2008 3:13 pm

Czyli do FR są dwa podręczniki?
Właśnie dostałem FR Campaign Guide.
Nie ma tam opisanych np. ras czy nowych klas, jak w zapowiedzi.
 
Awatar użytkownika
amnezjusz
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 1634
Rejestracja: pn sie 15, 2005 9:33 pm

śr wrz 24, 2008 3:37 pm

Nie ma tam opisanych np. ras czy nowych klas, jak w zapowiedzi.

Bo to wszystko opisane jest w FR... ale nie Campaign Setting tylko w Player's Guide :)
 
Awatar użytkownika
Morog
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 281
Rejestracja: śr maja 05, 2004 9:30 am

śr wrz 24, 2008 3:47 pm

O to pytam.
Tyle, że w sklepie POLTERA nie ma juz FRPG.
Pewnie naklad sie wykończył.
 
Anonim_1

śr wrz 24, 2008 4:21 pm

Tyle, że w sklepie POLTERA nie ma juz FRPG.

1. To Rebel, sklep Poltera (czyli Replikator) chyba is dead.
2. W Rebelu jeszcze nie ma FRPG, też na niego czekam :)
 
Awatar użytkownika
Morog
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 281
Rejestracja: śr maja 05, 2004 9:30 am

śr wrz 24, 2008 9:15 pm

Ktoś wie jak odczepić mape z końca FRCG? :)

A poważnie, czy w FRPG sa jakieś nowe moce, featy czy rytuały?
 
Awatar użytkownika
szelest
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1680
Rejestracja: sob lis 15, 2003 7:29 pm

śr wrz 24, 2008 10:18 pm

Morog pisze:
A poważnie, czy w FRPG sa jakieś nowe moce, featy czy rytuały?

Są nowe rytuały. Są nowe rasy, nowa klasa, i kilkanaście "paragonów":)
 
Anonim_1

czw wrz 25, 2008 1:25 am

Morog pisze:
Ktoś wie jak odczepić mape z końca FRCG?

Jeszcze nie próbowałem. :)

A poważnie, czy w FRPG sa jakieś nowe moce, featy czy rytuały?

AFAIK zawiera to, czego brakuje FRCG, by stał się trzecioedycyjnym FR Campaign Settingiem.
 
Awatar użytkownika
Suldarr'essalar
Arcypsion
Arcypsion
Posty: 13173
Rejestracja: sob maja 28, 2005 9:27 pm

czw wrz 25, 2008 7:23 am

AFAIK zawiera to, czego brakuje FRCG, by stał się trzecioedycyjnym FR Campaign Settingiem.

Historię?
 
Anonim_1

czw wrz 25, 2008 7:53 am

Suldarr'essalar pisze:
Historię?

Heh. Zatem AFAIK oraz IMHO.

(jeszcze nie przebiłem się przez podręczniki, które polecałeś)
 
Awatar użytkownika
Bajer
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1680
Rejestracja: wt cze 01, 2004 11:40 am

czw wrz 25, 2008 11:45 am

Jeżeli chcesz historii to jest jedna pozycja, która zawiera aż nadto. Grand History of the Realms. Co do przeskoku timeline o 100 lat i wielkiej luki to jedni będą to uważać za coś dobrego, inni wręcz przeciwnie. Wolę mieć tam tę pustkę. Mogę z przeszłością zrobić co tylko chcę. Żaden gracz po przeczytaniu podręcznika od deski do deski i zakuciu jej niemal na pamięć, nie wypali mi nagle w trakcie sesji: "ale to nie było tak! w książce napisali, że Jaszczur Asasdaqweqw wcale nie zginął tylko..." Przykład z praktyki.

Jest to oczywiście kwestia gustu, ale nie wydaje mi się, żeby akurat to decydowało o tym, że FR jest źle wydany.
 
Awatar użytkownika
Zsu-Et-Am
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9825
Rejestracja: sob cze 26, 2004 11:11 pm

czw wrz 25, 2008 11:51 am

Z podręcznikami do 4E FR miałem bardzo pobieżny kontakt - w oczy rzuciła mi się tylko wyraźnie lepsza (przynajmniej moim zdaniem) oprawa graficzna niż w przypadku podręczników podstawowych i odwołanie do Grand History of the Realms (połączona z reklamą Insidera i zapowiedzią tekstów "historycznych" na jego łamach).
 
Awatar użytkownika
Suldarr'essalar
Arcypsion
Arcypsion
Posty: 13173
Rejestracja: sob maja 28, 2005 9:27 pm

czw wrz 25, 2008 12:51 pm

Bayuer pisze:
Jeżeli chcesz historii to jest jedna pozycja, która zawiera aż nadto. Grand History of the Realms.

Thank you captain obvious. Szkoda, że brakuje tam tzw. historii najnowszej.
Bayuer pisze:
Co do przeskoku timeline o 100 lat i wielkiej luki to jedni będą to uważać za coś dobrego, inni wręcz przeciwnie. Wolę mieć tam tę pustkę. Mogę z przeszłością zrobić co tylko chcę.

Bo ze szczegółowo opisanym światem tego zrobić nie możesz.
Bayuer pisze:
Żaden gracz po przeczytaniu podręcznika od deski do deski i zakuciu jej niemal na pamięć, nie wypali mi nagle w trakcie sesji: "ale to nie było tak! w książce napisali, że Jaszczur Asasdaqweqw wcale nie zginął tylko..." Przykład z praktyki.

A kto tu jest mistrzem gry? Wybacz, ale takich argumentów po prostu nie można brać poważnie.
 
Awatar użytkownika
Bajer
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1680
Rejestracja: wt cze 01, 2004 11:40 am

czw wrz 25, 2008 2:43 pm

Suldarr'essalar witaj sarkastyczny przyjacielu. Zrobić można wszystko. Piszę o swoich przykładach więc daruj swoje teorie spiskowe i kult MG. Widać masz ten zaszczyt mieć idealnych graczy bez tych wszystkich "zwykłych" problemów, z którymi się do tej pory stykałem.

PS. Żart z kapitanem oczywistym jest już trochę ograny. Nie wiem co jest w Grand History of Realms. I szczerze mało mnie to interesuje. Nie potrzebuje "zagłębić" się w świat poprzez przeczytanie 300 stron suchej historii, która mnie tak pociąga jak czasem czytanie Twoich postów. Poza tym jest to podręcznik podsumowujący wcześniejsze losy FR. Tutaj masz nowy FR. Jak to ktoś nazwał 2.0. Osobiście cieszę się, że mogę wystartować z czystą kartą z tym światem. Wydaje mi się ciekawy. Zlikwidowano wiele rzeczy, który mnie irytowały w poprzednim opisie (3.x).

Nie ma potężnych BN. Nie ma setek historii o ratowaniu świata. Świat jest mroczniejszy. Podmrok i inni wrogowie puka nam do drzwi. Nie mam zamiaru siedzieć i podniecać się czytając o tym, że kiedyś jakiś BN stoczył walkę z tym i tym, śliniąc się jaki to smaczek będzie dla moich graczy. Dla moich nie będzie. Dla mnie jako gracza także. Wystarczy mi kilka postaci. Tak nazwijcie mnie amerykańskim nastolatkiem! W życiu mam wystarczająco dużo rzeczy do czytania. W systemie wystarcza mi szkic i streszczenie. Inni mogą mieć odmienne odczucia. To ich własna i indywidualna sprawa.
 
Awatar użytkownika
Kymil Nimesin
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1267
Rejestracja: wt maja 02, 2006 10:20 am

czw wrz 25, 2008 3:02 pm

Grand History of the Realms nie jest absolutnie lekturą dla początkujących - tutaj zdecydowanie bardziej pasuje Lost Empires of Faerun.
Bayuer pisze:
Poza tym jest to podręcznik podsumowujący wcześniejsze losy FR. Tutaj masz nowy FR

Nowy czy stary - przeszłość Faerunu kształtuje jego teraźniejszość i przyszłość. Owszem, w nowej edycji nie trzeba znać dokładnie historii FR, żeby się dobrze bawić, ale nie została ona zlikwidowana i jej wpływ dalej jest duży, choć nie tak jak kiedyś. Znajomość historii pomaga w ''prowadzeniu'' i wczuciu się w FR.
Bayuer pisze:
Nie ma potężnych BN.

Qe? Czytałeś podręcznik? Epików jest co prawda mniej, ale jak już są... Poza tym koksiarze już powoli zaczynają wyglądać z książek i podręczników.
Bayuer pisze:
Inni mogą mieć odmienne odczucia. To ich własna i indywidualna sprawa.

Heh, czasami naprawdę lubię poczytać takie banały i truizmy wygłaszane z ledwo skrywanym poczuciem wyższości. I te mentorskie zacięcie...
 
Awatar użytkownika
Bajer
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1680
Rejestracja: wt cze 01, 2004 11:40 am

czw wrz 25, 2008 3:32 pm

Początkującym nie jestem. FR od zawsze był moim głównym settingiem. Znajomość historii pomaga, nie przeczę. Ale to zupełnie odmienny temat. Fani settingu ją znają. Tutaj chodzi raczej o 100 letnią lukę, która tak wielu przeszkadza lub innym jest na rękę. BN są potężni, ale jest ich mniej. O to mi chodziło od samego początku, więc nie baw się proszę w sformułowania "czytałeś książkę", bo jesteśmy ludźmi rozumnymi, a nie dziećmi w przedszkolu.


Kymil Nimesin pisze:
Heh, czasami naprawdę lubię poczytać takie banały i truizmy wygłaszane z ledwo skrywanym poczuciem wyższości. I te mentorskie zacięcie...

Nie doszukuj się czegoś, czego tam nie było.
 
Awatar użytkownika
Suldarr'essalar
Arcypsion
Arcypsion
Posty: 13173
Rejestracja: sob maja 28, 2005 9:27 pm

czw wrz 25, 2008 3:35 pm

Bayuer pisze:
Piszę o swoich przykładach więc daruj swoje teorie spiskowe i kult MG.

Jak zwykle argument tak wnoszący tak wiele do dyskusji, że aż słów brak.
Bayuer pisze:
Widać masz ten zaszczyt mieć idealnych graczy bez tych wszystkich "zwykłych" problemów, z którymi się do tej pory stykałem.

Nie idealnych, ale w miarę rozsądnych i wiedzących, że to MG opisuje świat, nie podręczniki.
Bayuer pisze:
PS. Żart z kapitanem oczywistym jest już trochę ograny.

Nie tak bardzo jak oczywista oczywistość, którą komentuje.
Bayuer pisze:
Nie wiem co jest w Grand History of Realms. I szczerze mało mnie to interesuje.

Kolejny doskonały przykład z cyklu "Nie znam się, to się chętnie wypowiem". Gratulacje.
Bayuer pisze:
Nie potrzebuje "zagłębić" się w świat poprzez przeczytanie 300 stron suchej historii, która mnie tak pociąga jak czasem czytanie Twoich postów.

Och, znów wycieczki osobiste? Nie trolluj jak nie masz nic do napisania.
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości