Zrodzony z fantastyki

Sin__
Stały bywalec
Stały bywalec

Gdzie Zaczynaæ w FR

pn cze 03, 2002 4:03 pm

Chyba czêsta zagwostka Mg, gdzie zacz±æ prowadziæ. Znam MG, który zawsze rozpoczyna w prowadziæ swoj± grupê w Cormyrze, ja osobi¶cie z regu³y zaczynam w Dale lub w Sembii. Znam te rejony dobrze wiêc czujê siê na tym terenie pewnie. Gdy jednak grupa stwierdza ¿e rusza w podró¿ do Waterdeep, to szybko rzucam siê w wir lektury, by poznac tereny jakie bêdê przekraczali - i to jest namilsze :)

Awatar użytkownika
danant
Wyróżniony
Wyróżniony

pn cze 03, 2002 4:11 pm

Wiesz SIN, że nie lubie FR, ale jeżeli miałbym już prowadzić w tym obrzydliwym [img]style_emoticons/<#EMO_DIR#>/laugh.gif[/img] świecie, to wziałbym chyba jakąś totalnie egzotyczną porcję... Może Calimshan, może Halrua (czy jak się to pisze [img]style_emoticons/<#EMO_DIR#>/laugh.gif[/img] )... <br /> <br />Raczej unikałbym Dalelands, Waterdeep i Cormyru... Może ostatecznie Północ - Luskan i dalej... :? <br /> <br />Pozdra

Sin__
Stały bywalec
Stały bywalec

pn cze 03, 2002 4:20 pm

No ta, pewnie, tylko by prowadziæ w Calimshanie to trzeba pochodziæ na kurs nauki zwyczajów arabskich. Waterdeep - owszem mi³e, bo to lekturka jaki¶ 3 opas³ych tomisk i wykuwanie dziesi±tków nazwiks :razz: , pó³noc, czemu nie. Swom graczom w trakcie sesji staram siê przekazaæ imiona, wa¿ne rody, wydarzenia, by wiedzieli gdzie graj±. I dlatego chyba jednak zostanê przy Dalach, bo jest tam bardziej swojski klimat. Nie zawsze to co oryginalne jest lepsze, :evil: czesem na tej rzekomej oryginalnosci mozna siê ³adnie przejechac i zaka³apuækaæ.

Awatar użytkownika
danant
Wyróżniony
Wyróżniony

pn cze 03, 2002 4:27 pm

Może i mozna się zakałapućkać, ale z drugiej strony może nie jest to pójście na łatwiznę? :evil: <br /> <br />A co do klimatów arabskich to polecam podręczniki do starego, dobrego AL-QUADIMa - one jak nic innego daja poczucie Calimshanu i jego kultury... Szczególnie dodatki Land of Faith i City of Delights. <br />Naprawdę warto poczytać... <br /> <br />Pozdra

Sin__
Stały bywalec
Stały bywalec

pn cze 03, 2002 4:35 pm

ok, a nie uwa¿asz ( wiem , pewnie nie) ¿e najlepiej zaczynaæ..... bo o tym ta mowa-o zaczynaniu) prowadziæ w kulturze, któr± znasz, tak jak i graæ cz³owiekiem, - bo to jest znane i swojskie i od tego mozna wyprowadzic wiele w±tków. Zapobiegnie to sporom, bo wszystko jest jasne i klarowne. Oczywi¶cie, potem mo¿na pos³aæ grupê to tu to tam, ale...... :)

Awatar użytkownika
danant
Wyróżniony
Wyróżniony

pn cze 03, 2002 6:46 pm

Oczywiście, że lepiej zaczynać w miejscu, które łatwo przemawia do graczy i, nie okłamując się, czyni przez to pracę MG łatwiejszą... Nie mówię, że tak nie jest... <br /> <br />Natomiast wiem, że gracze lubią być zaintrygowani, zaskakiwani, a przede wszystkim lubią wyzwania. Przynajmniej moi gracze. Dlatego wybrałbym cos egzotycznego, niecodziennego... Może patrzę na to poprzez pryzmat swojej dosyć doświadczonej drużyny. Fakt. Jednakże prowadziłem AL-QUADIMa i gracze mieli trochę problemów na początku, ale potem wszystko poszło co najmniej nieźle. <br /> <br />Poza tym jak juz napisałem i jak wiesz nie lubię FR i stąd mój wybór miejsc - takich, które najmniej kojarzą mi się z Faerunem. <br /> <br />Pozdra

Darklord
Wyróżniony
Wyróżniony

pt cze 07, 2002 10:19 am

Ja zawzyczaj zaczynam prowadziæ moim graczom w ma³o znanych miejscach z ksi±¿ek dostêpnych na polskim rynku i najlepiej gdy jest to miejsce odleg³e od znanych miejsc. Wtedy gracze maj± okazjê siê wykazaæ w drodze do Waterdeep, Shadowdale czy Arabel. <br />Dla postaci rozpoczynaj±cych karierê s± najlepsze ma³e nieznane wioski - gracz wtedy mo¿e poczuæ ¿e ¶wiat "ro¶nie" wraz z nim. Poznaje go, wêdruje coraz dalej i rozwija siê. <br />A z czasem dociera nawet do Underdarku, Kara-Turu, Al-Qadimu czy Chultu.

MacDante
Wyróżniony
Wyróżniony

pt cze 07, 2002 5:24 pm

Hmm. Ja zauwazy³em ze mam sentyment do spustoszonych miejsc przepe³nionych barbarzyñskimi nomadami :mrgreen: <br /> <br />Aktualnie prowadze 2 dru¿yny i co najdziwniejsze wszystkie one zaczyna³y na pustkowiach Anauroch lub w jego pobli¿u. <br /> <br />Tam jest ¶wiat gdzie nie ma zasad, które zabardzo ogranicza³y by graczy i mnie :evil: .

Haer
Wyróżniony
Wyróżniony

czw cze 20, 2002 10:59 pm

Jesli o mnie chodzi to lubie zaczynac w miejscach "niepozornych". Bardzo dobrym przykladem takiego miejsca jest Icewind Dale. To z tego miejsca moji gracze zazwyczaj zaczynaja swa podroz po Fearunie. Raz zdarzylo mi sie zaczac w Kormyrze i trzeba przyznac ze jest to miejsce calkiem ciekawe jesli chodzi o przygody ( i choc bardziej wolalem Kormyr za panowania Azouna IV-czy ktory to tam byl, chocby ze wzgledu na wmieszanie graczy w cala afere z Ghazneth to obecny Kormyr tez jest ciekawy ). <br /> Do miejsc w ktorych NIGDY nie zaczalbym kampanii naleza m.in. Sigil i Podmrok ( z niewiadomych mi przyczyn nigdy nie bylem w stanie wczuc sie w klimaty tychze miejsc ).

Darklord
Wyróżniony
Wyróżniony

czw cze 20, 2002 11:52 pm

<!--QuoteBegin-Haer'dalis+-->
Haer'dalis pisze:
<!--QuoteEBegin-->(...) Do miejsc w ktorych NIGDY nie zaczalbym kampanii naleza m.in. Sigil i Podmrok ( z niewiadomych mi przyczyn nigdy nie bylem w stanie wczuc sie w klimaty tychze miejsc ).
<br />A mogê wiedzieæ co ma Sigil do FR :?: Przecie¿ to g³ówne miasto do podró¿y miêdzyp³aszczyznowych/planarnych. W FR lepiej graæ postaciami natywnymi, choæ czasem mo¿na dopu¶ciæ jakiego¶ "przybysza".

Haer
Wyróżniony
Wyróżniony

czw cze 27, 2002 10:18 am

Sigil ma duzo do FR gdyz jest z nimi bezposrednio zwiazane swoimi portalami i to ze sie tam zaczyna nie musi znaczyc ze gracze nie boga grac normalnymi rasami z FR->kampania moz sie zaczac od tego ze grupa podroznikow zostala wciagnieta przez tajemniczy portal ktory pojawil sie znikad do nieznanego im swiata i musza sie z niego wydostac.

Sin__
Stały bywalec
Stały bywalec

...

czw cze 27, 2002 10:36 am

bez przesady, portalami to Sigil zwi±zane jest z kazdym miejsce jaki sobie wymy¶lisz, z ka¿da istniej±c± Krain±. Sigili to Sigil a na pewno nie FR. To tak jak powiedzieæ ¿e Ravenloft jest cze¶ci± FR bo mo¿na tam zostac wch³oniêtym graj±c w FR :?

Awatar użytkownika
danant
Wyróżniony
Wyróżniony

czw cze 27, 2002 11:14 am

Muszę przyłaczyć się do Sina... Jeżeli w taki sposób rozumujesz, to w zasadzie nie musi to być nawet Sigil... Może to być dowolny świat z tajemniczym portalem... Sigil nie ma na nie wyłączności. Wiec tak mógłbyś napisać, że najlepiej w FR jest startować w Greyhawku, bo jest tam taki tajemniczy portal, który łaczy się bezpośrednio z Faerunem... <br /> <br />W temacie chodzilo w jakim regionie Forgottena jest najlepiej zaczynać grać, a nie gdzie zacząć po prostu... <br /> <br />Pozdra

Sin__
Stały bywalec
Stały bywalec

...

czw cze 27, 2002 11:24 am

<!--QuoteBegin-danant+-->
danant pisze:
<!--QuoteEBegin-->Muszê przy³aczyæ siê do Sina...
<br />hehehe ¿a³ujê ¿e "Musisz" :mrgreen:, Sam nie raz prowadzi³em w Sigil, - miasto super, dobre nawi±zanie do przygód, ale po 10 sesjach mo¿e siê znudziæ. Wolê prowadziæ w otwartych terenach FR ( wiem, wiem, co poniektórzy wol± "Szaraka")

Darklord
Wyróżniony
Wyróżniony

Re: ...

czw cze 27, 2002 5:09 pm

<!--QuoteBegin-Sin+-->
Sin pisze:
<!--QuoteEBegin--><!--QuoteBegin-danant+-->
danant pisze:
<!--QuoteEBegin-->Muszê przy³aczyæ siê do Sina...
<br />hehehe ¿a³ujê ¿e "Musisz" :mrgreen:, Sam nie raz prowadzi³em w Sigil, - miasto super, dobre nawi±zanie do przygód, ale po 10 sesjach mo¿e siê znudziæ. Wolê prowadziæ w otwartych terenach FR ( wiem, wiem, co poniektórzy wol± "Szaraka")
<br />Ja nie muszê, ale przy³±czam siê do twojego zdania Sin 8) . <br /> <br />Oraz zgadzam siê z danantem: <br /><!--QuoteBegin-danant+-->
danant pisze:
<!--QuoteEBegin-->(...)Mo¿e to byæ dowolny ¶wiat z tajemniczym portalem... Sigil nie ma na nie wy³±czno¶ci. (...)
<br /> <br />Jednak te¿ dodam, ¿e czasem mo¿na zacz±æ w innej krainie i przybyæ na Abeir-Toril jako "podró¿nik". Nie widzê w tym nic dziwnego czy z³ego - ale jak mówi³ danant: <br /><!--QuoteBegin-danant+-->
danant pisze:
<!--QuoteEBegin-->(...)W temacie chodzilo w jakim regionie Forgottena jest najlepiej zaczynaæ graæ, a nie gdzie zacz±æ po prostu(...)
<br />Wiêc nie odchod¼my od tematu 8) .

Łukasz B.
Zespolony z forum
Zespolony z forum

ndz cze 30, 2002 1:42 am

Ja natomiast zacz±³em w Mistledale ( Dru¿yna uciek³a z Sigil), przygoda zanios³a ich przez Sea of fallen stars do Chessenty gdzie postanowili udaæ siê do Waterdeep (po spadek) i po ok. roku podró¿y l±dem (mieli alergiê na wodê :mrgreen: ) dotarli do celu....i po paru przygodach stwierdzili, ¿e nie lubi± miasta i poszli dalej....potem podmrok, znowu Sigil itd. w nieskoñczono¶æ :) . <br /> Ostatnio bardzo spodoba³ mi siê rejon Lake of steam, stosunkowo niewiele opisany ( i bardzo dobrze), wolne miasta, blisko do shaar i chult, <br />poza tym border kingoms z mo¿liwo¶ci± wykrojenia sobie ma³ego pañstewka. My¶lê, ¿e spróbujê tutaj osadziæ now± kampaniê.

artifact
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany

wt lip 09, 2002 6:27 pm

Hmm, nie wiem gdzie lubiê zaczynaæ. Za to wiem gdzie nie lubiê: nie poprowadzi³bym sesjiw Podmroku i na innym planie. Nie pytajcie czemu. Jako¶ ¼le znoszê te krainy. Nie ¿ebym cierpia³ na klaustrofobiê, ale do Podmroku nie zapêdzi³bym dru¿yny, nawet nie wiem co z nimi bym tam robi³. To musieliby byæ killerzy. Wszyscy wiedz± do czego zdolne s± drowy, a w Podmroku s± przecie¿ u siebie. Nie, wolê kidy szanse s± równe, albo prawie równe. <br />A co do innych planów, to chyba za ma³o jeszcze wiem o nich, ¿eby siê tam wybieraæ. A w³a¶nie, sk±d mo¿na dowiedzieæ siê o planach? :?:

Awatar użytkownika
danant
Wyróżniony
Wyróżniony

wt lip 09, 2002 8:39 pm

No szczerze mowiąc Podmrok faktycznie nei jest najlepszym miejscem na początek, chyba, że zamierzasz prowadzić przygodę, właściwie kampanię dla podziemnych ras - wtedy spoko. Pamiętaj też, że w Underdark są dużo groźniejsze istoty niż drowy... Plecam Drizzt's Guide to Underdark, Night Below, Menzoberranzan. Szczególnie dwie pierwsze pozycje obrazują rasy i monstra Underdark. <br /> <br />Pozdra

Darklord
Wyróżniony
Wyróżniony

śr lip 10, 2002 9:18 pm

<!--QuoteBegin-artifact+-->
artifact pisze:
<!--QuoteEBegin-->(...)A co do innych planów, to chyba za ma³o jeszcze wiem o nich, ¿eby siê tam wybieraæ. A w³a¶nie, sk±d mo¿na dowiedzieæ siê o planach? :?:
<br />Do nowej edycji polecam Manual of Planes, a do starszej (nadal mo¿na je spokojnie wykorzystywaæ) podrêczniki do Planescape'a.

Azuth
Częsty bywalec
Częsty bywalec

sob lip 13, 2002 4:47 pm

Jako ze gra³em w BG II najczesciej rozpoczynam w³a¶nie gdzie¶ w Amn lub Icewind Dale.

Marcin__
Stały bywalec
Stały bywalec

Gdzie Zaczynaæ w FR

wt lip 16, 2002 10:23 am

Ja z kolei uwa¿am, ¿e Podmrok jest dobrym miejscem na zaawansowan± rozgrywkê. Je¶li kto¶ dobrze siê czuje w FR, pozna³ trochê drowy (zanim wyl±dowa³y na czubku jego miecza), lubi lochy i nudzi mu siê powierzchnia to jest to idealna lokacja. Ja od tygodnia prowadzê kampaniê dla czterech osób, w której s± oni braæmi z domu Nurbonnis w Menzo. W obecnym stadium s± ¶cigani przez ¿elaznego golema, draeglotha-czarodzieja, asasyna i kap³anki Lloth. Jedyna droga wyj¶cia to oczy¶ciæ siê z zarzutów (w nikczemny sposób oczywi¶cie) lub przy³±czyæ siê do maleñkiej komórki Vhearauna. Mi³a, odrobinê stresuj±ca przygoda (jeden z BG ju¿ w±cha grzyby od spodu) dla z³ych postaci z domieszk± rozgrywki politycznej. Podmrok daje radê, wystarczy kilka ksi±¿ek...

artifact
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany

wt lip 16, 2002 10:41 am

Tu dobrze powiedzia³e¶ - zaawansowana rozgrywka. Oto ca³y czas mi chodzi. To nie placyk zabaw :) A tak na marginesie to chyba w trzeciej czê¶ci trylogii IWD by³a taka akcja ze ¶cigaj±cym golemem, asasynem (Entreri), a zamiast kap³anki by³a jaka¶ babka. Fakt, ¿e mo¿e bto byæ bardzo ciekawa przygoda.

hollowone
Użytkownik
Użytkownik

kontekst

wt lip 30, 2002 10:32 am

Aby odpowiedziec na pytanie "gdzie zaczac" wypadalo by znac kontekst. <br />Jesli to i twoj komplenty poczatek to proponuje region Dolinek, Cormyru i Sembii. Jest tam tyle pomyslow na kampanie, ze pare lat moglo by zajac aby to wszystko rozwiazac. <br />Jesli juz wam sie ten region obyl to mozna stamtad wyruszyc gdzies dalej. Kazdy kierunek wydaje sie byc ciekawy, ale i obcy (jak dla mnie), bo nie mam szczerze mowiac zbyt wielkiego pojecia o regionach bardzien na wschod od Raven's Bluff na polnoc od Thay i na poludnie of WestGate. <br />Wypraw ich do Anauroch na jakis czas moze (lokalne klimaty + Zentharim). Moze do Amnu lub ogolnie w okolice Wybrzeza Mieczy -> po "lekturze" Baldurow ten teren wydaje sie byc nawet dosyc ciekawy. <br />Lubisz duze miasta -> Waterdeep, Ravens Bluff. <br />Jak chcesz egzotyki to faktycznie Calimport a moze do Rashemen'ow? <br />ostatecznie niech sie z ekipa Amn'owska wybiora na Maztice =))) <br /> <br />Pomyslow jest wiele bo i swiat ogromny, tylko aby niczego nie spaprac wypadalo by cos wiecej sie dowiedziec na temat krain, aby na sesji wyszly jako cos wiecej niz tylko kolejny skrawek mapy.

Darklord
Wyróżniony
Wyróżniony

Nowe pytania

pt sie 09, 2002 12:02 am

<!--QuoteBegin-hollowone+-->
hollowone pisze:
<!--QuoteEBegin-->(...)Pomyslow jest wiele bo i swiat ogromny, tylko aby niczego nie spaprac wypadalo by cos wiecej sie dowiedziec na temat krain, aby na sesji wyszly jako cos wiecej niz tylko kolejny skrawek mapy.
<br />Dodam nowe pytania do ju¿ zadanego na samym pocz±tku...Co wp³ywa na wasz wybór danej czê¶ci Abeir-Torilu jako na miejsce startu :?: To, ¿e najlepiej znacie ten kawa³ek (z gier cRPG, ksi±¿ek, podrêczników). A mo¿e naj³atwiej jest siê wczuæ w klimat danego miejsca :?: Czy staracie siê dodaæ co¶ od siebie ju¿ na pocz±tku (kupiec Hirgo, cz³owiek, lat 23, ¶redniej budowy cia³a, handluje na wiejskim straganie ekwipunkiem podró¿niczym, gdy mu siê opowie ciekawie wie¶ci ze ¶wiata daje upust klientom lub karczma "U Jackle'a" - miejsce wielu epickich popijaw :wink: , dobre miejsce startu dla graczy czy te¿ z³odziejaszek Guido, nizio³ek, lat 38, udaje dziecko i wykorzystuje te przebranie do kradzie¿y itp. itd.) :?:

Regis__
Częsty bywalec
Częsty bywalec

pt sie 09, 2002 12:26 am

Moim ulubionym miejscem na rozpoczêcie kampanii jest Icewind Dale :) Uwielbiam takie mro¼ne i nieprzyjazne klimaty :) Nie ma to jak zamêczyæ tam BG :) Buahaha ! :mrgreen:

Haer
Wyróżniony
Wyróżniony

pt sie 09, 2002 11:50 am

Coz jako ze wczoraj zakonczylem swa pierwsza epicka kampanie ( ktora z roznych wzgledow podzielila sie na pare czesci w przeciagau roku ) podziele sie swymi spostrzezniami na temat gdzie i dlaczego w FR ? Coz poczatek byl w Kormyrze ( Arabel-jeszcze przed klopotami z plaga ). Miejsce to wydaje sie bardzo przyjazne dla poczatkujacych druzyn ( chocby ze wzgledu na w miare szybka mozliwosc zdobycia skrawka ziemi <br />-zdaje sie ze za oczyszczenie boru Hullack miala byc taka nagroda-nie jestem pewien nazwy boru ale chyba o ten chodzilo ). Poza tym Kormyr zostal dosc dobrze opisany w podreczniku i w Sadze Kormyru. No i zawsze mozna wmieszac graczy w zagrywki polityczne :) <br /> Nastepnym etapem byly Sfery ale jako ze nie naleza one stricte do FR wiec nie bede sie wyrazal na ich temat ( tyle tylko ze Hades jest znakomitym miejscem na wymeczenie graczy ). Pozniej bylo Icewind Dale ktore tez moze przyniesc wiele wrazen ( armie orkow, goblinow, barbarzyncow itp ) plus jest to region niezwykle dobrze opisany ( ksiazki gry podrecznik ) przez co latwo oddac jego klimat. <br /> Ostatnim etapem bylo Mirabar ( taka miejscowosc gornicza ) ale uogolniajac Silverymoon. I ponownie to miejsce moge smialo polecic ( moze nie jest az tak dobrze opisane jak by mozna tego chciec ale w tym wypadku dobra inwencja tworcza MG odda w 100% to miejsce ). <br /> To sa moje typy na najlepsze miejsce do zaczecia i z tego co widze czesc z nich pokrywa sie z innymi opiniami ( a nawet jesli juz ten fragment Fearunu sie znudzil to zawsze mozna sie wyniesc ). <br />Zdrowka

Raistlin__
Użytkownik
Użytkownik

START

czw wrz 19, 2002 7:48 pm

W ktorym miescie rozpoczac w FR??????

Molobo
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

czw wrz 19, 2002 7:58 pm

Dobre miejsce na pocz±tek to Silvermoon. <br />Du¿o okazji do przygód jako blisko pogranicza, wygodna baza dla dru¿yny.Opisane do¶æ dobrze w podrêczniku Silver Marches, nieoficjalnym dodatku na sieci i na stronie Wizards.

Mateo__
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

czw wrz 19, 2002 8:04 pm

Mozna do problemu podejsc z dwu stron:albo w super duzym (Waterdeep/Calimport) jesli przygoda zaklada scenariusz "miejski" a jesli nie to lepiej w ekstremalnie ma³ym, zeby np. mozna by³o zdobyc tam reputacje, czy cos znaczyc.

Darklord
Wyróżniony
Wyróżniony

czw wrz 19, 2002 8:45 pm

Ja polecam które¶ z g³ównych miast Dolin. Co prawda w podstawce nie s± w pe³ni opisane, ale to na pocz±tek starczy. A okolice Dolin s± ciekawym miejscem do prowadzenia przygód. <br /> <br />P.S.: Temat START zosta³ scalony z tym tematem.