Zrodzony z fantastyki

• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 12

Awatar użytkownika
Elthil
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany

George R.R. Martin

wt lip 13, 2004 9:19 pm

Czy ktoś z Was zna może twórczość tego pisarza? Dla mnie cykl (jeszcze nieskończony): "Gra o tron", "Starcie królów", "Nawałnica mieczy t.1: Stal i śnieg" i "NM t.2: Krew i złoto" to mistrzostwo, nie mogę się doczekać kolejnego tomu. :) Ciekawe jest to, że nie jest to fantasy, w którym nadprzyrodzone elementy pojawiają się na każdym kroku, nie w tym tkwi urok tej serii, ale w niesamowitych intrygach, powiązaniach, które wychodzą na jaw najczęściej dopiero w dalszych tomach. Ciekawa jestem Waszych zdań

Awatar użytkownika
Blaze
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany

śr lip 14, 2004 9:11 am

Ja pierwszy raz zetknąłem się z Martinem przy okazji zbioru opowiadań "Piaseczniki" i na długo mi został w pamięci. Toteż polecam. A jeśli chodzi o cykl rozpoczęty "Grą o Tron", to jestem w tej szczęśliwej sytuacji, że wszystko przede mną. Książka czeka po prostu na swą kolejkę :)

Blaze

Awatar użytkownika
Alchemique
Stały bywalec
Stały bywalec

śr lip 14, 2004 12:01 pm

Witam radośnie

z "Grą o tron" zetknąłem sie z dwa lata temu jak czytałem wszystko co popadnie. Mogę powiedzieć tylko to że wytrzymałem jakieś 100 stron a potem próbowałem zabić sie tą własną książką (miękka oprawa :shock: ).
nie była książka dla mnie, ale myśle że tak samo nie dla ludzi o słabych żołądkach (scena uprawiającego sex rodzeństwa nie świadczy dobrze o autorze)

ale pozatym to rozumiem że "Gra o tron" może sie podobać jako całość, mój kolega jest w niej zakochany a zwykle mamy podobne gusty

Awatar użytkownika
Elthil
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany

śr lip 14, 2004 12:35 pm

Alchemik pisze:
nie była książka dla mnie, ale myśle że tak samo nie dla ludzi o słabych żołądkach (scena uprawiającego sex rodzeństwa nie świadczy dobrze o autorze)

Cóż, jasne, że można się czepiać szczegółów, zawsze można. Nie zaprzeczam, że są tam sceny, które mogą nie wiem bulwersować, ale ja na takie elementy nie zwracam większej uwagi, dla mnie nie psuje to uroku książki, który tkwi w mistrzowskich intrygach.

Awatar użytkownika
Maestro
Częsty bywalec
Częsty bywalec

POLECAM

śr lip 21, 2004 12:30 pm

Cykl "Pieśń Lodu i Ognia", którą rozpoczyna "Gra o tron" jest według mnie bardzo udany. Masa bohaterów, ale jakoś to nie przeszkadza (inaczej niż w "Melaziańskiej Księdze Poległych"), bardzo dobre portrety psychologiczne postaci, ich charaktery zmieniają się pod wpływem ciężkich przejść. Male, osobiste tragedie powiązane z wielką polityką. Smoki, spiski, nagłe zwroty akcji, wszystko poparte doskonałym warsztatem.Bardziej dark fantasy niż heroic.
Po drugim tomie stwierdzicie, że lubicie zupełnie inne osoby niż po tomie pierwszym i nie wynika to z niekonsekwencji autora!

Awatar użytkownika
meteor2017
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik

pt lip 30, 2004 8:05 pm

Blaze pisze:
Ja pierwszy raz zetknąłem się z Martinem przy okazji zbioru opowiadań "Piaseczniki" i na długo mi został w pamięci.

O tak, tytulowe "Piaseczniki" czytalem dawno temu w Fantastyce. Potem wracalem do nich wielokrotnie, dla mnie bomba! Nic wiecej G.R.R. Matina nie zapadlo mi w pamiec...

Awatar użytkownika
JaXa
Częsty bywalec
Częsty bywalec

sob wrz 18, 2004 8:43 am

Z "Pieśnią..." spotkałem się już troche czasu temu....
Książka jest niesamowita. Widać, że martin ma łeb na karku i umie konstruować niesamowicie skomplikowane fabularnie wątki... W koncu ma na karku ponad 20 lat granie w RPG (innymi slowy nasz człowiek)
Teraz ja tylko sie zbierze drużynka to grywamy w planszówke (dlaczego aż 230 złotych), ktora takoż jest niesamowita :)

Awatar użytkownika
Comar z Syberii
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany

sob wrz 18, 2004 11:19 am

Właśnie zaczynam czytać "Grę o tron". Przedtem czytałem wiele dobrego o tej serii (w sumie w każdej recenzji którą czytałem wręcz rozpływali się w zachwytach) i bałem się czy się nie rozacaruję. Jak na razie jestem jednak zachwycony. :spoko:

Awatar użytkownika
MadMartigan
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany

pn wrz 27, 2004 1:01 pm

Uwielbiam Martina. SoIaF to IMO najlepsze co napisano w fantasy. Ale niestety oczekiwanie na kolejny tom mnie zabija, kawałek po kawałku z każdym upływającym dniem w którym na jego stronie wciąż tkwi to cholerne "still not done" :evil: :evil: :evil:

:D

Awatar użytkownika
Elthil
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany

śr wrz 29, 2004 9:10 pm

MadMartigan pisze:
Ale niestety oczekiwanie na kolejny tom mnie zabija, kawałek po kawałku z każdym upływającym dniem w którym na jego stronie wciąż tkwi to cholerne "still not done" :evil: :evil: :evil:

Taak, najpierw poza tym miały być tylko trzy części, potem drugi tom trzeciej części miał być ostatni, a słyszałam ostatnio pogłoski, że wyjdzie sześć (ale to nie jest pewne)...
Ostatnio dostałam zbiór opowiadań z najsłynniejszych światów fantasy-"Legendy"- i tam też jest opowiadanie Martina :D

Awatar użytkownika
neishin
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

śr wrz 29, 2004 9:53 pm

No przecież jest jeszcze prequel całej serii czyli The Hedge Knight. Nie wiem czy wyszło to to po polsku, ale u mnie stoi i czeka na swoją kolejkę.

Awatar użytkownika
MadMartigan
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany

sob paź 02, 2004 2:50 pm

Elthil pisze:
MadMartigan pisze:
Ale niestety oczekiwanie na kolejny tom mnie zabija, kawałek po kawałku z każdym upływającym dniem w którym na jego stronie wciąż tkwi to cholerne "still not done" :evil: :evil: :evil:

Taak, najpierw poza tym miały być tylko trzy części, potem drugi tom trzeciej części miał być ostatni, a słyszałam ostatnio pogłoski, że wyjdzie sześć (ale to nie jest pewne)...
Ostatnio dostałam zbiór opowiadań z najsłynniejszych światów fantasy-"Legendy"- i tam też jest opowiadanie Martina :D

Martin tylko na poczatku planowal trylogie, jednak zaden wydawca nie chcial wydac trzech ksiazek, z ktorych kazda mialaby po 1600 i wiecej stron, wiec Martin podzielil je na polowe i plan jest taki aby bylo ich 6, ale pewnie bedzie 7(bo Feast nie byl planowany na poczatku)

Awatar użytkownika
Aniol Jutrzenki
Częsty bywalec
Częsty bywalec

wt paź 05, 2004 11:32 am

MadMartigan eeee - nie prawda.
Na poczatku byly roznorakie plany - niestety wg. Martina bedzie tylko 5 czesci - nadchodzaca od 3 lat Feast of Crows, ktora wg. tych wiesci sprzed 2 miesiecy ma juz 1090 stron i rosnie, oraz Dance of the Dragons - na to pewnie poczekamy do 2010...

Co do oglnej tworczosci George R. R. Martina to jest to przeciez jeden z najlepszych i najbardziej znanych pisarzy SF...nie wiem jak mozecie sie pytac co on napisal.
Wielokrotnie otrzymywal nagrody Hugo i Nebula, w tym za wspomniane przez was i popularne "Piaseczniki".
"Deszcz dla Laynny" czy jakos tak - chyba tez otrzymal nagrode - zreszta przez krytykow bardzo dobrze oceniona ksiazka.
U nas niema go za duzo - "Fevere Dream" ostatnio sie ukazalo (marne jak na niego i wogole), czy "Tuf Wedrowiec" (to z kolei naprawde niezle - nie Gra o Tron, ale niezle).

Co do Gry o Tron jeszcze to w zbiorze opowiadan Legendy znajduje sie opowiadanie "Hedge Knight" (po polsku Bledny Rycerz) opowiadajacy historie Sir Duncana - jednego z najslynniejszych Bialych Plaszczy - ale poki co jest chlopkiem roztropkiem.
W tym roku w Polsce w koncu maja sie ukazac Legendy 2, i jest tak koeljna czesc - Sworn Sword (nie wiem jaki tytul po polsku)
Bardzo dobre opowiadania - troche inne od calosci Piesni, ale jest tam wiele fajnych rzeczy.
Jest tez komiks Hedge Knight i tez naprawde swietny - i ladnie rysowany i ciekawie przedstawiona fabula.

Awatar użytkownika
Aniol Jutrzenki
Częsty bywalec
Częsty bywalec

wt paź 05, 2004 11:36 am

Zreszta z Hedge Knightem zwiazany jest jedyny blad ktory wylapal czytelnik/fan i Martin musial poprawic ksiazke w pozniejszych wydaniach....
Jest tam opis turnieju przed 90 laty i chronologia nie pokrywala sie bo wychodzilo ze Rhaegar walczyl z Robertem (i umarl) maja c 12 lat:P

Awatar użytkownika
Aniol Jutrzenki
Częsty bywalec
Częsty bywalec

wt paź 05, 2004 5:25 pm

Aha..jakby ktos byl zainteresowany to trzy fajne strony o Martinie i Piesni Ognia i Lodu:
www.georgerrmartin.com - portal Martina, na ktorym sa wiesci czy juz skonczyl pisac czy nie
westeros.org - fanowski site o Piesni - mnostwo stuffu
www.amoka.net - strona Amoka, grafiki do Martina - jedne z najlepszych.

Awatar użytkownika
Aniol Jutrzenki
Częsty bywalec
Częsty bywalec

ndz paź 10, 2004 1:16 pm

Widze ze nikt tutaj nie pisuje juz o Martinie.
Chlip...
Pewnie czekacie na nastepna czesc:P

Awatar użytkownika
Elthil
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany

ndz paź 10, 2004 3:02 pm

Aniol Jutrzenki pisze:
Widze ze nikt tutaj nie pisuje juz o Martinie.
Chlip...

No też żałuję!! Ja pochłonęłam cykl Gra o tron błyskawicznie i mogę stwierdzić, że jest to jeden z moich ulubionych pisarzy fantasy:) Obawiam się tylko, że tłumaczenie może być odrobinę schranione, sama czytałam w oryginale, ale miałam w ręku tłumaczenie i obawiam się, że książka mogła trochę stracić... a tak w ogóle- Aniele Jutzrenki, gdyby co, zapraszam na priv:)

Pewnie czekacie na nastepna czesc:P

No ba!! Moja siostra już się dowiedziała, że w Stanach wydano kolejną część- póki co w twardej oprawie, jak tylko wydadzą w miękkiej zamawiamy :D
I wtedy podzielę się niewątpliwie wrażeniami!!

Awatar użytkownika
Aniol Jutrzenki
Częsty bywalec
Częsty bywalec

ndz paź 10, 2004 5:07 pm

Elthil niestety, siostra musiala ci zapodac bledna informacje:(
Tez bym chcial zeby sie ukazalo, ale tak nie jest - "Feast of Crows" nie ukazalo sie jeszcze.
Juz ponad rok temu Altavista zaprezentowalya okladke do nastepnej czesci, jednak nie zobaczyla ona swiatla dziennego, gdyz Martin ma teraz duza swobode w dzialaniu i pisaniu, a mnostwo czasu spedza na konwentach i innych rzeczach.
Powiesc jak dotychczas ma 900 stron czystopisu, 1090 z nidokonczonymi rozdzalami i ponoc nawet w polowie nie jest skonczona.

Awatar użytkownika
Elthil
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany

ndz paź 10, 2004 9:04 pm

Aniol Jutrzenki pisze:
niestety, siostra musiala ci zapodac bledna informacje:(
Tez bym chcial zeby sie ukazalo, ale tak nie jest - "Feast of Crows" nie ukazalo sie jeszcze.

Oj, chyba jednak to Ty masz błędne informacje, ale w tej akurat kwestii chyba jest to dobra wiadomość :wink:
Oto link: http://www.amazon.com/exec/obidos/searc ... 51-5974211 pod którym można kupić "Feast of Crows". Gdyby nie zadziałał, wejdź na www.amazon.com i wpisz Goerge R.R. Martin w wyszukiwarce. Przekonaj się sam :D
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Aniol Jutrzenki
Częsty bywalec
Częsty bywalec

ndz paź 10, 2004 9:57 pm

Elthil ojjj...zapraszam na oficjalna strone George R. R. Martina - tam wytlumaczyl zjawisko amazon i altavisty - przeczytaj opis - jeszcze nie wydal.

Zwroc uwage na komentrz jaki znajduje sie przy opisie tego produktu:

A Feast for Crows (A Song of Ice and Fire, Book 4) by George R. R. Martin (Hardcover)
Books: See all 19,419 items
Buy new: $19.60 Not yet released.

Przykro mi - ta oferta wisi tam od ponad roku :cry:

Awatar użytkownika
Elthil
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany

ndz paź 10, 2004 10:23 pm

Ok...Biję się w piersi- masz rację, nie spojrzałam na rozszerzone opcje produktu, tak się ucieszyłam, że już jest :cry:
No cóż... I guess we just have to wait now..... :(

Awatar użytkownika
Aniol Jutrzenki
Częsty bywalec
Częsty bywalec

ndz paź 10, 2004 11:04 pm

Mysle ze jeszcze z rok trzeba bedzie poczekac.
Ja czekam ponad 1,5 roku, ciagle sprawdzajac jego strone.
Wiem ze Cersei bedzie miala swoje rozdzialy, jak i chyba ktos z Greyjoyow, ale nie moge byc pewnym akurat w tym.
Czytalem jeden z rozdzialow jaki wrzucil na stronke, ale on dobrze wybiera kawalki - nic w nich nei zdradza:P
Niemniej jednak czekanie juz meczy.
No ale jest jeszcze Hedge Knight z Legend 1, i Sworn Sword w Legendach 2 (ponad 200 razem Piesni - wiec warto).
Poza tymw swoich starszych opowiadaniach zawarl jakby pewne koncepcje wystepujace w Piesni, Bialy Smok, chyba taki tytul ma opowiadanie kiedys opublikowane w Fenixie.
Poza tym jeszcze w opowiadaniu sf byly dzeici lasu, z Magidrzewami, ktore mialy twarze...kilka innych pewnie elementow da sie znalezc w innych powiesciach i opowiadanich.
Poza tym jeszcze raz nadmienie - komiks Hedge knight tez jest fajny - warto go przeczytac...naprawde, czyta sie ekstra.

Awatar użytkownika
Elthil
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany

pn paź 11, 2004 4:24 pm

Muszę jakoś zdobyć te opowiadanka i komiks. Można je dostać w Polsce? Czy raczej trzeba skądś zamawiać, bądź kupić a USA czy UK?
Myślisz, że 1,5 roku? Ja tak nie chcę :cry:

Co do kolejnych tomów, to mam nadzieję, że nie zabije kolejnych moich ulubionych bohaterów... Póki co trafia idealnie...
A to, że Carsei będzie miała własny rozdział, to dobrze, wprawdzie wredna z niej kobitka, ale chyba największa intrygantka, więc dowiemy się jeszcze jak kilka spraw wyglądało i wygląda naprawdę.
Ech... Ale swoją drogą, chyba będę musiała sobie odświeżyć poprzednie części, bo się pogubię :wink:

Awatar użytkownika
Aniol Jutrzenki
Częsty bywalec
Częsty bywalec

pn paź 11, 2004 10:36 pm

Opowiadanie "Bledny Rycerz" jest w Polsce - jak juz pisalem - zbior opowiadan Legendy (taka duza i droga kniga), w ktorej znajduja sie opowiadania wielu autorow, wszystkie do rozmaitych cyklow Fantasy.
"Sworn Sword" (nie wiem jak przetlumacza - "Zaprzysiezony Rycerz"?) ukaze sie w tym roku w drugiej czesci Legend (kolejna wielka i droga ksiega)...

Z kolei komiks jest niestety nie do dostania w normalny sposb - moze w sklepach z komiksami zachodnimi. Przetlumaczonej wersji nie ma.
Jest w 6 czesciach.
Warto - polecam.

Z produktow pobocznych jest jeszcze wersja czytana Martina (ale w Polsce..dostac to? hehehehehe) ale fajna.
Gra planszowa "Game of Thrones" i "Clash of Kings", gra karciana - i co ciekawsze - wszystko fajne...z klimatem, pomyslem i fajnymi grafikami.

Jakis czas temu byly informacje n temat systemu RPG na podstawie Martina, jakas Kanadyjska firma miala wydac. Bazowac mial na dwoch mechanikach - d20 i TriStat...ale nie wiem czy ja wydano czy nie w koncu.

Awatar użytkownika
Elthil
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany

wt paź 12, 2004 9:57 pm

Tak, mam tę dużą knigę, pewna bardzo miła osoba sprezentowała mi ją na urodzinki :D Tylko nie mogę się zabrać, bo cięzko będzie się ją czytało w autobusie....

Awatar użytkownika
Aniol Jutrzenki
Częsty bywalec
Częsty bywalec

wt paź 12, 2004 11:41 pm

Pleeehh...poswiecenie wybaga, to sie czyta:D
Ja nosilem przez 3 dni do szkoly, na Polonistyce:D
Kolesie podchodzili i mowili - o jaa...widze ze ty lubisz czytac :D

Awatar użytkownika
Puszon
Wydawnictwo Kuźnia Gier
Wydawnictwo Kuźnia Gier

Martin..

śr paź 13, 2004 12:18 pm

a ja sobie w wakacje zagralem w planszowke Gre o Tron... od tego czasu kupilem sobie wlasna gre, przeczytalem wszystkie tomy (tez je kupiwszy) i w ogole wciagnalem sie w Piesn.. straszliwie (robilem z ma Pania nawet konkurs wiedzy o ... na Zahconie). I szerze zainteresowanie ksiazka dalej :)
Daaawno nie czytalem czegos rownie intereujacego, swietnie napsianego i nieprzewidywalnego... Kilka smierci w tej ksiazce naprawde mnie zaskoczylo...

pozdrawiam

Awatar użytkownika
Elthil
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany

czw paź 14, 2004 6:55 pm

Puszon pisze:
robilem z ma Pania nawet konkurs wiedzy o ... na Zahconie

Ech... A mnie tam nie było... :( Będziecie może jeszcze kiedyś robić coś takiego? :D

Awatar użytkownika
Aniol Jutrzenki
Częsty bywalec
Częsty bywalec

pt paź 15, 2004 12:01 am

Puszon hehehehehe - a ja go wygralem :razz:

Awatar użytkownika
Puszon
Wydawnictwo Kuźnia Gier
Wydawnictwo Kuźnia Gier

pn paź 18, 2004 12:32 pm

Elthil pisze:
Puszon pisze:
robilem z ma Pania nawet konkurs wiedzy o ... na Zahconie

Ech... A mnie tam nie było... :( Będziecie może jeszcze kiedyś robić coś takiego? :D

Planujemy, planujemy.. mamy juz nowe pytanka. Moze na Falkonie? O ile orgowie tegoz sie zgodza?

Aniol Jutrzenki pisze:
Puszon hehehehehe - a ja go wygralem

hmmm.. znam Cie .... pod nieco innym imienio-nickiem :D
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 12