Zrodzony z fantastyki

Awatar użytkownika
Kymil Nimesin
Zespolony z forum
Zespolony z forum

Grand History of Realms

ndz mar 18, 2007 1:12 pm

The Grand History of the Realms chronicles the rich history of the Forgotten Realms campaign setting, presenting a detailed timeline accompanied by essays from Elminster of Shadowdale and other Realmslore experts. Although not a game supplement, it serves as a handy reference guide for players and Dungeon Masters seeking information on specific historical events. In addition, the book features an exclusive Forgotten Realms short story by best-selling author R.A. Salvatore and new revelations for Realmslore aficionados.

Właśnie. Nie dodatek. To co konkretnie? Połączenie sourcebooka i książki?
Czyżby mocno fabularyzowana wersja Lost Empires of Faerun? Jeśli tak, to świetnie. I najważniejsza rzecz - do którego roku to coś będzie opisywać FR? Czyżby miało opisywać TLM i Blackstaffa? I jeśli tak, to w jaki sposób? Streszczenie książki? A może przedstawi wydarzenia zaraz po akcji książek, systematyzując materiały, opiszę co się dzieje później (np. rozmowy Ilsevele z baelnornami, oczyszczenia Myth Drannor itp.).
Ja czekam z niecierpliwością, tylko jeszcze nie wiem konkretnie na co.
I byłbym wdzięczny, gdyby ktoś zacny, kto wiem coś więcej, podzielił się informacjami.
I na co Wy czekacie? Co chcielibyście ujrzeć w tym dodatku?

Awatar użytkownika
Vitriol Plugawiciel
Zespolony z forum
Zespolony z forum

ndz mar 18, 2007 1:25 pm

Kymil Nimesin pisze:
Połączenie sourcebooka i książki?
\
Interesujący pomysł, chyba czegoś takiego jeszcze nie było. Mam nadzieję, że coś takiego wyjdzie.

Kymil Nimesin pisze:
Czyżby miało opisywać TLM i Blackstaffa? I jeśli tak, to w jaki sposób? Streszczenie książki? A może przedstawi wydarzenia zaraz po akcji książek, systematyzując materiały, opiszę co się dzieje później (np. rozmowy Ilsevele z baelnornami, oczyszczenia Myth Drannor itp.).

Licze na takie coś. Zapewne będzie to standardowo ( bo tak zawsze jest) streszczenie wydarzeń z przyszłości.

Kymil Nimesin pisze:
Ja czekam z niecierpliwością, tylko jeszcze nie wiem konkretnie na co.
I byłbym wdzięczny, gdyby ktoś zacny, kto wiem coś więcej, podzielił się informacjami.
I na co Wy czekacie? Co chcielibyście ujrzeć w tym dodatku?

+1 Niewątpliwe zainteresowało mnie to. Chciałbym tam widzieć ważne wydarzenia z przeszłości, teraźniejszości i przyszłości (tak jakby). Również czekam na dokładniejsze informacje. Jedyne co mogę powiedzieć to to, że nie mogę się tego doczekać.

Awatar użytkownika
Lendir
Stały bywalec
Stały bywalec

Re: Grand History of Realms

ndz mar 18, 2007 1:31 pm

Kymil Nimesin pisze:
Właśnie. Nie dodatek. To co konkretnie? Połączenie sourcebooka i książki?

Wizardzi tak to określili ze względu na to, że ta pozycja nie będzie zawierała mechaniki, featów, prestiżów itp. Dla nich to już nie dodatek :D A dla mnie jeden z najbardziej obowiązkowych sourcebooków jakie mogę sobie wyobrazić :)

Na candlekeep autor podaje: "Much more than a massive timeline, the Grand History also contains fantastic new lore penned by Ed Greenwood, Eric Boyd, George Krashos, Tom Costa, and myself. Throw in some new maps and fantastic artwork, this one is going to be a real treat for fans of Realmslore."

Do dobrych wiadomości dodajmy też to, że premiera została przesunięta z listopada na wrzesień :)

Awatar użytkownika
Kymil Nimesin
Zespolony z forum
Zespolony z forum

ndz mar 18, 2007 1:34 pm

Vitriol Plugawiciel pisze:
Interesujący pomysł, chyba czegoś takiego jeszcze nie było. Mam nadzieję, że coś takiego wyjdzie.

Zostanie wydane w listopadzie tego roku. No proszę, we wrześniu. To lepiej :D

Trochę mnie to opowiadanie Salvaore'a przeraża, ale jeśli ma to podwyższyć sprzedaż...

Damador.
Zespolony z forum
Zespolony z forum

ndz mar 18, 2007 2:48 pm

dodam ze dodatek powstal na wyrazne zadania fanow - wlasnie na candlekeep

bedie to raczej szeroko rzopisany timeline z dodatkowymi informacjami na temat waznych wdarzen z przeszlosci - dodatek w chwili obecnej jest w fazie korekty i jak to z ksaizkami wizardow 3 miechy przed premiera trafi do drukrani :)

Awatar użytkownika
ZlyPorucznik
Stały bywalec
Stały bywalec

ndz mar 18, 2007 6:10 pm

Damador. pisze:
bedie to raczej szeroko rzopisany timeline z dodatkowymi informacjami na temat waznych wdarzen z przeszlosci -

Czyli dokladnie cos ,czego oczekuje.

W koncu ile mozna mieszac graczom w glowkach nowymi featsami i czarami. Ja wolalbym ,zeby wiedzieli wiecej o swiecie, a nie bawili sie w kolekcjonerski album z nalepkami-featsami.
Ostatnio zmieniony ndz mar 18, 2007 8:23 pm przez ZlyPorucznik, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
amnezjusz
Wyróżniony
Wyróżniony

ndz mar 18, 2007 7:57 pm

Ja już jakiś czas temu (dokładnie po prelekcji na poprzednim Pyrkonie) doszedłem do wniosku, że najlepsze byłoby wydanie nie jednego sourcebooka a całej serii, która po kolei odsłaniałaby nam historię Krain. Ja sam najchętniej widziałbym skupienie się na wydarzeniach z zamierzchłej przeszłości (Ostoria i gigancie imperia Podmroku :>) choć tak naprawdę wszystko by mnie zadowoliło ;).

W każdym razie czekam na "Grand..." z olbrzymią niecierpliwością :)

Awatar użytkownika
Verghityax
Zespolony z forum
Zespolony z forum

ndz mar 18, 2007 8:48 pm

Ja kupuję książkę pana Briana Jamesa w ciemno. Gdzieś na Candlekeep można znaleźć okrojoną wersję Grand History tegoż autora, przy czym Brian James zaznaczył, iż historia Krain wydana przez WotC będzie znacznie bardziej rozbudowana.

Awatar użytkownika
Radnon
Szef działu
Szef działu

wt mar 20, 2007 9:10 am

Podręcznik zapowiada się naprawdę interesująco. Zapomniane Krainy zasługują na uporządkowanie historii, tak tej z dawnych czasów (np. okres Wojen Koronnych), jak i tej jak najbardziej współczesnej (Pomroki, Myth Drannor, Miasto Nadziei).
Czego ja osobiście bym oczekiwał? Na pewno zebrania wiedzy o obecnych wydarzeniach i ich uporządkowania w jedną, zgrabną całość. Poza tym mile widziane byłyby jakieś smaczki z dawnych czasów, które do dziś są owiane mgłą tajemnicy. Chętnie zobaczyłbym też, krótkie zebranie informacji z najstarszych powieści, które dziś są właściwie nie do dostania (pamięta ktoś jeszcze np. War in Tethyr czy Council of Blades?). Ostatnią rzeczą jest natomiast jakaś wizja najbliższej przyszłości i tego co w Zapomnianych Krainach może się wydarzyć w najbliższych miesiącach/latach.

Od siebie dodam, że jeśli wszystko dobrze pójdzie to też pewnie kupię go niedługo po premierze. W sumie jest to okazja, która codziennie się nie trafia.

Awatar użytkownika
Kymil Nimesin
Zespolony z forum
Zespolony z forum

wt mar 20, 2007 2:42 pm

Verghityax pisze:
Gdzieś na Candlekeep można znaleźć okrojoną wersję Grand History tegoż autora, przy czym Brian James zaznaczył, iż historia Krain wydana przez WotC będzie znacznie bardziej rozbudowana.

Tak. W dziale General Forgotten Realms Chat, obecnie chyba na piątej stronie. Tyle że, ta wersja ma 106 stron, a wersja papierowa ma mieć 160. Do tego w Grand History of the Realms można było (nie wie jak jest w najnowszej) znaleźć kilka bugów.

Panowie - Grand..., to przede wszystkim timeline. Tam nie będzie aż tak dużo opisów.

Awatar użytkownika
Kymil Nimesin
Zespolony z forum
Zespolony z forum

śr sie 22, 2007 2:05 pm

Mały newsik - istnieje możliwość, że timeline Grand History of the Realms będzie również opisywał wydarzenia, które nastąpią po 1375 roku RD. Takie sugestie pojawiły się na forum WotC.
Dostalibyśmy w takim wypadku historyczny wstęp do 4th edition Forgotten Realms Source Book.

Awatar użytkownika
ZlyPorucznik
Stały bywalec
Stały bywalec

pt wrz 07, 2007 3:26 pm

GHotR już w tym miesiącu na półkach zachodniej Europy. :D
Jak tylko zawita do Brukseli lub do Londynu (mam tam człowieka w forbidden planet :wink: ) dowiemy się wszystkiego. Jakby ktoś z was dorwał pierwszy, podzielcie się wrażeniami.

Awatar użytkownika
ZlyPorucznik
Stały bywalec
Stały bywalec

śr wrz 19, 2007 2:58 pm

No i mam.
Od kilku godzin przegladam swoj egzemplarz "Grand history...".

Za glebokie czytanie zabiore sie dopiero wieczorem, wiec teraz tylko kilka wrazen na goraco.

Najpierw to co widac, czyli strona graficzna.
Na okladce, obowiazkowo wpatrzony w dal :razz: , stoi: wspanialy, niepokonany, moralnie nieskalany bohater z glebin Faerunu (Wszyscy chyba wiemy o kim mowa. Tak jakby FR nie mialo wiecej znanych bohaterow. Wszedzie jego opalona facjata.)

Pod okladka jest dobrze, a nawet bardzo dobrze.
Calkiem sporo ilustracji. Jednak ja osobiscie wolalbym dolozyc kilka zlotych, aby wcisnieto ich troszke wiecej.
W zwiazku z ilustracjami wychodzi na jaw jedna niedoróbek. Mianowicie duza czesc grafik jest przedrukowana z innych podrecznikow, jesli więc posiadasz wiecej podrecznikow do DD (szczegolnie Monster Manual i Krainy Wschodu) mozesz sie troszke poczuc dziwnie.
Liczne mapki za to sa wykonane o wiele ladniej niz w podrecznikach podstawowych i ZK:OS. Czytelne ,cieszace oko zywymi kolorami.

Czas napisac cos o zawartosci merytorycznej.
Na poczatek autorzy serwuja nam instrukcje jak skonwertowac na Rachube Dolin kalendarze obowiazujace w roznych czesciach Torilu w roznych okresach (np. kalendarz Shou,mulhorandzki itp.).
GHotR obejmuje czas od -35000 RD do 1385 (tak, tak)
Caly podrecznik ma forme kroniki opisujacej, mniej lub bardziej obszernie, kolejne lata. Pomiedzy te opisy wcisnieta jest spora liczba ramek rozbudowujacych informacje z kroniki. Znajdziecie w nich ciekawostki, legendy, opowiesci, a nawet listy, a zatem to wszystko, co nadaje koloryt Krainom. Nie wiem jak inni, ale ja osobiscie na to czekalem najbardziej. Calosci dopelniaja niezmiernie ciekawe mapki, pozwalajace np. zobaczyc jak wygladalo imperium Netherilu przed jego "niefortunna" :wink: przygoda.

Owe ramki i mapki naprawde sa tym co fani settingu powinni docenic.
Znajdziecie w nich wiele przydatnych informacji, jak np. Genealogie najwaznieszych dynastii w Faerunie, opowiesci z zaginionych imperiow i wiele innych. Pozwola one glebiej osadzic wasze kampanie w Krainach, sprawic by nie byly one tylko kolejnym swiatem fantasy, ale by postaci graczy mialy wrazenie, ze skads sie wywodza i sa czescia losow swiata.

Na zakonczenie jeszcze jedna uwaga.
Nie wiem jak to sie udalo przezyc specom z WotC, ale w tej ksiazce NIE MA ZADNEJ mechaniki!
Tak, tak nie zepsuto jej zadnymi atutami,skillami i szablonami.

Czytajac ten podrecznik gracz/ MG ma sie zaglebic w swiecie, a nie myslec czy atut: "poprawiona wspinaczka po scianie w szpilkach i sukni balowej" bedzie pasowal do jego barbarzyncy/berserka ;)

Coz, podsumowujac, na dzien dzisiejszy podrecznik oceniam wysoko, choc musze przyznac, iz nie przeczytalem go od deski do deski (wole smakowac powolutku :) ).

Przyczepic sie do czegos nie jest latwo, lecz jesli chcialbym to zrobic (a chcialbym :razz: ) to jeszcze raz przyczepie sie do powtarzajacych sie ilustracji z innych podrecznikow (naprawde jest ich sporo).
Wydaje mi sie rowniez, iz cena , choc na pewno nie dla kazdego, za 159 stron jest nieco wysoka, ale ja osobiscie nie zaluje wydanych GP.

To tyle, ale nie bylbym soba gdym nie napisal, ze podreczniki do AD&D 2ed sa duzo bardziej wciagajace, mniej jak system wiecej jak opowiesci, gdzie mechanika pelni role sluzebna wobec atmosfery gry.
Opisywana powyzej "Wielka Historia Zapomnianych Krain" pokazuje, ze mozna tak zrobic rowniez i w przypadku nowych edycji.

Polecam
Ostatnio zmieniony śr wrz 19, 2007 6:01 pm przez ZlyPorucznik, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Kymil Nimesin
Zespolony z forum
Zespolony z forum

śr wrz 19, 2007 3:52 pm

Wielkie dzięki Poruczniku, ale... Ty nam tu nie mów o okładkach, a wejdź do tematu ''Najnowsza historia Faerunu'' i zreferuj co, jak i gdzie. Gorąco Cię proszę. Szalenie. Podziel się z nami. A jeśli z jakiś przyczyn nie możesz - please contact with via mail. :razz:
ZlyPorucznik pisze:
Znajdziecie w nich wiele przydatnych informacji, jak np. Genealogie najwaznieszych dynastii w Faerunie,

Ale tylko tych ludzkich, prawda? Bo miały być tylko ludzkie.

Verdes
Stały bywalec
Stały bywalec

śr wrz 19, 2007 4:46 pm

Kymil Nimesin pisze:

Wiesz Kymilu, inne rasy żyja zbyt długo by tworzyc genealogie, bo miały tylko kilka pozaycji, w porównaniu do ludzkich które w tym samym okresie miałyby pozycji kilkaset.

Awatar użytkownika
ZlyPorucznik
Stały bywalec
Stały bywalec

śr wrz 19, 2007 5:12 pm

Kymil Nimesin pisze:

Ale obciachu sobie narobilem bo nawet nie sprawdzilem tego sam z emocji.
Sa i inne nacje, pamietajcie, ze niektore dawne imperia w ogole nie mialy ludzkich krolow.

Mamy opisane genealogie kilkunastu panstw i imperiow (w tym i tych, ktore zniknely), w tym niektore maja po kilka dynastii.
Kymil Nimesin pisze:

Ty nam tu nie mów o okładkach, a wejdź do tematu ''Najnowsza historia Faerunu'' i zreferuj co, jak i gdzie.

Juz smigam, a jesli ktos ma pytania co do tego podrecznika to walcie smialo.

Awatar użytkownika
Kymil Nimesin
Zespolony z forum
Zespolony z forum

śr wrz 19, 2007 6:06 pm

Verdes pisze:
Wiesz Kymilu, inne rasy żyja zbyt długo by tworzyc genealogie, bo miały tylko kilka pozaycji, w porównaniu do ludzkich które w tym samym okresie miałyby pozycji kilkaset.

Ja wiem, wiem. Tyle że w zapowiedziach podawano, iż będą opisane tylko ludzkie drzewa rodowe i byłem ciekaw. Poza tym AFAIK chodzi tu nie tyle o drzewa, co o samych obecnie rządzących władców.

Awatar użytkownika
Kymil Nimesin
Zespolony z forum
Zespolony z forum

ndz wrz 23, 2007 5:38 pm

Na stronie empiku można już zamawiać Grand History of the Realms po cenie 87 złotych za sztukę.
Cholera, a ja dalej kasy nie mam :( .