Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
prEDOator
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 2266
Rejestracja: pt sie 23, 2002 1:11 pm

pt lut 18, 2005 11:42 pm

[quote=Mar_cus]Więc zamiast stękać, udowodnij, że umiesz tworzyć coś lepszego dla ludzi nie mających neta...
[/quote]
No tak, potem będę rozsyłał jeszcze listownie dla tych, którzy nie mogą kupić GP...
Nie rozumiesz, że wolę swoje teksty publikować w internecie? Gazeta ma mały nakłąd, trzeba za nią płacić, nie mogę zmieniać i dodawać nowych rzeczy do artykułów itp.
Nie, bo wiem, że połowy bym nie przeczytał, a siedzenie przed kompem i czytanie artów (nawet jeżeli są mega ciekawe) jakoś mnie nie bawi. A w ogóle oczy już nie te...
p

A mnie nie stać na wszystkie podręczniki.

Aha, czyli D&D to taki kombajn, a reszta eRPeGów to Ferrari? Nie rozumiem. Jeżeli w programie konwentu nie ma nic o D&D, to nie idziesz/jedziesz na niego?

To twoje zdanie.
 
Anonim_1

pt lut 18, 2005 11:54 pm

[quote=Mar_cus]Ale są inni ludzie, któzy mają się za niewiadomo co i chcą niewiadomo jakie pieniądze za swoje dość dobre arty.[/quote]
Cieszę się, że znasz mnie jako autora tekstów. Uwierz mi, że w porównaniu do Antary, Thomasa Percy, Ariocha czy też Molobo w kwestii d20 jestem zerem. To im Trzewik powinien płacić honorarium za teksty, nie mnie. Jestem amatorem, który o d20 wie niewiele. Jeśli Ignacy zdecydowałby się zasponsorować choć 1-2 podręczniki z logiem d20 za teksty nadesłane na poczet GP, z pewnością dostałby doskonałe teksty, idealnie wpadające w gust miłośników D&D, ludzi udzielających się na tym forum.

[quote=Ballis]Oczywiście - cudownie byłoby, gdyby wśród Was, osób grających w settingi spod znaku DnD, znalazła się grupa entuzjastów, chcących podzielić się z czytelnikami GP swoimi pomysłami.[/quote]
Bartku! Nawet nie masz pojęcia, jak bardzo mnie kusi, żeby wysłać Trzewikowi jakiś "d20stkowy" tekst. :D
 
Awatar użytkownika
Eldred
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 121
Rejestracja: pt cze 25, 2004 2:13 pm

sob lut 19, 2005 12:13 am

uważącie, że teksty do GP są kiepskie? ok, wasze zdanie. uważacie, że będą kiepskie? zgadza się, ale można to zmienić. jeśli ktoś z tych 4 tyś. userów (policzmy, że połowa) napisze teksty do DnD dla GP, a 1/4 z nich będą dobre to da nam to 500 tekstów, dobrych, dla GP. to materiał na kilkanaście, jak nie kilkadziesiąt numerów.
pojawił się też argument, że GP kosztuje zbyt dużo względem ilości stron. 5 zł za 52 strony to dużo? słyszałem nieraz argument o braku kasy (niekoniecznie na tym forum). daliście 59-70 zł za podręcznik (nie pamiętam ceny dokładnej) a nie chcecie dać 5 zł?
p.s.

znam DnD, gram w niego i podoba mi się ten system, ale środowisko jego fanów w porównaniu z fanami Monastyru lub Neuroshimy wypada bardzo słabo. nie mówię o ilości sprzedanych podręczników, ale o wkładzie w rozwój RPG w Polsce. Fani NS i Mona publikują nie tylko w necie, a jeśli nawet to są to teksty wysokiej jakości, a nie wasze DnDenowe magiczne pierścienie żywcem wyjęte z Władcy Pierścieni, albo miecz + 16 z Conana. ten post scripputm to tylko moje prywatne przemyślenie, więc jeśli kogoś obraziłem to przepraszam. podejżewam, że zostanę zjechany za to, ale cóż, to wolny kraj i isnieje wolność słowa, a ja nie wykorzystuję tego prawa do obrażania innych (jak zauważyłem w tym temacie userzy lubią tak robić).
 
Reinhardt_Wyrd
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 144
Rejestracja: sob sie 14, 2004 8:21 pm

sob lut 19, 2005 12:19 am

[quote=Eldred] a je¶li nawet to s± to teksty wysokiej jako¶ci, a nie wasze DnDenowe magiczne pier¶cienie ¿ywcem wyjête z W³adcy Pier¶cieni, albo miecz + 16 z Conana. ten post scripputm to tylko moje prywatne przemy¶lenie, wiêc je¶li kogo¶ obrazi³em to przepraszam. [/quote]

Mam pytanie. Czy przed napisaniem tego tekstu przeczyta³e¶ dzia³y po¶wiêcone twórczo¶ci do dedeków, czy tylko oceniasz dede i jego graczy po stereotypie?
 
Awatar użytkownika
Mar_cus
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 95
Rejestracja: ndz maja 15, 2005 11:45 pm

sob lut 19, 2005 12:29 am

Dobra, ton moich wypowiedzi był zły. Po prostu nie mogę strawić tego uporu i zamknięcia. Z tego co teraz widzę, pomiędzy graczami D&D a graczami NS i Mona jest ogromna przepaść. Inne poglądy, inne spojrzenie na świat. Nie mogę tego zrozumieć i cały czas będę bronił swojego zdania, że 5 zeta na miecha to jest nic. Chwalicie się, że jest was taka duża ilość, a jednak nikomu nie chce się skrobnąć nawet jednego tekstu dla Pirata? Nie wiem jakim słowem to określić, może mi ktoś pomoże? Powiedzcie po prostu, że nie chcecie artów o D&D w Piracie, bo skoro nikomu się one nie przydają, to tylko traci się miejsce...

Z opadającymi rękami, pozdrawiam...
 
Thomas Percy
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 2969
Rejestracja: śr lip 03, 2002 11:50 am

sob lut 19, 2005 12:40 am

[quote=Eldred]Fani NS i Mona publikują nie tylko w necie, a jeśli nawet to są to teksty wysokiej jakości, a nie wasze DnDenowe magiczne pierścienie żywcem wyjęte z Władcy Pierścieni, albo miecz + 16 z Conana. [/quote]
Jako Miłośnicy Jedynej Dobrej Gry Chińczyk chcemy wam powiedzieć wtórni i niekreatywni fani gry Bierki, że Bierki są cienkie. ;)
 
Pietrucha__
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 643
Rejestracja: wt gru 30, 2003 1:12 pm

sob lut 19, 2005 12:44 am

No có¿, GP nigdy nie czyta³em, ale Portale pomimo nieco nadêtego klimaciarstwa miejscami przypada³y mi do gustu (z ca³ego dorobku pisma Portal najlepsza by³a i tak karcianka). Nie wiem, jak innym, ale je¶li chodzi o DeDeki to brakuje mi dobrych przygód. Klasy Presti¿owe, nowe potwory etc. - to wszystko znale¼æ mo¿na w internecie, nie ma wiêc sensu chyba umieszczaæ tego w GP.
Za to oficjalne przygody s± raczej do bani - mo¿eby przet³umaczyæ które¶ z RPG*Host, za zgod± autorów oczywi¶cie? Pamiêtam, ¿e kilka z nich by³o niez³ych, a jest szansa, ¿e autorzy wyra¿± zgodê na publikacjê (ja raz takow± otrzyma³em - a tylko raz próbowa³em).

Poza t± dziedzin± nie widzê jakich¶ g³êbszych perspektyw dla rozowju D&D pod egid± GP (a nawet co do tych przygód nie jestem przekonany). D&D to po prostu gigant handlowy, do którego znale¼æ materia³y to nie problem. Gracze NS itp. nie maj± takiego luksusu, wiêc GP powinna byæ nastawiona na nich.

Internet rzeczywi¶cie wypiera inne media. Multimedia zamiast pojedynczych ¶rodków przekazu - normalny proces. P³acê za internet, przez co nie p³acê za gazety(portale informacyjne), telefon(Skype/GG), oraz za czsaopisma RPG. Có¿, jestem graczem NS i byæ mo¿e kupiê na próbê Pirata, ale mam z³e do¶wiadczenia. Wiem, ¿e klimat jest wa¿ny, ale przesada bywa szkodliwa w tym wzglêdzie (powy¿sze bazujê tylko na do¶wiadczeniach z pisma "Portal")


P.S. Nazwa "Gwiezdny Pirat" nie podoba mi siê :P
 
Awatar użytkownika
Eldred
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 121
Rejestracja: pt cze 25, 2004 2:13 pm

sob lut 19, 2005 12:57 am

Mam pytanie. Czy przed napisaniem tego tekstu przeczytałeś działy poświęcone twórczości do dedeków, czy tylko oceniasz dede i jego graczy po stereotypie?


źle się wyraziłem. nie chodziło mi o e przedmioty które są na forum, ale ogólnie w i-necie. często są dobre i bardzi dobre przedmioty (na tym forum jest ich sporo - autorzy mogliby podesłać do GP i już jest dobry materiał do gazey), ale nie oszukując się, net jest pełny "munchkinowskich przedmiotów + ileś tam do obrażeń. poza tym wiem o czym mówię bo jak napisałem, jestem graczem DnD.
 
Reinhardt_Wyrd
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 144
Rejestracja: sob sie 14, 2004 8:21 pm

sob lut 19, 2005 1:20 am

[quote=Eldred]

¼le siê wyrazi³em. nie chodzi³o mi o e przedmioty które s± na forum, ale ogólnie w i-necie. czêsto s± dobre i bardzi dobre przedmioty (na tym forum jest ich sporo - autorzy mogliby podes³aæ do GP i ju¿ jest dobry materia³ do gazey), ale nie oszukuj±c siê, net jest pe³ny "munchkinowskich przedmiotów + ile¶ tam do obra¿eñ. poza tym wiem o czym mówiê bo jak napisa³em, jestem graczem DnD.[/quote]

A ja bêd±c graczem Warhammera wiem ze na necie jest te¿ du¿o szajsu do innych systemów. Kto¶ sobie co¶ wymy¶li i pisze np now± profesjê do m³otka z rozwiniêciami +50, albo snajperkê do cybera 20k10, albo co¶ innego... nie mam powodu twierdziæ ze tylko te systemy na to cierpi±. I tu wyró¿nia siê pozytywnie to forum, bo wszystko co zostanie tu opublikowane jest oceniane i warto¶ciowane przez innych do¶wiadczonych u¿ytkowników z wielu perspektyw (spójno¶c, mechanika, czasem zgodno¶c historyczna).
 
Awatar użytkownika
sil
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1443
Rejestracja: pt wrz 10, 2004 7:51 pm

sob lut 19, 2005 2:04 am

Załóżmy, że wydaję pismo o psach. Masz psa? Więc dlaczego nie chcesz kupić tego pisma? Takżdy, kto lubi swojego psa, powinien kupować moje pismo. Masz jamnika, a artykuły o jamnikach są nieciekawe? Dlaczego więc sam o nich nie napiszesz? Oczywiście, że za darmo. Hej, jeżeli dalej nie będziecie kupować mojego pisma, to padnie, i nie będzie już pisma o psach.

Wybaczcie, ale jeżeli ktoś robi pismo, które się nie sprzedaje, to po prostu robi to źle. Polskie pisma RPG to zresztą ciekawy przypadek: - duża grupa celowa (czy dokładniej zazębiające się grupy), zero konkurencji. I... nieumiejętność w tą grupę trafienia.

Jeszcze odnośnie pisania za darmo:
Upraszczając zysk z napisanego tekstu to satysfakcja plus pieniądze. Jeżeli mam pisać za darmo, wybieram miejsce gdzie moja satysfakcja z opublikowania będzie większa. Drugi składnik to wymierne materialne korzyści. Większa zapłata rekompensuje mniejszą satysfakcję.
Obracam się wśród zawodowych dziennikarzy. Nikogo, oprócz początkujących, nie jara ukazanie się jego tekstu. Bardzo rzadko się zdarza, aby ktoś miał poczucie, że napisał coś ważnego. Pisanie tekstów to dla nich po prostu praca. Zero satysfakcji, dużo pieniędzy.

Edit: OK, "dużo" to pojęcie względne, zależy od stawek płacących, potrzeb piszących i mnóstwa innych czynników. A więc powiedzmy tyle, że opłaca się wybrać je jako jedyne (podstawowe) źródło dochodu.
 
Awatar użytkownika
Hekatonpsychos
Moderator
Moderator
Posty: 1695
Rejestracja: wt mar 07, 2006 10:05 pm

sob lut 19, 2005 2:22 am

Zero satysfakcji, dużo pieniędzy.


:lol:
Zwlaszcza drugi czlon wypowiedzi. Omal nie spadlem z krzesla. Fajnie by bylo ;)

Z resztą wypowiedzi się zgadzam i też mnie to zastanawia. Widzę jednak przyczynę. Polski fandom eRPeGowy sklada się raczej z "kostkarzy" (w jak najbardziej pozytywnym tego slowa znaczeniu) z kolei czasopisma wydają przede wszystkim "WoDziarze". Mnie osobiście bliżej co prawda do tych drugich, ale gdybym mial wydawać gazetę (czyt. zarabiać pieniądze dzięki swemu hobby), skupilbym się raczej na pierwszych. I to jest poważna uwaga dla wszystkich (nie)doszlych wydawców/redaktorów.
Pozdrawiam.
 
Awatar użytkownika
Mar_cus
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 95
Rejestracja: ndz maja 15, 2005 11:45 pm

sob lut 19, 2005 2:27 am

Sil...
Pirat z założenia nie miał być dla dużej grupy docelowej, lecz dla ludzi grających w najbardziej popularne eRPeGi w Polsce. To, że D&D do nich należy, to już nie wina Portalu. Chłopaki się starają do tego działu, ale oni po prostu nie są do tego stworzeni. Wychodzi więc na to, że lepiej w ogóle ten dział zlikwidować, bo przecież po co ma być?
Multidej bardzo dobrze to określił. Tutaj raczej chodzi o relację producent => fan i odwrotnie. D&D są robione za granicą, w ten sposób fani są odcinani od twórców, nie są obecni na ich prelekcjach, po prostu nie znają tych ludzi. Ci producenci traktują was tak samo. W Portalu ma się to trochę inaczej. Można powiedzieć, że wydawnictwo i fani są na "przyjacielskiej" stopie. Z Trzewikiem możesz pogadać jak z kumplem rówieśnikiem. Tutaj relacja producent => fan wygląda całkiem inaczej. Stały kontakt, wymiana informacji, w miarę szybkie odpowiedzi i najważniejsze: liczenie się ze zdaniem fanów.
Dlatego kupujemy Pirata (przynajmniej ja), bo podchodzę do tego z innej strony niż wy. Nie biorę tego jako "eee, to jest do dupy, nie chcę widzieć tego na oczy", lecz "może to nie jest jakąś perełką, ale ja moją sprawa (jako fana) gazeta będzie z każdy numerem coraz lepsza".
Tutaj też głównie chodzi o nastawienie ludzi, którzy nigdy Pirata nie widzieli na oczy, ale zapierają się rękami i nogami, że jest beznadziejny. Bo tak im kumpel powiedział, albo może sąsiadka, nie wiem. Chwalicie się, że na tym forum jest tyle osób, że tyle się sprzedało podręczników. Piratów nie sprzedało się tyle, nie ze względu na jakość, ale ze względu na niewiedzę i wielki upór...
Do tej pory dostałem dwa numery za darmo. Jest to razem 10 zeta + koszt przesyłki. Uważam, że dostałem i tak dużo, za to co zrobiłem. Jeżeli dostanie numery za friko nie jest jakimś rodzajem zapłaty, to ja już nie wiem. Oczekujecie przelewu na konto, czy co? Jeden artykuł = 5 zł. Mało?

Hekatopsychos:
Kostkarze, czyli masz na myśli statystyki etc? Już o tym mówiłem, potrzeba do tego ludzi znających sie na rzeczy, bo nawet jeżeli przygoda będzie świetna, to w nią nie zagracie bo nie było tam rozpisanych statystyk enpeców...
 
Awatar użytkownika
sil
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1443
Rejestracja: pt wrz 10, 2004 7:51 pm

sob lut 19, 2005 3:13 am

Do tej pory dostałem dwa numery za darmo. Jest to razem 10 zeta + koszt przesyłki.

Po pierwsze, dlaczego dodajesz koszty przesyłki? Czy jeżeli dostaniesz 10zł przelewem, to uznasz, że dostałeś 11 bo 1zł kosztował przelew?
Po drugie, jeżeli interesuje cię np. 1/2 pisma, to tak naprawdę dostałeś nie 10, a 5 zł. Jeżeli dostałbyś kosztujący normalnie 30zł książkę o utylizacji psich odchodów, to czy byłoby to to samo co 30zł do łapki?

Pirat z założenia nie miał być dla dużej grupy docelowej, lecz dla ludzi grających w najbardziej popularne eRPeGi w Polsce. To, że D&D do nich należy, to już nie wina Portalu.

Pisząc o dużej grupie celowej miałem na myśli właśnie ludzi grających w RPG, a jako, że pismo wychodzi na Polskę, logicznym jest, że dotyczyłoby tych popularnych w Polsce.
Z drugiego cytowanego zdania chyba sobie zrobię sygnaturkę. Faktycznie to nie wina Portalu, że DnD jest popularne w Polsce. Dalej piszesz, że nie radzą sobie z pisaniem do tego systemu - rozwiązania są trzy: albo dalej sobie nie radzić i przyjmować krytykę, albo sobie odpuścić odpuszczając jednocześnie tę część graczy zainteresowanych tylko DnD. Rozwiązanie trzecie to się poprawić. Jeżeli nie ma chętnych do pisania za egzemplarze autorskie, to po prostu zatrudnić ludzi, którzy to potrafią. Możliwe też, że wystarczyło by tylko zmienić kryteria selekcji materiałów. Puszczać to co ludzie chcą czytać, a nie co szefostwu wydaje się, że powinni chcieć.

W Portalu ma się to trochę inaczej. Można powiedzieć, że wydawnictwo i fani są na "przyjacielskiej" stopie.

Zapewne wiele małych firm ma podobne relacje z - jak to określasz - fanami.
Np. na forum enword człowiek (a właściwie tylko nik) znikąd, w dodatku piszący kiepskim angielskim, też dostaje życzliwe odpowiedzi od reprezentantów/właścicieli małych wydawnictw d20.

Rozumiem co chcesz przekazać pisząc o poruszanym już wielokrotnie "wspieraniu" tego, czy innego wydawnictwa. Nikt nikomu nie broni wydawania swoich pieniędzy tak, jak ma na to ochotę. Z drugiej strony, ty powinieneś zrozumieć, że mogą być ludzie którzy podchodzą do GP tak jak do Wyborczej. Kupuję (lub nie), bo znajdę tam (lub nie) coś ciekawego. I nie interesuje ich nic więcej. (A reportaże z "Dużego Formatu" / dorównujące "piratowym" materiały do DnD i tak są w sieci).
Dobry kontakt z wydawnictwem, to duży plus. Ale czy kupiłbyś od swojego kumpla trzeci numer jego zina, jeżeli dwa pozostałe były do niczego?

Co do argumentów, o niechęci "z założenia" do GP pozostaje mi się tylko zgodzić. Podobnie jest z niechęcią do DnD.

Jeden artykuł = 5 zł. Mało?

Jeżeli patrzeć tylko na samą kasę - mało :)
 
Devik Crazystar
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 1135
Rejestracja: śr maja 26, 2004 2:23 am

sob lut 19, 2005 7:40 am

.
Ostatnio zmieniony sob maja 30, 2015 4:24 pm przez Devik Crazystar, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Anonim_1

sob lut 19, 2005 10:41 am

[quote=Mar_cus]Pirat z założenia nie miał być dla dużej grupy docelowej, lecz dla ludzi grających w najbardziej popularne eRPeGi w Polsce. [/quote]
Wydaje mi się, że naturalnym działaniem każdego wydawcy jest publikowanie takich książek oraz takich artykułów w czasopismach, by te sprzedawały się najlepiej - innymi słowy by zarobić jak najwięcej. Pirat nie jest "pismem dla wybranych", za jaki wiele osób w fandomie miało Portala. Pirat łapie się w moim pojęciu jako pismo komercyjne - niestety, zła polityka wydawnictwa odnośnie d20, ogólne podejście fandomu oraz problemy z dystrybucją przeszkadzają w osiągnięciu większego niż 2 tys. egz. nakładu.

Twierdzenie, że GP nie jest wcelowany w dużą grupę docelową jest więc błędne. Wcelowany jest, tylko ze względu na czynniki, które opisałem powyżej, nie jest w stanie stać się produktem, które przyniesie wydawnictwu duży zysk. Jak to zmienić? Samo z siebie się nie zmieni, trzeba zainwestować pieniądze, których Portal woli nie ryzykować (swoją drogą, mając wybór między płaceniem autorom, reklamą a próbą poszerzenia sieci dystrybucji na miejscu Trzewika z pewnością wybrałbym reklamę).

[quote=Mar_cus]Jeden artykuł = 5 zł. Mało?[/quote]
Dla fana to może dużo. Dla osoby, która w pisaniu artykułów tak wielkiej przyjemności, jak fan, nie widzi to śmiesznie mało. Sil słusznie zauważył:

[quote=sil]Nikogo, oprócz początkujących, nie jara ukazanie się jego tekstu. Bardzo rzadko się zdarza, aby ktoś miał poczucie, że napisał coś ważnego. Pisanie tekstów to dla nich po prostu praca.[/quote]
 
Awatar użytkownika
Mar_cus
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 95
Rejestracja: ndz maja 15, 2005 11:45 pm

sob lut 19, 2005 11:04 am

[quote=sil]Po pierwsze, dlaczego dodajesz koszty przesyłki?[/quote]
W tym przypadku chodziło mi o "straty" poniesione przez wydawnictwo, źle się wyraziłem.

[quote=sil]Jeżeli dostałbyś kosztujący normalnie 30zł książkę o utylizacji psich odchodów, to czy byłoby to to samo co 30zł do łapki?[/quote]
Biorąc pod uwagę, że za artykuł RPG dostaję gazetkę o RPG, to idąc tym tokiem myślenia, dostałbym książkę o utylizacji psich odchodów za artykuł o podobnej tematyce. Czyli byłbym zadowolony.

[quote=sil]Zapewne wiele małych firm ma podobne relacje z - jak to określasz - fanami.
Np. na forum enword człowiek (a właściwie tylko nik) znikąd, w dodatku piszący kiepskim angielskim, też dostaje życzliwe odpowiedzi od reprezentantów/właścicieli małych wydawnictw d20. [/quote]
Tylko że ja tu mówię o wydawcy dwóch popularnych w Polsce eRPeGów z własną mechaniką, a nie o kolejnej kalce świata d20 małego wydawnictwa.

[quote=sil]Ale czy kupiłbyś od swojego kumpla trzeci numer jego zina, jeżeli dwa pozostałe były do niczego?[/quote]
Z tej wypowiedzi wynika, że musiałbym te dwa pozostałe numery kupić i je ocenić.

[quote=Devik Crazystar]Ale przecież mamy tylko pokazać, że mamy pomysły! To można zrealizować samą reklamą, po co więc teksty?[/quote]
Ten argument naprawdę mnie rozwalił. Śmieszny jesteś, wiesz?

[quote=Devik Crazystar]Czy muszę mieć jakiś szczególny staż, żeby móc oceniać przygody do NS?[/quote]
Styl samych podręczników do D&D i NS jest całkiem inny, więc styl przygód takze jest całkiem inny. Stękasz, że przygody są rozlazłe i zajmują za dużo miejsca. Którą konkretnie mas zna myśli? A gdyby pół przygody zapełniałyby statystyki i tabelki, też byś tak powiedział?

[quote=Devik Crazystar]bo w końcu, skoro nie nakręciłeś lepszego filmu, jak możesz twierdzić, że ten jest zły[/quote]
Dlatego ludzie zaczęli używać sformułowań typu "moim zdaniem", "dla mnie", "uważam że", "wg mnie" etc. Wiesz jaka jest różnica między "ten film jest zły", a "wh mnie ten film jest zły"?

[quote=Devik Crazystar]wynika, że Twoim zdaniem to nie jest najwyraźniej dobry system.[/quote]
A gdzie ja powiedziałem, że jest to dla mnie dobry system?

[quote=ShadEnc]swoją drogą, mając wybór między płaceniem autorom, reklamą a próbą poszerzenia sieci dystrybucji na miejscu Trzewika z pewnością wybrałbym reklamę[/quote]
Trzewik wszędzie wspomina o Piracie. Jeżeli ktoś interesuje się eRPeGami, a nie tylko jest zamknięty w jednym systemie, z pewnością słyszał o Piracie. Tutaj chodzi o ludzi, którzy poza swoim systemem nie chcą słyszeć o niczym innym. I niestety uważam was (ludzi z tego forum) za takich ludzi. Oczywiście nie wszystkich...

[quote=ShadEnc]Dla fana to może dużo. Dla osoby, która w pisaniu artykułów tak wielkiej przyjemności, jak fan, nie widzi to śmiesznie mało.[/quote]
Ja nie jestem żadnym profesjonalistą i przecież nie wymagam, by wielkie autorytety pisały do Pirata. Słowa kierowałem do fanów, którzy ciagle stękają, że są biedni, nie mją pieniędzy i w ogóle. Zamaist zbierac na Pirata, wysyłasz arta netem i tyle.
A tak prywatnie (bo si na tym nie znam), uważasz że za opis jakiegoś przedmiotu, albo scenariusz na trzy strony ile autor powinien dostać?
 
Mateusz Kosińsk
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 51
Rejestracja: ndz sty 30, 2005 4:33 pm

sob lut 19, 2005 11:35 am

Na wstepie posta przepraszam za niektóre wczorajsze wypowiedzi.... to by³ impuls....... wybaczcie.........[quote=Devik Crazystar]ego przyznaje.....

Devik Crazystar pisze:
Edit: . Kupi³em Drogê ku chwale i W³adców Losu, le¿± na pó³ce, bo wszyscy strwierdzili¶my (znaczy, ludzie, z którymi gram), ¿e nie ma sensu tego stanu rzeczy zmieniaæ.



No i jak Andrzeju?? Twoja gra siê nie spodoba³a?? A mo¿e z³y wydawca?? Deviku skoñcz ten temat!!Nie czepiaj siê krytycznych s³ów które pad³y wczoraj!! Wrogie s³owa napisali¶cie pierwsi.... Ja niewiem dlaczego macie taka fobie na pirata.... teksty s± tam nie najgorsze....... Nikt, nikt nie popar³ mojego apelu......... ZERO!!!!!!!!! Czyli dedekowcy nie chca swojej gazet........ Ostatnim argumentem jest to, ¿e na fora wchodza tylko ludzie zwiazani z dan± gr±. Ja nawet gdybym chcia³ przeczytac co¶ o dedekach musia³bym przebiæ sie przez setki marnych aby dotrzec do dobrego..... Pirata kupuje ponad 1000 osób nie grajacych w dedeki. Wiêkszo¶æ z nich czyta teksty do dedeków, gdyby by³y ciekawe zaiteresowali by sie to gr±................
 
Anonim_1

sob lut 19, 2005 11:37 am

[quote=Mar_cus]Tylko że ja tu mówię o wydawcy dwóch popularnych w Polsce eRPeGów z własną mechaniką, a nie o kolejnej kalce świata d20 małego wydawnictwa.[/quote]
Podejrzewam, że ta "kalka świata d20" (cokolwiek by to znaczyło - d20 to mechanika a nie świat) ma większy nakład niż nakład NS i Monastyru razem wziętych.

[quote=Mar_cus]Śmieszny jesteś, wiesz?[/quote]
<span style='color:darkred'>Jesteś krok od ostrzeżenia. Na tym forum zachowujemy się kulturalnie względem innych użytkowników, niezależnie od tego, czy ich zdanie pokrywa się z naszym. Oczekuję, że nie będziesz próbował już nikogo obrażać.</span>

[quote=Mar_cus]Trzewik wszędzie wspomina o Piracie. Jeżeli ktoś interesuje się eRPeGami, a nie tylko jest zamknięty w jednym systemie, z pewnością słyszał o Piracie. [/quote]
Interesuję się D&D, d20, Amberem, Star Wars d6, 7th Sea, Legendą Pięciu Kręgów, Fireborn, Gasnącymi Słońcami, Warhammerem, Cyberpunkiem 2020, Dragonball Z, GURPSem i kilkunastoma innymi grami... a mimo to słyszałem o Gwiezdnym Piracie tylko dlatego, że odwiedzam stronę Portala i jeżdżę (jeździłem) na konwenty. Gdybym był szarym miłośnikiem RPG nie korzystającym z internetu, na GP nie trafiłbym pewnie nigdy.

Ciekawe, że mimo tego, że lubię tyle systemów, Pirat nie jest w stanie zainteresować mnie na tyle, bym zdecydował się go kupować. Podejrzewam, że to z powodu tego, że nie gram ani w Neuroshimę ani w Monastyr...

[quote=Mar_cus]Tutaj chodzi o ludzi, którzy poza swoim systemem nie chcą słyszeć o niczym innym. I niestety uważam was (ludzi z tego forum) za takich ludzi. Oczywiście nie wszystkich...[/quote]
Mylisz się, nie masz pojęcia jak bardzo. Prawdą jest, że na forum pełno jest ludzi, którzy zaczęli od D&D i grają tylko w D&D, jednak większość starszych wiekiem i stażem użytkowników zna wiele gier, od WFRP poczynając na ZC kończąc.

[quote=Mar_cus]Ja nie jestem żadnym profesjonalistą i przecież nie wymagam, by wielkie autorytety pisały do Pirata. Słowa kierowałem do fanów, którzy ciagle stękają, że są biedni, nie mją pieniędzy i w ogóle. [/quote]
My chyba akurat nie narzekamy - po prostu GP nie jest pismem dla nas.

[quote=Mar_cus]Zamaist zbierac na Pirata, wysyłasz arta netem i tyle.[/quote]
1. Po co mam zbierać na pismo, w którym zainteresuje mnie może 10 stron tekstów, których jakość jest bardzo niepewna?
2. Po co ryzykować pisanie tekstu tworzonego pod profil GP, skoro mogę pisać o tym, o czym mam ochotę i publikować to w miejscu pełnym ludzi mającym podobne jak moje zainteresowania?

[quote=Mar_cus]A tak prywatnie (bo si na tym nie znam), uważasz że za opis jakiegoś przedmiotu, albo scenariusz na trzy strony ile autor powinien dostać? [/quote]
W 2002-2003 roku stawki autorskie kształtowały się mniej więcej (w zależności od wydawnictwa) w przedziale 10-20 zł za stronę maszynopisu (czyli 1800 znaków). Licząc około 6 tys. znaków na stronę, tekst na 3 strony wart jest około 100 zł przy założeniu, że stawki nie uległy zmianie (i przyjmując najniższą z nich). Opisu przedmiotu nie "wycenię", nie mam pojęcia o tekście jakiej objętości piszesz.

[quote=Mateusz Kosińsk]Twoja gra się nie spodobała?[/quote]
Patrząc dziś na DkCh uważam, że faktycznie ma prawo nie podobać się wielu osobom. Na swoją obronę mam tylko to, że to była moja pierwsza próba napisania gry RPG, miałem 19 lat tworząc "Drogę...". Dziś chyba napisałbym ją pod d20, nie z autorską mechaniką. :)

[quote=Mateusz Kosińsk]Czyli dedekowcy nie chca swojej gazety[/quote]
Wbrew pozorom to najlepszy argument, jaki do tej pory padł w dyskusji - argument za pisaniem do GP. ISA raczej nie zajmie się tłumaczeniem "Dragona", na pismo z tekstami polskich autorów też raczej nie ma co liczyć - faktycznie, jakby na to nie patrzeć, publikacja w Gwiezdnym Piracie jest jedyną możliwością.
 
Awatar użytkownika
Hekatonpsychos
Moderator
Moderator
Posty: 1695
Rejestracja: wt mar 07, 2006 10:05 pm

sob lut 19, 2005 11:39 am

A tak prywatnie (bo si na tym nie znam), uważasz że za opis jakiegoś przedmiotu, albo scenariusz na trzy strony ile autor powinien dostać?


W czasopiśmie o takim nakladzie i cenie... Ok. 20-30 zlotych (10 zeta za stronę).
Pozdrawiam.
 
Awatar użytkownika
Ballis
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 120
Rejestracja: sob lis 22, 2003 2:22 pm

sob lut 19, 2005 11:53 am

[quote=Mateusz Kosińsk]
No i jak Andrzeju?? Twoja gra się nie spodobała?? A może zły wydawca??[/quote]

Człowieku, zastanów się, co piszesz. Znam wiele tekstów Andrzeja i wiem, że pisze dobrze. Z twórczością - o czym być może kiedyś się przekonasz - jest tak, że jednym się podoba, innym nie.
A tak na marginesie: ironia jest trudnym sposobem wyrazu. Trzeba wiedziec kiedy i jak jej używać. Ty nie wiesz. Odpuść.


Deviku skończ ten temat!!Nie czepiaj się krytycznych słów które padły wczoraj!! Wrogie słowa napisaliście pierwsi....


Nie oni zaczęli.

Ja niewiem dlaczego macie taka fobie na pirata.... teksty są tam nie najgorsze.......


Są różne. Czy się podobają, czy nie - rzecz gustu.
Dyskusję można skończyć tak:
Drodzy miłośnicy DnD!
Odwiedzajcie forum wydawnictwa Portal, bierzcie udział w dyskusjach, podrzucajcie pomysły i sugestie odnośnie publikacji w GP i rozwoju portalowej linii d20. To będą na pewno cenne informacje dla Autorów.
I tyle.

Nikt, nikt nie poparł mojego apelu......... ZERO!!!!!!!!! Czyli dedekowcy nie chca swojej gazet........ Ostatnim argumentem jest to, że na fora wchodza tylko ludzie zwiazani z daną grą. Ja nawet gdybym chciał przeczytac coś o dedekach musiałbym przebić sie przez setki marnych aby dotrzec do dobrego..... Pirata kupuje ponad 1000 osób nie grajacych w dedeki. Większość z nich czyta teksty do dedeków, gdyby były ciekawe zaiteresowali by sie to grą................


Ale ciekawe nie są, tak? Cóż, znów ośmielę się z Tobą nie zgodzić. W Piracie pojawiają się fajne teksty do DnD. Fajne moim i tylko moim zdaniem.
Może trzeba łopatologicznie: nie każdy fan RPG musi być owładnięty poczuciem misji propagowania swojego ulubionego systemu wszędzie tam, gdzie dotrze. Nie każdy musi chcieć pisać za darmo do GP, bo w ten sposób być może kilka osób zainteresuje się DeDekami.
Nie ma obowiązku kupowania GP, nie trzeba w nim publikować. Portal jakoś da sobie radę.
A obrażaniem ludzi wyznających inne przekonania niż Ty, udowadniania im, jacy to są głupi i nieoświeceni możesz co najwyżej jeszcze bardziej zniechęcić ich do Portala i Pirata.
Szczerze wątpię, by Ignacy był rad wiedząc, co piszecie.

Pozdrawiam,

B.
 
Awatar użytkownika
Kiras
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 960
Rejestracja: wt lip 26, 2005 11:37 am

sob lut 19, 2005 11:56 am

Nie wiem już teraz o co właściwie się kłócicie... Fani GP nie przekonają forumowiczów do aktów dobroci dla tegoż pisma. Jeśli fan DnD pragnie się 'wywiesić' ze swoim tekstem publicznie to pokazuje go na tym (lub podobnym) forum i czeka na oceny, komentarze i porady. To jest zdecydowanie łatwiejsze.
Argumenty typu:
Biorąc pod uwagę, że za artykuł RPG dostaję gazetkę o RPG

wcale nie gwarantują dobrej jakości teksów, wręcz przeciwnie.
Wydaje mi się, że Gwiezdny Pirat jeśli zasłuży sobie na miano dobrego pisma w oczach polskich czytelników nie będzie narzekał na brak autorów/tekstów. A żeby zasłużyć, trzeba zapracować, niestety samemu.

PS. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby szef GP przejdzał sobie materiały zawarte na forum i napisał do ich autorów, czy może je zamieścić... Czy autor się zgodzi to już jest zależne od osoby.
 
Mateusz Kosińsk
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 51
Rejestracja: ndz sty 30, 2005 4:33 pm

sob lut 19, 2005 12:15 pm

Ja tylko pokaza³em, ¿e jeden z was skrytykowa³ Droge(która ja uwazam za dobra) bo wyda³ ja portal , gdyby wiedzia³ ze napisa³ ja Andrzej pewno by ja tak zachwa³a³............ To nie ja zacze³em wszystko krytykowaæ, to nie ja stwierdzi³em ¿e portal powinien prosic dedekowæów, ¿e pirat bez was upadnie..... Ja da³em ciekaw± propozycje!! Wy rozpêtali¶cie k³ótnie.........
 
Darklord
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 9630
Rejestracja: sob lis 15, 2003 2:03 pm

sob lut 19, 2005 12:26 pm

Co prawda nie pocz±tkowo nie chcia³em tego robiæ, ale patrz±c na rozwój tematu zdecydowa³em siê napisaæ o do¶wiadczeniach forum z zespo³em GP.

1. Napisa³em dla nich jeden artyku³. Obiecano mi za niego pieni±dzê. Nie otrzyma³em ich do dzi¶. Jedyne co uda³o mi siê uzyskaæ, to darmowy numer "autorski" po oko³o 1/2 roku czasu od chwili jego ukazania siê w druku. [Nie bêdê o nich ¼le pisa³ - ¿a³uje jedynie, ¿e nie wyt³umaczono mi nigdy przyczyn zmiany decyzji.]

2. Uzyskanie reklamy w GP w ramach "d¿entlemen¶kiej" umowy.

3. Pomys³ z opublikowaniem zagadek z forum, z którego pomimo zainteresowania i zgody ich autorów nic do tej pory nie wysz³o.

4. Zamieszczamy reklamy GP, gdy dostajemy e-maile z reklam± i ok³adk± bez ¿adnych problemów czy targów. Robimy to z uprzejmo¶ci i dla dobra rynku.

Przypomnê jeszcze, ¿e brali¶my udzia³ w próbach playtestingu Pantharu (link 1 i link 2).

Kilka razy w przesz³o¶ci wychodzili¶my z inicjatyw± [np. konkursów daj±cych mo¿liwo¶æ reklamy Portalowi, czy recenzji ich produktów], ale czêsto koñczy³o siê tylko na rozmowach...

Proszê nie zarzucaæ nam, ¿e nic nie robimy. My jeste¶my otwarci na wspó³pracê. Oczekujemy jedynie na podobn± chêæ z drugiej strony.
 
Awatar użytkownika
prEDOator
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 2266
Rejestracja: pt sie 23, 2002 1:11 pm

sob lut 19, 2005 12:29 pm

Heh, smieszna jest ta rozmowa :)

My słusznie jak zauważył Ballis nie czujemy potrzeby misji. Nie jesteśmy hermetyczną grupą, i to nie my atakujemy inne systemy. Zauważałym, że fani D&D nigdy nie rozpoczynają rozmów o wyższości jednego systemu na drugim :) W każdej takiej rozmowie to my byliśmy atakowani. Nie wiem skąd bierze się stereotyp naszej chermetyczności :| Szczególnie, że d20 to nie tylko D&D ale także SW, Chtullu i wiele więcej.

Jestem graczem nie tylko D&D ale także i NS. Sam publikowałem materiały do NS na lordsoth.info.

My gracze D&D mamy się dobrze i naprawdę nie potrzebujemy gazety takiej jak GP. Materiały publikujemy w sieci, jest nas znacznie więcej niż fanów innych systemów. Pisma mamy na naprawdę wysokim poziomie ("Dungeon" i "Dragon"). Przejżyj niektóre z wątków na forum, my naprawdę jesteśmy kreatywni i publikujemy rzeczy dla ludzi, wystawiając je na krytykę i komentarze, do których mają dostęp za darmo. :)

Pozdrawiam.
 
Mateusz Kosińsk
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 51
Rejestracja: ndz sty 30, 2005 4:33 pm

sob lut 19, 2005 12:30 pm

Ten temat nie ma sensu............... koñczmy ta bezowocn± dyskusje....... Moge jedynie przeprosiæ za to ze w niektórych momêtach pieni³em siê i bluzga³em, nie przeprosze za porusznie tego tematu bo to by³o potrzebne, dzia³a³em w swoim imieniu , nie jestem zwiazany z portalem, jest to tylko moje zdanie...................... pozdrawiam Kosa, piszcie na tym temacie ale tylko jak macie co¶ nowego do powiedzenina
 
Anonim_1

sob lut 19, 2005 12:32 pm

[quote=Mateusz Kosińsk]Ja tylko pokazałem, że jeden z was skrytykował Droge(która ja uwazam za dobra) bo wydał ja portal[/quote]
Krytykował Drogę dlatego, że nie przypadła Devikowi oraz jego znajomym do gustu. Nie napisał ani słowa na temat wydawcy gry, słowo "Portal" nie pojawiło się w wypowiedzi. Nadinterpretujesz.
 
Anonim_1

sob lut 19, 2005 4:01 pm

Nie, nie ześwirowaliśmy :)

Kiedy muszę przeczytać jakąś większą porcję tekstu, drukuję ją sobie. Robię tak jednak bardzo rzadko, ogólnie długogodzinne siedzenie przed komputerem stało się dla mnie niestety normalnością.
 
Devik Crazystar
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 1135
Rejestracja: śr maja 26, 2004 2:23 am

sob lut 19, 2005 4:21 pm

.
Ostatnio zmieniony sob maja 30, 2015 4:24 pm przez Devik Crazystar, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
trzewik__
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: sob sie 03, 2002 1:49 pm

sob lut 19, 2005 8:49 pm

Czo³em!

Gwiezdny Pirat jest pismem o RPG tworzonym dla fanów RPG, szczególnie dla fanów NS i d20. Dok³adamy wszelkich mo¿liwych starañ, by znalaz³y siê w nim najciekawsze mo¿liwie artyku³y.

Niestety, kiepska seria produktów d20 Portalu sprawi³a, ¿e Portal otrzyma³ ³atkê wydawnictwa, które robi kiepskie d20. Czytam tu wypowiedzi wielu osób, które twierdz±, ¿e materia³ w Piracie do d20 jest s³aby. Nie wiem na ile w tym prawdy, a na ile powtarzania ogólnej, powszechnej opinii jaka panuje o Portalu.

Do Pirata nie dochodz± listy fanów d20 w stylu: "Droga redakcjio, widzê, ¿e staracie siê zrobiæ dzia³ d20, ale idzie wam to kiepsko, powinni¶cie zmieniæ to i to, daæ to." Albo "Droga redakcji, potwór w GP#8 mia³ ¼le skonstruowane statystyki - proszê o wiecej przemy¶lenia przy kolejnych artyku³ach.



Nie ma takiego wsparcia. Jest tylko ogólna opinia o tym, ¿e to co robimy do d20 to kicha.

Uwa¿ny czytelnik Pirata dostrze¿e, jak DU¯? ewolucjê przeszed³ dzia³ d20 pocz±wszy od numeru GP#1 do numeru GP#10 - to wynik tego, ¿e naprawdê staramy siê i poszukujemy najlepsze formu³y. Niestety, jedyne co s³yszymy: "Portal nie umie robiæ d20".

Brak jakichkolwiek konstruktywnych uwag, listów, jakiejkolwiek odpowiedzi na nasze starania.


Polska to wolny kraj. ¯aden fan RPG nie ma obowi±zku kupowaæ Pirata, a ¿aden czytelnik Pirata nie ma obowi±zku dzieliæ siê z nami swoimi radami i spostrze¿eniami. Ka¿dy mo¿e pisaæ na sieæ za darmo a nie do Pirata i ja diablo t± wolno¶æ ceniê, bo takie mam prywatne przekonania, ¿e wolno¶æ to bardzo wa¿na rzecz w ¿yciu.

Absolutnie wiec nie jestem sk³onny do ataków, które tu mia³y miejsce, do poruszania patriotycznych nut, czy wytykania palcem, tych którzy nie kupuj± Pirata lub nie chc± nam pomóc. Ka¿dy fan RPG ma prawo robiæ co mu siê rzewnie podoba.

Szkoda, i to tak zwyczajnie szkoda, ¿e spo¶ród tych 10 000 graczy D&D nie znajdzie siê dos³ownie PIêCIU ludzi, którzy mieli by chêæ i odwagê i motywacjê by napisaæ co¶ takiego: "Droga redakcjo Pirata, widzê, ¿e mêczycie siê z dzia³em d20. Mogê pomóc. Mam pomys³y, do¶wiadczenie w D&D. Oto moje propozycje zmian w pi¶mie, oto moje rady - chcia³bym z Wami na sta³e wspó³pracowaæ i tworzyæ z Wami to pismo."

Nie dosta³em ¿adnego takiego listu.

W czasach kiedy tworzy³em pismo Portal dostalem takich listów kilka - i w taki sposób Portal mia³ Szefa Dzia³u DP, Szefa Dzia³u CP2020, Szefa Dzia³u WFRP, Szefa Dzia³u ZC, Szefa Dzia³u ¦M, Szefa Dzia³u Bitewniaków. Bêd±c Redaktorem Naczelnym pisma odda³em w³adzê nad poszczególnymi dzia³ami specom od danych gier.

Tu, w Piracie, mimo tysiêcy fanów D&D nie znalaz³ siê do tej pory nikt, kto mia³by ochotê zmierzyæ siê z tym, z³apaæ za bary dzia³ d20 w pi¶mie i pokazaæ jak to siê robi.

A wiêc jeszcze raz - absolutnie maj± racjê forumowicze, ¿e nie maj± obowi±zku kupowaæ Pirata, Pirat absolutnie nie jest do tego by wspieraæ D&D, ono samo jest potê¿niejsze 10 razy od Pirata. Tu chodzi o zwyk³± chêæ: "Kurde, ja im poka¿ê jak to siê robi", zwyk³± chêæ dzia³ania, rado¶ci itp.

Forumowicze pisz±, ¿e ceni± bardziej forum - i w pe³ni to rozumiem. Lecz z drugiej strony, czy nie by³o by przyjemniej móc TAK¯E ceniæ Pirata, mieæ tam dobre teksty, mieæ dobry dzia³ i mieæ satysfakcjê, ¿e robi siê kawa³ dobrej roboty.

Pozostawiam pod rozwagê i jeszcze raz zwracam uwagê - nie mam absolutnie do nikogo pretensji, ¿e nie pisze do Pirata. Pirat zachêca, w ka¿dym numerze piszemy, ¿e szukamy autorów, w GP#11 we wstêpniaku osobi¶cie zwracam siê do fanów d20 o pomoc. Czy zechcecie nam pomóc, czy nie - Wasza decyzja.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość