Zrodzony z fantastyki

 
Bjorn Westlander
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 686
Rejestracja: sob lis 29, 2003 2:11 pm

ndz lut 20, 2005 1:57 pm

Jak w swoim klubie fantastyki poruszam temat DnD to albo odpowiedzi± jest obojêtne machniêcie rêk± albo ironiczny u¶miech, gotów po¶miaæ siê razem ze mn± z systemu albo ze mnie te¿ je¶li nie daj bo¿e odwa¿e siê broniæ system.
No a kto ich tak wychowa³? Chyba nie ja. (Pytanie retoryczne)
Dla mnie tekst na papierku ma o wiele wiêksz± warto¶æ, ni¿ ten z forum, czy strony internetowaj. Dla mnie papier jest lepszym ¶rodiem przekazu (je¿eli chodzi o RPG) ni¿ internet.
Na pewno jest bardziej presti¿owy. W internecie mo¿na pu¶ciæ byle g...o (niestety mój ulubiony przyk³ad zagin±³ w tajemniczych okoliczno¶ciach, ale przedruk powinien byæ tutaj).
Was DeDekowców jest du¿o, a my NSowcy umiemy my¶leæ
Czy ty próbujesz kogo¶ obra¿aæ? Wy NSowcy musicie my¶leæ - bo twórcy systemu tego nie zrobili. Do dzi¶ nie pojmujê mechaniki tego systemu, musi jaka¶ nowa fala... A bez mechaniki to nie jest system, tylko pó³ systemu albo materia³ na opowiadania.

A co do wspierania GP: ja mogê pisaæ artyku³y. Za kilka pierwszych mog± mi nawet nie p³aciæ, poczekajmy a¿ odbij± siê od dna. Tylko pytam: jak± mam pewno¶æ, i¿ znany ze swoich zapatrywañ Ignac Trzewik zaakceptuje artyku³y w klimacie heroic (bynajmniej nie idiotic) fantasy? Znaczy siê smoki, ksiê¿niczki, miecze +3 i piwo?
 
grem__
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: sob sie 21, 2004 8:31 pm

ndz lut 20, 2005 2:18 pm

No a kto ich tak wychowa³? Chyba nie ja. (Pytanie retoryczne)

no nie do konca retoryczne wlasnie. a to dlatego, ze dd jako jedyny znany mi system dorobilo sie tak licznej i zdecydowanej grupy antyfanow. to nie moze byc przypadek ani cos, co mozna zwalic na poczte pantoflowa... to temat na dluzsza dyskusje, ktora byc moze gdzies juz miala tu miejsce, ale ten topik z cala pewnoscia sie ku temu nie nadaje
Na pewno jest bardziej presti¿owy

co od jakiegos czasu niektorzy usiluja wytlumaczyc. jak do tej pory zdawalo mi sie, ze zupelnie bezskutecznie
Czy ty próbujesz kogo¶ obra¿aæ? Wy NSowcy musicie my¶leæ - bo twórcy systemu tego nie zrobili. Do dzi¶ nie pojmujê mechaniki tego systemu, musi jaka¶ nowa fala... A bez mechaniki to nie jest system, tylko pó³ systemu albo materia³ na opowiadania.

w tym miejscu doznelem olsnienia a przyczyny wszystkich nieporozumien staly sie dla mnie jasne niczym slonce.
nie wiem tylko, czy jest sie czym chwalic jesli problem stanowi dla kogos banalnie prosta (momentami az za) mechanika, ktora przeceitny, srednio rozgarniety gracz ogarnia w 1 sesje a mistrz w 2. nie, nie chce nikomuublizac, ale czynienie z tego zarzutu do tworcy nie jest pomyslem trafionym. chyba, ze jakims dziwnym trafem wyjdzie na jaw, ze dnd.pl jest miejscem skupiajacym odsetek ludzi nie lapiacych mechaniki ns odbiegajacy od statystyki o kilkaset procent...
ostatnie zdanie przypieczetowalo moje pojecie istoty problemu, bo kolega Bjorn zapewne nie jest w swym przeswiadczeniu odosobniony. szlag... okazuje sie, ze znowu pewnie jest 'mea culpa', bo usilowalem wszystkich te sama miarka zmierzyc. a przeciez tutaj slowo 'klimat' czesciej pojawia sie w pogardliwym kontekscie anizeli jakimkolwiek innym. smutne...

ps. niech ktos mi powie, ze ostatnie linijki powyzszego postu to ponury zart, ktory do mnie nie trafil. dowiodlem juz, ze obce mi sa tutejsze zwyczaje i osobistosci, dlatego was prosze o to
 
Awatar użytkownika
Mar_cus
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 95
Rejestracja: ndz maja 15, 2005 11:45 pm

ndz lut 20, 2005 2:29 pm

<!--QuoteBegin-Bjorn Westlander+-->
Bjorn Westlander pisze:
<!--QuoteEBegin-->Wy NSowcy musicie myśleć - bo twórcy systemu tego nie zrobili. Do dziś nie pojmuję mechaniki tego systemu, musi jakaś nowa fala...

Wiesz, teraz to już przesadziłeś. Nie dość, ze obraziłeś system, to także obraziłeś jego twórców i fanów. Nie będę tu dyskutować na temat wyższości NS nad D&D, bo to nie czas i miejsce, ale człowieku, zastanów się, co piszesz. Mechanikę NS łapią ludzie, którzy pierwszy raz siadają do RPG, a jeżeli dla ciebie jest trudna, to Ty chyba w podręcznikach oglądasz tylko obrazki...

<!--QuoteBegin-Bjorn Westlander+-->
Bjorn Westlander pisze:
<!--QuoteEBegin-->A co do wspierania GP: ja mogę pisać artykuły. Za kilka pierwszych mogą mi nawet nie płacić, poczekajmy aż odbiją się od dna. Tylko pytam: jaką mam pewność, iż znany ze swoich zapatrywań Ignac Trzewik zaakceptuje artykuły w klimacie heroic (bynajmniej nie idiotic) fantasy? Znaczy się smoki, księżniczki, miecze +3 i piwo?

A jaką masz pewność, że nie zaakceptuje? Spróbuj, jak zostana odrzucone, zawsze zostanie Ci forum dnd.pl...
 
Awatar użytkownika
Elvin
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 655
Rejestracja: ndz sie 21, 2005 6:45 pm

ndz lut 20, 2005 3:31 pm

Przepraszam za OT, ale chciłbym tylko zwrócić uwagę na coś...
grem,
ze dd jako jedyny znany mi system dorobilo sie tak licznej i zdecydowanej grupy antyfanow. to nie moze byc przypadek ani cos,

I to nie jest przypadek, gra jest najbardziej popularnym RPG na polskim rynku, więc co co jest popularne najpewniej jest najlepsze (taka ilość fanów o czymś świadczy) No a przecież skoro coś jest popularne to przyćmiewa gorsze i mniej popularne, ale tego miłośnicy (ekhm, fanatycy) innych systemów akurat w zdaniu o D&D jednoczą się. Dla tego D&D ma tylu antyfanów, uwierz mi że gdyby D&D było podrzędnym systemikiem, o którym mało kto by wiedział, nie miałby tylu antyfanów, proste. A skoro ze wszystkich systeóm D&D ma njwęcej antyfanów, to tylko świadczy o jakości tego systemu, na +.

A co do samego tematu, wiele osób tutaj zwróciło uwage na coś... to GP ma zabiegać o "nas" a nie "my" o GP, poza tym świat jest jaki jest, za darmo to mozna najwyżej oberwać. A z tego co mówią tu forumowicze, żaden z nich nie otrzymał zapłay za swoją pracę, wybaczcie ale teraz nikt nie będzie siedział nad niczym, nad czym nie musi siedzieć, tylko dla satysfakcji. D&D daje sobie śwetnie rade i bez reklam w gazetach, świadczą o tym ilości sprzedanych kisiążek, a warto zaznaczyć że ilość fanów D&D rośnie.. więc ja tu nie widze powodów byśmy MY musieli wyciągać rekę do GP :wink:
 
Awatar użytkownika
Mar_cus
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 95
Rejestracja: ndz maja 15, 2005 11:45 pm

ndz lut 20, 2005 3:43 pm

<!--QuoteBegin-Elvin+-->
Elvin pisze:
<!--QuoteEBegin-->I to nie jest przypadek, gra jest najbardziej popularnym RPG na polskim rynku, więc co co jest popularne najpewniej jest najlepsze (taka ilość fanów o czymś świadczy) No a przecież skoro coś jest popularne to przyćmiewa gorsze i mniej popularne, ale tego miłośnicy (ekhm, fanatycy) innych systemów akurat w zdaniu o D&D jednoczą się. Dla tego D&D ma tylu antyfanów, uwierz mi że gdyby D&D było podrzędnym systemikiem, o którym mało kto by wiedział, nie miałby tylu antyfanów, proste. A skoro ze wszystkich systeóm D&D ma njwęcej antyfanów, to tylko świadczy o jakości tego systemu, na +.

"Najbardziej popularnym zespołem na polskim rynku muzycznym jest zespół Ich Troje. Jest zapewne najlepszy, ponieważ gromadzi wokół siebie rzesze fanów, a jego płyty schodzą jak świeże bułeczki. Dlatego zebrali się fani innych zespołów, które są gorsze i mniej popularne, bo przeciez gorzej się sprzedają. Ci właśnie fani, jednoczą się i jadą równo na zespół Ich Troje. Taki ogrom antyfanów świadczy jedynie o tym, że zespół jest super, czyli świadczy o nim na +."
 
Reinhardt_Wyrd
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 144
Rejestracja: sob sie 14, 2004 8:21 pm

ndz lut 20, 2005 3:51 pm

<!--QuoteBegin-Elvin+-->
Elvin pisze:
<!--QuoteEBegin-->Przepraszam za OT, ale chci³bym tylko zwróciæ uwagê na co¶...
grem,  
ze dd jako jedyny znany mi system dorobilo sie tak licznej i zdecydowanej grupy antyfanow. to nie moze byc przypadek ani cos,

I to nie jest przypadek, gra jest najbardziej popularnym RPG na polskim rynku, wiêc co co jest popularne najpewniej jest najlepsze (taka ilo¶æ fanów o czym¶ ¶wiadczy) No a przecie¿ skoro co¶ jest popularne to przyæmiewa gorsze i mniej popularne, ale tego mi³o¶nicy (ekhm, fanatycy) innych systemów akurat w zdaniu o D&D jednocz± siê. Dla tego D&D ma tylu antyfanów, uwierz mi ¿e gdyby D&D by³o podrzêdnym systemikiem, o którym ma³o kto by wiedzia³, nie mia³by tylu antyfanów, proste. A skoro ze wszystkich systeóm D&D ma njwêcej antyfanów, to tylko ¶wiadczy o jako¶ci tego systemu, na +.


Prosze nie pogarszajmy sprawy, bo zaraz zacznie siê flame-war. Jak macie zamiar k³óciæ siê o wy¿szo¶ci b±d¼ ni¿szo¶ci DnD nad innymi systemami zapraszam tu:

http://dnd.pl/viewtopic.php?t=3840

wybaczcie ale teraz nikt nie bêdzie siedzia³ nad niczym, nad czym nie musi siedzieæ, tylko dla satysfakcji.


Tu siê mylisz. Kilka osób wypowiadaj±cych siê w tym temacie mówi³o ze pisz± do GP za darmo. Ale je¶li sama 'radocha' z pisania do 'presti¿owego' papierowego ¶rodka przekazu kogo¶ nie interesuje, to nie mo¿na komu¶ wmówiæ ze tak, interesuje go i to powinno mu sprawiaæ przyjemno¶c, bo mi sprawia przyjemno¶c wiêc tobie te¿ musi, nie stêkaj i pisz.

Heh ten temat i tak utonie w b³ocie i tak... Najlepiej by by³o go skasowac i na powa¿nie, spokojnie zacz±æ od nowa, w pierwszym po¶cie nowego tematu zamieszczaj±c linki do tematów w stylu:
- co s±dzisz o DnD
- co s±dzisz o innych systemach
- co s±dzisz o graczach DnD/innych systemów
¿eby ludzie pisali swoje opinie tam a nie za¶miecali ten w±tek.
 
Awatar użytkownika
Mar_cus
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 95
Rejestracja: ndz maja 15, 2005 11:45 pm

ndz lut 20, 2005 4:10 pm

Ja proponuję zamknąć ten wątek i stworzyć nowy. Tego nie usuwać! Niech będzie dla przestrogi, że obie strony są tak samo święte ;)
 
Pietrucha__
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 643
Rejestracja: wt gru 30, 2003 1:12 pm

ndz lut 20, 2005 4:42 pm

To ja poroponujê teraz sensown± dyskusjê. Czego Wy i to nie chodzi mi Was jako ca³o¶æ tylko ka¿dego indywiduanie, oczekujecie od Pirata (w tym przypadku czyt. gazeta która chce mieæ dobry dzia³ z DiDami) czy od jakiej kolwiek innej gazety o RPG? Jakie artyku³y. Wolcie magiczne przedmioty czy mo¿e jaki¶ dobry Almanachowy k±sek?
No i to jest podstawowy problem. Wszystko, czego potrzeba mi do D&D mam na wyci±gniêcie rêki (do klawiatury komputera), spora czê¶æ innych my¶lê, ¿e równie¿. Mnie osobi¶cie brakuje dobrych przygód, z klimatem, a jednocze¶nie w "DeDekowym" stylu.
 
Bjorn Westlander
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 686
Rejestracja: sob lis 29, 2003 2:11 pm

ndz lut 20, 2005 6:23 pm

problem stanowi dla kogos banalnie prosta (momentami az za) mechanika
No to uwaga - dowcip: pytam jednego "speca" od Neuroshimy pracuj±cego dla Valkirii, jak dzia³a mechanika. Ten odpowiada, ¿e nie wie, i ¿e cyferki go nie interesuj±, bo dla niego wa¿niejszy jest klimat. Dobra, nawet lepiej, najwy¿ej jak bêdzie trzeba, to siê dla formalno¶ci rzuci k-co¶tam, jak wyjdzie to wyjdzie, jak nie to trudno. Idê do sklepu przejrzeæ podrêcznik. Dobra, co¶ tam jest, ale ni w z±b nie czajê. Wniosek - bardziej skomplikowane ni¿ GURPS, D&D i WoD. Jakie¶ procentowe modyfikatory, stopnie trudno¶ci, cuda wianki na patyku, jaki¶ suwak (chyba oznaczaj±cy, jakie testy zdajesz automatycznie...) - namieszane strasznie.
to GP ma zabiegaæ o "nas" a nie "my" o GP, poza tym ¶wiat jest jaki jest, za darmo to mozna najwy¿ej oberwaæ. A z tego co mówi± tu forumowicze, ¿aden z nich nie otrzyma³ zap³ay za swoj± pracê, wybaczcie ale teraz nikt nie bêdzie siedzia³ nad niczym, nad czym nie musi siedzieæ, tylko dla satysfakcji. D&D daje sobie ¶wetnie rade i bez reklam w gazetach, ¶wiadcz± o tym ilo¶ci sprzedanych kisi±¿ek, a warto zaznaczyæ ¿e ilo¶æ fanów D&D ro¶nie.. wiêc ja tu nie widze powodów by¶my MY musieli wyci±gaæ rekê do GP
Celne spostrze¿enie. Panowie, Gwiezdny Pirat jest to przedsiêwziêcie KOMERCYJNE i PROFESJONALNE. Jest wydawany za PIENI?DZE. Je¶li chce, ¿eby kupowali go fani D&D, musi AKTYWNIE szukaæ autorów, którzy bêd± na temat D&D pisaæ. A jak ju¿ autorów znajdzie, to musi ich przekonaæ, ¿eby zostali. Np. p³ac±c im za wierszówkê. Wybaczcie, dzieci, ale biznes jest biznes. Ka¿dy, kto pracuje w jakimkolwiek zawodzie, przyzna mi racjê. Po to siê pracuje, ¿eby ZARABIAæ.
A jak± masz pewno¶æ, ¿e nie zaakceptuje?
Mam z³e do¶wiadczenia z przesz³o¶ci. Niech Trzewik sprecyzuje, co chce widzieæ w dziale z D&D'kami, jakiej jako¶ci i w jakich klimatach. Jest szefem, stawia wymagania, wiêc niech je przedstawi - i siê zobaczy.
 
Mateusz Kosińsk
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 51
Rejestracja: ndz sty 30, 2005 4:33 pm

ndz lut 20, 2005 9:38 pm

TEN POST ULEG£ MODYFIKACJI NIE MAM ZAMIARU PO RAZ ENTY Z WAMI SIE K£ÓCIæ WIEM MO¯E TEN ZART NIE BY£ NA NAJWY¯SZYM POZIOMIE TO TAKI WISLIECZY HUMOR:) Panowie dajmy spokój dyskusjom na temat wyzszo¶cie danej gry!! To nie miejsce i czas na to. Mysle, ¿e czasme taka ostra, twarda wymiana zdañ przynios³a wiêcej ni¿ przemilczenie tej sprawy. My i Dedekowcy nie raz zachowali¶my sie niequlturanie . My¶le ¿e trzeba sobie wybaczyæ ;) I stworzyc wielkiego PIRATA !! Choæ mysle ¿e te dwie strony nie predko sie zrozumi± !!!
 
Anonim_1

ndz lut 20, 2005 9:57 pm

[quote=Mateusz Kosińsk]choć osobiście sądze że dedekowcy i rpgowcy nigdy sie nie zrozumią[/quote]
Mateuszu, odpuść. Obraziłeś D&D'dowców o jeden raz za dużo. Skoro nie jestem RPGowcem, to może nie powinienem się męczyć i starać i pisać dla pisma poświęconego miłośnikom RPG? W końcu, skoro gram w D&D, które do RPG się zalicza, to po co mam pracować za darmo pisząc teksty pod profil Gwiezdnego Pirata?

Ignacy, jeśli czytasz te słowa, błagam Cię, załatw sobie lepszych "przedstawicieli". Ci jedynie mogą sprawić, że miłośnikom d20 opadną ręce i zniechęcą się do Gwiezdnego Pirata na dobre.
 
Mateusz Kosińsk
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 51
Rejestracja: ndz sty 30, 2005 4:33 pm

ndz lut 20, 2005 10:02 pm

zobacz kolego co dopisalem........ widze ze ktos sie na zartach nie zna.......... I po1 ja nie dzialam jako portal..........TO TYLKO MOJE ZDANIE
 
Devik Crazystar
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 1135
Rejestracja: śr maja 26, 2004 2:23 am

ndz lut 20, 2005 11:36 pm

.
Ostatnio zmieniony sob maja 30, 2015 4:23 pm przez Devik Crazystar, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
EnTheEnd
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 671
Rejestracja: pn mar 08, 2004 3:19 pm

pn lut 21, 2005 7:19 am

a) Z kim zwyciê¿yli¶cie?
B) Czy¿by¶my my przegrali?
c) Czy wielokropki w twoich wypowiedziach mamy traktowaæ jak kropki?
 
Mateusz Kosińsk
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 51
Rejestracja: ndz sty 30, 2005 4:33 pm

pn lut 21, 2005 1:31 pm

Zmieni³em mojego posta. Wiem by³ on prowokuj±cy. Ale to taki niewienny zarcik ;)
 
Tolek
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 153
Rejestracja: pt lis 29, 2002 5:39 pm

pn lut 21, 2005 3:23 pm

Zieeeeeew... Dajcie spokój z naje¿d¿aniem na D&D jak siê nie podoba to nie grajcie , ale te¿ z drugiej strony nie wypowiadajcie siê o czym¶ co znacie jedynie ze s³yszenia :) . Wg. zasady ¿yj i pozwól ¿yæ innym.
 
Molobo
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 5011
Rejestracja: pt cze 28, 2002 11:29 pm

czw mar 03, 2005 11:44 pm

Nie kupujê GP.
Nie znajduj± tam siê tak warto¶ciowe pomys³y jakie mogê za darmo i w wiêkszej ilo¶ci znale¿æ na sieci. Co wiêcej na forum oferuje ¿yw± i otwart± dyskusjê z odbiorcami lub twórcami jakie w gazecie nie znajdê.
Nawiesem mówi±c-to nie tylko problem GP. Tradycyjne media nie s± w stanie zaoferowaæ tego co Internet, w dodatku za darmo ;)

nie mówiê o ilo¶ci sprzedanych podrêczników, ale o wk³adzie w rozwój RPG w Polsce

Rozwój RPG w Polsce ? Co to oznacza ? RPG to dziedzina bran¿y rozrywkowej. Do jej rozwoju bardziej przyczynia siê sprzeda¿ Baldur's Gate ni¿ teksty w niszowej gazecie, w dodatku b±d¿my szczerzy do¶æ pretensjonalne i dotycz±ce nieznanych szerszej klienteli systemów takich NS czy Warhammer.


Nie mogê tego zrozumieæ i ca³y czas bêdê broni³ swojego zdania, ¿e 5 zeta na miecha to jest nic.

Jest to 5 z³oty, które mam.Dlaczego mam ich nie mieæ ?

Z Trzewikiem mo¿esz pogadaæ jak z kumplem rówie¶nikiem. Tutaj relacja producent => fan wygl±da ca³kiem inaczej. Sta³y kontakt, wymiana informacji, w miarê szybkie odpowiedzi i najwa¿niejsze: liczenie siê ze zdaniem fanów.  
Dlatego kupujemy Pirata (przynajmniej ja), bo podchodzê do tego z innej strony ni¿ wy. Nie biorê tego jako "eee, to jest do dupy, nie chcê widzieæ tego na oczy", lecz "mo¿e to nie jest jak±¶ pere³k±, ale ja moj± sprawa (jako fana) gazeta bêdzie z ka¿dy numerem coraz lepsza".

Albo robi siê gazetê dla zysku albo dla znajomych...sorry. Konsekwencje obu wyborów powinny byæ oczywiste.
Tutaj te¿ g³ównie chodzi o nastawienie ludzi, którzy nigdy Pirata nie widzieli na oczy, ale zapieraj± siê rêkami i nogami, ¿e jest beznadziejny

Podobnie jak wiele innych gazet, które nie s± dostêpne za darmo w sieci, Portala czytam w Empiku, bywa ¿e s± wygodne kanapy na których w ciszy mo¿na wygodnie czytaæ ;)
znaj±cych sie na rzeczy, bo nawet je¿eli przygoda bêdzie ¶wietna, to w ni± nie zagracie bo nie by³o tam rozpisanych statystyk enpeców...

Przyk³adowe statystyki NPC odpowiednie dla poziomu s± w podrêcznikach, istniej± te¿ generatory NPC na sieci.Za¶ co do przygody-przecie¿ sam pomys³ jest najwa¿niejszy.


Styl samych podrêczników do D&D i NS jest ca³kiem inny, wiêc styl przygód takze jest ca³kiem inny. Stêkasz, ¿e przygody s± rozlaz³e i zajmuj± za du¿o miejsca. Któr± konkretnie mas zna my¶li? A gdyby pó³ przygody zape³nia³yby statystyki i tabelki, te¿ by¶ tak powiedzia³?

Podrêczniki ró¿ni± siê w zale¿no¶ci od wydawnictwa.Je¶li WotC masz na my¶li dzieli swe podrêczniki na "crunch" i "fluff" -to odpowiednio podrêczniki oparte na zasadach, klasach, przedmiotach i podrêczniki oparte na fabule, opisom krain, organizacji bez zbêdnej mechaniki.

Pirata kupuje ponad 1000 osób nie grajacych w dedeki. Wiêkszo¶æ z nich czyta teksty do dedeków, gdyby by³y ciekawe zaiteresowali by sie to gr±................

Ile osób ma w Polsce ma w swym domu kopie Baldur's Gate, Icewind Dale, Planescape Torment itd ?


Je¿eli kto¶ interesuje siê eRPeGami, a nie tylko jest zamkniêty w jednym systemie, z pewno¶ci± s³ysza³ o Piracie

Jedno forum -www.rpg.net ma wiêcej pomys³ów ni¿ GP bêdzie mia³ kiedykolwiek.A znajdê tam dyskusje o Exalted, czy Transhuman Space, Blue Planet których raczej w GP nie zobaczê.
Tutaj chodzi o ludzi, którzy poza swoim systemem nie chc± s³yszeæ o niczym innym. I niestety uwa¿am was (ludzi z tego forum) za takich ludzi

Chcesz podyskutowaæ o Blue Planet czy Ex Machina ? :wink:

Jana koniec chcia³bym tylko zapytac czy od ca³onocnego czytania jaki¶ tekstów z internetu do DnD nie rozbola³a was g³owa

Moje ¿ycie sk³ada siê z trzech rzeczy praktycznie-studia, internet, weekendowa impreza.Internet zdecydowanie poch³ania najwiêcej czasu.Witam w XXI wieku ;)

Szkoda, i to tak zwyczajnie szkoda, ¿e spo¶ród tych 10 000 graczy D&D nie znajdzie siê dos³ownie PIêCIU ludzi, którzy mieli by chêæ i odwagê i motywacjê by napisaæ co¶ takiego: "Droga redakcjo Pirata, widzê, ¿e mêczycie siê z dzia³em d20. Mogê pomóc. Mam pomys³y, do¶wiadczenie w D&D. Oto moje propozycje zmian w pi¶mie, oto moje rady - chcia³bym z Wami na sta³e wspó³pracowaæ i tworzyæ z Wami to pismo."  

Nie dosta³em ¿adnego takiego listu.  

W czasach kiedy tworzy³em pismo Portal dostalem takich listów kilka - i w taki sposób Portal mia³ Szefa Dzia³u DP, Szefa Dzia³u CP2020, Szefa Dzia³u WFRP, Szefa Dzia³u ZC, Szefa Dzia³u ¦M, Szefa Dzia³u Bitewniaków. Bêd±c Redaktorem Naczelnym pisma odda³em w³adzê nad poszczególnymi dzia³ami specom od danych gier.  

Tu, w Piracie, mimo tysiêcy fanów D&D nie znalaz³ siê do tej pory nikt, kto mia³by ochotê zmierzyæ siê z tym, z³apaæ za bary dzia³ d20 w pi¶mie i pokazaæ jak to siê robi.


Oczywi¶cie, nie ma sensu porywaæ siê z motyk± na s³oñce.Nie jeste¶cie komercyjnym pismem, lecz jak kto¶ tu ju¿ zauwa¿y³ pismeme dla znajomych, byæ mo¿e wiêc nie ma sensu na si³ê zaspokajaæ rynku, do czego i tak nie zmierzacie.Jak inni zauwa¿yli-Internet daje nam o wiele wiêcej ni¿ mo¿ecie daæ wy, to nie obraza, lecz po prostu stwierdzenie prostego faktu.

reszta talatajstwa, ktore nie wie co to znaczy ratowac swiat i uprawiac "smokolochizm"[tm]).

Przeczytaj pomys³y Percego w temacie o potworach.Jak dot±d zauwa¿y³em ¿e gracze lubi± polityczne intrygi, ja osobi¶cie ceniê egzotyczne lokalizacje, oryginalne pomys³y i settingi, natomiast nie ukrywam, ¿e cenie równie¿ hack&slash.

Piszemy tutaj bo siê martwmy o te pisemko. Was DeDekowców jest du¿o, a my NSowcy umiemy my¶leæ i po krótkiej dedukcji wysz³o nam, ze op³aca³o by siê nam ¿yæ w symbiozie. Wy macie co¶ dla siebie i my dla siebie, przez co obie strony w ogóle cos maj±.

Ah, a wiêc chodzi o zysk. No có¿, nie jestem sk³onny wydaæ 5 z³otych które wydajê w pi±tkowy wieczór na gumê do ¿ucia i dwa bilety tramwajowe, po to by nabyæ gazetê która nie jest mi potrzebna(guma potrzebna do piwa, bilety by dostaæ siê na miasto). Jak inne osoby wspomina³y GP jest oparte na pisaniu dla "fanów" czyli inaczej mówi±c do znajomych. Nie powinno wiêc liczyæ na zysk.

jeszcze nie daj bo¿e Portal splajtuje (czego oczywi¶cie nie czcemy).

Na pocz±tku chcia³em odpisaæ, ¿e jest to mi 100% obojêtne.Po namy¶le jednak stwierdzi³em, ¿e nie. By³oby to korzystne dla rozwoju RPG w Polsce bo zanik³oby ¶rodowisko WoD, WH które ma w³asn± koncepcjê RPG odstraszaj±c± wielu potencjalnych graczy.


Na koniec dodam-nie widzê potrzeby by teksty o d20 pojawi³y sie w GP. Macie NS, Monastyr, piszcie o nich...Po co na si³ê zmuszaæ siê do pisania o d20 ? Atakowanie graczy DnD ¿e nie chc± pisaæ do was to jest troszkê absurd...Zreszt± poza kilkoma tekstami o GP na pocz±tku jego istnienia to na forum nikt na niego nie zwraca zbytniej uwagi...
 
Awatar użytkownika
Mar_cus
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 95
Rejestracja: ndz maja 15, 2005 11:45 pm

czw mar 03, 2005 11:55 pm

Mimo, że wątek powinien zostać już zamknięty, ty nadal go drążysz i igrasz z ogniem. Znów chcesz wywołać kłótnię, która dopiero co się skończyła?
I tak na koniec. Jeżeli uważasz, że zamknięcie jakiegokolwiek wydawnictwa RPG byłoby dobre, to krzyż na drogę i powodzenia.
Panie Moderator, proszę o zamkniecie tego tematu...
 
Anonim_1

pt mar 04, 2005 12:34 am

<!--QuoteBegin-Mar_cus+-->
Mar_cus pisze:
<!--QuoteEBegin-->Panie Moderator, proszę o zamkniecie tego tematu...

Temat oczywiście nie zostanie zamknięty. Dlaczego mamy zamykać usta osobom, które się w nim jeszcze nie wypowiedziały? Co w przypadku, kiedy dyskusja wkroczy na nowy wątek? Nowego tematu nie założymy na każdy z nich...

Wiem, że ciężko jest przyjąć słowa Molobo do wiadomości, ale ma wiele racji. Nawet, jeśli się z nim nie zgadzasz Mar_cusie, powinieneś przyjąć do wiadomości, że ma odmienne zdanie a nie oskarżać o chęć wywołania kłótni.
 
Molobo
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 5011
Rejestracja: pt cze 28, 2002 11:29 pm

pt mar 04, 2005 12:59 am

Znów chcesz wywo³aæ k³ótniê, która dopiero co siê skoñczy³a?

Nie obra¿aj siê. Powiem ³agodnie, GP to pismo niszowe. Nie mo¿e siê skupiaæ na wszystkim, byæ mo¿e wiêc skupcie siê na tym w czym jeste¶cie dobrzy ? Przecie¿ nie o zysk tu chodzi, skoro sprzeda¿ wzrasta co nak³ad ? Zauwa¿, ¿e tak naprawdê to nikt z forum was nie atakuje. Raczej nast±pi³a absurdalna sytuacja w której zaatakowano graczy d20, ¿e nie chc± kupowaæ pisma, które ich nie interesuje, a po drugie nie chc± pisaæ.
Nie bêdê was oszukiwa³. Nie widzê sposobu by¶cie stali siê atrakcyjni dla graczy d20 by radykalnie zmieniæ sytuacjê. Zbyt du¿o jest zbyt dobrych rzeczy na sieci, zbyt wiele forum gdzie ka¿dy pomys³ zostanie oceniony w trakcie powstania.
 
Awatar użytkownika
Mar_cus
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 95
Rejestracja: ndz maja 15, 2005 11:45 pm

pt mar 04, 2005 1:13 am

ShadEnc, źle mnie zrozumiałeś. Tutaj nie chodzi o inne zdanie. Chodzi mi o lekko ironiczny post, który może być odebrany inaczej, niż autor miał na myśli. A sam wiesz, co to spowoduje.
Poza tym, założyłem grugi wątek, w którym dyskusja jest na innym poziomie, a uważam, że tutaj temat się skończył, bo doszło do teog, że nikt nie ma racji, a zarazem wszyscy ją mają, więc po co to dalej ciągnąć?
Molobo, gdzie ja się obrażam? Moim zdaniem uraziłeś wszsytkich NSowców i Monastyrowców swoją wypowiedzią "Byłoby to korzystne dla rozwoju RPG w Polsce bo zanikłoby środowisko WoD, WH które ma własną koncepcję RPG odstraszającą wielu potencjalnych graczy.". Tak dla wojej informacji, co ma Portal wspólnego z WoDem? A jeżeli mam powiedzieć, kto najbardziej odstrasza potencjalnych graczy od RPG, to wsakazałbym właśnie na takich jak ty.
I na koniec Molobo. Swoją wypowiedzią tylko podsumowujesz wysnutą tu już wcześniej teorię. Tak naprawdę NIE WAŻNE co będzie drukowane w GP do d20, nawat jeżeli arty będą na poziomie waszego Dragonu, wy (a raczej ty) i tak go nie kupicie, bo tak jest z góry ustalone.
 
Molobo
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 5011
Rejestracja: pt cze 28, 2002 11:29 pm

pt mar 04, 2005 1:24 am

Tak naprawdê NIE WA¯NE co bêdzie drukowane w GP do d20, nawat je¿eli arty bêd± na poziomie waszego Dragonu, wy (a raczej ty) i tak go nie kupicie, bo tak jest z góry ustalone.

Nic nie poradzisz na postêp technologiczny i zmiany w mediach, które mu towarzysz±. Ludzie wol± internet i tyle. Móg³bym wymieniaæ dlaczego (interaktywno¶æ, olbrzymie zasoby, personalizacja itd) ale nie o to chodzi. Pamiêtaj te¿, ¿e to nie tylko problem GP lecz wszystkich gazet.
 
Gieferg__
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 163
Rejestracja: sob gru 04, 2004 12:41 am

pt mar 11, 2005 9:56 am

[quote=ShadEnc] Fani D&D to wyj±tkowo wymagaj±cy czytelnicy [/quote]
ooo tak ? no ciekawe,a pare postów pó¼niej has³o: te teksty s± za d³ugie, nie chce mi sie czytaæ. O czym to ¶wiadczy? Ciekawe tylko czy podobaj± sie wam orginalne scenariusze do DND, bo je¶li tak to trudno powiedzieæ ¿e¶cie s± wymagaj±cy :mrgreen:
Ale do do gazety RPG-owej, chyba faktycznie: "to ju¿ minê³o, ten klimat..." bo internet jednak ma duz± przewagê nad t± form± przekazu informacji jak± jest gazeta.
 
Awatar użytkownika
Hekatonpsychos
Moderator
Moderator
Posty: 1695
Rejestracja: wt mar 07, 2006 10:05 pm

pt mar 11, 2005 10:34 am

1. Teskty przegadane nie są dobrymi tekstami. Wymagający czytelnik to zauważy.
2. ShadEncowi chodzilo prawdopodobnie o wymagania odnośnie tekstów dotyczących systemów RPG. Skoro istnieje dużo wysokiej jakości materialów do DnD (w jeszcze większym morzu chlamu, ale to druga sprawa), to Gracze mają pelne prawo wybrzydzać.
Pozdrawiam.
 
Thomas Percy
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 2969
Rejestracja: śr lip 03, 2002 11:50 am

pt mar 11, 2005 11:19 am

[quote=Gieferg] Ciekawe tylko czy podobają sie wam orginalne scenariusze do DND, bo jeśli tak to trudno powiedzieć żeście są wymagający :mrgreen:.[/quote]
Uważam, że są doskonałe pod względem systemowym i edytorskim. Przewidują zachowania graczy, uwzględniają wszystkie ich moce, czary itp., opisują wszystkie potencjalnie potrzebne DM-owi elementy świata przedstawionego: od wytrzymałości drzwi po ST rzutu na dyplomację w negocjacjach z goblinami.
Dla mnie te przygody są pod ww. względami wzrocem. Edycja 3,0 stworzyła nową jakość w rpg.
 
Gieferg__
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 163
Rejestracja: sob gru 04, 2004 12:41 am

pt mar 11, 2005 11:27 am

Uwa¿am, ¿e s± doskona³e pod wzglêdem systemowym i edytorskim. Przewiduj± zachowania graczy, uwzglêdniaj± wszystkie ich moce, czary itp., opisuj± wszystkie potencjalnie potrzebne DM-owi elementy ¶wiata przedstawionego: od wytrzyma³o¶ci drzwi po ST rzutu na dyplomacjê w negocjacjach z goblinami.
Dla mnie te przygody s± pod ww. wzglêdami wzrocem


pod wy¿ej wymienionymi wzglêdami jak najbardziej, ale ogólnie :arrow: przerost formy nad tre¶ci±.

(sorry za off-topic)

a co do GP dodam tylko ¿e sie wam wcale nie dziwiê ¿ê was to nie interesuje, wygl±da na to ¿e niektórzy nie mog± tego prze³kn±æ, próbuj± wam wywo³aæ wyrzuty sumienia, ¿e jak tak mo¿ecie, trzeba przecie¿ wspieraæ wydawnictwa rpg-owe zastanawia³em sie czytaj±c t± dyskusjê kiedy sie pojawi± teksty w stylu : pleeeeaaaasseeee napiszcie co¶, miejcie lito¶c ! itd. :mrgreen:
pozdrawiam
 
Mateusz Kosińsk
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 51
Rejestracja: ndz sty 30, 2005 4:33 pm

pt mar 11, 2005 4:49 pm

My¶le, ¿e tak nie bedzie! Wysz³o ju¿ 11 numerów Gwiezdnego Pirata. Trzyma sie on niezle. Dosz³o do wspo³pracy z wiedzminowcami, Pirat sie rozrasta! Jest coraz lepiej a bedzie jescze lepiej! A ³atwo wa krytykowaæ wiec mam propozycje wydajcie swoj± gaetke! Ciekawe jak wam pójdzie . Internetowym specom ³atwo krytykowaæ........
 
EnTheEnd
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 671
Rejestracja: pn mar 08, 2004 3:19 pm

pt mar 11, 2005 5:39 pm

S³uchaj, po co mamy Ci wywalaæ przez kilka stron, dlaczego nie potrzebujemy gazetki, skoro ty na koniec palniesz:
A ³atwo wa krytykowaæ wiec mam propozycje wydajcie swoj± gaetke!
Mam wra¿enie, ¿e ty nawet nie czytasz naszych odpowiedzi.
 
Mateusz Kosińsk
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 51
Rejestracja: ndz sty 30, 2005 4:33 pm

pt mar 11, 2005 8:39 pm

Bo mnie takie teksty jak

pleeeeaaaasseeee napiszcie co¶, miejcie lito¶c ! itd.

Kto¶ chyba ciagle chcer niezgody
Osobi¶ice my¶le, ¿e kiedys forum wam padnie i przyjdziecie do nas z p³aczem pleeeeeesssseeeee wydrukujcie co¶ miejcie lito¶æ! itd

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości