Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
NoOne3
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1908
Rejestracja: ndz wrz 18, 2005 4:42 pm

[Requiem] Haven

wt sie 14, 2007 4:21 pm

Jakoś nie przypominam sobie, żeby to wypłynęło w którymś z żargonowych tematów (choć może pamięć mnie zawodzi).

Chciałbym się po prostu spytać, czy więcej osób uważa, podobnie jak ja, że wrzucenie tego terminu jako "niebo", czy "raj", po prostu... nie pasi?

Wiem, że źle robię zaczynając dyskusję od jej destruktywnej strony, ale czy możliwe byłoby wymyślenie i zastosowanie nazwy niezwiązanej z terminem angielskim? Moje doświadczenie z językiem polskim (wprawdzie ćwierćwieczne zaledwie), mówi mi, że konotacje słów "niebo" i "raj" uderzają w naszej pięknej mowie zupełnie inne struny niż w ichniej saksońskiej. Bardziej podkreślając kwestie szczęścia, niż bezpieczeństwa.

Jako alternatywa do głowy przychodzi mi słowo "azyl", ale gdzieś na granicy świadomości czai się też inne podobne słowo, które za nic nie chce bym je sobie przypomniał.
 
Kastor Krieg

wt sie 14, 2007 4:23 pm

Duuuude! "HAVEN", nie "Heaven"! :razz:
I tak, konotacja "Azyl" jest jak najbardziej słuszna, jedną z opcji w Maskaradzie było "Schronienie" AFAIR. Tego szukałeś? :wink:

Fajne analogiczne konotacje ma też "Przystań", na przykład, także przekład tego słówka. :papieros:
 
Awatar użytkownika
dmn
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: czw sie 09, 2007 2:41 pm

wt sie 14, 2007 5:03 pm

"Schronienie" weszło już chyba w krew :) Lepiej niż "przystań" sugeruje wampirzy los w czasie dnia IMHO.
 
Awatar użytkownika
NoOne3
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1908
Rejestracja: ndz wrz 18, 2005 4:42 pm

wt sie 14, 2007 6:14 pm

Kastor Krieg pisze:
Duuuude! "HAVEN", nie "Heaven"!

Ożesztywmorde! Rzeczywiście!

Tak długo się przyglądałem temu słowu, tak długo się zastanawiałem, coś mi nie pasowało, ale zamiast sprawdzić stwierdziłem że może to amerykańska pisownia... O ja głupi, taki blamaż na forum.

"Przystań" nie jest taka zła, choć aż się prosi o jakąś "metę", czy coś podobnego, ale to pewnie wejdzie w potocznym.

I jak to się nazywało, takie bezpieczne schronienie, jakoś tak z łaciny, kojarzy mi się z azylem dostępnym dla złoczyńców w kościele...?
 
Kastor Krieg

wt sie 14, 2007 7:36 pm

Sanctum wykorzystane w Magu?
 
Awatar użytkownika
miasma13
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 87
Rejestracja: ndz lis 05, 2006 12:47 am

pn lis 12, 2007 7:40 pm

W Maskaradzie mieliśmy proste i eleganckie schronienie, co na chwilę obecną zakwalifikowało się do Requiem'a?
 
Awatar użytkownika
Jakub_Bartoszewicz
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 889
Rejestracja: ndz paź 08, 2006 6:24 pm

pn lis 12, 2007 8:47 pm

Schronienie
 
Awatar użytkownika
Kot
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2551
Rejestracja: wt lut 03, 2004 11:20 am

wt lis 13, 2007 2:05 pm

NIe ma innej opcji. Przystań to dla linii krwi Vodyanoi - Patrz projekt Bloodlines: The Folklore. Gerard, odezwij się jeśli nadal chcesz to ruszyć.
 
Awatar użytkownika
miasma13
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 87
Rejestracja: ndz lis 05, 2006 12:47 am

wt lis 13, 2007 5:29 pm

W takim wypadku mam pytanie do ojca redaktora, czy dopuszczalne jest wprowadzenie drugiego schronienia w CtL jako tłumaczenie Hollow (czyli kolokwialnej dziupli).
 
Awatar użytkownika
Kot
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2551
Rejestracja: wt lut 03, 2004 11:20 am

wt lis 13, 2007 6:55 pm

miasma13 pisze:
Hollow

A co jest złego w Dziupli? W końcu Żywopłot mamy dość metaforyczny, a i dziupla jest znaczeniowo niezła - sugeruje drzewiastość, a przynajmiej roślinność, dodatkowo niosąc ze sobą takie drobne niuanse jak sekretność, czy bycie nie do końca mieszkaniem.
 
Awatar użytkownika
miasma13
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 87
Rejestracja: ndz lis 05, 2006 12:47 am

wt lis 13, 2007 7:26 pm

No właśnie waham się ciągle przy tej Dziupli. A tak marginesie to nim dostaniemy po uszach za pisanie w złym wątku to na chwilę obecną w tłumaczeniu stanęło już na Gąszczu.
 
Awatar użytkownika
Armand de Morangias
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 628
Rejestracja: pn kwie 25, 2005 9:32 pm

czw lis 15, 2007 6:59 am

A może nie mieszajmy tematów? :)

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość