Zrodzony z fantastyki

 
Aureus

Hazard w Rokuganie?

śr lip 08, 2009 3:46 pm

Nie udało mi się dotychczas znaleźć żadnego opracowania tradycyjnych, japońskich gier wykorzystywanych w hazardzie. Nie mam na myśli gier legalnych współcześnie, lecz form hazardu sprzed kilku wieków. Najbardziej ciekawi mnie gra, która pojawiła się w filmie Zatoichi.

Jeżeli ktoś uzna, że którą z gier zachodnich da się klimatycznie wykorzystać w Rokuganie, również będę bardzo wdzięczny za sugestie.
 
Awatar użytkownika
Qendi
Wydawnictwo Imaginator
Wydawnictwo Imaginator
Posty: 281
Rejestracja: śr paź 26, 2005 10:52 pm

śr lip 08, 2009 4:00 pm

Polecam Fortuny i Wiatry. Gra opisna w pełni w Drodze Skorpiona, łącznie ze wzorami kości (na bazie k6)
 
kabuki joe
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 373
Rejestracja: wt sie 09, 2005 11:43 pm

0815

śr lip 08, 2009 9:37 pm

Hi Aureus.

Gra, która była grana w nowym filme Zatoichi to Cho-Han. Zobacz więcej pod tym linkiem http://en.wikipedia.org/wiki/Ch%C5%8D-han.

Poza tym jest wiele innych rozrywek z dla hazardowców.

Sumo (stawianie na poszczególnych sumotori)
Wyścigi konne.
Wyścigi łodzi na kanałach lub na rzecze Sumida.
Sugoroku http://en.wikipedia.org/wiki/Sugoroku.
Tori-Awase czyli walki kogutów.
Tako, latawce z ostrymi krawędziami - ostatni latawiec wygrywał
Hanafuda, Dousai-Karuta http://nippon-kichi.jp/article_list.do;jsessionid=3C23048D2C4F72E386472112F9E4AD2A?ml_lang=en&ym=200711
I oczywiście Mah-Jongg.

Ukłony
 
Awatar użytkownika
Ezechiel
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 860
Rejestracja: czw mar 27, 2003 11:07 am

czw lip 09, 2009 12:36 am

Talie do Hanafudy wraz z zasadami po polsku wydało wydawnictwo Hanami.

http://planszowki.polter.pl/Hanafuda-c16785

Zaryzykowałbym też Tichu - grę, która ma chiński rodowód

http://www.boardgamegeek.com/boardgame/215
 
Awatar użytkownika
Rodriguez
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1252
Rejestracja: wt lip 14, 2009 8:23 pm

śr lip 15, 2009 2:03 pm

A może Go? Również z chińskimi korzeniami:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Go
 
Aureus

śr lip 15, 2009 10:40 pm

W go gram, ale co to ma wspólnego z hazardem?
 
Craven

śr lip 15, 2009 11:19 pm

Cho-Han zawsze mnie szokowało - jako jedne pojawia się zawsze w japońskich filmach i anime, a także np. w Usagim Yojimbo. Czy to rzeczywiście była najpopularniejsza gra hazardowa? Przecież to tak prostacko nieskomplikowane, że zęby bolą :/

Bo, że Go i Shogi się pojawiają to norma (choć nieczęsta) ale nie są raczej hazardowe...

Kabuki - mógłbyś mi wyjaśnić jak hazardowo gra się w Mah-Jongga? Dziś znamy to jako grę dla jednej osoby, ale pamiętam, że chociażby w Pijanym Mistrzu (nowym) matka Jackiego Chana gra w to właśnie na kasę...
 
Awatar użytkownika
Rodriguez
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1252
Rejestracja: wt lip 14, 2009 8:23 pm

czw lip 16, 2009 12:27 pm

Aureus pisze:
W go gram, ale co to ma wspólnego z hazardem?


To tylko sugestia. Jak się uprzeć to nawet w bierki można grać na pieniądze ;)
 
Aureus

pt lip 17, 2009 10:48 am

Można, hazard jednak to

Wikipedia pisze:
Hazard – wszystkie gry pieniężne, w których o wygranej w mniejszym lub większym stopniu decyduje przypadek.

Przypadku zaś nie ma w go czy shogi, w których jest 100% umiejętności.

Craven: http://pl.wikipedia.org/wiki/Mahjong : ) Nigdy nawet nie spróbowałem się przez to przebrnąć, ale wydaje mi się to jedną z najbardziej skomplikowanych gier, jakie znam ; )
 
Awatar użytkownika
Rodriguez
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1252
Rejestracja: wt lip 14, 2009 8:23 pm

pt lip 17, 2009 12:59 pm

W piłce nożnej, boksie i innych walkach kogutów również decydują "umiejętności", a mimo to wielu napaleńców nie stroni od stawiania na swoją ulubioną drużynę / boksera / kogucika.
 
kabuki joe
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 373
Rejestracja: wt sie 09, 2005 11:43 pm

0815

pt lip 17, 2009 3:20 pm

@Craven

To jest tak jak Aureus napisał. Te Mah Jong, które znasz to nie jest Mah Jong. Ktoś używa tylko części tej gry do prostego solitaire.

W Mah Jong grałem w przeszłości kilka razy. Nie jest wcale tak ciężkie ale obrosło w wiele rytuałów i innych niepotrzebynych rzeczy.

Mieszasz cegiełki, ustawiasz kwadrat, otwierasz ścianę, rozdajesz cegieałki i póbujesz ułożyć sobie Pun, Kang, Chi lub parki. Pierwszy któremu się uda woła Mah Jong i wygrywa.

Najcięższą rzeczą to przyznawanie punktów. Każdy gracz przedstawia wiatr. Ten który gra Wiatr Wschodu albo kasuje podwójnie albo płaci podwójnie w punktach. Ten gracz który wygrał tylko kasuje inni gracze kasują i płacą. Liczba punktów jest zależna od twoich figur - Pun, Kang, Chi i parek, które masz. Są też wyłożone i schowane figury.

Pełna partia Maj Jong trwa co namniej cztery gry. Wiatrem Wschodu musi być każdy gracz. Tylko jak Wiatr Wschodu wygrał nie zmienia się pozycji wiatrów. Teoretycznie można grać w nieskączoność (Wiatr Wschodu może zawsze wygrywać).

Co do hazardu w Japonii można grać za pieniądze. Do stawki 10 Yenów za 100 Punktów jest granie "zezwolone" powyżej to już hazadr i można dostać po łapach od policji (jak nie masz zarejestowanej budy). Przez wygrywanie i wołanie Mah Jong kasujesz punkty i forsę. Ale przez wartościowe figury możesz przy przegranym Maj Jong nadrobić stracone pięniądze. Całkiem fajna gra, jak masz więcej czasu.

Ukłony

KJ
 
Craven

pt lip 17, 2009 3:44 pm

Dzięki, to brzmi na tyle ciekawie, że może się przebiję przez Wiki. Jak wspominałem Cho-Han zawsze mnie raziło prostotą.
 
Aureus

Hazard w Rokuganie?

pn sie 24, 2009 11:41 pm

Reklama! Reklama!

Dział L5K opublikował dziś mój tekst dotyczący na pół fikcyjnej gry hazardowej Chou Han Onaji. Będę wdzięczny za każdą krytykę : )
 
kabuki joe
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 373
Rejestracja: wt sie 09, 2005 11:43 pm

Re: Hazard w Rokuganie?

pn sie 24, 2009 11:45 pm

Pochwała!! Pochwała!!

Aureus, odwaliłeś kawał dobrej roboty, wielkie dzięki. Chou-Han-Onaji jest na prawdę fajne i poza tym proste jak budowa cepa. Wreszcie wiem dlaczego kupiłem te k6 z japońskimi cyferkami :)
 
Craven

Hazard w Rokuganie?

wt sie 25, 2009 11:03 am

Może też się w taki zaopatrzę :P
Chociaż prawie wszyscy współgracze marudzą na moje japońskie k10 :(
 
kabuki joe
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 373
Rejestracja: wt sie 09, 2005 11:43 pm

Re: Hazard w Rokuganie?

wt sie 25, 2009 9:24 pm

A jakie masz?
Te z Q-Workshopu albo normalne?
Tymi z Q-Workshopu można trochę graczy naciągać :wink:
 
Craven

Hazard w Rokuganie?

wt sie 25, 2009 9:35 pm

Mam jedną "normalną" tj po prostu czarna i japońskie znaczki - krzyżyk na 10tce
I dziesięć z Q-Workshopu (http://q-workshop.com/products.php?lang ... onskie-k10) - 5 czarnych i 5 białych. Jak naciągać graczy? :D
 
kabuki joe
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 373
Rejestracja: wt sie 09, 2005 11:43 pm

Re: Hazard w Rokuganie?

wt sie 25, 2009 10:27 pm

Hi.

Znaczków nie znają 1,2, 3 to łatwe ale reszta to już do tych, którzy grają często w Mah-Jongg. Są jeszcze k10 z opisem Hiragana ale mam tylko dwie. Przy takich to już nawet 1, 2 i 3 nie są do odgadnięcia przez graczy :lol:
 
Craven

Hazard w Rokuganie?

wt sie 25, 2009 10:39 pm

Jakoś ja od kopa się nauczyłem. Tylko z 5 i 9 miałem problem.
 
Awatar użytkownika
MorfiQ
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 329
Rejestracja: ndz lut 05, 2006 9:46 am

Hazard w Rokuganie?

śr sie 26, 2009 9:11 pm

Te kostki używane się u mnie na sesjach i na początku faktycznie bywa problem z przyzwyczajeniem się, ale już po kilku rzutach wszyscy się przyzwyczaili ;)
 
Awatar użytkownika
Uszaty
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 252
Rejestracja: czw paź 06, 2005 7:46 pm

Hazard w Rokuganie?

czw sie 27, 2009 9:50 pm

Narobiliście mi smaka, a na stoisku na Polconie nie widziałem takowych :(
 
kabuki joe
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 373
Rejestracja: wt sie 09, 2005 11:43 pm

Re: Hazard w Rokuganie?

pt sie 28, 2009 2:46 pm

Hi

Z tymi dwoma nie ma chyba wcale problemu.

Piątka była wcześniej reprezentowana pięcioma poziomymi kreskami ale zamieniono ten znak na wrzeciono bo naprawdopodobniej wymawiano te dwa wyrazy tak samo.

Obrazek

Dziewiątka to jeszcze prostrza. Dawno temu reprezentowano ją przez pokazywanie prawego łokcia.

Obrazek

Co do japońskich kostek, to może będzie jakaś akcja Poltera na ukazanie się nowej edycji Legendy w Polsce :)
 
Craven

Hazard w Rokuganie?

pt sie 28, 2009 4:49 pm

Jak się nauczysz, to z żadną cyfrą nie ma problemu :)
Wrzecionka nie znałem.
 
Awatar użytkownika
Uszaty
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 252
Rejestracja: czw paź 06, 2005 7:46 pm

Hazard w Rokuganie?

pt sie 28, 2009 10:51 pm

Miły pan z Q-Workshop jednak znalazł mi pod ladą w jakimś zakurzonym pudełku kilka sztuk. Czas rozszyfrować te znaczki ;)

---

Jednego znaczka nie rozszyfrowałem, nie wygląda mi ani na 0 ani na 10. Ten najbardziej skomplikowany, między 4 a 8 na moich kostkach :)
Ostatnio zmieniony pt sie 28, 2009 11:07 pm przez Uszaty, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
 
Awatar użytkownika
Uszaty
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 252
Rejestracja: czw paź 06, 2005 7:46 pm

Hazard w Rokuganie?

pt sie 28, 2009 11:26 pm

Nie, rozszyfrowałem od 1 do 9 i tylko to "coś" mi zostało. Nie przypomina to nic ze stron, które zalinkowałeś. No może delikatnie 100,000,000 :razz:
 
Craven

Hazard w Rokuganie?

sob sie 29, 2009 10:21 am

A to może być zero. Na nowych Q-Workshopowych zamiast plusika (czyli dziesiątki) jest zero, które ma nadziubdziany znaczek taki:

http://www.jp41.com/kanji/zero.html
 
Awatar użytkownika
Uszaty
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 252
Rejestracja: czw paź 06, 2005 7:46 pm

Hazard w Rokuganie?

ndz sie 30, 2009 6:33 pm

Dokładnie taki, miałem okazję spojrzeć w jakiś katalog Q-Workshop, który również potwierdził, iż jest to 10. Tak więc koniec tego ciężkiego offtopu :razz:
 
mandris
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: ndz sie 17, 2014 9:40 pm

Hazard w Rokuganie?

pn kwie 20, 2015 10:09 pm

Cześć,

Podpinam się do tematu, mimo że moje pytanie nie będzie z nim w 100% związane, ale nigdzie chyba nie znalazłem lepszego wątku, a bez sensu zakładać całkiem nowy.

Jakie gry strategiczne występują w Rokuganie? Chodzi mi o coś w stylu szachów, chyba że może same szachy są w nim również obecne?

Pozdrawiam,
Mandris
 
Awatar użytkownika
Lord Xan
Administrator
Administrator
Posty: 608
Rejestracja: ndz gru 07, 2008 7:09 pm

Hazard w Rokuganie?

wt kwie 21, 2015 12:19 am

Skoro Rokugan to pseudo-Japoonia, na bank znajdziesz tam shōgi.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości