Zrodzony z fantastyki

 
Nabuchodonozor
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 68
Rejestracja: pn lis 11, 2013 1:18 pm

Historyk albo coś w tym stylu

wt lut 11, 2014 6:42 pm

Jak w temacie. Czy istnieje klasa prestiżowa związana ściśle z badaniami historycznymi, kronikarstwem czymś podobnym? Bazująca na wiedza (historia)
 
Awatar użytkownika
Rafau
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 26
Rejestracja: sob mar 19, 2011 1:10 pm

Historyk albo coś w tym stylu

wt lut 11, 2014 9:42 pm

Niestety, ale nie ma takiej klasy stworzonej oficjalnie, ani też przez fanów. Takie ścisłe specjalizacje raczej nie leżą w naturze D&D. W sytuacji kiedy ktoś chciałby, aby jego mocną stroną była wiedza historyczna wybiera najzwyczajniejszego barda i odpowiednio rozdaje punkty, dodatkowo taki bohater może być znawcą kronik. Ewentualnie Mistrz Wiedzy. Trzeba jednak omówić praktyczne zastosowanie takiej postaci. Moim zdaniem nie sprawdziłoby się to najlepiej. Weźmy pod uwagę nasz świat którego dzieje są pisane od tysięcy lat, na tematy historyczne co roku wychodzi setki książek. W takim wypadku osoba zajmująca się tym ma pole do popisu. Nie jest to możliwe w światach stworzonych. Tutaj mamy zaledwie kilka podręczników opisujących kontynent, a dodając magazyny o tematyce fantasy i liczne fanowskie artykuły może uda się uzbierać 1 tom z samą historią. Jednym słowem mówiąc: jeśli wiedzy postaci nie odzwierciedla wiedza gracza to tworzymy przygody pełne niedomówień. Gracz chce być generałem? Powinien znać strategię, traktaty wojenne. Myśli o lekarzu? Podstawowe zagadnienia musi mieć w małym palcu. Pragnie zostać historykiem i znawcą kronik? Niech zna te kroniki i książki w temacie, ale tu ma problem, bo takich nie znajdzie, a wymyślanie czegoś na siłę stworzyłoby sztuczny klimat.

Kilka punktów w wiedzę(historia) i już. Nie ma potrzeby dążyć do niemożliwego.
 
Awatar użytkownika
Lord Xan
Administrator
Administrator
Posty: 608
Rejestracja: ndz gru 07, 2008 7:09 pm

Historyk albo coś w tym stylu

wt lut 11, 2014 9:49 pm

I opierającą swoją moc na znajomości historii? Raczej nie, chociaż blisko powiązane z rodowymi historiami i historią w ogóle będą prestiże oratorskie, jak ollam. Ten nieoficjalny prestiż też wypełnia trochę niszę: http://www.dandwiki.com/wiki/Chronicler ... tige_Class)
Ze swojej strony natomiast polecam klasę podstawową archivist z Heroes of Horror - kto lepiej zna się na historii, niż archiwista? Czerpie część swojej mocy z testów wiedzy. :P W dodatku to jeden z najmocniejszych spellcasterów w grze.
 
Nabuchodonozor
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 68
Rejestracja: pn lis 11, 2013 1:18 pm

Historyk albo coś w tym stylu

wt lut 11, 2014 10:17 pm

Może wyjaśnię ideę. Otóż właśnie chodzi o barda, który pragnie uczestniczyć w ważnym wydarzeniu/przygodzie, które przejdzie do historii i ułożyć o tym pieśni, które będzie się śpiewało po kres czasów. Można nazwać go kronikarzem no i z tej racji posiada niemałą wiedzę historyczną. Chciałem więc prestiżówki (oficjalnej bo na inną mg się nie zgodzi), która wzmocni fabułę tego zagadnienia, no ale skoro nie ma to nie ma. Nie zależało mi na tym tak bardzo bo mam alternatywne pomysły jak go dalej poprowadzić.

Lord Xan pisze:
I opierającą swoją moc na znajomości historii?

"moc" nie ma tu specjalnego znaczenia jak widzisz z powyższego. Z resztą moja postać nie jest do walki a jedynie wsparcia

Lord Xan pisze:
Ze swojej strony natomiast polecam klasę podstawową archivist z Heroes of Horror

Jestem co prawda noobem, ale wydaje mi się, że proponujesz mi zupełnie inny system. Jesteśmy na forum D&D.
 
Awatar użytkownika
Lord Xan
Administrator
Administrator
Posty: 608
Rejestracja: ndz gru 07, 2008 7:09 pm

Historyk albo coś w tym stylu

wt lut 11, 2014 10:56 pm

Skoro nie chcesz czerpać siły z historii, to czysty bard idealnie się nadaje do uczestniczenia w wiekopomnych chwilach - pamiętaj tylko o odpowiednich umiejętnościach (choćby odpowiednim rzemiośle do napisania epopei).

A archivist to zwyczajna klasa podstawowa, z suplementu Heroes of Horror :P tu jest spisany pokrótce:
http://archive.wizards.com/default.asp? ... c/20061212
Ostatnio zmieniony czw wrz 18, 2014 4:04 pm przez Lord Xan, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość