Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
Arisu
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 157
Rejestracja: ndz paź 12, 2003 5:28 pm

Ile lat Jedi mieć, żeby mógł Jedi być ?

sob mar 26, 2005 4:58 pm

No więc się ośmielę zapytać o to, proszę mnie tak od razu nie wyśmiać, ale ja tego nie rozumiem do końca, a może po prostu coś mi umknęło.

W EI kiedy Qui Gon znajduje Anakina, ten jest raczej małym chłopcem, ile ma wtedy lat? W każdym razie kiedy Qui Gon przywozi młodego przed Radę Jedi, między innymi jako argument przeciw szkoleniu Anakina na Jedi pojawia się jego wiek, że jest już za stary.
Znowu kiedy poznajemy Luke'a Skywalkera, ten jest już raczej młodzieńcem niż chłopcem, czyli jest sporo za stary, a mimo to Obi Wan go dopiero zaczyna szkolić...

Więc jak to jest z tym wiekiem?
 
Awatar użytkownika
Fungus
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 871
Rejestracja: śr paź 08, 2003 3:54 pm

sob mar 26, 2005 5:07 pm

IIRC, Jedi starali sie szkolic dzieci juz od najmlodszych lat, zanim powstana istotne wiezi uczuciowe z rodzina, ktore pozniej utrudnialyby szkolenie, dawalo im to rowniez mozliwosc pelnego ksztaltowania rozwoju przyszlego uzytkownika Mocy tak aby przestrzegal Kodeksu Jedi i wystrzegal sie Ciemnej Strony.
Natomaist w przypadku Luke'a, coz... Obi-Wan nie mial wielkiego wyboru uczniow ;-) wiec naukom Jedi grozilo calkowite zapomnienie.
 
Awatar użytkownika
PAPKENS
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 18
Rejestracja: czw lut 17, 2005 11:18 am

sob mar 26, 2005 5:24 pm

Zauwaz przy okazji, ze Luke postanowil zostac rycerzem Jedi w momencie, gdy stracil ( i tak przybrana rodzine). Po drugie i tak Yoda na poczatku nie chcial go szkolic na Jedi ze wzgledu na wiek, lecz pozniej jednak dal sie namowic. W drugiej czesci zas mozemy zauwazyc ze jak Obi Wan Kenobi rozmawia z Yoda obok mozemy zauwazyc male dzieci z zielonymi mieczami (jaka pamiec :razz: ) ktore probuja stracic latajace roboty. Jest to kolejny dowod na to, ze im mlodsze dziecko tym lepiej dla niego.

POZDRAWIAM WSZYSTKICH

Edit - regulamin regulaminem :) prosilbym o uzywanie kazdego innego koloru czcionki tylko nie czerwonego;) Rowniez pozdrawiam! :) - Brendis
 
Awatar użytkownika
Gibbon
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 44
Rejestracja: ndz paź 31, 2004 8:15 pm

ndz mar 27, 2005 12:59 am

Anakin miał 9 lat jak stanął przed obliczem Rady Jedi. Było to za dużo. Młody Skywalker zbyt bardzo był związany uczuciowo z matką. Ten wątek jest także poruszony w E II - masakra w obozie Tuskenów to przecież pierwszy wyraźny krok Anakin w kierunku Ciemnej Strony Mocy (masakra wywołana utratą ukochanej matki). Anakin jeszcze na Coruscant mówi o nocnych koszmarach (E II), a później, już na Naboo jesteśmy takiego koszmaru świadkami (więcej o tym śnie jest w powieściowej adaptacji "Ataku Klonów" - przedstawia on śmierć i cierpienie Shmi)

A co do młodych adeptów, to rycerze Jedi wędrując po galaktyce, często całkiem przypadkiem napotykali na swojej drodze utalentowane pod względem wrażliwości na Moc niemowlaki. Zabierali je za zgodą rodziców na Coruscant i tam przechodziły szkolenie. Jeśli do 13 roku życia, żaden z Mistrzów nie brał młodziaka na ucznia padawana zostawali oni wysyłani do publicznej służby - Korpus Rolnictwa itp.
 
Awatar użytkownika
Janos
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: ndz kwie 18, 2004 3:25 pm

wt mar 29, 2005 11:03 am

Tak jak powiedział Gibbon zarówno rycerze jak i Mistrzowie Jedi podczas swych podróży napotykali uzdolnione dzieci które mogłyby w przyszłości stać się członkami Zakonu.Najlepszy wiek dla takiego kandydata kiedy mogł rozpocząc szkolenie to wiek około 2-3 lat. Jeśli dziecko rozpoczęłoby nauke w bardzo póżnym wieku to skonczyłoby na Ciemnej Stronie(jak choćby Anakin)
 
Awatar użytkownika
mOrF3u$
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 730
Rejestracja: wt mar 29, 2005 1:27 am

pt gru 30, 2005 11:28 pm

Byli w róznym wieku. Jedni mieli po 6 lat, inni po 14. Kiedy Vader uruchamia swój miecz świetlny w pokoju obrad Jedi, poczułem się naprawde źle :cry: tyle młodych Padawanów, którzy chieli walczyć za Republike, zgineli tak młodo :(. Najbardziej utkwił mi w pamięci obraz tych wszystkich Padawanów, leżących na ziemii w Świątyni Jedi Killed not by Clones... this Padawan ... by lightsaber he was.
 
koki
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 45
Rejestracja: śr lut 23, 2005 5:20 pm

wt sie 22, 2006 2:44 pm

Wiek ten wynosić powinien około 6 -7 lat by taki mały jedi rozumiał co do niego mówi jego nauczyciel i mógł pojąć istote mocy oraz obowiązki , jakie niesie ona z sobą :wink:
 
Awatar użytkownika
SethBahl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3331
Rejestracja: sob lip 09, 2005 12:17 am

wt sie 22, 2006 2:47 pm

Ani w Ep1 miał 9 i już było "sporo za późno" :>
 
RG

wt sie 22, 2006 6:54 pm

Obstawiałbym wiek 3-4 lata. Góra 5. Tak na oko, wnioskuje z filmów. Ale nie znalazłem nigdzie dokładnych danych na ten temat.
 
Awatar użytkownika
SethBahl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3331
Rejestracja: sob lip 09, 2005 12:17 am

wt sie 22, 2006 7:26 pm

To ja dołóżę teraz kolejny poziom trudności i udowodnię że pytanie w temacie jest bardzo, bardzo źle zadane :). Tak więc RG, mówisz 3-4 lata - hmm... pomyślmy, Yoda w wieku 3-4 lat... albo inna wiekowa rasa :)...
 
Awatar użytkownika
Rewan
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 236
Rejestracja: czw kwie 14, 2005 8:45 pm

wt sie 22, 2006 11:58 pm

RG pisze:
Obstawiałbym wiek 3-4 lata. Góra 5. Tak na oko, wnioskuje z filmów. Ale nie znalazłem nigdzie dokładnych danych na ten temat.


Seth pisze:
To ja dołóżę teraz kolejny poziom trudności i udowodnię że pytanie w temacie jest bardzo, bardzo źle zadane Smile. Tak więc RG, mówisz 3-4 lata - hmm... pomyślmy, Yoda w wieku 3-4 lat... albo inna wiekowa rasa Smile...


Jeśli mnie pamięć nie myli na filmie zostali pokazani ludzie padawani. Cytuje RG: "Tak na oko, wnioskuje z filmów. ". Więc co do odpowiedzi RG jest ona dobra :wink: A co do pytania... To tak jak ktoś wspominał. Zanim powstaną jakiekolwiek więzi. Moim zdaniem to zaczyna szkolenie nie póżniej niż rok.
 
Awatar użytkownika
SethBahl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3331
Rejestracja: sob lip 09, 2005 12:17 am

śr sie 23, 2006 12:19 am

ReWaN niektórzy nie bez powodu są szefami SW na Polterze :>
Ja naprawdę widziałem ten film parę razy ;)
http://www.starwars.com/databank/organi ... vie_bg.jpg

A co do konkretów - około 4 lata jeśli chodzi o ludzi (źródło: zdaje się TPM Brooksa, albo któraś z książek z tego okresu)
 
Awatar użytkownika
Rewan
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 236
Rejestracja: czw kwie 14, 2005 8:45 pm

śr sie 23, 2006 7:15 pm

SethBahl pisze:
ReWaN niektórzy nie bez powodu są szefami SW na Polterze :>


No chyba tak :wink:

SethBahl pisze:
A co do konkretów - około 4 lata jeśli chodzi o ludzi (źródło: zdaje się TPM Brooksa, albo któraś z książek z tego okresu)


Mi się jednak zdaje, że biorą ludzi jako młodszych a samo szkolenie rozpoczynaja póżniej...Ale to tylko moja teoria :)
 
RG

sob sie 26, 2006 8:27 pm

SethBahl pisze:
pomyślmy, Yoda w wieku 3-4 lat... albo inna wiekowa rasa ...

To był odnośnik do ludzi. Dla wookiego czy rasy Yody może to być np 100lat. Nie wiem czy może to być spowodowane - rozwojem psychicznym. Nie mam pojecia.
 
Awatar użytkownika
zsasz
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 469
Rejestracja: ndz mar 21, 2004 6:59 pm

sob sie 26, 2006 9:08 pm

Ja sie tylko zastanawiam jak takim malym smarkom mozna bylo miecz swietlny do reki wlozyc. Nic dziwnego, ze tak malo osob zostaje Mistrzami Jedi, pewnie umieralnosc wsrod rekrutow ma wysoki procent. :mrgreen:
 
Awatar użytkownika
SethBahl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3331
Rejestracja: sob lip 09, 2005 12:17 am

sob sie 26, 2006 9:21 pm

RG pisze:
To był odnośnik do ludzi. Dla wookiego czy rasy Yody może to być np 100lat. Nie wiem czy może to być spowodowane - rozwojem psychicznym. Nie mam pojecia.

Ekhem, wiem RG, wiem, przecież dostawiłem tam ";)"

zsasz pisze:
Ja sie tylko zastanawiam jak takim malym smarkom mozna bylo miecz swietlny do reki wlozyc. Nic dziwnego, ze tak malo osob zostaje Mistrzami Jedi, pewnie umieralnosc wsrod rekrutow ma wysoki procent. :mrgreen:

Jak pilnował ich Mały Zielony to raczej wszystko było pod kontrolą :). Choć wg. EU, miecze te niebyły lightsaberami o pełnej mocy i generował conajwyżej bolesne acz niegroźne opażenia...
 
Awatar użytkownika
Rewan
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 236
Rejestracja: czw kwie 14, 2005 8:45 pm

sob sie 26, 2006 10:28 pm

SethBahl pisze:
Jak pilnował ich Mały Zielony to raczej wszystko było pod kontrolą :). Choć wg. EU, miecze te niebyły lightsaberami o pełnej mocy i generował conajwyżej bolesne acz niegroźne opażenia...


Małe bolesne opażenia?! Przecież w EIII gdy palpi wydał rozkaz rozpętała się wojna. Pare osób musiało uciekać. I jednej z nich bronił młody jedi. Też dziecko. Zabijał niejednego. I to były małe bolesne opażenia?
 
Weaver
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 39
Rejestracja: czw lip 22, 2004 4:11 pm

sob sie 26, 2006 10:50 pm

ReWaN pisze:
SethBahl pisze:
Jak pilnował ich Mały Zielony to raczej wszystko było pod kontrolą :). Choć wg. EU, miecze te niebyły lightsaberami o pełnej mocy i generował conajwyżej bolesne acz niegroźne opażenia...


Małe bolesne opażenia?! Przecież w EIII gdy palpi wydał rozkaz rozpętała się wojna. Pare osób musiało uciekać. I jednej z nich bronił młody jedi. Też dziecko. Zabijał niejednego. I to były małe bolesne opażenia?


To nie był miecz treningowy. W czasach EII wd Clone Warsów Jedi tworzyli naprędce miecze świetlne. Może to zresztą były miecze normalne, tylko, że z jakimiś regulacjami mocy ostrza?
 
Awatar użytkownika
SethBahl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3331
Rejestracja: sob lip 09, 2005 12:17 am

sob sie 26, 2006 11:00 pm

ReWaN pisze:
Małe bolesne opażenia?! Przecież w EIII gdy palpi wydał rozkaz rozpętała się wojna. Pare osób musiało uciekać. I jednej z nich bronił młody jedi. Też dziecko. Zabijał niejednego. I to były małe bolesne opażenia?

Powiem tak - porównaj sobie miecz tego syna Lucasa, z młodzikami z Ataku Klonów. Tam są właśnie te treningowe.

Aż tak mi za skórę nie zalazłeś, żebym ci kazał czytać Ucznia Jedi :P
 
Awatar użytkownika
Rewan
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 236
Rejestracja: czw kwie 14, 2005 8:45 pm

ndz sie 27, 2006 12:09 pm

SethBahl pisze:
Aż tak mi za skórę nie zalazłeś, żebym ci kazał czytać Ucznia Jedi :P


Aż taka zła ta książka? Jak tak mówisz boje się na nią spojrzeć :razz:

Troll unieszkodliwiony, forum posprzątane. Piszemy dalej. SethBahl.
 
Awatar użytkownika
zsasz
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 469
Rejestracja: ndz mar 21, 2004 6:59 pm

sob wrz 09, 2006 2:15 pm

Zastanawiam sie nad tym wiekiem, kiedy Jedi zabierali dzieciaka. W koncu taki brzdac od najmlodszych swych lat ma silne uczucia wzgledem rodzicow (zwlaszcza matki). Przeciez zaraz po wyjeciu z brzucha go Jedi nie zwijali do akademii, wiec kiedy ?
 
Weaver
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 39
Rejestracja: czw lip 22, 2004 4:11 pm

sob wrz 09, 2006 3:08 pm

A ja się zastanawiam, może trochę OT, jak rozwiążą w EU tą sprawę. W (nota bene, niezbyt logicznej) NEJ Luke pozwolił swoim uczniom mieć rodziny. Czyli prawdpodobnie też pozwolił na sytuację: przedszkole - mama - trening jedi - powrót na obiad - trening jedi - kolacja - sen. :wink: Więc...cóż, czy to nie zbliża do CSM? Pewnie tak.
 
Awatar użytkownika
SethBahl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3331
Rejestracja: sob lip 09, 2005 12:17 am

sob wrz 09, 2006 3:23 pm

Weaver pisze:
NEJ Luke pozwolił swoim uczniom mieć rodziny.

A miał jakieś powody żeby nie pozwolić? Wszystko co dostał ze starego zakonu to szkolenie Yody, szkolenie Kenobiego i jego książka w której też za wiele nie było...

[WC-2.SB]

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość