Zrodzony z fantastyki

 
Nabuchodonozor
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 68
Rejestracja: pn lis 11, 2013 1:18 pm

Iluzjonista ed. 3.5

ndz sty 26, 2014 11:23 pm

Proszę o pomoc w optymalizacji mojej nowej postaci Barda. Czemu bard? Wiem, że wielu z Was uważa go za bardzo słabego. Czytałem wiele wątków na tym forum na ten temat (choć większość z 2011 roku i może się coś zmieniło). Ta klasa mi jednak bardzo się fabularnie podoba, a poza tym moja drużyna ma i złodzieja i maga i wojownika i kapłana i tropiciela, a nawet skrytobójcę. Bard świetnie by ją dopełniał. Niemniej nie będę się upierał mocno przy bardzie, jeśli np zaklinacz-iluzjonista mógłby się okazać ciekawszy.

Edycja jak napsałem 3.5. Wszystko co możliwe i oficjalne dostępne. Wprawdzie nikt z nas nie korzystał z podręczników angielskich (tych, które w Polsce nie zostały jeszcze wydane), ale MG pewnie i na to pozwoli. Osobiście przeczytałem oprócz podręcznika gracza/mistrza podziemi także "Pieśń i cisza". Proszę by wszelkie atuty, umiejętności, czary itd podawać w języku polskim, a jeśli nie zostały na j. polski przetłumaczone proszę od razu opisać daną umiejętność, ponieważ nie mam pojęcia o takich tajemniczych terminach jak np "gestaltowy" itp. Wiem też, że w innym wątku ktoś opisał szczegółowo "Gotowy build dla barda", ale nie odpowiada mi on, a poza tym 2/3 nie rozumiem.

Atrybutów nie podam, gdyż postać jest tworzona w wyniku śmierci poprzedniej i atrybuty kulać będę na najbliższej sesji. Postaram się wybierać je w kolejności: Cha>Int> Rzt>Zr>Bd>S Podobnie wytrzymałości też nie jestem w stanie podać.
Jak podałem w temacie interesuje mnie by mój bard parał się różnego rodzaju iluzjami (jak by to ktoś określił po angielsku "mindtricks"). Wiem, że czasem się na tym forum pisze o "psionikach", ale zupełnie nie wiem skąd wzięliście taką klasę postaci, bo nie występuje w podręcznikach. Może jest to jakiś mag - specjalista. Nie wiem.

Rasa: człowiek (ze względu na dodatkowy atut i punkty umiejętności).
Charakter: Neutralny- Neutralny

Mój bard ma być kimś, kto spisuje dzieje. Taki można powiedzieć bard-kronikarz, który chce uczestniczyć w ważnych historycznie wydarzeniach i tworzyć o nich pieśni i poematy, która po wiekach znane byłyby na całym świecie. Oczywiście niełatwo znaleźć się w odpowiednim miejscu i czasie, dlatego będzie się starał tak wpływać na wydarzenia, by było wg niego ciekawiej dla historii. Dlatego wybrałem właśnie taki charakter. Ma to pozwolić na bardzo "wygodne" decyzje mojego barda w przeróżnych sferach.

Podoba mi się częściowo build zaproponowany w tym temacie:
bard-vt65890.html
Niemniej nie wiem czy interesuje mnie zaklinanie, chciałbym też wziąć inną broń (myślałem o biczu, bo jest dość ciekawy).

Czary bym wybrał ze szkoły iluzji rzecz jasna.
Czary 0:
Kuglarstwo
Kołysanka
Przyzwanie instrumentu
Światło
Wiadomość
Czary 1:
Tu powinny być zdaje się 3, ale ciężko mi wybrać spośród następujących (pogrubiony mi się bardzo podoba).
Alarm:
Hipnoza:
Milczący obraz: .
Niewidoczny służący: .
Przebranie:
Rozumienie języków:
Tłuszcz:
Upiorny śmiech Tashy:
Uśpienie:
Wywołanie strachu:
Zauroczenie osoby:
Czary 2:
Tu mam jeszcze większy problem ale chyba
Lustrzane odbicie
Zachwyt

Proponowane atuty:
A to echo grało
Dodatkowa muzyka
Poddźwięki

W umiejętnościach chciałbym mieć dużo w Dyplomacji i Wiedza- Historia, no i rzecz jasna Występy na tak wysokim poziomie jak się da. Do tego zbieranie informacji. Generalnie umiejki będę rozdawał tak, by sie przydać "społecznie", nieco zarobić i wydobyć maksimum z wiedzy-barda. To raczej dość typowe podejście.

Proszę oczywiście także sugestie co do dalszego rozwoju postaci. Niestety prestiżówek dla barda jest bardzo niewiele. Znalazłem w zasadzie tylko Wirtuoza (ale średnio pasuje do mojej koncepcji) i Tancerza cieni (ten jest ciekawy, ale to bardziej chyba wojownik, niż moja wymarzona postać). Najciekawszy się wydaje Obieżyświat, ale wymagałby ode mnie włożenia dużo w geografię i też nie do końca o to mi chodzi. Byłby jednak przydatny. Może w tych angielskich jest coś ciekawszego?

Oczywiście wieloklasowość wchodzi w grę (choć gdzieś tutaj czytałem, że lepiej barda nie "przełamywać" jakimś zaklinaczem czy magiem) ;)
Ostatnio zmieniony ndz sty 26, 2014 11:32 pm przez Nabuchodonozor, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód:
 
Elicor
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 43
Rejestracja: wt sty 14, 2014 10:14 pm

Iluzjonista ed. 3.5

pn sty 27, 2014 9:07 pm

Wiem, że czasem się na tym forum pisze o "psionikach", ale zupełnie nie wiem skąd wzięliście taką klasę postaci, bo nie występuje w podręcznikach.


Chodzi o zawartość książek Expanded Psionics Handbook oraz Complete Psionics.
Ostatnio zmieniony pn sty 27, 2014 9:12 pm przez Elicor, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Dark_Archon_
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 692
Rejestracja: sob gru 29, 2007 2:29 pm

Iluzjonista ed. 3.5

pn sty 27, 2014 10:13 pm

Elicor pisze:
Chodzi o zawartość książek Expanded Psionics Handbook oraz Complete Psionics.

Dostępnych także za darmo na stronie http://d20srd.org. Kiedyś także na forum podjęliśmy się tłumaczenia, lecz nie udało się skończyć.
Ostatnio zmieniony pn sty 27, 2014 10:14 pm przez Dark_Archon_, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Nabuchodonozor
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 68
Rejestracja: pn lis 11, 2013 1:18 pm

Iluzjonista ed. 3.5

pn sty 27, 2014 11:04 pm

Dzięki, ale na psionika mój MG raczej się nie zgodzi, tym bardziej, że z pewnością tej publikacji nie zna.
 
Awatar użytkownika
the czart
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1705
Rejestracja: pn lis 21, 2005 1:52 pm

Iluzjonista ed. 3.5

pn sty 27, 2014 11:14 pm

Elicor pisze:
Chodzi o zawartość książek Expanded Psionics Handbook oraz Complete Psionics.

A nie po prostu "podręcznika psioniki" ? Ten może i wyszedł do 3.0, ale jest w sumie kompatybilny z 3.5. No i na pewno po polsku :) .
 
czarnylol09
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 18
Rejestracja: czw lip 26, 2012 3:16 pm

Iluzjonista ed. 3.5

wt sty 28, 2014 2:51 am

Polski podrecznik psioniki to troche nieporozumienie, lepiej korzystac z ww. angielskich.

Odnośnie Twojego pytania Nabuchodonozor, jezeli zalezy Ci bardziej na iluzjach/ogolnym czarowaniu na zasadzie kontroli/myleniu przeciwnika i jednoczesnie w miare barwnej i ciekawej postaci to polecie Ci klase Beguiler (Player's Handbook 2). Pytanie raczej jest takie, czy chcesz tylko wspierac postaci Twoich kolegow (bo przy tym co napisales to Twoja druzyna juz moze byc spokojnie samowystarczalna) , czy moze raczej samemu kontrolowac sytuacje gdy zajdzie taka potrzeba.

Przy okazji jezeli Twoj angielski jest na "normalnym" poziomie to polece zebys przeczytal ten temat http://www.giantitp.com/forums/showthread.php?t=88817
Znajduje sie w nim dosc sporo o bardach, ich prestizowkach, i z czym oplaca sie multiklasowac.
Ostatnio zmieniony wt sty 28, 2014 3:05 am przez czarnylol09, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Suldarr'essalar
Arcypsion
Arcypsion
Posty: 13173
Rejestracja: sob maja 28, 2005 9:27 pm

Iluzjonista ed. 3.5

czw sty 30, 2014 5:17 pm

the czart pisze:
A nie po prostu "podręcznika psioniki" ? Ten może i wyszedł do 3.0, ale jest w sumie kompatybilny z 3.5. No i na pewno po polsku :) .
To jest największa zbrodnia jaką można wykonać na graczach i systemie. Zapomnij o tym.

W dużym skrócie, Psionika to taka magia, tylko nieco inna. Zamiast zapamiętywać czary jak czarodziej, masz "manę" jak w Diablo (nazywa się to punkty mocy, ang. Power Points). Manifestujesz moce (rzucasz czary) takie jakie znasz, dopóki masz punkty mocy (manę). Ot, cała filozofia i cała wielka skomplikowana maszyneria. Nie możesz użyć więcej pp niż wynosi Twój poziom manifestującego (poziom czarującego).

Z mocy, które powinny zainteresować Cię to dyscyplina telepatii.

Patrząc po doborze czarów masz 4 poziom. W nomenklaturze psionicznej miałbyś dostęp do 9 mocy z poziomów 1 i 2, z listy ogólnej i listy telepaty (bo zakładam, że grałbyś telepatą).

Przykładowy wybór mocy, jakie mógłbyś mieć, żeby osiągnąć podobny efekt:

Charm (czyli zauroczenie),
tongues (rozumienie języków),
Missive (wiadomość)
Id insinuation,
Aversion,
Grease,
Cloud mind - oszukujesz zmysły wmawiając ofierze, że jesteś niewidzialny. Z jednej strony nie tak potężne jak niewidzialność, z drugiej prawdziwe widzenie nie ujawni cię.
Suggestion (sugestia).

Możesz też np. wykrywać wrogów w promieniu (wykrywanie wrogich zamiarów), albo zbijać pewność siebie (ego whip - zdejmujesz charyzmę, więc ork z charyzmą 4 będzie bardzo łatwym celem).

Psionika nie daje mocy iluzji sensu stricte (do tego potrzebujesz wziąć czarodzieja iluzjonistę), ale daje ciekawe możliwości związane z zauraczaniem, dominacją, kontrolą umysłową itp.
 
Nabuchodonozor
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 68
Rejestracja: pn lis 11, 2013 1:18 pm

Iluzjonista ed. 3.5

czw sty 30, 2014 10:11 pm

Dzięki za link do angielskiego tematu o bardzie.
Co do psioniki to chyba jednak sobie daruję, bo po pierwsze nie do końca mi o to chodziło, a po drugie to raczej za dużo jak na początkującego gracza, a i mój MG prawdopodobnie byłby nieco nie w temacie :P
Na razie mój pomysł do bard-obieżyświat skupiający magię na iluzjach, ale może znajdę coś lepszego. Bo łamać go z czarodziejem albo zaklinaczem chyba nie jest dobrym pomysłem. No chyba, że od razu wziąłbym zaklinacza-iluzjonistę, ale za bardzo mi się podoba sama fabularność barda. To ze względu na nią go wybrałem głównie.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość