Zrodzony z fantastyki

 
Rince
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: pt sty 21, 2005 7:58 pm

ndz sty 23, 2005 2:34 pm

Chodzi tu chyba o grę w skojarzenia, a nie sprzeczanie się :)

Co do pik i kopii- mój błąd( wynikający z nieuwagi )

Oddtail, błagam o przebaczenie :)

A co do porównywania Dorii do Polski- to kwestia wizji MG, kady ma prawo do własnej. Autorzy moim zdaniem czerpali jedynie pomysły, a nie kopiowali już istniejące państwa jedynie lekko je zmieniając.
 
bitter
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: czw kwie 28, 2005 10:15 pm

czw kwie 28, 2005 10:23 pm

hmm, to moze ktos mi podpowie jak nazwac moja obywatelke Kary? Nie mam zielonego pojecia, na jakie imie i nazwisko sie zdecydowac (ktos wspominal w tym temacie o germaskich?)... ktos potrafi niezorientowanej kobietce powiedziec cos wiecej o karyjczykach? :razz:
 
Awatar użytkownika
szelest
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1680
Rejestracja: sob lis 15, 2003 7:29 pm

czw kwie 28, 2005 11:21 pm

bitter pisze:
hmm, to moze ktos mi podpowie jak nazwac moja obywatelke Kary? :

Proponowałbym imiona i nazwiska rzymskie/łacińskie. Podobnie jak w Kartinie:)
 
Awatar użytkownika
Bleddyn
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 885
Rejestracja: wt maja 25, 2004 1:25 pm

pt kwie 29, 2005 12:24 am

Państwa frontu agaryjskiego mają nazewnictwo bałkanskie, a Kara się do nich zalicza. Zresztą nazwy miast z Atlasu wyrażnie o tym świadczą. Jednak szlachta wywodzi się od doryjskich rycerzy, więc można uznać, że stare rody mają przed nazwiskiem "dor" podobnie jak Doryjczycy.

Vladimira Tepes ;)
Jelena dor Radan
 
Awatar użytkownika
oddtail
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 824
Rejestracja: czw maja 20, 2004 5:38 pm

pt kwie 29, 2005 12:27 am

Bleddyn pisze:
Państwa frontu agaryjskiego mają nazewnictwo bałkanskie, a Kara się do nich zalicza. Zresztą nazwy miast z Atlasu wyrażnie o tym świadczą. Jednak szlachta wywodzi się od doryjskich rycerzy, więc można uznać, że stare rody mają przed nazwiskiem "dor" podobnie jak Doryjczycy.

Vladimira Tepes ;)
Jelena dor Radan


Nie zgodzę się. Karyjczycy mają inne imiona niż inni z tej części świata, bo nie są ludnością rdzenną. Powinni mieć imiona doryjskie, a przynajmniej większość z nich (niektórzy pewnie używają tamtejszych imion, ale sądzę że nieliczni).

Sugeruję imiona włoskie.
 
Awatar użytkownika
Bleddyn
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 885
Rejestracja: wt maja 25, 2004 1:25 pm

pt kwie 29, 2005 12:31 am

W Agarii też część szlachty pochodzi od doryjskich rycerzy. Zresztą wszędzie tak było, w każdym państwie Dominium. A pomysł z wloskimi imionami to w ogóle z kapelusza. Włoskie są w Matrze. :/

Języki Dominium:"Karyjskiemu trudno przyznać miano wyrafinowanego języka. Ukształtował się z mowy krzyżowców z Doru i miejscowej ludności spokrewnionej z Agarami."

Czyli nazwiska mogą być mieszanką doryjsko-agaryjską.
 
Awatar użytkownika
Nadiv
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 236
Rejestracja: pt maja 02, 2003 9:28 am

pt kwie 29, 2005 11:33 am

Bleddyn pisze:
Zresztą nazwy miast z Atlasu wyrażnie o tym świadczą.


Akurat nazwami z Atlasu w żadnym wypadku bym się nie sugerował :) Spójrz chociażby na taki Kord - miało to być państwo oparte na nazewnictwie niemiecko-hiszpańskim, a w większości możemy dostrzec państwa ni w pięć ni w dziesięć nawiązujące do jakiegokolwiek z tych języków.

Przyznam, że ja stosuję własne nazewnictwo, zarówno w przypadku imion, jak i miast. W dużej części pokrywają się one z wizją autorów, choć nie w każdym przypadku :) Oto moje pomysły:

Agaria -> imiona bałkańskie
Ragada -> nazewnictwo hiszpańskie
Cynazji -> nazewnictwo francuskie
Nordia -> nazewnictwo rumuńskie
Bardania -> nazewnictwo szkockie
Kord -> nazewnictwo germańskie
Matra -> nazewnictwo włoskie
Gord -> nazewnictwo skandynawskie
Kara -> nazewnictwo germańskie
Kartina -> nazewnictwo łacińskie
Doria -> nazewnictwo brytyjskie
 
Awatar użytkownika
oddtail
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 824
Rejestracja: czw maja 20, 2004 5:38 pm

pt kwie 29, 2005 1:19 pm

Co do mojego ostatniego posta: zdecydowałem się na włoski, bo nieco podobny do łaciny. A Doria jest tak staromodna, że łacina pasowałaby mi do tego kraju. Ponadto, włoski przypomina nieco hiszpański, a do Kary pasuje mi WYŁĄCZNIE hiszpański. ("Nikt nie spodziewa się Karyjskiej Inkwizycji!" :razz: ).

A ja to widzę tak (czasem bez powodu, bo mi tak się "podoba"):

Front Agaryjski:

Agaria -> bałkańskie.
Inne państwa Frontu Agaryjskiego -> zazwyczaj bałkańskie, ale również ogólnie rozumiane słowiańskie.
Kara -> chyba zdecyduję się na hiszpańskie, mieszane z Agaryjskimi (czytaj: bałkańskimi).

Półwysep Pazura:

Ragada -> nazewnictwo hiszpańskie (zwłaszcza dla stronnictwa królewskiego). Czasem, z rzadka, nazwy zalatujące Anglią.
Cynazja -> francuskie. Czasem angielskie, ale raczej rzadko.
Nordia -> norwesko-szweckie, tak przynajmniej planuję (na razie nie było grania w Nordii, i nie wymyślałem tamtejszych imion), czasem niemieckobrzmiące (to ostatnie np. na terenach zaboru nordyjskiego w Bardanii).
Bardania -> szkockie, lub zależne od zaboru (czyli podobne jak w Eliarze, Nordii lub Dellańskie).
Della i Eliar -> niemieckie. Ciekawostka: często używam podwójnych nazw miast - oprócz tych obecnych w Atlasie również innych. Wynika to z tego, że kiedyś nie miałem Atlasu, i niektóre nazwy miast pozmieniałem już w trakcie grania, a potem doszedłem do wniosku, że czemu właściwie nie. Taki mały smaczek.
Kartina, Folhord, Valdeller, Vermer -> jeszcze nie mam jasności, ale przypuszczalnie będą to włoskie, czasem greckie.

Terytoria Centralne:

Matra -> włoskie, ale ostro zwichrowane (często do stopnia w którym ledwie daje się rozpoznać o jaki język pierwotnie chodziło :wink: ).
Inne państwa -> włoski, z wyjątkiem Ligi, gdzie stosować zamierzam zarówno nazewnictwo włoskie, jak i angielskie.

Południowe Rubieże, Stary Dor -> długo jeszcze nie będę tam prowadził, więc na razie byłaby to kwestia czysto akademicka :wink:
 
Awatar użytkownika
Bleddyn
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 885
Rejestracja: wt maja 25, 2004 1:25 pm

pt kwie 29, 2005 2:57 pm

Nadiv pisze:
Akurat nazwami z Atlasu w żadnym wypadku bym się nie sugerował Spójrz chociażby na taki Kord - miało to być państwo oparte na nazewnictwie niemiecko-hiszpańskim, a w większości możemy dostrzec państwa ni w pięć ni w dziesięć nawiązujące do jakiegokolwiek z tych języków.


Owszem, część nazw jest taka sobie, autorowi chyba brakowało już pomysłów. Jedank większość jest zgodna z założeniami językowymi. Poza tym to oficjalny dodatek, więc jak najbardziej można się nim sugerować.
Nazwy kordyjskie są moim zdaniem o brzmieniu hiszpańskim w Atlasie, nie mówiąc już o podręcznikowych.

Nadiv pisze:
Przyznam, że ja stosuję własne nazewnictwo, zarówno w przypadku imion, jak i miast. W dużej części pokrywają się one z wizją autorów, choć nie w każdym przypadku


Osobiście wolę poświęcić trochę czasu i znaleźć reguły wg jakich tworzy się nazwy/imiona w danym regionie. Do tego wykorzystuję podręcznik, sugestie autorów, Atlas, tekst o językach w Dominium i inne oficjalne materiały lub pytam autorów jak z czymś jest kłopot.

oddtail pisze:
Ponadto, włoski przypomina nieco hiszpański, a do Kary pasuje mi WYŁĄCZNIE hiszpański.


A mnie bardziej pasuje właśnie agaryjsko-doryjskie (bałkańsko-fantasy), bo Kara kojarzy mi się z Transylvanią XV wieku i walkami z Imperium Ottomańskim. Świetne miejsce dla postaci w stylu Vlada Draculi, czyli okrutnego rycerza Zakonu Smoka oraz jak najbardziej dla Inkwizycji. ;)

Nordia
Marcin Blacha na LDMonastyru pisze:
W moim Monastyrze stare imiona nordyjskie sa "grekopodobne" albo faktycznie fantasy, szczegolnie inspirowane Tolkienem, np. Elianor, Timaos. Nowe, jak Merington, to juz skutek 1500 lat kontaktow z karianskim Polwyspem Pazura.
 
Awatar użytkownika
oddtail
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 824
Rejestracja: czw maja 20, 2004 5:38 pm

pt kwie 29, 2005 5:39 pm

Po pierwsze: wbrew zapowiedziom, nigdy nigdzie nie podano w oficjalnym dodatku (choć miano w Atlasie), jak wyglądają typowe imiona poszczególnych krajów.
Po drugie: w Dominium mówi się po agaryjsku, nordyjsku, bardańsku czy kordyjsku. NIE mówi się po niemiecku, angielsku, hiszpańsku, czy francusku. I tak jak Kord nie jest Anglią, Hiszpanią, Świętym Cesarstwem Rzymskim, tak kordyjski nie jest żadnym konkretnym językiem. Jakim językiem zastąpimy kordyjski jest kwestią *umowną*. Zwłaszcza, że oficjalnego stanowiska brak.
Po trzecie: ani nazwy matrańskich miast nie są wcale aż tak podobne do miast włoskich, ani kordyjskie do hiszpańskich. Przynajmniej według mnie.
 
Awatar użytkownika
Bleddyn
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 885
Rejestracja: wt maja 25, 2004 1:25 pm

pt kwie 29, 2005 6:53 pm

oddtail pisze:
Po pierwsze: wbrew zapowiedziom, nigdy nigdzie nie podano w oficjalnym dodatku (choć miano w Atlasie), jak wyglądają typowe imiona poszczególnych krajów.


Trzewik podał ogólne reguły jak tworzy się imiona/nazwy w poszczególnych regionach, w podręczniku i dodatkach są miejsca i BNi. W nationbookach będzie to dokładniej omówione.

oddtail pisze:
Jakim językiem zastąpimy kordyjski jest kwestią *umowną*. Zwłaszcza, że oficjalnego stanowiska brak.


W topicu jest mowa o nazewnictwie, które kojarzy się niekiedy z konkretnymi językami. Od pewnych uproszczeń nie da się uciec.

oddtail pisze:
Po trzecie: ani nazwy matrańskich miast nie są wcale aż tak podobne do miast włoskich, ani kordyjskie do hiszpańskich. Przynajmniej według mnie.


Ale nazwy miast matrańskich/kordyjskich brzmią/kojarzą się odpowiednio z nazwami łacińskimi/włoski i hiszpańskimi. Przynajmniej mnie. :/
 
Awatar użytkownika
R@phael
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 289
Rejestracja: czw cze 03, 2004 3:04 pm

ndz sie 27, 2006 1:23 pm

Zgadzam się z Oddtail'em w kwesti że Kara tylko i wyłącznie z nazewnictwem hiszpańskim, nawet w profesjach inkwizytor wydaje się być rysów hiszpańskich.
Kord to Niemcy, a Ragada do Włochów.
Cynazja - Francja, albo ewentualnie Holandia.
A Agaria z tymi bałkańskimi nie do konca mi pasuje choć nie mam pomysłu na coś lepiej pasującego.
 
Awatar użytkownika
Bleddyn
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 885
Rejestracja: wt maja 25, 2004 1:25 pm

ndz sie 27, 2006 1:52 pm

R@phael pisze:
Zgadzam się z Oddtail'em w kwesti że Kara tylko i wyłącznie z nazewnictwem hiszpańskim, nawet w profesjach inkwizytor wydaje się być rysów hiszpańskich.


A potrafisz to uzasadnić czymś więcej niż tym, że jest tam inkwizycja, która się wszystkim kojarzy z tą hiszpańską? ;)

Oficjalnie w Cynazji (ogólnie Płw. Pazura) jest angielskie (GZK), w Agarii bałkańskie (WRW), w Matrze łacińsko/włoskie (DDS), w Kordzie niemiecko-hiszpańskie (OWJ). Storylinia też pokazuje jakie jest nazewnictwo w danym państwie. Jak nie pasuje to grać inaczej. :razz:
 
Awatar użytkownika
R@phael
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 289
Rejestracja: czw cze 03, 2004 3:04 pm

pn sie 28, 2006 11:30 am

A potrafisz to uzasadnić czymś więcej niż tym, że jest tam inkwizycja, która się wszystkim kojarzy z tą hiszpańską? Wink


W sumie to nie, ale sama inkwizycja wydaję się dla mnie i dla qmpla który chce grać inkwizytorem wystarczająca ;). I w sumie tak u siebie dałem ze tam sa nazewnictwa hiszpańskie pomieszane z bałkańskimi :)
 
Awatar użytkownika
R@phael
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 289
Rejestracja: czw cze 03, 2004 3:04 pm

śr kwie 02, 2008 3:08 pm

Zna ktoś jakiś link ze spisem imion bałkańskich?
Jedyne co na chwile obecną mam to spisy drużyn piłkarskich np. Serbii :)
 
Awatar użytkownika
Bleddyn
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 885
Rejestracja: wt maja 25, 2004 1:25 pm

śr kwie 02, 2008 3:23 pm

 
Awatar użytkownika
Ysabell
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1410
Rejestracja: wt maja 04, 2004 12:48 am

śr kwie 02, 2008 7:17 pm

http://www.behindthename.com/usage.php i wybierz sobie konkretny kraj. Na bliźniaczej stronie: http://surnames.behindthename.com/origin.php masz też nazwiska.
 
Awatar użytkownika
R@phael
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 289
Rejestracja: czw cze 03, 2004 3:04 pm

czw kwie 03, 2008 5:16 am

Dzięki za pomoc, bardzo fajne linki ;)

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości