Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
Uzariel
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 439
Rejestracja: śr maja 12, 2004 12:55 pm

Imiona, nazwiska, nazwy rodow itd.

wt maja 25, 2004 1:08 pm

Hej

Szukam zrodel inspiracji na imiona, nazwiska, nazwy rodow itp.
Bo niby wedlug przykladow w podreczniku da sie cos wymyslic, ale brakuje mi troche podpowiedzi jakie imiona pasuja do jakich krajow, nie liczac oczywistego skojarzenia Cynazji z francuszczyzna.
Szczegolnie interesuje mnie Kord, bo z tamtad bedzie moja 1 postac i musze jej imie wymyslic :) (choc kojarzy sie z USA to nie dam sobie imienia Bill ;) lub Goerge, to juz lepiej cos z Wlk. Brytani wziac :)

Pozdro
 
Awatar użytkownika
outlaw
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 70
Rejestracja: czw maja 13, 2004 8:47 am

wt maja 25, 2004 1:22 pm

O ile dobrze wywnioskowalem z podrecznika i teraz pamiec mnie nie myli to w Agarii dominuja imiona i nazwiska kojarzace sie z naszymi balkanami, np. Ludovic, Stepanovic, Skalic (charakterystyczna koncowka -ic)
 
Awatar użytkownika
deem
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 690
Rejestracja: pn maja 17, 2004 1:27 am

wt maja 25, 2004 2:04 pm

tu już prośba do twórców systemu którzy przeglądają forum: może w przygotowywanym atlasie dałoby się zamieścić obok map [np na marginesach] przykładowe imiona/nazwiska wiążące się z danym terenem/państwem?
 
Awatar użytkownika
Ballis
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 120
Rejestracja: sob lis 22, 2003 2:22 pm

wt maja 25, 2004 2:23 pm

deem pisze:
tu już prośba do twórców systemu którzy przeglądają forum: może w przygotowywanym atlasie dałoby się zamieścić obok map [np na marginesach] przykładowe imiona/nazwiska wiążące się z danym terenem/państwem?


www.behindthename.com - tam na pewno znajdziesz coś adekwatnego. Mój Ragadańczyk zwie się Duerte Eneas Del Sezio, a dwa pierwsze człony znalazłem w liście imion hiszpańskich lub/i portugalskich, już nie pamiętam:) Pierwsze skojarzenie Ragada-Sycylia było chyba najtrafniejsze, ale Benito niespecjalnie brzmi;)

Pozdrawiam.
 
Awatar użytkownika
morgonn
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: pt maja 21, 2004 5:02 pm

śr maja 26, 2004 2:50 pm

Ja to widze tak:

Cynazja - imiona z francuskiego,
Ragada - wloskie (to skojarzenie z Sycylia calkiem trafne ;)
Kord - Cesarz Wolfgang, wiec sugeruje troche niemieckie
Agaria - jak juz ktos trafnie zauwazyl balkany
Matra - ???
Doria - ???
Kara - ???
Kartina - watykan = wloski, lacina
Nordia - ???
Vermeer - holenderski?

Co myslicie??
 
Awatar użytkownika
JaXa
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 188
Rejestracja: czw lut 19, 2004 8:39 am

Imiona

czw maja 27, 2004 11:02 am

Doria i Kara - W moim mniemaniu powinny miec imiona w tym samym stylu... W końcu oba kraje mają silne korznie w Dorze...
Ja u siebie dałem imiona mocno odstajace historycznie
Woher herbu Strzała z Darhost
Lestko herbu Jastrzębiec z Kozłogłowa

W karze dałbym silne naleciałości niemieckie... to fajnie kojarzy sie zakonami rycerskimi (w każdym ranie Polakom)

Nord - imiona celtyckie - będą pokazywać inność Nordu
Caelia aep Yavanna Galahue-Aird

Gord - mam graczke z gordu i podczas burzliwej dyskusji stworzylismy takiego oto stworka

Berghar (imie kariańskie nadwane na chrzcie) "Płacz Wdów" (imie gordyjskie nadwane przy przjesciu w dorosłość - najczęściej po dokonaiu pierwszego bohaterskiego czynu)) z stanicy Południowego Wichru (miejsce urodzenia albo stacjonowania - nie potrafiliśmy dojsc do porzumienia)

Niesty wena kończy mi sie jezeli chodzi o Matre... Ma ktos może pomysł ??
 
Awatar użytkownika
trzewik
Wydawnictwo Portal
Wydawnictwo Portal
Posty: 69
Rejestracja: czw kwie 24, 2003 12:12 am

czw maja 27, 2004 12:13 pm

Pomysł z imionami w atlasie (i w ogóle nazwami własnymi) jest bardzo fajny, zrobimy tak.
 
Awatar użytkownika
JaXa
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 188
Rejestracja: czw lut 19, 2004 8:39 am

Imiona...

czw maja 27, 2004 3:06 pm

Ignacy...
A skorzystacie z naszych pomysłów czy macie jakieś własne koncepcje... No i czy mółbyś nam ich część przybliżyć...
 
gwylliam
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 185
Rejestracja: pt mar 12, 2004 11:31 am

czw maja 27, 2004 6:29 pm

A ja sie niesmiało zapytam kiedy orientacyjnie (w przeciagu najblizszego roku) mozna sie spodziewac wymienianego wyzej atlasu?

Od siebie dodam, ze Doryjczycy i Karyjczycy maja przed nazwiskiem "dor". Reszta swiata "de", a Agaryjczycy nazywaja sie jak band Bregovica :)
 
Awatar użytkownika
oddtail
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 824
Rejestracja: czw maja 20, 2004 5:38 pm

czw maja 27, 2004 9:11 pm

Nie wiem jak na to zapatrują się autorzy, ale chciałbym z lekka zaprotestować przeciw jednoznacznemu skojarzeniu "Francja - Cynazja", które - przyznaję - nasuwa się samo. Po pierwsze, imiona i nazwy wyczytane z podręcznika (Jeremy, Eleonora, Kindle, Essex, Bless) nie mają brzmienia francuskiego, raczej anglosaskie z naleciałościami. Po drugie, naiwne byłoby zrobienie z każdego państwa odpowiednika jednego kraju realnie istniejącego. W końcu każdy chyba chce mieć Cynazję, Karę, Agarię, a nie Francję, Niemcy, Mołdawię.

Co do Cynazji: podobieństwa do Francji istnieją oczywiście, ale równie dobrze można to państwo postrzegać jako bardzo podobne do Wenecji. Położone nad wodą, niewielkie państwo, nie mieszające się w wojny, rozpolitykowane, z ludźmi o wyniosłych, wykwintnych manierach, z tradycjami czarnej magii i katakumbami... toż to Wenecja jak żywa, można by rzecz. Apeluję: nie tylko Francja. Zaś imiona francuskie uważam za szczególnie zły pomysł.


Ragada: mnie nie kojarzy się osobiście z Sycylią. Raczej z Meksykiem.

Nordia: tu przydałoby się zupełnie "z kapelusza" nazewnictwo. Cywilizacja Nordów nie jest podobna do żadnej ziemskiej, należałoby to IMO uwzględnić.
 
Awatar użytkownika
Gnat
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: pt maja 28, 2004 9:14 am

pt maja 28, 2004 9:23 am

Moja Matryjka nazywa się Joanna Sybille. Uważam, że Matryjki powinny mieć jakieś wzniosłe, nieco "wiedźmie" imiona i nazwiska (jak np. ich ukochana Henrietta XVII) - Abigail, Miriam, Wenus, Rosse?
 
Awatar użytkownika
morgonn
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: pt maja 21, 2004 5:02 pm

pt maja 28, 2004 12:58 pm

Ilu ludzi tyle koncepcji do imion i nazw :shock:

Moze jednak Portal uchyli rabka tajemnicy i da troche przykladow imion i nazw dla poszczegolnych krajow, wraz z ich uzasadnieniem i rodowodem.

Moze na liscie, a moze na stronie www.monastyr.pl, ktora ma lada moment ruszyc.

Ciekawe co na to Ignacy?

Dla mnie osobiscie to b. istotna sprawa przed prowadzeniem pierwszej sesji, a wkrotce chce to zrobic :)
 
Awatar użytkownika
Gnat
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: pt maja 28, 2004 9:14 am

pt maja 28, 2004 1:56 pm

Ja też mam nadzieję, że nie trzeba będzie czekać na "class booki" rodowe z czymś takim, jak nazwiska. A co prawda to prawda - ilu ludzi, tyle pomysłów, może użyć tego, co tutaj piszemy i stworzyć jeden koncept?
 
Awatar użytkownika
morgonn
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12
Rejestracja: pt maja 21, 2004 5:02 pm

śr cze 02, 2004 3:08 pm

Gnat nie wiem czy tworzenie wlasnego konceptu to nie bedzie syzyfowa praca.

Rzucilem temat na liste Monastyru, moze Ignacy cos napisze...

Boje sie ze cos zrobimy wspolnie, a pozniej PORTAL da inna wykladnie i sie wszystko pokreci.

Ale propozycja byla ciekawa. :spoko:
 
Awatar użytkownika
Arathi
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 27
Rejestracja: wt maja 18, 2004 7:22 pm

czw cze 03, 2004 2:05 pm

Ja uważam, że każdy może nazywać się jak chce, nawet:Cthulhu de Warhamer. W końcu to on będzie grał tą postacią, ale Ja mam taki pomysł na imiona etc.: ksiązka do historii lub porządna encyklopedia.To zawsze działa. 8)
 
Awatar użytkownika
JaXa
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 188
Rejestracja: czw lut 19, 2004 8:39 am

pt cze 04, 2004 5:58 am

Trzewik napisal na liste troche informacji dotyczacych imion... Pozwole je sobie przekleic dla tych ktorych na liscie nie ma ;P

Ignacy Trzewiczek pisze:
Panstwa Polwyspu pazura maja anglosaskie nazewnictwo.

Panstwa Frontu Agaryjskiego maja balkanskie nazewnictwo.

Terytoria Centralne maja nalecialosci wloskiego, takze przenikaja sie
tam lacinskie elementy.

Poludniowe Rubieze to nazwy typowe "fantasy" + duzo przymiotnikow
i rzeczownikow opisujacych miejsce czy osobe (np. "Antar Lamacz Tarcz")

Stary Dor to nazwy "fantasy" z kilkoma prostymi regulami. Kazda nazwa
zawiera w sobie litere "d" lub "r" (czesciej "r"), nazwy sa bardzo
krotkie, jedno, dwusylabowe.

Kord to niezazegnana batalia w zespole autorow, z ktorej chwilowo
wyszedlem zwycieski, lecz pozostala dwojka autorow wciaz nie zlozyla
broni i diabli wiedza, jak to bedzie w przyszlosci. Poki co mamy tu
dziwna mieszanke imion niemieckich i nazw i nazwisk hiszpanskich =>
Wolgang de Calanthe.
 
tula
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: pt cze 04, 2004 10:46 am

pt cze 04, 2004 11:24 am

Witam,

U siebie rowniez mielismy problem jak nazwac swoja postac. Siedzialo 3 Gordyjczykow, 1 Ragadanczyk, 1 nie wiadomo skad.. no i ja, Nordyjka. Wygladalo to mniej wiecej w ten sposob, ze padaly imiona, a nastepnie poddawano je glosowaniu. Tak wiec jeden Gordyjczyk nazywa sie Hagard (moim zdaniem bardzo trafnie, mnich-wojownik pomykajacy z "dwojka"), reszty nie pamietam, maja jakies takie trudne. A Ragadanczyk nazywa sie np Christopher de Ville (mlody, jedrny pojedynkowicz..). Ten, ktorego nie pamietam skad pochodzi, nazwal kolega Connorem, bo ponoc pochodzi z okolic Nordii, a tam sa gory.. :neutral:
Najwiecej problemow mialam wlasnie z moja Nordyjka. Bo kiedy wczesniej robilam Karyjke, nie widzialam niczego zlego w nazwaniu ja Francesca Richeulie - tak jakos mi sie skojarzylo.. nie wiem czemu.
Ale ta Nordyjka byla mi cierniem w boku.
Wzielam pod uwage jej wyglad (wiadomo, kruczoczarne wlosy, czarne oczy, jasna cera.. taka dziwna), do tego wymyslilam jej piekna i dramatycznia historie (ksiezniczka ze staroksiazecego rodu - pochodzaca z bodajze Potrojnej Prowincji, od strony Cynazji), kupilam za duuuzo pierscieni towarzysza - Kruka. I tak sobie myslalam, myslalam.. i stwierdzilam, ze jako Czarna Owca w Rodzinie bedzie nazywala sie Blackthorn. A na imie dalam jej Raven. Moim zdaniem jest to dosc neutralne.
Ale fakt faktem, przydaloby sie jakies cos, zeby wiedziec mniej wiecej w jakich klimatach utrzymane sa imiona, nazwiska. Osobiscie bardzo przywiazalam sie do imienia Raven i nawet jesli cos takiego zostanie wydane, to go nie zmienie :lol:

Oj oj.. marudze. No nic.. zawsze musze
 
Awatar użytkownika
Ballis
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 120
Rejestracja: sob lis 22, 2003 2:22 pm

pt cze 04, 2004 4:00 pm

tula pisze:
Ale fakt faktem, przydaloby sie jakies cos, zeby wiedziec mniej wiecej w jakich klimatach utrzymane sa imiona, nazwiska. Osobiscie bardzo przywiazalam sie do imienia Raven i nawet jesli cos takiego zostanie wydane, to go nie zmienie :lol:

Oj oj.. marudze. No nic.. zawsze musze


"Raven", wymawiane z angielska niczym "kruk", czy może [rawen]?
Mój ostatni pomysł: imiona Gordyjczyków zaczerpnięte z... Mitologii greckiej!:) Hektor, Achilles (Achill?), Kadmos, Kastor, Metanejra, Parys, Alkides - dostojne, trochę egzotyczne, ładnie brzmiące. Czegóż więcej trzeba? :D
 
Awatar użytkownika
Malta
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 323
Rejestracja: pn wrz 29, 2003 12:08 pm

pt cze 04, 2004 4:06 pm

Ballis - Gondorczycy uzywali zwykle imion sindarińskich, lub korzytali ze słow o tym pochodzeniu, dlatego uzywanie imion greckich wydaje sie mi chybionym pomysłem, ale to moje prywatne zdanie.. i cale nie musisz się do niego stosowac.
 
Awatar użytkownika
Ballis
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 120
Rejestracja: sob lis 22, 2003 2:22 pm

pt cze 04, 2004 4:20 pm

Maltaladriel pisze:
Ballis - Gondorczycy uzywali zwykle imion sindarińskich, lub korzytali ze słow o tym pochodzeniu, dlatego uzywanie imion greckich wydaje sie mi chybionym pomysłem, ale to moje prywatne zdanie.. i cale nie musisz się do niego stosowac.


Zgadzam się z Tobą, Mal, że nazywanie GONDORczyków z grecka nie jest najlepszym pomysłem. Ale co powiesz na taki eksperyment w przypadku GORDyjczyków? ;)
 
tula
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: pt cze 04, 2004 10:46 am

pt cze 04, 2004 4:26 pm

"Raven", wymawiane z angielska niczym "kruk", czy może [rawen]?


Po prostu Raven, tak jak kruk. Wlasnie przez tego Kruka, ktory kaze sie nazywac Krukiem ona nosi takie imie. Kiedys miala inne, dawno temu.. poniewaz jest dosc stara.. Ale jako malutki berbec znalazla Kruka, tego Nordyjskiego, gadajacego.. madrego i w ogole, przemadrzalego.. i od tego czasu zaczeto tak na nia wolac, bo ten kruk sie do niej bardzo przywiazal. Ciagle mowi, ze jest glupia, dzieciak z niej i tak dalej, ale jak cos, to zawsze przychodzi :lol:
No i stad wzielo sie imie. Po prostu. Z naglej potrzeby i sytuacji.
A o nazwisku jak juz mowilam.. Wszyscy mowia, ze jestem niczym ciern w rzyci.. to tak jakos wyszlo.. :oops: [/quote]
 
Awatar użytkownika
Malta
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 323
Rejestracja: pn wrz 29, 2003 12:08 pm

ndz cze 06, 2004 7:51 pm

Ballis :> Kiedy to pisałam miałam pomrocznośc jasną. :D

Nie wiem, dla Gordyjczyków tez nie bardzo... Ja nie przepadam za imionami greckimi, ot i wszystko...
 
Awatar użytkownika
fairhaven
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1486
Rejestracja: śr cze 02, 2004 8:14 am

pn cze 14, 2004 8:02 pm

Zgadzam się, imiona grackie zdecydowanie nie pasują, może jakieś skandynawskie (sugeruję się tu krasnoludzkością)?

Ratunku, czy jestem jedyną osobą, której Cynazja nie kojarzy się z Francją, ale na przykład z Włochami (Wenecja)

Czy wyrafinowanie kulturowe musi od razu oznaczać Francję?
 
Awatar użytkownika
JaXa
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 188
Rejestracja: czw lut 19, 2004 8:39 am

wt cze 15, 2004 12:36 pm

fairhaven pisze:
Ratunku, czy jestem jedyną osobą, której Cynazja nie kojarzy się z Francją, ale na przykład z Włochami (Wenecja)
Czy wyrafinowanie kulturowe musi od razu oznaczać Francję?


Nie przejmuj sie.... mnie tez Cynazje kojarzy sie z Wlochami... i to nie tylko z Wenecja a takze inne panstwa-miasta Włoch..
 
Awatar użytkownika
deem
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 690
Rejestracja: pn maja 17, 2004 1:27 am

wt cze 15, 2004 12:57 pm

osobiście nie widzę nic złego w zrobieniu podobnego manewru jak ten nad którym zastanawiają się autorzy w przypadku Kordu tzn przemieszania, w tym wypadku, imion francuskich z włoskimi nazwiskami
 
Awatar użytkownika
oddtail
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 824
Rejestracja: czw maja 20, 2004 5:38 pm

wt cze 15, 2004 8:36 pm

fairhaven pisze:
Ratunku, czy jestem jedyną osobą, której Cynazja nie kojarzy się z Francją, ale na przykład z Włochami (Wenecja)

Czy wyrafinowanie kulturowe musi od razu oznaczać Francję?


Odpowiem cytatem z własnego posta w tym wątku:

oddtail pisze:
Co do Cynazji: podobieństwa do Francji istnieją oczywiście, ale równie dobrze można to państwo postrzegać jako bardzo podobne do Wenecji. Położone nad wodą, niewielkie państwo, nie mieszające się w wojny, rozpolitykowane, z ludźmi o wyniosłych, wykwintnych manierach, z tradycjami czarnej magii i katakumbami... toż to Wenecja jak żywa, można by rzecz. Apeluję: nie tylko Francja. Zaś imiona francuskie uważam za szczególnie zły pomysł.


Nie jesteś sam, jak widać :) .
 
Awatar użytkownika
fairhaven
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1486
Rejestracja: śr cze 02, 2004 8:14 am

czw cze 17, 2004 9:17 am

Uff, ulżyło mi :razz:

Po dokładnym przemyśleniu sprawy imiona Skandynawskie pasują mi raczej do Nordii. Poza tym, reszta półwyspu pazura to byłyby raczej Włochy, Agaryjczycy, jak ktoś już wspominał - słowiańskie, Dor bliżej Niemiec, a Kord jak Szwajcaria - wszystko pomieszane. Kara podobnie jak Doria.
Nad Gordem muszę się jeszcze zastanowić.
 
Awatar użytkownika
JaXa
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 188
Rejestracja: czw lut 19, 2004 8:39 am

czw cze 17, 2004 3:59 pm

fairhaven pisze:
Nad Gordem muszę się jeszcze zastanowić.


Co do Gordu spoko wodza... Nuiedlugo na Oficjalnej pokaze sie tekst odnosnie imion Gordyjskich... zainteresowanych zapraszam....

Jezeli chodzi o Nordie to mnie bardziel klimatem pasowaly by imiona celtyckie na przyklad
Attracta aep Coímell Flann-Sléibe (celtofili prosze o nie urywanie glowy - zrzynalem poprostu z onomastikonu :D )
 
Awatar użytkownika
fairhaven
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1486
Rejestracja: śr cze 02, 2004 8:14 am

pt cze 18, 2004 8:40 am

Celtyckie mi jakoś zbytnio Sapkowskim tracą :razz: , szczególnie w kontekście potomków "starszej" rasy.

Na Gord poczekam. Czy widzicie jaiekś państwo w które można zaimplantować czysto angielskie lub germańskie imiona?
 
Awatar użytkownika
laza
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 241
Rejestracja: pn cze 28, 2004 7:27 pm

pn cze 28, 2004 10:09 pm

Z imionami to rzeczywiście niezły orzech. A ja mam takie dodatkowe pytanie a propos Gordu. Otóż chciałam grać Gordyjką, która z jakichs przyczyn opóściła Gord. W samym podręczniku jest stosunkowo niewiele [w zasadzie nic] o roli gordyjskich kobiet w społeczeństwie. Jest powiedziane, że Gord jest prymitywny, ale czy to znaczy, że kobiety tam tylko gotują czekając na swoich mężczyzn wracających z polowania/wojny? Jak sie je traktuje w samym Gordzie, i jak poza jego granicami? Co o tym myślicie?

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości