Zrodzony z fantastyki

 
Vadosi
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: czw mar 10, 2016 12:14 pm

Jak zacząć grać w MtG

czw mar 10, 2016 12:25 pm

Hej,

Jakieś 10 lat temu miałem przygodę z MtG, mam jakieś resztki kart z doadkow od odysei do mirodina, ale wiekszosc sprzedalem jak na studiach potrzebowalem $$$...Teraz chcialbym zaczac grac od nowa. I teraz moje pytanie jest takie:

Czy lepiej zainwestowac w jakis gotowy deck i nauczyc sie nim grac i potem jak juz zaczne rozumiec nowe mechaniki i cos mi sie spodoba przezucic sie na to.
Czy może zainwestowac w http://allegro.pl/kolekcja-kart-deck-bu ... 70166.html i potem dopiero gdy popatrze na to co mi sie podoba kupic deck i zaczac grac.

Wiem, że bede musial dokupic jakies landy etc.

Wiec ogolnie moje pytanie wyglada tak, w jaki sposb zaczac odbudowywac swoja kolekcje.
 
Awatar użytkownika
Refju
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 16
Rejestracja: czw mar 10, 2016 5:46 pm

Re: Jak zacząć grać w MtG

pt mar 11, 2016 12:40 am

To co wybrałeś na Allegro to tzw. deck builder's toolkit z edycji Origins. Tak się składa, że parę dni temu sam go nabyłem żeby zapoznać się z grą i dostać szybki zastrzyk nowych kart. Moim zdaniem bardzo dobra pozycja z punktu widzenia nowego gracza czy też powracającego, tym bardziej, że owa edycja jest jedną z najnowszych i obowiązujących w formacie standard, czyli jak pewnie wiesz, formacie turniejowym. Radzę zakupić, nie pożałujesz( swoją drogą sprawdź sobie sklep "Planeswalker" ja osobiście tam zakupiłem, mają szeroki wybór). Drugim wyborem bądź nawet równoległym będzie zakup tzw. Fatpacka. W edycji "Origins" taki się znajduje i to nic innego jak 9 boosterów, kostka 20k z symbolem edycji, 2 pudełka kartonowe i jedno solidniejsze sztywne na wiele kart, Player's Guide, broszurka zawierająca spis top 10 kart z dodatku oraz wszystkie jakie dodatek zawiera fajna sprawa. To jest dobre na początek i na prawdę fajne karty siedzą w środku. Także polecam :)
Ps: Landy masz w toolkit'cie nawet w nadmiarze tym się nie przejmuj. Na stronie, którą Ci poleciłem masz rozpiskę co zawiera dany zestaw. Z tego co Ci poleciłem złożysz już coś i nawet nie byle co więc nie pakuj się w jakieś "intro packi" z marnymi kartami predefiniowanymi z góry(choć toolkit też nie jest zbiorowiskiem kart potężnych, bo za tę cenę nie ma się co oszukiwać, ale to dobry czy bardzo dobry start)
Ostatnio zmieniony pt mar 11, 2016 12:46 am przez Refju, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Refju
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 16
Rejestracja: czw mar 10, 2016 5:46 pm

Re: Jak zacząć grać w MtG

pt mar 11, 2016 1:11 am

Uprzedzając ewentualne pytania o doświadczenie to nie mam takiego. Sam jestem nowym graczem natomiast mocno oddaję się swojej pasji.Swoją wiedzę opieram na obserwacji i analizie dostępnych produktów oraz poszczególnych kart wchodzących w ich skład(o ile są jawne). Dzięki temu wiedziałem, że event decki oraz intro packi nie będą "dobrym" wyborem, ponieważ zabierają radość z tworzenia własnego decku od podstaw a taką możlwość daje Toolkit, nawet jeśli nie zaoferuje tego co event deck, czyli w pełni sprawnej talii zdolnej rozgrywać już jakieś turnieje. Pozdrawiam i jeśli masz jeszcze jakieś pytania wal śmiało, chociaż znajdą się tutaj o wiele bardziej kompetentni ludzie ode mnie :wink:
 
Awatar użytkownika
Specu
Moderator
Moderator
Posty: 3303
Rejestracja: sob maja 03, 2008 4:11 pm

Jak zacząć grać w MtG

pt mar 11, 2016 11:00 am

Deck builder jest bardzo dobrym startem. Masz tam podstawowe karty z obecnego T2 oraz kilka boosterków w których mogą być cenne karty.

Nie opłaca się kupować repacków - zazwyczaj jest tam chłam
Nie opłaca się kupować decków prekonstruowanych (dostępnych za 40-70zł w sklepach) - zazwyczaj są one niegrywalne i nie posiadają kart, które przedstawiają większą wartość.

Opłaca się poza kupieniem toolkita zapisywać się na turnieje limited (sealed deck, draft, blok), ponieważ w cenie dostajesz boostery, powiększasz kolekcję kart, podnosisz umiejętność oceny kart w formacie, poznajesz szybko nowe karty z kolejnych dodatków oraz nabywasz umiejętności budowania talii. W każdym większym mieście drafty są organizowane nie rzadziej niż raz w tygodniu. Wpisowe to zazwyczaj trochę więcej niż koszt 3 boosterów. Po 2-3 miesiącach regularnego grania będziesz mieć pokaźną kolekcję nowych kart, nierzadko kilka erek czy folii które można śmiało sprzedać odzyskując część kasy, na bieżąco poznajesz zasady (ponieważ te od czasów mirrodina uległy sporym zmianom), oraz jeśli drafty są organizowane w ramach FNM, dostajesz gifta w postaci karty promo (śrenio chodzą za 5-10zł) za sam udział.
Dodatkowo warto upewnić się, czy draft nie jest organizowany na zasadach re-draftu erek, ponieważ wtedy wszystkie erki i mythc erki lądują do organizatora i przechodzą przez kolejne osoby w zależności od zajętego miejsca (w ten sposób możesz stracić wydraftowaną erkę wartą np. 60zł na rzecz crapu za 50 groszy, bo zająłeś np. 10 miejsce)

Lepszego startu nie znajdziesz chyba że masz więcej kasy na wydanie. Wtedy kupujesz gotową talię turniejową za przeszło 1000zł i grasz (ale IMHO po takiej przerwie to nie jest najlepszy pomysł)
 
sin_10
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 21
Rejestracja: wt mar 15, 2016 9:44 pm

Re: Jak zacząć grać w MtG

wt mar 15, 2016 9:49 pm

Mam pytanie. Lepiej kupić teraz Deck Builders Toolkit Magic Origins czy poczekać jeszcze troche i zamówić Deck Builders Toolkit 2016 Shadows over Innistrad ? Nadmienie, że byłyby to mój pierwszy kontakt z Magickiem.
 
Vadosi
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: czw mar 10, 2016 12:14 pm

Re: Jak zacząć grać w MtG

wt mar 15, 2016 11:56 pm

Zakupiłem starter packa w Polaneswalkerze, rzeczywiście mają dobrą atmosferę. Teraz dopadło mnie grypsko, ale jak wyzdrowieję to udam sie do nich na drafta.

Dodatkowo kupiłem sobie boxa z BFZ, Intro Decka BG z Oatha i jakiegoś dual decka za 50zl :P ten ostatni bo kumpel chciał zobaczyć z czym to sie je. Ale uważam, że jak na tą cenę warte inwestycji.

Mną jeszcze jedno pytanie, gdzie najlepiej zaopatrywać się w pojedyncze karty? Ebay raczej odpada, bo przesyłka do PL kosztuje miliony monet, a na Allegro pustki. Mam już deck upatrzony nawet tylko nie mam jak kart kupić :P
 
Awatar użytkownika
Specu
Moderator
Moderator
Posty: 3303
Rejestracja: sob maja 03, 2008 4:11 pm

Jak zacząć grać w MtG

śr mar 16, 2016 5:24 pm

sin_10 pisze:
Mam pytanie. Lepiej kupić teraz Deck Builders Toolkit Magic Origins czy poczekać jeszcze troche i zamówić Deck Builders Toolkit 2016 Shadows over Innistrad ? Nadmienie, że byłyby to mój pierwszy kontakt z Magickiem.


Finalnie dużej różnicy nie odczujesz, a im szybciej zaczniesz tym lepiej.

Vadosi pisze:
Mną jeszcze jedno pytanie, gdzie najlepiej zaopatrywać się w pojedyncze karty?


Zależy jakie. Nowsze - wszelkiego rodzaju FNM, drafty. Poza tym jest mnóstwo handlarzy. Mówiąc Planeswalker mówisz zapewne o sklepie na Grzybowskiej w Warszawie, więc tam handlarze powinni być.
Jeśli chodzi o starsze bądź trudno dostępne karty, to zazwyczaj gracze z formatu Legacy zamawiają je z za granicy, żeby załapać się na darmową przesyłkę (zamówienie musi być ponad 600$ bodaj). Zazwyczaj zamawiają Pasek oraz Berłoś i do nich możesz uderzać z tematem. Zazwyczaj mają też klasery z kartami na sprzedaż.
 
sin_10
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 21
Rejestracja: wt mar 15, 2016 9:44 pm

Re: Jak zacząć grać w MtG

czw mar 17, 2016 7:35 am

Okey. Dzięki.
Mam jeszcze jedno pytanie. Z jakich dodatków są boostery w Deck Builders Toolkit Magic Origins?
 
Awatar użytkownika
Specu
Moderator
Moderator
Posty: 3303
Rejestracja: sob maja 03, 2008 4:11 pm

Jak zacząć grać w MtG

czw mar 17, 2016 9:41 pm

Origins, Dragons of Tarkir, Fate Reforged, Journey into Nyx
 
sin_10
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 21
Rejestracja: wt mar 15, 2016 9:44 pm

Re: Jak zacząć grać w MtG

sob mar 19, 2016 10:48 am

Dzięki
 
sin_10
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 21
Rejestracja: wt mar 15, 2016 9:44 pm

Jak zacząć grać w MtG

sob mar 19, 2016 4:21 pm

 
Awatar użytkownika
Specu
Moderator
Moderator
Posty: 3303
Rejestracja: sob maja 03, 2008 4:11 pm

Jak zacząć grać w MtG

sob mar 19, 2016 11:11 pm

Generalnie talie prekonstruowane są słabe. Mają jakieś zalążki mechaniki, mają kilka niezłych kart, ale i tak muisz w taką talię wpompować kasę.
Druga sprawa - ten event deck jest dość stary, ponieważ pamięta początki poprzedniego bloku. Co za tym idzie niedługo będzie rotować ze standardu.
W mojej ocenie nie ma co inwestować w niego.
 
sin_10
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 21
Rejestracja: wt mar 15, 2016 9:44 pm

Jak zacząć grać w MtG

pn mar 21, 2016 5:13 pm

Okey, rozumiem.
Dzięki za pomoc.
 
Awatar użytkownika
Specu
Moderator
Moderator
Posty: 3303
Rejestracja: sob maja 03, 2008 4:11 pm

Jak zacząć grać w MtG

pn mar 21, 2016 8:07 pm

jak będziesz mieć inne pytania nie wahaj się przed ich opublikowaniem :)
 
Vadosi
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: czw mar 10, 2016 12:14 pm

Re: Jak zacząć grać w MtG

wt mar 22, 2016 9:15 am

Ja uwazam, ze na 1kontakt z MtG starter decki sa ok. Zobaczysz co Ci sie podoba i poznasz mechaniki. Lepsze to niz wydanie 2k PLN na jakis deck ktory nam nie bedzie skrajnie odpowiadac.
 
Awatar użytkownika
Specu
Moderator
Moderator
Posty: 3303
Rejestracja: sob maja 03, 2008 4:11 pm

Jak zacząć grać w MtG

wt mar 22, 2016 8:58 pm

To co jest lepsze zalezy od podejścia.W mojej ocenie jeśli się ma Builders kita lepiej próbować układać coś swojego, a 50zł lepiej wydać np. na drafta, gdzie po pierwsze poszerzamy wiedzę dotyczącą znajomości katy, ilość kart w kolekcji oraz umiejętność budowania talii.
 
sin_10
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 21
Rejestracja: wt mar 15, 2016 9:44 pm

Jak zacząć grać w MtG

śr kwie 06, 2016 9:27 pm

 
Awatar użytkownika
Specu
Moderator
Moderator
Posty: 3303
Rejestracja: sob maja 03, 2008 4:11 pm

Jak zacząć grać w MtG

czw kwie 07, 2016 6:57 am

Jak każdy prekonstrukt ma zalążek mechaniki i jakąś tam synergię kart. Talia wymaga jednak inwestycji w stopniu ciężkim do przewidzenia.
Do zabawy i gry casualowej się nadaje.
 
sin_10
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 21
Rejestracja: wt mar 15, 2016 9:44 pm

Jak zacząć grać w MtG

czw kwie 07, 2016 8:19 am

 
Awatar użytkownika
Specu
Moderator
Moderator
Posty: 3303
Rejestracja: sob maja 03, 2008 4:11 pm

Jak zacząć grać w MtG

czw kwie 07, 2016 11:44 pm

w zasadzie nie ma znaczenia jaki prekonstrukt kupisz, bo każdy będzie złożony w sposób taki, żeby był zalążek jakiejś mechaniki, którą trzeba uzupełnić. Są to talie dobre do pokombinowania przy grze towarzyskiej, ale nie nadające się do jakiejkolwiek gry turniejowej na dowolnym poziomie.

Talia ta to praktycznie same single, które mimo że są całkiem dobre, to nie gwarantują prowadzenia stabilnej rozgrywki. Nie bez kozery dąży się do tego, żeby w talii były komplety kart, a dopiero najlepiej przemyślane talie mogą sobie pozwolić na jakieś pojedyncze wtrącenia dla zyskania jakiegoś efektu. Tu talia jest bardzo rozwodniona i mimo tego, że zawiera całkiem sensowne karty, to trzeba byłoby je odsiać tak, żeby stanowiły grywalną całość. Dodatkowo spora część z tych kart jest stosunkowo stara, przez co nie będą one legalne w standardzie czy nawet modernie.
 
sin_10
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 21
Rejestracja: wt mar 15, 2016 9:44 pm

Jak zacząć grać w MtG

wt kwie 19, 2016 10:10 am

Jak działa karta ,,Dispel'' ?
 
Awatar użytkownika
Specu
Moderator
Moderator
Posty: 3303
Rejestracja: sob maja 03, 2008 4:11 pm

Jak zacząć grać w MtG

wt kwie 19, 2016 11:40 pm

Po prostu kontrujesz spell który ma w typie karty Instant np. Lightning Bolt.
Kontrujesz, czyli usuwasz ze stosu efekt opłaconego czaru, który zszedł do grobu. Skontrowany czar nie będzie rozpatrzony.
 
sin_10
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 21
Rejestracja: wt mar 15, 2016 9:44 pm

Jak zacząć grać w MtG

śr cze 22, 2016 8:41 pm

 
Awatar użytkownika
Specu
Moderator
Moderator
Posty: 3303
Rejestracja: sob maja 03, 2008 4:11 pm

Jak zacząć grać w MtG

czw cze 23, 2016 9:29 am

I tak i nie.

Dlaczego tak?
Jak jesteś początkującym graczem, to są talie idealne żeby zagrać z kumplem, przyuczyć się zasad oraz zapoznać ogólnie z grą. Produkt nie jest drogi, więc nie powoduje rozczarowania jak nie zainteresujesz się grą.

Dlaczego nie?
Ponieważ z czasem stwierdzisz, że nie warto było go kupować. Nie ma w nim nic ciekawego (jeśli chodzi o karty), więc nie opłaca się go dla nich kupować. Dwa tego typu produkty kosztują tyle co Deck Builder's Kit, który jest w mojej ocenie produktem lepszym, ponieważ dostajesz bazowo pewne podstawowe karty oraz kilka boosterów w których moga być bardzo fajne kartoniki.
Jeśli jednak złapiesz bakcyla, to prędzej czy poźniej stwierdzisz, że boosterów i innych gotowcow nie opłaca sie kupowac. Lepiej kupować pojedyncze karty.
 
sin_10
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 21
Rejestracja: wt mar 15, 2016 9:44 pm

Jak zacząć grać w MtG

czw cze 23, 2016 11:47 pm

Dzięki za odpowiedź.

Mam jeszcze kilka pytań.
1. Chciałbym iść z kolegom na FNM i zastanawiam się czy na początek lepszy jest casual czy ranked?
2 A jak już to jaki format?
3. I co to jest "casual constructed" i "casual limited" ?
 
Awatar użytkownika
Specu
Moderator
Moderator
Posty: 3303
Rejestracja: sob maja 03, 2008 4:11 pm

Jak zacząć grać w MtG

pn cze 27, 2016 8:14 pm

sin_10 pisze:
1. Chciałbym iść z kolegom na FNM i zastanawiam się czy na początek lepszy jest casual czy ranked?


Wybrałbym ranked. Im szybciej zaczniesz mierzyć się z dobrymi graczami tym więcej doświadczenia złapiesz. Co prawda będziesz też częściej przegrywać, ale tylko porażki przynoszą doświadczenie.

sin_10 pisze:
2 A jak już to jaki format?


Zawsze najlepszy jest Standard (T2). Masz najlepszą dostępność kart oraz największą pulę graczy. Jest to też tak naprawdę najtańszy format żeby się wdrożyć.

sin_10 pisze:
3. I co to jest "casual constructed" i "casual limited" ?


Casual to nic innego jak gra towarzyska. Tutaj nie istnieją poważne ograniczenia. W zasadzie grasz tak jak umówisz się z innymi. Dodatkowo część kart w Standardzie czy Modernie może być zbanowana przez fakt że swoją siłą łamią format. O ile w Standardzie bany występują niezwykle rzadko, to w Modernie czy Legacy już są. W najmocniejszym formacie - T1 (Vintage) nie ma banów, tylko są restricty (ograniczenie do 1 karty). W casualu takie ograniczenia mogą nie istnieć wogóle.

Limited jest ograniczeniem do jednego bloku/dodatku
Constructed jest formatem gdzie konstruujesz talie w oparciu o bloki przewidziane w Standardzie/Modernie/Legacy

W mojej ocenie nowy gracz powinien pierwsze szlify zdobywać właśnie w limited (zwłaszcza drafty). Nie ważne czy casual czy ranked. Jest to tak naprawdę najtrudniejszy format do grania, ponieważ musisz umieć ocenić karty, budować talię od podstaw. Uczysz się kreatywności, poznajesz na bieżąco karty, poszerzasz pulę posiadanych kart i zdobywasz umiejętności gry. Tu jednak najszybciej zobaczysz swoje postępy, ponieważ już po roku cyklicznego grania możesz wybić się do naprawdę solidnego poziomu na lokalnej scenie.
 
sin_10
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 21
Rejestracja: wt mar 15, 2016 9:44 pm

Jak zacząć grać w MtG

śr cze 29, 2016 10:15 am

Dzięki za odpowiedź. Będę już wiedział na jaki FNM iść.
 
sin_10
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 21
Rejestracja: wt mar 15, 2016 9:44 pm

Jak zacząć grać w MtG

pt lip 01, 2016 12:10 pm

Zastanawiam się czy Rhox Faithmender jest lepszą kartą od Boon Reflection?
Jśli tak/nie to dlaczego?
 
Awatar użytkownika
Specu
Moderator
Moderator
Posty: 3303
Rejestracja: sob maja 03, 2008 4:11 pm

Jak zacząć grać w MtG

sob lip 02, 2016 11:12 pm

To zależy.

Rhox Faithmender ma tę zaletę, że jest kreaturą. Wadą jest natomiast to, że jest słaby w ataku oraz jest kreaturą. Na krity masz bardzo dużo odpowiedzi w postaci removalu.

Boon Reflection ma trochę wyższy koszt, ale jest enchantmentem. Enchantment jest najtrudniejszym do pozbycia się ze stołu permanentem jaki jest. Poza tym nie zabierasz sobie slotów w talii na tanie kreatury. Tutaj wystarczą 2-3 sztuki w talii, ponieważ nie musisz mieć takiej karty na ręku od początku.

Zastanawiam się jednak nad tym jaką talię składasz jeśli zastanawiasz się nad takimi kartami w decku. Lifegain jest spoko, ale trzeba jeszcze jakoś wygrać :)
 
sin_10
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 21
Rejestracja: wt mar 15, 2016 9:44 pm

Jak zacząć grać w MtG

pn lip 11, 2016 11:24 pm

Tak ogólnie to nie składam żadnej talii z tymi kartami. Tak po prostu mnie to interesowało. Dzięki za odpowiedź.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości