Zrodzony z fantastyki

 
Dizaster1984
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: czw lut 11, 2016 12:20 pm

Jaki system wybrać

pt lut 12, 2016 3:46 pm

Cześć.

Jestem tutaj nowy ale nie ukrywam, że chciałbym skorzystać z waszego doświadczenia.

Z racji braku odpowiedzi od Radnona (najprawdopodobniej ma natłok takich informacji:)) zwaram się do pozostałych.

Czy może ktoś mi pomóc w kwestii decyzji jaki mam wdrażać system dla mojej drużyny :)

Przeglądam informacje w sieci odnośnie edycji systemów D&D i wybór jest nie jest łatwy.
Ja z moją drużyną gramy obecnie w starą drugą edycję do której jesteśmy wielce przyzwyczajeni.
Ale biorąc pod uwagę moje zamiłowanie do świata Zapomnianych Krain i problemy z mechaniką gry, które nie raz staje się obiektem szerszej dyskusji na temat jej realizmu – myślę nad zmianą wersji.
Jako że wydaje mi się, że druga wersja wydaje mi się mega odległą od tych nowszych (począwszy od 3.0 aż do 5.0) to chciałbym przesiąść się na najlepszą z nich raz a dobrze.
Do tej pory wyznacznikiem mojego wyboru była kompatybilność ze światem Zapomnianych Krain i nie ukrywam, że na tym mi zależy – wydaje mi się że sporo podręczników dotyczących tego świata (Srebrne Marchie itd.) było pisanych pod wersję 3.0. Zagłębiając się w tekst podręcznika do tej wersji napotykam sporo nowości których mnogość na chwilę obecną mnie trochę przytłacza. Z kolei gdzieś tam wyczytałem, że wersja 5.0 jest skondensowana i nawiązuje do mojego ulubionego świata ale barierą jest tutaj język angielski który nie jest moją mocną stroną – chyba tej wersji po polsku nie ma.
Reasumując – chciałbym raz a dobrze wybrać biorąc pod uwagę (priorytety od góry):
1. polską wersję językową,
2. kompatybilność ze światem Zapomnianych Krain
3. żeby złożoność mechaniki nie uwalała chęci gry – chyba, że to tylko moje mylne wrażenie na temat tych wszystkich zdolności nadnaturalnych, umiejętności, atutów, atrybutów i wszelkich modyfikatorów (czytam tą edycję 3.0 :) )… a potem będzie już tylko lepiej
4. żeby przejście było w miarę jak najdelikatniejsze dla mnie jako mistrza i drużyny.
5. Pozostaje jeszcze kwestia dostępność materiałów – książki itp. … ale w razie czego są jeszcze w sieci pdf-y :wink:

Mam nadzieję, że w wolnej chwili będzie ktoś mógł odpisać – jakiego wyboru będąc na moim miejscu byś dokonał/dokonała bo zakładam, że kto jak kto ale dnd.polter wie o tym najwięcej.
 
Łodzianin
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 77
Rejestracja: sob lut 16, 2013 10:34 pm

Jaki system wybrać

sob lut 13, 2016 11:05 pm

Nie napiszę wiele. Zdaje mi się, że najlepszym wyborem byłaby edycja 3.5. Posiada polską wersję językową, jest kompatybilna ze światem ZK, do mechaniki z czasem powinieneś przywyknąć (nie jestem w stanie porównać skomplikowania mechaniki ADnD i 3.0/3.5 ponieważ z tą pierwszą nie miałem do czynienia). Materiały do 3.0 dość łatwo przekonwertować do 3.5, a nowsza edycja cechuje się lepszym balansem (choć klasy czarujące dalej zostawiają resztę daleko w tyle). Mimo wszystko, realizmu w DnD (niezależnie od edycji) nie uświadczysz.
 
Awatar użytkownika
Lord Xan
Administrator
Administrator
Posty: 608
Rejestracja: ndz gru 07, 2008 7:09 pm

Jaki system wybrać

ndz lut 14, 2016 12:13 am

Ja z całego serca polecam piątą edycję, bo gra się najprzyjemniejsze. Kompatybilne podręczniki podstawowe są w sumie z nie wiem czym, bo jest lore wymieszany z FR i Greyhawk. Gram w obu tych settingach i daje radę, wystarczy sobie wyszperać w internecie interesujące nas kwestie.
 
Łodzianin
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 77
Rejestracja: sob lut 16, 2013 10:34 pm

Jaki system wybrać

ndz lut 14, 2016 9:24 pm

Dizaster pytał o edycję z polską wersją językową. Piąta takiej nie posiada, chyba że się mylę, to proszę mnie wyprowadzić z błędu.
 
Awatar użytkownika
Lord Xan
Administrator
Administrator
Posty: 608
Rejestracja: ndz gru 07, 2008 7:09 pm

Jaki system wybrać

ndz lut 14, 2016 11:05 pm

To tylko priorytety, a nie wiążące wymagania :P

To polecam oczywiście 3.5, przez mnogość materiałów po polsku.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości