Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
Aszhe
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 366
Rejestracja: pn paź 08, 2007 7:20 pm

Jest kwiecień 2012 roku i czytamy

ndz kwie 01, 2012 7:26 am

Wiosna przyszła, można więcej czasu spędzić na świeżym powietrzu nie narażając się na odmrożenia :) . Co nie znaczy, że zapominamy o książkach. Zawsze można poczytać na ławce w parku...

Ja właśnie zacząłem lekturę Herrenvolk Sebastiana Uznańskiego. Zapowiada się nieźle.
 
Awatar użytkownika
yabu
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2538
Rejestracja: pt sty 18, 2008 5:34 pm

Jest kwiecień 2012 roku i czytamy

ndz kwie 01, 2012 10:59 am

Zaraz, zaraz. To znaczy że te zapowiadane mrozy jednak nie przyjdą? :shock:

Zaczynam 'Miedzianą Wenus' Lindsey Davis.
 
Awatar użytkownika
Melanto
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 72
Rejestracja: ndz paź 09, 2011 9:11 pm

Re: Jest kwiecień 2012 roku i czytamy

pn kwie 02, 2012 9:27 pm

Bolesław Prus - "Lalka" - czyli rozpacz przyszłego filologa.
John Jakes "Północ - Południe" plus pociotki ( do tej pory podoba mi się jeszcze bardziej niż serial, który uwielbiałam w młodości) , a także książki Cornwella o Richardzie Sharpe.
 
Awatar użytkownika
Aszhe
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 366
Rejestracja: pn paź 08, 2007 7:20 pm

Re: Jest kwiecień 2012 roku i czytamy

wt kwie 03, 2012 7:12 pm

Melanto pisze:
Bolesław Prus - "Lalka" - czyli rozpacz przyszłego filologa.
John Jakes "Północ - Południe" plus pociotki ( do tej pory podoba mi się jeszcze bardziej niż serial, który uwielbiałam w młodości) , a także książki Cornwella o Richardzie Sharpe.

E tam, Lalkę da się jeszcze czytać :) , a Północ - Południe przeczytałem nie oglądając serialu. Polecam inny cykl tego autora Kronika Rodziny Kentów. Losy tego rodu wplecione są w niej w spory kawałek historii USA.
 
Awatar użytkownika
Esper
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 88
Rejestracja: czw sty 08, 2009 7:27 pm

Jest kwiecień 2012 roku i czytamy

wt kwie 03, 2012 9:32 pm

Właśnie skończyłem Letnią Noc Simmona, rewelacja :)
 
Awatar użytkownika
Nausicaa
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 292
Rejestracja: pn lip 12, 2010 10:19 pm

Jest kwiecień 2012 roku i czytamy

wt kwie 03, 2012 10:47 pm

"Socjologia" Sztompki, bo muszę. Co za nudny przedmiot - obdarzenie skomplikowana terminologią oczywistych oczywistości!
"Nigdziebądź" czeka!
 
Awatar użytkownika
Dawidek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 18
Rejestracja: śr gru 01, 2010 8:32 pm

Re: Jest kwiecień 2012 roku i czytamy

śr kwie 04, 2012 10:15 pm

Melanto pisze:
Bolesław Prus - "Lalka" - czyli rozpacz przyszłego filologa.

Bluźnisz waść! :shock:
Rzekłbym wręcz, że dyskwalifikuje Cię to jako filologa, a tak!
Pozostając w temacie "Lalki" -> "Alkaloid" na tapecie.
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Jest kwiecień 2012 roku i czytamy

śr kwie 04, 2012 11:00 pm

Aszhe pisze:
Północ - Południe przeczytałem nie oglądając serialu.


Ja najpierw obejrzałem serial a potem przeczytałem książkę. Okazało się, że reżyser całkowicie na opak przedstawił bohaterów. W książce bowiem Hazzard jest niższy i krępy a Main wysoki i szczupły, zaś w filmie grający ich bohaterowie wyglądają niemal odwrotnie.
 
Awatar użytkownika
Melanto
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 72
Rejestracja: ndz paź 09, 2011 9:11 pm

Re: Jest kwiecień 2012 roku i czytamy

śr kwie 04, 2012 11:39 pm

Dyskwalifikowałoby mnie, gdybym jako filolog in spe nie przeczytała owego dzieła z należytą uwagą ( a są i tacy na tym kierunku, którzy nie czytają ). Niestety, kolejne już obcowanie z Lalką" nie nastawia mnie do niej ani odrobinę pozytywniej, aczkolwiek pewne walory doceniam. Nie zmienia to faktu, że wolę "Faraona", którego czytam w chwili obecnej ( i to z niego wolałabym odpowiadać, kiedy już będzie trzeba :) ).

Co do "Północy - Południe" mnie najbardziej zaskoczyły różnice w losie serialowej i książkowej Virgilii Hazard. A wzmiankowana wyżej "Saga rodziny Kentów" jest następna na półce lektur przyjemnościowych, mam nadzieję przeczytać ją przez święta.
 
Awatar użytkownika
Bielow
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 30
Rejestracja: sob lip 17, 2010 3:36 pm

Re: Jest kwiecień 2012 roku i czytamy

czw kwie 05, 2012 12:56 am

Mnie wzięła chętka na militaria. Zacząłem czytać "Tęcza Sześć" Toma Clancy'ego. A w kolejce mam Ambrose'e "Most Pegasus" i Borisa Akunina "Azazel". Co prawda ostatnią książkę czytałem już raz kiedyś ale odświeżam sobie cykl o Fandorinie :)
 
Awatar użytkownika
Malaggar
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3222
Rejestracja: ndz cze 01, 2003 3:36 pm

Jest kwiecień 2012 roku i czytamy

czw kwie 05, 2012 1:36 am

The Maryland Campaign of September 1862 Ezry Carmana. Przepyszna lektura.
 
Awatar użytkownika
Aszhe
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 366
Rejestracja: pn paź 08, 2007 7:20 pm

Jest kwiecień 2012 roku i czytamy

czw kwie 05, 2012 7:43 am

Za mną dwie historie alternatywne powiązane z II wojną światową.
Pierwsza to wspomniany przez mnie już Herrenvolk Sebastiana Uznańskiego. Naprawdę warto przeczytać, moim zdaniem jedna z najlepszych polskich fantastycznych książek ubiegłego roku. Opowieść o zdradzie i jej moralnych konsekwencjach.
Drugą historią jest Kryptonim Posen Piotra Bojarskiego. Całkiem udany debiut powieściowy, opowieść o tym co by było gdyby Polska związała się sojuszem z III Rzeszą. Warto przeczytać :spoko:
 
Awatar użytkownika
yabu
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2538
Rejestracja: pt sty 18, 2008 5:34 pm

Jest kwiecień 2012 roku i czytamy

czw kwie 05, 2012 2:47 pm

'Miedziana Wenus' Lindsey Davis przeczytana. Teraz na tapecie jest 'Złoto Posejdona', a czeka 'Ostatni akt w Palmirze'. Zdaje się że w świdnickich bibliotekach nie ma tylko 'Wykute w brązie' z tej serii.
 
Awatar użytkownika
Aszhe
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 366
Rejestracja: pn paź 08, 2007 7:20 pm

Re: Jest kwiecień 2012 roku i czytamy

czw kwie 05, 2012 4:54 pm

Doktor Styks Marcina Wolskiego - chyba moja pierwsza przeczytana powieść tego autora. Świat rzeczywisty miesza się tu z wykreowanym w słuchowisku radiowym o przygodach przedwojennego kapitana policji i jego antagonisty - tytułowego doktora Styksa. Po za tym opisana jest w tej książce rzeczywistość polskiego radia lat 70 którą autor zna od podszewki.
 
Awatar użytkownika
Najaa
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 108
Rejestracja: ndz sie 07, 2011 8:15 pm

Jest kwiecień 2012 roku i czytamy

pt kwie 06, 2012 12:10 am

Kończę The Song of Achilles i mam zamiar wrócić do In her name, a w języku ojczystym planowane 3 podejście do Królów przeklętych.

A i moje szczere kondolencje z powodu konieczności czytania Lalki. Wiem jakie to męki i też wolę Faraona
 
Awatar użytkownika
27383
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3267
Rejestracja: śr sie 01, 2007 5:44 pm

Jest kwiecień 2012 roku i czytamy

pt kwie 06, 2012 10:20 pm

Yay, przecież Lalka to wspaniała książka! I będzie to chyba pierwsza od czasów podstawówki (Robinson Cruzoe, bo Potopu czytanego kilkukrotnie nie jako lektury nie liczę) lektura, którą przeczytam dwa razy :)

Ogólnie jakoś tak się złożyło, że nie skipnąłem ostatnio chyba siedmiu lektur z rzędu (nawet Nad Niemnem przeczytałem!) i jestem z tego niezwykle zadowolony, ponieważ niemal wszystkie na jakiś sposób (prócz schizowego Gloria Victis) przypadły mi do gustu.

Poza tym kończę Żegnaj laleczko Chandlera, próbuję przeczytać Kandyda w języku angielskim oraz już po polsku Pamiętniki Woltera, a w kolejce czeka Kronika wypadków miłosnych Tadeusza Konwickiego. Klasyka jest naprawdę świetna, totalnie odszedłem na rzecz mainstreamu od literatury fantastycznej i jak na razie nie żałuję :)
 
Awatar użytkownika
Najaa
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 108
Rejestracja: ndz sie 07, 2011 8:15 pm

Jest kwiecień 2012 roku i czytamy

pt kwie 06, 2012 11:39 pm

No cóż klasykę literatury też czytam, ale z rzadko i nie sięgam z reguły po tą napisaną później niż XVI w, więc prędzej przeczytam, Kronikę Kadłubka, lub Kroniki Thietmara niż XIX powieść . Aczkolwiek są odstępstwa, ale na myśl o polski powieściach pozytywistycznych marzy mi się duuuże ognisko. Ocaleje jedynie Faraon i może Nad Niemnem, ale tylko z powodu świetnej ekranizacji. Co dziwne nie mam aż takich morderczych zapędów do powieści angielskich, francuskich i rosyjskich i parę przeczytała, choć nie są to tytułu zbyt ambitne, bo trudno za takie uznać powieści Jane Austin czy Wojnę i pokój Tołstoja
 
Awatar użytkownika
Melanto
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 72
Rejestracja: ndz paź 09, 2011 9:11 pm

Re: Jest kwiecień 2012 roku i czytamy

sob kwie 07, 2012 10:55 am

Jak niezmiernie szanuję pozytywizm w każdym niemal aspekcie, tak "Lalka" zawsze mnie irytowała, chociaż przyznam, że przy zakończonej niedawno lekturze chyba najmniej. Ledwo Rzecki, Krzeszowscy i studenciny nastroili mnie na plus, tak za moment miłosne rozważania i rozterki szanownego Stanisława W. oraz muchy w nosie i problem ze sobą niejakiej Izabeli Ł.( jakby ktoś sprał jej tyłek, to może wyszłaby na ludzi) znów sprawiały, że chcę to odłożyć i nie wracać. Ale zwycięstwo jest moje, podobnie jak nad "Faraonem". Kolejne lektura obowiązkowa - "Martwe dusze" Gogola.
"Sagę rodziny Kentów" zostawię jednak na później, zabrałam się za "Krzyk w niebiosa" Anne Rice - po bardzo długiej przerwie od twórczości tej pani- i bardzo mi się książka podoba, aczkolwiek jest nieco przewidywalna. Ponieważ już kończę, to w ramach kompletnego relaksu przeczytam sobie "Powrót Orków" Peinkofera - z pierwszej części miałam niesamowita radochę, można w ogóle nie pisać ambitnie a mimo to dać czytelnikowi masę radości i zabawy, wykorzystując najbardziej ograne konwencje i motywy.
Ostatnio zmieniony sob kwie 07, 2012 10:59 am przez Melanto, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Esper
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 88
Rejestracja: czw sty 08, 2009 7:27 pm

Jest kwiecień 2012 roku i czytamy

ndz kwie 08, 2012 1:21 pm

Wyspa Bitwy, Sean Russel, tom drugi całkiem przyjemnego fantasy.
 
Awatar użytkownika
MetroProtectron
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: ndz kwie 08, 2012 12:46 pm

Re: Jest kwiecień 2012 roku i czytamy

ndz kwie 08, 2012 2:19 pm

'The Windup Girl' Paolo Bacigalupi, drugi raz. Wspaniała książka. Na półce czekają już na przeczytanie tomy troniasto-growe, ale jakoś boję się zacząć. :)
 
Awatar użytkownika
Aszhe
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 366
Rejestracja: pn paź 08, 2007 7:20 pm

Jest kwiecień 2012 roku i czytamy

pn kwie 09, 2012 8:02 am

Minipowieść Science fiction Dukaja - resztę opowiadań z tej antologii Powergraphu przeczytam później. A Dukaj jak to Dukaj - wymaga skupienia, nie da się czytać go za szybko.
Ostatnio zmieniony pn kwie 09, 2012 8:02 am przez Aszhe, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Jest kwiecień 2012 roku i czytamy

pn kwie 09, 2012 10:11 am

Lee Child i powieść "Uprowadzony".
 
Awatar użytkownika
Szponer
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 159
Rejestracja: ndz kwie 02, 2006 5:39 pm

Jest kwiecień 2012 roku i czytamy

pn kwie 09, 2012 11:16 am

'Neuromancer' Gibsona + historia Anglii ;) A na relaks Lovecraft.
 
Awatar użytkownika
Nausicaa
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 292
Rejestracja: pn lip 12, 2010 10:19 pm

Jest kwiecień 2012 roku i czytamy

pn kwie 09, 2012 5:24 pm

Na święta coś lekkiego - Szekspira "Poskromienie złośnicy" i "Otello" za mną. Jak ktoś mi powie, że klasyka jest nudna, to dostanie w ucho!
@Szponer
Historia Anglii? Jaka to okazja? Ja wczoraj skończyłam pisać pracę o nowożytnej urbanistyce Londynu i Nowego Jorku, więc chwilowo mam książek i czasopism historycznych po uszy :)
Ostatnio zmieniony pn kwie 09, 2012 5:27 pm przez Nausicaa, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Szponer
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 159
Rejestracja: ndz kwie 02, 2006 5:39 pm

Jest kwiecień 2012 roku i czytamy

pn kwie 09, 2012 6:13 pm

Uwielbiam "Poskromienie złośnicy". Warlikowski zrobił bardzo dobrą inscenizację, "Burzy" zresztą też :)

Na studiach mam coś takiego, co nazywa się realio- i krajoznawstwo krajów anglojęzycznych w trybie przyspieszonym, bo wykładowca wyjeżdża do USA, więc zaraz muszę napisać esej o historii Anglii. Co byś polecił, żeby się przygotować? Mam notatki, ale chyba wolałabym zwykły podręcznik.
 
Awatar użytkownika
Najaa
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 108
Rejestracja: ndz sie 07, 2011 8:15 pm

Jest kwiecień 2012 roku i czytamy

pn kwie 09, 2012 7:54 pm

Na Szekspira złego słowa powiedzieć nie dam, ale w duchu i po cichu przeklinam go za napisanie go Romea i Juli, których szczerze nienawidzę. Za poskromieniem złośnicy też nie przepada, ale Otella wręcz kocham w zasadzie w każdej postaci z operą włącznie i właśnie mam zamiar się wybrać :mrgreen:.

Co do podręcznika do historii Anglii , znalezienie czegoś nie powinno stanowić problemu. Zależy jeszcze o czym piszesz.
 
Awatar użytkownika
Szponer
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 159
Rejestracja: ndz kwie 02, 2006 5:39 pm

Jest kwiecień 2012 roku i czytamy

pn kwie 09, 2012 8:04 pm

"Romeo i Julia" także nie należy do mych ulubionych dzieł... ;) "Poskromienie złośnicy" uwielbiam, zaś za "Otellem" nie przepadam.

Zakładam, że tematy, które dostanę będą dotyczyły relacji angielsko-francuskich, kolonizacji, Thatcher oraz pewnie początków Anglii. Nawet coś wykładowca o tym wspominał, poza tym zrobiliśmy to naprawdę po łebkach. Będę wdzięczna za jakiekolwiek użyteczne tytuły :)
 
Awatar użytkownika
Najaa
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 108
Rejestracja: ndz sie 07, 2011 8:15 pm

Jest kwiecień 2012 roku i czytamy

pn kwie 09, 2012 8:26 pm

Zakładam, że tematy, które dostanę będą dotyczyły relacji angielsko-francuskich, kolonizacji, Thatcher oraz pewnie początków Anglii


To wszystko wrzucone do jednego worka ? Trochę za duży mig masz.

Jeśli chodzi o początki Anglii to książka Wijciech Lipoński Narodziny cywilizacji Wysp Brytyjskich
Jeśli chodzi o podręczniki to proponuje wpisać w w wyszukiwarkę w katalogach bibliotecznych hasło historia Anglii, a na pewno coś się znajdzie. Konkretnego podręcznika nie doradzę, bo ich po prostu nie znam. Można jeszcze by przejrzeć podręczniki akademickie dotyczące historii powszechnej, jednak w tym przypadku tylko te dotyczące historii nowożytnej i późniejszej bo są dość znośnie napisane.
 
Awatar użytkownika
27383
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3267
Rejestracja: śr sie 01, 2007 5:44 pm

Jest kwiecień 2012 roku i czytamy

pn kwie 09, 2012 8:53 pm

Jak Szekspir to Sen nocy letniej!
 
Awatar użytkownika
Szponer
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 159
Rejestracja: ndz kwie 02, 2006 5:39 pm

Jest kwiecień 2012 roku i czytamy

pn kwie 09, 2012 9:57 pm

@Najaa: dziękuję bardzo! To był niestety przyspieszony kurs historii Anglii, a że przedmiot jest w programie, to trzeba go zaliczyć :P

Zaraz się zabieram za "Trzech muszkieterów" :)

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości