Zrodzony z fantastyki

Awatar użytkownika
Caitleen
Częsty bywalec
Częsty bywalec

sob sie 18, 2007 3:19 am

'Christine' Stephena Kinga - po takiej sobie 'Komórce' dobrze było sobie przypomnieć, że King w formie potrafi tak pisać, że człowiekowi ciarki chodzą po plecach najbardziej własnie wtedy, gdy pozornie nic się nie dzieje - ot, rozmowa dwóch przyjaciół przy nowo wyremontowanym samochodzie, a napiecie aż trzeszczy :D Grubaśna książka i o samochodach, które mnie na cio dzień specjanie nie fascynują a jednak awansowała do kręgu moich ulubionych Kingów, obok 'Misery', 'Cujo', 'Smętarza...'. Polecam.

Teraz zabieram się za zbiór opowiadań 'The Ultimate Cyberpunk'. Na deser załaczony został komiks na podstawie 'Neuromancera' :spoko:

Awatar użytkownika
Gruszczy
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

sob sie 18, 2007 10:03 am

"Mała apokalipsa" Konwickiego. Momentami mogłoby być niestrawne, ale dzięki sporej ilości komizmu staje się całkiem znośna. Końcówka dość wstrząsająca.

Awatar użytkownika
Iman
Zespolony z forum
Zespolony z forum

sob sie 18, 2007 2:01 pm

Wciągnęłam na zlocie "Postscriptum" Helen Schulman i muszę przyznać, że jak na książkę obyczajową jest dość ciekawa. Stały schemat romantycznej miłości oczywiście jest na miejscu, ale otoczka do niego stworzona jest w jakiś sposób oryginalna. Szybko się to czyta, bo ma bardzo fajną narrację.

Kiedy skończę "Czarnoksiężników z krainy osobliwości", których lekturę przerwałam na czas zlotu (ja w przeciwieństwie do niektórych na urlopie nie pracuję :P) wezmę się za "Tajemnicę czwartego apokryfu" Mirosława Jabłońskiego i Andrzeja Mola. A potem się zobaczy ;)

Awatar użytkownika
Gruszczy
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

ndz sie 19, 2007 7:31 pm

"Pożegnanie z bronią" Hemingwaya. Romansidło ze sztywnymi dialogami, ale całkiem nieźle zarysowany obraz Wielkiej Wojny. Czyta się szybko i przyjemnie, ale nie ma co oczekiwać zbyt wiele.

Awatar użytkownika
Mandos
Zespolony z forum
Zespolony z forum

ndz sie 19, 2007 9:01 pm

"Tigane" kogośtam ;-), całkiem niezłe czytadło fantasy, bohaterowie może są zbyt uczuciowi i wrażliwi jak na ten gatunek ale wnosi to odrobine orzeźwienia. Później "Zbronia i kara" Dostojewskiego.

Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

pn sie 20, 2007 1:44 pm

Po 12 latach ponownie przeczytałem "Władcę Pierścieni", zaś wcześniej po raz drugi skończyłem czytać cały cykl wiedźmiński. Może to zabrzmi jak herezja, ale Sapkowskiego znacznie lepiej się czyta niż Tolkiena, może dlatego, że zawiera wiele swojskich klimatów.

W wakacje jednak zdecydowanie nadrabiam zaległości w literaturze fachowej, dotyczącej mojego zawodu - czyli najnowszej historii i politologii (Richard Pipes, Paul Johnson, Norman Davies). Polecam - ci autorzy pokazują, że nawet nauka może być przedstawiana w sposób fascynujący niemniej niż beletrystyka.

Awatar użytkownika
Caitleen
Częsty bywalec
Częsty bywalec

wt sie 21, 2007 11:34 pm

Mandos -> ktośtam to Guy Gavriel Kay, też zaczynałam od 'Tigany', w tej chwili z przyjemnością pochłaniam najnowszą powieść 'Ysabel', w której Kay po raz pierwszy nie zaprasza nas do zwiedzania kolejnego zakątka jego wersji starożytnej Europy, za to mamy współczesną Francję AD 2006, a konkretnie Prowansję, i z synem sławnego fotografa wpadamy w wir dziwnych wydarzeń, zapoczątkowanych kiedyś w pierwszym wieku naszej ery, ciekawi bohaterowie, wartkie dialogi, Celtowie, Rzymianie, miłość, zazdrość, zemsta. Heh, chyba doczytam zanim pójdę spać dzisiaj, wciąga :D

Awatar użytkownika
Miroe
Częsty bywalec
Częsty bywalec

śr sie 22, 2007 10:39 am

Caitleen pisze:
w tej chwili z przyjemnością pochłaniam najnowszą powieść 'Ysabel', w której Kay po raz pierwszy nie zaprasza nas do zwiedzania kolejnego zakątka jego wersji starożytnej Europy

Co najmniej po raz drugi. Wcześniej był jeszcze "Fionavarski gobelin", w którym grupa nastolatków z USA ratowała magiczne królestwo ze świata równoległego.

Czytam "Nawałnicę mieczy" Zgadnijcie Czyją, bo w końcu kupiłem. Wsysa :D .

Awatar użytkownika
Einherjer
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany

śr sie 22, 2007 2:15 pm

Skończyłem czytać trylogię Władysława Jana Grabskiego "Saga o jarlu Broniszu". Akcja rozgrywa się za panowania Bolesława Wielkiego (konkretnie w latach 995-1000), więc w mało wyeksploatowanej literacko epoce. Tytułowy bohater jest doradcą polskiego króla i jego posłańcem do krajów normandzkich (tam głównie mają miejsce przedstawione wydarzenia). Do powieści dołączono komentarz historyczny, więc można uzupełnić swoją wiedzę o stosunkach państwa polskiego ze Szwecją, Danią i Norwegią w tamtym czasie. Szczególnie, że to temat na lekcjach historii prawie w ogóle nie poruszany. Polecam, bo to przede wszystkim wciągająca i dobrze napisana książka.

Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

śr sie 22, 2007 7:46 pm

Einherjer napisał:

"Akcja rozgrywa się za panowania Bolesława Wielkiego (konkretnie w latach 995-1000), więc w mało wyeksploatowanej literacko epoce".

W rzeczywistości o tych czasach pisali już Antoni Gołubiew ("Bolesław Chrobry") i Józef Ignacy Kraszewski ("Bracia Zmartwychwstańcy: powieść z czasów Chrobrego").

ubk
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik

czw sie 23, 2007 8:47 am

Ja brnę przez "Bóg Rekin" Ch.Montgomery'ego.
Tropiąc ślady swego pradziada, chrześcijańskiego misjonarza, autor udał się na wyspy Melanezji (południowy Pacyfik). Spisał dziennik podróży na wyspy gdzie nadal wierzy się w duchy i magię. Opisał historię misji chrześcijańskich i dziwaczną współczesność nawracanych ludów.
Taki fabularyzowany reportaż, ale momentami czyta się jak zwykłą powieść ;]

Awatar użytkownika
Einherjer
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany

czw sie 23, 2007 1:41 pm

earl pisze:
W rzeczywistości o tych czasach pisali już Antoni Gołubiew ("Bolesław Chrobry") i Józef Ignacy Kraszewski ("Bracia Zmartwychwstańcy: powieść z czasów Chrobrego").

Nie twierdziłem, że nikt oprócz Grabskiego nie pisał książek o tamtych czasach. Twierdzę tylko, że nie jest to epoka tak wykeksploatowana jak XVII w. na przykład.

Awatar użytkownika
Kymil Nimesin
Zespolony z forum
Zespolony z forum

sob sie 25, 2007 7:24 pm

Skończyłem czytać dwie wspaniałe książki popularnonaukowe: ''Opowieści Ewangelistów'', która jest kontynuacją ''Opowieści biblijnych'', tyle że odnoszącą się do Nowego Testamentu i początków chrześcijaństwa, oraz '' Historię Piekła''. Both books are great.
Za sobą mam również pierwszy tom ''Egipcjanina Sinuhe'', przed sobą tom drugi. Kończę, at last, ''Dzieci Hurina''. Tolkien był, i jest, mistrzem. To najwyższa światowa półka.

Awatar użytkownika
Iman
Zespolony z forum
Zespolony z forum

ndz sie 26, 2007 11:10 pm

Zgodnie z tym, co pisałam wcześniej, przeczytałam ostatnio "Tajemnicę czwartego apokryfu", która jest lekturą ciekawą, ale ogólnie wychodzi w niej wielka tajemnica tajemnicy tajemnicy i to jest trochę denerwujące (jak i tytuły rozdziałów). Ogólnie nie taka znowu odkrywcza, klimaty jak z "Imienia róży", ale czyta się to bez bólu ;)

Potem natomiast, nieoczekiwanie dla samej siebie, wzięłam się za "Psychozę" Roberta Blocha. Muszę przyznać, że Bloch stworzył w niej kapitalny klimat grozy. Zakończenie jest raczej przewidywalne, ale schizofreniczne wizje i ogólnie porąbana sytuacja czynią z tej książki coś naprawdę godnego uwagi.

Awatar użytkownika
MadMill
Częsty bywalec
Częsty bywalec

śr sie 29, 2007 10:14 am

"Atrament" Hala Duncana. Idzie nawet szybko zważając na styl i kompozycję książki. Szkoda tylko, że mnie trochę zawodzi, bo "Welin" - pierwszy tom Księgi Wszystkich Godzin był jednak lepszy, ciekawy. W "Atramencie" brak mi wątków mitologicznych i historycznych. No zobaczymy jak się to wszystko skończy, na razie jest przeciętnie.

Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

czw sie 30, 2007 5:30 pm

Zacząłem odświeżać sobie literaturę Karola Maya, m.in. "Syn Łowcy Niedźwiedzi", "Skarb w Srebrnym Jeziorze" czy "Upiór z Llano Estacado".

A skoro o Mayu mowa - ciekawi mnie, czy ktoś wie, jak brzmią prawdziwe nazwiska Old Shatterhanda i Old Firehanda, 2 największych westmanów na Dzikim Zachodzie.

Awatar użytkownika
Caitleen
Częsty bywalec
Częsty bywalec

pn wrz 03, 2007 4:11 am

Iain M. Banks 'The Player of Games' czyli 'Gracz' tytuł niezbyt zachęjąco przełożony, choć zgadzam się, że nie dało się tu za bardzo kombinować :razz: Banksa czytałam już 'Crow Road' i zbiór opowiadań ale dopiero ta książka mnie do niego przekonała. Ma swój styl, rozbudowane opisy zwykłych czynności, początkowo drażniło mnie trochę ta drobiazgowość - skoro ktoś stoi przy kominku z pogrzebaczem w garści i pochyla się to jasne że szturchnie płonące polana, które sypną iskrami, czy możemy już wrócić do fabuły...? - przez którą akcja poowooli sunie do przodu...ale sam wszechświat Kultury, ktory poznajemy po kawałku jest fascynujący, podobnie postacie jak choćby główny bohater - znudzony wygodnym życiem w Kulturze mistrz wszelkich gier, który wyrusza do odległego kawałka galaktyki tylko po to, by zagrać w najbardziej skomplikowaną grę z jaką się w swym długim życiu spotkał. Ale w świecie, gdzie ludzie rutynowo zmieniają płeć i snują się po wszechświecie w towarzystwie inteligentnych botów - nic nie jest tym, czym się wydaje na pierwszy rzut oka... polecam bardzo :D