Zrodzony z fantastyki

Awatar użytkownika
gothreck69
Stały bywalec
Stały bywalec

Jestem u kresu wytrzymałości, błagam, POMOCY

czw paź 16, 2008 11:02 pm

Jak w temacie :?

Cztery lata temu, kiedy chodziłem jeszcze do szkoły średniej, rozpocząłem pisanie mojego własnego RPG. Na początku miałbyc to świat ( i był ) żywcem ściągnięty z Resident Evil - zombiaki, duże, zmutowane cosie i inne tego rodzaju stworki. Z dnia na dzień, miesiąca na miesiąc i, w chwili obecnej, roku na rok, wprowadzałem poprawki, tak, żeby, w razie czego (tak, tak, jestem ogromnie optymistycznie nastawiony) nie było totalnego plagiatu. W chwili obecnej mam już PRAWIE gotowy podręcznik dla gracza i PRAWIE gotowy podręcznik dla mistrza gry. W przygotowaniu podręcznik z mapami.

Może najpierw zacznę od tego, czym w chwili obecnej jest mój projekt. Otóż nazwałem grę Atomic Apocalypse, może niezbyt oryginalnie, ale trudno, jak będę miał więcej na to czasu, to będę mógł pomyślec nad nazwą. Mnie osobiście się podoba. Jest rok 2017 - alternatywna rzeczywistośc. Nie było wybuchu w Czernobylu, nie było wojen w Zatoce Perskiej, ale za to Zimna Wojna nigdy się nie skończyła i w roku 1994 doprowadziła do rozpoczęcia ery wojen atomowych. Po 20 latach wojny się skończyły...przy życiu pozostało 50 mln populacji żyjących w tzw "Metropoliach". Reszty zdradzac nie chce. Załączam printa strony tytułowej podręcznika dla gracza: ObrazekObrazek

Ale do rzeczy. Na czym mój problem polega: jak napisałem, przygotowywuje podręcznik z mapami, lokacjami itp. Ale za nic nie mogę znaleźc ciekawego programu do tworzenia. Próbowałem Dungeons Crafter, ale tam moge ułożyc mapy, ale nie pasujące do świata w moim rpg. Zależałoby mi na pokazaniu (chociaż w kawałku) ulic, zabudowań, oczywiście od góry wszystko, ale tak, żeby było widac, że to jest to, a to jest to. Tak samo z pomieszczeniami...chciałbym ułożyc je jakoś tak, żeby to było widac, w jakich czasach osadzona jest gra. W korytarzu chciałbym ustawic powiedzmy komputer, a nie statuę rycerza ;/

Znacie jakieś programy do tego typu rzeczy? Płatne, bezpłatne (to lepsze rozwiązanie :P) obojętnie, byle bym się nie zakopał w opcjach i spokojnie mógł robic swoje...

Pomożecie?

Aureus

pt paź 17, 2008 6:07 am

Chyba najlepszą obcją jest jakiś znajomy, który Ci trzaśnie te mapy ołówkiem.

Awatar użytkownika
Gerard Heime
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

pt paź 17, 2008 1:16 pm

1) ściągnij sobie jakiś bezpłatny edytor graficzny, np. GIMP.

2) przeszperaj sieć (Google Images, strony ze stock photo) w poszukiwaniu gotowych grafik przedstawiających różne rzeczy (stoły, komputery) z lotu ptaka. Ja osobiście używam w Google określenia "top view", czyli wpisuję np. "computer top view". Ale podejrzewam, że inne też mogą działać ("seen from above", może?). Próbuj też szukać po polsku.
Ja znalazłem coś takiego:
http://www.old-computers.com/museum/pho ... iew_s1.jpg

3) W programie graficznym zmniejsz rozmiar obrazków tak, by Ci pasował, popraw detale (np. jeśli ściągnąłeś grafikę kolesia siedzącego przed kompem, to wytnij kolesia :P).

4) Do tła, ale też robienia ścian itp. powierzchni przydatne będą tekstury. Wpisujesz po prostu "cośtam texture" i powinnieneś mieć :) Np. chcesz zrobić chodnik? Tu masz tekstur chodnika do wyboru do koloru: http://images.google.pl/images?um=1&hl= ... raz%C3%B3w

5) Wszystki musisz sklecić w programie graficznym. Sporo programów, jak np. Corel z którego korzystam, pozwala pracować na osobnych obiektach, kopiować je, obracać, itd. Gdy już przygotujesz jedną grafikę komputera, możesz skopiować ją, i porozmieszczać w różnych pozycjach, w różnych miejscach.

6) Jeśli masz trochę talentu graficznego, możesz nieco podrasować grafiki - np. pokrywając metalowe elementy rdzą, albo robiąc ślady krwi na chodniku.

Ok, to rozwiązanie może wydać się trudne, ale:
a) zdobywasz skilla w obróbce graficznej, co ci się potem przyda.
b) mapy robisz dokładnie takie, jakie chcesz.
c) jak już przygotujesz sobie pulę elementów, zrobienie szybko mapy nie stanowi problemu.
d) jak już nabieżesz wprawy w obróbce graficznej, mapy będą fajniejsze niż robione w programie.
e) Może zrobisz też fajniejszą okładkę? Ta nie wygląda zbyt profesjonalnie...

Awatar użytkownika
Eliash
Stały bywalec
Stały bywalec

pt paź 17, 2008 6:04 pm

Naprawdę rozpaczliwy tytuł żeś walnął.

Ja radziłbym znaleźć kogoś kto po prostu potrafi trochę rysować. Takie mapki, mimo wszystko wyglądają dużo lepiej.

Zgadzam się z Gerardem Heime, okładka wygląda dość kiepsko.

Awatar użytkownika
gothreck69
Stały bywalec
Stały bywalec

sob paź 18, 2008 2:48 pm

No dobra. Doszliśmy do pewnych wniosków:

rozpaczliwy tytuł
rozpaczliwa pierwsza strona
rozpaczliwa większość

A czy jest jakiś podręcznik, który podpowiada, jak napisać erpega? Wiecie, który mi podpowie co mam robić jako pierwsze, na czym się skupić. Jest w ogóle takowy?

Awatar użytkownika
Bel esprit
Stały bywalec
Stały bywalec

sob paź 18, 2008 7:20 pm

Poczytaj cykl o Światotworzeniu ShadEnca na dnd.polter.pl, albo spytaj się Furiatha - miał świetne wykłady o tworzeniu i wydawaniu własnych RPG, na Polconie czy Pyrkonie można je było usłyszeć.

Awatar użytkownika
Xavier
Zespolony z forum
Zespolony z forum

sob paź 18, 2008 11:49 pm

Poszukaj jakichś dobrych ludzi na deviantarcie, czy digarcie. Na 10 wysłanych personalnie próśb o pomoc 4 osoby się zgodzą, a jedna naprawdę pomoże.

Awatar użytkownika
Eliash
Stały bywalec
Stały bywalec

sob paź 18, 2008 11:58 pm

Xavier pisze:
Na 10 wysłanych personalnie próśb o pomoc 4 osoby się zgodzą, a jedna naprawdę pomoże.

Ja jestem jakiś mało charyzmatyczny albo coś bo mi na 10 osób jakieś 5 deklaruje pomoc, a potem nikt nie pomaga =D

Awatar użytkownika
Senril
Częsty bywalec
Częsty bywalec

ndz paź 19, 2008 10:55 am

Xavier pisze:
Poszukaj jakichś dobrych ludzi na deviantarcie, czy digarcie. Na 10 wysłanych personalnie próśb o pomoc 4 osoby się zgodzą, a jedna naprawdę pomoże.

Dokładnie. Ale jeśli duża część osób się nie zgodzi to się nie przejmój po próbuj dalej w końcu kogoś znajdziesz. Jest jeszcze inny alternatyw ściągnięcie na przykład programu AutoREALM, który osobiście bardzo mi się podoba, a następnie poprawić go programami takimi jak Gimp lub Photoshop (w linku wersja trial). Jeśli korzystał byś z Gimpa to polecam stronę gimpuj.info a jeśli z Photoshopa to poszukaj na necie jest bardzo dużo tutoriali do niego.

Awatar użytkownika
Kaos
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany

pt paź 24, 2008 2:49 pm

A czy jest jakiś podręcznik, który podpowiada, jak napisać erpega? Wiecie, który mi podpowie co mam robić jako pierwsze, na czym się skupić. Jest w ogóle takowy?

Uwielbiam polterowe podejście nie rób tego to nie d20. Oczywiście, że istnieje http://gobas.wikidot.com/podrecznik-systemu-autorskiego, jest nawet cała społeczność podziemia autorów RPG w Polsce ale tutaj nie wolno nam się ujawniać bo mod mi pałą walnie.

Awatar użytkownika
Cooperator Veritatis
Zespolony z forum
Zespolony z forum

pt paź 24, 2008 3:59 pm

Aleja fantasy, Projekt KREATOR.

Awatar użytkownika
Senril
Częsty bywalec
Częsty bywalec

sob lis 01, 2008 6:16 pm

Awatar użytkownika
silvanis
Częsty bywalec
Częsty bywalec

sob sty 03, 2009 11:57 am

Nie chcę cie straszyć ale faktycznie najlepiej zapoznać się z programem graficznym. Ja jestem grafikiem komputerowym i pracuje od lat na trzech programach: Corel, Corel Photo-Paint i Photoshop. Do składu książki najlepszy jest któryś Adobe. Poza tym można jak koledzy mówią posiłkować się gotowcami. Zapoznaj się z photoshopem na poziomie podstawowym, importuj do niego grafiki, wycinaj, wklejaj, maluj. Nic nie przychodzi łatwo.

Ja mapki rysuje sam, ręcznie, bezpośrednio w programie. Trochę to trwa ale potem jest mniej roboty. W każdym razie potrzebny do tego jest tablet lub chociaż myszka o rozdzielczości 1200 dpi. No chyba że ktoś ci je narysuje ręcznie. Ale i tak trzeba je potem obrabiać komputerowo tak naprawdę.

Co do nazwy i pomysłu: faktycznie trochę słaba nazwa, pomysł tchnie mi Falloutem, ale ja akurat bardzo lubię postapokalipsę, pytanie tylko czy aby się nie za bardzo powielisz...