Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
AGrzes
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 1140
Rejestracja: pn gru 30, 2002 5:42 pm

Języki

ndz kwie 25, 2010 5:59 pm

Jakiś czas temu przyszła mi do głowy pewna myśl którą być może można wykorzystać do ubarwienia sesji. Mianowice są sobie w światach D&D różne języki. I są czary pozwalające na zrozumienie języków których postaci nie znają.
Pomysł jest trochę inspirowany wszelkiego rodzaju automatycznymi tłumaczeniami, mianowicie języki bywają bardzo rożne i można to oddać przy takich magicznie tłumaczonych wypowiedziach. Nie na tyle by uniemożliwić zrozumienie (bo to było by nie fair) ale na tyle by gracze to poczuli. Przykładowo można by posłużyć się:
  • Ilością rodzajów (elfi mógłby mieć dla przykładu 7 a krasnoludki 1)
  • Przynależnością wyrazów do rodzai (ta miecz, ten rzeka)
  • Związkami frazeologicznymi
  • Itd.
Co o tym pomyśle sadzicie?
 
Awatar użytkownika
Schpeelah#144
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 939
Rejestracja: pn sie 21, 2006 8:26 pm

Języki

ndz kwie 25, 2010 6:45 pm

Na większą skalę raczej nie wyjdzie. Może jako udziwnienie na jednej-dwu sesjach, potem na szybko wymyślane dziwactwa translacyjne staną się wymuszone, nudne i irytujące. Do czasu czwartej sesji drużyna zarzuci pomysł jako niepraktyczny zostawiając może kilka powracających żartów na temat krasnoludzkiej nazwy kobiecych części ciała i elfickiego słowa na cięciwę łuku i perypetii jakie z tego wynikły na pierwszej sesji.

To trochę tak jak z tłumaczeniem dowcipów językowych na niekompatybilny język - musisz potem wszystko wyjaśniać i przestaje być śmieszne. Podobnie kurioza językowe są wymuszone, jeśli na ich potrzeby wymyślasz język.

A jeśli chodzi o wykorzystania niekomediowe - cóż, sprowadza się do tego, że MG zapodaje gramatykę Yody jako niedoskonałości w tłumaczeniu. Jeśli te niedoskonałości będą w każdym języku inne, w miarę różnorodne ale nienachalne i dobrze przemyślane to może to być mały, ale klimatyczny detal.

Dobry pomysł, ale nie traktowałbym tego jako jakąś szczególnie wielką ideę. Dawanie jej zbyt wielkiej roli byłoby moim zdaniem błędem.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości