Zrodzony z fantastyki

 
Tuldor1
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 42
Rejestracja: pt maja 29, 2009 5:06 pm

Kapłan - charyzma i sposoby dążenia do celu

pt lut 11, 2011 1:29 pm

Hmm... ostatnio mam pewien problem - czyt zupełnie odmienne zdanie w postrzeganiu tego jak kapłan bóstwu służyć powinien i czy charyzma do tego mu potrzebna od pewnej osoby z którą toczę dysputę, może rzeknie mi ktoś tutaj czy gdzieś nie popełniłem błędu w rozumowaniu? bo sam już nie wiem ;)
Kapłan otrzymuje moc od bóstwa by służyć jego celom - to oczywiste, pytanie jak służyć?

Prowadzenie konwersji z innych wiar i umacnianie wyznawców w wierze w konkretne bóstwo, pomaganie w interpretacji tego jak wierny powinien działać w zgodzie z dogmatami bóstwa etc - czy jest to część powinności kapłańskiego 'rzemiosła'? Uważam że tak, w takim wypadku charyzma kapłanowi jest przydatna, nawet jeśli nie musi być ona kosmiczna to chociaż ponadprzeciętna (koło 12) by miał w sobie to coś i potrafił przykuć uwagę wiernego bardziej niż jaś kowalski - kupiec na bazarze za rogiem. Oczywiście kapłan musi też swoimi działaniami wskazywać sposób postępowania - co do tego trudno się sprzeczać - lecz myślę ze będzie to nieco przymało bez tego co wymieniłem powyżej.

Mój oponent z kolei twierdzi iż:
Ewidentnie myli wam się katolicki ksiądz na misji u murzynków z kapłanem z FR.
Nie wiem skąd wam się wziął kapłan siedzący w świątyni i regularnie odprawiający mszę ( choć z niczym takim się w FR nie spotkałem , modły o określonych porach owszem , ofiary owszem , nadzór nad ważnymi świętami też , ale nie msze do owieczek , litości...) i do tego śliczny jak z obrazka a wymowny jak Lepper... i za to go jego bócek kocha i obdarza łaskami...ludzie , ogarnijcie się...
Ja nie mówię że kapłan ma mieć 8 charyzmy , ale takiego z charyzmą 10 moge sobie wyobrazić ,bo bóstwo obdarza łaskami nie za wygląd i gadkę tylko za służbę bogu
(...)
Powiem jeszcze raz drukowanymi : zdobywa kapłan nowych wiernych i utrzymuje starych SWOIMI DZIAŁANIAMI A NIE WYGLĄDEM I WYSŁAWIANIEM SIĘ.
(...)
CHARYZMA NIE JEST KONIECZNA WYSOKA BY KAPŁAN DOBRZE SŁUŻYŁ BOGU


Co sądzicie na ten temat? Mówiąc w skrócie pytanie brzmi:
Czy kapłan o charyzmie jana kowalskiego z budki z hot-dogami może w świecie FR dobrze służyć bóstwu opiekuńczemu - zdobywając mu wiernych tylko samymi działaniami (okładanie nieumarłego buzdyganem z imieniem lathandera na ustach, leczeniem rannego włuczęgi jak na ilmateryjczyka przystało etc). Czy może poza tym powinien jeszcze okazać nieco zdolności wymienionych w drugim akapicie a powiązanych z charyzmą?
 
Awatar użytkownika
Anarchy_Kanya
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 303
Rejestracja: wt paź 19, 2010 2:29 am

Kapłan - charyzma i sposoby dążenia do celu

pt lut 11, 2011 1:39 pm

Charyzma jest przydatna, ale z wiadomych względów (mechanicznych) nie jest bardzo potrzebna. Jednakże zasila ona kapłańskie odganianie/karcenie nieumarłych, więc nawet patrząc tylko na mechanikę kapłan jednak powinien mieć ponadprzeciętną lub przynajmniej nie małą Charyzmę.
 
Korbel
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 458
Rejestracja: sob kwie 03, 2010 2:09 pm

Kapłan - charyzma i sposoby dążenia do celu

pt lut 11, 2011 1:41 pm

Weżmy chociaż podręcznikowego Korda, boga siły i sprawności.
Ma sobie kapłana, który - choć mało charyzmatyczny - wyczynia nieprawdopodobne rzeczy, związane z siłą czy innymi fizycznymi atrybutami (jakieś łamanie podków, maratony itp.) z imieniem Korda na ustach.
Raczej bóg będzie zadowolony, nie?

Charyzma i tak się przydaje, wiadomo, ale ja bym się nie upierał, że jest niezbędna. Służyć można różnie.

Kapłan - to klasa postaci, bohater i heros, a niekoniecznie ksiądz.
 
Tuldor1
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 42
Rejestracja: pt maja 29, 2009 5:06 pm

Re: Kapłan - charyzma i sposoby dążenia do celu

pt lut 11, 2011 1:42 pm

Anarchy - Gdy idzie o mechanikę jestem tego świadomy ;) Chodzi o spojrzenie z czysto fabularnego punktu widzenia :]

Korbel - racja i z tym się nie spieram, lecz... zauważ ze wojownik wyznający korda też może to samo pokazać... więc na co kordowi kapłan? Dodatkowo postać taka może być i silna ale mimo to przez niską charyzmę wzbudzać kpiny jak ten pan tutaj: http://www.youtube.com/watch?v=OiaSY0S9ACw "pakujemy biceps bo inne mięśnie nam niepotrzebne, siła!"
Ostatnio zmieniony pt lut 11, 2011 1:47 pm przez Tuldor1, łącznie zmieniany 4 razy.
Powód:
 
Korbel
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 458
Rejestracja: sob kwie 03, 2010 2:09 pm

Kapłan - charyzma i sposoby dążenia do celu

pt lut 11, 2011 1:57 pm

Ale wojownik nie ma już dostępu do siłowego wyczynu, czy czarów (bycza siła).

A przez niską charyzmę to wojownik też może wzbudzić kpiny, idąc tym tokiem. Każdy może :D.

Ja nie patrzę na kapłanów jako tych jedynych, którzy służa danemu bogowi, ale postaci przystosowane do prowadzenia przez Gracza. I przez to niekoniecznie zajmujące się nawracaniem, ale przygodami.

Może problem wynika z tego, że słowo "kapłan" jest trochę mylące. Wystarczy pomyśleć o takiej postaci: "czempion Korda / Lathandera / Vecny", i już :D.

Oczywiście nie twierdzę, że kapłan nie może się zajmować nawracaniem i tym podobnymi.
Ostatnio zmieniony pt lut 11, 2011 2:00 pm przez Korbel, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Tuldor1
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 42
Rejestracja: pt maja 29, 2009 5:06 pm

Kapłan - charyzma i sposoby dążenia do celu

pt lut 11, 2011 2:04 pm

Korbel pisze:
A przez niską charyzmę to wojownik też może wzbudzić kpiny, idąc tym tokiem. Każdy może :D.
To prawda - lecz to kapłanowi bóstwo daje prezent w postaci czarów... wiec to na niego spada odpowiedzialność by sobie na owy 'prezent' zapracował odpowiednio :)
 
Korbel
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 458
Rejestracja: sob kwie 03, 2010 2:09 pm

Kapłan - charyzma i sposoby dążenia do celu

pt lut 11, 2011 2:12 pm

Więc jak?
Najlepszym "kapłanem" byłby np. łotrzyk z wysoką charyzmą, wymaksowaną dyplomacją i wiedzą (religia)?
:razz:
 
Awatar użytkownika
Dark_Archon_
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 692
Rejestracja: sob gru 29, 2007 2:29 pm

Kapłan - charyzma i sposoby dążenia do celu

pt lut 11, 2011 2:17 pm

Nie wiem skąd wam się wziął kapłan siedzący w świątyni i regularnie odprawiający mszę ( choć z niczym takim się w FR nie spotkałem , modły o określonych porach owszem , ofiary owszem , nadzór nad ważnymi świętami też , ale nie msze do owieczek , litości...)

To akurat stwierdza nieznajomość świata. W Krainach większość religii ma zorganizowaną hierarchię i ci wyżej postawieni kapłani zajmują się głównie gadką i całą resztą biurokracji w zarządzaniu kościołem. W każdym większym mieście znajdzie się na pewno kilka świątyń (a w mniejszych jakieś kapliczki), gdzie regularnie, o odpowiednich porach, prowadzone są nabożeństwa i kleryk z ambony prowadzi monolog, który bóg jest lepszy i dlaczego właśnie jego :razz:
Ignorancja twojego kolegi, czy kogoś tam, wynika z koncepcji gry. System nakazuje raczej kapłanom tłuc plugastwo, a nie prowadzić polemikę z innymi religiami i nawracać.
Wszystko zależy od koncepcji postaci. Jeśli ma być oratorem swojej wiary, powinna mieć wysoką charyzmę, jeśli nie - nie musi.
 
Awatar użytkownika
Deithwen_Addan
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 348
Rejestracja: pn sty 21, 2008 5:43 pm

Re: Kapłan - charyzma i sposoby dążenia do celu

pt lut 11, 2011 2:41 pm

Wiele, jeśli nie wszystko, zależeć będzie od wyznawanego bóstwa.

Weźmy na przykład duergary i ich klasowe bóstwo - Ladugera. Duergary mają z racji rasy -4 do charyzmy, wobec czego ciężko o kapłana wybitnie charyzmatycznego. Nie o to bowiem im chodzi. Laduger jest bóstwem rzemiosła, ciężkiej pracy. Na pewno nie wymagać będzie od swoich kapłanów popisów oracyjnych. W Races of the stone, w opisie Ladugera jest tekst starego kapłana : "Rituals? Get back to work!". Takiemu kapłanowi nie jest potrzebna wysoka charyzma.

Z drugiej strony kapłani mający w portfolio sztukę (Milil, Lathander), piękno (Sune). Jakoś nie wyobrażam sobie kapłanki Sune, mającej charyzmę na poziomie 10. Oczywiste jest dla mnie, że takowi kapłani będą mieć wysoki tenże atrybut, aby skutecznie przyciągać potencjalnych nowych wyznawców zarówno swoim wyglądem, jak i gładką mową.

Dodatkowo, odnośnie kapłana "naszego" a tego z FR. Wielu z nich, zwłaszcza tych będących członkami praworządnych, wysoko zhierarchizowanych kościołów, ma obowiązki wobec swoich świątyń. Jakie to niby obowiązki mogą mieć tacy kapłani? Przerzucanie gnoju? Wylewanie szamba? Rozrzucanie nawozu? Oczywiście ich obowiązkami są obrzędy w świątyniach, czynione także dla wiernych. Wyznania i panteony opisują ponadto charakterystyczne święta, obchodzone przez wyznawców danego bóstwa. Kto przewodzi takim świętom? Oczywiście kapłani. Wiele świąt jest publicznych, dostępnych dla "innowierców"; służą one wręcz pozyskiwaniu nowych wyznawców. Czy zatem warto powierzyć organizację i przewodnictwo obrzędom kapłanowi z niską wartością charyzmy? Przecież to się nie kalkuluje...
 
Tuldor1
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 42
Rejestracja: pt maja 29, 2009 5:06 pm

Kapłan - charyzma i sposoby dążenia do celu

pt lut 11, 2011 3:37 pm

Deithwen_Addan - Mówiłem o charyzmie nieco 'ponadprzeciętnej' ... czyli dla człowieka to będzie 12 zamiast normy 10... dla duergara z charyzmą 6 postać z charyzmą 8 będzie 'ponadprzeciętna' :)

Cóż, dzięki wam za opinie ;)
 
Awatar użytkownika
Albiorix
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2265
Rejestracja: pn gru 20, 2010 10:10 pm

Kapłan - charyzma i sposoby dążenia do celu

pt lut 11, 2011 3:46 pm

Niską charyzmę kapłan może nadrobić umiejętnościami. Nie wiem czy przemawianie do tłumu łapie się pod dyplomację czy blef, ale pod coś na pewno można to podpiąć. Jak Demostenes, nasz kapłan nadrabiałby wrodzone ograniczenia żmudnymi ćwiczeniami.
 
Awatar użytkownika
Deithwen_Addan
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 348
Rejestracja: pn sty 21, 2008 5:43 pm

Re: Kapłan - charyzma i sposoby dążenia do celu

pt lut 11, 2011 4:15 pm

Tuldor1 pisze:
Mówiłem o charyzmie nieco 'ponadprzeciętnej' ... czyli dla człowieka to będzie 12 zamiast normy 10... dla duergara z charyzmą 6 postać z charyzmą 8 będzie 'ponadprzeciętna' :)

Ok, ja jednak bardziej miałem na myśli portfolio bóstwa. Bóg rzemiosła, kowalstwa itp. nie będzie wymagał od swojego kapłana wysokiej charyzmy. Jemu niepotrzebne są przemowy czy przykuwający oko wygląd, tylko sprawność rzemieślnicza. Co innego kapłan bóstwa "opiekującego się" pięknem.

Albiorix pisze:
Niską charyzmę kapłan może nadrobić umiejętnościami

Nie do końca się z tym zgodzę. Choćby umiejętności podane przez Ciebie - oparte są obie na charyźmie. Kapłan z charyzmą 16 będzie miał do nich +3, z charyzmą 8 : -1. Poza tym kapłan ma niewiele punktów umiejętności, a kilka ważnych umiejek do obsadzenia. Jeżeli jesteś świadomy, że masz niewysoką charyzmę (choćby dlatego, że świadomie włożyłeś tam 8, bo nie planujesz,aby Ci się to przydało), to nie będziesz przecież nagle rozwijał dyplomacji. Gdybyś robił kapłana-dyplomatę, włożyłbyś w charyzmę wysoki wynik; skoro tego nie zrobiłeś (z różnych powodów), to po prostu odpuszczasz umiejętności oparte na tym atrybucie...
 
Awatar użytkownika
Albiorix
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2265
Rejestracja: pn gru 20, 2010 10:10 pm

Kapłan - charyzma i sposoby dążenia do celu

pt lut 11, 2011 4:40 pm

A co jeśli mam postać losowaną i nie musiałem sobie "specjalnie" wsadzać 8 w charyzmę tylko po prostu tyle mi wypadło? Albo akurat mam fazę stworzyć postać która jest z natury nieśmiała albo przezwycięża to umiejętnościami? I akurat uznaje za ważniejsze głoszenie kazań niż jakieś tam głupie concentration czy spellcrafty. No bo może nie jest najbardziej charyzmatyczny ale ktoś w końcu musi przypominać wiernym o przykazaniach jakie zostawił im bóg XYZ, nie?
 
Korbel
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 458
Rejestracja: sob kwie 03, 2010 2:09 pm

Kapłan - charyzma i sposoby dążenia do celu

pt lut 11, 2011 4:47 pm

Nie ma o czym dyskutować. GDYBY ktoś miał mało charyzmy, to oczywiście nadal może pakować punkty umiejętności, nawet brać atuty, żeby lepszą mieć dyplomację (jeśli by była koniecznie potrzebna).

A co do tematu: naprawdę, nie ma co się upierać, że kapłan musi/nie musi mieć wysoką charyzmę. Kolega gra kapłanem z CHA 16, ja ostatnio zrobiłem z CHA 5 - i obaj świetnie się spisują.

Wszystko zależy od bóstwa i koncepcji postaci (i ewentualnie - wredności MG).

Pozdrawiam
 
Awatar użytkownika
Albiorix
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2265
Rejestracja: pn gru 20, 2010 10:10 pm

Kapłan - charyzma i sposoby dążenia do celu

pt lut 11, 2011 4:54 pm

Tak ogólnie, to wystarczy żeby jeden kapłan danej religii w danej okolicy miał wysoką charyzmę (lub umiejętności) i głosił kazania albo chociaż gadał do rzeczy przy łamaniu podków jeśli jest kapłanem Korda. Jeśli kapłan nie musi być oficjalną twarzą swojego wyznania w okolicy to może wystarczyć że leczy wiernych albo tłucze niewiernych po łbach buławą.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość