Zrodzony z fantastyki

Awatar użytkownika
Anarchy_Kanya
Stały bywalec
Stały bywalec

Klasycznie czy solo? Czyli który typ rozgrywki lepszy

pn sty 03, 2011 2:32 am

Zamierzam kiedys rozpocząć GMowanie, ale nie mogę się zdecydować nad tym jak będzie wyglądać moja pierwsza sesja. Poprowadzić typowej, 4-osobowej drużynie, czy może łatwiej będzie solówkę? Bierzcie pod uwagę, iż jestem początkująca w te klocki. Nigdy jeszcze nie prowadziłam, mam tylko około roczne doświadczenie z DnD 3.5 od strony gracza.

Awatar użytkownika
Kamulec
Administrator, Koordynator społeczności
Administrator, Koordynator społeczności

pn sty 03, 2011 3:14 am

Każdy kiedyś zaczyna. Pierwszą sesję prowadziłem z 20 minutowym doświadczeniem jako gracz, więc i tak masz lepiej :razz:

Polecam 3 graczy (oczywiście musisz pamiętać, że taka grupa jest słabsza w walce od 4 postaci na tym samym poziomie). Dla jednego gracza by dobrze poprowadzić bardziej przyda się doświadczenie, przy 4. zaś spory nakład pracy idzie na zapanowanie nad grupą. W końcu przy 2 graczach MP musi wykazywać się większą inicjatywą, wyczuciem i wspierać grupę postaciami niezależnymi, więc to słaby układ na start.

I jeszcze jedno - jeżeli będziesz miała taką możliwość najlepiej poprowadź za 1. razem bez swojego byłego MG, będziesz się czuła swobodniej.

Awatar użytkownika
Albiorix
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

pn sty 03, 2011 8:04 am

Solowe sesje wbrew pozorom sa nie takiw proste - jest sla sze poczucie ze to sesja i silniejsza sklonnosc do zbaczania w zwykla rozmowe - po prostu ludzie czesto czuja sie troche glupio w rolach mg i gracza.

W grupie 3-4 osob latwiej zachowac autorytet, no i nie ma ze 1 gracz sie zatnie i sesja stoi.

Awatar użytkownika
von Mansfeld
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

pn sty 03, 2011 8:39 am

Sesja solowa wymaga prawie że identycznego wysiłku zarówno w kreację sesji, jak i przygotowania przedsesyjnego, ze strony obu uczestników. Jeśli nie masz bardzo zaangażowanego gracza, zaś sama nie jesteś MG umiejącym improwizować i dobrze symulującym wiele aspektów interakcji ze światem przedstawionym, solówkę możesz odpuścić, Kanyo. ;) Przynajmniej "na żywo".

Ze swojego doświadczenia w D&D (i innych systemów) wspomnę, że 3-4 liczba graczy (posiadających BG) to optimum. Z dwójką da się grać, lecz to niemalże wymaga intensywnego opierania akcji sesji na wątkach obu postaci. Z kolei gra z pięcioma Graczami z Bohaterami Graczy to już wyzwanie i nawet doświadczeni MG miewają problem z całkowitym ogarnięciem poczynań wszystkich BG. Osobiście uważam, że jeśli jest 6 uczestników (wliczając MG) najmniej, to sesja ma zdecydowanie większe szane na "rozlecenie się".

Trójka na początek, czwórka to kompromis między samodzielnością (teoretyczną) drużyny a typowymi możliwościami MG.

Awatar użytkownika
Dark Sage
Stały bywalec
Stały bywalec

wt sty 04, 2011 10:09 am

Ja aktualnie mam 6 graczy, a zaczynałem mistrzować też z 6. Miałem wcześniej doświadczenie z 3 sesji AD&D2 z kilku lat wcześniej. Tak więc było to na żywioł :]. Zależy też jak chcesz prowadzić. Im bardziej mamy tu bitewniaka-szachy, tym łatwiej prowadzić dla większej liczby graczy.

1 gracz może być ciekawy w stylu starej szkoły, ale sam musi z inicjatywami wychodzić.

2 graczy to nasze minimum sesyjne, zazwyczaj na takich sesjach najwięcej się dzieje i akcja najbardziej jest do przodu pchana. Gram teraz tak jako gracz, z tym, że mamy po dwie postacie (traktujemy te drugie jako NPC bardziej, ale...).

3-4 graczy to liczba optymalna, nawet jak się rozdzielą da się to kontrolować i każdemu wykreować jakiś wątek.

5-6 graczy to już ciężkie zadanie, jeżeli wszyscy starają się być aktywni na raz. Jeżeli jednak nie dopuścisz do zbytniego się ich rozejścia, to da się to kontrolować. Ja kontroluję na ogół 2-3 wątki na raz.

7+ graczy. W liceum znałem gościa, który Aliena prowadził dla 13 osób. Ale gościu miał talent i nie należy na niego patrzeć :P. Takie wyzwanie tylko przy specyficznych systemach i stylu gry.

Awatar użytkownika
Albiorix
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

wt sty 04, 2011 11:34 am

Sesje solowe są dobre od czasu do czasu kiedy postać decyduje się działać zupełnie w oderwaniu od reszty drużyny, np rozwiązując osobiste wątki fabularne albo kiedy chcemy dać graczowi szansę nadgonienia drużyny pod względem pedeków i fabularnie po nieobecności na iluś sesjach.

Moje optimum D&Dkowe to 4 ale moich graczy to 3 ;)

Kiedyś za to prowadziłem Alien RPG na 30 osób i też było fajnie :)