Zrodzony z fantastyki

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8
 
Awatar użytkownika
Brendis
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 79
Rejestracja: wt wrz 07, 2004 10:07 pm

Kolor miecza - obraz ducha?

śr gru 15, 2004 10:49 pm

Na pewno zauważyliście, że w szczególności w filmach, kolor miecza ma niemałe znaczenie, jeżeli chodzi o odzwierciedlenie tego co komu w duszy gra.

Dlaczego nigdy w filmach (w książkach prawie na 100% też?) żaden z Jedi nie ma koloru miecza czerwonego? Za to każdy Sith/Dark Jedi nie posiada klingi w kolorze niebieskim bądź zielonym?

Zabieg celowy, żeby pokazać widzom, kto jest dobry, a kto zły? A jeśli tak, to zastanawiam się jaki związek może mieć kolor miecza z uczuciami... Fakt, czerwony to kolor agrsji, zaś zielony i niebieski spokoju... ale czy to nie jest nazbyt proste wytłumaczenie? Przecież Jedi nie skupiają się na powierzchowności, więc kolor nie powinien mieć znaczenia.

Zapraszam do dyskusji/wymiany opinii.

May the Force be with You
.
 
Awatar użytkownika
Brix
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: śr lis 17, 2004 12:02 am

śr gru 15, 2004 11:13 pm

Jak dla mnie kolor miecza nie ma żadnego odzwierciedlenia w charakterze władającego nim Jedi. Niech za przykład stanie tu Exar Kun, jeden z największych Sithów wszechczasów, który używał miecza o... niebieskiej klindze.

Jeżeli zaś chodzi o same kolory, to ja wyznaję zasadę, iż zależą one od rodzaju użytego kryształu (dla przykładu srebrny kolor klingi, jaki posiał miecz chociażby Corrana Horna jest wynikiem użycia kryształu "Ogień Durinda"). A dlaczego zwykle Sithowie posiadają czerwony? Dlatego, iż najczęściej korzystają z najmocniejszych kryształów (które dają taki a nie inny kolor) dających najbardziej potężne ostrze.
 
Awatar użytkownika
Z10MEK
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 43
Rejestracja: śr gru 15, 2004 4:41 pm

czw gru 16, 2004 5:44 pm

ja tam nie wiem, co do SW maja KRYSZTALY ^^.
kiedy gralem se w SW Jedi Academy, to gralem jak tylko moglem z czerwonym mieczem, bo mi sie taki podobal, i fajny ,,promien'' (nie wiem, jak nazwac to, co sie ciagnelo na singlu za mieczem, przy slow motion), no i tyle.
 
Awatar użytkownika
J
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 27
Rejestracja: pn maja 17, 2004 5:59 pm

czw gru 16, 2004 7:43 pm

Hmmm.
Trochę z innej beczki, ale też o kolorach. Strzały laserowe imperialnych są zielone, rebeliantów czerwone. Pomijam ręczne balstery. Gdyby kolor miał w GW aż takie znaczenie, to byłoby odwrotnie.
 
Awatar użytkownika
Brendis
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 79
Rejestracja: wt wrz 07, 2004 10:07 pm

czw gru 16, 2004 8:17 pm

J pisze:
Trochę z innej beczki, ale też o kolorach. Strzały laserowe imperialnych są zielone, rebeliantów czerwone. Pomijam ręczne balstery. Gdyby kolor miał w GW aż takie znaczenie, to byłoby odwrotnie.


A jak to sie ma do Naboo i wojsk Federacji? Z tego co pamietąm Federacja strzelała na czerwono. Blaster to nie do końca trafny argument, bo kolory się mieszały w starej i nowej trylogii równo rozdzielając pomiędzy dobrych a złych. Natomiast kolor miecza zawsze oznaczał bez pudła czy mamy do czynienia z Jasna czy z Ciemna Strona.
 
Awatar użytkownika
Mathius Gabriel
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 185
Rejestracja: wt cze 29, 2004 2:36 pm

pt gru 17, 2004 12:41 am

Zgadzam się z Brixem ,że kolor miecza zależy od użytego kryształu, choć nie da się zaprzeczyć, że źli goście używają głównie czerwonych mieczy co nasuwa ewidentne skojarzenia.
 
t_potega
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 20
Rejestracja: sob sie 07, 2004 10:59 pm

pt gru 17, 2004 1:13 am

Jedi uzywali do tworzenia mieczy kryształów Adegańskich (w różnych odmianach), natomiast kryształy w Mieczach Sithów(szczególnie tych starożytnych) były tworzone sztucznie(każdy Sith tworzył własny kryształ kształtując go Ciemną Stroną). [żródło swrpgnetwork.com >>>> lightsaber construction]
 
Awatar użytkownika
Brendis
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 79
Rejestracja: wt wrz 07, 2004 10:07 pm

pt gru 17, 2004 3:12 pm

To, że kolor miecza zależy od użytego kryształu sądzę, że wie każdy fan, a jeżeli nawet miał wątpliwości to po postach Brixa, Mathiusa i t_potegi już wszystko wiadomo. :)

Ale mimo wszystko chodzi mi o to co napisał Mathius Gabriel:

choć nie da się zaprzeczyć, że źli goście używają głównie czerwonych mieczy co nasuwa ewidentne skojarzenia.


I w tym tkwi szkopuł. A jeżeli chodzi już o same filmy to, o ile EIII nie wprowadzi żadnych zmian, każdy 'zły' ma miecz czerwony. I to jest właśnie trochę "dziwne".
 
Awatar użytkownika
Mathius Gabriel
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 185
Rejestracja: wt cze 29, 2004 2:36 pm

pt gru 17, 2004 4:43 pm

Wydaje mi się Brendis , że tak jak napisałeś w poście który rozpoczyna temat ,że w kolorze miecza zawarty jest pewien symbolizm. Czerwień oznacza agresję,przemoc i zło zaś błękit/zieleń spokój, rozsodęk , a tym samym dobro.

Jest to dość prosta interpretacja , ale uważam ,że "Gwiezdne wojny" mimo ,że opowiadają o odległych planetach, międzygalaktycznej wojnie i statkach kosmicznych są klasyczną bajką. Mamy wszak złego czarnoksiężnika [Imperator Palpatine] , bezosobowe, wszechpotężne zło [w postaci Imperium], bohaterów , którzy z nim walczą [rycerze Jedi, Han Solo, Sojusz], księżniczkę. W opowieści jest również zawarty morał [dobro, zawsze zwycięży nad złem - scena finałowej walki w E VI i nawrócenie się Vadera].
 
Awatar użytkownika
Z10MEK
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 43
Rejestracja: śr gru 15, 2004 4:41 pm

pt gru 17, 2004 5:37 pm

hmmmm......
zgadzam sie z tym, ze SWmoze byc i jest klasyczna bajka, ale z lepsztmi efektami niz np. ,,czerwony Kapturek''.
ale rowniez to, ze kolor miecza troche oznacza charakter tej osoby, ktora go trzyma to tez jest prawda.
np.: ja mialem w grze SW: JA kolor miecza czerwony, kolor ubrania tez czerwony, spodnie czarne, bo mi sie tak podobalo, ale rowniez nie widze w sobie kogos z charakterem jak np. MUMINKI LUB PSZCZOLKA MAJA.
:hahaha: zrobilbym, gdyby ktos mi powiedzial, ze mam wg. niego charakter, jak cos wymiwnionego wyzej.

ogolnie SW filmy, czy gry podobaja mi sie.
ale narazie jest 8)
 
Awatar użytkownika
Lucyfer
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 109
Rejestracja: śr lis 10, 2004 5:17 pm

pt gru 17, 2004 8:54 pm

czerwony kolor miecza jest jak nominacja na Sitha i jest to zarezerwowane dla nich. zauważyłeś że mają oni tylko jeden kolor.... a jedi mają pare: niebieski zielony żółty pomarańczowy i fioletowy.... tak było jest i będzie i to mi się podoba w 100 % aczkolwiek ja dodałbym jeszcze np czarny miecz dla sithów....

666
 
Awatar użytkownika
Faust
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 695
Rejestracja: czw gru 25, 2003 3:08 pm

pt gru 17, 2004 9:24 pm

W Kotorze zostalo to ciekawie rozwiniete. Tam wybor klasy, jaka chcialo sie zdobywac jako Jedi,otrzymywalo sie odpowiedni kolor miecza.
Tak wiec:
Wojownik - Niebieski
Dyplomata - Zielony
Trzeciego nazwy nie pamietam, ale byl on najbardziej zrownowazony - zolty.
Tak wiec uwazam, ze kolor miecza MOZE obrazowac charakter uzytkownika. Utarta czerwien zawsze bedzie mi sie kojarzyc z Sithami
 
Awatar użytkownika
Gibbon
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 44
Rejestracja: ndz paź 31, 2004 8:15 pm

pn gru 20, 2004 12:46 am

Jest dokładnie tak jak napisał Fauściołaj
Fauściołaj pisze:
Tak wiec:
Wojownik - Niebieski
Dyplomata - Zielony
Trzeciego nazwy nie pamietam, ale byl on najbardziej zrownowazony - zolty.

Kolro ma w tym przypadku zasadnicze znaczenie. Każda klasa Jedi ma przypisany kolor miecza. Jest on jednak tylko symboliczny, bo jak wiemy Mace Windu używał miecza o zupełnie innym kolorze. Tak więc co? Nie był Jedi? Bzdura.

Kolor kryształu nadawała Rada Jedi. Najpierw adepci przechodzili specjalny test preferencji, a potem przyznawano im odpowiednią klasę i kolor kryształu. Ale tak naprawdę nie ma to znaczenia jakiej klingi używasz. Ważne jaki jesteś naprawdę. Potężny jak Mistrz Windu, czy też mądry jak Mistrz Yoda.

P.S. Fakt faktem w filmach żaden Jedi nie używa miecza o kolorze czerwonym. Widać ten kolor jest rzeczywiście zarezerwowany dla sithów. Przynajmniej takie jest założenie. May the Force be with You.
 
Awatar użytkownika
Mathius Gabriel
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 185
Rejestracja: wt cze 29, 2004 2:36 pm

pn gru 20, 2004 7:54 am

Co do miecza Mace'a, bodajże na oficjalnej liście dyskusyjnej SW (ale nie jestem pewien) spotkałem się z opinią ,że miecz ma taki kolor gdyż Samuel s. Jackson poprosił o to Lucasa.

Co do kolorów mieczy dla poszczególnych klas Jedi - ktoś mi zechce wyjaśnić
dlaczego jeżeli zgodzić się z tą teorią, Obi Wan (niebieski-wojownik) szkoli się u Qui-Gon'a (zielony dyplomata), a następnie sam szkoli Anakina (zielony- więc teoretycznie również dyplomata). Nie wydaje mi się logiczne by dyplomata szkolił wojownika i vice versa.
 
Awatar użytkownika
Teukros
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 475
Rejestracja: pt maja 16, 2003 11:39 am

pn gru 20, 2004 10:48 am

Ludzie, a skąd u Was taka niezwykła wiedza ? Oglądałem wszystkie filmy, i nic tam o kryształach czy też podziale na profesje nie było mowy... Osobiście uważam, że kolor ostrza sam w sobie ma niewielkie znaczenie. Weźcie pod uwagę, że tych "czerwonych złych" we wszystkich filmach było raptem trzech (Maul, Vader i Doku).
No a co z fioletowym mieczem Windu ?
 
Awatar użytkownika
Łepek
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: śr lip 28, 2004 5:21 pm

pn gru 20, 2004 5:25 pm

Filmy podstawa, ale nie opisują całego świata SW. Dwie trylogie opisują główny wątek rodu Skywalkerów i operują pewnymi archetypami postaci. IMHO: SW to western/baśń w szacie SF. W obydwu formach postaci musiały być zarysowane dość wyraźnie (archetypy), aby widz nie zastanawiał się po której stronie dana postać stoi, a swobodnie podążał za rozwojem fabuły. Miecze świetlne i ich kolory kling są jednym ze sposobów podkreślania tej wyrazistości.

Cóż...polecam książkę "Ja, Jedi" lub "Miecze Świetlne", gdzie dokładnie jest opisane, że proces tworzenia "swojego" miecza świetlnego, to w rzeczywistości bardzo osobista sprawa. Miecz w teorii powinien odzwierciedlać Jedi, który go używa. Mają być jednością! I nie chodzi tylko o kolor klingi, ale o cały design miecza.

Były wyjątki: miecze tworzone "na szybko" podczas Wojny Klonów lub tymczasowy miecz nadawany Padawanowi przez jego Mistrza.

Pozdrawiam i tradycyjnie: Niech Moc będzie z Wami!
 
Awatar użytkownika
Gibbon
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 44
Rejestracja: ndz paź 31, 2004 8:15 pm

pn gru 20, 2004 7:40 pm

Jeśli chodzi o "Ja Jedi" to jest to raczej wątpliwej jakości przykład. Książka stara i już trochę nieaktualna. Jakby tak prześledzić inne pozycje to można stwierdzić, że procedura była zupełnie inna, ale faktycznie proces sam w sobie podobny.
 
Awatar użytkownika
Warlord
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 36
Rejestracja: sob gru 18, 2004 2:51 pm

wt gru 21, 2004 11:17 pm

Więc....
IMHO, jak wyjaśniono w kilku pozycjach książkowych (nie pamietam już których, bo było ich tak wiele). Kolor miecza zależał od dwóch rzeczy:
1. Kryształ. Jedi korzystali z „gotowych” kryształów. Np. Corusca, chodzi o kryształy jakie można było znaleźć w naturze.
2. Moc. Sithowie używali syntetycznie wytworzonych kryształów, nasycając je Ciemną Stroną podczas medytacji.

Więc, Ciemna Strona barwiła kryształy na kolor (między innymi, a głównie na czerwony), chociaż Sith mógł wykorzystać istniejący (naturalny) kryształ o innym kolorze.
Jedi: Skoro kolory kryształów „naturalnych” nie były dziełem Jedi, więc nie mógł oddawać charakteru osoby, która używała go w mieczu.

Pozdrawiam. May the Force be with You.
 
Awatar użytkownika
Z10MEK
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 43
Rejestracja: śr gru 15, 2004 4:41 pm

pt gru 31, 2004 3:16 pm

zkad wy kurde biezecie te krysztaly?????
ani w filmach o niech nie slyszalem [ale nie oglodalem wszystkich, wiec moze w ktoryms byly...],ani w SW:JK.
 
Awatar użytkownika
Lucyfer
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 109
Rejestracja: śr lis 10, 2004 5:17 pm

ndz sty 02, 2005 7:25 pm

Kryształy były w KOTOR... a także w Jedi Knight... A co do Filmu nie pamiętam rzadnej takiej sceny :?
 
Awatar użytkownika
Ugamas
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 223
Rejestracja: pt paź 31, 2003 11:20 pm

pn sty 03, 2005 10:55 pm

O kryształach było przedewszystkim w książkach.
 
Awatar użytkownika
Z10MEK
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 43
Rejestracja: śr gru 15, 2004 4:41 pm

śr sty 05, 2005 4:08 pm

heh, to się nie dziwie, bo ja książek nie czytałem, tylko oglądałem pare filmów i grałem w SW 2D i JK, ale nie pamientam, żeby kryształy były w JK.
 
Awatar użytkownika
Gibbon
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 44
Rejestracja: ndz paź 31, 2004 8:15 pm

śr sty 05, 2005 11:22 pm

To trudno. Czas najwyższy swoją wiedzę zacząć zgębiać:) Mam nadzieje, że nasza strona Ci w tym pomoże! Już niedługo!
 
Awatar użytkownika
KhameirSarin
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 966
Rejestracja: czw lut 10, 2005 6:37 pm

pn lut 14, 2005 5:24 pm

Wszystko zależało od kryształu jaki został użyty do budowy miecza.. tak mówią książki.. nie jest wspomniane nic o "duchowych aspektach kolorystyki ostrzy", za to jeśli chodzi o miecze Sith'ów (włąściwie jaka jest zasada pisania tej nazwy własnej??) to korzystały one z kryształów o czerwonym zabarwieniu ponieważ mają one największą zdolność skupienia energii, co owocowało niespotykaną mocą ostrza... a jeśli chodzi o miecz M.Windu, to był on koloru (jak to napisano w trailerze E II) elektrum = fioletowy :P a fioletowy to juz tylko mały kroczek do ostrza czerwonego (patrz widmo światła widzialnego) co oznacza że M. Windu miał potężnej mocy miecz :)
i tyle :) jak dla mnei wszystko jasne... 8)8)8)

ps. można równie dobrze uznać, ze kolor miecza odpowiadał stylowi walki jaki obrał jego włąściciel.... było ich o ile dorze pamiętam 7... więc puśćcie wodze wyobraźni :)
 
Awatar użytkownika
Gibbon
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 44
Rejestracja: ndz paź 31, 2004 8:15 pm

wt lut 15, 2005 11:53 am

Mistrzu twoja wiedza na temat SW kompletną zdaje się być. Robi na mnie wrażenie. W pełni zgadzam się z twoimi argumentami. Jedną rzecz tylko bym dodał. Z tego co wiem i czytałem (Ja Jedi) to sithowie budując miecz świetlny używali Mocy. Chodziło im o zwiększenie jego siły, a także o to by ich ciemne umiejętności w pełni "zgrały" się narzędziem walki. Tak to podobno było, ale nigdy nic nie wiadomo. Pozdrawiam.
 
Awatar użytkownika
KhameirSarin
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 966
Rejestracja: czw lut 10, 2005 6:37 pm

EU rules

wt lut 15, 2005 8:16 pm

Dziękuje za słowa uznania m Gibbonie... ja prostym,skromnym Jedi jestem, więc mile łechcą mnie one po ambicji, a jeśli chodzi o tworzenie kryształów przy użyciu mocy..... o ile pamiętam to w powieść "Miecze Świetlne" Jaina Solo stworzyła syntetyczny {może właśnie fakt, że kryształ jest syntetycznie tworzony powoduje jego idealną strukture i takie właśnie zabarweinie- czerwony jest skrajnym kolorem w zakresie widzialnych przez człowieka, wieć mogło by sie okazac że w szerszym paśmie światła kolor ten przyjmuje jakis ciekawszy (sic!!) kolor} kryształ do swego miecza włąśnie z użyciem Mocy... cały proces jest tm dość ciekawie i dokąłdnie opisany... a miecz Jainy miał kolor... właśnie, jaki był ten kolor?? ... bo nie pamiętam już :(

ps. M Gibbonie... o ile pamiętam w tej samej książce napisane jest, (gdy Corran buduje nowy miecz) że również kożysta z Mocy aby "wykuć" jego elementy- a raczej "skuć" je w jedną doskonale działającą całość.. więc Jedi także kożystali z pomocy Mocy przy tworzeniu swych mieczy...
 
Awatar użytkownika
Ramirez Kel Ruth
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 526
Rejestracja: ndz sty 23, 2005 4:18 pm

wt mar 29, 2005 8:14 pm

Miecz w całości odzwierciedla coś więcej dla Jedi niż tylko broń.

Pomiędzy nim a rycerzem jest taki sam związek jak w przypadku samuraja i jego katany. Lucas wzorował się na tradycji samurajów i stąd niektóre podobieństwa (kodeks Jedi, miecze itd.) które w świecie SW doskonale zlewają się z tłem. Kolor ma znaczenie i symboliczne i praktyczne. Kolory mogą odwzorowywać rolę Jedi w zakonie, jego charakter, ( gust? :razz: ). Osobiście uwielbiam kolor fioletowy - Mace górą (fiolet to kolor potężnego Jedi)! Szkoda że ginie w III ep.

Warlord pisze:
Ciemna Strona barwiła kryształy na kolor (między innymi, a głównie na czerwony), chociaż Sith mógł wykorzystać istniejący (naturalny) kryształ o innym kolorze.


Ja znam inną wersję.
Sithowie w pewnym momencie swojego ( niecnego ) istnienia odkryli na jakiejś planecie kopalnie kryształów do budowy mieczy - w ten sposób byli samowystarczalni ( lepiej mieć swoje i zatajone przed resztą ). Specyficzność tych kopalni polegala na tym, że wszystkie kryształy były w kolorze czerwonym ( to nie przeszkadzało Sithom - przecież to kolor agresji i krwi... poza tym miecze tego koloru są niezwykle potężne).
W dalszym porcesie obróbki tak jak zawsze uzywali do tego mocy (ale to nie ona barwiła kryształ - tylko dodatkowo go wzmacniała tak jak powiedział Warlord )
Później? Nie pamiętam - być może nadal korzystają z tych kopalni, albo to już tradycja (wytwarzają je jednak syntetycznie) ?
 
Awatar użytkownika
KhameirSarin
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 966
Rejestracja: czw lut 10, 2005 6:37 pm

śr mar 30, 2005 12:41 am

Z tego co wiem, Sithowie wytwarzają kryształy do swych mieczy syntetycznie.. opis takiego procesu znaleźć można w powieści"Miecze świetlne"(pisałem troche wyżej o tym). Natomiast, jeśłi chodzi o tradycje, to Exar Kunn miał miecz o błękitnym ostrzu... a inni Sithwie, cóż, cały czaas uważam, że teoria o doskonałej strukturze syntetycznego kryształu jest najbardziej trafna...
 
Awatar użytkownika
Suturo
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 34
Rejestracja: śr mar 30, 2005 3:28 pm

śr mar 30, 2005 4:15 pm

Witajcie
Przeczytałem wesze notki odnośnie kryształówi charakterów konkretnych postaci. osobiście zgadzam się z wersją że kolor kryształu to kwestia "własnegowidzi mi się" i dostępności materiałów niż charakteru...W latach powstania GW film wyglądał nieco inaczej i była zasada która jasno określał kto jest dobry a kto jest zły np: źli ubierają się na czarno itd...
Rzecz jasna dochodzi też to kto jaki kolor lubi... :evil:

A właśnie w KOTORze
Niebieski - Konsul
Żułty - Strażnik
Zielony - Obrońca

nigdy nie było wojownika ale to szczegół...

wracająć do kryształów podobno był czarny...ale niewiem czy to prawda...?


Pozdrowienia i niech moc wam dobrze służy...

A teraz napisz 100 razy: Ż Ó Ł T Y!!! - Seji
 
Awatar użytkownika
KhameirSarin
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 966
Rejestracja: czw lut 10, 2005 6:37 pm

śr mar 30, 2005 11:00 pm

Jeśli chodzi o czarne ostrze to jedyny taki przypadek, jaki znam, tyczy się miecza SARIS. Na ikle jest On faktycznie związany z historią SW to juz inna sprawa, ale przyjemnie jest sobie popatrzeć na grafikę i skromny opis...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości