Zrodzony z fantastyki

Jakiego rodzaju materiały powinny pojawiać się na stronie częściej w ciągu przyszłego roku?

Czas głosowania minął ndz gru 31, 2006 9:50 pm

Klasy (podstawowe i prestiżowe)
7 (13%)
Magia (zaklęcia i magiczne przedmioty)
Brak głosów
Psionika (moce i inne materiały dla psioników)
1 (2%)
Przygody (od spotkań losowych aż po kampanie)
21 (39%)
Materiały settingowe (FR, GH, PS, SpS i inne)
16 (30%)
Materiały almanachowe (odgrywanie i prowadzenie)
7 (13%)
Potwory (nowe rasy, potwory, szablony)
1 (2%)
Zasady domowe
1 (2%)
 
Liczba głosów: 54
 
Awatar użytkownika
Zsu-Et-Am
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9825
Rejestracja: sob cze 26, 2004 11:11 pm

Koncert życzeń

śr gru 06, 2006 9:50 pm

Zanim zagłosujesz - przeczytaj uważnie poniższy tekst!

Witam wszystkich w imieniu Redakcji. Zakładając ten temat chcemy dać Wam, naszym czytelnikom, możliwość wskazania - co naprawdę chcielibyście zobaczyć na naszej stronie w ciągu przyszłego roku? Jakich materiałów oczekujecie, co sprawiłoby Wam największą radość pojawiając się na łamach D&DP?

Poszczególne kategorie główne zostały wymienione w ankiecie. Jeśli jednak masz jakieś konkretne życzenia, albo też Twoje oczekiwania nie odpowiadają dostępnym opcjom, napisz o tym w swojej notce.

Głosujcie. Ankieta będzie wisiała aż do końca bieżącego roku.
Ostatnio zmieniony wt sty 02, 2007 11:14 pm przez Zsu-Et-Am, łącznie zmieniany 1 raz.
 
Awatar użytkownika
Fingor
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 445
Rejestracja: pn cze 19, 2006 8:19 pm

śr gru 06, 2006 10:41 pm

Ja wolałbym coś do działu "Humor"- stare rzeczy są naprawdę fajne, a nowych jest baaaardzo mało...
 
Awatar użytkownika
M.S.
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3035
Rejestracja: sob gru 24, 2005 7:42 pm

czw gru 07, 2006 5:30 pm

Fingor pisze:
Ja wolałbym coś do działu "Humor"- stare rzeczy są naprawdę fajne, a nowych jest baaaardzo mało...


Dział humor nie jest zły. Można się trochę pośmiać w wolnej chwili. Szkoda tylko, iż to jest jedyna jego zaleta. Mozna go aktualizować od czasu do czasu, kiedy zabraknie przydatniejszych artów, ale IMHO nigdy teksty do tego działu nie powinny uzyskać priorytetu. Zarówno gdy mówimy o publikacji, jak i redakcji.
 
Awatar użytkownika
Qball
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 643
Rejestracja: śr lis 02, 2005 11:43 pm

czw gru 07, 2006 8:28 pm

Czy pod kategorię teksty almanachowe można podciągnąć np. przewodniki geograficzne albo teksty w rodzaju słowników danych istot? Czy na przykład teksty w stylu "Spis ziół występujących powszechnie w regionie X"? Z uwzględnieniem ziół o jakichś właściwościach magicznych na przykład.
Jak to jest Zsu?
 
Awatar użytkownika
TOR
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1188
Rejestracja: wt maja 11, 2004 1:04 pm

czw gru 07, 2006 8:37 pm

Qball pisze:
Czy pod kategorię teksty almanachowe można podciągnąć np. przewodniki geograficzne albo teksty w rodzaju słowników danych istot? Czy na przykład teksty w stylu "Spis ziół występujących powszechnie w regionie X"?

Nie, to się zalicza do tekstów do konkretnego settingu, ponieważ... odnosi się do konkretnego settingu. Chociaż ze słownikami może być różnie. ;) Ale artykuły geograficzne generalnie są settingowe.
 
Awatar użytkownika
Zsu-Et-Am
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9825
Rejestracja: sob cze 26, 2004 11:11 pm

czw gru 07, 2006 10:26 pm

Zasadniczo jest tak, jak podał TOR, a rozmaite słowniczki, spisy, przewodniki i temu podobne uznajemy za materiały settingowe (o ile nie powstają w całkowitym oderwaniu od istniejących settingów i mają bardziej ogólną formę - np. ekwipunek niemagiczny, zioła i dekokty możliwe do wykorzystania praktycznie w dowolnym świecie etc.). Natomiast teksty almanachowe to głównie wszystko to, co dotyczy odgrywania lub prowadzenia, a także wszelkie inne wariacje na temat fabuły i podejścia do gry, które nie dają się wpasować w cokolwiek innego. Jeśli jednak zależy Ci na czymś szczególnym, najlepiej po prostu napisz o tym w notce - taka forma przekazu będzie najczytelniejsza.
 
Ragnvald
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23
Rejestracja: pt wrz 08, 2006 3:46 pm

pt gru 08, 2006 10:43 pm

Zdecydowanie,ale to zdecydowanie więcej SpS! Skoro zeszło już 700 egzemplarzy podręcznika (a przecież nie kupuje się go na jedną osobę, ale na grupkę, drużynę), to fanów Terytoriów trochę już będzie. Ten klimat, świeży powiew, świetna rozrywka...i łatwość prowadzenia - to jest Spellslinger. Zdecydowanie więcej takich przygód jak ta Rebounda "Czarne dłonie, krwawe kły", ale i trochę materiałów settingowych (szczególnie niebanalni BN) niezaszkodziłoby. Czy przypadkiem na forum Gozoku nie wspominałeś coś o tym, że szykujesz profesję "żołnierz" i poruszysz napomknięte w podręczniku zagadnienia dotyczące armii, Zsu ;)? Oczekuję tego z niecierpliwością i przeświadczeniem o wysokiej jakości tekstu.
 
Awatar użytkownika
Zsu-Et-Am
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9825
Rejestracja: sob cze 26, 2004 11:11 pm

pt gru 08, 2006 11:00 pm

Witam na Forum :). Zagadnienia dotyczące armii to jednak nie moja sprawka - te wziął na siebie TOR... Cierpliwości zresztą. Wkrótce będzie okazja do przekonania się :wink:. Sam Żołnierz, podobnie jak cały komplet innych pomysłów, czeka jedynie na rozpisanie w chwili czasu... I dzięki za tą wiarę w nasze siły. Tymczasem zachęcam do częstszego wypowiadania się na Forum - i do komentowania tekstów zamieszczonych na stronie. Wszelkie opinie i uwagi na pewno będą pomocne.
 
Awatar użytkownika
Red_Guard
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 193
Rejestracja: pn wrz 04, 2006 8:27 pm

sob gru 09, 2006 9:38 pm

M.S. pisze:
Dział humor nie jest zły. Można się trochę pośmiać w wolnej chwili. Szkoda tylko, iż to jest jedyna jego zaleta. Mozna go aktualizować od czasu do czasu, kiedy zabraknie przydatniejszych artów, ale IMHO nigdy teksty do tego działu nie powinny uzyskać priorytetu. Zarówno gdy mówimy o publikacji, jak i redakcji.


Dla mnie raczej chodzi o to, aby dział Humor został wzbogacony o nowe pozycje. 3 prace (wszystkie przezabawne, ale ile można) i to wszystko.
 
Awatar użytkownika
Zsu-Et-Am
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9825
Rejestracja: sob cze 26, 2004 11:11 pm

sob gru 09, 2006 10:27 pm

Jeśli mamy być dokładni, to prac w dziale Humor jest 8 (wliczając zawartość starej Paczki świątecznej). Jeśli jednak faktycznie jest takie zapotrzebowanie (a w tym celu powinny tu pojawić się zbliżone opinie jeszcze przynajmniej kilku osób), postaramy się przynajmniej od czasu do czasu przygotować coś nieco luźniejszego, jakkolwiek nie stanie się to w żadnym wypadku priorytetem. To wszak jedynie dodatek, który najlepiej smakuje, gdy dozowany jest z umiarem.

Wszystkich, którzy jeszcze tego nie uczynili, gorąco zachęcam do głosowania i wypowiadana się w tym temacie.
 
Awatar użytkownika
Lechu
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 144
Rejestracja: pt sty 28, 2005 8:26 am

sob gru 09, 2006 10:50 pm

Zdecydowanie materiały settingowe. Potwory, czary, moce klasy itd. wykorzystuję oficjalnie, ewentualnie własne, natomiast bardziej szczegółowe niż te podane w podręcznikach opisy miast, wsi, krain geograficznych, tudzież kultur i zwyczajów są bardzo pomocne, ponieważ w zasadzie nigdy nie mam czasu szukać ich po necie samemu.
 
Awatar użytkownika
iron_master
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 2815
Rejestracja: czw paź 20, 2005 7:56 pm

sob gru 09, 2006 10:56 pm

Jeśli chodzi o materiały settingowie to najchętniej widziałbym oficjalne, jak te prezentowane przez Verga. W settingach, w których nie jest to zbytnio możliwe (np. SpS) jestem otwarty na wszelkie propozycje :)

Najchętniej widziałby kolejne teksty almanachowe. Fajnie się je czyta, a wszelkich prestiży, itemków etc. na stronie jest sporo. Chociaż dobry potwór nie jest zły ;)

BTW czemu rozdrobniliście Psionikę i Magię? IMHO w ankiecie mogłoby to widnieć jako jedna pozycja.
 
Awatar użytkownika
Vitriol Plugawiciel
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 866
Rejestracja: pn paź 24, 2005 5:17 pm

sob gru 09, 2006 10:56 pm

Hmm, stawiam na potworki, rzadko się pojawiają a o szablonach to nie wspomne. Zdecydowanie nowe potworności wzbogaciłyby stronę.
 
Awatar użytkownika
Zsu-Et-Am
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9825
Rejestracja: sob cze 26, 2004 11:11 pm

sob gru 09, 2006 11:18 pm

Uznałem, że jednak psionika powinna występować w odrębności od magii. Nazbyt się różnią, a nadto grona ich wielbicieli niekoniecznie się ze sobą pokrywają (a niekiedy bywa dokładnie odwrotnie). Nadto, spisywane przeze mnie materiały "propsioniczne" jednak zdecydowanie różnią się od tego, co zazwyczaj tyczy się magii jako takiej.
 
Awatar użytkownika
Radnon
Szef działu
Szef działu
Posty: 4461
Rejestracja: czw maja 06, 2004 3:35 pm

ndz gru 10, 2006 11:34 am

Miałem spory dylemat co wybrać w powyższej ankiecie choć ostatecznie zdecydowałem się na materiały settingowe. Według mnie dobrych opisów kultur, lokacji czy postaci z danego świata nigdy za wiele. Szczególnie, że często są to materiały oficjalne ale trudno dostępne (mała popularność i trudność nabycia starych podręczników). Jak dla mnie jest to ciekawsze i bardziej przydatne niż kolejna prestiżówka, potwór czy magiczny przedmiot. Mam tutaj oczywiście na myśli wszystkie settingi tak te popularne (SpS, FR) jak i "nieco zapomniane" (GH, DL czy EB). Drugą rzeczą jaką chętnie bym zobaczył na stronie w większej ilości to na pewno wszelkiej maści przygody. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że jest to jeden z najtrudniejszych rodzajów tekstów ale zarazem bardzo przydatny.

Natomiast jeśli chodzi o humor to, moim zdaniem, spokojnie mogłoby go tutaj nie być. Śmiesznych tekstów jest w internecie całe mnóstwo i nie widzę potrzeby aby tutaj ten dział jakoś wybitnie rozbudowywać.
 
Awatar użytkownika
Planetourist
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2069
Rejestracja: wt paź 04, 2005 8:20 pm

ndz gru 10, 2006 7:50 pm

Ja dodam do koncertu jeszcze jedną prośbę (choć w ankiecie wybrałem materiały do settingów): byłoby miło, gdyby rok 2007 powitał nas czarami/mocami ze strony uporządkowanymi w jakiś lepszy sposób niż szkoły magii/dyscypliny psioniczne. Stworzenie z nich listy czarów/mocy dla poszczególnych klas i "ukrwienie" jej linkami znacznie poprawiłoby użyteczność tak wielkiej ilości materiału, z ktorego się chwilowo korzystać po prostu nie da (chyba że biorąc do przygody pojedyncze czary, żeby gracze mogli się cieszyć dostaniem czegoś spoza podręczników :razz: ).
 
Awatar użytkownika
rincewind bpm
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1931
Rejestracja: pn wrz 27, 2004 5:24 pm

ndz gru 10, 2006 9:17 pm

Ja zagłosowałem na przygody, ponieważ właśnie chciałbym ich więcej. Materiały settingowe? Wybierając to opcję powiedziałbym, że jest ich za mało, a przecież dostajemy tego całe mnóstwo i w świetnej jakości.

Za to przygód jest stosunkowo mało, a to jeden z najpraktyczniejszych rodzajów prac.
 
Awatar użytkownika
amnezjusz
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 1634
Rejestracja: pn sie 15, 2005 9:33 pm

wt gru 12, 2006 10:59 am

Sam zagłosowałem na materiały settingowe (mimo tego, że co rusz dostajemy coś ze SpS, FR czy innego settingu) gdyż po prostu takie lubię najbardziej ;) Oprócz nich przydatne byłyby również ciekawe przygody a także innowacyjne i pomysłowe materiały almanachowe.
 
Szatek666
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 121
Rejestracja: czw mar 09, 2006 11:27 am

czw gru 14, 2006 7:44 pm

Ja natomiast wyczekuję kolejnych przygód, a konkretniej spotkań losowych, ponieważ (pawie) zawsze mogę je użyć w kampanii. Na drugim miejscu są materiały settingowe. Najmniej oczekuję klas podstawowych i prestizowych (jest ich już wystarczająco) i potworów (sam je tworzę), chociaż nie narzekałbym na oryginalne stworki, które zaskoczyłyby moich graczy. Psionika nie zawadziłaby - ucieszyłaby jednego z moich graczy. Materiały almanachowe przydatne by były, w szczególności, moim dwóm nowym graczom.
 
Awatar użytkownika
Big maksio
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 102
Rejestracja: sob paź 14, 2006 10:53 pm

czw gru 14, 2006 8:26 pm

Zdecydowanie Przygody które są dla mnie niezbędne i bardzo pożyteczne a na drugim miejscu będą zasady domowe.
 
Awatar użytkownika
iron_master
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 2815
Rejestracja: czw paź 20, 2005 7:56 pm

czw gru 14, 2006 9:10 pm

Jeśli chodzi o przygody, to wydaje mi się, że póki co jest ich wystarczająco dużo. Wiem, niepopularne stwierdzenia, ale dajcie mie się wytłumaczyć ;) Przygody przydają się początkującym MG, którzy nie wiedzą jak się do tego zabrać, aby było fajnie, ciekawie i aby gracze skupili się na grze, miast myśleć jak skombinować kolejne piwo (lub soczek ;)). Potem nadchodzi czas, że Mistrz Gry chce się zrealizować i coś samemu stworzyć (nie ma większej przyjemności niż wpuścić graczy do lochu z przepakowanymi potworkami;P). Oczywiście, przygódki przydają się również tym, którzy chcą zrobić sesję, a nie mieli czasu się przygotować. Jednak wydaje mi się, że takich spotkań mamy wystarczająco dużo :)
 
Awatar użytkownika
Zsu-Et-Am
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9825
Rejestracja: sob cze 26, 2004 11:11 pm

wt sty 02, 2007 11:13 pm

Ankieta zakończyła się. Głos oddały 54 osoby, a zwyciężyły przygody. Druga pozycja przypadła materiałom settingowym. W imieniu redakcji, dziękuję wszystkim za udział w głosowaniu. Dołożymy starań, by w nadchodzących miesiącach spełnić Wasze oczekiwania i uczynić nasz serwis jeszcze lepszym niż do tej pory.

Temat pozostaje otwarty. Zachęcam do wyrażania swoich opinii i zgłaszania w nim wszelkich sugestii co do dalszego rozwoju strony.
 
Awatar użytkownika
krzysiek-jakh
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 831
Rejestracja: wt sty 03, 2006 9:33 am

czw sty 04, 2007 12:01 pm

Blech...
Przygody...
Ja głosowałem na materiały almanachowe.

Mówi się trudno. Jak już wiemy że wygrały przygody, to może warto by było jakoś je doprecyzować robiąc następną ankietkę poświęconą rodzajom i klimatowi przygód?
Dungeon Crawling, Horror, City, Wilderness itp.

Poziom?
1-5; 6-10; 11-15; 16-20; Epic

Przygoda przygodzie nie równa. :wink:

Ogólnie, to jestem za dalszymi ankietkami. Pomogą użytkownikom forum w decydowaniu o zawartości strony (demokratycznie) i pozwalą się zorientować jak statystycznie wygląda przeciętny gracz, co lubi, jak gra, w jakim klimacie, czego mu brakuje, co lubi, czego nie itp.
 
Awatar użytkownika
Zsu-Et-Am
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9825
Rejestracja: sob cze 26, 2004 11:11 pm

czw sty 04, 2007 4:37 pm

Pomyślimy o tym. Tymczasem musimy uporać się z kilkoma innymi sprawami. Na pewno też nie zapomnimy o wielbicielach innych artykułów.
 
Awatar użytkownika
Radnon
Szef działu
Szef działu
Posty: 4461
Rejestracja: czw maja 06, 2004 3:35 pm

pt sty 05, 2007 1:06 am

Cieszy mnie fakt, że wygrały przygody a drugie w kolejności są artykuły do światów (jak pisałem na poprzedniej stronie miałem na to nadzieję, mimo oddania głosu na informacje settingowe). Zgadzam się też z tym co napisał krzysiek-jakh - doprecyzowanie pogatunku pojawiających się artykułów to bardzo dobry pomysł. Osobiście chętnie zobaczyłbym kilka klimatycznych przygód osadzonych w konkretnym setingu (z dodaniem, na wzór Wizardów, ramek jak to wykorzystać w innych światach). Sam rodzaj przygody jest już mniej ważny w tym wypadku.

Na koniec powiem jeszcze, że miło jest mi widzieć, iż artykuły czysto mechaniczne (klasy, przedmioty magiczne, potwory) dostały relatywnie mało lub bardzo mało głosów. Może to świadczyć o tym, że czytelnicy forum zauważyli jak duże tego typu materiałów już jest (nie tylko tutaj ale w ogóle w sieci). Jak dla mnie to dobry znak.
 
Awatar użytkownika
iron_master
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 2815
Rejestracja: czw paź 20, 2005 7:56 pm

sob cze 23, 2007 9:56 am

Czy jest szansa, że na stronie zobaczymy więcej recenzji anglojężycznych podręczników?
 
Awatar użytkownika
Agnostos
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2259
Rejestracja: śr paź 05, 2005 9:47 pm

sob cze 23, 2007 10:32 am

W wątku z recenzjami z dnd.pl jest 106 tematów. Jak prace nad naprawianiem tagów zostaną mniej więcej zakończone, to cały wątek zostanie zapewne gdzieś wrzucony.
 
Awatar użytkownika
Zsu-Et-Am
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9825
Rejestracja: sob cze 26, 2004 11:11 pm

sob cze 23, 2007 2:22 pm

Recenzje forumowe mają swoją specyfikę i trafią one albo do działu Podręczników, albo do nowej kategorii na Forum. Może kilka z nich znajdzie się nawet na stronie, ale to zależy już tylko od ich jakości - i woli autorów.

iron_master - problem z recenzjami angielskich podręczników wiąże się z dostępem do tychże pozycji. Nie otrzymamy ich od wydawnictwa - pozostaje zakup na własną rękę... Jeśli ktoś napisze i przyśle do nas recenzję angielskiego podręcznika albo któryś z dysponujących odpowiednimi pozycjami Redaktorów zechce podzielić się z innymi swoimi wrażeniami, będą one trafiały na stronę.

Na razie jest szansa na kilka nowych recenzji anglojęzycznych PDF-ów wydawnictwa The Forge. Pracuję już nad Barony i Goblins' Caves. W ciągu najbliższych tygodni powinny pojawić się na stronie :).
 
Anonim_1

wt wrz 09, 2008 3:54 pm

W ciągu ostatnich kilku miesięcy ze stałego gościa działu D&D zmieniłem się w sporadycznego gościa, udzielającego się najczęściej tu, na forum. Jeszcze rok, dwa lata temu dział żył pełną parą – pojawiały się teksty settingowe, recenzje, artykuły ogólnego użytku, a nawet, od czasu do czasu, przygody. Niestety dobre czasy – przynajmniej w moim mniemaniu jako czytelnika – skończyły się, teraz królują miniatury w rodzaju opisów kolejnych bóstw, lokacji i bohaterów niezależnych. Szkoda z trzech powodów: takie materiały mają mocno ograniczoną przydatność poza settingami, w których są umiejscowione, dodatkowo są to jedynie wspomagacze, które mogą oszczędzić kilkanaście minut pracy, ale nie zastąpią samodzielnie wymyślonych scenariuszy. Trzeci powód jest bardzo subiektywny – charakterystyki, dostosowane do edycji 3.5, nie są da mnie zbyt przydatne (rozumiem jednak, że na tą chwilę większość Czytelników działu gra w polską edycję i 3.5 jest dla nich aktualna).

Tak, czy inaczej, dział w obecnej chwili pozostaje dla mnie jednym z najrzadziej odwiedzanych.

Możliwe, że moja wishlista spotka się z ostrym sprzeciwem innych użytkowników Poltera, w takim wypadku nie zdziwię się, jeśli zostanie zignorowana, z drugiej strony możliwe, że znajdzie mniejsze lub większe poparcie. Chciałbym, by w dnd.polter.pl pojawiały się od czasu do czasu dłuższe formy, niezwiązane z konkretnym settingiem, przeznaczone do użytku niezależnie, czy gra się w edycję 3.0, 3.5, czy też 4.0. Dobrym przykładem jest tekst o dungeon crawlingu – choć myślę, że to niestety kropla w morzu potrzeb.
Przy publikacji tekstów zawierających porady, sugestie odnośnie prowadzenia lub grania, czy też nawołujące do określonego stylu bardzo często pojawiają się głosy niezadowolonych, zarzucających wydawnictwu/serwisowi próbę narzucenia graczom swojej wizji gier fabularnych, promowania określonego stylu i umniejszania wartości innym. Myślę, że nie ma powodów do obaw – Polter jest chyba na tyle silnym środowiskiem, o dobrze ugruntowanej pozycji, by móc pokusić się o pewną dozę opiniotwórczości – w końcu skupia całą rzeszę fanów D&D. Ostra dyskusja lub flejm pod tekstem może się wydawać czymś złym, ale moim zdaniem jest jak najbardziej pozytywnym zjawiskiem – oznacza, że i inni mają coś do powiedzenia w poruszanym temacie, prowokuje do napisania tekstu polemizującego z oryginałem, umożliwia zaprezentowanie diametralnie innego stanowiska, od stanowiska autora tekstu. Krótko mówiąc – Redakcja nie powinna obawiać się ewentualnej burzy po publikacji artykułu w rodzaju „dlaczego mówimy w pierwszej osobie, a nie poprzez to ja mu mówię, że”, czy też „dlaczego zabijanie bohaterów graczy jest złe”. Jeśli tekst się nie obroni, to wyłącznie z winy źle postawionej tezy, ewentualnie większości fanów, którzy grają inaczej.

Czy istnieje szansa – i to pytanie zadaję nie tylko Redakcji, ale również Czytelnikom, którzy chcieliby napisać coś na temat D&D – na pojawienie się w najbliższym czasie tekstów ogólnych, poświęconych graniu, prowadzeniu, tworzeniu nastroju, pisaniu scenariuszy, budowaniu lokacji, opisywaniu bohaterów niezależnych, czy też budowaniu odpowiednich relacji w drużynie? Chętnie poczytałbym (a jeśli byłby popyt, pewnie mógłbym spróbować wymęczyć jakiś tekst tego rodzaju) na te tematy – mam wrażenie, że na przestrzeni ostatnich miesięcy (czy wręcz lat) autorzy tekstów rpgowych zupełnie zrezygnowali z pisania o ogółach i przerzucili się na małe formy, do bezpośredniego wykorzystania w grze. A szkoda, bo może się okazać, ze MG i gracze nie mają konceptu, jak takie gotowe elementy włączać i wykorzystywać na swoich sesjach. Więc jak?

Na koniec konkrety – kilkanaście tematów, o których przeczytałbym najchętniej:
- Koniec kampanii: jak bezboleśnie zakończyć karierę doświadczonych postaci?
- Nowa drużyna: różne sposoby zawiązywania grupy.
- Odmienne charaktery w grupie: jak radzić sobie z wewnątrz drużynowymi konfliktami?
- Podróże między światami: sposoby na przenoszenie grup pomiędzy settingami.
- Oldschool w nowych szatach: wykorzystywanie 2-edycyjnych światów w 3.5 i 4.0.
- Nastrój grozy w D&D: jak sprawić, by gracze się bali na sesjach?
- Scenariusze: jak wplatać elementy historii bohaterów w tworzone sesje?
- Scenariusze: co trzeba opisać przed sesją, żeby przygoda się nie rozsypała?
- Scenariusze: jak tworzyć sesje, by gracze mieli wolność wyboru?
- Scenariusze: przeciwnicy z charakterem – jak tworzyć arcyłotrów, by nie byli wyłącznie mięsem armatnim?
- Scenariusze: wykorzystywanie scenografii, sceny opisowe, które nie nudzą.
- Prowadzenie walki: ciekawe lokacje z mechaniczną podbudową – jak je budować, jak zachęcać graczy do wykorzystania nietypowych elementów scenografii?
- Śmierć bohatera: wskrzeszenia, powrót na 1-poziomie i inne rozwiązania kwestii zgonu bohatera.
- Jak radzić sobie z przypadkową śmiercią niskopoziomowej postaci na początku sesji.
- Scenariusze: ile akcji ma być w przygodach akcji i jakimi scenami je przeplatać?
 
EmperorShard
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 88
Rejestracja: pt cze 06, 2008 9:03 am

wt wrz 09, 2008 4:06 pm

Zgadzam się z ShadEncem, powinno być więcej takich ogólnych tekstów. Przydałby się tekst o budowaniu wielowarstwowych intryg i w ogóle o wykorzystywaniu polityki w scenariuszu.

EDIT: Też poprosze o przeniesienie.
__________________

Proście, a będzie wam dane. Zrobione.
Moderator Zsu-Et-Am

__________________
Ostatnio zmieniony wt wrz 09, 2008 4:14 pm przez EmperorShard, łącznie zmieniany 1 raz.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości