Zrodzony z fantastyki

DAME
Stały bywalec
Stały bywalec

Konkurs Legenda

sob maja 29, 2010 6:17 pm

Redakcja Działu WFRP serwisu Poltergeist serdecznie zaprasza do udziału w piątej odsłonie konkursu na scenariusz do Warhammera. W tym roku hasłem przewodnim przygód w Starym Świecie jest "Legenda".

Prace nadsyłać można od 30.05.2010 do 31.07.2010.

Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 28.08.2010 na stronie wfrp.polter.pl.

Informacja o konkursie i nagrodach
Regulamin konkursu
Ostatnio zmieniony sob maja 29, 2010 6:19 pm przez DAME, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:

Awatar użytkownika
Kervyn
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany

Re: Konkurs Legenda

sob maja 29, 2010 11:24 pm

5. Prace będą oceniane pod względem:

(...)
* zgodności z uniwersum WFRP,

Dowolnej z trzech edycji, czy też edycji najnowszej, czy też można skorzystać z mixu, np. Vidyagg w świecie po Burzy Chaosu na mechanice 3 ed.?

Awatar użytkownika
Aesandill
Zespolony z forum
Zespolony z forum

sob maja 29, 2010 11:55 pm

Co do tej zgodności, to się troche zraziłem, jak w "wieści" jako jeden z błedów wymienione zostało coś w stylu: "wyczucie magii(czy jak to się tam nazywa w młotku) od razu rozbija fabułe". Kiedy w podręczniku przeczytałem ze te wyczucie to ma jeden na setki tysięcy.

Ale koniec z marudzeniem.
Zacny konkursik - choć pisać raczej nie będe.
(nagrody fajne)

Pozdrawiam
Aes

Awatar użytkownika
Krishakh
Zespolony z forum
Zespolony z forum

Konkurs Legenda

ndz maja 30, 2010 10:50 am

Kervyn pisze:
5. Prace będą oceniane pod względem:

(...)
* zgodności z uniwersum WFRP,

Dowolnej z trzech edycji, czy też edycji najnowszej, czy też można skorzystać z mixu, np. Vidyagg w świecie po Burzy Chaosu na mechanice 3 ed.?

Cóż, w mojej opinii wszystkie edycje to w gruncie rzeczy jeden system, rozróżniony głównie mechaniką. Dla mnie, jako jurora, z pewnością taki miszmasz nie byłby niczym złym- jeśli sam pomysł byłby świetny, a specyficzne zestawienie- uzasadnione. W końcu wiadomo, że Pierdycyjne demony były najbardziej wyczesane ;) .

Aesandill pisze:
Co do tej zgodności, to się troche zraziłem, jak w "wieści" jako jeden z błedów wymienione zostało coś w stylu: "wyczucie magii(czy jak to się tam nazywa w młotku) od razu rozbija fabułe". Kiedy w podręczniku przeczytałem ze te wyczucie to ma jeden na setki tysięcy.

Ale koniec z marudzeniem.
Zacny konkursik - choć pisać raczej nie będe.
(nagrody fajne)

Pozdrawiam
Aes

A ja jednak serdecznie zachęcam ;) .

Jednocześnie sumiennie obiecuję, że jako juror raczej będę uważał tego typu sprawy za niekoniecznienajważniejsze :) .

Grunt to pomysł i fabuła (IMO)- oczywiście bez jakichś kosmicznych nagięć rzeczywistości gry.
Ostatnio zmieniony ndz maja 30, 2010 10:51 am przez Krishakh, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:

Awatar użytkownika
karp
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

Konkurs Legenda

wt cze 01, 2010 3:45 pm

Pod newsem o konkursie pojawił sie taki komentarz:
Tieul pisze:
Hmmm... Wybaczcie śmiałość, ale skoro to już kolejna edycja konkursu i nabiera on coraz większego prestiżu to może warto się pokusić o jakieś wstępne słowo Jury? Mam na myśli kilka słów na temat prywatnych kryteriów oceny jakie zamieszcza np. kapituła Quentina. Wydaje mi się, że bardzo ułatwia to sprawę autorom scenariuszy, gdyż mogą nanieść poprawki przed wysłaniem pracy, a nie już po jej ocenie =) Te kilka punktów regulaminu to trochę mało...

Bardzo użyteczne są notki z cyklu "Jak oceniała...", więc może notka "Jak będzie oceniać piąta część Jury" rozwiązałaby sprawę?

Czując się niejako wywołanym do tablicy odpowiadam:
regulamin pisze:
5.Prace będą oceniane pod względem:
•oryginalności,
•zgodności z uniwersum WFRP,
•grywalności,
•łatwości wykorzystania scenariusza,
•poprawności językowej,
•formy i oprawy graficznej.

- Oryginalność - pomysł na całość i dodatkowe smaczki to dla mnie chyba najważniejszy element scenariusza. Wiem, że wszystko już było i trudno wymyślić coś nowego, ale co Mistrzowi Gry po scenariuszu, który jest kalką jakich wiele w sieci? Pomysł, splot wydarzeń, zwroty akcji, jeśli do tego jest twórcze wykorzystanie informacji zawartych w dodatkach do WFRP, to jesteśmy w domu. A o smaczki i dodatkowe motywy powinno w tym roku być łatwiej, wszak w tle pojawia się "legenda".

- Zgodności z uniwersum WFRP - dla mnie wystarczy, że praca nie jest sprzeczna z daną edycja WFRP (bo do wyboru są trzy) i jest dobrze, ale jesli autor wykorzystuje informacje zawarte w dodatkach, zawsze jest to dla mnie plus. W zeszłym roku pojawiły sie dwie prace wykorzystujące motyw schizmy w kościele Sigmara, związany z dwoma przywodcami kultu. Dla mnie motyw bardzo fajny, prace nie trafiły do pierwszej trojki, ale pomysl bardzo mi się podobał. Wolę scenariusze, ktorych akcja rozgrywa sie w Nuln, albo Wurtbad, a nie "dowolnym dużym miescie", albo "stolicy jednej z prowincji". Każdy MG, któremu nie pasuje miejsce przygody, małym nakładem sił dokona niezbędnych zmian. Ponadto nie lubię jak ktos "wkleja" do Starego Świata drowy, wietrzniaki, półorki i cwierćkrasnoludy.

- Grywalności - lubię opowiadania, ale to konkurs na scenariusz, w przygodzie musi być miejsce dla graczy, dla ich decyzji, wyborów i owych wyborów konsekwencji. Gracze nie maja być postawieni przed faktem dokonanym, nie mają być tylko biernym odbiorcą. Im mniej wyborów autor dokonuje za graczy, tym lepiej.

- Łatwości wykorzystania scenariusza - zrobienie jednego BNa to dla przyjemność, zrobienie dziesięciu, to katorga. Doceniam pracowitość innych, która dla mnie jest wygodą, doceniam prace, które umożliwiają poprowadzenie scenariusza w pełnej zgodzie z zasadami, przy minimalnym nakładzie pracy MG. Gotowy BNi, podanie rozdziału w danym dodatku, gdzie zawarto wiecej informacji na dany temat, gdyby MG był zainteresowany, treść listów dla BG, mapki - choć nie jest to dla mnie najważniejsz, jest zawsze na plus.

- Poprawności językowej - wydaje się, że nie ma czego tłumaczyć, ale i tak co roku trafiają się prace, które "w Wordzie robią się czerwone". Każdemu zdarze się byk, ale są tacy, którym zdarzają się słowa, czy zdania bez błędów - szanujmy się nawzajem, skoro ktoś ma to czytać, niech zrobi to także autor, przynajmniej raz. Optymalnie byłoby zapisać plik i po dwóch miesiącach do niego wrócić, ale tyle czasu nie ma, więc najlepszym wyjściem wydaje się poprosić kogoś znajomego o opinię, a przy okazji rzucenie okiem na tekst.

- Formy i oprawy graficznej - dla mnie oprawa graficzna, to dodatek który będę brał pod uwagę, tylko jesli trafią się dwie prace, które w pozostalych wymogach mają remis - wówczas zadecydować może oprawa graficzna. Generalnie jednak to konkurs na tekst, a nie ilustrację.

Tieul
Użytkownik
Użytkownik

śr cze 02, 2010 12:31 pm

@Krishakh, @Karp
Bóg zapłać, właśnie o to mi chodziło :) Wydaje się, że to sprawy dość oczywiste i nic odkrywczego nie da się tu powiedzieć, ale takie konkrety ułatwiają zabranie się do pracy. Mam nadzieję, że reszta kapituły też się o to pokusi :)

Awatar użytkownika
Karczmarz
Zespolony z forum
Zespolony z forum

śr cze 02, 2010 1:41 pm

Hmmm

Tieul pisze:
@Krishakh, @Karp
Bóg zapłać, właśnie o to mi chodziło Wydaje się, że to sprawy dość oczywiste i nic odkrywczego nie da się tu powiedzieć, ale takie konkrety ułatwiają zabranie się do pracy. Mam nadzieję, że reszta kapituły też się o to pokusi

Osobiście w chwili obecnej nie sądze aby to dawało kumukolwiek, cokolwiek, kiedykolwiek. Ktoś ci napisze "lubie lody" i "lubię pikle" - spoko wiesz co ktoś lubi, ale jeśli dasz mu "lody z piklami" to cię zwyzywa.

Można opisać co się lubi, a czego się nie lubi ale i tak cały smak tkwi w proporcjach i w połączeniu składników, a tego się nie da opisać niestety nigdy.

Awatar użytkownika
Krishakh
Zespolony z forum
Zespolony z forum

Konkurs Legenda

śr cze 02, 2010 2:31 pm

Karczmarz pisze:
Można opisać co się lubi, a czego się nie lubi ale i tak cały smak tkwi w proporcjach i w połączeniu składników, a tego się nie da opisać niestety nigdy.

Ha, a to właśnie rola uczestników, aby owe proporcje znaleźć ;) .
Kwestia dobrego smaku, że tak powiem :razz: .

Awatar użytkownika
Rodriguez
Zespolony z forum
Zespolony z forum

śr cze 02, 2010 9:28 pm

Pisałbym się wstępnie, ale w pojedynkę raczej się nie wyrobię (mimo że do końca lipca jeszcze szmat czasu). Ktoś reflektuje na mały cooperate?

Awatar użytkownika
nerv0
Zespolony z forum
Zespolony z forum

wt cze 08, 2010 2:03 pm

Yay, konkurs! :) Czas znów zabrać się za klepanie w klawiaturkę, i robienie notatek w 10 zeszytach. :) Co prawda motyw legendy jakoś mnie nie kręci, ale liczę na to, że wykorzystanie go w formie zwykłego (ale mocno zaczepionego w fabule) tła nie będzie problemem? :)

Awatar użytkownika
karp
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

Konkurs Legenda

wt cze 08, 2010 3:24 pm

Nie będzie - do roboty ;)

Awatar użytkownika
Khil
Częsty bywalec
Częsty bywalec

Konkurs Legenda

wt cze 08, 2010 4:34 pm

Szykujcie nagrody - możecie pisać już na nich dedykacje :P

Karpiu, mam pytanie: spośród wymienionych kryteriów oceniania nie uwzględniono zgodności z tematem. Czyli mam rozumieć, że to hasło "legenda" jest faktycznie tylko nutkę inspiracji, która może pojawiać się w sesji w dowolnej ilości, czy też musi przeplatać całą przygodę?

Awatar użytkownika
Krishakh
Zespolony z forum
Zespolony z forum

Konkurs Legenda

śr cze 09, 2010 11:39 am

Khil pisze:
Karpiu, mam pytanie: spośród wymienionych kryteriów oceniania nie uwzględniono zgodności z tematem. Czyli mam rozumieć, że to hasło "legenda" jest faktycznie tylko nutkę inspiracji, która może pojawiać się w sesji w dowolnej ilości, czy też musi przeplatać całą przygodę?

Odpowiem zgodnie z własnym sumieniem, choć rybą jestem tylko zodiakową.

Motyw legendy może być osią scenariusza, ale może być też luźno weń wpleciony. Może być pretekstem dla angażu BG w fabułę, lub cała fabuła może się opierać tylko i wyłącznie o ów motyw. Autor ma w tym miejscu całkowitą dowolność, choć pomysłowe wykorzystanie hasła przewodniego może przyczynić się do wyższego ocenienia scenariusza.

No i wiadomo- to nie matura- tu nie ma klucza, tudzież jedynie słusznego podejścia do zagadnienia. Liczy się inwencja! :)

Awatar użytkownika
Zelwan Czarny Rapier
Użytkownik
Użytkownik

Konkurs Legenda

czw lip 01, 2010 11:05 am

W sumie nie wiem, czy powinienem nawet zaczynać pisać, bo była by to moja druga przygoda, do tego warhammera mimo że cenię, znam bardzo słabo (w sumie znam tylko 1 edycję). Ale, że jestem hardcorem :P to spróbuję i jeżeli ktoś chociażby oceni moją pracę, będzie to dla mnie sukces.

Pomijając powyższe, mam na wstępie dwa pytania:
1. Czy można gdzieś oglądnąć/przeczytać prace z poprzednich edycji konkursu?
2. Czy legenda ma być legendą oficjalną, czy może być także stworzona na potrzeby konkursu?

Awatar użytkownika
karp
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

Konkurs Legenda

czw lip 01, 2010 11:56 am

Zelwan Czarny Rapier pisze:
jeżeli ktoś chociażby oceni moją pracę, będzie to dla mnie sukces.

Minimum cztery osoby - ja ze swojej strony wrzucę wzorem lat ubiegłych ocenę wszystkich prac na bloga.
1. Czy można gdzieś oglądnąć/przeczytać prace z poprzednich edycji konkursu?

Rok 2009
Zwycięzca: http://wfrp.polter.pl/Gdy-zakracze-kruk-c20160
Drugie miejsce: http://wfrp.polter.pl/Zle-wiesci-z-Salzenmund-c20096
Trzecie miejsce: http://wfrp.polter.pl/Hulfbad-c20079
Praca wyróżniona: http://wfrp.polter.pl/Kukielki-sie-nie-starzeja-c20187

Rok 2008
Zwycięzca: http://wfrp.polter.pl/Arson-c16614
Drugie miejsce: http://wfrp.polter.pl/Ralf-Beyer-c16494
Trzecie miejsce: http://wfrp.polter.pl/Alarm-w-Zugel-Lager-c16349
Praca wyróżniona: http://wfrp.polter.pl/Niedaleko-pada-ja ... oni-c16273

Rok 2007
Zwycięzca: http://wfrp.polter.pl/Czarne-chmury-pon ... iem-c10032
Drugie miejsce: http://wfrp.polter.pl/Tabula-Rasa-c9966
Trzecie miejsce: http://wfrp.polter.pl/Kuznia-Piorunow-c9923
Praca wyróżniona: http://wfrp.polter.pl/Burza-i-upor-c9882

Rok 2005
Zwycięzca: http://wfrp.polter.pl/Czarny-jednorozec-c3544
Drugie miejsce: http://wfrp.polter.pl/Bracia-c3554

2. Czy legenda ma być legendą oficjalną, czy może być także stworzona na potrzeby konkursu?

Oczywiście moze być stworzona na potrzeby konkursu, milo byłoby natomiast, gdyby pomysł był osadzony w Starym Swiecie i nie był z nim sprzeczny.

Awatar użytkownika
Zelwan Czarny Rapier
Użytkownik
Użytkownik

Konkurs Legenda

czw lip 01, 2010 1:38 pm

Dzięki o to mi chodziło, czas się brać za lekturę i upewnić, że ogólny zarys pomysłu nie został już wykorzystany, przynajmniej w konkursowych przygodach.

Awatar użytkownika
nerv0
Zespolony z forum
Zespolony z forum

czw lip 01, 2010 1:53 pm

Dzięki karpiu za te linki! Tak się składa, że sam miałem zacząć szukać prac z poprzednich edycji, żeby wrzucić je do mojego domowego archiwum. Bardzo wszystko ułatwiłeś. :)

Awatar użytkownika
Zelwan Czarny Rapier
Użytkownik
Użytkownik

Konkurs Legenda

czw lip 08, 2010 12:21 pm

Spisując plan swojej przygody utknąłem w miejscu i zacząłem się zastanawiać. Otóż lepiej będzie:
- umieścić dokładny opis miejsc, czy napotkanych postaci tuż po odwiedzeniu/spotkaniu (Mistrz Gry byłby od razu dokładnie zaznajomiony z miejscem/postacią i nie musiałby zaglądać na koniec)
- czy może umieścić po odwiedzeniu/spotkaniu opis pobieżny, a na końcu przygody dokładny, ze statystykami? (w razie prowadzenie przygody "od razu", mistrz musiałby zaglądać na koniec)
Jakie jest wasze zdanie?

bunio
Stały bywalec
Stały bywalec

czw lip 08, 2010 4:13 pm

Osobiście wolę mieć statystyki w jednym miejscu (czyli na końcu). Głównie dlatego, że nie trzymam się szczegółowo scenariuszy i nigdy nie wiadomo co się stanie.

Awatar użytkownika
Zelwan Czarny Rapier
Użytkownik
Użytkownik

Konkurs Legenda

pt lip 09, 2010 12:17 am

Teraz w sumie też pomyślałem o tym. Przecież jak ktoś prowadzi przygodę to zazwyczaj drukuje ją całą i może sobie kartki z bohaterami niezależnymi, czy też miejscami odłożyć gdzieś na bok.

Takie małe pytanie do ludzi, którzy piszą przygody regularniej.
Też zdarza Wam się zmieniać pomysł kilkukrotnie podczas całego etapu spisywania? Bo ja zmieniałem już chyba z dziesięć razy, nie ogólny zarys, a właśnie takie drobne szczegóły prowadzące do celu?

Słyszałem wiele opinii na temat by nie wykorzystywać półorków, że jest to niezgodne z uniwersum (sam nie zamierzam). Przecież w pierwszej edycji, w opisie łowcy czarownic jest wspomniane iż rozszerzają swoje zainteresowania na ludzi z domieszką orczej krwi, półorków, a więc było by to dopuszczalne i zgodne z uniwersum. Dlaczego nie jest?
Ostatnio zmieniony pt lip 09, 2010 8:19 pm przez Zelwan Czarny Rapier, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:

Kotylion
Częsty bywalec
Częsty bywalec

Konkurs Legenda

pt lip 09, 2010 1:03 am

W drugiej edycji orki zdaje się nie mogą mieszać się z ludźmi.

Awatar użytkownika
Vukodlak
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

Konkurs Legenda

pt lip 09, 2010 1:09 am

Jeżeli umieszczasz swoją przygodę w realiach II Ed., to o półorkach nie może być mowy. W I Ed. jak najbardziej były, ale teraz są grzybami, więc ciężko im się łączyć z ludźmi. :wink:

Awatar użytkownika
karp
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

Konkurs Legenda

pt lip 09, 2010 11:25 am

@Zelwan Czarny Rapier
1. Półorki nie w 2ed.
2. Jury nie zna danych personalnych autorów, regulamin mówi też, że autor nie powinien zamieszczać w pracy informacji pozwalakących go zidentyfikować - jeśli przedstawisz spojlery ze scenariusza tutaj, to mam potem udawać, ze forum nie czytam? ;) Pytania - odpowiedzi - tak, szczególy tekstu nie.

Awatar użytkownika
Zelwan Czarny Rapier
Użytkownik
Użytkownik

Konkurs Legenda

pt lip 09, 2010 8:21 pm

Spojlery, co, gdzie, jak? Ja?
Przepraszam, więcej się to nie powtórzy :)

Maycia
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik

Konkurs Legenda

pt lip 16, 2010 7:12 pm

Witam, mam takie pytanko, bo nie mogę znaleźć informacji w regulaminie. Czy jedna osoba może wysłać więcej niż jeden scenariusz na konkurs i jak to będzie rozpatrywane?

Awatar użytkownika
karp
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

Konkurs Legenda

sob lip 17, 2010 9:23 am

Oczywiscie, że może ;)
Biedne żuczki w jury nie znają autorów prac, a głosują tylko na prace. W ten sposób w zeszlym roku jeden autor zajął miejsce pierwsze i trzecie.

Awatar użytkownika
Tomasz Morus
Użytkownik
Użytkownik

Konkurs Legenda

pt lip 23, 2010 2:59 pm

Został jeszcze mniej więcej tydzień do końca terminu oddawania prac - czy jury może zdradzić co nieco na temat popularności konkursu? Wszyscy czekają na ostatnią chwilę, czy też macie już kilkanaście prac? Z tego, co pamiętam, w ostatnich latach przychodziło ich sporo, mam nadzieję, że i tym razem frekwencja dopisze. :)
Ostatnio zmieniony pt lip 23, 2010 2:59 pm przez Tomasz Morus, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:

Awatar użytkownika
karp
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant

Konkurs Legenda

sob lip 24, 2010 9:55 am

Jury nie moze nic zdradzić - gdyż nic nie wie ;) Prace przychodzą do DAME - sekretarza konkursu - który 1 sierpnia powiesi je na forum redakcyjnym. W poprzednim roku przychodziło 10-12 prac, mam nadzieję, że na konkurs Legenda nie przyjdzie ich mniej. W sobotę za tydzien upłynie termin - dla niektórych to herezja, ale - w tym czasie da sie jeszcze napisać fajną przygodę.

Awatar użytkownika
nerv0
Zespolony z forum
Zespolony z forum

sob lip 24, 2010 2:43 pm

W sobotę za tydzien upłynie termin - dla niektórych to herezja, ale - w tym czasie da sie jeszcze napisać fajną przygodę.

To jest herezja karpiu. A w zasadzie nie tyle herezja co... legenda. Wszyscy słyszeli, ale nikt nie widział. :) No w każdym razie dla mnie o raczej niewykonalne. Chyba, że całą przygodę upchnął bym w 10 – 15 stronach. W innym wypadku nie da rady. :)

Kotylion
Częsty bywalec
Częsty bywalec

Konkurs Legenda

sob lip 24, 2010 5:54 pm

E tam, jak się chce to można ;) Wystarczy wziąć 4 litery w troki i intensywnie zabrać się za robotę ;)