Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
ojciec mateusz
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 238
Rejestracja: pt paź 14, 2011 8:16 pm

Książki dające do myślenia.

pt sty 27, 2012 11:07 pm

philrof pisze:
Dla mnie takie książki pisał Zajdel. Coś zachaczającego o psychologie ale nadal pozostające w kanonie sf czy fantastyki.
Sprawdź TEN artykuł. Chociaż nie pojawiają się w nim nazwiska/tytuły nie wymienione do tej pory przez forumowiczów.
 
Awatar użytkownika
philrof
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 37
Rejestracja: sob lis 18, 2006 6:23 pm

Książki dające do myślenia.

czw mar 29, 2012 2:46 am

Jak pisałem wczesniej w tym temacie, czas pokaże czy dobrym wyborem było kupno ksiązki - Acceleradno. Niestety nie. Przeczytałem może 60-70 stron i odłożyłem na półkę. Za dużo informacji, straszny chaos bohaterów, i za bardzo nie wiedziałem o co chodzi. Jestem trochę zawiedziony, ponieważ pokładałem w tej książke spore nadzieje po przeczytaniu wielu recenzji. No cóż, bywa i tak. Obecnie czytam Marcin Gienieczko - Pokonać siebie. Polecam wszystkim.
 
Awatar użytkownika
lemon
Tłumacz
Tłumacz
Posty: 1734
Rejestracja: pn mar 22, 2010 12:01 am

Książki dające do myślenia.

czw mar 29, 2012 9:21 am

Zdaje się, że wszystkie te recenzje Accelerando wspominały, że książka zdecydowanie nie dla każdego, i że wymagająca.
Ostatnio zmieniony czw mar 29, 2012 9:21 am przez lemon, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Nausicaa
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 292
Rejestracja: pn lip 12, 2010 10:19 pm

Książki dające do myślenia.

wt kwie 03, 2012 10:57 pm

Accelerado zajęło mi pół roku. Po prostu między opowiadaniami musiałam mieć długie przerwy od tego strasznego żargonu. Przy czym koncept pierwszych opowiadań, ukazujących problemy które faktycznie mogą mieć miejsce w przyszłości, lepiej mi podszedł (np. kiedy główny bohater traci okulary i bez sprzętu staje się kompletnie bezbronny, to jest proroczy kawałek), ale
gdy przestaje istnieć Układ Słoneczny, ekonomia włada całą chmurą danych, ludzie stają się przeżytkiem a na dokładkę mamy cyberślimaki i inne cuda, to już było przegięcie na moją biedną głowę :lol:


Myślę, że może uda Ci się wrócić do tych opowiadań, zwłaszcza jeśli znajdziesz kogoś, kto będzie chciała z Tobą o nich pogadać ;)
Ostatnio zmieniony wt kwie 03, 2012 10:59 pm przez Nausicaa, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
yabu
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2538
Rejestracja: pt sty 18, 2008 5:34 pm

Książki dające do myślenia.

śr kwie 04, 2012 1:41 am

'Gdy zgasną światła' Alexa Scarrowa. Dołujące. Dość karkołomny pomysł o przerwaniu dostaw ropy. [Mam przynajmniej taką nadzieję, że karkołomny.] Zastanawialiście się kiedyś, skąd przyjeżdża wasze śniadanie czy obiad? A co byłoby gdyby padł transport?
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Książki dające do myślenia.

pn kwie 09, 2012 10:13 am

Tom Clancy, "Dekret" - nie potrzeba bomby atomowej, by zniszczyć nawet największe mocarstwo. Stany Zjednoczone i prezydent Jack Ryan stają przed groźbą pandemii, wywołanej wypuszczeniem przez irańskich terrorystów wirusa Ebola na terenie całej Ameryki.
 
Awatar użytkownika
Szponer
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 159
Rejestracja: ndz kwie 02, 2006 5:39 pm

Re: Książki dające do myślenia.

pn kwie 09, 2012 10:59 am

Ostatnio książką, która dała mi sporo do myślenia było 'Sekudnę za późno' Forstchena. Przerażająca wizja tego, co się dzieje, gdy ludzie tracą dostęp do elektryczności. Pokazuje, jak bardzo jesteśmy zależni od z pozoru nieistotnych rzeczy.

Z klasyki Lew Tołstoj - 'Zmartwychwstanie'. Z dramatów pragnę polecić Pirandella (zwłaszcza 'Henryka IV'). Ironicznie pokazuje, jak względne jest ludzkie poznanie. Bardzo ciekawe są też dramaty Yeatsa - metafizyczne, pełne przeróżnej symboliki.

Jak coś mi wpadnie do głowy, to dopiszę, chociaż widzę, że już ktoś o Dostojewskim wspomniał ;) Pozwolę sobie tylko ukierunkować na 'Braci Karamazow' ;)
 
Awatar użytkownika
yabu
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2538
Rejestracja: pt sty 18, 2008 5:34 pm

Książki dające do myślenia.

pn kwie 09, 2012 6:26 pm

Szponer pisze:
Ostatnio książką, która dała mi sporo do myślenia było 'Sekudnę za późno' Forstchena. Przerażająca wizja tego, co się dzieje, gdy ludzie tracą dostęp do elektryczności. Pokazuje, jak bardzo jesteśmy zależni od z pozoru nieistotnych rzeczy.

Podobna tematyka jak w 'Gdy zgasną światła' Alexa Scarrowa. Tyle że tam brakowało ropy.
 
Awatar użytkownika
Aszhe
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 366
Rejestracja: pn paź 08, 2007 7:20 pm

Re: Książki dające do myślenia.

wt kwie 10, 2012 9:27 pm

yabu pisze:
Szponer pisze:
Ostatnio książką, która dała mi sporo do myślenia było 'Sekudnę za późno' Forstchena. Przerażająca wizja tego, co się dzieje, gdy ludzie tracą dostęp do elektryczności. Pokazuje, jak bardzo jesteśmy zależni od z pozoru nieistotnych rzeczy.

Podobna tematyka jak w 'Gdy zgasną światła' Alexa Scarrowa. Tyle że tam brakowało ropy.

Dzięki Yabu za sugestię, ja też byłem pod wrażeniem powieści Sekudnę za późno Forstchena. Chętnie przeczytam Scarrowa. A czytał ktoś Do kropli ostatniej Andreasa Eschbacha? Czy warto?
 
Awatar użytkownika
yabu
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2538
Rejestracja: pt sty 18, 2008 5:34 pm

Książki dające do myślenia.

wt kwie 10, 2012 10:20 pm

Andreasa Eschbacha podobało mi się 'Video z Jezusem' i 'Bilion Dolarów'. O 'Do kropli ostatniej' nie słyszałem. W kontekście tematu polecam 'Bilion dolarów'.
 
kasia25
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: śr kwie 25, 2012 4:45 pm

Książki dające do myślenia.

czw kwie 26, 2012 10:03 am

Ja polecam Erica Emmanuela Schmitta, właściwie wszystkie jego opowiadania i zbiory opowiadań. Krótka forma, masa treści i czytelnik naprawdę musi ruszyć głową. Ostatnio zachwycałam się jego "Trucicielką" i kilka dni mi potem siedziała w głowie, ale pewnie niejeden raz jeszcze do niej wrócę (zakupiłam oczywiście:)). Niesamowita jest także "Marzycielka z Ostendy", "Kiedy byłem dziełem sztuki"... i mam wrażenie, że z każdą swoją publikacją Schmitt jest coraz lepszy, coraz bardziej oszczędny w słowach, a dzięki temu - coraz mocniej zmusza do myślenia i zastanowienia się nad sensem wielu spraw, także tych codziennych.

Z takiej trochę babskiej literatury polecam natomiast twórczość Terakowskiej - zwłaszcza "Poczwarkę" i "Ono", o macierzyństwie i związanych z nim dylematach, problemach egzystencjalnych i sensie cierpienia i egzystencji.
 
Awatar użytkownika
8547
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 94
Rejestracja: pt maja 04, 2012 11:43 am

Książki dające do myślenia.

sob cze 02, 2012 11:41 am

A "Nagle w głębi lasu"? Wiem, że to książka bardziej dla dzieci, ale daje do myślenia i jest dobrze napisana.
Ostatnio zmieniony sob cze 02, 2012 8:11 pm przez 8547, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
wisimito
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 127
Rejestracja: sob maja 01, 2010 11:24 am

Książki dające do myślenia.

śr cze 06, 2012 2:12 am

Kiedyś czytałem "Summa technologiae" S. Lema. Ta, to mi dała do myślenia. W czasie czytania spisywałem, niezrozumiałe dla mnie, słowa. Chyba ze dwie strony wypisałem, z czego 3/4 musiałem szukać w słownikach z różnych bibliotek, a i tak nie wszystkie udało mi się znaleźć. Niemniej fajna, choć trudna lektura.
 
Awatar użytkownika
Jezebel
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: śr lut 27, 2013 10:49 am

Książki dające do myślenia.

śr lut 27, 2013 12:38 pm

Temat już dość archiwalny, nie wiem, czy autor jeszcze tu zagląda, ale może przyda się w przyszłości komuś innemu :)

Jak już zostało napomknięte, w magowej Uczcie Wyobraźni łatwo znaleźć refleksyjne, będące czymś więcej, niż tylko prostą opowiastką pozycje. Ze swej strony polecam szczególnie Iana R. MacLeoda i jego 'Wieki światła' oraz 'Dom burz' ('Pieśń czasu. Podróże' jeszcze czeka na swoją kolej), wszystkie książki Catherynne M. Valente, głośny ostatnimi czasy 'Atlas chmur' Davida Mitchella.

Z kolei spoza UW na uwagę z pewnością zasługują wymienione już tutaj nazwiska: Dukaj, Lem, Dick. Ogólnie w 'kanonicznej' s-f też stosunkowo łatwo trafić na coś, co pod warstwą opowieści kryć będzie drugie, refleksyjne dno.

Z innej beczki - na długo w pamięci i świadomości pozostaje 'Czarne' Anny Kańtoch.
 
Awatar użytkownika
philrof
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 37
Rejestracja: sob lis 18, 2006 6:23 pm

Re: Książki dające do myślenia.

pn mar 18, 2013 4:16 am

Zaglądam, oczywiście. Wszystkim serdecznie dziękuje za podanie tytułów i autorów. Zaglądam rzadziej, ponieważ chwilowo nie mam tyle wolnego czasu na czytanie, ale myślę, że zmieni się to w drugiej połowie roku.

Pozdrawiam :wink:
 
ErnestNowaczek
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: pt kwie 05, 2013 4:39 pm

Książki dające do myślenia.

pt kwie 05, 2013 4:46 pm

Polecam "Trzynaście powodów" Jay'a Ashera. Książka opowiada o traumatycznych przeżyciach i ich wpływie na życie. Warto przeczytać. ;)
 
pawelmich
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: ndz kwie 07, 2013 11:02 pm

Książki dające do myślenia.

ndz kwie 07, 2013 11:20 pm

Polecam "Generation P" Wiktora Pielewina. Doskonała rzecz na temat współczesnych mediów oraz reklamy. Dodatkowo gorzki obraz przemian ustrojowych w Rosjii.
 
Saksofoni
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: pn kwie 08, 2013 10:27 pm

Książki dające do myślenia.

sob kwie 20, 2013 1:04 pm

Hmm. Mi trochę dała do myślenia książka Samsara Tomka Michniewicza, fakt dużo opisów podróży, ale są też pewne wnioski, które mi pod pasowały.
Inną książką, która dała mi do myślenia była 100 kroków do szczęścia - Josef Kirschner
oraz wiele innych z gatunku dążenia do sukcesu i tego typu poradników...
 
Awatar użytkownika
philrof
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 37
Rejestracja: sob lis 18, 2006 6:23 pm

Re: Książki dające do myślenia.

ndz kwie 21, 2013 8:58 am

Co nie co o "Generation P" słyszałem. Podobno dobra pozycja. "Trzynaście powodów" po przeczytanie kilku opisów może być bardzo interesujące.
 
Kumak
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: ndz kwie 28, 2013 12:00 am

Książki dające do myślenia.

pn kwie 29, 2013 2:29 pm

Jak dla mnie taka książką był i zawsze będzie Mały Książę,tutaj nie trzeba chyba zbyt wiele na ten temat pisać,każdy doskonale zna to dzieło.
 
Berial
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 16
Rejestracja: sob kwie 27, 2013 6:22 pm

Książki dające do myślenia.

śr maja 22, 2013 8:46 pm

Wiedźminy :) W sumie to ich ostatnia część: "Pani Jeziora". Dowiadujemy się tam już wszystkiego co Sapkowski chce nam powiedzieć, reszty musimy się domyślać... A mimo długiego epilogu, jest tego dużo :)
 
femina007
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: sob maja 11, 2013 10:25 pm

Książki dające do myślenia.

czw maja 23, 2013 8:55 pm

Polecam "Proszę o prawo do śmierci" Vincenta Humberta. Książka o życiu, śmierci, cierpieniu i miłości bez granic. Warto przeczytać.
 
sabina71
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: wt maja 28, 2013 10:48 am

Re: Książki dające do myślenia.

wt maja 28, 2013 10:49 am

Polecam książkę « Piekło istnieje? Nowe fakty » - jest to propozycja dla osób które interesują się życiem po śmierci.Z pewnością każdego z nas albo większość interesuje ten temat. Jest to książka oparta na losach ludzi którzy przeżyli śmierć kliniczną i nie bali się się o tym opowiedzieć - w książce znajduje się dużo fotografii pokazujących zachowanie ludzi w czasie reanimacji.Każdemu z nas towarzyszy strach przed śmiercią i tym co będzie dalej - czy istnieje piekło ? Książkę znajdziecie na http://org-epost.com/pk/book5895374512.php
Autorem książki jest Robert Ruhra - zapraszam do lektury wszystkich którzy chcą rozwiązać zagadkę życia po śmierci
 
asiamach
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: czw cze 06, 2013 11:38 am

Książki dające do myślenia.

czw cze 06, 2013 11:55 am

Polecam książkę "Zen i sztuka obsługi motocykla" R. Pirsinga. Trochę o filozofii, a trochę o podróży. Ciekawe spojrzenie na USA oraz zmiany w społeczeństwie. Wpasowuje się trochę w nurt lewicowych intelektualistów z lat 60.
 
Awatar użytkownika
Dżimbo
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: sob cze 01, 2013 12:47 am

Książki dające do myślenia.

pn cze 10, 2013 2:32 pm

Ja ze swojej strony dorzucę twórczość Orsona Scott Card'a. W jego książkach pełno jest przemyśleń filozoficznych i naukowych. Bardzo spodobała mi się jego wizja obcych z sagi o Enderze i jestem zaskoczony, że tylko jedna osoba poleciła "grę Endera" :o Jak dla mnie to jeden z czołowych współczesnych autorów i polecam każdemu zainteresowanemu;) Obecnie wyznacznikiem popularności jest często powstanie kinowej adaptacji bądź serialu i o ile mi wiadomo, jeśli dla kogoś się to liczy, to trwają prace nad ekranową adaptacją "gry Endera";) Polecam i pozdrawiam;)
 
Awatar użytkownika
yabu
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2538
Rejestracja: pt sty 18, 2008 5:34 pm

Książki dające do myślenia.

wt cze 11, 2013 10:22 pm

'Długa ziemia', Terry Pratchett i Stephen Baxter.
Dość ciekawe spojrzenie na reakcje ludzi, w warunkach otwarcia się nieograniczonej przestrzeni.
 
Polonez35
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 21
Rejestracja: pt paź 28, 2011 10:16 am

Re: Książki dające do myślenia.

śr cze 12, 2013 2:09 pm

Dżimbo pisze:
Ja ze swojej strony dorzucę twórczość Orsona Scott Card'a. W jego książkach pełno jest przemyśleń filozoficznych i naukowych. Bardzo spodobała mi się jego wizja obcych z sagi o Enderze i jestem zaskoczony, że tylko jedna osoba poleciła "grę Endera" :o Jak dla mnie to jeden z czołowych współczesnych autorów i polecam każdemu zainteresowanemu;) Obecnie wyznacznikiem popularności jest często powstanie kinowej adaptacji bądź serialu i o ile mi wiadomo, jeśli dla kogoś się to liczy, to trwają prace nad ekranową adaptacją "gry Endera";) Polecam i pozdrawiam;)

Potwierdzam i podpisuję się pod tym całkowicie :)
 
Awatar użytkownika
Mukoki
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23
Rejestracja: wt maja 14, 2013 11:07 pm

Re: Książki dające do myślenia.

pt cze 14, 2013 9:19 pm

Szponer pisze:
Jak coś mi wpadnie do głowy, to dopiszę, chociaż widzę, że już ktoś o Dostojewskim wspomniał ;) Pozwolę sobie tylko ukierunkować na 'Braci Karamazow' ;)


Ja z kolei pozwolę sobie ukierunkować na Idiotę. Za książkę chwyciłam, bo nazwisko Dostojewski jest dla mnie równoznaczne z pojęciem "dobra literatura". Zaczynąjąc czytać nie miałam większego pojęcia o fabule, ale tytuł dzieła wyjaśnił się w trakcie lektury. Dostojewski starał się ukazać człowieka "doskonałego" - dobrego, szczerego, niemal nie dopuszczającego do siebie istnienia kłamstwa - próbującego żyć w społeczeństwie. Oczywiście ów delikwent został przez "normalnych" ludzi uznany za osobę naiwną, głupią, psychicznie chorą... mówiąc krótko, za idiotę. Całość stanowi całkiem ciekawe studium człowieka i naprawdę daje do myślenia.

Inną pozycją jaką mogę polecić jest Dawca autorstwa Lois Dawry. Po raz pierwszy czytałam tą książkę lata temu i co jakiś czas ponawiałam lekturę. Niby jest to powieść młodzieżowa, ale mimo wszystko warta uwagi.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości