Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
Nevin
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 341
Rejestracja: sob sty 07, 2006 2:04 pm

Ładowanie różdżek i nie tylko

wt mar 13, 2012 10:53 pm

Zawsze denerwowało mnie to, że różdżki są jednorazowego użytku. W przypadku zwojów i eliksirów jest to zrozumiałe (lepiej nie myśleć jakby „ładowanie” butelki po eliksirze mogło wyglądać), ale w przypadku przedmiotu wielokrotnego użytku, już niezbyt.
Widziałem pomysły ładowania, jako pochodnej procesu tworzenia, ale IMO jest to za kosztowane i czasochłonne, a z drugiej strony pozbawia sensu tworzenie różdżek, bo skoro jedna starczy na zawsze, to robi to z niej jakieś dobro luksusowe, które będzie sprzedawane w pojedynczych sztukach, a nie w dziesiątkach.
Tak oto wymyśliłem na ten pomysł - ładowanie magii różdżki, magią czarownika.
Dzięki temu i ładowanie różdżek i tworzenie\kupowanie ich będzie miało sens, plus te kilka czarów, co nieraz czarownikom zostawało pod koniec dnia będzie można jakoś porządnie wykorzystać, a nie obliczać ile to minut mniej, będzie potrzeba następnego ranka na przygotowanie czarów.
Obrazek



Więcej na moim blogu:
http://nevindnd.wordpress.com/2012/03/1 ... nie-tylko/
 
Awatar użytkownika
sskellen
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 254
Rejestracja: czw mar 31, 2005 10:24 am

Ładowanie różdżek i nie tylko

śr mar 14, 2012 12:51 am

Sorki, że nie w temacie, ale tytuł "Ładowanie różdżek i nie tylko" to wymaga uznania:)
 
Zły Los
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 17
Rejestracja: sob lut 04, 2012 9:28 pm

Ładowanie różdżek i nie tylko

śr mar 14, 2012 7:45 am

Nie to żebym był mistrzem zasad d&d, no i nie mam pod ręką podręcznika ale wydawało mi się zawsze, że różdżka nie jest jednorazowa, ma 50 ładunków. Dobrze kojarzę? Bo jeśli tak to ten atut jest IMO zbędny.
 
Awatar użytkownika
Nevin
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 341
Rejestracja: sob sty 07, 2006 2:04 pm

Re: Ładowanie różdżek i nie tylko

śr mar 14, 2012 12:08 pm

sskellen pisze:
Sorki, że nie w temacie, ale tytuł "Ładowanie różdżek i nie tylko" to wymaga uznania:)

Dziękuje panie Stefanie.

Zły Los pisze:
... różdżka nie jest jednorazowa, ma 50 ładunków.

To był ten ulubiony przez polityków i nie tylko tzw. skrót myślowy :)
Chodziło mi o to że, jak już się wykorzysta ładunki z różdżki (a jak MP jest wredny to może i dać różdżkę z jednym ładunkiem), to trzeba stworzyć nową od zera (chociaz komponenty materialne nadal w różdżce mamy), albo kupić.

Zły Los pisze:
Bo jeśli tak to ten atut jest IMO zbędny.

Który, bo w tekście są dwa ?
 
Awatar użytkownika
Suldarr'essalar
Arcypsion
Arcypsion
Posty: 13173
Rejestracja: sob maja 28, 2005 9:27 pm

Ładowanie różdżek i nie tylko

śr mar 14, 2012 1:04 pm

Wydaje mi się, że kiepskim pomysłem jest to, żeby pilnować ile razy dana różdżka była ładowana. Lepiej chyba sprawdzi się mechanizm znany z Diablo, czyli każde ładowanie, zmniejsza maksymalną pojemność przedmiotu. Np. o 5, albo o 10.

Kusi by dać jaki wzór zależny od ilości brakujących ładunków, ale po co nadmiernie komplikować sobie życie?
Ostatnio zmieniony śr mar 14, 2012 1:04 pm przez Suldarr'essalar, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Nevin
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 341
Rejestracja: sob sty 07, 2006 2:04 pm

Re: Ładowanie różdżek i nie tylko

śr mar 14, 2012 5:41 pm

Suldarr'essalar pisze:
Wydaje mi się, że kiepskim pomysłem jest to, żeby pilnować ile razy dana różdżka była ładowana. Lepiej chyba sprawdzi się mechanizm znany z Diablo, czyli każde ładowanie, zmniejsza maksymalną pojemność przedmiotu. Np. o 5, albo o 10.

O_o
I tak i tak będziesz musiał notować "zmiany" w przedmiocie, a w Twojej wersji jeszcze więcej niż w mojej, więc czegoś nie rozumiem...
 
Awatar użytkownika
Suldarr'essalar
Arcypsion
Arcypsion
Posty: 13173
Rejestracja: sob maja 28, 2005 9:27 pm

Ładowanie różdżek i nie tylko

śr mar 14, 2012 6:01 pm

Jak masz różdżkę, to zwykle notujesz ilość ładunków np. 50/50 (a przynajmniej ja tak robię) - różdżka naładowana w pełni 5/50 - zostało 5 ładunków. Notowanie proponowanych zmian jest proste i odbywa się w "jednym polu" (np. 30/45 jasno pokazuje, że maksymalny poziom naładowania różdżki wynosi 45 i jeśli naładujemy ją ponownie, to pojemność spadnie do max 40). Notowanie ilości razy jaką różdżka była ładowana i pamiętanie ilości razy jakie może jeszcze być naładowana to co najmniej dwie liczby. Ale to tylko sugestia z mojej strony, nic więcej.
 
Awatar użytkownika
Dark_Archon_
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 692
Rejestracja: sob gru 29, 2007 2:29 pm

Ładowanie różdżek i nie tylko

śr mar 14, 2012 6:09 pm

Tak informacyjnie, w Magic Item Compendium są Eternal Wands, to jest różdżki z użyciami/dzień, a nie określoną liczbą ładunków. Oczywiście są droższe od normalnych.

Btw. Wydaje mi się, że w którymś podręczniku widziałem zasady ładowania różdżek, ale to tylko mi się tak wydaje.
 
slann
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 4982
Rejestracja: pt paź 14, 2005 10:35 am

Re: Ładowanie różdżek i nie tylko

śr mar 14, 2012 6:31 pm

Na srd nawet da się zrobić takie przedmioty
 
Awatar użytkownika
Nevin
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 341
Rejestracja: sob sty 07, 2006 2:04 pm

Re: Ładowanie różdżek i nie tylko

czw mar 15, 2012 12:04 am

Suldarr'essalar pisze:
Jak masz różdżkę, to zwykle notujesz ilość ładunków np. 50/50

Na kiego grzyba mi informacja ile miała kiedyś, "fabrycznie", skoro do niczego mi to nie jest potrzebne ?
To w twoim pomyśle to jest potrzebne, nie we moim.

Suldarr'essalar pisze:
...różdżka naładowana w pełni 5/50 - zostało 5 ładunków.

O_o
o_O

Suldarr'essalar pisze:
Notowanie ilości razy jaką różdżka była ładowana i pamiętanie ilości razy jakie może jeszcze być naładowana...

25/2/1 - zostało 25 ładunków, można ją ładować jeszcze 2 razy, można nią ładować raz. Ja tu zbytniego skomplikowanie nie widzę, tylko jedna cyfra więcej niż w Twoim pomyśle.

Żeby było jasne - Twój pomysł jest ciekawy, nawet nad takim "zużywaniu się" po ładowaniu zastanawiałem się (tak dzieje się z ładowanymi akumulatorkami - tracą pojemność), ale w moim też się zużywają, tylko inaczej. A jako że to było głównie pomyślane na potrzeby BN, jako szybki i tani sposób na rozładowane różdżki BG, czy nie w pełni naładowane, używane, różdżki które mogą znaleźć podczas przygód, to myślę że dobrze spełnia zadanie.

Dark_Archon_ pisze:
Tak informacyjnie, w Magic Item Compendium są Eternal Wands...

O "nieadekwatności" (2/day, czary tylko do 3 poziomu) Eternal Wand już pisałem, więc wiem o ich istnieniu.

Dark_Archon_ pisze:
Btw. Wydaje mi się, że w którymś podręczniku widziałem zasady ładowania różdżek, ale to tylko mi się tak wydaje.

Teraz moja kolej na "informowanie:
Unearthed Arcana, dół strony 158, tam jest chyba to co widziałeś, a i pewnie w mniej oficjalnych też coś się znajdzie.

slann pisze:
Na srd nawet da się zrobić takie przedmioty

Takie przedmioty czyli różdżki ?
Da się, "nawet" laski i berła też.
What's your point ? Ze tak z angielskiego zapytam ?


Pytanie "konkursowe":
Do czego odnosi się ten obrazek z sześcioma kciukami ?
Ostatnio zmieniony czw mar 15, 2012 12:08 am przez Nevin, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Suldarr'essalar
Arcypsion
Arcypsion
Posty: 13173
Rejestracja: sob maja 28, 2005 9:27 pm

Ładowanie różdżek i nie tylko

czw mar 15, 2012 8:54 am

Nevin pisze:
Na kiego grzyba mi informacja ile miała kiedyś, "fabrycznie", skoro do niczego mi to nie jest potrzebne ?
To w twoim pomyśle to jest potrzebne, nie we moim.
W sumie to piszę to z przyzwyczajenia. Często bowiem mam różne przedmioty z użyciem X na dzień, lub czary, gdzie liczy się ile razy się je "zapamiętało". Wszystko to oznaczam w ten sam sposób x/y. Żeby nie komplikować sobie roboty i zachować spójność, do różdżek używam tej samej notacji.

Nevin pisze:
25/2/1 - zostało 25 ładunków, można ją ładować jeszcze 2 razy, można nią ładować raz.
Mało intuicyjny zapis i niezrozumiały opis ;) To można ją ładować raz, czy dwa?
A tak bardziej poważnie, to co się komu podoba. Ja, jeśli stosowałbym zasady doładowań różdżek, wykorzystałbym bardziej intuicyjny zapis, a to jest już sprawa indywidualna. Dla mnie łatwiejszy jest sposób z ograniczaniem maksymalnej pojemności, choć rozumiem, że nie wszyscy mogą podzielać ten pogląd.
 
Awatar użytkownika
Nevin
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 341
Rejestracja: sob sty 07, 2006 2:04 pm

Re: Ładowanie różdżek i nie tylko

czw mar 15, 2012 1:28 pm

Suldarr'essalar pisze:
...czary, gdzie liczy się ile razy się je "zapamiętało".

Brzmi ciekawie. Możesz podać skąd ? Chyba że to 4E. To nie, nie tykam "tego".

Suldarr'essalar pisze:
Mało intuicyjny zapis i niezrozumiały opis ;)

Każdy ma swoją "intuicyjność". Ja rozpisując potwory, BN, zaczynam od atrybutów, a nie jak oficjalnie, od KW, czy w nowszych wersjach, od charakteru. Mi jest tak lepiej, do takiego zapisu się przyzwyczaiłem, ale jak ktoś chce zaczynać inaczej, to już jego broszka. To jest dział "Zasady domowe", a więc opcjonalne, a nie "prawda objawiona".

Suldarr'essalar pisze:
...to co się komu podoba.

Suldarr'essalar pisze:
...choć rozumiem, że nie wszyscy mogą podzielać ten pogląd.

Dokładnie.
 
Awatar użytkownika
Suldarr'essalar
Arcypsion
Arcypsion
Posty: 13173
Rejestracja: sob maja 28, 2005 9:27 pm

Ładowanie różdżek i nie tylko

czw mar 15, 2012 7:52 pm

Nevin pisze:
Brzmi ciekawie. Możesz podać skąd ?
Normalnie w edycjach 2e do 3.5 czarodziej zapamiętuje poszczególne zaklęcia, ma możliwość zapamiętać jedno zaklęcie kilka razy. Może zapamiętać np. raz tarczę i dwa razy magiczny pocisk.
Ja zapisuję to jako:
Tarcza 1/1
Magiczny Pocisk 2/2
Jak zużyję np. jeden magiczny pocisk to wtedy mam 1/2 itd.
To w miarę intuicyjne podejście. Szczególnie jeśli chce się wiedzieć jakie zaklęcia już się użyło.

Nevin pisze:
To jest dział "Zasady domowe", a więc opcjonalne, a nie "prawda objawiona".
Nigdzie nie twierdziłem, że jest inaczej.
 
Awatar użytkownika
Nevin
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 341
Rejestracja: sob sty 07, 2006 2:04 pm

Re: Ładowanie różdżek i nie tylko

czw mar 15, 2012 8:54 pm

Suldarr'essalar pisze:
Ja zapisuję to jako:

Aaa...
Zabrzmiało jak jakiś super-duper-mega czar, co tylko raz na dzień można zapamiętać\rzucić, bo inaczej pozagina, zniszczy czaso-przestrzeń, czy coś :D

Suldarr'essalar pisze:
Magiczny Pocisk 2/2

Ja zapisuje jako np. 3xMagiczny pocisk i wymazuje, podkreślam, lub przekreślam, odpowiednią część, zależy czy papierowo, czy elektronicznie.

Suldarr'essalar pisze:
Nigdzie nie twierdziłem, że jest inaczej.

To raczej do innych wypowiadających się było skierowane.
 
Awatar użytkownika
Nevin
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 341
Rejestracja: sob sty 07, 2006 2:04 pm

Re: Ładowanie różdżek i nie tylko

ndz kwie 01, 2012 8:27 pm

Changelog:

v1.01
- zmieniłem ilość PD potrzebnych do rzucenia Odnowienie magii.
Ostatnio zmieniony ndz kwie 01, 2012 8:29 pm przez Nevin, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości