Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
Alfar
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 31
Rejestracja: wt maja 06, 2008 9:56 pm

Re: LARP w klimacie L5K

pn sie 31, 2009 8:32 am

Muszę powiedzieć, że LARP był przezajeświetny i nie mogę się już wręcz doczekać zdjęć z niego! :)

Pozdrowienia dla wszystkich i mam nadzieję - do zobaczenia niebawem :)
 
Awatar użytkownika
Akaszik
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 102
Rejestracja: pt sty 02, 2009 5:41 pm

Re: LARP w klimacie L5K

pn sie 31, 2009 9:29 am

1. Też mi się LARP podobał
2. Też mam nadzieję znowu z Wami zagrać (nie musi być L5K koniecznie :wink: )
3. Też czekam na zdjęcia :mrgreen:
 
Awatar użytkownika
Alfar
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 31
Rejestracja: wt maja 06, 2008 9:56 pm

LARP w klimacie L5K

pn sie 31, 2009 9:34 am

Yay! ;)
Dzień dobry Akaszik!

Ktoś jedzie na Bachanalia do Zielonej? Może tam strzelimy sobie jakiegoś l5k? ;)
 
Awatar użytkownika
Ćma
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 160
Rejestracja: śr wrz 07, 2005 8:45 pm

Re: LARP w klimacie L5K

pn sie 31, 2009 6:39 pm

Dziękujemy wszystkim graczom, którzy przyłożyli się do grania na tym, bardzo trudnym, LARPie. Dlaczego okazał się bardzo trudny? Stawiał duży nacisk na odgrywanie postaci należącej do danego klanu, dlatego początkujący gracze mieli z tym pewne problemy (brawa dla tych, którzy się postarali), zaś stare wygi męczyły się ze znalezieniem świetnie zakonspirowanych towarzyszy. Przytłaczająca i wszechobecna atmosfera konspiracji mocno niektórych z Was wystraszyła i zniechęciła do ujawniania tajemnic.

Jak widać, wyciągnęliśmy z tego premierowego "przedstawienia" wnioski na przyszłość :)

Jeszcze raz Wam dziękujemy. Byliście świetnymi graczami, my jako MG fajnie się bawiliśmy. Tych, którzy się nudzili zapraszamy w rewanżu na jakiegoś naszego przyszłego LARPa.

P.S. Zdjęcia będą niebawem. Właśnie siedzę nad nimi.
 
Awatar użytkownika
Nurgling
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 163
Rejestracja: śr wrz 17, 2008 1:35 pm

LARP w klimacie L5K

śr wrz 02, 2009 12:05 am

Dokładnie Ćma - do roboty - czekamy na kolejnego!!

bdw - a niby podobno nie da się grać larpa z graczami którzy nie znają L5K ...
 
Awatar użytkownika
Ćma
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 160
Rejestracja: śr wrz 07, 2005 8:45 pm

Re: LARP w klimacie L5K

śr wrz 02, 2009 3:39 am

Nurgling pisze:
Dokładnie Ćma - do roboty - czekamy na kolejnego!!
bdw - a niby podobno nie da się grać larpa z graczami którzy nie znają L5K ...


Czy to znaczy, że jednak wszystkim się nudziło? ;)
A na poważnie - przewidywaliśmy wszelakie możliwe scenariusze, tylko nie taki, w którym pojawią się nam w dużych ilościach gracze nie znający systemu. Wielki błąd i wpadka. W rolach staraliśmy się uwzględnić pewne niuanse... których nie da się wytłumaczyć w pięć minut, tuż przed grą.
 
Awatar użytkownika
Alfar
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 31
Rejestracja: wt maja 06, 2008 9:56 pm

LARP w klimacie L5K

śr wrz 02, 2009 8:07 am

To jest niestety problem z legendą, że istnieje szereg subtelnych rzeczy, o których dowiadujemy się poznając kolejne dodatki...
 
Awatar użytkownika
Nurgling
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 163
Rejestracja: śr wrz 17, 2008 1:35 pm

LARP w klimacie L5K

śr wrz 02, 2009 10:57 am

A ja jestem fetyszystą i uważam że gracze nie muszą czytać dodatków :P Co innego MG ale... (tu mówię o RPG - nie larpie)

Zresztą - panowie i panie, należy zacząć czas ożywiania L5K w polskim internecie. Bo to hańba, że tak mało o niej piszemy. Więc misja specjalna - do końca tego miesiąca każdy z nas pisze artykuł!
<Mirumoto Otokan popiera swoją tyradę energicznymi ruchami wachlarza>

Tylko trzeba wybrać jakiś sensowny portal do zamieszczania...
Polter? - Tor jest szefem działu RPG, a ja mam kilka jego fotek...
 
Awatar użytkownika
Alfar
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 31
Rejestracja: wt maja 06, 2008 9:56 pm

LARP w klimacie L5K

śr wrz 02, 2009 1:13 pm

Nurglu mój drogi, mam pewien plan na to, ale omówimy to przez GG ;->
 
Awatar użytkownika
Ćma
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 160
Rejestracja: śr wrz 07, 2005 8:45 pm

Re: LARP w klimacie L5K

śr wrz 02, 2009 3:14 pm

Nurgling pisze:
A ja jestem fetyszystą i uważam że gracze nie muszą czytać dodatków.
Czy jako gracz nie chciałeś kiedyś, miast tylko podążać jakimś torem wyznaczonym przez MG, tworzyć własnej intrygi, być jak Kachiko w przygodzie swojego MGa (czyli panować nad sytuacją, a nie mieć wielkie...oczy)? Nie da się bez pewnej wiedzy. Rzucanie aluzji, a nawet skorpiońskie zastraszanie źle wychodzi, jeśli "cel" nie rozumie co się do niego mówi. Dlatego wiedza wszystkich graczy na sesji/LARPie powinna być mniej-więcej równa.
- Twój pan byłby bardzo niezadowolony, gdyby się o tym dowiedział...
- Co ty mówisz? To równy gość, nie będzie miał nic przeciwko!
 
Awatar użytkownika
Nurgling
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 163
Rejestracja: śr wrz 17, 2008 1:35 pm

Re: LARP w klimacie L5K

śr wrz 02, 2009 3:37 pm

Wiedza wiedza - dla mnie 2 obejrzane filmy Kurosawy mają większą moc edukacyjną niż kilka dróg klanów :)

Uważam, że przede wszystkim uczestnik musi pamiętać że larp to nie tylko zabawa - to również trochę teatru.

(ale co ja tam wiem - to był mój drugi w życiu :)
Ostatnio zmieniony śr wrz 02, 2009 3:37 pm przez Nurgling, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Ćma
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 160
Rejestracja: śr wrz 07, 2005 8:45 pm

Re: LARP w klimacie L5K

śr wrz 02, 2009 4:14 pm

Heh, powiem tak - do efektywnego grania "Tajemnice" była potrzebna znajomość clanbooków, albo chociaż rozszerzonych charakterystyk klanów. To była jego siła (ze względu na możliwości manewru) ale i słabość (bez tego nic nie mogło pójść gładko, a pewne rzeczy założone przez nas się nie realizowały).

Nurgling pisze:
Uważam, że przede wszystkim uczestnik musi pamiętać że larp to nie tylko zabawa - to również trochę teatru.
"My się tutaj nie bawimy, my gramy"? ;)

Nie jestem zaawansowana w teorii LARPowej, ale LARP to bardzo złożona zabawa, szczególnie w hermetycznym świecie. Ale analogicznie do zwykłego RPG, sądzę, że jeśli uczestnik będzie pamiętał o swojej postaci jako całości (wiedza+osobowość+zachowanie), wszystko powinno moim zdaniem pójść dobrze.

Jeśli to był Twój drugi LARP w życiu, to gratuluję - wiele osób czuło się zagubionych, a Twoja postać pomogła im się nieco przemóc.
 
Awatar użytkownika
Akaszik
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 102
Rejestracja: pt sty 02, 2009 5:41 pm

Re: LARP w klimacie L5K

śr wrz 02, 2009 4:16 pm

Nurgling, zgadzam się, że zapoznanie się z filmami Kurosawy bardzo pomaga w tworzeniu nastroju i graniu ciekawie postaci. Daje graczowi pewność, że postępuje i wysławia się odpowiednio jak na L5K.

Z drugiej jednak strony, niuansów na których można budować typowo rokugańskie intrygi albo obelgi w nich nie ma. I być nie może, bo nie są o Szmaragdowym Cesarstwie. W związku z tym zgadzam się też z Ćmą, że lektura serii L5K jest nieodzowna dla prowadzenia poważnych gierek i kombinacji w jej ramach.

W mojej wizji LARPy dzielą się na dwa typy wyzwań - aktorskie oraz knucie – i dlatego uznaję, że każde z Was mądrze prawi i ma rację po połowie. :mrgreen:
 
Awatar użytkownika
Ćma
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 160
Rejestracja: śr wrz 07, 2005 8:45 pm

Re: LARP w klimacie L5K

śr wrz 02, 2009 4:33 pm

Legenda zawsze jest wyzwaniem aktorskim, i to niezależnie od konwencji. Są wprawdzie role łatwiejsze (nieobeznany z kulturą Jednorożec itp.), ale zazwyczaj sama grzeczność, zachowanie zgodne z postacią (również klanem), teren LARPa stanowią wyzwanie. (I tutaj wielkie brawa dla Alfar, która grając gejszą ODEGRAŁA taniec z wachlarzem - pierwszy raz widziałam takie zaangażowanie.)

Dlatego nie sądzę, żeby było konieczne odrywanie knucia od aktorstwa - umiarkowane, małe ekspresje są IMHO znacznie trudniejsze do odegrania, niż gwałtowne emocje.
Ostatnio zmieniony śr wrz 02, 2009 4:35 pm przez Ćma, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Akaszik
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 102
Rejestracja: pt sty 02, 2009 5:41 pm

LARP w klimacie L5K

śr wrz 02, 2009 4:50 pm

Ćma pisze:
było konieczne odrywanie knucia od aktorstwa

To tylko na potrzeby wywodu. :) Nie postuluję autentycznego odrywania jednego od drugiego. Teoria ma tylko dać możliwość i narzędzia rozumowania oraz jak tutaj dyskusji, ale nigdy nie opisze rzeczywistości w pełni.

BTW Ze względu na te właściwości teorii jako takich, nie zgadzam się z Wickiem, że GNS jest "bullshit" i trójkątne pudło do zamykania myślenia. :razz:
 
Awatar użytkownika
Uszaty
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 252
Rejestracja: czw paź 06, 2005 7:46 pm

LARP w klimacie L5K

śr wrz 02, 2009 10:47 pm

Chyba w każdym systemie jest tak, że jeśli istnieją jakieś dodatki, to gramy zgodnie z nimi i traktujemy wiedzę pozyskaną z nich jako pewnego rodzaju kanon, do którego wypada się stosować. Logicznym jest, że wg. nas, "wyjadaczy", należy znać Drogi, być może także parę innych pozycji, żeby dobrze (wg. nas) odgrywać postać. Problem różnej znajomości oficjalnych materiałów przez graczy jest nie do przeskoczenia. Pobierznie kiedyś przejrzałem podręcznik do Wampira i sądzę, że na LARPie też miałbym trudności. Ja jestem pełen podziwu dla osób, które słabo obeznane z systemem przyszły na LARPa. Ja się bałem, że sam będę odstawać w dół :) Tyle co mogę poradzić, to mieć w zanadrzu sporo łatwych ról - yojimbo, zwykłych bushi, osób podległych innym graczom (małżonkowie dyplomatów) itp. oraz odpowiednie ich rozdawanie.

Firmy Kurosawy to są dobre dla roninów w konwencji Comedy :)

Co do GNS'u, Wick miał w charakterystycznym dla siebie, prowokatorskim sensie rację. Jako całościowy system GNS to bullshit, jako elementy próbujące tłumaczyć pewne aspekty RPG - ujdzie.
 
Awatar użytkownika
Akaszik
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 102
Rejestracja: pt sty 02, 2009 5:41 pm

Re: LARP w klimacie L5K

czw wrz 03, 2009 12:15 am

Z samych małżonków i szeregowych posługaczy trudno LARPa zbudować. A w dodatku jak się odgrywający te postacie zaczną nudzić, (bo to mało ważne role i mało do roboty), zaczną swoją własną fabułę i własny klimat, które mogą zrujnować te przygotowane przez MG.

Dlatego proponuję próbować inaczej: zapodać najważniejsze myśli z dodatku lub skopiować kluczowy fragment i zażądać zapoznania się z nim. Zaś nieznajomość pominiętych elementów zrzucić na odmienną wizję świata preferowaną przez postać.

Ponadto doradzić: graczu, wyobraź sobie, że jesteś mądrzejszy niż jesteś i graj. – Mnie kiedyś ta wskazówka bardzo pomogła. 8)
Ostatnio zmieniony czw wrz 03, 2009 12:16 am przez Akaszik, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Alfar
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 31
Rejestracja: wt maja 06, 2008 9:56 pm

LARP w klimacie L5K

czw wrz 03, 2009 8:21 am

hmm niedawno Ordos w Poznaniu zrobił LARPa o najniższej klasie społecznej - o tragarzach i rzemieślnikach, biedakach, nad którymi unosiły się głowy dwójki samurajów zaledwie i.. LARP wyszedł fenomenalnie!

Da sie, tylko trzeba chcieć..
 
Awatar użytkownika
Akaszik
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 102
Rejestracja: pt sty 02, 2009 5:41 pm

Re: LARP w klimacie L5K

czw wrz 03, 2009 1:54 pm

Podejrzewam, że na LARPie Ordosa wspomniani heimini - mimo że heimini - byli ważnymi postaciami, a nie tłem. Ja pisząc o "szeregowych posługaczach" miałam na myśli robienie ról klasy B (w odrażeniu od postaci klasy B, o których IMHO piszesz Ty). :)
 
Awatar użytkownika
Alfar
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 31
Rejestracja: wt maja 06, 2008 9:56 pm

LARP w klimacie L5K

czw wrz 03, 2009 2:01 pm

jasne, zgadza się, tam oni mieli role klasy A ;) choć nie wszyscy. To był mini larp na 10 osób. Przy czym klimat był jak w "Ame agaru"

yay...
 
Awatar użytkownika
Jester
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 41
Rejestracja: wt sty 17, 2006 3:22 am

Re: LARP w klimacie L5K

czw wrz 03, 2009 2:08 pm

Ale czy to aby nie było tak, że to właśnie heimini etc. byli tam najważniejsi (najbardziej dopracowani) i to oni tworzyli tego LARPa? Bo z tego co pamiętam, to owych dwóch samurajów było specyficznym, bo kastowo ważniejszym, tłem. Jest jedna rzecz, która mogłaby umożliwić granie systemowo mało ważnymi postaciami - konwencja obyczajowa i większe skomplikowanie postaci. Zauważcie, że według L5K heimin to po prostu heimin. Ale jeżeli ów dostanie kilka cech, swoją osobowość i inne z pozoru niepotrzebne rzeczy to stanie się Heiminem.

Co do filmów Kurosawa to załatwiają tylko sprawę powierzchownie (odnośnie zachowań i motoryki) do systemu nie nawiązując w ogóle. Bo widzisz Nurgling(u?) na LARPie gracze pytali mnie głównie o system czyli co to jest i dlaczego z tym oraz po co mi coś takiego. Tak więc, żeby grać to Kurosawa wystarczy, ale żeby rozumieć dlaczego się tak gra to jakaś errata by się przydała (patrz przeglądanie podręcznika do 3ed przed LARPem - apage).

A tak poza tym, to witam wszystkich...
Tak, tutaj tez jestem pod innym nickiem :P
 
Awatar użytkownika
Nurgling
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 163
Rejestracja: śr wrz 17, 2008 1:35 pm

LARP w klimacie L5K

czw wrz 03, 2009 2:16 pm

Dlatego zrobiłem prelkę o L5K przed larpem...

Umieszczenia jej o 16 w czwartek nie skomentuje...
 
Awatar użytkownika
Alfar
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 31
Rejestracja: wt maja 06, 2008 9:56 pm

LARP w klimacie L5K

czw wrz 03, 2009 2:29 pm

Ależ Mendo masz absolutną rację;))

jezu jakie to forum jest nieczytelne..
 
Awatar użytkownika
Ćma
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 160
Rejestracja: śr wrz 07, 2005 8:45 pm

Re: LARP w klimacie L5K

czw wrz 03, 2009 2:34 pm

Heh, może być jeden problem z tymi heiminami - i możliwe, że część osób będzie myślała pod tym względem podobnie do mnie. Grając w L5K chcę grać samurajem. Na to nastawiony jest system, tam są zgromadzone najfajniejsze jego patenty.
 
Awatar użytkownika
Nurgling
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 163
Rejestracja: śr wrz 17, 2008 1:35 pm

Re: LARP w klimacie L5K

czw wrz 03, 2009 2:41 pm

http://www.szal-art.pl/maski-gipsowe_520/

Obadajcie !
ja spadłem z krzesła jak zobaczyłem - już szykuję plakatówki :)

przymierzałem i ...

wygodne, w miarę lekkie, z gumeczką w komplecie

cena 15 zł...
maska 2.jpg
maska 2.jpg (73.88 KiB) Przejrzano 2982 razy
maska.jpg
maska.jpg (57.25 KiB) Przejrzano 2983 razy
Ostatnio zmieniony czw wrz 03, 2009 2:45 pm przez Nurgling, łącznie zmieniany 3 razy.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Alfar
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 31
Rejestracja: wt maja 06, 2008 9:56 pm

LARP w klimacie L5K

czw wrz 03, 2009 2:46 pm

Mamy w poznaniu sklep z takimi maskami:P
 
Awatar użytkownika
Ćma
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 160
Rejestracja: śr wrz 07, 2005 8:45 pm

Re: LARP w klimacie L5K

czw wrz 03, 2009 2:50 pm

A my we Wrocławiu chyba nie ;(
Świetna rzecz, kolega chciał sobie taką zrobić. Ma ktoś może recepturę?
Ostatnio zmieniony czw wrz 03, 2009 2:51 pm przez Ćma, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Alfar
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 31
Rejestracja: wt maja 06, 2008 9:56 pm

LARP w klimacie L5K

czw wrz 03, 2009 3:02 pm

na pewno macie jakiś plastyczny sklep w którym mają maski. Zapytam przyjaciela z Wrocławia - Chestera. On powinien ogarnąć to-to.
 
Awatar użytkownika
Nurgling
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 163
Rejestracja: śr wrz 17, 2008 1:35 pm

LARP w klimacie L5K

czw wrz 03, 2009 3:28 pm

Szukajcie w sklepach dla plastyków. Na bank jakiś musicie mieć.
 
Awatar użytkownika
Uszaty
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 252
Rejestracja: czw paź 06, 2005 7:46 pm

Re: LARP w klimacie L5K

czw wrz 03, 2009 9:27 pm

Ćma pisze:
Grając w L5K chcę grać samurajem. Na to nastawiony jest system, tam są zgromadzone najfajniejsze jego patenty.

Za mną już od dawna chodzi mnich, taki prawdziwy, nie pozer-Togashi :D

Z tymi postaciami typu yojimbo czy żona/mąż nie zrozumieliście moich intencji. Chodzi tu o to, że postać taka ma swojego pana/małżonka, którzy mogą pomagać tej mniej doświadczonej postaci w trudnych chwilach, doradzać, korygować drobne pomyłki itp. Niedoświadczony gracz ma oparcie w doświadczonym graczu. Nigdzie też nie napisałem, że te postacie mają być drugorzędne i mniej ciekawe. Tu już jednak wszystko w rękach prowadzących.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości