Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
DibiZibi
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 4316
Rejestracja: śr lis 15, 2006 9:50 pm

Lekcje dla nowicjuszy

pn maja 10, 2010 10:41 pm

dzemeuksis pisze:
czyli nie praktykuje się, żeby np. MG dostarczył gotowe postacie (przynajmniej od strony mechanicznej) i samodzielnie zajmował się wszystkimi kwestiami technicznymi?


W wielu sesjach MG samodzielnie zajmuje się mechaniką podczas gry, ale przypadki gdy przydziela gotową postać na starcie są ekstremalnie rzadkie.
Nie radziłbym żeby czekać na taką sesję.


W większości przypadków MG z chęcią pomagają z mechaniką / tworzeniem postaci.
Tym bardziej że rozpisanie postaci na 1 poziomie (na którym grana jest znaczna część sesji) zajmuje raptem kilka minut i na pewno znajdzie się zawsze ktoś kto może to dla ciebie zrobić lub po prostu pomóc.
Ostatnio zmieniony pn maja 10, 2010 10:43 pm przez DibiZibi, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód:
 
ObelixusPl
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 26
Rejestracja: śr lip 08, 2009 5:39 pm

Lekcje dla nowicjuszy

sob maja 29, 2010 7:37 pm

a ja mam pytanko
jak się robi postać na wyższych levelach ?
chyba widziałem w podręczniku ale nie mogę znowu znaleźć
 
Heretyk
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 5036
Rejestracja: pn mar 28, 2005 12:23 pm

Lekcje dla nowicjuszy

pn maja 31, 2010 9:01 am

Bardzo prosto.
Postępujesz tak jak byś awansował normalnie. Po kolei rozwijasz poziomy aż osiągniesz ten satysfakcjonujący. Tabelki z odpowiednimi informacjami są przy każdej klasie w podręczniku podstawowym. W Podręczniku Mistrza Podziemi jest tabelka określająca ile kasy postać na danym poziomie otrzymuje. Pamiętać należy że na 3 i kolejnych podzielnych przez 3 dostajesz atut. a co 4 poziomy jeden punkt na atrybuty.
To tyle.
 
ObelixusPl
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 26
Rejestracja: śr lip 08, 2009 5:39 pm

Lekcje dla nowicjuszy

pn maja 31, 2010 3:56 pm

dzięki .
Co 4 od pierwszego ?
 
Awatar użytkownika
Amanea
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1629
Rejestracja: wt sty 05, 2010 1:31 pm

Lekcje dla nowicjuszy

pn maja 31, 2010 4:02 pm

Na 4., na 8., na 12., na 16. etc. :)
 
ObelixusPl
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 26
Rejestracja: śr lip 08, 2009 5:39 pm

Lekcje dla nowicjuszy

pt cze 04, 2010 6:05 pm

jeszcze jedno pytanko .
jest takie zaklęcie Jak Naładowanie Laski i jeśli istnieje gdzie się znajduję ?
 
Awatar użytkownika
DibiZibi
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 4316
Rejestracja: śr lis 15, 2006 9:50 pm

Lekcje dla nowicjuszy

wt cze 08, 2010 11:44 pm

ObelixusPl pisze:
jest takie zaklęcie Jak Naładowanie Laski i jeśli istnieje gdzie się znajduję ?


Nie znam polskich nazw, ale być może chodzi Ci o Spellstaff

To zaklęcie druida, 6 poziomu powoduje że możesz rzucić zaklęcie na kij / laskę, a zostanie ono załadowane w przedmiocie i pozostanie tam aż go nie użyjesz.

Z podręcznika gracza.
 
Awatar użytkownika
Rychter
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 60
Rejestracja: sob lip 03, 2010 3:41 pm

Re: Lekcje dla nowicjuszy

pn lip 05, 2010 2:40 pm

Witam!
Znam mechanikę systemu dnd 3.5, jakiś czas grałem ze swoją ekipą, od roku nie grałem w ogóle. Doświadczenie z grą umiarkowane. Posiadam podstawowy komplet podręczników.
Jeśli chodzi o grę przez forum, jestem kompletnie zielony. Mógłby mi ktoś to wytłumaczyć? Nie bardzo wiem też jak zrobić kartę postaci.
Jeśli znajdzie się ktoś kto mi to wytłumaczy chciałbym znaleźć jakąś sesję dla siebie. Z tego co widzę z większość sesji wykorzystuje system gestalt, o którym nie mam pojęcia, albo odbywają się w świecie FR, z którym niestety nie miałem styczności, nie wiem czy nieznajomość settingu przeszkadzałaby w grze.
Pozdrawiam!

Kontakt
gg: 4807345
e-mail: [email protected]
może być też pw, ale najwygodniej będzie chyba przez gg :D
 
Awatar użytkownika
Nefarius
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3957
Rejestracja: śr mar 08, 2006 6:39 pm

Re: Lekcje dla nowicjuszy

pn lip 05, 2010 9:06 pm

Wyjaśnione ;]
 
Awatar użytkownika
Tomasz Morus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23
Rejestracja: śr lip 07, 2010 3:32 pm

Lekcje dla nowicjuszy

śr lip 07, 2010 4:36 pm

Witam!

To mój pierwszy post na forum Poltera. Zarejestrowałem się zainteresowany m.in. możliwością spróbowania swoich sił w PBF. Do tej pory miałem tylko okazję obserwować sesje (zarówno tu, jak i kilku innych forach), natomiast jeszcze nigdy grałem przez forum. Coraz większa ilość obowiązków (rodzina, praca) sprawia, że na RPG mam teraz bardzo mało czasu, granie „na żywo” niestety nie wchodzi już w grę.

W związku z tym chciałbym spróbować swoich sił w PBF. Doświadczenie w grach fabularnych mam spore, ale tylko w tradycyjnej formie. Bardzo chętnie zagrałbym w fantasy, ale równie dobrze mogę spróbować innych konwencji. Ważne dla mnie jest tylko to, by scenariusz nie wymagał ogromnej wiedzy odnośnie jakiegoś świata i mechaniki (z tego, co widzę, to najgorszy wariant to Zapomniane Krainy na D&D 3.5, zupełnie nie znam tego settingu, a d20 już prawie zapomniałem) – myślę, że autorskie pomysły MG i graczy mogą być równie dobre, co piszących podręczniki. Bazę teoretyczną mam dość dobrą – śledziłem dość regularnie kilka sesji, przeczytałem też obie części tekstu o PBF z Poltera. Z praktyką jest natomiast krucho – myślę, że mogę mieć problem z wyczuciem, jak wielką władzę ma gracz nad toczącymi się wydarzeniami. Może znajdzie się jakaś sesja dla takiego nowicjusza, jak ja? Jeśli, oczywiście, w grę wchodzi prowadzenie dla kogoś, kto będzie miał czas na maksymalnie 2-3 posty tygodniowo, z częstszym pisaniem może być krucho. :)
Ostatnio zmieniony śr lip 07, 2010 4:36 pm przez Tomasz Morus, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
von Mansfeld
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1778
Rejestracja: wt lip 29, 2008 7:31 am

Lekcje dla nowicjuszy

śr lip 07, 2010 5:06 pm

Tomasz Morus pisze:
(z tego, co widzę, to najgorszy wariant to Zapomniane Krainy na D&D 3.5, zupełnie nie znam tego settingu, a d20 już prawie zapomniałem)


Akurat ja mam znikome pojęcie o FR, tak w prawdzie. :mrgreen: A co rusz gram w "FR".

Tomasz Morus pisze:
Z praktyką jest natomiast krucho – myślę, że mogę mieć problem z wyczuciem, jak wielką władzę ma gracz nad toczącymi się wydarzeniami.


Podobnie jak w sesjach "w świecie rzeczywistym". Czasem trochę większą, ale wtedy MG ci to powie lub naprostuje w razie czego.

Tomasz Morus pisze:
Jeśli, oczywiście, w grę wchodzi prowadzenie dla kogoś, kto będzie miał czas na maksymalnie 2-3 posty tygodniowo, z częstszym pisaniem może być krucho. :)


Narzekają, że "1-2/tygodniowo" to mało, a samo rzadko co piszą częściej niż 3 posty w tygodniu. ;)

Z czego co napisałeś, spełniasz wymagania. Pogadaj z jakimś MG sesji i spróbuj dołączyć się.
 
Awatar użytkownika
Morel
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 4566
Rejestracja: śr mar 03, 2010 10:59 am

Lekcje dla nowicjuszy

śr lip 07, 2010 5:26 pm

Jakby się zebrała trójka czwórka nawet początkujących, to mógłbym poprowadzić sesję lekką, łatwą i przyjemną.
Tomasz - jeżeli masz jakieś pytania - zapraszam na gg ;)
 
Awatar użytkownika
daamian87
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1315
Rejestracja: wt gru 29, 2009 10:39 am

Lekcje dla nowicjuszy

śr lip 07, 2010 5:52 pm

Gdybyś Anku coś miał tworzyć, to ja chętnie dołączę :) odezwij się w razie czego z łaski swojej na gg lub PW :)
 
Awatar użytkownika
Tomasz Morus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23
Rejestracja: śr lip 07, 2010 3:32 pm

Lekcje dla nowicjuszy

śr lip 07, 2010 5:59 pm

Laveris de Navarro pisze:
Podobnie jak w sesjach "w świecie rzeczywistym". Czasem trochę większą, ale wtedy MG ci to powie lub naprostuje w razie czego.

Nie jest tak, że jednak nieco większą? Nie mogę sobie wyobrazić, w którym momencie następuje odpowiednik rzutu kostką - w końcu MG ma podjąć decyzję, czy jakaś czynność się powiodła, czy też nie. Jeśli gracz nie ma większej władzy, niż normalnie, oznaczałoby to, że posty graczy powinny być albo krótkie i częste, albo połowę rzeczy trzeba by załatwiać w temacie z komentarzami. No, ale to może tylko moje obawy, a w rzeczywistości wszystko będzie dobrze grało :)


Ank pisze:
Jakby się zebrała trójka czwórka nawet początkujących, to mógłbym poprowadzić sesję lekką, łatwą i przyjemną.

Świetnie - jakieś propozycje światów/konwencji?

Przy okazji, zapomniałem o jednej sprawie. GG co prawda posiadam, a przynajmniej miałem jeszcze swój numer kilka tygodni temu, ale używam go bardzo rzadko albo wcale - do komputera siadam z doskoku, więc regularnego kontaktu przez GG ze mną raczej nie będzie. Może być PW zamiast GG? :)
 
Awatar użytkownika
Feniks
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 5008
Rejestracja: ndz lis 07, 2004 10:34 am

Lekcje dla nowicjuszy

śr lip 07, 2010 6:08 pm

Nie jest tak, że jednak nieco większą? Nie mogę sobie wyobrazić, w którym momencie następuje odpowiednik rzutu kostką - w końcu MG ma podjąć decyzję, czy jakaś czynność się powiodła, czy też nie. Jeśli gracz nie ma większej władzy, niż normalnie, oznaczałoby to, że posty graczy powinny być albo krótkie i częste, albo połowę rzeczy trzeba by załatwiać w temacie z komentarzami. No, ale to może tylko moje obawy, a w rzeczywistości wszystko będzie dobrze grało


Rzut następuje wtedy kiedy by normalnie nastąpił na sesji.

Przykład grasz sobie łotrzykiem i wchodzcie do nowego pomieszczenia więc twój post może wyglądać tak.

" Kiedy łotrzyk wszedł do pomieszczenia, uważnie rozgląda się na boki w poszukiwaniu wszelkiego zagrożenia, sprawdza po kolei najpierw podłogi i ściany, następnie dopiero bierze się za szafki i kufry jakie w nim się znajdują.
Jeżeli tylko znajduje jakąś pułapkę od razu informuje swoich towarzyszy i każe im zaczekać na zewnątrz i rozbraja urządzenie.
Dopiero kiedy przekona się, że wszystko jest zrobione wpuszcza swoich towarzyszy do pomieszczenia samemu ukrywając się w koncie sali.


"
 
Awatar użytkownika
Morel
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 4566
Rejestracja: śr mar 03, 2010 10:59 am

Lekcje dla nowicjuszy

śr lip 07, 2010 7:40 pm

Feniks pisze:
Rzut następuje wtedy kiedy by normalnie nastąpił na sesji.

Zakładając, że rzuca gracz ;)

Tomasz Morus pisze:
Przy okazji, zapomniałem o jednej sprawie. GG co prawda posiadam, a przynajmniej miałem jeszcze swój numer kilka tygodni temu, ale używam go bardzo rzadko albo wcale - do komputera siadam z doskoku, więc regularnego kontaktu przez GG ze mną raczej nie będzie. Może być PW zamiast GG?

Spokojnie możesz pisać na PW :)

Tomasz Morus pisze:
Świetnie - jakieś propozycje światów/konwencji?

Raczej na początek storytell na wesoło, coby wprowadzić w PBFy, a nie od razu rzucać na głęboką wodę. Jak się spodoba, to można spróbować czegoś więcej - jakiegoś prostego scenarka z mechaniką.
Jestem raczej osobą, która wprowadza małymi kroczkami, więc nie wszystko na raz ;)

daamian87 pisze:
Gdybyś Anku coś miał tworzyć, to ja chętnie dołączę :) odezwij się w razie czego z łaski swojej na gg lub PW :)

Będę dawał znać ;)
 
Awatar użytkownika
Feniks
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 5008
Rejestracja: ndz lis 07, 2004 10:34 am

Lekcje dla nowicjuszy

śr lip 07, 2010 8:19 pm

Zakładając, że rzuca gracz


Racja, czasem rzuca tylko MG.
 
Awatar użytkownika
Tomasz Morus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23
Rejestracja: śr lip 07, 2010 3:32 pm

Lekcje dla nowicjuszy

śr lip 07, 2010 9:33 pm

Ank pisze:
Spokojnie możesz pisać na PW

Pytań w sumie na razie nie mam - przeczytam jeszcze raz teksty o PBF i może wtedy coś się nasunie na myśl. Na tą chwilę wszystko jest jasne.

Feniks, widziałem, że otworzyłeś rekrutację do Burning Empires. Wciąż nie ma graczy? Jeśli nowicjusz mógłby się załapać do takiej gry, ja byłbym chętny tak za 2-3 tygodnie. Realia Iron Empires znam z komiksów, podręcznik mogę pożyczyć i (spróbować) ogarnąć. Jeśli, oczywiście, znajdą się inni chętni i tempo postowania nie będzie zbyt szybkie ;)
 
Awatar użytkownika
Feniks
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 5008
Rejestracja: ndz lis 07, 2004 10:34 am

Lekcje dla nowicjuszy

śr lip 07, 2010 11:10 pm

Tempo postania będzie raczej normalne 2 posty na tydzień pewnie mogę zacząć przy 2 graczach.
 
Awatar użytkownika
Pogo
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: czw lip 08, 2010 9:15 am

Lekcje dla nowicjuszy

czw lip 08, 2010 11:10 am

Ja też chciałbym zagrać miałem już styczność z D&D ale to było dawno a nasz MG nie zbyt potrafił to poprowadzić. Jego sesje nie były zbytnio ciekawe a gracze nie mieli pola do popisu tu podaje swój mail [email protected]. Jakby co zapoznam się z mechaniką i mogę grać...proszę o wskazówki jak mniej więcej taką sesja się gra.... Dziękuję :D
Ostatnio zmieniony czw lip 08, 2010 11:14 am przez Pogo, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Rodriguez
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1252
Rejestracja: wt lip 14, 2009 8:23 pm

Re: Lekcje dla nowicjuszy

czw lip 08, 2010 11:50 am

Witam... mam na imię Łukasz, niedługo kończę 22 lata. Jeszcze nigdy nie grałem w żadnego RPG-a, a skróty D&D czy MG po dziś dzień kojarzą mi się z markami telewizorów...

Wybaczcie, nie mogłem się powtrzymać :hahaha:
 
Awatar użytkownika
DibiZibi
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 4316
Rejestracja: śr lis 15, 2006 9:50 pm

Lekcje dla nowicjuszy

czw lip 08, 2010 3:41 pm

Uwaga, uwaga, ważna rada dla nowicjuszy i wszystkich którzy kiedyś tam mieli styczność z D&D, ale nie wiedzą jak wygląda gra na forum :

Otwórzcie dowolny temat sesyjny (najlepiej z sesji "dla początkujących") i poczytajcie.
Naprawdę, by dobrze grać przez forum nie trzeba wiedzieć więcej niż można wywnioskować i nauczyć się czytając sesję. I nie trzeba czytać całej. Pół strony wystarczy żeby dowiedzieć się o co chodzi.


Wszyscy z chęcią odpowiemy na wasze pytania, ale myślą że wielu doświadczonych użytkowników podpisze się pod tą wiadomością.

Są przypadki że ludzie pytają się mnie jak wygląda sesja, a na pytanie : Czytałeś temat? odpowiadają krótkim "nie".
Ostatnio zmieniony czw lip 08, 2010 3:42 pm przez DibiZibi, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Rychter
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 60
Rejestracja: sob lip 03, 2010 3:41 pm

Lekcje dla nowicjuszy

wt lip 20, 2010 10:57 am

Może mi ktoś wytłumaczyć, jak stworzyć postać gestalt? Jeśli podobny wątek już gdzieś jest, sorki, ja nie znalazłem :)

gg4807345
 
Awatar użytkownika
dreamwalker
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2250
Rejestracja: pn gru 19, 2005 9:39 pm

Lekcje dla nowicjuszy

wt sie 03, 2010 9:31 pm

Początkujących zapraszamy do zapoznania się z tymi tematami:
jak-grac-w-sesje-forumowe-vt60387.html
czesto-zadawane-pytania-vt60388.html
 
ObelixusPl
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 26
Rejestracja: śr lip 08, 2009 5:39 pm

Lekcje dla nowicjuszy

pt sie 06, 2010 10:10 pm

A co to jest Gestalt ?
 
Awatar użytkownika
DibiZibi
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 4316
Rejestracja: śr lis 15, 2006 9:50 pm

Lekcje dla nowicjuszy

pt sie 06, 2010 10:32 pm

ObelixusPl pisze:
A co to jest Gestalt ?


Pod linkiem jest napisane.
Gestalt to popularny ostatnio na polterze wariant tworzenia postaci, według którego na każdym poziomie, zamiast jednej, wybierasz dwie klasy w których awansujesz (na raz), w każdym z aspektów (kość wytrzymałości, atak, rzuty obronne), używając tego co zapewnia silniejsza pod tym względem klasa.
 
ObelixusPl
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 26
Rejestracja: śr lip 08, 2009 5:39 pm

Lekcje dla nowicjuszy

pt sie 06, 2010 10:46 pm

dzięki za pomoc . był poradnik ale po angielsku .
 
Awatar użytkownika
dreamwalker
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2250
Rejestracja: pn gru 19, 2005 9:39 pm

Lekcje dla nowicjuszy

pt sie 06, 2010 10:57 pm

Właściwie, to nie ma podręcznika z gestaltami przetłumaczonego na polski.
Szczegółowe zasady ich dotyczące znajdziesz tylko po angielsku.
 
Stanisławski
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: czw sty 20, 2011 10:04 pm

Lekcje dla nowicjuszy

czw sty 20, 2011 10:14 pm

Cześć. Chciałbym się dołączyć do jakiejś sesji forumowej. Nigdy jednak na forum nie grałem. Co do samego RPG to mam dość spore doświadczenie z D&D. Jednak nie mam teraz dostępu do podręczników.
 
vampirek2009

Lekcje dla nowicjuszy

czw sty 20, 2011 10:57 pm

Wejdź na stronę http://www.d20srd.org. Tam znajdziesz wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy, całkowicie za darmo i legalnie. Jest tam tylko Core, ale na początek wystarczy. Są tam między innymi opisane zasady tworzenia Gestaltów. Strona oczywiście po angielsku.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości