Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
Królik
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 201
Rejestracja: ndz maja 25, 2008 8:42 am

Licencja Otwartej Gry, Prawa autorskie, itp.

sob maja 29, 2010 1:35 pm

Mam takie pytanie. Ile podręcznika mogę wykorzystać by stworzyć darmowy system? Gdzie zaczyna się piractwo. Chodzi mi głównie o core1 (PHB, DMG oraz MM). Co mogę wykorzystać, a co właściwie muszę wymyślać sam?

Za pomoc dziękuje,
Azteco
 
Awatar użytkownika
Kamulec
Administrator, Koordynator społeczności
Administrator, Koordynator społeczności
Posty: 2341
Rejestracja: sob lip 09, 2005 12:32 pm

Licencja Otwartej Gry, Prawa autorskie, itp.

sob maja 29, 2010 8:29 pm

Ostatnio zmieniony sob maja 29, 2010 8:29 pm przez Kamulec, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Królik
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 201
Rejestracja: ndz maja 25, 2008 8:42 am

Licencja Otwartej Gry, Prawa autorskie, itp.

sob maja 29, 2010 9:00 pm

Chodzi mi o 4 edycje. Jakoś tego GSL zrozumieć nie mogę.
 
Awatar użytkownika
Kamulec
Administrator, Koordynator społeczności
Administrator, Koordynator społeczności
Posty: 2341
Rejestracja: sob lip 09, 2005 12:32 pm

Licencja Otwartej Gry, Prawa autorskie, itp.

ndz maja 30, 2010 2:43 pm

Wybacz nieuwagę. Ogółem GSL pozwala wykorzystywać to, co znajduje się w załączonym pliku na stronie WotC, ale są to głównie nazwy (np. nazwa klasy - lista nazw mocy). Szczegółów nie znam.

Z szczegółami na razie się nie zapoznawałem.
Ostatnio zmieniony ndz maja 30, 2010 2:43 pm przez Kamulec, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Królik
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 201
Rejestracja: ndz maja 25, 2008 8:42 am

Licencja Otwartej Gry, Prawa autorskie, itp.

ndz maja 30, 2010 3:16 pm

To inaczej sformułuje pytanie. Czy mogę wykorzystać ogólną mechanikę d20 oraz część zasad 4.0 edycji (walka oraz testy umiejętności oraz atrybutów, nazwy atrybutów oraz rodzaje modyfikatorów) bez naruszania licencji?

P.s. Jeżeli system do użytku własnego lub rozprowadzania nie komercjalnego to mam się martwić licencją czy nie?
 
Steenan
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 1299
Rejestracja: czw mar 04, 2004 8:58 pm

Licencja Otwartej Gry, Prawa autorskie, itp.

ndz maja 30, 2010 5:12 pm

Jeśli robisz coś na użytek własny i osób, które osobiście znasz, nie musisz przejmować się żadnymi licencjami. Jeśli publikujesz coś niekomercyjnie, musisz; niektóre licencje pozwalają na więcej w przypadku zastosowań niekomercyjnych, ale nie jest to zasadą.

Mechaniki jako takiej nie da się opatentować ani w inny sposób zastrzec, więc na pewno możesz z niej korzystać. Konkretny tekst opisujący te zasady podlega jednak licencji. Podobnie, nazwy istot, mocy itp. mogą być zastrzeżone i korzystać z nich można jedynie zgodnie z licencją.
 
Awatar użytkownika
Zireael
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3534
Rejestracja: wt maja 24, 2005 3:11 pm

Re: Licencja Otwartej Gry, Prawa autorskie, itp.

pn sie 23, 2010 12:44 pm

Jak jest z konwersjami z 4.0 na 3.0? Pytam teoretycznie, bo 4.0 kompletnie nie znam i na oczy nie widziałam, a na forum Wizards albo na Candlekeep słyszałam, że teraz się na takie konwersje nie pozwala...
 
Awatar użytkownika
Suldarr'essalar
Arcypsion
Arcypsion
Posty: 13173
Rejestracja: sob maja 28, 2005 9:27 pm

Licencja Otwartej Gry, Prawa autorskie, itp.

pn sie 23, 2010 2:31 pm

Zireael pisze:
Jak jest z konwersjami z 4.0 na 3.0?
Trudne, choć nie niemożliwe. To tak jakbyś chciała skonwertować warhammera na dedeki. Wierności nie osiagniesz, natrudzisz się, a w efekcie i tak lepiej zagrać w coś innego.
 
Awatar użytkownika
Zireael
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3534
Rejestracja: wt maja 24, 2005 3:11 pm

Re: Licencja Otwartej Gry, Prawa autorskie, itp.

pn sie 23, 2010 2:35 pm

Nie o to mi chodziło, a o to, że podobno Wizardzi zabraniają robienia takich konwersji.
 
Awatar użytkownika
Zireael
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3534
Rejestracja: wt maja 24, 2005 3:11 pm

Re: Licencja Otwartej Gry, Prawa autorskie, itp.

pt gru 03, 2010 9:34 am

Podbijam i proszę o odpowiedź na pytanie powyżej.
 
Awatar użytkownika
Kamulec
Administrator, Koordynator społeczności
Administrator, Koordynator społeczności
Posty: 2341
Rejestracja: sob lip 09, 2005 12:32 pm

Licencja Otwartej Gry, Prawa autorskie, itp.

pt gru 03, 2010 12:44 pm

Mówisz, że maca z krwią niemowląt? To odpowiem jako taki.

Na własny użytek oczywiście wolno.

Jedyne oficjalnie dozwolone konwersje materiałów podręcznikowych to przerabianie SRD. Cała reszta jest objęta prawami autorskimi, więc nie możesz kopiować. Natomiast prawo polskie pozwala Ci:
- napisać nakładkę (np. podając, że opisy fabularne są w podręczniku)
- napisać na podstawie, ale własnymi słowami

Prawo amerykańskie (gdybyś publikowała na amerykańskich stronach, szczególnie po angielsku) nie pozwala na parafrazowanie, jeżeli jest ono wbrew interesom autora, jeżeli jednak napiszesz mocno inaczej (tzn. zamiast pisać każde zdanie innymi słowami napiszesz zachowując sens akapitów) powinno być to dozwolone.
 
Awatar użytkownika
Zireael
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3534
Rejestracja: wt maja 24, 2005 3:11 pm

Re: Licencja Otwartej Gry, Prawa autorskie, itp.

pt gru 03, 2010 2:08 pm

Przecież wiadomo, że innymi słowami. Chodzi o konwersje paru potworków z 4e na 3e, które miałyby pojawić się na forum Poltera. WotC nie miało nic przeciw konwersjom z AD&D na D&D 3.5 (pełno ich było choćby na ich oficjalnym forum), toteż zdziwiły mnie głosy, że jakiekolwiek konwersje z 4e na 3e są zabronione.
 
Awatar użytkownika
Kamulec
Administrator, Koordynator społeczności
Administrator, Koordynator społeczności
Posty: 2341
Rejestracja: sob lip 09, 2005 12:32 pm

Licencja Otwartej Gry, Prawa autorskie, itp.

pt gru 03, 2010 6:02 pm

Na forum Poltera obowiązuje polskie prawo. W jego myśl nie możesz:
  1. kopiować
  2. kopiować
  3. kopiować
Czyli konwersję napisaną własnymi słowami możesz zrobić i nie musisz przejmować się, co WotC pomyśli. Polter nie jest przecież ich agendą by analizować, czy będą z tego powodu szczęśliwi.

Jedynie przy potworach można by rozważać, czy forma rozpisania statystyk nie jest przedmiotem prawa autorskiego (o ile jest twórcza, to mu podlega).
Ostatnio zmieniony pt gru 03, 2010 6:08 pm przez Kamulec, łącznie zmieniany 3 razy.
Powód:
 
Awatar użytkownika
Sadhaka
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: sob sty 08, 2011 2:03 am

Re: Licencja Otwartej Gry, Prawa autorskie, itp.

śr sty 19, 2011 12:27 pm

Zireael pisze:
Jak jest z konwersjami z 4.0 na 3.0? Pytam teoretycznie, bo 4.0 kompletnie nie znam i na oczy nie widziałam, a na forum Wizards albo na Candlekeep słyszałam, że teraz się na takie konwersje nie pozwala...

Nie zabrania, a radzi wraz z nową edycją stworzyć nowe postacie. Co do konwersji potworów to zmieniły się trochę zasady i teraz potwory pełnią pewną przypisaną rolę w grze. Niektóre wypadły bo stały się zbędne wraz z nową kosmologią, itp. Jak bardzo Ci zależy to może spróbuj stworzyć danego stwora wg. nowych zasad, niejako od zera, ale opierając się o 3e jako źródło inspiracji.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości