Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
Lack
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 117
Rejestracja: śr kwie 14, 2004 3:18 pm

Lista nieuczciwych traderów

wt lis 30, 2004 9:07 pm

Cześć,

W związku z nasilającymi się ostatnio przypadkami oszukiwania przy wymianach przez internet, a także zwykłych kradzieży kart w klubach zaproponowane zostało utworzenie listy takich nieuczyciwych "magicowców".
Co do potrzebności chyba nie ma sensu dyskutować, dobrze by było jednak ustanowić pewne zasady.
1) Kogo ma obejmować lista? Złodzei internetowych i pospolitych napewno, czy wliczyć także osoby które np. wylicytując przedmiot na allegro czy innym serwisie aukcyjnym i odmówią kupna/sprzedających odmawiających sprzedaży?
2) Procedura? W jaki sposób ma być aktualizowana lista żeby nie skrzywdzić niekogo niewinnego? Jaki sposób weryfikacji?
3) Forma - proponuje utworzyć dwa wątki tutaj, w dziale Trade. W jednym, zamkniętym byłaby lista bad trader'ów, drugi byłby przeznaczony do informowania o takich przypadkach.

Proszę o opinie i pomysły
Ostatnio zmieniony pn lip 16, 2018 11:02 pm przez Lord Xan, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: literówka z tytułu
 
Awatar użytkownika
PonuryZniwiarz
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 38
Rejestracja: sob lut 14, 2004 8:09 pm

wt lis 30, 2004 9:52 pm

Myślę, ( fenomen :P ) że jako osoba, która wzięła na siebie odpowiedzialność za ten temat ( patrz temat oto polska właśnie na ogólnym ) powinieneś zamieścić post, w którtym zawarte będą dane delikwenta - Imie nazwisko mail xywa itp. który będziesz modyfikował po sprawdzeniu i upewnieniu się, że taka sytuacja zaistniałą ( wiem, to będzie trudne ale spróbować trzeba ) a dyskusje na ten temat i hmm.. no właściwie to dobre słowo: oskarżenia, będą zamieszczane pod nim ( postem-listą ). Myśle, że dobrym pomysłem, było by też, ustalenie, że nie rzucamy na ten temat rzeczy w stylu: " ej okradli mnieeeeee! nie wiem kto! ale to było tu i tu, w dniu takim a takim!!! " Tylko konkretne zażuty, czas miejsce, jakieś dane + opis osoby jeśli go znamy. Rzadnych przypałów, podchodzimy poważnie, bardzo prosze.
 
Awatar użytkownika
Sobek(UTR)
Moderator
Moderator
Posty: 550
Rejestracja: wt kwie 22, 2003 6:23 pm

wt lis 30, 2004 9:58 pm

lista tylko złodzieji bo wypisujac osoby ktore nie kupuja zalicytowanych aukcji czy nie sprzedaja ich to by bylo tego zbyt duzo (szodliwosc mniejsza a i tak dostana na serwisie aukcyjnym negata)
co do listy to proponuje cos jak w watku pytania o ceny jedna lista na gorze a pod spodem pisza oszukani co jakis czas mod robi upadate listy
 
Awatar użytkownika
Pretor
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 82
Rejestracja: ndz paź 10, 2004 2:21 pm

wt lis 30, 2004 10:05 pm

Ja jako jeden z prowodyrów tego pomysłu również czuje sie współodpowiedzialny. Postaram się pomuc jak tylko będe mógł. Natomiast uważam że dwa topiki to jest dobra myśl na jednym zgłaszamy przypadki ale tak jak napisał żniwiarz konkretne i rzeczowe, poparte argumentami i najlepiej przez kilka osób. A drugi topic z opisami delikwentów. Uważam też żeby nikogo nie skrzywdzić należy na listę "złodziei i oszustów" bo inaczej tego nie można nazwać, wpisywać tylko osoby które zostały oskarżone i potwierdzone przez 2 lub więcej użytkowniików żeby ktoś wałkow nie robił i nie wpisywał tu kogoś tylko dlatego że go nie lubi. Jest to temat poważny i należy do niego odpowiednio podejść. No takie są moje sugestie na ten temat . Jak coś jeszcze mi się nasunie to napewno napiszę.
 
bobr
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 221
Rejestracja: śr sty 30, 2002 3:34 pm

śr gru 01, 2004 3:48 pm

To dobry pomysl z tymi dwoma topicami. Jeden posiwecony kradziezom bezposrednim - klaserow itd. Drugi zas oszustom ktorzy handluja za pomoca netu.
Mysle ze sporym "ulatwieniem" byloby po prostu aby kazdy kto chce tradowac za pomoca tego forum wpisal sie jakby do watku glownego podajac swe dane osobowe - uczciwi mysle ze sie wpisza bo nie maja nic do ukrycia.
I mozna by bylo wystawiac im po prostu opinie - liczone moze w ten sam sposob co posty. zeby przy ilosci postow byly tez wyswietlone refy pozytywne i negatywne.
Wiem ze to masakryczna praca, ale byc moze to pomoze zmniejszyc ilosc oszustow internetowych. Dodtakowo mozna wpisywac od razu nicki ktorymi forumowicze posluguja sie na innych serwisach aukcyjnych.
Albo wprowadzic zasade - kto nie podaje swych danych nie moze tradowac, albo trady z nim beda ze znakiem ryzyka na wlasna odpowiedzialnosc uzytkownikow.
Jesli chodzi o kradzierze albumow to jest to kwestia zrzycia ludzi w danym miescie. Zlodziejom powinno sie lamac prawa reke lub chocby wszystkie palce. W grupie sila !!!
 
Awatar użytkownika
Clansman
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 0
Rejestracja: ndz lip 18, 2004 9:22 pm

śr gru 01, 2004 4:39 pm

Pomysł z danymi ma jedna wielką wadę. Jeżeli maja być one jawne musiałby być chronione ustawą o danych publicznych, a tego chyba na forum internetowym sie nie da zrobić. Ktoś nieporządany moze poprostu spisac sobie nasze dane i je wykorzystać dla własnych celów.
Według mnie można by zrobić (nie wiem dokładnie jakby to wygladało z technicznego punktu widzenia) spis nicków czestych bywalców forum trade gdzie kazdy mógłby po treadzie dostac pozytywa, ale tylko od kogos wiarygodnego np moderatora albo osobyznanej na forum, lub poprostu rekomendacje zaufanej i znanej na forum osoby a w gre wchodziłby tylko ksywy.
Na początku wpisałoby się na liste moderatorów i ludzi których oni mogą rekomendować. Z czasem ta grupa dodawała by nicki z którymi mieli udane tready. Z czasem ta grupa by się powiększała itd. Jednak czy pozytywa przyznać czy nie zależałoby wciąż od moderatora.
Alfabetyczny nicków przy kazdym ludzie którzy rekomenduja delikwenta. Proste i przejzyste i wiarygodne. Jednak to dużo pracy, ale bez niej nie ma kołaczy... :razz:
I racja w kupie siła :)!!
 
Awatar użytkownika
Lack
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 117
Rejestracja: śr kwie 14, 2004 3:18 pm

śr gru 01, 2004 8:53 pm

Sobek: widzisz, na allegero nie zawsze się wystawia opinię po takiej "nieudanej" transakcji, głownie z obawy o zemste w postaci negatywa na swoje konto. A dzięki takiemu spisowi można po prostu zrobić na allegro "czarną listę" i te osoby z automatu nie będą mogły licytować w naszych aukcjach.

Bobr : nie ma sensu robić oddzielnych wątków dla kradzieży "na żywo" i w internecie. Kradzież to kradzież. Pozatym ten pierwsze nie zdażają się naszczęście tak często.

Pomysł listy "referencji" : jak najbardziej popieram, niestety chyba nie ma kto tego po prostu zrealizować. Nie sądze jednak żeby przyznawanie takich referencji uzależnić od decyzcji moderatora, uzytkownicy są mam nadzieję wystarczająco samodzielni żeby samemu zweryfikować czy lista danej osoby jest godna zaufania.
 
Misquamacus
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 0
Rejestracja: wt lut 17, 2004 8:12 pm

śr gru 01, 2004 9:13 pm

zamiast pozytywow/negatywow moze zrobic liste sprawdzonych sprzedawcow - typu oddawanie głósów (kazdy uzytkownik mógłby powiedzmy raz zagłosowac na sprzedawce lub jakos inaczej) zeby nowi uzytkownicy mieli jakies pojecie u kogo mozna bez obaw kupowac - z komentarzami sa mozliwe naduzycia.
 
Awatar użytkownika
Lack
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 117
Rejestracja: śr kwie 14, 2004 3:18 pm

śr gru 01, 2004 9:19 pm

Misq : w każdym wariancie możliwe są nadużycia, chodzi o to żeby ich było jak najmniej i o to żeby byłyby łatwo widoczne. Przecież komentarze są pewną formą punktacji, tyle, że bardziej czytelną.

Może przedstaw swój pomysł jakoś bardziej szczegółowo? Najbardziej mnie ciekawi czy 1 użytkownik może dać punkt tylko 1 "sprzedawcy"? Czy te mają być tylko zliczane i wyświetalne czy też przedstawiane na podstronie (z listą osób które przyznawały punkty)?
 
Awatar użytkownika
nightspirit
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 353
Rejestracja: sob lip 17, 2004 6:46 pm

śr gru 01, 2004 10:31 pm

Może po udanym trade osoby uczestniczące w nim mogłyby wysłać pw do moda z taką wlasnie informacją, a mod doliczylby przy ich ksywkach punkcik... w ten sposób możnaby uzyskać przejrzysta listę dobrych traderow.
Natomiast lista negatywów, z racji tego że bedzie raczej krótsza powinna być bardziej szczególowa, z krótkim opisem zaistniałej sytuacji oraz adresem, ksywą itp. tak by nikt se po raz drugi naciąć nie mógł (lus stosował zasadę ze on wysyła pierwszy jeśli coś chce dostać).
 
Awatar użytkownika
Lack
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 117
Rejestracja: śr kwie 14, 2004 3:18 pm

czw gru 02, 2004 12:04 am

Nightspirit : te wszystkie rzeczy może przecież wykonać skrypt, mi osobiście (i innym modom pewnie też) nie chciałoby się tego robić po prostu. A tak czy siak potrzebny byłby system do zlicznia punkcików.
 
Misquamacus
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 0
Rejestracja: wt lut 17, 2004 8:12 pm

czw gru 02, 2004 9:54 am

Zrobić liste osób (sprzedawców/kupujacych) którzy by chcieli sie na niej znalezc.
Kazdy uzytkownik moze drugiemu wystawic tylko jeden komentarz po zakonczonej transakcji (czyli dla przykładu Bobr Pretorowi jeden komentarz i Pretor Bobrowi tak samo z zaznaczeniem jaka suma transakcji miała miejsce jak na motlu przedziały) - jeden komentarz dlatego zeby nie było naduzyc - kazda transakcja musi byc jakos udokumentowana zeby było widac kto co sprzedaje kupuje - za naduzycia (wystawianie komentów za nic od razu blokada komentarzy - wiecej od nikogo zeby nie dostał za kare. W setki komentarzy nie ma sie co bawic bo jest to nieczytelne i za duzo roboty a tak byłoby bardzo przejrzyscie jak ktos miałby te 50 komentarzy od 50 osób to wiadomo ze praktycznie kazdy moze mu zaufac.
 
Awatar użytkownika
Lack
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 117
Rejestracja: śr kwie 14, 2004 3:18 pm

czw gru 02, 2004 11:30 am

Misq : oczywiście, że od jednej osoby można dostać tylko jeden komentarz (z możliwością edycji najlepiej). Pozatym komentarze są widoczne, i każdy może je przejrzeć i wychwycić te podejżane.
Nie wiem w jaki sposób chcesz dokumentować transakcje?
 
Awatar użytkownika
Pretor
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 82
Rejestracja: ndz paź 10, 2004 2:21 pm

czw gru 02, 2004 3:00 pm

Mija propozycja jest taka, choć nie wiem jakby to wyglądało:spis wszystkich traderów obok liczba pozytywów i negatywów, ewentua;lnie jakieś znaczki a po kliknięciu na pozytywy pojawia się lista komentarzy pozytywnych, zaś po kliknięciu na negatywy pojawiają się komentarze negatywne. Jak już napisałem mie wiem czy jest to możliwe z technicznego bo mie znam się dokładnie na tym. Z kolei druga lista kradzieży na realu powinna być moim zdaniem taka:
- gdzie dokonano kradzieży
- kiedy
- opis delikwenta
- ewentualnie co skradziono
myślę też że można by to podzielić na regiony polski. Np klikasz na śląsk to pojawiają ci się opisy złodziei i kradzieży, które Miały miejsce na śląsku. Przez to ludzie zwrócą uwagę na miejsca gdzie najczęśćiej przestępstwa są dokonywane w danym województwie. A podział na regiony zapobiegnie chaosowi wśród informacji.
Jak już napisałem mie wiem czy jest to możliwe z technicznego bo mie znam się dokładnie na tym.
 
Awatar użytkownika
Lack
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 117
Rejestracja: śr kwie 14, 2004 3:18 pm

czw gru 02, 2004 3:41 pm

Z technicznego punktu widzienia wszystko jest możliwe. Problem w tym kto to wykona...
 
Awatar użytkownika
Sobek(UTR)
Moderator
Moderator
Posty: 550
Rejestracja: wt kwie 22, 2003 6:23 pm

czw gru 02, 2004 7:42 pm

juz byl kiedys przerabiany motyw z refami
Vader widocznie nie ma czasu bo do tej pory sie nie pojawily
co nam zostaje to zrobic ta liste, piscze tu kto was oszukał na ile dane itp,
co jakis czas mod bedzie robil porzadek, zbieral i wklejał na gore do pierwszego postu jak w pytaniach o ceny
WoW mozesz zapodac ta lista na poczatek z gabu
 
Awatar użytkownika
Clansman
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 0
Rejestracja: ndz lip 18, 2004 9:22 pm

sob gru 25, 2004 12:41 pm

Nie chce nikomu docinać ani nic z tych rzeczy ale odnosze wrażenie ze ten wątek stanął w miejscu, a uważam ze to powazna sprawa i nalezy w koncu utworzyc albo ta liste refów albo chociarz liste nieuczciwych treaderów.
 
Awatar użytkownika
Lisu
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 169
Rejestracja: ndz lis 09, 2003 12:52 pm

wt gru 28, 2004 10:15 pm

Lack, przyślij mi moją kase bo ty wpadniesz na tą liste ;)
 
marcin____
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 633
Rejestracja: pn sty 28, 2002 12:43 pm

ndz sty 02, 2005 11:31 am

to samo powiedzialbym o uzytkowniku ivanu

...
 
Awatar użytkownika
Unknown
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 0
Rejestracja: wt gru 14, 2004 4:19 pm

ndz sty 02, 2005 6:01 pm

Niestety Mamut się nie odzywa, co do ustalonego trade'a. Skontaktuj się please z naszym teamem, bo Ty też tu będziesz.
 
Awatar użytkownika
Sobek(UTR)
Moderator
Moderator
Posty: 550
Rejestracja: wt kwie 22, 2003 6:23 pm

ndz sty 02, 2005 6:15 pm

ludzie spokojnie :P
to nie jest watek do ponaglania traderow tylko wypisywania oszustow
piszcze jak ktos naprawde dlugo sie nie odzywa
pamietajcie ze byly swieta oraz sylwester i trzeba dojsc do siebie :)
 
Awatar użytkownika
Apokalipta
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 0
Rejestracja: ndz lis 21, 2004 1:14 pm

ndz sty 16, 2005 11:58 pm

chce powiedziec ze osoba ktora pewsonalnie mnie przyciela jeszcze na jarmakru niesty juz nieistniejacym jest :
Krzysztof Kułak ze Świdnika przyciol mnie juz po przejeciu sprawy nie na 300 a na 100
dzieki gabowi odzyskalem czesc kart w sumie po 9 miesiacach natomiast reszty tj :
3 x Goblin Piledriver 90
1 x Interdict 15
+ reszta co juz zapomialem
nie widzialem do dzis
jest to w sumie 105 zł , slyszlaem ze ow jegomosc mial przyjemnsoc przyciac jeszcze kilka osob , czy ta lista bad traderow jest tylko po to by ostrzegac czy mozna jakos uzyskac zwrot straconej kasy ?
 
Awatar użytkownika
Sobek(UTR)
Moderator
Moderator
Posty: 550
Rejestracja: wt kwie 22, 2003 6:23 pm

pn sty 17, 2005 9:33 pm

jak niby chcesz uzywskac wzrot straconej kasy?:P

bdw: interdict jest wart jakies 2zł
 
Awatar użytkownika
Lack
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 117
Rejestracja: śr kwie 14, 2004 3:18 pm

pn sty 17, 2005 9:35 pm

Może przez zrzutkę użytkowników? ;-)

Jak chce się być ubezpieczonym to transakcje na allegro przeprowadzać trzeba, albo przez escrow.
 
Awatar użytkownika
Apokalipta
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 0
Rejestracja: ndz lis 21, 2004 1:14 pm

pn sty 17, 2005 11:27 pm

Sobek teraz iNterdict jes warty 2 zł ,ale tego trade'a robilem w roku 2003 we wrzesniu jak Tinker lub stax wszytko gnoliy w ext i to byla wlasnie jedna karta na niego ...
A transakcje Lack przeprowadzalem na allegro , sam nie przycinalem tam ludzi o czym swaidczy ok 150 refow pozytywnych , jednak sam zostalem przyciety , a co do allegro i poldka to jeszcze na nikgo nie narzekalem i mysle ze nikt na mnie tez mial powodow do narzekania

Ale nikt nie odpowiedzial mi na pytanie , po co jest ta lista ?
po to by pietnowac i zeby bad trader mogl sobie giwzdac na to , czy robicie to po to by mozna bylo odzyskac stracona kase lub przynajmniej karty?
 
Awatar użytkownika
Lack
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 117
Rejestracja: śr kwie 14, 2004 3:18 pm

pn sty 17, 2005 11:35 pm

Apokalipta : skoro transakcja była robiona na allegro to trzeba było skorzystać (teraz już za późno) z ubezpieczenia.

Niby skąd odzyskać kase czy karty? Mamy się wszyscy złożyć czy jak?

Lista jest robiona żeby ostrzegać przed nieuczciwymi kontrahentami.

Btw: skróć proszę sygnaturke do 4 linijek.
 
Awatar użytkownika
Apokalipta
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 0
Rejestracja: ndz lis 21, 2004 1:14 pm

wt sty 18, 2005 2:11 pm

co do sygnaturki - mowisz >> masz ( Sobek ma 5 ale to nie wazne )

co do tradu to powtarzam po raz nty zostal on przeprowadzony na jarmarku ...
co do odzyskania kart / kasy to wiesz moze sie znajdzie ktos stamtad kto pomoze mi w tym , podam ci przyklad jak koles od nas z Bialegostoku przyciol innego tradera z innej czesci Polski , spotkalismy sie z nim i kaska po 3 dniach wrocila wiec widzisz , zrzuta nie jest potrzebna a sposobow jest mnostwo ...
Lista nie do konca pomoze bo watpie czy ludzie beda zagladac tutaj przed kazdym tradem , ponadto nie wszyscy gracze w MTg korzystaja z tego forum

nie wiem moze ktos mi pomoze , moze nie , ale mam czyste sumienie juz ,zrobilem wszystko co w mojej mocy w tej sprawie
 
Awatar użytkownika
Lack
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 117
Rejestracja: śr kwie 14, 2004 3:18 pm

wt sty 18, 2005 2:37 pm

A transakcje Lack przeprowadzalem na allegro

co do tradu to powtarzam po raz nty zostal on przeprowadzony na jarmarku ...


Zdecyduj sie może, ok?

Nie rozumiem tylko po co nas pytasz o sposoby odzyskania kasy/kart skoro sam wiesz jak się do tego zabrać?

Masz pewnie rację, że ludzie nie bedą tutaj zaglądać przed każdym trade'em oraz, że nie wszyscy gracze korzystają z tego forum. I co z tego? Jeśli choć jedna osoba uniknie w ten sposób oszukania to chyba warto ją robić?
 
Awatar użytkownika
Pretor
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 82
Rejestracja: ndz paź 10, 2004 2:21 pm

wt sty 18, 2005 5:06 pm

Halo panowie spokojnie. Nie zaśmiecajmy tego forum zbędnymi postami bo naprawdę już teraz trudno się tu doszukać informacji na temat tego kto przycina. Mam propozycję aby któryśz modów zrovbił porządek ze zbędnymi postami.
Apel PISZCIE POSTY KRÓTKIE I RZECZOWE TYPU:
-kto
-kiedy
-nick
-adres


Apokalipta rozumiem Cię mnie też kiedyś okradziono i nic na to nie poradzę to jest polska. Oby zwrócono Ci kasę, ale po co odrazu aż taka dyskusja. Napisz posta z wiadomością o gościu i może to przestrzeże innych. No to tyle pozdro
 
Awatar użytkownika
mirgem
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 63
Rejestracja: pt lip 23, 2004 7:27 pm

wt sty 18, 2005 6:30 pm

Trzebaby może skorzystać z numerów DCI( każdy wysyła scana swojego identyfikatora) i da sie stosować ten system pozytywów/negatywów (nie ma możliwości tworzenia fikcyjnych kont)

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość