Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
Demoon
Wyróżniony
Wyróżniony
Posty: 1295
Rejestracja: sob sty 29, 2005 4:34 pm

śr lut 08, 2006 5:40 pm

<!--sizeo:5--><span style="font-size:18pt;line-height:100%"><!--/sizeo--><div align="center">Lot Ptaka part XII<br />„Nowość”</div><!--sizec--></span><!--/sizec--><br /><div align="center">Zmiany, zmiany, zmiany...</div><br /><br /><!--sizeo:5--><span style="font-size:18pt;line-height:100%"><!--/sizeo-->W<!--sizec--></span><!--/sizec--> sobotę otrzymałem dostęp do - wtedy ukrytego - nowego forum o DnD. Oprócz Moderatorów i Administratorów nie miał go nikt, więc oczywiście duma wręcz mnie rozpierała. Dostęp otrzymałem dzięki Suldarrowi, który wpadł na pomysł wpuszczenia Redaktorów na forum w ostatnie dni jego poprawiania, aby ci mogli opisać i streścić zmiany. Niestety, dwóch moich kolegów z pracy nie miało czasu. Takim oto sposobem ja wpadłem na zamknięte forum, będąc jedynym niemoderatorem, czy też nieadministratorem, a tylko samozwańczym beta-testerem. Tak, w pierwszych momentach składałem raporty o błędach. Jednakże potem wziąłem się do innej roboty - wedle niepisanej umowy miałem napisać felieton. <br />Praca była ciężka, bo od czego tu zacząć, kiedy tyle nowego? Przemogłem się jednak. I poszło. Zapraszam do przeczytania streszczenia zmian na forum, do historii dwóch ostatnich dni i do subiektywnej opinii.<br /><br /><!--sizeo:5--><span style="font-size:18pt;line-height:100%"><!--/sizeo-->O<!--sizec--></span><!--/sizec-->d czego by tu... OK. Historia, jak już zacząłem. W sobotę otrzymałem link do nowego forum. Wszedłem, aby podziwiać. Forum stało, silnik działał, ale bugów było jeszcze sporo. Mimo to byłem pod wrażeniem i szczerze podziwiałem pracę Adminów. Oglądalem wszystko po kolei... Około północy, wyłączając komputer, miałem wyrobioną opinię. Przyrównywałem Naszą agorę do budowanego domu - fundamenty są, budynek stoi, ale prace nad wystrojem wnętrza i nad funkcjonalnością trwały. W ciszy oglądałem szkielet, podziwiając wyobrażony przeze mnie końcowy efekt. <br />Następny dzień, niedziela. Byłem tu już rano, na kilka chwil. Potem po południu trochę więcej i wreszcie cały wieczór. Widziałem zmiany, widziałem wszystko dokładnie. Ale nie wszystko było skończone. Kilku błędów, które sam zauważyłem, nie naprawiono. Przypomniał mi się mój zakład z Shadem dotyczący tego, czy rzeczywiście w poniedziałek forum ruszy. Pojawiła się myśl mówiąca: przegrasz [tak, postawiłem przekonanie, że forum 6. lutego będzie sprawne]. Trudno jednak, to nie było aż tak ważne. Wciąż uczyłem się forum. Przypomniało mi się, że przez pierwszą godzinę ciężko było połapać się o co chodzi - a niedzielnym wieczorem śmigałem po całej stronie jak po własnym domu. OK, wszystko już potrafiłem. Nadszedł więc czas na podzielenie się wiedzą...<br /><br /><br /><div align="center"><!--sizeo:3--><span style="font-size:12pt;line-height:100%"><!--/sizeo-->Forum IPB dnd.pl w pigułce:<!--sizec--></span><!--/sizec--><br /><br /><!--sizeo:1--><span style="font-size:8pt;line-height:100%"><!--/sizeo-->Otwórzcie główną stronę dnd.pl i czytajcie.<!--sizec--></span><!--/sizec--></div>
  • Strona początkowa [Witryna]: Potrafi zaskoczyć - tyle tu tekstu, że aż głowa boli. Ale spokojnie! Zacznijmy od początku: Pod wielkim napisem „Dungeons & Dragons” znajduje się kilka rubryk i odsyłaczy. Rubryki to: <!--coloro:#FF0000--><span style="color:#FF0000"><!--/coloro-->Menu osobiste<!--colorc--></span><!--/colorc--> [informujące użytkownika, kiedy miała miejsce jego ostatnia wizyta oraz pozwalające przejść do profilu, sprawdzić wiadomości albo wylogować się] i <!--coloro:#FF0000--><span style="color:#FF0000"><!--/coloro-->Ostatnie aktualności<!--colorc--></span><!--/colorc--> [dzięki którym możemy dowiedzieć się, jakie nowości pojawiły się w świecie DnD na różnych stronach] oraz po kliknięciu w to <!--coloro:#FF0000--><span style="color:#FF0000"><!--/coloro-->Menu forum<!--colorc--></span><!--/colorc--> [udostępniające linki do nowych postów na forum, listy użytkowników, kalendarza i pomocy] i <!--coloro:#FF0000--><span style="color:#FF0000"><!--/coloro-->Użytkownicy Online<!--colorc--></span><!--/colorc--> [gdzie znajdują się nicki wszystkich aktywnych użytkowników oraz odsyłacz do miejsca, w którym możemy zobaczyć co robią dani userzy]. <br />Muszę też powiedzieć kilka rzeczy o profilu użytkownika. Czułbym się wręcz niespełniony, nie robiąc tego - tyle tam fajnych rzeczy, że to aż woła o opisanie. Po kliknięciu w Profil osobisty otwiera nam się okno profilowe. Zacznijjmy więc od peemów: Dostaliśmy możliwość tworzenia nowych folderów, w których będą przechowywane wiadomości. Jesteśmy w stanie więc zrobić, dajmy na to, folder „Ważne wiadomości”, gdzie powrzucamy teksty otrzymane od kogoś innego, których treść będzie dla nas wyjątkowo ważna. Fajnie, nie? Dodatkowo możemy śledzić wysyłane PW. Dalej; jak już pewnie niektórzy zauważyli, jest teraz o wiele więcej miejsca na określenie swoich zainteresowań, miejsca pochodzenia i na sygnaturę. Wreszcie, w swoim profilu widzimy ostatnio czytane tematy, których teraz nie będziemy musieli szukać po całym forum. Mi się przydaje, Wam też powinno. </li>
  • Forum, strona główna: Rozpoznane, ale wciąż w pełni niepoznane, huh? Da się zrobić... Na górze widnieje tekst powiadamiający nas o dacie naszej ostatniej wizyty. Nie o nim jednak chciałem mówić, a o tym co jest na prawo od niego - wyszukiwarka! Teraz na widoku. Mam nadzieję, że to pomoże większości w zaprzestaniu pisania powtarzających się tematów. Nad wyszukiwarką cztery linki: <!--coloro:#FF0000--><span style="color:#FF0000"><!--/coloro-->Pomoc<!--colorc--></span><!--/colorc--> [polecam każdemu; mimo, że część jest po angielsku, to można z niej dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy], <!--coloro:#FF0000--><span style="color:#FF0000"><!--/coloro-->Szukaj<!--colorc--></span><!--/colorc--> [wyszukiwarka, dojście nr 2], <!--coloro:#FF0000--><span style="color:#FF0000"><!--/coloro-->Użytkownicy<!--colorc--></span><!--/colorc--> [znów lista userów] i <!--coloro:#FF0000--><span style="color:#FF0000"><!--/coloro-->Kalendarz<!--colorc--></span><!--/colorc--> [dojście nr 2]. Teraz spójrzmy na każde forum - w prawym, górnym rogu na niebieskim pasku widzimy mały minus. Po kliknięciu na niego, dane forum zwija się. Pomocne, jeżeli kogoś nie obchodzi pewien temat, a nie chce wciąż przewijać ekranu w dół. Przesuńmy się na sam dół... Pod ostatnim sub-forum mamy dwa linki, z czego jeden znany - „Usuń cookies tworzone przez to forum” i „Zaznacz wszystkie posty jako przeczytane”. Po użyciu tego pierwszego trzeba, niestety, logować się na nowo.<br />Dalej czekają nas statystyki forum. Lista aktywnych użytkowników, przy której zatrzymam się tylko na sekundkę. Pokazuje nam ona bowiem userów aktywnych w ciągu ostatnich trzech minut, a nie pięciu, jak to było kiedyś. Dokładność poprawiona. Pod wszystkimi nickami znajdziemy dwie opcje: „Pokaż szczegółowo według: ostatniego kliknięcia” i „Pokaż szczegółowo według: nazwy użytkownika”. Patrząc na takie rzeczy nasuwa mi się myśl, jakoby Administracja nas rozpieszczała, heh. Ale posuńmy się o kolejny krok - rubryka pokazująca nam ludzi obchodzących w danym dniu urodziny jest znana, a pod nią są tylko nieskończone jeszcze dokładniejsze statystyki agory, więc zajmę się odkrytą przeze mnie ciekawostką. Jak pewnie już bystrzy obserwatorzy zauważyli, przy analizowanej przeze mnie ostatnio rubryce również widnieje minus, który pozwala zwinąć tą. Co jednak w tym takiego ciekawego? Ano to, że po zwinięciu otrzymujemy nowe informacje i nowe opcje - na miejsce rubryki wchodzi mniejsza, z czterema linkami: <!--coloro:red--><span style="color:red"><!--/coloro-->„Dzisiejsze aktywne tematy”<!--colorc--></span><!--/colorc--> [tematy, w których danego dnia pojawiły się nowe posty] <!--coloro:red--><span style="color:red"><!--/coloro-->„Zespół moderujący”<!--colorc--></span><!--/colorc--> [osoby, które mają możliwość moderowania for ogólnych] <!--coloro:red--><span style="color:red"><!--/coloro-->„10 największych gaduł dziś”<!--colorc--></span><!--/colorc--> [dziesięć osób, które danego dnia napisały największą ilość postów] <!--coloro:red--><span style="color:red"><!--/coloro-->„10 największych gaduł w ogóle”<!--colorc--></span><!--/colorc--> [dziesięć osób, które posiadają największą liczbę notek]. Pod tymi odsyłaczami znajdujemy info o ilości postów i zarejestrowanych użytkowników na forum. <br />Schodząc niżej, zauważamy jeszcze jeden link, okryty tajemniczą nazwą „Lo-Fi”. Jest to odnośnik do okrojonej wersji forum, która żadnego skina ani innych bonusów nie posiada. To dla tych, którym nowa odsłona forum nie przypadła do gustu. Jeszcze jedna informacja dla ciekawych: Aktualny czas znajduje się na prawo od wersji Lo-Fi.</li>
  • Forum, widok dokładniejszy: Otwórzcie dowolne sub-forum i zwróćcie uwagę na dwie rzeczy: Rubrykę „Opcje forum” w prawym górnym roku. Po kliknięciu tworzy się lista rozwijana z trzema opcjami: „Zaznacz forum jako przeczytane i wróć”, „Zaznacz forum jako przeczytane i wróć na stronę główną” i „Subskrybuj to forum”. Są to opcje znane, więc ich działania nie będę tłumaczył.<br />Zejdźmy na dół - tam czeka nas opcja uporządkowania. Dzieli się ona na cztery rubryki, w których możemy określić, jakie tematy mają zostać znalezione [jest to ulepszona wyszukiwarka]. Dzięki temu możemy znaleźć np. wszystkie sondy, które zostały stworzone w ostatnich sześćdziesięciu dniach, potem uporządkować je w odwrotnej kolejności alfabetycznej według autora. Robi wrażenie? Na mnie też, ale nie sądzę aby było to aż tak przydatne. Co najwyżej jako ostateczna deska ratunku, gdy niezawodna wyszukiwarka zawiedzie. Albo jako zabawka.<br />Wspomnę jeszcze o pewnym bardzo przydatnym urządzonku. Klikając w mały znaczek, który czeka na nas w każdej części forum po prawej stronie na górze, otwiera nam się poznane już menu forum. Ale! Doszła jeszcze jedna opcja w nim, a dokładniej niejaki <!--coloro:red--><span style="color:red"><!--/coloro-->Assistant<!--colorc--></span><!--/colorc-->. Kliknijmy. Trochę powyżej środka ekranu pojawi nam się okienko, w którym mamy zbiór wszystkich, najpotrzebniejszych do przeglądania forum, linków wyszukiwarka, wiadomości, tematy z nowymi notkami, 10 największych gaduł i inne]. Dochodzi też jeszcze jedna [bezapelacyjnie przydatna tak samo, jeśli nie bardziej niż reszta] - Dziesięć ostatnich postów osoby korzystającej z Assistanta. Po pięciu dniach korzystania z forum nie mogę się bez niego obejść. Cudo.<br />Przechodzę teraz do tematu wysyłania notek. Aby to zrobić klikamy na <!--coloro:red--><span style="color:red"><!--/coloro-->FastReply<!--colorc--></span><!--/colorc--> albo <!--coloro:red--><span style="color:red"><!--/coloro-->AddReply<!--colorc--></span><!--/colorc-->. Pierwsza opcja otwiera nam okno na dole, w którym piszemy odpowiedź. Standard. Drugie zaś przenosi nas do wręcz studia odpowiadania. Mamy tutaj wszystko: Pełno emotów i instrukcja BBCode na lewo, okno odpowiedzi po środku wraz ze wszystkimi najpotrzebniejszymi tagami, możliwość wyboru czcionki i rozmiaru... Zatrzymam się na chwilkę. Kilka osób miało problem z nauczeniem się nowych rozmiarów, więc powiem co nieco na wszelki wypadek. 1-ka to najmniejsza czcionka, 7-ka to największa, a wszystkie powyżej siódemki odpowiadają trójce. Proste, prawda? I wreszcie nie ma już rozmiarów mikro, które zawsze doprowadzały mnie do szewskiej pasji. Można też określić nastrój tematu, a także dodać załącznik. Rozpieszczają nas, ot co.<br />Trochę tekstu teraz o nowych tagach. Między nimi są takie fajności, jak:<br /><strike>Przekreślenie</strike>;[hide=klik!]Ukrywanie;[/hide][spoiler]czy też Spoiler.[/spoiler]<br />Wszystko o tym w podręczniku BBCode, który otwieramy klikając na <!--coloro:red--><span style="color:red"><!--/coloro-->Pomoc BBCode<!--colorc--></span><!--/colorc--> na lewo od okna pisania, o czym już mówiłem.<br />Krótko też o edycji. Jest taka, jak zawsze, oprócz jej młodszej siostry - szybkiej edycji. Po kliknięciu w Edit rozwija się lista: Szybka i Pełna edycja. Po wejściu w pierwszą nasz post ulega pewnej modyfikacji, dzięki czemu możemy poprawiać czy też dodawać coś bez czekania na odniesienie do innego okna. Miodzio. </li>
  • Aktualności: Ubogie, bo bogate być nie musi. Oto odsyłacz do miejsca, w którym zapoznamy się najnowszymi zmianami oraz nowinkami. Nowinki te są też jednak na stronie powitalnej, a zmiany pewnie będą pojawiały się bardzo rzadko, więc ta część będzie prawie nieużywana. Dlatego też cieszę się, że nie dano tutaj żadnych bajerów - bo po co?</li>
<!--sizeo:5--><span style="font-size:18pt;line-height:100%"><!--/sizeo-->T<!--sizec--></span><!--/sizec-->yle ode mnie, jeśli chodzi o instrukcję obsługi. Mam nadzieję, że przyda się anty-samoukom i tym, którzy o niektórych opcjach nie wiedzieli. Przepraszam jednocześnie za opóźnienie - felieton miał pojawić się już w poniedziałek, aby zyskać na wartości - ale wczorajszym wieczorem, akurat przy pisaniu pozdrowień, mój komputer odmówił współpracy i zresetował się. Głupi ja, który skasowałem wcześniejszą wersję felietonu, nie czekając na wysłanie się posta. Ech... Bywa.<br />Teraz arbuz(y). Chyba nikt się nie zdziwi, jeżeli powiem, że są dla... Całej Administracji i Moderatorni! Za to, co nam dali. Nie podoba się komuś, ok, jego gusta... Ale sam od niedawna pracuję przy forum mojego kolegi i wiem, jak ciężka i złośliwa potrafi być taka robota. Gratuluję im wszystkim. Administracjo! Moderatornio! Przyjmijcie owoce w wyrazach uszanowania!<br />Pozdrawiam.
 
Filio
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1807
Rejestracja: pt paź 01, 2004 10:17 pm

śr lut 08, 2006 7:24 pm

<!--quoteo(post=259388:date=Feb 8 2006, 05:40 PM:name=Demoon)-->
Demoon pisze:
<!--quotec-->Trochê tekstu teraz o nowych tagach. Miêdzy nimi s± takie fajno¶ci, jak:<br /><strike>Przekre¶lenie</strike>;[hide=klik!]Ukrywanie;[/hide][spoiler]czy te¿ Spoiler.[/spoiler]
<br />Tylko za to mogê podziêkowaæ :razz: [vide: mój wypasiony sig [img]style_emoticons/<#EMO_DIR#>/cool.gif[/img] ]<br /><br /><!--coloro:indigo--><span style="color:indigo"><!--/coloro-->Za tag [ spoiler ] mo¿na dziêkowaæ mi, gdy¿ to ja go u Sula wyprosi³em :) - Haer<!--colorc--></span><!--/colorc--><br /><br /><!--coloro:BlueViolet--><span style="color:BlueViolet"><!--/coloro-->Dziêkujemy, dziêkujemy... :mrgreen: <br />Filio<!--colorc--></span><!--/colorc--> <br /><br />Ca³ej tre¶ci nie przeczyta³em, poniewa¿ to co jest opisane w felietionie, chyba ka¿dy z nas ju¿ odkry³ (lub jest w trakcie).<br />Ja osobi¶cie tak¿e dziêkujê i gratulujê adminom i modom za modyfikacjê (na lepsze, oczywi¶cie :mrgreen: ) forum dnd.pl!<br /><br />Serdecznie Pozdrawiam<br />Filio
 
Awatar użytkownika
Eri
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 1607
Rejestracja: śr maja 02, 2007 11:12 pm

śr lut 08, 2006 7:50 pm

Fajnie... a czym się różni ukrywanie od spoilera, poza nazwą? :mrgreen:<br /><br />d.p.p. Aha, dzięki. O, to Ty urodziny miałeś niedawno?<br /><br />PS: O, nowe forum nie zaznacza, że post był edytowany. W sumie fajnie.
 
Awatar użytkownika
Suldarr'essalar
Arcypsion
Arcypsion
Posty: 13173
Rejestracja: sob maja 28, 2005 9:27 pm

czw lut 09, 2006 10:10 am

Za tag [ spoiler ] można dziękować mi, gdyż to ja go u Sula wyprosiłem smile.gif - Haer<br />
<br />Już nie przesadzaj. To był mój pomysł na samym początku i moja implementacja taga (podobnie jak hide i indexy (górne i dolne)) :razz:<br /><br />
Fajnie... a czym się różni ukrywanie od spoilera, poza nazwą?
<br />spoiler to po prostu hide bez opcji opisu co znajduje się w części ukrytej.<br /><br />Czyli
[hide=spoiler]coś[/hide]
da ten sam efekt co
[spoiler]coś[/spoiler]
 
Awatar użytkownika
Kiras
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 960
Rejestracja: wt lip 26, 2005 11:37 am

czw lut 09, 2006 11:45 am

Miły "felietonik". Przydatny i na czasie. Za to masz Demoonie duży plus. <br />Forma felietony wydaje się poprawna, a użyty język jak zawsze na wysokim poziomie. <br />Ten felieton wydał mi się również nieco lżejszy od poprzednich. Tak jakby nie był pisany na siłę/na termin. Czy tylko ja mam takie odczucie?<br /><br />Pozdrawiam i życzę kolejnych udanych produkcji! :wink:<br /><br /><br /><!--coloro:darkred--><span style="color:darkred"><!--/coloro-->A to dziwne, bo z tym spieszyłem się najbardziej :-). Fajnie że odnosisz takie wrażenie, to tylko napawa mnie dumą ;-). - Demoon<!--colorc--></span><!--/colorc-->

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości