Zrodzony z fantastyki

 
slann
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 4982
Rejestracja: pt paź 14, 2005 10:35 am

Martwy Midnight?

sob cze 13, 2009 10:16 am

Mam niepokojące wrażenie, że midnight okazał się settingiem martwym. Ruch na forum żaden. 14 tematów ja sam założyłem. Dosyć ciekawe swoją drogą, jest to, że na wszelkich forach midnight był niesamowicie chwalony przed wydaniem. Teraz jednak wszelkie dyskusje umilkły. Czy ten setting podzieli los Deadlands?
 
Anonim_1

sob cze 13, 2009 10:20 am

Gdyby wyszedł w swoim czasie, byłby hiciorem - ISA rezygnowała z kontynuowania 3.5, a graczy było sporo. Teraz ludzie, którzy wcześniej kupowali podręczniki siedzą sobie pewnie przed kompami i pykają w WoW. Podejrzewam, że słabe wyniki sprzedaży przełożyły się na niechęć do wydania Crown of Shadow, a to z kolei raczej nie wróży Midnightowi dobrze.

Cóż, życie.
 
Awatar użytkownika
Radnon
Szef działu
Szef działu
Posty: 4461
Rejestracja: czw maja 06, 2004 3:35 pm

sob cze 13, 2009 10:40 am

Enc ma sporo racji. Midnightowi bardzo zaszkodziło długie opóźnienie premiery. Gdyby wyszedł rok wcześniej (czyli gdzieś pod koniec 2007 roku) zapewne okazałby się hitem bez problemu trafiając do osób, które były niezadowolone z decyzji o zamknięciu przez ISE linii 3.5 i nie miały zamiaru przesiadać się na 4.0. Rok później natomiast te osoby gdzieś już się rozpłynęły i setting przeszedł bez większego echa w środowisku.

Swoją drogą nie jest to pierwszy dedekowy setting, który spotkał taki los. To samo było z oczekiwanym przez lata Modernem, czy Dragonlance, który też chyba sporą klapę zaliczył.
 
Anonim_1

sob cze 13, 2009 10:50 am

Radnon pisze:
To samo było z oczekiwanym przez lata Modernem, czy Dragonlance, który też chyba sporą klapę zaliczył.

Modern tak, Dragonlance raczej od początku był wydany z myślą "fire and forget" - kiepski podręcznik, kiepskie ilustracje, nienajlepsza mechanika.
 
Awatar użytkownika
Radnon
Szef działu
Szef działu
Posty: 4461
Rejestracja: czw maja 06, 2004 3:35 pm

sob cze 13, 2009 10:59 am

Enc pisze:
Dragonlance raczej od początku był wydany z myślą "fire and forget" - kiepski podręcznik, kiepskie ilustracje, nienajlepsza mechanika.

To prawda, DLCS nie jest najlepszym podręcznikiem, ale z drugiej strony wydany w odpowiednim momencie i jako tako wypromowany mógłby odnieść sukces znajdując odbiorców choćby wśród fanów książek. No, ale odchodzimy chyba zbyt mocno od tematu.
 
Matis99
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1112
Rejestracja: pt mar 25, 2005 7:32 pm

Re: Martwy Midnight?

sob cze 13, 2009 11:17 am

slann pisze:
Dosyć ciekawe swoją drogą, jest to, że na wszelkich forach midnight był niesamowicie chwalony przed wydaniem. Teraz jednak wszelkie dyskusje umilkły. Czy ten setting podzieli los Deadlands?


Jest dość proste wytłumaczenie. Chwali i gani fandom, a fandom ma taki wpływ na to, w co ludzie grają, jak dyktatorzy mody na to, w co ludzie się ubierają. Czyli minimalny. Gdyby patrzeć na ilość pochwał i aktywność fandomową, to można by odnieść wrażenie, że najpopularniejszymi systemami są Zew Cthulhu i Dzikie Pola...
 
Anonim_1

sob cze 13, 2009 11:20 am

Matis99 pisze:
Chwali i gani fandom, a fandom ma taki wpływ na to, w co ludzie grają, jak dyktatorzy mody na to, w co ludzie się ubierają.

+1, niestety aktywność na Polterze, Valkirii czy Gildii w niewielkim stopniu przekłada się na popularność systemu. Za przykład można podać nie tylko DP i ZC, ale choćby Neuroshimę - ruch na Polterze niemal zerowy, krytyki więcej, niż pochwał, ale mimo to co rusz widzę w autobusach nastolatków przeglądających "Gladiatora", czy "Bohater^2". D&D, w tym Midnighta nie widziałem ani razu.

Swoją drogą w Empiku też Midnighta nie widziałem.
 
Awatar użytkownika
Kretus
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 69
Rejestracja: sob maja 08, 2004 4:03 pm

sob cze 13, 2009 12:30 pm

Kupiłem Midnight jakiś czas temu. Przeczytałem, spodobał się. Odłożyłem na półkę, i raczej nigdy nie poprowadzę. Setting moim zdaniem wyśmienity, ale jednocześnie dość trudny do prowadzenia, w dodatku nie jestem fanem mechaniki dedeków.
Midnight jest settingiem dość niezwykłym, przez co moim zdaniem nie zdobędzie ogromnej popularności (jak np. Dark Sun czy z innej beczki - Monastyr, których jestem fanem).

Nie chodzi tutaj o dostęp do dodatków, bądźmy szczerzy, w erze internetu przy odrobinie wysiłku można te produkty dostać po angielsku (kupić/ściągnąć/itp).

Nie wiem jakie są wyniki sprzedaży, ale myślę, że spora ilość osób, które zakupiły podręcznik podobnie jak ja zrobiły to głównie w celach kolekcjonerskich i z drobnomieszczańskiej żądzy posiadania "bibelotów" :wink:

Obecnie podręcznik przegląda drugi etatowy MG mojej ekipy. Więc jest nadzieja :spoko:
 
Awatar użytkownika
Mroczny Pomiot
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 235
Rejestracja: sob lis 25, 2006 5:27 pm

sob cze 13, 2009 12:42 pm

Szkoda żę tak sięstało z Midnightem bo był to jeden z nieliczych settingów który mnie ruszył tak naprawdę. Podejrzewam, że z Exalted pl będzie podobnie - ciągłe opóźnienia i zerowa reklama, ba oni jak podaje wieść na paradoksie nie mają retailerów.
 
Anonim_1

sob cze 13, 2009 12:48 pm

Mroczny Pomiot pisze:
Podejrzewam, że z Exalted pl będzie podobnie - ciągłe opóźnienia i zerowa reklama, ba oni jak podaje wieść na paradoksie nie mają retailerów.

Exalted, L5k, jak znam życie to Wolsung też. Każdy z nich mógł się ukazać jakiś czas temu - pytanie, czy miałby szansę zdobyć taką popularność, jaką miały D&D 3.5. Midnight mógł się podczepić pod popularność FR, czy nawet Władcy pierścieni. Szkoda, że Galakta opóźniła wydanie.
 
slann
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 4982
Rejestracja: pt paź 14, 2005 10:35 am

sob cze 13, 2009 2:25 pm

Hehe. Kilka godzin, a już tyle postów. Nie uważacie, że to dosyć zabawne. Sam chyba będę jakiś artykuł wysmażyć.
Nie powiedziałbym, żeby opóźnienia miały takie znaczenie. Przecież świadomy jest ich tylko Fandom. Mon miał gorszą sprzedaż a na forum jakoś tam funkcjonuje
 
Awatar użytkownika
zegarmistrz
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 1002
Rejestracja: śr paź 20, 2004 4:05 pm

sob cze 13, 2009 2:38 pm

Hehe. Kilka godzin, a już tyle postów. Nie uważacie, że to dosyć zabawne. Sam chyba będę jakiś artykuł wysmażyć.
Nie powiedziałbym, żeby opóźnienia miały takie znaczenie. Przecież świadomy jest ich tylko Fandom. Mon miał gorszą sprzedaż a na forum jakoś tam funkcjonuje


Ludzie napalają się, czekają, zbierają kasę i czekają, czekają, czekają... Po kilku miesiącach część zapomina, że coś takiego było i znajduje sobie inny obiekt zainteresowania, część wydaje pieniądze na coś innego. Ci, którym najbardziej zależy kupują podręczniki na Rebelu albo nawet Amazonie. Ci, którym zależy trochę mniej: piracom. Ci którym zależy średnio dają sobie spokój... Po roku nikt już nie pamięta, o co było tyle szumu i kupuje mało kto.
 
Anonim_1

sob cze 13, 2009 2:52 pm

slann pisze:
Nie powiedziałbym, żeby opóźnienia miały takie znaczenie. Przecież świadomy jest ich tylko Fandom.

Ciekawe spostrzeżenie :)

Pytanie brzmi, na jaką sprzedaż był nastawiony Midnight - w fandomie (np. w nakładzie 1000 sztuk), czy też miał zastąpić FR jako główny setting do D&D (z nakładem rzędu 3-4k sztuk)? Jeśli Galakta planowała to drugie, nic dziwnego, że nie wyszedł Crown of Shadows. Wypuszczanie wysokonakładowego podręcznika (wiem, 3000 jako duży nakład brzmią śmiesznie) bez promocji mija się z celem.

Ciekawe, jaki sukces osiągną gry zapowiadane na ten rok. Moim zdaniem największe szanse na osiągnięcie zysku ma CopCorp z Klanarchią, ew. Exalted (jeśli wciągną się w system fani anime i mangi). L5k i Wolsung chyba niestety pozostaną niszą. O nWoDzie wypowiadał się nie będę - podstawka sprzedała się pięknie, pytanie brzmi, czy ci, co kupili, czekali na polską edycję Wampira i Wilkołaka?
 
Awatar użytkownika
M.S.
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 3035
Rejestracja: sob gru 24, 2005 7:42 pm

sob cze 13, 2009 3:03 pm

Jest dokładnie tak jak pisze zegarmistrz. Niestety, kolejny polski erpeg został ukatrupiony przez politykę własnego wydawcy. Dorzucę do tego zmierzch i tak zwykle nikłej popularności RPG w Polsce i mamy wyjaśnienie klęski settingu. Niestety, tutaj nawet wydanie zapowiedzianej przygody niewiele by zmieniło.

Ja sam Midnight kupiłem już w grudnie, ale z racji matury gram dopiero od niedawna i jestem nawet zadowolony ze świata, aczkolwiek przyznam, że d20 znudziło mi się i nawet zmiana dekoracji niewiele tu pomogła. Dodatkowo rozczarowuje jakość polskiego wydania z licznymi błędami językowymi, osobliwym tłumaczeniem nazw ras niejasnościami w mechanice czy posegregowaniem np. mocy niby alfabetycznie, tyle że... według nazw angielskich! Przez ponad dwa lata nikomu nie chciało się tego uporządkować wg nazw polskich! Niestety, ale okazuje się, że ISA to jednak solidniejsze wydawnictwo niż Galakta.
 
Awatar użytkownika
Radnon
Szef działu
Szef działu
Posty: 4461
Rejestracja: czw maja 06, 2004 3:35 pm

sob cze 13, 2009 4:59 pm

Enc, zegarmistrz i M.S. +1 w kwestii opóźnień. Normalny klient, który przeczytał zapowiedzieć albo recenzję 2 lata temu kilka razy zapomniał o settingu do czasu jego wydania w grudniu 2008.

Sam Midnight też zresztą nie jest aż tak idealnym (a przede wszystkim znanym) światem aby był w stanie sprzedać się po prostu sam z siebie. To niestety nie jest FR z bogatą bazą książek/gier komputerowych, ani Warhammer z etykietką "kultowej" gry. Jednocześnie mam wrażenie, że Galakta (zachęcona, np. pozytywnymi opiniami w fandomie) liczyła na spory sukces podręcznika. Na co może wskazywać choćby stosunkowo niewysoka, w stosunku do wydania i objętości, cena.

Enc pisze:
O nWoDzie wypowiadał się nie będę - podstawka sprzedała się pięknie, pytanie brzmi, czy ci, co kupili, czekali na polską edycję Wampira i Wilkołaka?

Ja czekałem i zamówiłem polskie wydanie, ale chyba nie jest tutaj do końca reprezentatywny, bo dla mnie Świat Mroku to system raczej odległy od głównych zainteresowań i służący raczej do czytania niż grania.
 
Awatar użytkownika
Balgator
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 514
Rejestracja: wt sie 26, 2003 5:23 pm

sob cze 13, 2009 6:28 pm

Wszystkie powyższe powody tj. ucięcie linii 3,5 DnD przez ISĘ i skandaliczne opóźnienie wydania przez Galaktę miały diametralny wpływ na popularność settingu.

Należy zauważyć również absolutny brak reklamy przed i po wydaniu, brak wsparcia na stronie internetowej i raczej pewną trudność prowadzenia w ścisłej konwencji Midnight.

Osobiście, Midnight, jest jedynym światem fantasy, w jakim prowadzę. Oczywiście nie na mechanicę d20 a zamiennie albo na Savage Worlds (choć nie do końca odpowiadają mi akcenty heroiczne tej mechaniki w stricte dark fantasy świecie), albo na mechanice The Riddle of Steel (która niestety wymaga zdecydowanie więcej przygotowań niż SW). Drugim settingiem, jaki prowadze, w konwencji SF to Mutant Chronicles. Też na mechanice SW :)
 
Anonim_1

sob cze 13, 2009 10:19 pm

Balgator, widzę, że mamy podobny gust - na honorowym miejscu mojej RPGowej półki leżą m.in. Mutant Chronicles i Midnight ;)

Radnon pisze:
Jednocześnie mam wrażenie, że Galakta (zachęcona, np. pozytywnymi opiniami w fandomie) liczyła na spory sukces podręcznika.

Pytanie brzmi, czy na sukces, czy na wyjście na zero. Może bardziej opłacało się wydać tanio, sprzedać podstawkę w 2-3 lata i zapomnieć o całej sprawie?

Ja czekałem i zamówiłem polskie wydanie, ale chyba nie jest tutaj do końca reprezentatywny, bo dla mnie Świat Mroku to system raczej odległy od głównych zainteresowań i służący raczej do czytania niż grania.

Zrobiłem tak samo (tzn. teraz zamówiłem podstawkę i W:O), ale nie do czytania - mam nadzieję, że uda mi się odświeżyć Wilkołaka - 7-8 lat temu pogrywałem w niego ostro, długo był moim ulubionym systemem.
 
Awatar użytkownika
Balgator
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 514
Rejestracja: wt sie 26, 2003 5:23 pm

ndz cze 14, 2009 10:47 am

Enc pisze:
Balgator, widzę, że mamy podobny gust - na honorowym miejscu mojej RPGowej półki leżą m.in. Mutant Chronicles i Midnight ;)


Nie pozostaje nic innego tylko umówić się na sesję albo forumową, albo in real. :)
 
Lgaard
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 115
Rejestracja: pn sie 25, 2008 10:52 am

czw lip 09, 2009 11:37 am

Wlasne kupilem podstawke do Midnight. Mam zamiar poprowadzic.
Czy ktos z Was wie, gdzie (w jakim dodatku, stronie itp.) mozna znalezc jakis atlas map Eredane? Mapki dostepne w podstawce sa imo dosc niewystarczajace.
Druga kwestia, to gdzies natknalem sie na informacje, ze jakoby powstal jakis film (serial?) w realiach Midnight. Chronicles, czy jakos tak. Ktos wie gdzie mozna znalezc cos wiecej niz trailer?
 
slann
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 4982
Rejestracja: pt paź 14, 2005 10:35 am

czw lip 09, 2009 1:04 pm

Mapy na pewno są w Fury o Shadow
 
Awatar użytkownika
riotpunk
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 65
Rejestracja: wt mar 17, 2009 12:52 pm

pn lip 13, 2009 11:02 am

Prawda jest taka, że sam świat zupełnie nie był rozreklamowany. Ja, osoba która w D&D nie gra w ogóle pierwszy raz o Midnight usłyszałem całkiem niedawno, przy okazji... Klanarchii :).
Powiem, szczerze, założenia mnie zachwyciły i teraz niecierpliwie czekam na podręcznik z rebela :) Coś mi mówi, że to będzie mój ulubiony system fantasy.
 
Awatar użytkownika
riotpunk
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 65
Rejestracja: wt mar 17, 2009 12:52 pm

czw lip 16, 2009 10:39 pm

Gra ktoś z Was w Wawie w Midnight?
Szukam ludzi, z którymi mógłbym pograć w tym rewelacyjnym świecie.
 
Awatar użytkownika
Breeg
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 338
Rejestracja: sob lis 18, 2006 6:39 pm

pt lip 17, 2009 9:23 am

Witam.
riotpunk, nie piszemy dwóch postów na raz, bo to irytuje nas wszystkich.
Spalcie mnie.
Miłego.
 
slann
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 4982
Rejestracja: pt paź 14, 2005 10:35 am

pt lip 17, 2009 9:34 am

Jak minęło 48 godzin od poprzedniego, to można
 
Awatar użytkownika
Breeg
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 338
Rejestracja: sob lis 18, 2006 6:39 pm

pt lip 17, 2009 11:31 am

Jak minęło 48 godzin od poprzedniego, to można

OK, to zróbmy tak:
riotpunk pisze:
Prawda jest taka, że sam świat zupełnie nie był rozreklamowany.

Znaczna część fandomu miała orgazm, gdy usłyszała "polski Midnight". Oj, był rozreklamowany. Sam byłem tego świadkiem.
riotpunk pisze:
Gra ktoś z Was w Wawie w Midnight?

Są po to specjalne miejsca na forum.
Szukam ludzi, z którymi mógłbym pograć w tym rewelacyjnym świecie.

Wspaniale, życzę szczęścia!
Jak minęło 48 godzin od poprzedniego, to można

Raz jeszcze. Czy ten post wniósł coś do Waszej dyskusji? No, proszę.
Spalcie mnie.
Miłego.
 
Lgaard
Częsty bywalec
Częsty bywalec
Posty: 115
Rejestracja: pn sie 25, 2008 10:52 am

pt lip 17, 2009 6:11 pm

Czy zna ktos jakies ciekawe darmowe scenariusze fanowskie w realiach Midnight? Po angielsku lub polsku.
 
Awatar użytkownika
Kaworu92
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 585
Rejestracja: pt sie 25, 2006 5:05 pm

Martwy Midnight?

ndz lis 15, 2009 2:04 pm

Moim zdaniem Midnight wcale nie był porażką. To prawda, jest specyficzny, ale wydaje mi się, że sporo osób go kupiło (choć to pewnie tylko moje zdanie :-P). To chyba najlepsza książka, która się ukazała w branży RPG w ostatnim czasie.

Skoro jednak Galakta nie wydaje dodatków, to będzie to system martwy. Tak już jest, że jak się pojawiają dodatki, to więcej osób kupuje i gra. Myślę, że w tym tkwi sukces FR. Gdyby wydano parę dodatków, to od razu ruch zrobiłby się większy i setting byłby bardziej rozchwytywany. Nie wiem czemu w Polsce wydaje się tylko edycje podstawowe i wydawcy się cieszą, powiedzmy sobie szczerze, z byle czego. Jeśli dalej jedna pozycja będzie tłumaczona przez lata, to zawsze będziemy mieli dostęp tylko do podręczników głównych, co sprawi, że system stanie się mniej grywalny. I mówię to ogólnie, nie tylko o Midnight. Myślę, że jest to spory problem nowych pozycji, które wychodzą w tym kraju (Midnight, Exalted, zobaczymy, jak będzie z Wolsungiem i Klanarchią).

Inna sprawa, że Północ to specyficzny świat, który ciężko prowadzić :-P

EDIT: Obiliśmy się o Modern- on też byłby ciekawszy dzięki dodatkom. ISA miała je wydać, ale jak to ISA nie wywiązała się z tych słów. Kolejny przykład zmarnowanego systemu...
Ostatnio zmieniony ndz lis 15, 2009 2:06 pm przez Kaworu92, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód:
 
gewert
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: śr kwie 22, 2009 10:58 pm

Re: Martwy Midnight?

wt gru 08, 2009 3:10 pm

Z ciekawości poszukałem w sieci, czy można gdzieś ściągnąć jakieś podręczniki do Midnight. Znalazłem jeden zestaw angielskich podręczników. Paradoksalnie, na Bardzie jest polski Campaign Setting 3.5. Swoją drogą - kupiliśmy go, niedługo pierwsza sesja.
 
Rivan
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: śr cze 24, 2009 12:29 pm

Re: Martwy Midnight?

wt gru 08, 2009 7:53 pm

Tak, ale w tej paczce były tak realnie 4 podręczniki, reszta to kampanie i zestawienie ścieżek. A sam podręcznik podstawowy jest świetny w środku, ale na zewnątrz... jak po kilu tygodniach hardkorowego używania ( wina Barda i tego, jak zapakowali podręcznik. W efekcie przyszedł podrapany na okładkach). Popieram także teorie, że jak nie ma dodatków to system zaczyna umierać. Może się do tego przyczynić chociażby bariera językowa. Jak kogoś interesuje Erethor to chce poczytać o nim w podręczniku. Jednakże, gdy ten nie jest przetłumaczony to zapał opada, emocje co do systemu wygasają, a to sprowadza się do braku popytu na produkt. A jak nikt nie gra to gra się nie rozprzestrzenia. Jednak my mamy nadzieję na dobrą zabawę z tym settingiem ( niedługo pierwsza sesja)
 
Awatar użytkownika
Radnon
Szef działu
Szef działu
Posty: 4461
Rejestracja: czw maja 06, 2004 3:35 pm

Re: Martwy Midnight?

wt gru 08, 2009 8:07 pm

Akurat kiepska jakość twardych okładek w podręcznikach wydawanych przez FFG (chodzi o ich trwałość) była problemem dość znanym i niestety dotyczyła też polskiej wersji. Generalnie podstawki do Midnighta czy Dawnforge`a lubiły się rozsypywać nawet przy delikatnym, ostrożnym użytkowaniu.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości