Zrodzony z fantastyki

 
Awatar użytkownika
Maciej Szraj
Użytkownik zaawansowany
Użytkownik zaawansowany
Posty: 59
Rejestracja: pn wrz 14, 2009 8:43 pm

Re: Matura -prośba o pomoc

śr kwie 27, 2011 8:10 pm

Mógłbyś wkleić jeszcze konspekt, a przynajmniej literaturę z jakiej korzystałeś?
 
Awatar użytkownika
Moteuchi
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 412
Rejestracja: śr sie 11, 2010 10:21 pm

Re: Matura -prośba o pomoc

śr kwie 27, 2011 10:20 pm

Na razie tak na szybko, nie czytając a przeglądając: Brakuje zakończenia - podsumowania rozważań. Wniosku jaki wyciągasz z przeczytania i omówienia tych dzieł.
 
Awatar użytkownika
Asthariel
Szef działu
Szef działu
Posty: 620
Rejestracja: ndz kwie 25, 2010 7:56 pm

Re: Matura -prośba o pomoc

czw kwie 28, 2011 5:17 pm

Zakończenie wymęczone.

Jak zatem widać, przenikanie się świata fantastycznego i realistycznego w literaturze często służy poddaniu krytyce elementów świata realistycznego, najczęściej przez kontrast. Często jest również wykorzystane w formie satyry (jak w twórczości Pratchetta), czy też symboliki (Wesele Wyspiańskiego). Można z tego wyciągnąć wniosek, że elementy nadprzyrodzone nie sprawiają natychmiastowo, że książka staje się mniej poważna – pozwalają za to pogłębić jej treść przez wprowadzenie wątków niemożliwych w literaturze realistycznej. Przykładem może być Mistrz i Małgorzata, w której przeplatają się wątki realistyczne, fantastyczne i biblijne, dzięki czemu powstało dzieło ponadczasowe. Podobnie jest w przypadku Stu lat samotności, które zapewne przeszłoby bez echa jako kolejny dramat obyczajowy bez wszechobecnej fantasmagorycznej otoczki i symboliki. Tym samym, zastosowanie przenikających się światów fantastyki i realizmu pozwala stworzyć dzieło często wartościowsze, niż zawierające elementy tylko jednego z nich.


Bibliografia:
Temat: Przenikanie się świata realnego i fantastycznego. Omów zagadnienie na przykładzie wybranych utworów literackich.

I. Literatura podmiotu:

1.Bułhakow Michaił., Mistrz i Małgorzata, tłum. Lewandowska Irena i Dąbrowski Witold,
Muza, Warszawa 2008.
2.Marquez Gabriel Garcia, Sto lat samotności, tłum. Grudzińska Grażyna i Wojciechowska Kalina, Muza, Warszawa 1999.
3.Pratchett Terry, Pomniejsze bóstwa, Prószyński i S-ka, tłum. Cholewa Piotr, Warszawa 2001.
4.Pratchett Terry, Straż nocna, Prószyński i S-ka, tłum. Cholewa Piotr, Warszawa 2008.
5.Wyspiański Stanisław, Wesele, Kama, Warszawa 1994.

II. Literatura przedmiotu:

1.Eco Umberto, Sześć przechadzek po lesie fikcji, tłum. Jarniewicz Jerzy, Znak, Warszawa
2007, s. 84-109.
2.Eustachiewicz Lesław, Wesele Stanisława Wyspiańskiego, Wydawnictwo szkolne i
pedagogiczne, Warszawa 1991, s. 63-75.
3.Stróżyński Mateusz, Fantastyka w szkole, [w:] Polonistyka, nr 412, EduPress, Warszawa
2004, s. 47-51.
4.Petniak Ewa, Świat przedstawiony w powieści Mistrz i Małgorzata – realizm i fantastyka,
www.mim.ostatnidzwonek.pl/a-912.html
 
Awatar użytkownika
Bortasz
Zespolony z forum
Zespolony z forum
Posty: 880
Rejestracja: wt paź 10, 2006 4:35 pm

Matura -prośba o pomoc

czw kwie 28, 2011 5:29 pm

http://chomikuj.pl/bortasz/Dokumenty/Mo ... 5*9b*c4*87

W tym Folderze plik o nazwie:
"Od Juliusza Verna do Stanisława Lema analizując wybrane utwory omów ewolucje powieści Science Fiction."

W skrócie moja Maturalna praca z ustnego Polskiego. O dziwo już się z nią nie do końca zgadzam (Zaznaczam wersja surowa ale z grubsza pokazuje jakie bzdury gadałem by dostać 20 punktów na 20 możliwych )

Mam nadzieję że komuś pomorze.
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Matura -prośba o pomoc

pt kwie 29, 2011 7:13 am

Zakończenie wymęczone.


Większość zakończeń bywa wymęczonych, bo muszą być one kompatybilne ze wstępem, a wiele osób nie potrafi tego uczynić. Ale spoko, ja Twoje zakończenie widzę nie najgorzej.
 
Awatar użytkownika
Asthariel
Szef działu
Szef działu
Posty: 620
Rejestracja: ndz kwie 25, 2010 7:56 pm

Matura -prośba o pomoc

pn maja 02, 2011 8:07 pm

Nikt nie ma komentarzy? Każda pomoc mile widziana, bo nie wierzę, że jakiegoś błędu (lub i tuzina) nie popełniłem ;-)
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Matura -prośba o pomoc

wt maja 03, 2011 3:07 pm

Literatura zawsze korzystała z fantastyczności - nie tylko sięgając do mitu (tragedia grecka, eposy bohaterskie), czy do baśni (baśń o Erosie i Psyche z Metamorfoz Apulejusza), ale także dla celów czysto estetycznych, jak w dziełach Lukiana.


W tym zdaniu łączysz ze sobą 2 nieporównywalne sprawy: najpierw piszesz do czego sięgała liyeratura a następnie, po słowie "także" piszesz w jakim celu. Nie można tego łączyć. Powinieneś najpierw napisać w 1 zdaniu , że literatura sięgała do mitów, wierzeń, baśni i podań. Następnie zaś, w 2 zdaniu, co było celem, np. cele wychowawcze czy estetyczne służące przekazaniu pewnych wartości lub ukazaniu piękna opisywanego świata.

Jak stwierdził Umberto Eco w swoim eseju,



Podaj tytuł eseju.

W każdej z tych interpretacji duchy mogą służyć za odzwierciedlenie wewnętrznych obaw i pragnień postaci, którym się objawiają, a także podkreślenie głównych wady i słabości zarówno tychże bohaterów, jak i całego narodu.


Przede wszystkim tych części narodu, które owe postaci reprezentują.

Gdy kierująca tramwajem kobieta widzi, że wsiada do niego kot nie dziwi się, że ten płaci za bilet, tylko krzyczy, że zwierzęta maja zakaz wsiadania do pojazdów.


Tutaj jest ciekawa analogia do "Nosa" Gogola, w której to noweli główny bohater stracił nos, a ów, jako ważny urzędnik, przechadzał się po Petersburgu jak gdyby nigdy nic. Nie jest to przytyk, ale taka moja dygresja.

Tym sam, połączenie w Mistrzu i Małgorzacie elementów realistycznych, fantastycznych i biblijnych pozwoliło Bułhakowowi zobrazować ludzkie wady, a także absurdalność systemu totalitarnego.


Absurdalność? A może również (albo przede wszystkim) zbrodniczość i amoralność, prowadzące do degeneracji i zdziczenia jednostek ludzkich.

Sto lat samotności Gabriela Garcii Marqueza reprezentuje gatunek realizmu magicznego – świat realistyczny i fantastyczny są z sobą nierozerwalnie związane, i elementy nadprzyrodzone pojawiają się tak często w świecie realistycznym, że nie budzą wrażenia ani w czytelniku, ani w bohaterach.


Ważnym przesłaniem książki jest pokazanie, w jaki sposób różnego rodzaju zabobony czy przesądy
mogą wpłynąć na życie ludzi, doprowadzając do różnych tragedii. I jak wrodzony fatalizm i wiara w przeznaczenie, naznaczone nieszczęściem, mogą uniemożliwić osiągnięcie szczęścia.

bezlitosnej krytyce ze strony autora zostaje poddany zbyt często widoczny w naszej rzeczywistości fanatyzm religijny i nieumiejętność wysłuchania racji drugiej strony.


Napisałbym - "fanatyzm religijny i wszelki fanatyzm ideologiczny", wszak religia jest ideologią.

I jeszcze jedno:

A nie możesz połączyć "Straży Nocnej" z "Mistrzem i Małgorzatą" wspólnym mianownikiem? Wszak obie książki dotyczą krytyki totalitaryzmu i dyktatury, więc przedstaw główne wyznaczniki tej krytyki, a następnie podaj przykłady z obu książek. Wówczas będzie to bardziej klarowne i czytelne.
 
Lees
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: czw lis 26, 2009 7:45 pm

Re: Matura -prośba o pomoc

wt wrz 27, 2011 3:49 pm

Witam!
Wybrałem temat :"Sposób prezentowania świata w literaturze fantastycznej." Mam zamiar skorzystać głównie z :
1.Władcy Pierścieni
2. Jedną z powieści z Zapomnianych Krain. Prawdopodobnie będzie to "Sługa Reliktu". Choć byłbym wdzięczny za sugestie dotyczące wyboru.
3. Harry Potter.

Bardzo prosiłbym o jakieś opracowania, recenzje lub inne podobne rzeczy na temat wybranych przeze mnie pozycji. Warto wybrać lekturę? Ale czy przez to egzaminatorzy nie skupią się na pytaniach o tej lekturze?

Pozdrawiam
 
Awatar użytkownika
Albiorix
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 2265
Rejestracja: pn gru 20, 2010 10:10 pm

Matura -prośba o pomoc

wt wrz 27, 2011 4:05 pm

Chciałbym Ci tylko zwrócić uwagę na to, że wszystkie powieści do Forgotten Realms i w ogóle D&D to bardzo słaba literatura.

Nie można nic zarzucić wyborowi 1 i 3 bo to 1 klasyka 3 popularne i ogólnie w porządku. Spróbuj czegoś z losowej listy najlepszych autorów lub powieści fantasy, np;

http://www.bestfantasybooks.com/top25-fantasy-books.php

Jakkolwiek można się nie zgadzać z kolejnością i obecnością większości rzeczy na tej liście, każdy tytuł jest przynajmniej przyzwoity a nawet jak jest popkuturową paciapą to przynajmniej na tyle dobrą żeby dorobić się filmu bądź serialu ;)
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Matura -prośba o pomoc

wt wrz 27, 2011 5:28 pm

@ Lees

Spróbuj zapoznać się z twórczością osób z poniższego linka:

http://www.zimniak.art.pl/n/2011/0face11.html#Jury
 
Aurelius
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: śr wrz 28, 2011 6:03 pm

Matura -prośba o pomoc

śr wrz 28, 2011 6:09 pm

Witam!

Wybrałem temat "Historia alternatywna a historia Polski. Analizując i interpretując wybrane dzieła, omów zasady gatunku political fiction." Jeśli chodzi o bibliografię myślałem o następujących dziełach:

1. "Quietus" - Jacek Inglot
2. "Xavras Wyżryn i inne fikcje narodowe" - Jacek Dukaj
3. "Krzyżacki poker" - Dariusz Spychalski

Łatwo zauważyć metodę - jedna wizja całkowicie odmienna i obca rzeczywistości (Quietus), oraz dwie reprezentujące skrajne bieguny klasyki tematu, czyli Polski pogrążonej (Xavras) i mocarstwowej (Krzyżacki poker). W tym pierwszym wypadku myślałem o zmianieniu Xavrasa Wyżryna na Lód, też dukajowy, a w drugim... Nie mam konkretnych pomysłów, jest jeszcze średniawe opowiadanie Arachnofobia Piekary...

Macie może jakieś rady? Mam problem z literaturą przedmiotu, gdyby ktoś mógł mnie poratować, byłbym zobowiązany, może być po polsku albo angielsku.

Z góry wielkie dzięki ;)
 
Awatar użytkownika
Moteuchi
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 412
Rejestracja: śr sie 11, 2010 10:21 pm

Matura -prośba o pomoc

śr wrz 28, 2011 6:16 pm

Umberto Eco - "Sześć przechadzek po lesie fikcji" się może przydać, a i ciekawe jest i krótkie.
A i bym przejrzał Czas Fantastyki (niedawno dawali na płytkach całą prasografię) bo na pewno coś na ten temat tam będzie :)
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Matura -prośba o pomoc

śr wrz 28, 2011 6:37 pm

@ Aurelius

Zobacz mój poprzedni post.
 
Aurelius
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: śr wrz 28, 2011 6:03 pm

Matura -prośba o pomoc

śr wrz 28, 2011 6:48 pm

Za tytuły i sugestie wielkie dzięki, przyda się na pewno ;) .

Myślałem też o dorzuceniu do bibliografii absolutnej klasyki tematu, czyli "Człowieka z Wysokiego Zamku" Philipa Dicka, jako przykład zagranicznego spojrzenia na tę kwestię. Co prawda Polacy lekko tam nie mają, jeśli w ogóle można mówić o ich egzystencji, no ale...
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Matura -prośba o pomoc

czw wrz 29, 2011 10:20 pm

Nie czytałem, ale jeśli jest to książka z teorii literatury to jak najbardziej wskazane jest, byś ją zamieścił.
 
darrkis
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: ndz paź 30, 2011 12:23 pm

Re: Matura -prośba o pomoc

ndz paź 30, 2011 12:46 pm

Witam!
Mój temat prezentacji ustnej to "Różne wizje przyszłości w literaturze fantastycznonaukowej. Scharakteryzuj je, analizując wybrane powieści."

Wstępnie ustaliłem literaturę podmiotu (wszelkie uwagi mile widziane):
1. Dimitry Glukhovsky - "Metro 2033"
2. Janusz A. Zajdel - "Limes Inferior"
3. Goerge Orwell - "1984"
4. Herbert G. Wells - "Wehikuł Czasu"
5. Dan Simmons - "Hyperion"

Nie wiem, czy zamiast Hyperiona nie wybrać czegoś krótszego...

Wszystkie podane książki posiadam, Metro 2033 przeczytałem kilka miesięcy temu, więc będę musiał trochę odświeżyć pamięć.

Jak sądzicie, ten zestaw to dobry wybór?
Na co powinienem zwracać szczególną uwagę czytając te powieści pod kątem tematu?

Natomiast nie mam pojęcia co do literatury przedmiotu i tu proszę was, drodzy forumowicze, o pomoc :)


Pozdrawiam.
 
Awatar użytkownika
Moteuchi
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 412
Rejestracja: śr sie 11, 2010 10:21 pm

Matura -prośba o pomoc

ndz paź 30, 2011 12:59 pm

Dużo nie pomogę, bo futuryzm to nie mój konik, ale:
1. Sporo tych książek, wydaje mi się, że optymalnie byłoby się zamknąć w trzech, maks czterech, gdyż inaczej nie wyrobisz się z omówieniem ich, poślizgasz się jedynie po ogólnikach na ich temat, a nie wejdziesz w temat - a to oznacza mało punktów.
2. Przedmiot: "Leksykon polskiej literatury fantastycznonaukowej" -> fantastyczny odpowiednik "Słownika motywów literackich". Przydatny, ciekawy i mile widziany w literaturze przedmiotu.
3. I jak dla mnie, taki temat aż się prosi o podejście "Utopia, antyutopia, dystopia" i rozpatrzenie wszystkich tych trzech podejść do przyszłości z jednym przykładem na każdy sposób :)
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Matura -prośba o pomoc

ndz paź 30, 2011 1:58 pm

@ darrkis

Spróbuj zapoznać się z twórczością osób z poniższego linka:

http://www.zimniak.art.pl/n/2011/0face11.html#Jury
 
ceuri
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: sob paź 01, 2011 6:11 pm

Matura -prośba o pomoc

pn paź 31, 2011 4:00 pm

Witam wszystkich,
Przeszukałam ostatnimi czasy mnóstwo stron internetowych, które w jakiś sposób pomogłyby mi w mojej prezentacji maturalnej, jednak powstał mi w głowie tylko większy mętlik niż miałam wcześniej, dlatego postanowiłam bezpośrednio poprosić o pomoc tutaj :)
Wybrałam temat: "Sposoby funkcjonowania mitu arturiańskiego w literaturze fantastycznej. Omów na podstawie analizy wybranych przykładów z literatury europejskiej."
Niestety literatura europejska ogranicza listę książek, z których mogłabym skorzystać. Wstępnie myślałam o "Pani Jeziora" Sapkowskiego, może o którejś część cyklu "Był sobie raz na zawsze król" Whita, "Ta ohydna siła" Lewisa... Jestem, jednak otwarta na wasze sugestie, gdyż nie znam się szczególnie na fantastyce, tyle tylko, że sprawia mi przyjemność czytanie tego typu książek :)
Z góry dziękuję za wszelką pomoc :)
 
SfrustrowanyPolaczek
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: śr lis 30, 2011 11:32 pm

Matura -prośba o pomoc

czw gru 01, 2011 12:45 am

Przez pomyłkę wyedytowałem Twojego posta, zamiast go zacytować... Jeśli możesz, przywróć proszę jego treść
gower
Ostatnio zmieniony czw gru 01, 2011 5:54 pm przez gower, łącznie zmieniany 3 razy.
Powód:
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Matura -prośba o pomoc

czw gru 01, 2011 1:00 am

Zastanawiam się czasem, czy nauczyciele od polskiego nie powinni jednak porozmawiać z uczniami na temat ich wyborów i wypytać, czy wychowankowie mają odpowiednią wiedzę na temat tego co chcą pisać, czy nie. Wówczas uniknęłoby się kłopotów tego typu, że ktoś chce zaprezentować jakiś ciekawy temat, ale nie ma o tym pojęcia.
 
Awatar użytkownika
gower
Redaktor Naczelny
Redaktor Naczelny
Posty: 1896
Rejestracja: śr kwie 11, 2007 2:04 pm

Matura -prośba o pomoc

czw gru 01, 2011 5:55 pm

SfrustrowanyPolaczek pisze:
Wyrzuć jedną książkę, cztery to zupełnie optymalna liczba, pięć to za dużo, trzy to znowu mało i będą krzywo patrzeć.

To akurat zależy od sposobu poprowadzenia prezentacji. Jeśli oparcie się na trzech książkach wystarczy do wyczerpującego ujęcia tematu, to nikt nie będzie miał pretensji. Podobnie, jeśli dobrze podzieli się czas pomiędzy pięć utworów.

@ceuri
Jeśli chodzi o "sposoby ujęcia", to na pewno nie można zapomnieć o Mgłach Avalonu Marion Zimmer Bradley, będących spojrzeniem na Legendę od kompletnie przeciwnej strony.
 
ceuri
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: sob paź 01, 2011 6:11 pm

Matura -prośba o pomoc

czw gru 01, 2011 7:42 pm

Niestety muszę zapomnieć o Mgłach Avalonu, bo obowiązuje mnie literatura europejska. A szkoda...
 
Awatar użytkownika
Aszhe
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 366
Rejestracja: pn paź 08, 2007 7:20 pm

Matura -prośba o pomoc

czw gru 01, 2011 9:40 pm

Dawno temu czytałem Zimowego monarchę Bernarda Cornwella i o ile dobrze pamiętam to było chyba o Królu Arturze ale tak bardziej historycznie.
Poleciłbym cykl Stephen R. Lawheada ale niestety to Amerykanin.
 
Awatar użytkownika
gower
Redaktor Naczelny
Redaktor Naczelny
Posty: 1896
Rejestracja: śr kwie 11, 2007 2:04 pm

Re: Matura -prośba o pomoc

czw gru 01, 2011 10:06 pm

ceuri pisze:
Niestety muszę zapomnieć o Mgłach Avalonu, bo obowiązuje mnie literatura europejska. A szkoda...

Faktycznie, nie spojrzałem dokładnie na temat. Wspomniałaś już o Pani Jeziora. Z Sapkowskiego warto też przeczytać Świat Króla Artura (jako literaturę przedmiotu). Trzeba co prawda ostrożnie podchodzić do zawartych tam informacji historycznych (zdarzają się poważne błędy), jednak można wyczytać naprawdę sporo przydatnych informacji o kształtowaniu się Legendy i jej wersjach.
 
ceuri
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: sob paź 01, 2011 6:11 pm

Matura -prośba o pomoc

sob gru 03, 2011 8:09 pm

Tak,tak. Świat króla Artura na pewno wzbogaci moją literaturę przedmiotu i pewnie coś tam jeszcze ciekawego znajdę (jestem dopiero na początku).
A jeśli chodzi o Zimowego monarchę to właśnie nie jestem do końca pewna jako, że przeczytałam w jakiejś recenzji, że autor wyzbył się raczej elementów fantastycznych.
A czytał ktoś może Koniec pieśni Zembatego? Wydaje mi się, że mogła by się nadać, ale dopiero czekam na wysyłkę. :)
 
Awatar użytkownika
Aszhe
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 366
Rejestracja: pn paź 08, 2007 7:20 pm

Matura -prośba o pomoc

sob gru 03, 2011 10:35 pm

Jakiś czas temu czytałem też czterotomowy cykl Grall francuskiego autora Christiana de Montella. Raczej klasyczne ujęcie legend arturiańskich i to w dość przystępny sposób. Zaletą może być to, że choć są to cztery tomy, to raczej niewielkich rozmiarów.
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Matura -prośba o pomoc

sob gru 03, 2011 10:58 pm

Ja bym na Twoim miejscu zapoznał się najpierw z literaturą naukową na ten temat a potem dopiero sięgał do źródeł.
 
ceuri
Nowy użytkownik
Nowy użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: sob paź 01, 2011 6:11 pm

Matura -prośba o pomoc

ndz gru 04, 2011 7:29 pm

O Graalu pomyślę, bo wydaje się być interesujący.
I chyba faktycznie najlepsze co mogę zrobić to poczytać coś pierwsze z naukowej strony i potem brać się za fantastykę.
W każdym razie dziękuję za pomoc, a gdyby komuś się coś jeszcze fajnego przypomniało obojętne czy do lit. podmiotu czy przedmiotu to piszcie .
 
Awatar użytkownika
earl
Fantastyczny dyskutant
Fantastyczny dyskutant
Posty: 9047
Rejestracja: śr mar 21, 2007 4:10 pm

Matura -prośba o pomoc

ndz gru 04, 2011 10:06 pm

Zawsze polecam twórczość poniższych osób jako literaturę naukową:

http://www.zimniak.art.pl/n/2011/0face11.html#Jury

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości